CIDI wil overheidsgeld voor beveiliging joodse gebouwen CcickxzSomaut Het paard achter de wagen? kerk wereld Beierse politici boos op Vaticaanse prelaat Schoolwijzer Revalidatie >weer lezers GEESTELIJK LEVEN/OPINIE VRIJDAG 3 FEBRUARI 1989 PAGINA 2| Franse bisschop in homoblad PARIJS De omstreden Franse bisschop Jacques Gaillot van Evreux heeft opnieuw zijn tegenstanders getart door in een ar tikel in het Franse homoblad Gai Pied Hebdo te pleiten voor de positie van homoseksuelen in de RK Kerk. „Zij zullen ons voorgaan in het Koninkrijk der hemelen," zo schrijft Gaillot. Het is in deze tijd voor homoseksuelen niet makkelijk lid van de RK Kerk te zijn, aldus de 53-jarige bis schop. Hij noemt het erg belangrijk dat homoseksuelen éds vol waardige leden van de kerk worden beschouwd. Vorige week sprak hij in een vraaggesprek met het Franse blootblad LUI over „de schoonheid van de geslachtsgemeenschap". Conserva tieve rooms-katholieken hebben al het aftreden van Gaillot ge- Verkeerde kalender in Staphorst STAPHORST De gemeente Staphorst heeft een domme streek uitgehaald: in een door de gemeente huis-aan-huis ver spreide brochure over het gescheiden inzamelen van huisvuil is een kalender opgenomen die met een maandag begint en niet met een zondag, zoals het hoort. Dat is althans de opvatting van het raadslid H. Trompetter (RPF), die hierover in de gemeenteraad aan de bel trok. Trom petter zei dat de kalender wat beroering heeft gewekt onder de bevolking. „We leren onze kinderen juist om alleen een agenda te kopen die met een zondag begint als eerste dag van de week, en niet met een maandag". Wethouder H. Kroll trok direct het boetekleed aan: „Het is een misser, we zijn wat onvoorzichtig geweest". Wie zichzelf onderwijst heeft een dwaas tot leermeester Benjamin Franklin Speciale aandacht eucharistie in bisdom Roermond ROERMOND Het bisdom Roermond zal dit jaar speciale aandacht besteden aan de eu charistie. Het hoogtepunt moet een eucharistieviering worden op Sacramentsdag (donderdag 25 mei), waarin kardinaal Simonis als voorzit ter van de bisschoppenconfe rentie voorgaat. Een en ander gebeurt in verband met het internationaal eucharistisch congres, dat in oktober in Seoul wordt gehouden. Dat laat bisschop Gijsen we ten in een brief aan de pries ters en diakens van het bis dom. Mgr. Simonis, die als af gevaardigde van de bisschop penconferentie naar Seoul gaat, wordt tijdens de eucha ristieviering in de kathedraal van Roermond geassisteerd door bisschop Gijsen. hulpbis schop Castermans en de de kens van het bisdom. Om allen die niet naar Roer mond kunnen komen, bij deze viering te betrekken, herstelt het bisdom een oud gebruik in ere. Mgr. Simonis zal aan het einde van de eucharistie viering aan daartoe aangewe zen vertegenwoordig(st)ers van de parochies een net ge consacreerde hostie uitreiken. Zij kunnen deze dan tijdens de avondviering in hun paro chiekerk uitreiken. Na de eucharistieviering wordt een bijeenkomst gehou den waar mgr. Simonis een toespraak zal houden over de eucharistie als daadwerkelijk teken van eenheid en verbon denheid. Mgr. Gijsen drukt de priesters voorts op het hart bijzondere aandacht te besteden aan een goed verzorging van de zon dagse eucharistievieringen. Vooral de preek verdient aan dacht. In de preek moet onder meer de onmisbaarheid van de priester worden onder streept als „de andere Chris tus, Zijn mond en hand", die als enige in de eucharistie Christus „sacramenteel tegen woordig kan stellen". DEN HAAG De nega tieve reactie van het ka binet op het verzoek om steunverlening aan joodse beveiligingsprojecten is „onredelijk" en steekt schril af tegen de bereid heid waarmee de PLO- vertegenwoordiger in Ne derland wordt beveiligd. Dit schrijft directeur r. Naf taniël van het Centrum voor Informatie en Documentatie Israël (CIDI) in de Israël Nieuwsbrief van zijn organi- schrijft Naftaniël, terwijl hij vooralsnog geen enkele diplo matieke status heeft. Maar de joodse gemeenschap heeft volgens Naftaniël even zeer behoefte aan bescher ming. Is het niet cru dat de PLO-vertegenwoordiger door de politie beschermd wordt en de joodse gemeenschap, een potentieel slachtoffer van die zelfde PLO of andere Pale stijnse organisaties, haar eigen zaakjes moet opknappen, vraagt hij zich af. De CIDI-directeur vergelijkt deze situatie met „de schaam tevolle periode van voor de Tweede Wereldoorlog, toen nota bene de Nederlandse joodse organisaties het geld moesten bijeenbrengen om Westerbork, het opvangcen trum van dë regering voor ge vluchte Duitse joden, te bou- De kleine joodse gemeenschap in Nederland is niet meer in staat om alleen de zware last van permanente beveiliging te dragen, aldus Naftaniël. De joden hebben in de loop der jaren zes miljoen gulden besteed aan kogelvrij glas, vi deocamera's en electronische beveiliging. Bijna alle joodse gemeenschapscentra beschik ken over een eigen bewa kingsdienst. De Nederlandse overheid heeft in 1986 eenmalig 600.000 gulden bijgedragen aan de be veiliging van joodse gebou wen. In de reactie op een aan beveling van de commissie- Hirsch Ballin schreef de rege ring vorig najaar dat „het be kostigen van de beveiligings voorzieningen primair een zaak voor de betrokken kerk genootschappen" is. Vertegenwoordigers van de Raad van Kerken waren het twee weken geleden eens met het standpunt van het Over legorgaan van Joden en Christenen in Nederland (OJEC) dat de overheid ver antwoordelijk is voor de be veiliging van joodse gebou- Paus voorlopig niet naar „Palestina" VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II zal voor lopig nog geen bezoek bren gen aan „Palestina", de door de PLO uitgeroepen staat. Dit heeft de patriarch van Je ruzalem voor de katholieken van de Latijnse rite, Michel Sabbah, donderdag gezegd na dat hij een half uur met de paus had gesproken. De paus heeft bij herhaling laten weten dat een bezoek aan Palestina het woord Is raël neemt hij consequent niet in de mond een van zijn grootste wensen is. Zo'n be zoek is volgens mgr. Sabbah, zelf een Palestijn, niet in de naaste toekomst te verwach ten. De problemen van het Mid denoosten zijn nog lang niet opgelost. Sabbah en zijn hulp bisschoppen Kaldany en Say- egh brengen dezer dagen hun verplichte vijfjaarlijkse ad li- mina-bezoek aan Rome. Jaruzelski opent overleg over ideologie De Poolse partijleider Wojciech Jaruzelski heeft gisteren een driedaagse conferentie geopend om een nieuwe ideologische koers uit te zetten naar een pluriforme samenleving waarin wettelijk erkende ruimte komt voor politieke en maatschappelijke oppositie. Gepraat zal worden over de ruimte die kerk en vakbonden in een nieuw maatschappelijk bestel kunnen krijgen. Dogma's uit het communistische stelsel komen ter discussie te staan. FOTO: AP Steeds maar weer komen er signalen die erop zouden kun nen wijzen dat het met het ni veau van de kennis en de vaardigheden van de Neder landse scholieren en studen ten niet al te best gesteld zou zijn. De regering probeert er wat aan te doen, maar de vraag is of er niet tegelijkertijd ont wikkelingen zijn bevorderd die dat weer tegenwerken. De signalen zijn bekend. De ene keer leest men over uni versiteitsstudenten die niet kunnen spellen. De andere keer duikt weer het verhaal op dat bepaalde, met name Franse- en Duitse weten schappelijke werken voor vele studenten ontoegankelijk zijn. omdat velen van hen slechts Engels in hun eind examenpakket hadden. Ook is er steeds het verhaal dat de talenkennis in het al gemeen, met name door de beperking van het aantal mo derne talen op de eindexa mens. afneemt, wat weer z'n gevolgen heeft voor het mee doen van de Nederlanders in het internationale bedrijfs leven. Een ander voorbeeld is datge ne wat we gehoord hebben over de kennis van rekenen en taal van de leerlingen die de basisschool gaan verlaten om naar het voortgezet onder wijs te gaan. Evenals trou- Nu zal men kunnen zeggen: dit soort klachten zijn er altijd geweest, er is ook te weinig vergelijkingsmateriaal van vroeger. Toch kun je aan al lerlei zaken merken, dat de bewindslieden van onderwijs ze wel ter dege serieus ne men. Zo worden er nu bij voorbeeld regelmatig onder zoeken gedaan naar de kennis en vaardigheden van basis schoolleerlingen. En de hele „operatie-eindter men" voor het basisonderwijs en de basisvorming in het voortgezet onderwijs is vooral bedoeld om de scholen en de leerlingen te prikkelen tot meer doelgericht werken, om het niveau van de kennis en vaardigheden te verhogen. Dat facet van deze operatie is zeker te waarderen het dreigt wel eens wat onderge sneeuwd te raken bij al het schrijven over die eindter- Een andere activiteit van de bewindslieden van onderwijs is de verhoging van het aantal examenvakken op VWO en HAVO van 7 naar 8 respectie velijk van 6 naar 7. In het al gemeen heeft dat brede in stemming. Maar daar staat wel wat tegenover, dat beslist negatief werkt: per vak min der lesuren, tenzij men de uren in de niet-examenvak- ken, zoals Godsdienst, Maat schappijleer en Expressievak ken, die al niet zo talrijk zijn, nog verder vermindert. Zeer ongewenst lijkt me; het werkt de verschraling van het leven, waar we toch al zo voor moeten opassen, verder in de hand. Stijging Maar er is nog iets anders ge beurd. Het percentage basis schoolleerlingen dat naar het VWO/HAVO gaat schijnt de laatste jaren met een kleine 40% te zijn gestegen. Men is veel coulanter geworden bij de toelating. De reden laat zich raden: bij een dalend aantal leerlingen tengevolge van gedaalde geboortecijfers, willen allerlei scholen hun leerlingenaantallen toch wel graag op peil houden.... Het is namelijk niet voor te stellen dat het niveau van de leerlin gen die van de basisschool ko men, de laatste jaren zo sterk is gestegen(l). Wat ziet men verder? Dat het percentage onvoldoendes voor het schriftelijk eindexamen op het VWO en HAVO voor sommige vakken onrustba rend hoog wordt. En wat doet men? Men maakt de normen nogal eens soepeler. Boven dien tellen gezakte eindexa menleerlingen op een school maar voor een klein deel mee bij de financiering. Tja, dit zijn toch wel merkwaardige,, tegengestelde bewegingen. Daar komt ten aanzien van het VWO en HAVO nog een beweging bij. De studieduur op de universiteiten en hoge scholen is verkort. De studen ten krijgen minder tijd om het gewenste eindniveau te halen. Dat betekent dat er een druk zal ontstaan op het zogeheten ingangsniveau. Men zal op de duur meer wil len gaan eisen van het VWO en HAVO. terwijl dat, getuige het bovenstaande het steeds moeilijker zal krijgen om het gewenste eindniveau daar ook maar te handhaven. Ook een tegengestelde beweging dus. Oftewel is men hier en daar bezig het paard achter de wa gen te spannen? „Maar ja, wat dan?" zal men vragen. Voor meer lessen is geen geld is de boodschap die minister Ruding al jarenlang laat doorgeven. Men zal dus naar andere middelen moeten zoeken. Eén daarvan is het beperken van de lesuitval. Die is al ja renlang erg groot. Ongfeveer 10% van de lessen schijnt re gelmatig niet te worden gege ven. Dat komt onder meer door ziekte van leraren, maar ook door allerlei vergaderin gen onder schooltijd. Nu kan men de leraren moeilijk ver bieden ziek te worden, maar De CSU-ers voelen zich door de „niet te begrijpen" verge lijking van Caffara „persoon lijk zwaar beledigd". „Het schokt ons ten diepste en het stelt onze loyaliteit aan onze kerk zwaar op de proef," al dus de afgevaardigden, „dat een leidinggevende figuur binnen het Vaticaan op zo'n buitengewoon liefdeloze en met de geest van Christus strijdige manier redeneert". De CSU-ers vinden het vol strekt onbegrijpelijk dat ie mand met een dergelijke ex treme en onbuigzame opvat ting binnen het Vaticaan wordt beschouwd als „groot ste deskundige" op het gebied van huwelijk en gezin. De CSU-ers roepen de paus op in een publieke verklaring afstand te nemen van de uit spraak van Cafara. MÜNCHEN „Ten diepste verbitterd" hebben 34 fractie leden van de Christelijke So ciale Unie (CSU) in het Beier se parlement zich tot paus Jo hannes Paulus II gewend. Zij hebben zich gestoord aan een uitspraak van mgr. Carlo Caffara, hoofd van het pause lijk instituut voor de bestude ring van huwelijk en gezin, die het gebruik van voorbe hoedmiddelen aan moord ge lijkstelde. Caffara zei vorig najaar tij dens een conferentie in Rome dat „wie voorbehoedmiddelen gebruikt, niet wil dat er nieuw leven ontstaat omdat hij dat leven als iets kwaads beschouwt. Zo'n houding is dezelfde als die van een moordenaar die het als iets kwaads beschouwt dat zijn slachtoffer leeft". Hulpbisschop Hulpbisschop Kazimirs Dulbinskis van Riga mag na 40 jaar zijn ambt weer uitoefenen. De autoriteiten in Letland hebben hem daarvoor toestemming gegeven, zo meldt de Italiaanse katholieke krant 'Avvenire'. Dulbinskis (83), die in 1947 hulpbisschop van Riga werd, werd in mei 1949 gearres teerd en naar Siberië gedeporteerd. In 1955 mocht hij naar Let land terugkeren, maar een jaar later werd hij opnieuw gearres teerd en gedeporteerd. In september 1958 werd hij vrijgelaten, maar hij mocht zijn ambt niet uitoefenen. Een jaar later werd Dulbinskis voor de derde keer aangehouden. Nu werd hij naar Wit-Rusland overgebracht, waar hij als houthakker en tim merman moest werken. Vijf jaar later kreeg hij toestemming naar Letland terug te keren zonder echter als bisschop actief te kunnen zijn. Eind vorig jaar mocht de apostolische administrator van Litou wen, aartsbisschop Julijonas Steponavicius, na 28 jaar balling schap naar Vilna terugkeren. Ook hij kreeg toestemming zijn ambt weer uit te oefenen. door drs. K. de Jong Ozn. iets minder vergaderen onder schooltijd schijnt een moge lijkheid te zijn. Zo kan toch het aantal gegeven lessen weer wat stijgen. Er worden nu inderdaad ernstige pogin gen gedaan om die lesuitval te beperken. Maar of dat voldoende is? Er zijn nog wat andere mogelijk heden, zoals efficiënter, (of anders?) lesgeven, ander les materiaal etc. Dat zal onge twijfeld veel aandacht krij gen, in de nabije toekomst. Echter: wat men ook bedenkt, onderwijs geven zal altijd een arbeidsintensieve bezigheid blijven. Het zal altijd blijven gaan om iets dat zich afspeelt in de relatie tussen Mission '90 verwacht tienduizend jongeren DE MEERN Meer dan tien duizend jongeren worden ver wacht bij het congres Mission '90 dat van 28 december 1989 tot 2 januari 1990 in de Jaar beurs te Utrecht wordt gehou den. Organisator TEMA (The European Missionary Associa tion) spreekt nu al van het grootste meerdaagse christelij ke congres ooit in Nederland gehouden. Mission '90 is de op volger van Mission '87 dat ruim twee jaar geleden een re cord-aantal van tienduizend jongeren naar Utrecht bracht. Doel van Mission '90 is Euro pese jongeren te informeren „over de geestelijke noden van onze wereld". Ook worden zij gestimuleerd zich in te span nen voor de wereldwijde ver kondiging van het Evangelie. De organisatoren vertrouwen erop dat niet alleen de zending, maar ook de kerken en ge meenten worden vernieuwd door het congres. Het thema „Wees sterk" zal door dertig evangelisten uit de hele wereld aan de orde worden gesteld. Daarnaast zijn er werkgroepen over ontwikkelingswerk, me dische en technische hulpver lening, occultisme en sociale actie. Twee van Breda (2) Een katholieke geestelijke, ex- aalmoezenier Verheijen uit Zundert, verklaarde op de dag van de vrijlating van de Twee in een tv-uitzending van de KRO onder meer, dat hij hen elke maandag, woensdag en vrijdag heeft bezocht en gees telijke bijstand heeft verleend. Twee dagen eerder noteerde u uit de mond van een 87-jarige dominee van de Evangelische Kirche in Duitsland, Ernst Wilms, onder meer: „Tja, de katholieke kerk heeft zich al die jaren weinig met de bege leiding van beiden bezig ge houden. Waarom, dat weet ik niet. Aus der Fünten is tijdens zijn gevangenschap toegetre den tot de Evangelische Kir che. Fischer is steeds katholiek gebleven. Ik heb het steeds als mijn taak gezien, me ook het lot van deze veroordeelden aan te trekken". Wat moet ik hiervan denken? Is bedoelde ex-aalmoezenier dezelfde per soon als „vertrouwensman Verheijen", die een dag na de vrijlating in de krant wordt genoemd? (Naschrift: Bedoelde ex-aal- moezenier is inderdaad dezelf de persoon als vertrouwens man Verheijen. Hij bezocht de afgelopen 27 jaar drie keer per week de Twee, die hij be schouwde als politieke gevan genen. Verheijen hekelde ook het medisch team dat de twee onderzocht. In tegenstelling tot de artsen vond Verheijen dat de Twee er bijzonder slecht aan toe waren. Hoewel hij momenteel niets meer over de zaak wil zeggen, is het dui delijk dat de woorden van de Duitse dominee Ernst Wilms niet kloppen. Ze zijn gebaseerd op onwetendheid. Redactie.) GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK .THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Somber Afghanistan ZELDEN zal een landschap zo tekenend zijn geweest voor de uitzichtloze situatie van een land als momenteel in Afgha nistan: grauw, somber en koud. De tevredenheid die bestaat over de aftocht, na ruim negen jaar, van het Sovjetleger wordt overschaduwd door het lot dat Afghanistan daarna vrijwel zeker te wachten staat: een gruwelijke burgeroorlog. De machtsverhoudingen in Afghanistan zijn uiterst gecom pliceerd. De huidige communistische regering is door Mos-j kou in het zadel geholpen en controleert slechts enkele grote| steden en een klein deel van het platteland. De huidige par-' tijleiding zou wel bereid zijn tot een coalitie-regering, maar) wil het daarin voor het zeggen houden. Tegenover het bewind van president Najibullah staat het islamitische ver zet, dat bestaat uit zeker vijftien verschillende groepen meti sterk uiteenlopende, soms zelfs onverzoenlijke religieuze en! politieke opvattingen. Het enige dat deze mujaheddin nu bindt is de strijd tegen het gehate regime in Kabul. Als die gezamenlijke vijand is verdwenen, zal ongetwijfeld de aloude rivaliteit weer de kop opsteken. De situatie wordt verder bemoeilijkt door de bemoeienis I van de buurlanden van Afghanistan en de supermachten. Pakistan heeft belang bij een zo snel mogelijk einde van de oorlog, zodat de miljoenen vluchtelingen naar hun land terug kunnen. Iran ziet het liefst dat de streng-islamitische sji'iti- sche verzetsgroepen aan de macht komen. De vorming van een tweede Iran past evenwel weer niet in de visie van de Amerikanen, die liever zien dat meer gematigde verzetsgroe pen aan de macht komen. En de Sovjetunie is er veel aan gelegen te voorkomen dat het bewind van Najibullah, op korte termijn althans, in elkaar stort. UlT de stofwolken die de Russische troepen bij hun vertrek j opwerpen komen zodoende de contouren naar voren van een tweede Libanon, een door politieke en religieuze conflicten totaal verscheurd land waar talrijke strijdgroepen elkaar naar het leven staan. Voor dat toekomstbeeld doet het er niet eens zoveel toe of de hoofdstad Kabul spoedig valt of niet. Elk denkbaar scenario voorziet in een groot aantal slachtof fers. Met name door de Sovjetunie wordt nog wel naarstig ge- j tracht een politieke oplossing te vinden, maar ook die pogin gen maken weinig kans. En Moskou lijkt er zelf ook niet meer in te geloven, gelet op de zware luchtaanvallen die de afgelopen dagen zijn uitgevoerd op het Afghaanse verzet. Westerse waarnemers opperen als laatste mogelijkheid een staatsgreep door gematigde, niet-communistische officieren, die met het verzet om de tafel zouden kunnen gaan zitten. Maar zelfs dan blijft het uiterst twijfelachtig of Afghanistan een weg zal weten te vinden uit de spiraal van oorlog, dood en verderf, waar het land al meer dan negen jaar in gevan gen zit. Al meer dan 25 jaarhelpt het NRF hun gelijke kansen te geven door financiële steun aan honderden projekten in Nederland. Helpt u mee? Ja, toch zeker! GIRO 953 Nationaal JLr J- F- Kennedylaon 101 fancis 3981 gb bunnik teL 03405-63244 Later af en toe regen DE BILT (KNMI) - Het hoge- drukgebied dat al tijden boven de Alpen ligt, verdwijnt tijde lijk van de weerkaart. Hier door wordt bij ons geleidelijk de invloed van oceaanstorin gen groter. Er is veel bewol king en vannacht kan er plaatselijk mist voorkomen, die 's ochtends snel verdwijnt. De minimumtemperatuur ligt rond het vriespunt. Morgen gaat het later op de dag vanuit het westen af en toe regenen. De middagtemperatuur ligt rond de 5 graden, maar blijft in het zuidoosten een paar gra den achter. De zuidwesten wind is matig en neemt langs de kust en op het IJsselmeer toe tot krachtig, in het Wad dengebied mogelijk tot hard. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor zaterdag en zondag: Zuid-Scandinavië: eerst veel bewolking en regen overgaand in wisselende bewolking en een enkele bui. Middagtempe ratuur rond 4 graden dalend naar omstreeks 2 graden. In de nacht temperatuur om het vriespunt. Denemarken: eerst veel be wolking en wat regen gevolgd door een wisselende bewol king en buien. Middagtempe ratuur rond 4 graden. In de nacht temperatuur om het vriespunt. Blitse Eilanden: eerst veel be wolking en regen, later vanuit het westen opklaringen. Mid dagtemperatuur rond 8 gra den. Benelux: wolkenvelden en mogelijk wat regen. Middag- temperatuur rond 6 graden. Bondsrepubliek Duitsland: eerst veel bewolking en in het noorden wat regen, later op klaringen. Middagtemperatuur rond 5 graden. In de nacht temperatuur om het vriespunt. Frankrijk: vanuit het westen opkomende bewolking, maar droog. Zondag opklaringen. Middagtemperatuur van 7 gra den in het noorden tot 12 gra den in het zuiden. In het bin nenland in de nacht plaatselijk Alpenlanden: in de dalen en lagegebieden mist en lage be wolking, maar zondag aan de noordzijde van de Alpen mo gelijk toch nog wat sneeuw. Middagtemperatuur in de da len en lagegebieden om het vriespunt. Spanje en Portugal: In het zui den bewolking elders ook zon. Middagtemperatuur van 12 graden in het noorden tot 16 graden in het zuiden. In de nacht in het binnenland hier en daar lichte vorst. mistig bij een middagtemper; tuur om het vriespunt. Elders zonnige perioden en een mid dagtemperatuur oplopend tot 15 graden in het zuiden. WEERRAPPORT Singapore Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De het recht voor ingezon den stukken te bekorten

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2