Bewoners Rembrandtlaan zitten nog steeds in de kou 4 Nauwe samenwerking Flora en veiling CNB Brochure over modern Katwijk CeidaeSoivuwtt ld GEMEENTE GEEFT STRAALKACHELTJES IN BRUIKLEEN Foreholte Tilbury tevreden over woongenot Basisgezondheidsdienst gaat naar Katwijk Warmond hield in '87 vier ton over lNAk LEIDEN OMGEVING VRIJDAG 3 FEBRUARI 1989 PAGINA 15 Subsidie voor hulp vrouwen LEIDEN De provincie Zuid-Holland stelt voor twee jaar 170.000 gulden beschikbaar voor het project Vrouwenhulpver lening. Met dit initiatief wil de provincie bevorderen dat de I bestaande hulpverleningsinstanties in Zuid-Holland meer aan dacht gaan besteden aan de specifieke problemen en behoef- ie op Bzzt^- ling t [zamer die n, ga* verd»- de dt affair* erigen >or Nt er w» buteer hedej. ts VOO toepas t. Me. dat j jitlees rolgeij •ie di ïjowal op d Ove Onlangs is een projectmedewerkster aangesteld die binnen kort vanuit een eigen werkruimte in het Trefcentrum in Delft de werkzaamheden van het project gaat coördineren. In Zuid- Holland zijn veel specifieke vrouwenprojecten, zoals gezond heidscentra, zelfhulpgroepen, opvangcentra en blijf-van-m'n- lijfhuizen. Deze organisaties kenmerken zich door grote ver schillen in werkwijzen. Volgens de provincie is de vrouwen hulpverlening teveel versnipperd en slecht gecoördineerd. Dat is een belemmering om op regionaal niveau tot samenwerking te komen. Het gesubsidieerde project Vrouwenhulpverlening moet in deze situatie de komende jaren verandering gaan brengen. Diefstal video recorder opgelost SASSENHEIM De politie van Sassenheim heeft drie mannen en een vrouw uit Blokker en Hoorn aangehouden op verdenking van diefstal van een videorecorder uit een winkel. Een van hen bleek niets met de zaak te maken te hebben. De andere drie, twee mannen van 40 en 35 jaar oud en een vrouw van 30, zijn herkend als betrok ken bij de diefstal. Ze hebben niet bekend. De zaak kon worden op gelost doordat de politie na een krantebericht over de diefstal een tip kreeg over de auto die daarbij was gebruikt. De videorecorder was op 21 januari gestolen. Inbraak in Oegstgeest OEGSTGEEST Uit een wo ning aan de Erasmuslaan is gis teren foto-apparatuur gestolen. De inbrekers kwamen binnen door aan de voorzijde een raam open te wrikken. De waarde van de buit is 1300 gulden. Veel fietsers door rood OEGSTGEEST Dertig fiet sers zijn vanochtend tussen half acht en negen uur bekeurd om dat zij op de kruising Abtspoel- weg-Haarlemmertrekvaart door rood waren gereden. De politie heeft meer controles aangekon digd. Aangereden op afslag SASSENHEIM Een 26-jarige vrouw uit Voorschoten is gister avond rond half zeven gewond geraakt bij een aanrijding op de afslag Sassenheim van Rijksweg 44. De vrouw was te voet onder weg naar het daar gelegen tankstation. Ze wilde daar hulp vragen. Haar benzine was opge raakt. Hoewel ze een reserve- tankje in de auto had, kon ze dat niet gebruiken omdat ze geen sleutel had van de tank- dop. Terwijl ze de afslag over stak werd ze geschept door een 31-jarige automobilist uit Noordwijkerhout. Ze is ter be handeling overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis. Leiden. Vernielers van bushokje aangehouden OEGSTGEEST Vijf jon- gens uit Voorschoten, Was senaar, Sassenheim en Lei den, variërend in leeftijd van 13 tot 15 jaar, zijn giste ren in de kraag gevat voor het vernielen van een bus hokje. Het hokje, dat op Rhijngeesterstraatweg staat, werd woènsdag vernield. De vijf worden aangemeld voor het HALT-project. Dit betekent dat hun straf be staat uit het verrichten van werkzaamheden. Te snel OEGSTGEEST Bij een radar-snelheids controle in Oegstgeest zijn gisteren 58 bekeu ringen uitgedeeld. Op de Warmonderweg werden tussen acht uur en kwart voor tien 330 auto's gecontroleerd en 28 automobilsten be trapt. Op de Lange Voort liepen tussen elf uur en half een 12 van de 228 bestuurders te gen de lamp en op de Rhijngeesterstraatweg vielen 18 processen verbaal. Hier passeer den 324 auto's de con trole. Katwi jkse Weg maandag dicht WASSENAAR De Katwijkse Weg is maandag de hele dag afgeslo ten voor verkeer. Het verkeer wordt die dag over de Kokshoornlaan ge leid. De omleidingsroute wordt met borden aangegeven. De afsluiting houdt verband met zaagwerkzaam- heden in het asfalt voor de nieuwe verkeerslichteninstallatie en de re constructie van het kruispunt Van Zuylen Van Nijeveltstraat, Katwijk- se Weg, Dr. Mansveltkade en Storm van 's Gravesandeweg. Na het kar wei worden ook zaagwerkzaamhe- den in de Van Zuylen Van Nijevelt straat uitgevoerd. Deze weg wordt niet afgesloten, het verkeer wordt over één rijbaan geleid. VOORSCHOTEN De renovatie van 36 flatwo ningen aan de Rem brandtlaan is vooralsnog op een catastrofe uitgelo pen. Vorig jaar juni werd met het karwei begonnen en thans is de renovatie bouwtechnisch voltooid. Maar de bewoners zitten in de kou in een natte wo ning met vochtplekken in de hoeken en klamme bedden. Enkele bewoners hebben van de gemeente straalkacheltjes in bruik leen gekregen om de wo ningen nog enigszins be woonbaar te houden. De in 1952 gebouwde flatwo ningen, waarbij het woonge deelte en het slaapgedeelte zich op een aparte etage bevin den, werden geheel geïsoleerd. Dat betekende dat alle gevel kachels uit de kamers moesten verdwijnen om brand- en ver stikkingsgevaar te voorkomen. Mevrouw H. van Klaveren van nummer 59 had behalve een grote huiskamerkachel vijf gevelkachels, evenveel als mevrouw D. Baldew van num mer 63. De kacheltjes werden voor een spotprijs verkocht aan een opkoper. Het verdwijnen van de gevel kachels was geen probleem, omdat de gemeente in elke flat centrale verwarming wilde aanbrengen. Een meerderheid van de bewoners ging daar mee echter niet akkoord, toen bleek da de toch al met hon derd gulden toegenomen huur nog eens honderd gulden ho ger zou uitvallen. Daardoor zou de totale huur rond de 600 gulden komen. In augustus vorig jaar werden de leden van ae commissie openbare werken in kennis gesteld van het wegvallen van de centrale verwarming in de flats. „Jammer", zeiden de commisieleden, „maar als de huurders niet willen, dan moeten ze ook niet gedwongen worden". Ook wethouder J. Visser zag de hele zaak niet zo somber in. Totdat hij in okto ber de mededeling kreeg dat de gevelkachels niet meer ge plaatst mochten worden. In december was er een gesprek met de bewonerscommissie en toen bleken 18 huurders be reid om centrale verwarming te nemen. Gisteravond kreeg de commis sie voor openbare werken het voorstel te bespreken om vier ton uit te trekken voor de aan leg van centrale verwarming. Voorlopig worden in elke flat de leidingen gelegd. Zodra een woning leeg komt, wordt di rect een c.v. aangebracht. Wet houder J. Visser: „Ik zit met deze zaak verschrikkelijk in mijn maag. Deze situatie had nimmer mogen ontstaan. Het is een samenloop van omstan digheden, maar ik verzoek wel akkoord te gaan met het voor stel, waardoor heel snel ge zorgd kan worden voor een leefbare situatie in die flatwo ningen". Jeugdspelers Foreholte naar Spanje ge- films geeft ireta- ij op; er op It ge- Hen a«iK- „De Eenentwintig jeugdspelers van de Voorhoutse voetbalvereniging club te spelen. De jongens zijn ondergebracht in appartementen Foreholte zijn gistermorgen om negen uur per bus vertrokken in Pineda, een naburige badplaats aan de Costa Brava. Het is de naar Spanje. De spelers van het A1 en A2-elftal gaan in Spanje eerste keer dat een groep jeugdspelers van Foreholte een derge- een voetbalwedstrijd van Barcelona bijwonen. Daarnaast wordt lijke reis onderneemt. De voetballers worden dinsdag terugver- geprobeerd een vriendschappelijke wedstrijd tegen een Spaanse wacht in Voorhout. foto: henk van den ende Jongen (10) mishandeld OEGSTGEEST Een 10-jari- ge jongen uit Oegstgeest is gis termiddag op de Morsebellaan mishandeld door een groep van ongeveer acht jongens. Hij kreeg trappen in de buik en rug. De jongen fietste naar huis en werd achtervolgd door de acht die ook op de fiets re den. De jongen werd van de fiets getrokken en mishandeld. De jongens, die allen zo'n 15 jaar oud zijn, gingen er van door toen zij een auto zagen. De politie zoekt getuigen van dit voorval, vooral wil men in contact komen met de bestuur der van de auto. Men wordt gevraagd te bellen naar tel. 071-155440. India centraal tij Wereldwinkel SASSENHEIM „India en Textiel". Dat is de titel van de expositie die tussen 13 februari en 2 maart wordt gehouden in de openbare bibliotheek aan de Kerklaan. De expositie is on- derdeel van de activiteiten rond het vijfjarig jubileum van de - Sassenheimse Wereldwinkel. Tijdens de expositie wordt op •woensdagmiddag en vrijdaga vond een demonstratie bandwe- ven en kaarden gegeven. Op vrijdag 3 maart wordt 's avonds - van half zeven tot half acht in het Rijnlands Lyceum informa tie gegeven over de Wereld winkel. Om acht uur is er een Indiase maaltijd en om kwart voor negen volgt een optreden i^an de Indiase dansgroep. Scholen Haaswijk in rood en geel De aanbesteding van de bouw van deze twee scholen in Haaswijk heeft maandag plaats. Beide scholen worden ondergebracht in één gebouw, ontworpen door architect Kuiper. Deze gaf gister avond een toelichting op zijn ontwerp in het multifunctioneel centrum. Het gebouw wordt uitgevoerd in de kleuren rood en geel. Het openbare gedeelte, waarin de leerlin- ten van de thans nog aan de andere zijde van het Oegstgeester Kanaal gelegen basisschool De pringplank zullen komen, omvat tien lokalen. Het deel van de Chr. Joris de Witteschool telt acht lokalen. Het complex kan uitgebreid worden. De scholen moeten in december van dit jaar opgele verd worden. Op 23 februari wordt een tweede voorlichtingsavond gehouden. RIJ N SBURG LISSE De Coöperatieve Bloe menveiling Flora uit Rijnsburg en de Coöpera tieve Nederlandse Bloem bollencentrale CNB uit Lisse gaan op korte ter mijn nauw samenwerken. De beide veilingen willen hiermee hun marktpositie versterken. Ze gaan geza menlijk nieuwe activitei ten ontwikkelen terwijl bestaande activiteiten op elkaar worden afgestemd. De bloemenveiling Flora draagt haar dochteronderne ming Bemiddelingsbureau Sierteeltproducten (BSF) over aan CNB die daarmee alle bloembollenbemiddeling ver zorgt. De bemiddelingsactivi teiten van CNB op het terrein van bolbloemen op pot en droogbloemen gaan over naar Flora. De twee veilingen scha kelen hierdoor onderlinge concurrentie volledig uit. Verder gaan beide partijen plannen ontwikkelen voor veredeling en vermeerdering van uitgangsmaterialen en siergewassen. Die beslaan het gehele siergewassenpakket en niet alleen de bloembollensec tor. Verder wordt gedacht aan het opzetten van een voorlich tingsafdeling voor de sierteelt- sector. P. Kralt van de veiling Flora: „Beide veilingen heb ben veel informatie in huis die eigenlijk naadloos op elkaar aansluit. Zo weet ,Flora alles over de bloemen terwijl bij de CNB veel kennis in huis is over de bollen. Die twee zaken hebben erg veel met elkaar te maken. De informatievoorzie ning hierover zou goed samen kunnen gaan". Autonomie en identiteit van beide coöperaties blijven ge waarborgd. P. Kralt: „We blij ven aparte veilingen die alleen op bepaalde terreinen samen werken als het de eigen coöpe ratie kan versterken". Voor de omvang van het gezamenlijke personeel (thans ruim 500 me dewerkers) zal de samenwer king geen gevolgen hebben. Flora zet per jaar ruim 400 miljoen gulden om, CNB 300 miljoen. SASSENHEIM Bewoners van de 56 appartementen op de Tilbury in de Sassenheimse Postwijk zijn redelijk tevreden over hun flats. De woningen, eigendom van bouwvereniging De Vooruitgang, werden in 1986 in gebruik genomen. Om een inzicht te krijgen in de bewoonbaarheid van de ap partementen deed de Vrouwen Advies Commissie Sassenheim in oktober 1988 een beroep op de bewoners om met een en quête wensen of tekortkomin gen kenbaar te maken. Ruim 70 procent van de huurders KATWIJK Een initia tiefgroep met daarin de directeur van de VVV Katwijk Kees Verplancke, wil het „moderne" beeld van Katwijk in een full- color boekwerk gaan vast leggen. Met de zo gebun delde informatie krijgt het bedrijfsleven, maar ook de middenstand en het gemeentebestuur, een ei gentijdse presentatie van deze badplaats voor public relations-activiteiten of relatiegeschenken. In het ongeveer 40 gulden kos tende boekwerk komen zestig pagina's met foto's en circa 15 pagina's tekst. De tekstpagina's schetsen het beeld van Kat wijk in het Nederlands, Duits, Frans en Engels. Een van de belangrijkste redenen om het boekwerk te laten verschjnen is de beperkte beeldvorming die tot nu toe van Katwijk be staat, zegt K. Verplancke. Bij veel buitenstaanders leeft nog steeds het beeld van Katwijk als een klein vissersplaatsje verscholen in de duinen. „De werkelijkheid is echter an ders", aldus de VVV-directeur. „Katwijk is een moderne bad plaats met circa 40.000 inwo ners, een bloeiende industrie en een attractief winkelcen trum met een duidelijke regio nale functie". Wat Katwijk wel heeft is een beschrijving van de plaatselij ke historie en informatiemate riaal van diverse activiteiten. Dat is voor dit doel niet ee- schikt, meent de VVV-direc teur die stelt dat ook de ge- meentegids niet meer is dan een adressenboekje. „Een echt informatief boekwerk met daarin aandacht voor indus trie, middenstand, visserij, tuinbouw en toerisme ont breekt helaas". Het plan van de initiatief groep, waarin naast K. Ver plancke, de directie van het pr-adviesbureau Seashore en de Katwijkse fotograaf K. van Duijn zitting heeft, is om zon der winstoogmerk een full co- lor boekwerk samen te stellen met daarin 120 foto's van alle facetten uit de eerder genoem de branches. Dit illustratiema teriaal wordt daarbii voorzien van een verklarende en on dersteunende tekst. Om de kosten te dekken is contact gezocht met de ge meente, die een speciaal pr- fonds heeft. Ook het bedrijfs leven is benaderd, aldus Kees Verplancke. Bedrijven die op genomen worden bij de illus traties moeten minimaal de foto- en lithokosten betalen, terwijl van andere bedrijven een bedrag van ongeveer 40 gulden per boekwerk ge vraagd wordt. Daarvoor ont vangt men een uniek boek dat goed past in het pr-materiaal van een bedrijf of als relatie geschenk dienst kan doen. Het is de bedoeling dat het eerste exemplaar aan burge meester Van Montfrans wordt aangeboden bij de opening van het badseizoen half mei. In eerste instantie gaat de initia tiefgroep uit van een oplage van 1.500 exemplaren. KATWIJK De basisge zondheidsdienst van de Duin- en Bollenstreek wordt in Katwijk geves tigd. Het dagelijks bestuur van het Samenwerkings orgaan Duin- en Bollen streek (SDB) heeft dat deze week beslist. De ba sisgezondheidsdienst komt in hetzelfde gebouw als het Kruiswerk Bollen streek. Het besluit van het dagelijks bestuur moet nog goedgekeurd worden door het algemeen be stuur van het SDB dat op 22 februari vergadert. Het dagelijks bestuur heeft ge- kozen voor Katwijk omdat de basisgezondheidsdienst dan sa men met het Kruiswerk in een gebouw zit. „De zorg wordt ge concentreerd", vertelt P.A.C. Teunissen die in het dagelijks bestuur portefeuillehouder volksgezondheid is. „We kon den de basisgezondheiddienst ook onderbrengen in Lisse bij het samenwerkingsorgaan zelf, maar we hebben daar uitein delijk niet voor gekozen". Be langrijk argument voor de keuze van Katwijk is ook het feit geweest dat in de toekomst de ruimte van de basisgezond heidsdienst kan worden uitge breid. „Er komen nieuwe ta ken op de basisgezondheids dienst af. Ik denk alleen maar aan de bedrijfsgezondheids zorg waar we in de nabije toe komst misschien mee te ma ken krijgen. In Katwijk heb ben we niet meteen huisves tingsproblemen als het taken pakket groeit". In Katwijk komt alleen het kantoor van de basisgezond heidsdienst. Het is de bedoe ling dat het werk van bijvoor beeld schoolartsen en logope distes in de dorpen zelf ge beurt. In Sassenheim wordt dat het gezondheidscentrum. Andere gemeenten zijn nog op zoek naar een geschikte loka- gaf gehoor aan de oproep. Het merendeel van de ondervraag den blijkt de geboden ruimte, privacy en kwaliteit van de appartementen voldoende te vinden. Minder ingenomen is men met de toegankelijkheid van de woningen, door te hoge drempels en een gladde galerij. Het balkon zou niet groot ge noeg zijn en de plaatsing van de verwarmingsbuizen niet veilig voor kinderen. De woonomgeving wordt posi tief gewaardeerd, er is vol doende parkeergelegenheid, de woningen zijn goed bereik baar en scholen, openbaar ver voer en brievenbussen zijn op redelijke afstand aanwezig. Een telefooncel, winkels en een glasbak zijn echter - naar de mening van de Tilbury be woners - te ver weg. De Vrouwen Advies Commis sie acht het gezien de uitslag van het onderzoek raadzaam dat woningbouwvereniging De Vooruitgang enkele bouwtech nische veranderingen aan brengt. Ook zal er bij toekom stige woningbouw rekening gehouden worden met de be vindingen van de Tilburybe- Noord wijker Oldersma commissaris Kampen NOORDWIJK/KAMPEN In de stijlvolle raadszaal van het stadhuis in Kampen werd gistermiddag T. Oldersma geïnstalleerd als commissaris van politie in deze stad. Ol dersma is opgeleid aan de toenmalige politieschool in Wassenaar en werkte vanaf 1960 in Noordwijk. Na een stu die aan de politieacademie kwam hij in Kampen terecht. In Noordwijk was hij als chef van de recherche bij veel ge ruchtmakende zaken betrok ken. Ook was Oldersma in de badplaats zeer actief op sport gebied. Herstel Hofweg blijft onzeker VOORSCHOTEN Gebrek aan financiën is er de oorzaak van dat de Hofweg nog steeds niet is opgeknapt. Anderhalf jaar gele den toonde de commissie voor openbare werken zich enthousiast voor het plan de weg te herstellen. De gemeenteraad stelde toen andere prioriteiten. In maart komt de Hofweg opnieuw in de gemeenteraad aan de orde. De bewoners op de publieke tribune konden het maar moeilijk begrijpen. Al tientallen jaren heeft de gemeente geen onderhoud gepleegd aan deze doodlopende weg. De weg ligt op het tracé van de betwiste rijksweg 11-west. Vol gens de bewoners zou het een goede zaak zijn om die weg heel mooi te maken. De commissieleden voelden daar ook wel wat voor, maar hebben lering getrokken uit de afwijziging vorig jaar door de totale gemeenteraad en hielden daarom een slag om de arm. Op 25 april 1985 besloot de gemeenteraad 156 woningen in Noord-Hofland over te dragen aan de Christelijke Woningbouw vereniging. Gisteravond kreeg de commissie een nieuw voorstel, waarbij niet alleen de woningen, maar ook de grond overgedra gen wordt. Dat was een eis van de woningbouwvereniging en die eis wordt ondersteund door de betrokken staatssecretaris. Wel wordt de bepaling opgenomen dat de omliggende grond openbaar groen blijft en het onderhoud tot 1992 wordt verzorgd door de beplantingsdienst. Wethouder Visser stelde dat dit een eenmalige gebeurtenis is en dat het niet betekent dat alle grond rondom flats overgedragen wordt. Deze woningen zijn met rijks subsidie gebouwd en het ministerie wil dat woningen en grond overgedragen worden. Na 1992 mag de woningbouwvereniging zeii het onderhoud gaan verzorgen .van het groen rond de flats. WARMOND De ge meente Warmond heeft bijna vier ton overgehou den in het begrotingsjaar 1987. Dat bleek bij de vaststelling van de ge meenterekening over dat jaar tijdens de gisteravond gehouden vergadering van de gemeenteraad. Dit „rendement" op een „om zet" van 11.5 miljoen, was voor CDA-raadsiid Bon net reden zich af te vra gen of de belastingtarie ven niet te hoog zijn. Vol gens hem is dat echter niet het geval. „We moeten als raad kritisch kijken naar het batig saldo. Tenslotte heeft de gemeente geen winstoogmerk". Maar de meerjaren-begroting „laat voor de toekomst geen forse over schotten zien". Daarom moet het geld dat nu over is, ge bruikt worden om eventuele tekorten weg te werken. Aldus Bonnet. Voor mevrouw Saris (VVD) was het echter duide lijk dat de burgers wel teveel belasting hadden betaald. Zij had ook graag gezien dat de verlaging van de onroerend- goedBelasting (OGB) hieruit gefinancierd zou worden. Doordat de nieuwe maximum heffing zoals die per 1 januari 1989 zou gaan gelden, niet op tijd door de Eerste Kamer kon worden behandeld, hetgeen een jaar uitstel betekende, moest de gemeente het eerder vastgestelde tarief voor de OGB verlagen. Het negatieve effect op de gemeentebegro ting bedraagt ruim 47 duizend gulden. Het college wil dit be drag, omdat het een éénmalige zaak betreft, uit de saldi-reser- ve financieren. Overigens is de gemeente van mening dat het ministerie „laksheid" en „onzorgvuldig heid" verweten kan worden. In 'een brief aan premier Lub bers heeft B en W een „fel protest uitgebracht" tegen deze gang van zaken. Wethouder Van Schagen deelde mede dat in een persoonlijk antwoord van de premier een gesprek met de staatssecretaris van Fi nanciën over dit onderwerp is toegezegd. Het OGB-tarief wordt ten opzichte van vorig jaar met 15 cent per eenheid verlaagd. Kinderopvang De gemeenteraad ging una niem accoord met een nader onderzoek naar de behoefte aan kinderopvang voor kinde ren van 0 tot 12 jaar. Mevrouw Den Ouden (CDA) stelde voor naar de ouders een brief te sturen waarin duidelijk ge maakt wordt dat gekozen wordt voor halve-dagopvang, dat de kosten daarvan 7500 gulden per jaar bedragen, de gemeente de huisvestingskos ten voor haar rekening neemt en een tabel is opgenomen waar de kosten voor de ouders naar rato van het inkomen in staan. Dat laatste stuitte op be zwaar van burgemeester Hen- drickx. „Het is zeer riskant precieze bedragen te noemen als de kosten nog niet zeker zijn".

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15