BeidaeSowo/iit Volgend jaar eindigt sociale woningbouw in Stevenshof Minibankschroef STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) Zware straffen geëist voor heroïnesmokkel CFO: nieuw overleg reorganisatie medicijnen Nieuw bestuur ANBO Weer marktmeester aangehouden VRIJDAG 3 FEBRUARI 1989 PAGINA 11 i)ure controle CIDEN Een 44-jarige pdenaar bleek gisteren zijn aanhouding nog gulden voor acht open inde vonnissen te ?ten betalen. De man »rd bij een routinecon- |)le aangehouden op de aasmarkt. De man be lde het bedrag op het au. Een andere Leide- bleek bij een routine- itrole nog ruim zeshon- |rd gulden te moeten be- or zes open staan- vonnissen. Hij werd op Turfmarkt aangehou- jn. Ook hij betaalde het J—-» meteen. Geld uit kluisje gestolen LEIDEN Inbrekers hebben in de nacht van woensdag op donderdag ruim drieduizend gulden gestolen bij een modehuis in de Breestraat. De dieven wrikten een kluisje open waarin het geld opgeborgen was. Uit een kantoor van het Studie huis Leiden aan de Bonairestraat is in dezelfde nacht een geldkistje met tweeduizend gulden ge stolen. Om binnen te komen vernielden de inbre kers een ruit aan de achterzijde van het gebouw. Prijs voor Leids architectenbureau LEIDEN Het Leidse architectenbureau Schut te en Partners heeft deze week een prijs gewon nen in een door Trespa-Hoechst uitgeschreven wedstrijd. Het bureau kreeg een oorkonde voor een renovatie-nieuwbouwproject bij een bejaar dencomplex in Hilversum. Het betrof een prijs in de categorie hergebruik. Er was ook een categorie herbestemming. In elke categorie werden vier nominatieprijzen en een eerste prijs toegekend. In pyjama met de trein LEIDEN Een per ronopzichter trof gis teravond rond acht uur op het station een man in pyjama aan. De 28-jarige man bleek 's middags weg gelopen te zijn uit een paviljoen van een zie kenhuis in Roermond. Hij is enkele uren la ter, na overleg met het ziekenhuis, door de EHD naar Lim burg teruggebracht. Fietspad week afgesloten LEIDEN Het fietspad langs de zuidzijde van de Willem de Zwijgerlaan wordt de gehele volgende week afgesloten tus sen de Kooilaan en de Suma- trastraat. De Energie- en Wa- tervoorzienziening Rijnland (EWR) gaat in die week een kabel onder het fietspad leg gen. Donderdag 9 tot en met zaterdag 11 februari zal in ver band met het leggen van die kabel ook het kruispunt Su- matrastraat/Willem de Zwij gerlaan voor al het verkeer zijn afgesloten. Auto's en fiet sers worden met behulp van borden omgeleid. Sierkersen op De Sitterlaan LEIDEN Na zorgvuldige afweging heeft de gemeente lijke directie groen gekozen voor het planten van een rij sierkersen (prunus effusa 'Schnee') op het trottoir van de De Sitterlaan. Voor de sierkers is gekozen omdat die mooi is en vrijwel geen overlast bezorgt. De sierkers is een bol vormige boom die in het voorjaar met witte bloemen is getooid. De bomen komen in de plaats van een bomenrij die in het voorjaar Van 1988 werd gekapt. De wortels van de bomen kwamen toen bloot te liggen en vernielden het trottoir. De coniferen met name de juniperus die in de mid denberm in de groenvakken aan de De Sitterlaan staan, moeten worden verwijderd omdat deze zijn aangetast door ziekte. In de vakken bij het Kamerlingh Onnesplein en de Lorentzkade zal gras worden ingezaaid om het uit zicht Voor de omwonenden te handhaven. In de overige vakken zullen de coniferen door taxus worden vervan gen. Alle werkzaamheden worden nog voor het einde van de maand april verricht. LEIDEN Er worden nog slechts 182 sociale huurwoningen in de Ste venshof gebouwd. De laatste daarvan verrijzen in 1990. Dat is gister avond besloten door de commissie volkshuisves ting, ondanks ernstige bezwaren van de Federa tie van te Leiden en om streken gevestigde wo ningbouwcorporaties. De fracties uit de gemeente raad konden zich grotendeels vinden in dè argumentatie van wethouder D. Tesselaar (volkshuisvesting) voor het stopzetten van de sociale wo ningbouw in de Stevenshof. Daarvoor zijn drie argumen ten: het sterk gedaalde aantal huurwoningen dat Leiden in de komende jaren mag bou wen, het gemiddelde inko-. men van tachtig procent van de Leidenaars en de sterk ge stegen huren in de Stevens hof, waardoor de maandelijk se kosten van een huurwo ning die van een premie A koopwoning dicht benaderen. Nieuwe huurwoningen in de bestaande stad krijgen een huur die maandelijks zo'n 100 gulden lager ligt dan in de Stevenshof. De Federatie van woning bouwverenigingen betwijfelt dat laatste sterk. De gemeen te rekent erop dat het rijk re latief twee maal zoveel zal subsidiëren in de bouw in de stad, zodat de huur daar niet stijgt. Voorzitter T. van Rij van de Federatie noemde dat „een houding van je kop in het zand steken". Tesselaar: „Als het rijk anders beslist, dan zien we wel weer verder. Het is een kwestie van hoop, geloof en liefde". Er worden nog 182 sociale huurwoningen in de Stevens hof gebouwd tot 1991; 92 in vlek 19 en 90 in vlek 8, bij het woonwagenkamp. Daar zouden ook premiekoopwo ningen worden gebouwd, voor de PvdA reden om op dat punt een voorbehoud te maken bij het voorstel van het gemeentebestuur. De ge dachte was dat woonwagen bewoners naar die huizen konden doorstromen. In totaal kunnen er in Lei den nog 5000 woningen wor den gebouwd, waarvan 1500 in de Stevenshof en 2000 in de binnenstad. Tesselaar ver wacht in de stad even snel te kunnen bouwen als daarbui ten door reserveplannen ach ter de hand te houden. De bouw in de stad kan worden vertraagd als bezwaarschrif ten worden ingediend of de bouwgrond is vervuild en moet worden schoongemaakt. Mocht het rijk onverhoopt toestemming geven om als nog meer huurwoningen te bouwen, dan zal dat aller eerst in de Stevenshof gebeu ren. Die mogelijkheid bestaat pas als er in 1990 een kabinet komt met een ander huisves tingsbeleid „en dat", zo con cludeerde Tesselaar, „is op dit moment niet erg waar schijnlijk". Er worden nog maar 182 sociale huurwoningen in de Stevenshof premie-koop en vrije sector woningen. Tuinieren In Buurthuis Winnie Man dela aan de Trix Ter- windtstraat in de Stevens- i hof wordt een korte cursus tuinieren voor 55-plussers gehóuden. De cursus be staat uit vijf lessen op j maandagoch tend vanaf 10.00 uur. Aan de orde ko- men algemene tuininfor- matie, het gazon, bemes ting, snoeien en ziektebe strijding. De kosten bedra gen vijf gulden voor de hele cursus. Belangstellen den moeten zich voor maandag 6 februari opge ven- bij het Dienstencen trum Stevenshof, telefoon 315251 of 123744. Een week later begint de eerste Viesochtend. Torürt Gert-Jan de Bruijn van de stedenband Torün is maandag te gast bij de maaltijd 'Op water en brood'. De maaltijd wordt gehouden door het Jonge renpastoraat Leiden. De bijeenkomst is bedoeld voor jongeren vanaf 17 jaar die mee willen wer ken aan de stedenband, i Deelname aan de maaltijd is gratis. Op water en brood wordt van 18.00 tot 19.30 uur gehouden in het gebouw aan de Oude Rijn 44b. Ouderen De seniorengroep van de PvdA afdeling Leiden houdt maandag een bij eenkomst. Hilde Jansen geeft dan een inleiding over het werk van het Volkshuis. De bijeenkomst begint om 14.00 uur en wordt gehouden in het clubgebouw van wijk vere niging Actief aan de Ber- 1agestraat 2. Tweede fase Drie afgestudeerden aan de tweejarige tweede fase onderzoekersopleiding na tuur- en scheikunde heb ben vandaag hun diploma ontvangen. Zij vormen de eerste lichting die de twee de fase afrondt in deze vakken. Prof.dr. G. van Dijk, decaan van de facul teit der wiskunde en na tuurwetenschappen reikte de diploma 's vanmiddag uit Standbeeld Helemaal op zijn gemak. Koesterend in het zonnetje op een dukdalf bij de Leidse Steenstraat. Onaangedaan door het langsrijdende verkeer en ogenschijnlijk volledig in rust. Misschien stiekem spiedend naar een langszwemmend kikkertje of opduikende voorn. In elk geval bijzonder parman tig op één poot in het hart van de stad. Een standbeeld van een reiger. foto: tejo ringers LEIDEN De Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) afdeling Leiden heeft een nieuw bestuur gekozen. Voorzitter is de heer H.H. Zonderop, secretaris de heer B. Haneveld, penningmeester de heer M. van Hal en leden de heer I. Kamphues, mevrouw J.L. Kern-Esbach, mevrouw G.K. Zierikzee-Pelt, de heer C.J. Kriek, de heer W. Vogt en de heer F. Veldhuysen. ANBO streeft naar een actieve inbreng van 50-plussers op het gebied van ouderenbeleid en zorgverlening. Verder komt de ANBO op voor de belangen van ouderen en organiseert de bond verschillende activiteiten voor 50-plussers. LEIDEN/DEN HAAG Tegen twee Leidse broers is gisteren tien en zes jaar gevangenisstraf geëist. Het tweetal zou betrok ken zijn bij het invoeren in Nederland van onge veer vijftien kilo uit Tur kije afkomstige heroïne. Op 24 fiovember was de zaak aangehouden omdat het gerechtelijk vooron derzoek volgens alle par tijen lacunes vertoonde. De twee broers, 26 en 28 jaar oud, worden er van verdacht betrokken te zijn bij vier po gingen om in totaal bijna 15 kilo heroïne in te voeren in Nederland. Dat zou gebeurd zijn in de periode tussen au gustus 1987 en augustus 1988. Bij die pogingen zou ook een in Turkije levende broer van de twee betrokken zijn. Ze aan. Mr. Later, advocate van de broer die verdacht wordt van het grootste aandeel, wees op de strafvermindering die de getuigen in Duitsland kregen ruil het naar Nederland hebben laten brengen. De eerste pogingen zouden geslaagd zijn, waarop het bij de vierde en vijfde zen ding fout ging. In die twee ge vallen werden in totaal vier koeriers bij de grens tussen Oostenrijk en West-Duitsland gesnapt. Drie van de vier ver klaarden in opdracht van bei de broers gehandeld te heb ben. De vier koeriers zitten in West-Duitsland gevangen. Bei de broers, waarvan er een ille gaal in Nederland verblijft, ontkenden als de vorige keer ook maar enig aandeel in de transporten te hebben. Officier van justitie mr. I. Klopper achtte bewezen dat de broers betrokken waren bij de transporten. Volgens haar blijkt uit de verklaringen van de drie opgepakte koeriers dat de twee verdachten met hun broer in Turkije een organisa tie opgezet hadden. De broer in Turkije zou daarin gezorgd hebben voor de heroïne en de inbouw ervan in auto's en in een blik olijven. De legaal in Nederland verblijvende broer zou het grootste aandeel in de transporten hebben gehad. Hij zou de koeriers geregeld heb ben en de contacten met de broer in Turkije hebben on derhouden. Tegen hem eiste ze tien jaar celstraf. De illegaal in Nederland ver blijvende broer zou zowel hier als in Turkije hand- en span diensten hebben Verricht. Hij hoorde zes jaar tegen zich ei- De advocaten van de twee verdachten vochten de waarde van de getuigeverklaringen 'Hinterpersonen'. Ze zouden voor hun inlichtin gen minder dan de helft van de maximum straf krijgen. Ze vermeldde daarbij dat een van de vier aangehouden koeriers, die geen verklaring aflegde, wel de maximumstaf kreeg". Ze vond die verklaringen on geloofwaardig, omdat de getui gen direct na hun aanhouding heel andere voor de broers niet belastende verklarin gen hadden afgelegd. Volgens haar waren de broers onschul dig en waren hun namen ge noemd omdat de koeriers de twee kenden uit Leiden. Ze wees verder op „essentiële verschillen en feiteijke onjuist heden" in de diverse getuige verklaringen. Mr. Zumpolle sloot zich bij de verdediging van de illegaal in Nederland verblijvende broer aan bij de argumenten van zijn collega. Hij wees erop dat de broer die in Turkije actief was niet in staat kon zijn geweest mee te werken aan een door de officier veronderstelde or ganisatie. „Hij was geestesziek, waarvoor hij in Nederland is behandeld. Hij was absoluut niet toerekeningsvatbaar". Hij wees er verder op dat de offi cier van justitie in Turkije af zag van vervolging van de daar levende broer. „En dat gebeurde niet vanwege zijn geestestoestand. Ik vind dat geen geringe beslissing". Ook hij wees op feitelijke onjuist heden in de afgelegde verkla ringen van de koeriers. Hij meldde dat zijn cliënt nimmer veel geld had bezeten en dat bij huiszoeking niets verdachts gevonden was. Als motief waarom beide broers beschuldigd waren, veronderstelden beide advoca ten dat er afgunst in het spel was („Het ging goed met de broers"), dat het huwelijk van een van de broers met een Ne derlandse wrevel gewekt had in de Turkse gemeenschap en dat een van de broers met een van de getuigen ruzie had ge had over de verkoop van een auto. Beide advocaten vroegen vrij spraak. De rechtbank weiger de een verzoek van Zumpolle om het voorarrest van de broer die het kleinste aandeel in de transporten zou hebben te beëindigen. De rechtbank doet donderdag 16 februari uitspraak. Presentatie subsidie voor beeldende kunstenaars LEIDEN Leidse professio nele beeldende kunstenaars kunnen van de gemeente pre sentatievergoedingen krijgen. De vergoedingen bedragen maximaal 750 gulden per per soon voor een tentoonstelling in een expositieruimte. Voor exposities in ziekenhuizen, bij bedrijven of in openbare ge bouwen geldt een maximum van 250 gulden. De kunstenaars worden ge toetst op professionaliteit. Aan de tentoonstellingen wordt een aantal voorwaarden gesteld. De tentoonstelling moet in een herkenbare en goede exposi tie-ruimte gehouden worden, tenminste drie weken duren en minstens 24 uur per week geopend zijn. Toegangsgelden mogen niet geheven worden en er moet tijdens de ope ningsuren deskundig perso neel zijn dat voorlichting kan geven over het geëxposeerde werk. Tenslotte moet er een catalogus zijn met informatie over de tentoongestelde wer ken. De regeling geldt met terug werkende kracht vanaf 1 ja nuari 1988. Het is de bedoeling dat ook professionele kunste naars uit gemeenten in de re gio Leiden die zich bij Leiden aansluiten, gebruik kunnen maken van de regeling. IN STEEKPENNINGAFFAIRE LEIDEN De rijksre cherche heeft gisteren een tweede aanhouding ver richt in het pnderzoek naar het aannemen van steekpenningen door een Leidse marktmeester. Afgelopen maandag werd na een huiszoeking een 55-jarige marktmeester aangehouden tegen wie zich de klachten van kooplui toespitsten. De giste ren aangehouden ma: collega van hem. Beide verdachten zijn gen voorgeleid aan de rechter commissaris. Ze worden na verhoor vanmiddag op vrije voeten gesteld, aldus officier van justitie mr. K. Vos. De zaak kwam begin december aan het rollen toen uit de am bulante handel klachten wa ren gekomen over het optre den van de marktmeester. Die zou geld hebben gevraagd voor het toewijzen van plaat sen op de markt. Bij de huis zoeking van maandag werd in de woning van de marktmee ster 10.000 gulden gevonden. De man zou gedurende enige jaren geld hebben aangeno men. De Leidse politie heeft het onderzoek direct overge dragen aan de rijksrecherche omdat marktmeesters en agen ten in de praktijk nogal eens werken. Glagolitische mis in Stadsgehoorzaal LEIDEN Het studentenkoor en het studentenorkest van de VU in Amsterdam verzorgt vanavond een concert met het studentenkoor Krashna Musi- ka uit Delft. De honderdvijftig zangers en honderd orkestle den voeren de Glagolitische mis van de Tjsech Leos Janó- cek en de eerste symfonie van Brahms uit. Het optreden staat onder lei ding van Daan Admiraal, de vaste dirigent van het orkest en Krahna Musika. Als solis ten treden op Piet Hulsbos (or gel), Ingrid Kappelle (sop raan), Sasja Hunnego (alt), Marten Smeding (tenor) en Rene Linnenbank (bas). Het concert wordt gegeven in de Stadsgehoorzaal aan de Bree straat, aanvang 20.15 uur. De toegangsprijs is vijftien gulden. LEIDEN De christelij ke ambtenarenbond CFO wil met het College van Bestuur van de Rijksuni versiteit in Leiden op nieuw praten over de uit gangspunten van het Taakaanpassingsplan voor de medische faculteit van de universiteit. Volgens CFO-bestuurder A. Kool is het overleg over om vang en opzet van de be zuinigingen weer hele maal open na het advies van de commissie-Albeda. Deze geschillencommissie stelde gisteren dat de vak centrales in een eerder stadi um bij de onderhandelingen over de reorganisatie van de medische faculteit betrokken hadden moeten worden. De ambtenarenbond voelt zich door de uitspraak van de commissie gesterkt in zijn opvatting dat vakbonden vroegtijdig moeten worden betrokken bij het overleg als overheidswerkgevers maat regelen willen nemen die veel arbeidsplaatsen kunnen kosten. „Een steun in de rug van de CFO", noemt Kool het ad vies van de geschillencom missie. Volgens hem kan het universiteitsbestuur nu niet langer om de bonden heen. Kool: „Wij verwachten dat het college alsnog overleg gaat voeren met ons over de reorganisatie". ven miljoen gulden bezuini gen. De operatie gaat naar schatting 110 banen kosten, met name bij het niet-weten- schappelijk personeel. Daar naast zullen er enkele vak groepen worden opgeheven. De faculteit en het College van Bestuur hebben al inge stemd met het zogenoemde Taakaanpassingsplan, dat de bezuinigingen vorm geeft Deze minibankschroef voorkomt dat u een hand tekort komt bij bijvoorbeeld modelbouw of andere 'fijne' karweitjes. Hij is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: i Voort: j Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging) j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 j Stuur als dank het bankschroefje naar j Naam: Adres: j Postcode/plaats: j Stuur deze bon in een open envelop postzegel met nodig naar fTitvv Leidse Courant Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. CcicLcSoumnt

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11