Haha, lachen is het antwoord Ambtenaar geschorst na publikatie weekblad Jongeren: werkplicht a la Van Velzen onverteerbaar De DULUXELvan OSRAM. Ca. 80% energiebesparing. Opnieuw gaslek in Amsterdam gevonden Bij niet-betalen boete komt de deurwaarder Kritiek: nieuwe wet verbetert positie vreemdelingen niet BINNENLAND £eidóc(3oii/tmit VRIJDAG 3 FEBRUARI 1989 PAGINA 3 School gaat vervroegd dicht door nekkramp SOMEREN Alle 228 leerlingen van basisschool Paulus in het Bra bantse Someren zijn gisteren ver vroegd met vakantie gestuurd nadat nekkramp was ontdekt bij een van de leerlingen. Het gaat om een 6-jarig jongetje dat inmiddels is opgenomen in een ziekenhuis. Volgens de Ge westelijke Gezondheidsdienst in Hel mond bestaat er medisch gezien geen gevaar voor een verdere uitbreiding van de besmettelijke ziekte. De schoolleiding heeft, om alle risico's uit te sluiten, desondanks besloten de leerlingen naar huis te sturen. DEN HAAG Het ministerie van financien heeft de ambte naar die z;ich in het blad Nieu we Revu bereid toonde zwart geld te witten, voorlopig ge schorst. Diens zaak wordt on derzocht, aldus gisteren een woordvoerder van het depar tement. Twee Nieuwe Revu-journalis- ten, die voordoen als zakenlie den, beschrijven al enkele we ken lang hoe mensen omkoop- gevoelig zijn. De ambtenaar op financiën was een van de „slachtoffers". De betrokken ambtenaar deed zijn uitspraken weliswaar als bedrijfsadviseur, aldus het mi nisterie van financiën, maar hij liet ook duidelijk blijken dat hij ambtenaar is. Ambtenaren mogen volgens het ambtenarenreglement in hun vrije tijd nevenwerk zaamheden verrichten indien dat niet schadelijk is voor de dienstvervulling en als het aanzien van de ambtelijke functie niet wordt geschaad. Het komt volgend de woord voerder geregeld voor dat ambtenaren bij wijze van ne venactiviteit publiceren in vakbladen. Fiscale ambtena ren is dat toegestaan, mits zij niet schrijven over informatie die niet al openbaar is. Kombrink: geen handdruk voor Ruding en Koning DEN HAAG Met uitzondering van vice- fractievoorzitter Wöltgens, heeft de PvdA- fractie gisteren geweigerd om volgens tradi tie bewindslieden te feliciteren als een wets ontwerp is aangenomen. Na de eindstem ming over de wetsontwerpen over de belas tingvereenvoudiging, waar de PvdA tegen stemde, verdween vrijwel de gehele fractie achter de groene gordijnen. Woordvoerder Kombrink weigerde de bewindslieden de hand te schudden na het machtswoord dat vorige week werd uitgesproken door het ka binet over de alleenstaandentoeslag. ABOP kondigt acties kleine scholen aan AMSTERDAM De on derwijsbond ABOP gaat zijn leden oproepen in de week van 13 februari voor al in de noordelijke provin cies (Groningen, Friesland, Drenthe) en in Zeeland sta kingsacties te organiseren tegen de aangekondigde be zuinigingen van 50 miljoen gulden op de kleine scholen en het dag/avondonderwijs. Verwacht wordt dat veel schold, mede door de steun van ouders, geheel dicht gaan. Daarnaast wor den in een aantal plaatsen op verschillende manieren protestacties georganiseerd. Arrestatie verricht in moordzaak Beekbergen APELDOORN De politie heeft gisteravond laat de 40-jarige J.L. uit Losser aangehouden. Hij wordt verdacht van de moord op de 37-jari- ge C.B. Roda-Vila uit Rotterdam wiens stoffe lijk overschot op 22 december werd ontdekt in de bossen bij Beekbergen. Het lijk lag ongeveer een halve meter diep begraven. Een medewer ker van het Gelders Landschap ontdekte het graf doordat dieren een deel van het lijk had den opgegraven. Roda-Vila was mogelijk be trokken bij drugshandel, aldus de politie. De Apeldoornse politie was aanvankelijk van plan vanmorgen nadere mededelingen te doen over de aanhouding. Ze moest daar echter vanaf zien omdat het onderzoek plotseling „in een stroom versnelling is geraakt", aldus de woordvoerder. STUDIUM GENERALE OVER DE LACH TILBURG Daar staat de heer Swami Prem Dhyana, voorheen E. Su- torius. Schreeuwend in de microfoon, brullend en bulderend. „Doe je ogen dicht en kijk naar bin nen", roept hij, gierend van het lachen. „Niet stoppen, doorgaan, door gaan! Doe het vanuit je buik, laat je tranen gaan, ga door!" Dit is de katholieke universi teit Brabant, dit is een studium generale over de lach, hier zit een onwennig publiek dat de swami niet echt kan bijhou den. „Stop!" schreeuwt hij. „Blijf nu bij jezelf, ga terug naar het gevoel in je buik wand, wat je ook voelt: zeg daar ja tegen". Haha. „Ervaringsdeskundige", noemt de swami zich, ervaren lacher. Uit dien hoofde is hij hier uit genodigd, samen met prof.dr. J. van Hooff, die het theoreti sche en wetenschappelijke deel van deze middag voor zijn VANDAAGi IN HET lEUWi rekening zal nemen. Prem Dhyana zal ons aan het lachen maken. Dat is goed voor ons. Dat moeten we vaker doen. Haha. „Drie jaar geleden heb ik de stichting ter bevordering van het lachen opgericht", vertelt hij en wel hierom: „Lachen is een oppepper van de eerste orde. Als we straks met z'n al len gaan zitten lafchen, zijn we één, dan vormen we een enor me zee van energie, dat werkt ijzersterk. En ik waarschuw maar alvast: het is belangrijk een lege blaas te hebben tij dens de lach-therapie, dus pleeg straks een plas in de pauze, anders houden we het hier niet droog". Haha. Wat wil de swami („Voel je li chaam, voel je lichaam") met ons? Dat we niet meer denken. Dat we alleen nog maar voe len. En vooral dat we dat ge voel accepteren, totaal, on voorwaardelijk, nu. Ha! Maar hoe? Door uit onze buik te la chen. Uit onze buik? Ja, dat heeft Shree Rajneesh (voor heen Bhagwan) dertien jaar geleden al aan Prem Dhyana uitgelegd. In India was dat. Maar is het niet zo dat Bhag wan zelf nimmer schuddebui kend wordt aangetroffen? Ja, dat is zo. Haha. „Nu gaan we het doen", zegt de ervaringsdeskundige na de pauze. „Sluit met jezelf een contractje dat je echt meedoet. Anders moet je nu weggaan. Want wat we nu gaan doen is zo anders dan anders; als we meteen gaan lachen schiet problemen, dan brul je Wat gebeurt er? De hele zaak loopt, stroomt, gaat, flabbert, wiebelt en doet. Alles komt. En je accepteert alles. Blijf ademen. Adem rustig in je buik. Sluit je ogen. Praat niet. Zeg dag tegen de gedachte. Praat ook niet met jezelf. Nu begin je te glimlachen. Je laat je tranen gaan. Je lacht! Ga door, niet stoppen, niet stop pen!" Er wordt inderdaad ge lachen. Haha. Maar het schud debuiken blijft uit. Gehuild wordt er niet, gegierd even min. Als Prem Dhyana even stilvalt, is ook het publiek stil. „Ach ja", verzekert de swami, „het is altijd onwennig zo'n eerste keer. Je mag de lach- therapie niet beoordelen voor dat je hem een maand lang elke dag gedaan hebt". Waar om zou je? „Omdat alles dan verandert. Als alle mensen een kwartier per dag zouden lachen, zou alles beter worden. Bhagwan zegt: als de wereld 24 uur met ons mee zou lachen zou er zo'n schoonheid ont staan dat alle vuil zou worden weggespoeld". Haha. Gierende ademstoten Professor Van Hooff laat de buik geheel buiten beschou wing bij zijn speurtocht naar de oorsprong van de lach. Waar komt toch dat uitzonder lijk merkwaardig verschijnsel vandaan, dat opensperren van de mond, die blaffende gelui den, die lange gierende adem stoten, dat hahahaha? Daar voor gaat Van Hooff (bioloog) te rade bij de apen, „evenals de mens behorend tot de soort van primaten". En wat blijkt? Ook apen la chen. Haha. Ze sperren hun mond wijd open, hun gezicht is ontspannen, hun ademha ling verloopt met korte rukjes. Van Hooff, die in zijn eigen huis een aantal apen groot bracht: „Je bent met een chimpansee aan het spelen, aan het stoeien, en je zorgt dat er momenten van verrassing inzitten: daar had-ie niet op gerekend, haha. Dan hoor ie hem lachen". Je ziet het ook, op de dia's die Van Hooff ver toont: verrek, lachende apen. „De overeenkomsten met het lachen van mensen zijn mar kant", zegt Van Hooff en laat een dia van zijn lachende dochter Thea zien: verrek, precies hetzelfde. Je lacht! Ga door, niet stoppen, niet stoppen! Lachen heeft, zo blijkt zowel zonder". Ook is het niet, zo uit het voorbeeld van de apen blijkt uit het voorbeeld van de als uit dat van Thea, niet per apen („onze evolutionaire definitie met humor te maken, voorlopers"), van oorsprong zegt Van Hooff: „Humor doet een teken van agressie. Nee, een beroep op intelligente het is een signaal: „Je krijgt waardering, lachen kan ook wel een lel, maar het is niet FOTO: SP serieus, het is maar spel. Zoals een aap lacht als hij een ander bij het lichamelijk stoeien beetneemt, zo lacht de mens als hij een ander bij het geeste lijk stoeien beetneemt". Haha. STEVO AKKERMAN Homeopatische middelen voortaan in ziekenfonds, aspirientje gaat eruit UTRECHT Op 1 mei worden antroposo fische en homeopati sche geneesmiddelen opgenomen in het zie kenfondspakket. De meeste „gangbare" medicijnen die zonder recept gewoon bij de drogist te koop zijn, zo als het. aspirientje, ko men daarentegen niet meer voor vergoeding in aanmerking. Een uitzondering daarop zijn medicijnen van „sociaal-medische be tekenis", zoals anti- luisshampoo, een mid del tegen buikloop en fluoridetabletjes. De ziekenfondsen zijn ver baasd over deze beslissing van staatssecretaris Dees van volksgezondheid. Zij begrijpen niet waarom een aspirientje niet en homeo patische neusdruppels voortaan wel op dokters recept gratis verkrijgbaar zulen zijn. De ziekenfond sen gingen er van uit dat alle medicijnen die bij de drogist te koop zijn uit het ziekenfonds zouden gaan. Op die manier zou het pakket betaalbaar blijven. Ondanks de nieuwe rege ling blijft het mogelijk en kele pijnstillers op recept (en dus vergoed) te krij gen. Bij paracetamol blijft bijvoorbeeld de regeling van kracht dat verpakkin gen waarin meer dan twintig pillen zitten alleen op recept verkrijgbaar zijn. In de meeste verpak kingen zitten danook 21 pillen. Mr. J. Leenen, juri disch adviseur van Nefar- ma (de organisatie van de farmaceutische industrie) spreekt in dit geval van een wat slordige manier van wetgeven. Hij ver wacht dat Dees dit foutje snel zal corrigeren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De jonge renorganisaties in Neder land hebben met verbij stering en verontwaardi ging kennis genomen van de plannen die CDA-voor- zitter Van Velzen heeft voor langdurig werkloze jongeren. „Onverteer baar" noemen zowel de jongerenorganisatie CDJA, de werkende jon geren van het CNV als de jongerenbeweging van het FNV gisteren het voorstel van Van Velzen een werk- en scholingsplicht in te stellen. Ook Van Velzens partijgenoot minister De Koning voelt niets voor diens plannen. De minis ter van sociale zaken wil in het jeugdwerkgarantieplan wel jongeren tot 21 jaar ver plichten tot het accepteren van een baan, maar zo'n maatregel voor jongeren tot 35 jaar gaat hem veel te ver. dat werklozen die weigeren een baan te accepteren of geen vakopleiding willen volgen wat hem betreft kunnen reke nen op een korting van hun uitkering. Het nieuwe kabinet zou wel voldoende opleidings mogelijkheden en werkplaat sen moeten aanbieden. Deze dwangmaatregelen komen „absoluut zeker" in het nieuwe verkiezingsprogramma van het CDA terecht, zo verspelde de partijvoorzitter. CDJA-voorzitter Ad Koppejan reageert furieus: „Van Velzen suggereert met zijn arbeids plicht dat de oorzaak van de werkloosheid bij jongeren ligt. Dat is gewoon niet waar, hij slaat maar een slag in de lucht!". Volgens Koppejan heeft onderzoek van de minis teries van sociale zaken en WVC juist uitgewezen dat er bij werkloze jongeren een gro te bereidheid bestaat om werk aan te pakken of aanvullende scholing te volgen. „Alleen ontbreekt het aan voldoende banen. Zolang die banen er nog niet zijn, biedt een ar beidsplicht geen oplossing". Nog feller in zijn kritiek is de organisatie Werkende Jonge ren CNV (WJ-CNV). Volgens woord voerdster Gerda Ver burg geeft de partijvoorzitter blijk van een wereldvreemde kijk op de maatschappij. „Hij staat duidelijk niet met twee benen in de samenleving maar slaakt wat ongefundeerde kre ten over jongeren, blijkbaar niet gehinderd door kennis van zaken". In een open brief aan het CDA eist WJ-CNV dat Van Velzen aftreedt als partij voorzitter, aangezien zijn plei dooi regelrecht zou indruisen tegen de principes van de christen-democratie. AMSTERDAM In de Am sterdamse Van Woustraat is gistermiddag opnieuw een gaslek gevonden. Politie en brandweer ont ruimden zes woningen, waarvan de bewoners wer den opgevangen in bussen van het gemeentelijk ver voerbedrijf. De straat werd afgezet en ook het tramver keer werd stilgelegd. Nadat het lek was gelokaliseerd en de druk van de leiding was gehaald, mochten de -bewo ners weer naar huis. In december van het vorig jaar werden in dezelfde straat twee gaslekken ont dekt. Een bewoonster en haar hondje zoeken een veilig heenkomen in de Amsterdamse Van De bewoners moesten in verband met een gaslek hun woningen tijdelijk verlaten. DEN HAAG De Neder landse staat blijkt over 1988 nog dertig miljoen gulden aan niet betaalde boetes te goed te hebben. Het innen daarvan baart het openbaar ministerie zulke zorgen dat elk ar rondissement zich in al lerlei bochten wringt om het geld toch binnen te krijgen. In het ene arron dissement wordt de celca paciteit uitgebreid, in net andere maakt de arrestan tenbus overuren en een derde schakelt de deur waarder in. In Den Haag worden de notoi re wanbetalers niet meer gear resteerd, omdat de politie hier te veel werk aan had. De niet- betalers krijgen nu bezoek van een deurwaarder, die beslag legt op goederen en/of hun uitkering of salaris. De kosten van de deurwaarder, die vol gens het openbaar ministerie „niet gering zijn", komen ge heel voor rekening van de wanbetaler. De Leidse politie maakt op dit moment „pas op de plaats". Woordvoerder D. Graveland meldt dat er 2000 tot 2500 boe tes niet geïnd worden, omdat er in het huis van bewaring geen ruimte is om wanbetalers eventueel de vervangende hechtenis uit te laten zitten. Het is al weer geruime tijd ge leden dat de Leidse „sterke arm" er in de late avonduren of in de vroege morgen zelf op uitging om de boetes aan de deur te innen. In de sleutel stad kijkt de politie dan ook uit naar de resultaten van het experiment om een deurwaar der in te zetten. In Assen is justitie tevreden over de harde acties tegen wanbetalers van verkeersboe tes, die in december plaatsvon den. Tot die maand kwam ge middeld 2500 gulden per maand aan betaalde boetes binnen, maar dat bedrag liep door de actie op tot bijna 12.000 gulden. Dertien Assena ren hebben tijdens de actie - die duurde van 20 december tot 4 januari - vastgezeten. Zij werden onmiddellijk vastgezet in daartoe speciaal gereser veerde cellen in het Huis van Bewaring in Assen. De actie zal drie viermaal per jaar worden herhaald. DE KNOLLEN cm sroMHe féesT.' ml es WAT l£ l/AN AK00J6 WoNflEN Zier WIL IE ook DEN HAAG Het ont werp voor een nieuwe vreemdelingenwet, dat gisteren bij de Tweede Kamer is ingediend, heeft een storm van kritiek te weeggebracht. De opposi tiepartijen, tal van organi saties van en voor buiten landers, vluchtelingenor ganisaties en vakbonden hebben nauwelijks een goed woord voor het wetsvoorstel over. Hoewel de regeringspartijen CDA en VVD het wetsontwerp welwillend hebben ont vangen, zijn ook zij het niet met alle onderdelen eens. De positie van de vreemdelin gen wordt in het wetsontwerp vrijwel niet verbeterd, zo stel len enkele migranten- en vluchtelingenorganisaties die zich na de bekendmaking van het wetsontwerp samen met CNV en FNV spontaan bun delden tot het 'Beraad Vreem delingenbeleid'. Tot de weinige positieve pun ten in het ontwerp rekent het Beraad de invoering van een 'verblijfsvergunning voor on bepaalde duur' en de voorge stelde terugkeergarantie voor jonge buitenlanders. Deze re geling houdt in dat kinderen van buitenlanders die naar hun moederland vertrekken, terug mogen komen naar Ne derland als blijkt dat ze in het moederland niet meer kunnen aarden. Ze moeten dan echter wel na hun vierde jaar min stens tien jaar in ons land heb ben gewoond. Vele onderdelen van het wets ontwerp zijn echter voor het Beraad Vreemdelingenbeleid onaanvaardbaar. De vereen voudiging van de procedure voor het aanvragen van een verblijfsvergunning komt de rechtsbescherming van de vreemdelingen niet ten goede, vindt het Beraad. De organisa ties zijn er vierkant op tegen dat een vreemdeling niet meer in beroep mag gaan tegen een besluit tot uitwijzing dat wordt genomen nog vóór de vergun ningprocedure is beëindigd. Ook meent men dat de ver eenvoudiging van de procedu re beslist niet zal leiden tot tijdwinst, zoals minister Kort hals Altes en staatssecretaris Korte-van Hemel veronder stellen. De bewindslieden gaan ervan uit dat een vreemdeling voortaan niet langer dan an derhalf jaar in onzekerheid zal hoeven te verkeren over zijn lot. Momenteel duurt de proce dure nog drie vier jaar. Het voorstel om alle beslissingen over vreemdelingen via het ministerie van justitie te laten lopen zal volgens het Beraad Vreemdelingenbeleid echter eerder leiden tot langere dan tot kortere wachttijden. Aan vragen voor verblijfsvergun ningen kunnen beter op lokaal niveau worden behandeld, meent men. „Wij vinden het onbegrijpelijk dat de bewindslieden bij het opstellen van het wetsontwerp zo weinig rekening hebben ge houden met de wensen van de Tweede Kamer, de Raad van State, de Adviescommissie voor Vreemdelingenzaken en de Vereniging van Nederland se Gemeenten", aldus W. Jan sen van het Nederlands Cen trum voor Buitenlanders. Overleg Deetman met bonden schiet tekort DEN HAAG De geschillen commissie Albeda deelt de me ning van de onderwijsbonden dat minister Deetman met hen geen open en reëel overleg heeft gevoerd over zijn plan het aantal leerkrachten op kleine scholen in het basis- en voortgezet onderwijs te beper ken. Dit blijkt uit een advies dat de vanmorgen heeft gepubliceerd. Daarin wordt ook geconstateerd dat dit de eerste keer is dat de minister bij zo'n ingrijpende maatregel voor het onderwijspersoneel geen sociaal beleidsplan heeft opgesteld voor opvang van de leerkrachten die ontslagen moeten worden. De onderwijs bonden stapten eind vorig jaar naar de commissie nadat het overleg over de voorgestelde bezuinigingsmaatregelen op nieuw was mislukt. Naar het oordeel van de com missie behoort het tot de ver antwoordelijkheid van de mi nister van onderwijs dat hij bij het nemen van maatregelen met personele en sociale ge volgen de consequenties daar van voor zijn rekening neemt De bestaande regelingen bie den geen volledige oplossing. (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3