plieramp bedreigt latuur Antarctica Woede in Mexico over greppel langs grens Zware gevechten bij staatsgreep l- 1 Weinig Nederlanders in belegerd Kabul Fitness JITENLAND CcidócSou^uwit VRIJDAG 3 FEBRUARI 1989 PAGINA 5 snog dorpen ontruimd g gevolg Tsjernobyl jSKOU De regering van de Sovjet-re- jiek Wit-Rusland heeft de ware omvang de kernramp van Tsjernobyl in april fi steeds verzwegen. Pas nu, bijna drie na dato, heeft zij de ontruiming gelast twintig besmette dorpen, zo meldde gis- |n de Sovjet-televisie. Niemand zou zich voor kort hebben bekommerd om de Ine boerengemeenschappen. De mensen f gingen gewoon door met het bewerken I hun grond, die sterk radioactief besmet I door de nucleaire catastrofe in de aan- nzende Oekraïne. De oogsten, die besmet en met het radioactieve isotoop, cesium- j zouden tot nu toe gewoon op de markt gebracht. Senaat wil aanvullende informatie over Tower WASHINGTON De commissie voor de strijd krachten van de Amerikaanse Senaat heeft de stemming uitgesteld over de benoeming van John Tower tot nieuwe minister van defensie om „aan vullende informatie" van de FBI over de kandi daat-bewindsman te bekijken. Een van de be schuldigingen tegen de genomineerde minister van defensie luidt dat hij een probleemdrinker zou zijn. Verder gaan er geruchten dat hij een „rokkenjager" is en staat vast dat hij in het verle den adviseur is geweest van bedrijven die werken voor het Pentagon. De commissie vreest dat To wer deze bedrijven als minister zou kunnen be voordelen. Volgens president Bush heeft een eerder FBI-onderzoek naar Tower niets opgele verd dat diens functioneren als minister van de fensie in de weg zou staan. Gratie voor directie Iraanse staatsomroep NICOSIA De geestelijk leider van Iran, ayatollah Khomeini, heeft de di rectieleden van de Iraanse omroep gratie verleend, die waren veroor deeld tot gevangenisstraf en zweepsla gen wegens het uitzenden van een „onislamitisch interview". In de ra dio-uitzending die Khomeini's boos heid had opgewekt, verkoos een vrouw een Japanse ster uit een popu lair televisiedrama als voorbeeld bo ven Fatima, de dochter van dë pro feet. De serie is in Iran zo populair, dat tijdens de uitzending ervan de straten vrijwel verlaten zijn. Het is niet bekend of de vier voor hun vrij lating al de zweepslagen hadden moeten incasseren. Ex-ambassadeur Burt toponderhandelaar VS WASHINGTON Amerika's presi- dent Bush heeft Richard Burt, bin nenkort ex-ambassadeur in de Bondsrepubliek Duitsland, benoemd tot leider van de groep diplomaten die met de Sovjetunie onderhandelt over strategische wapens. Deze be noeming wordt gezien als een sig naal, dat de nieuwe regering ernst maakt met het plan te komen tot een halvering van de strategische bewa pening. Zowel de VS als de Sovjetu nie hebben kenbaar gemaakt, hier over te willen praten. Als adviseur van de regering-Reagan gold ambas sadeur Burt als een vertegenwoordi ger van de stroming, die naarstig streefde naar wapenvermindering. VS testen in Canada „onzichtbare" raket OTTAWA Canada heeft de Verenigde Staten toestemming gegeven om boven Canadees grondgebied het nieuwste type kruisraket te testen. Het gaat om kruis- vluchtwapens die door het gebruik van de geavanceerde „stealth"-technologie vrij wel onzichtbaar zijn voor vijandelijke ra dar. De kruisraketten, die met een kern kop kunnen worden uitgerust, worden vanuit een bommenwerper gelanceerd om vervolgens op eigen kracht naar hun doel slissing om de kruisraket te testen de sfeer n vertrouwen in de relatie tussen de VS de Sovjetunie niet ten goede komt HIT TAK AAST OP BERGINGSCONTRACT IN-OS AIRES Het :en van het Argentijn- voorradingsschip Ba- Paraiso, dat bijna een jjoen liter dieselolie fvoerde, kan leiden tot ernstigste milieuramp i zich tot nu toe in het lied van de Zuidpool jft voorgedaan. gevolgen van het ongeluk de Bahia Paraiso, die vo- weekeinde bij de kust van Antarctica op de rotsen liep, zijn nog niet geheel duidelijk. Volgens de internationale mi lieuorganisatie Greenpeace hebben ooggetuigen geconsta teerd dat een twaalf zeemijlen lang olie-tapijt een bedreiging vormt voor met name het be schermde vogelgebied Litc hfield Island. Ook de Argen tijnse marine heeft inmiddels toegegeven dat de vracht van het gezonken schip het milieu kan vervuilen. Pinguïns en zeevogels hebben hun toevlucht gezocht op klei ne, boven het water uitsteken de rotsen, aldus Greenpeace. Woordvoerder Jack Talmadge van de Science Foundation be vestigde dat het dierenleven al is aangetast. Volgens hem zijn de eerste dode pinguïns al ge vonden. Er zijn ook berichten dat er al krill is gedood. Krill is een grote garnalensoort die de basis vormt voor diverse voedselketens op Antarctica. Sommige deskundigen menen dat met het vergaan van het bevoorradingsschip het resul taat van twintig onderzoeksja- ren in Antarctica teniet is ge daan. Een vijftien man sterk Ameri kaanse team van experts op het gebied van het opruimen van olievlekken is onderweg naar Antarctica om te probe ren de weggelekte olie met be strijdingsmiddelen op te los sen. Volgens Greenpeace is het in een gebied als de Zuidpool vrijwel ondoenlijk om olie op te ruimen. Onder de extreme weersomstandigheden wordt de stof hard, waardoor chemi sche middelen geen effectieve bestrijding meer zoüden vor men. Greenpeace organiseert al drie jaar expedities naar het Zuid- .pool-gebied om te waarschu wen voor deze en vergelijkba re rampen. Het continent staat bij veel landen in de belang stelling, vanwege onder ande re de grote rijkdom aan mine ralen. Het Rotterdamse bergingsbe drijf Smit Tak aast op het ber gingscontract voor ae gezon ken tanker en heeft inmiddels met de Argentijnse autoritei ten contact opgenomen. Zonnebad op wintersport Voor de honderdduizenden Nederlanders die de komende week skiënd in de Alpen willen doorbrengen is een flesje zonnebrandmiddel even belangrijk als de lange latten. Want waar de sneeuw het op sommige plaatsen laat afweten (zie kaartje) zal de zon zich op nieuw uitbundig laten zien. Volgens de weerkundigen is op korte termijn In het Alpengebied geen verse sneeuw te verwachten. Voor een Haagse touroperator is het sneeuwtekort aanleiding geweest eigen alternatieve ski-route te openen naar Canada: vliegreis, hotel, huurauto en gegarandeerd een dik pak sneeuw voor nog geen duizend gulden per persoon. Geheim overleg yer toekomst Hoord-Ierland INDEN Vooraan- inde Noordierse katho- ;en en protestanten ben de afgelopen vier inden geheime bespre- igen gevoerd over be- ódiging van het geweld de Britse provincie. BBC onthulde gisteren dat politieke vertegenwoordi- van de belangrijkste ka- ilieke en protestantse partij- eikaar op 14 en 15 oktober het afgelopen jaar voor eerst troffen in een hotel de Westduitse stad Duis- De gesprekken in Duis- waren zo succesvol, dat partijen besloten hun ge kken over de politieke omst van Noord-Ierland irt te zetten. Britse regering van Marga- Thatcher en de Ierse rege- Charles Haughey wa- steeds op de hoogte van de vikkelingen tijdens de ge kken. Londen en Dublin zelfs bereid hun in 1985 oten verdrag over Noord- land te herzien, als de beide ijen met een goed alterna- zouden komen. Het Anglo- se verdrag vormt een groot uikelblok voor een oplos- de problemen in ord-Ierland. partijen die deelnemen aan overleg zijn de Democrati- e- Unionistische Partij UP) van dominee Ian Pais: de Unionistische Partij Ul- (UUP) van James Moly- aux, de gematigd katholieke ciaal-Democratische Arbei- rspartij (SDLP) van John ime en de niet-confessionele liantiepartij. De Sinn Fein, politieke vleugel van de A, is niet bij het gesprek be- ikken. E AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB MEXICO-STAD Een zes kilometer lange, drie meter brede greppel langs de Amerikaans-Mexicaan se grens moet een moeilijk te nemen obstakel gaan vormen voor drugssmok kelaars en illegale immi granten die de VS willen binnenkomen. In Mexico is met woede op het Ame rikaanse plan gereageerd. De greppel zal gegraven wor den in het gebied tussen de Amerikaanse stad San Diego en de Mexicaanse stad Tijuana. De paar kilometer woestijn tussen beide grenssteden blijkt ideaal voor smokkelaars van drugs en immigranten, die 's nachts zonder licht en plank gas door de vlakte rijden om daarna snel te verdwijnen in de straten van San Diego. „Goede buren graven geen geulen op een gemeenschappe lijke grens", aldus een veelge hoorde Mexicaanse reactie. „Het ontbreekt er nog aan dat ze die geul vol krokodillen gooien". Mexico heeft hele lange tenen wanneer het gaat om haar relatie met de machti ge noorderbuur. Tenen waar dezer dagen gevoelig op is ge trapt. Volgens de Mexicanen is het illegale grensverkeer een kwestie van vraag en aanbod. De Amerikaanse boeren zitten te springen om goedkope Mexicaanse landarbeiders en zullen deze, ook als de greppel er ligt, naar hun boerderijen proberen te halen. Mexico is zelf procucent van drugs, maar ook een belangrij ke doorvoerhaven. H^t land steekt zelf veel geld en energie in de drugsbestrijding. De helft van het Mexicaanse leger is daar continue mee bezig. De Mexicaanse regering vindt echter, dat de Amerikanen meer druk op de bestrijding van de consumptie in eigen land moeten leggen dan op de bestrijding van de productie. (Vervolg van de voorpagina) ASUNCION Na de zware gevechten van van nacht bij het hoofdkwar tier van het leger, het hoofdbureau van de poli tie en de kazerne van de presidentiële garde is van morgen in de hoofdstad van Paragay, Asuncion, het schieten opgehouden. Vliegtuigen en helikopters vlogen nog boven de stad. Vol gens de rooms-katholieke ra diozender Caritas zijn talrijke gewonden in het staatszieken- huis van Asuncion binnenge bracht. Een politieman zou in de eerste uren van de opstand zijn omgekomen. Boven het hoofdkwartier van de presi dentiele garde waren nog he vige rookwolken te zien. De elektriciteit in dat deel van de stad is inmiddels afgesloten, aldus Caritas. De opstandelingen openden vannacht het vuur rond het militaire hoofdkwartier van het Eerste Legercorps in Lorna Pyta, vier kilometer ten noor den van de hoofstad Asuncion. Later werden ook beschietin gen bij het presidentiële paleis in de hoofdstad gehoord en ge tuigen meldden dat zeker veertig tanks vanuit de leger basis op weg waren naar de binnenstad. Enkele uren na de eerste be schietingen werden alle televi sieuitzendingen stopgezet en ook bijna alle radiozenders hielden al vrij gauw op met uitzenden. De opstand komt voor Stroes- sner op het slechtst denkbare moment. De president onder ging nog geen vijf maanden geleden een zware operatie waarvan hij nog steeds her stellende is. De met harde hand regerende Stroessner werd in februari 1988 voor de achtste keer achtereen tot pre sident gekozen. Hij veroverde ongeveer negentig procent van de stemmen bij de verkiezigen, waarbij volgens de oppositie sprake was van fraude op gro te schaal. Zijn nieuwe ambts termijn loopt tot 1993. Demonstratie voorSacharov Meer dan tweeduizend Russische wetenschap pers hebben voor het ge bouw van de Sovjet-Aca demie van Wetenschap pen in Moskou gedemon streerd tegen het besluit van de leiding van de academie, om Andrej Sa- charov, op de foto ap- plaudiserend voor een van de sprekers tijdens de demonstratie, niet kandidaat te stellen voor de verkiezingen voor het Congres van Volksafge vaardigden. De demon stranten keerden zich ook tegen een artikel in de regeringskrant Izves- tia, waarin de Nobelprijs winnaar werd aangeval len wegens zijn uitlatin gen in het Franse dag blad Le Figaro. Overigens is Sacharov langs andere weg alsnog kandidaat ge steld voor een parle mentszetel. Kapitein Rob in China .X ON 259 U i) De thuisreis verloopt voorspoedig. Onderweg praaien ze '.'Jg een tanker die hun benzine- en olievoorraad aanvult en dan it het regelrecht naar de thuishaven. Maar Rob is een beetje ii >mber gestemd: het verlies van „De Vrijheid" zit hem dwars. j top op," zegt Marga, „je moet maar eens met m'n vader gaan ■i aten over een nieuwe schuit. Die bouwt ze namelijk." „Wét?" i gt Rob. terwijl hij verrast zijn pijp uit zijn mond neemt, „heeft vader een werf? Maar.... is hij soms Richard Morris, die beken- scheepsbouwer?" Ja, dat is inderdaad de vader van Marga. „En hij heeft zich juist toegelegd op de bouw van zeiljachten," vertelt ze, „vorig jaar heeft hij nog een kits gebouwd, die deel heeft genomen aan de race over de Atlantische Oceaan. En zijn schip heeft gewonnen." Ja, daar heeft Rob wel van gehoord en de naam Richard Morris zegt hem genoeg. Het vooruitzicht, dat hij spoedig weer de eigenaar zal kunnen zijn van een snel, zee waardig schip, montert Rob weer op en hij is weer geheel de oude, wanneer zij na enkele weken de haven binnenvaren. Maarschalk Koelikov weg als chef Warschau Pact MOSKOU Maarschalk Vik tor Koelikov is afgetreden als opperbevelhebber van de strijdkrachten van het War schau Pact. Zijn plaats wordt ingenomen door generaal Pjotr Loesjev, sinds 1986 de eerste- viceminister van defensie van de Sovjetunie. Koelikov zou volgens persbureau Tass zelf om zijn ontslag hebben ver zocht. Hij aanvaardt de functie van inspecteur-generaal bij het ministerie van defensie. Zijn vertrek kwam niet onver wacht. Weken lang ciruculeer- den berichten dat Koelikov de laan zou worden uitgestuurd. Hij verzette zich sterk tegen de eenzijdige wapen- en troe penreducties die Sovjetleider Gorbatsjov heeft voorgesteld. DEN HAAG/KABUL In de Afghaanse hoofdstad Kabul, waar de situatie met de dag slechter wordt, be vinden zich voorzover bij het ministerie van buiten landse zaken in Den Haag bekend is weinig Nederlan ders meer. Intussen verlaten steeds meer buitenlanders de belegerde hoofdstad. Nederlandse diplomaten zijn er al enkele jaren niet meer in Ka- bul. De belangen van ons land werden tot voor kort behartigd door de Westduitse ambassade, maar deze is inmiddels ook ge sloten. Volgens de Afghaanse president Najib is het vertrek van al die buitenlanders voorbarig. Op een persconferentie in het Afghaanse ministerie van buitenlandse zaken, waar op de ach tergrond het geluid van schieten en explosies was te horen, ver klaarde hij gisteren dat zijn bewind het aanstaande vertrek van het Sovjet-leger zal kunnen overleven. Naar verwachting zullen de laatste Russische troepen het komend weekeinde Afghanis tan hebben verlaten. Westerse diplomaten hebben gezegd dat de val van Kabul een kwestie van maanden zal zijn, maar Najib verzekerde dat de re geringstroepen in staat waren „het volk en het vaderland onaf hankelijk te verdedigen, en de oppositie een resolute en mentale klap uit te delen". WASHINGTON Je kunt geen Amerikaanse krant opslaan of je treft er zeer ruim bemeten advertenties in aan van zogeheten fitness-centra. Het hoofdbestanddeel van zo'n advertentie is een foto waarop een transpirerende dame en een zwetende heer staan afgebeeld in van die vreemde, nauwsluitende glitterpakjes. Meestal houden ze een halter vast of zitten ze op een apparaat waarmee ze hun spieren bewerken. De foto's zijn altijd in het half-donker genomen, zodat er enig strijklicht geworpen kan worden op de lichamen van zowel de dame als de heer. Dat zijn natuurlijk mooie lichamen met veel kronkelige spierenbundels. Je ziet nooit een oude, gekromde, lelijke man in de martelkamers van de fitness-cultus zitten. Ook komen er in die advertenties geen dikke of onsmakelijk uitziende vrouwen voor. Wel wordt de indruk gewekt dat die mannen ooit gekromd en die vrouwen ooit dik zijn geweest Maar sinds ze het fitness-centrum bezoeken, zijn ze mooi, jong, gespierd, lenig, sterk en onsterfelijk. Denk niet dat je vlak bij huis naar een fitness-centrum kunt gaan. Om fit te worden moet je naar de stad, naar het hartje van New York of Washington. De meeste fitness-centra zijn ondergebracht ergens in een enorme kantoorkolos of een wolkenkrabber. Het is namelijk de bedoeling dat je op een vrij ogenblik bijvoorbeeld tijdens de middagpauze, of vlak voor of na het werk naar het fitness-centrum gaat. Want de baas moet het wel weten. Hij moet de indruk hebben dat je alles aan je lijfelijke gezondheid doet, dat je niet alleen fit wil blijven voor jezelf, maar meer nog voor hem. Fitness is daarom een deel van de carrière van de gemiddelde Amerikaan geworden. Fitness betekent lijfelijke betrouwbaarheid; je kunt nog harder werken, je loopt nog minder kans ziek te worden, je kunt nog meer overuren maken en onder nog grotere spanning staan. Fitness is derhalve de lijfelijke toestand waarin uitslovers en carrièremakers zich bevinden. Het is een sociale manipulatie, een modieuze vorm van zelfbedrog. Fitness is omgekeerd evenredig aan geestelijke fitness en is daarom een verfijnde vorm van afstomping. Fitness maakt je onvermoeibaar. Dus kun je op weg naar je werk „nog even de stukken doornemen Vandaar dat in iedere Amerikaanse ondergrondse trein altijd mensen in gewichtige documenten lezen, computer-uitdraaien naslaan, driftig aantekeningen maken of diepgaande besprekingen voeren met soortgenoten. Je lunch is bij voorkeur een werklunch. Gewoon maar gaan eten is er niet bij. Vaak eet je trouwens aan je bureau. Kom je op het werk al aan een praatje met een collega toe, dan gaat dat over je fitness, over wat ie weegt en over hoe hoog je bloeddruk en je cholesterolgehalte is. Aan geestelijke fitness komt je natuurlijk niet toe. Dat hoeft ook niet, want je baas vraagt daar niet naar en je carrière vereist dat niet Je wordt er trouwens maar raar op aangekeken als je zo nu en dan een gedicht of een mooie roman leest, als je van muziek of zelfs van de stilte houdt. Waarom zou je trouwens moeten weten wie Catharina de Medici, Saul Bellow, Robert Frost of Anton Webern is? In je kop hoef je geen dikke, van zweet glimmende spieren te hebben. Je hersens hoeven niet beweeglijk en vetvrij te zijn. En je geest kan het best zon der halters, roei -sim ui a tors en hometrainers. Alleen het lijf telt. En je lijf telt niet eens zozeer omwille van het lijf zelf, maar veel meer omdat het de drager en de energiebron van je carrière Het fitness-centrum is dan ook de tempel van de uitsloverij waarin de ere-dienst van de vervlakking en de afstomping wordt gehouden. Daar worden de laatste restanten van de persoonlijkheid opgeofferd in de hoop dat de goden en de baas de rest doen. Fitness is daarom een nieuwe religie. En het is de eerste religie die zich niet om het heil van de geest, maar om het heil van het lijf bekommert.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5