Kees Ou we jan Makkers viert koperen bestaan Carnaval barst weer los LEIDEN OMGEVING E CcidócSouocMit VRIJDAG 3 FEBRUARI 1989 PAGINA 13 t.weê nor gei rtel tot wartiel 'itte ei 'e pre Ver- espoel- s. Roei foor d& og tien ardap- fijn en soep. aak en p«N ?/7 keu Jichti zachtt is dooi ?hii dt jes er, het sii Ploink, zucht blaas, zaag en pling poink: zo gaat het op de gitaar, de accordeon, de viool en de banjo van een stel mu zikale, bedaagde jongelui. Of ficieel doen ze dit nu twaalf- eneenhalf jaar onder de schilderachtige naam Kees Ouwejan Makkers. Een Leidse formatie die succesvol en regelmatig met een aantal instrumenten de dolste volk se, simpele capriolen uithaalt voor een dankbaar, uiteenlo pend publiek. De spil en rots in de branding is de niet on aanzienlijk gebouwde Leidse troubadour en folkzanger Kees Ouwejan (38), die in-de jaren zeventig mede-oprich ter was van de Leidse folk- club en het Leids folkfesti- val. Het was de tijd van vaak spontane muzieksessies met allemaal muzikanten, vrien den onder elkaar in een los- vast verband en het één lok te het ander uit. Kees met vrienden, heette het toen nog. Het waren er wel twin tig. Ze speelden zoals het uit kwam. Totdat in september '76 de belangen gebundeld werden en er een vaste be zetting kwam die zich Kees Ouwejan Makkers ging noemen. Zo verzamelden zich rond zingende, compo nerende en tekstschrijvende Kees de aanhankelijke mak kers Peer (35) van der Burgh (gitaar, accordeon en singing the blues), Mick Ryan van 37 (Ierse virtuoos op z'n fiddle) en Hendrik-Jan Teerink, de benjamin van ca.27, die vol komen thuis is op banjo en bazooka, pardon bouzouki. Een tijd geleden werd er ook nog door Johan van Ommen Kloeke geneuzeld op de zoge noemde bagpipe, de doedel zak. maar Johan „doodle dandy" is helaas uit het zicht verdwenen. Maar dat heb je zo met verschuivingen met individueel ingestelde mu- Ziekmakers. Toen deze makkers nog echte rakkers waren studeerden de meeste nog. Kees deed schei kunde en anthropologic (maar heeft daar geen nadeli ge gevolgen van ondervon den), Peer studeerde geschie denis „en zelfs nog even rechten, maar dat is lang ge leden hoor" en verdiende al spelend zijn brood, „want wat moet je eigenlijk met ge schiedenis doen, als je niet in het onderwijs gaat?". Allengs kreeg de groep de naam van een pure gezelligheidsforma tie, die de sfeer van een ech te Ierse pub weet op te roe pen. Het is zelfs zo, dat men in Ierland waar Kees tel kenmale te vinden is, omdat zijn ziel ernaar haakt niet kan horen dat Ouwejan een GROTE KRACHT LEIDSE FORMATIE: WE ZIJN GEEN TRENDVOLGERS „foreigner" is. Zo onver woestbaar keltisch is zijn voordracht met aangedikte syllaben. Welnu, Kees en zijn onafscheidelijke makkers hebben zich gespecialiseerd in Ierse en Britse kroeg- en zeemansliedjes, maar even zeer in blues, country en ca lypso, en Kees is een kei in een uitgebreid Nederlandsta lig repertoir in de cabaretes ke sfeer. Men kan Kees Makkers op bestelling krijgen zoals men ze wenst. Peer: „We doen ook in feesten met het be kende werk: meezingers When the saints en zo je doet de mensen daar plezier mee. Ketelbinkie is ook best een leuke tekst als je erop let." Wij drijven op sfeer, zeer ze ker; vooral op sfeer zelfs. Maar we hebben ook ioie liedjes, met een boodschap eventueel. Maar daar kun je niet ieder een mee opzadelen op be paalde feesten". Akoestisch Ouwejan Makkers hebben genoeg te doen. Ze vormen een bedrijf. Kees (die geen archief heeft bijgehouden en dus niet alles aantoonbaar kan maken): „We hebben topmaanden, in het voorjaar of het vroege najaar, dat we 20 tot 30 optredens per maand hebben. Soms avond aan avond". De jarige forma tie verknocht aan akoesti sche muziek, dus geen elek trische toestanden en giganti sche geluidsapparatuur met dreunende boxen. Niks geen synthesizers of computers, geen hoogdravende techni sche snufjes. Gewoon i.een gitaartje en een accordeonne tje". Alleen de microfoons vragen enige elektrische voe ding. „Het is gewoon fijn werk", volgens Peer. Enfin, de groep verhuurt zich zowel voor optredens „in de con- certmatige sfeer" (theaters, schoolconcerten, koffiecon- serten en dergelijke) als voor uitvoeringen „in de informe le sfeer", op partijen en per soneelsfeesten, op braderieën, in kroegen, op rommelmark ten en wat dies meer zij. Ver der heeft de groep er alle tijd voor genomen om in die ko peren periode ook nog twee langspeelplaten te maken. Bovendien is het stel mak kers regelmatig te beluiste ren in verschillende radio programma's. FOTO: PR In Leiden en de regio heeft men inmiddels een goed beeld van Ouwejan Mak kers. Hier spelen talent en enthousiasme een grote rol. Luister maar eens naar die nummers op de twee l.p's en je drijft zó van louter geest drift de afgeladen pub uit, bonkend op de cadans van beproefde gezangen die door gebrouwen bier, lauw of koud getapt, gevoed worden. En hoor Kees eens, met z'n onvervalst Ierse accent. Alsof ie nooit anders gedaan heeft, sinds hij op z'n 21ste verjaar dag van z'n moeder een gi taar kreeg. Toen al pelgri meerde hij naar Engeland, Schotland en Ierland. En daar klonken folk en country al zalig in zijn oren, alsof er geen kathedrale en abdij-ko Op mijn ohuvopi-n door stad en land kom ik graa'g mensen, tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie- u graag in deze.'rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. ren bestonden. Ouwejan heeft daar nooit genoeg van kunnen krijgen. Ik vind, dat Ouwejan daar helemaal ge lijk mee heeft. Zo is-de muzi kale ontplooiing van Kees gelopen en zowat parallel daaraan die van zijn mak kers. Er is een tijd geweest ach, de knapen zijn nog vrij jong en het zal niet veel meer dan 12 jaar geleden zijn dat de gelegenheidsgroep Nout Grupstra en Makkers heette en zelfs op Vlieland optrad. Overigens zonder dat Kees er zelf bij was. Ook beste, Brabantse Peer hij zag al sterretjes in Eind hoven werkte zich destijds muzikaal bijkans te pletter, als hij even z'n tractaten weggelegd had: schoolconcer ten, spelen „in de Holland Amerika Lijn". „Soms speel de ik in vier groepen tege lijk". Mick Bryan (op z'n 14e al „all-Ireland" kampioen op de fiddle) ontmoette Peer in Antwerpen en Mick hoorde toen over Kees, „that man in Holland who sings all the Dubliners' songs". Nou, dat was wel even wat. Zo kwam Ryan ook bij de magneet en inspirerende moloch Kees Ouwejan terecht en wat later kroop vervolgens Hendrik- Jan Teerink onder de vleu gels van de formidabele kloek Kees. Zo is het dan al lemaal gekomen. Muzikanten kwamen en gingen. Ze zon gen een deun en gaven een dreun; men deed waar men zin in had. Kees: „Nou ja, ie dereen heeft met ons meege speeld. Onze manier van mu- ziekmaken hebben we vooral in de Ierse pubs leren ken nen. Gewoon lekker met el kaar muziek maken, verder geen flauwekul". Nog een uitspraak, van Peer: „Als Ou wejan en Makkers zijn wij geen trendvolgers. We lopen niet achter modeverschijnse len binnen de folk aan". Voetbalvandalisme Kees weet het precies: „Wij spelen nummers zoals we die zelf leuk vinden. En omdat we dat plezier er in houden en ook uitstralen, hebben we het al zo lang volgehouden". Van het eerste begin heeft Ouwejan ook Nederlands ge zongen. „Het begon met het vertalen van Ierse liedjes, die leuk zijn van tekst, en dat wilden we laten horen". Kees bewerkte eveneens het lied van Drs.P. „Temidden van de zonde", dat op de plaat is gekomen. Ér zit ook iets protesterigs in Kees, die een jaar bezig is geweest met een lied over voetbalvanda lisme, maar de clou wilde maar niet komen. Ik ben vergeten te vragen of Kees er intussen uit is geraakt, maar die jongen heeft ook zo veel andere dingen aan 't hoofd: „Er belandt ook zo steeds meer in de prullenbak, omdat ik steeds kritieser naar mezelf toe word". Dat 'vs een bepaald spraakgebruik, maar het verraadt de span ningen waaraan ook liedjes schrijvers en -zangers zijn blootgesteld. Peer v.d.Burgh: „We zijn als Ouwejan en Makkers niet be zig met het ontwikkelen van eigen composities. Optreden staat voorop. Uitgebreid ar rangeren doen we eigenlijk ook niet. We repeteren nieu we nummers wel, maar de bewerkingen ontwikkelen zich gedurende de optre dens". Ziehier een standvas tige groep waar muziek in zit „Live" te beluisteren, te gen een redelijke vergoeding. Regelrechte „publiners" bij de gratie van een gezonde opvatting over wat begees terd muziekmaken is onder de paraplu van de folk. Er is de groep eens gevraagd of de muziek, zoals Ouwejan Makkers die maken, eeuwig blijft bestaan. Waarop het kwartet volmondig ant woordde: „Ja!" Een bruisend en eerlijk stel muziekmakers die geen con cessies kennen. Kees Ouwe jan, oprechte bonk en be waarengel met folkse inslag: „Je creëert je eigen werk op den langen duur". Peer: „Je beste reclame is een leuke avond maken". Dat gaat on getwijfeld ook gebeuren ko mende zondag, als Ouwejan Makkers in de Waag van 's middags 4 tot 's avonds 8 uur het koperen feest viert, opge luisterd „door vele vroegere en huidige makkers, plus nog vele muzikale vrienden". Be langstellenden zijn van harte welkom tegen een nagenoeg te verwaarlozen entreebe drag. Het belooft een „high light" te gaan worden onder de driekleur van Ierland en Nederland, en wat rood, wit en blauw van het Verenigd Koninkrijk. „S.v.p. geen bloemen en geen toespra ken", vragen de gezamenlij ke makkers met enige klem. Het moet volksmuziek blij ven, met uithalen in 't Ne derlands. En wilt u boeken, voor uw party of uw feest anderszins? Geen enkel be zwaar. Daartoe bestaat alle gelegenheid tussen de gefid- delde bedrijven door. LEIDEN Het carnaval barst weer los. In de Leid se regio wordt de komen de dagen volop carnaval gevierd. De tijd dat alleen beneden de Moerdijk car naval werd gevierd, is de finitief voorbij. Hieronder een greep uit de vele eve nementen die door de verschillende carnavals- Hazcrswoude De carna valsvereniging De Blauwkou sen viert alleen zaterdag carna val. 's Morgens gaat de vereni ging op bezoek in het bejaar denhuis De Driehof. Om kwart voor twaalf is men bij het ge- meentehuis waar een speech wordt gehouden over de ge- ;meentelijke herindeling. De Blauwkousen introduceren de door hun verzonnen naam en het nieuwe gemeentewapen, 's Middags om twee uur begint het kindercarnaval in het An ker. Om half negen 's avonds is ihet grote carnavalsfeest. Daar treden onder andere De Bier- ivaaties op. Leiaschendam Met als motto „het klinkt als een klok" rijdt zaterdag de carnavalsstoet >an De Damzwabbers weer ;dóor Leidschendam. Precies ;,óm 12.00 uur wordt vertrokken van de Veurse Achterweg. Prins Mercedes heeft daarvoor al om 10.30 uur op het raadhuis de sleutel overgenomen van burgemeester W.F. de Vreeze. De Stompwijkse carnavalsvere niging krijgt van wethouder J. C. van Erp de voorzittershamer van de Dorpsraad. Om 20.30 uur begint in De Witte Kaketoe aan de Damlaan de eerste van een serie bonte bijeenkomsten. Zondagmiddag is er kindercar naval, gratis toegankelijk voor alle verklede kinderen tussen vier en twaalf jaar. Om 20.00 uur begint het tienercarnaval, dit jaar voor het eerst alleen voor verklede jongeren. Maan dag- en dinsdagavond laten de carnavalsvierders de klok weer luiden tot rond 23.00 uur het Zwabbercabaret de feestgan gers weer met hun neus op de politieke feiten zal drukken. Lisse Henk Paardekooper, ex-secretaris van de atletiek vereniging De Spartaan, wordt zaterdagavond in 't Trefpunt gehuldigd als de Supergaper van Lisse. Dit gebeurt tijdens een sportbal dat georganiseerd wordt door de Lissese carna valsvereniging De Gaapstok ken. Lisse is op dat tijdstip al weer ruim een dag het Gaap- stokkenrijk want prins Cees de Tweede neemt vanmiddag om half vijf de sleutel van Lisse in ontvangst op het gemeentehuis, 's Avonds is er een gehuwden bal in 't Trefpunt. Op zaterdag middag is er een optocht samen met de Sassenheimse carna valsvereniging. In Lisse start de karavaan om 14.45 uur van af het parkeerterrein aan de Schoolstraat om daarna een tocht door het dorp te maken. Op zondag gaan de Gaapstok ken op bezoek in Lisse en War mond. Om zes uur 's avonds begint de boerenbruiloft in 't Trefpunt waar boerenkool met worst op het menu staat. Maan dagmiddag is er een ouderen- middag in 't Trefpunt. Aanvang 14.00 uur. De cabare tier Han Wellerdieck treedt hier op. Dinsdag wordt het car naval in Lisse afgesloten met 's middags kindercarnaval. De Sassenheimse toneelvereniging Pankras geeft daar een pop penkastvoorstelling. 's Avonds is er het slotbal in 't Trefpunt. Aanvang 20.30 uur. Lisserbroek De Lisser- broekse carnavalsvereniging De Rampestampers begint van avond het carnaval in de Pie- persoos, aanvang 19.00 uur. Op zaterdag 4 februari wordt de kindermiddag gehouden. Bij goed weer is er een optocht die om 13.30 uur vanaf de Narcis- senstraat vertrekt. Daarna is er een kindershow in De Meer koet. Op zaterdagavond is er het gekostumeerd bal, even eens in De Meerkoet. Aanvang 20.30 uur. Op maandag wordt het feest voor de ouderen ge vierd. Aanvang 19.30 uur. Op de vermaarde boe Eens kende Leiden nog een carnavalsoptocht door de stad. Nu wordt het feest niet meer op straat gevierd. F0T0; SP renbruiloft. Er wordt om zes uur begonnen met de rondrit van het bruidspaar waarna een feestmaaltijd met de boeren kool met worst volgt. Noordwijk De carnavals vereniging De Noortukkers zijn vandaag al begonnen met de festiviteiten. Ze zijn langs ge weest bij verschillende scholen in Noordwijk en bij Sole Mio. Morgenochtend is er een carna valsoptocht die om 11.11 uur bij het Bollenbad begint. Na een rondtocht door Noordwijk ein digt de stoet om half een bij het gemeentehuis waar de sleutel in ontvangst wordt genomen, 's Avonds is er een feestneuzen- bal in Club '71, de residentie van de Noortukkers. Aanvang 20.20 uur. Op deze avond wor den prijzen uitgereikt aan de best gekostumeerde Noordwij- kers. Op zondagmiddag is er een carnavalsmiddag voor het hele gezin. Aanvang 14.00 uur. 's Avonds is de jeugd tot 16 jaar welkom in de Rank. Aanvang 20.00 uur. De Noortukkers brengen maandag een bezoek aan het bejaardencentrum Groot Hoogwaak, terwijl 's middags de kroegentocht plaatsvindt, 's Avonds is er een carnavalsavond in de residen tie. De volgende ochtend gaan de Noortukkers langs bij het bejaardencentrum St. Jeroen, 's Middags is in de Rank tussen twee en half vijf een kinder carnaval. In restaurant De Beurs in Noordwijk-Binnen vindt het afscheidsbal op dins dagavond plaats. Noordwijkerhout Het car navalsprogramma van de Noordwijkerhoutse kaninefaa- ten opent vanavond om 19.00 uur met een alcoholvrije disco met André Sharon in De Schelft. Zaterdag om elf over elf begint de kinderoptocht en om 14.00 uur de grote optocht. Zondag is in De Schelft van twee tot vier het kindercarna val. Maandagmiddag is er eveneens in De Schelft de grote boerenbruiloft met de grote boerenmaaltijd. Dinsdagmiddag begint om elf over elf de elf kroegentocht. Verder zijn er ie dere avond speciale bals in zo wel De Schelft als in hotel Van der Geest. De carnavalsvereni ging reikt dit jaar prijzen uit voor de mooist versierde etala- ^cgstgccst In de De Kem- penaerstraat wordt morgen middag carnaval gevierd. Van af één uur kan men zich gratis laten grimeren en om half drie is een boerenkapel present. Om vier geeft het Leids poppenthe ater een voorstelling. Sassenheim Ook in Sassen- heim gaat vanavond het carna valsfeest van De Saksen van start. Om acht uur ontvangt Polonaise in de veilinghal. prins Thijs de sleutel van Sas senheim. Op zaterdag begint om een uur het Koldercorso op de Gouverneurlaan waar het ook weer eindigt. In Kasanova vindt om drie uur de prijsuit reiking plaats. Om drie uur 's middags is in Kasanova een poppenkastvoorstelling voor de jeugd, verzorgd door toneelver eniging Pankras, 's Avonds om half negen is in Kasanova een prinselijke dansavond waar de Grote Asbak bekend wordt ge maakt. Zondagmorgen gaat Prins Thijs met gevolg een be zoek brengen bij de zieken thuis en in de ziekenhuizen. Om twee uur 's middags is in Kasanova open huis terwijl er om drie uur poppenkast voor de kleintjes. Om half acht 's avonds is voor de jeugd van 12 tot 16 jaar een playback-show met prijzen. Maandagmiddag begint om een uur de ouderen- middag. 's Avonds is er boeren- bal. Op dinsdag gaat prins Thijs in de Bernardus op bezoek, 's Middags is er van half twee tot half vijf een Plee Back Show voor de kleintjes van 6 tot 12 jaar. De toegang is vrij. 's Avonds is er in de feestresiden- tie een katerbal. Om 11.11 uur wordt de sleutel weer aan de burgemeester teruggegeven. Ter Aar Carnaval in Ter Aar en Langeraar is dit jaar ex tra feestelijk omdat carnavals vereniging De Piasduikers 22 jaar bestaat. Het jeugdcarnaval heeft vanavond plaats in de Schakel in Langeraar. Aanvang half acht. Zaterdag trekt de grote carnavalsoptocht door Langeraar. Deze start om elf minuten over twee vanaf garage Lek. Na de optocht is er kindercarnaval in de Altior- kantine. Entree kost één gul den. Dinsdagmiddag is de car navalsvereniging De Piasdui kers te gast in de Soos in het parochiehuis in Langeraar. Dinsdagavond is er vanaf ne gen uur een groot carnavals feest in de Schakel. Voorhout Ook bij de carna valsvereniging De Bokken be gint het carnaval vanavond. Prins Krijn krijgt vanavond de sleutel van het Bokkendorp uit handen van burgemeester M. van de Wouw. Zaterdag is er een optocht door het dorp en 's avonds de intrede van de Grote Bok in restaurant Boerhaave. Zondag is de traditionele fruit- schalenexpres. De Bokken brengen fruitschalen naar Voorhouters in ziekenhuizen en verpleeghuizen. Om drie uur 's middags is er carnaval in de Foreholtekantine terwijl 's avonds een malle neuzenbal in restaurant Boerhaave plaats vindt. Tegelijkertijd vindt in het SEC gebouw het Bal van 1001 Nacht plaats. De entree is gratis. Aanvang 20.30 uur. Op maandag gaan de Bokken naar Huize Bernardus in Sassenheim terwijl de Voorhoutse ouderen 's middags welkom zijn in res taurant Boerhaave. Aanvang 14.00 uur. 's Avonds is er een jeugddisco in het SEC-gebouw. Aanvang 19.00 uur. Op deze avond wordt geen alcohol ge schonken. De oudere Voorhou ters kunnen zich vermaken op het pyamabal in restaurant Boerhaave. Aanvang 22.00 uur. De laatste dag van het carnaval is er nog kinderfeest in het Pa rochiehuis. Aanvang 13.30 uur. Om drie uur begint een mati nee in restaurant Boerhaave terwijl om negen uur 's avonds het traditionele Bokverzuipen het carnaval afsluit. Warmond Prins Rien I en Prinses Cilia I van de War- mondse Billenprikkers bezoch ten vanmiddag met de Raad van Elf de basisschool de Leer- hoeve. Om 15.30 uur werd de sleutel van de gemeente op het stadhuis overgedragen. In Ho tel de Zon begint om 21.00 uur het openingsbal Op zaterdag wordt om 14.00 uur Huize Li- FOTO: WIM VAN NOORT duina bezocht. Vanaf 22.00 uur wordt het Prinsenbal in boer derij Meerrust bezocht. Entree /10 voor niet-leden. Zondag staat in het teken van de Car navalsoptocht, die om 13.00 uur vertrekt. Na afloop is de prijs uitreiking in het Wapen van Warmond. Die is daar ook om 17.00 uur, ter afronding de Kroegenpuzzeltocht met paard en wagen in de loop van de middag. Op maandag is er Kin dercarnaval in de Zon met playbackwedstrijd en kinder theater Harlekijn. Entree niet- leden ƒ2,50. Óm 21.00 uur wordt het Koppelbal in de Zon afgewerkt. Entree ƒ5. Op dins dag wordt het bejaardencarna val gehouden in Mariënhaven om 14.00 uur. Om 20.30 uur is er Boerenkielenbal in 't Tref punt Entree ƒ7,50. Zevenhoven Carnavalsver eniging De Zevenklappers or ganiseert ook dit jaar weer een carnavalskindermiddag in dorpshuis 't Trefpunt. Deze wordt gehouden op zaterdag 4 februari en de aanvang is twee uur. 's Avonds kunnen de ou deren zich uitleven in het dorpshuis. De aanvang is half negen en de muziek wordt ver zorgd door disco Dolf en The Jolly Jokers.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13