„Contacten met de PLO pure onzin Iran viert de revolutie met klokgelui en executies Afghaanse leger wil Najibullah afzetten VAN DE REGEN IN DE DRUP. CcidócSommit DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB BUITENLAND DONDERDAG 2 FEBRUARI 1989 PAGINA 5 Ploeg (VVD) boos over bescherming voor PLO DEN HAAG Het VVD-kamerlid Ploeg heeft ernstig bezwaar aangete kend tegen de permanente bescherming die de PLO-vertegenwoordiger in Den Haag sinds begin dit jaar wordt gebo den. Ploeg vindt dat deze extra bewa king betekent dat de PLO een diploma tieke vertegenwoordiging heeft. Boven dien verwijt het Kamerlid minister Van den Broek met twee maten te meten, aangezien joodse organisaties in Neder land zelf de kosten van beveiligings maatregelen moeten betalen. Ook het Centrum voor Informatie en Documen tatie Israel (CIDI) heeft verontwaardigd gereageerd op de speciale behandeling „Een onrechtvaardige gang van zaken", aldus een woordvoerder van het CIDI. Obscene kunst: foetussen als sieraad LONDEN In Londen is deze week een proces van start gegaan waarbij een paar oor hangers de voornaamste be wijslast vormt. De oorhangers zijn gevriesdroogde menselijke foetussen en het produkt van de artistieke verbeelding van beeldhouwer Richard Gibson. Advocaat Robertson be schouwt de rechtszaak als een testcase voor de Britse zede lijkheidswetgeving. Het werk kan worden geïnterpreteerd als een bewijs dat „abortussen voor vrouwen net zo licht we gen als oorhangers", aldus Ro bertson. Partij Mobutu wil met België breken BRUSSEL De partij van de Zaïrese president Mobu tu Sese Seko wil verbre king of opschorting van de diplomatieke betrekkingen met het voormalige koloni ale moederland België. Mo butu zal zich waarschijnlijk volgende week uitspreken over dit verzoek van de Volksbeweging van de Re volutie, de enige officiële partij in Zaïre. Het voorstel markeert een nieuw diep tepunt in de sterk ver slechterde betrekkingen tussen beide landen. Britten onderzoeken dubbelganger Hess LONDEN Britse autoriteiten stellen een onderzoek in naar aanleiding van be weringen van een Britse arts, dat nazi topman Rudolf Hess in 1941 werd ver moord en dat een plaatsvervanger 46 jaar lang in de gevangenis zat om uiteindelijk ook door moord om het leven te komen. De arts, dokter Hugh Thomas, weer spreekt de officiële lezing dat „Gevangene nummer 7" van de Spandau gevangenis in Berlijn Rudolf Hess was en door zelf moord om het leven kwam. De nabestaan den van Hess geloven dat de gevangene uit Spandau wel degelijk Hess was, maar dat hij op 93-jarige leeftijd werd ver moord. Thomas zegt dat de Britten Hess nooit wilden vrijlaten om te voorkomen dat het bedrog uit zou komen. Premier Roemenië is niet overleden WENEN De Roemeense premier Constantin Dasca- lescu is niet dood, maar heeft de afgelopen dagen wel kort in het ziekenhuis gelegen. Dat heeft het officiële pers bureau Agerpres woensdag gemeld. Het persbureau ont kende daarmee een bericht in de Westduitse krant „Bild- zeitung". Daarin was gemeld dat Dascalescu was overle den, maar dat zijn dood nog niet wereldkundig was ge maakt om de verjaardag van de Roemeense president, Ceaucescu, niet te verstoren. Hamburg: kiesrecht voor buitenlanders HAMBURG Als eerste volksverte genwoordiging van een deelstaat in de Bondsrepubliek heeft het parlement van Hamburg zich in meerderheid principieel uitgesproken voor stem recht voor buitenlanders bij gemeen teraadsverkiezingen. Voorwaarde voor het stemrecht voor buitenlanders in de deelstaat Hamburg is dat zij minstens acht jaar in de Bondsrepu bliek wonen en beschikken over een geldige verblijfsvergunning. De chris ten-democratische CDU, oppositiepar tij in de deelstaat, wil het wetsont werp eerst aan de grondwet toetsen, het volgens haar in strijd zijn. Verzet Salvador zal Amerikanen ontzien SAN SALVADOR Het linkse verzet in El Salvador zal zijn aan vallen op Amerikaanse militaire, di plomatieke en civiele doelen staken. Het aanbod wordt gezien als een ge baar van goede wil in de richting van de pas aangetreden regering van president George Bush. Ook wordt aangenomen dat de rebellen op deze manier hopen in de Vere nigde Staten steun te vinden voor hun recente voorstel om de nationa le verkiezingen van maart uit te stellen tot een later tijdstip, zodat het verzet er aan zou kunnen deel- ISRAEL ONTKENT BERICHTEN JERUZALEM De Is raëlische regering heeft vanmorgen ten stelligste ontkend dat er binnen kort in het buitenland be sprekingen zullen worden gevoerd met de Pale stijnse Bevrijdingsorgani satie PLO. Dat had de krant Yedioth Acharanoth gisteren gemeld. Woordvoerders van zowel pre mier Yitzhak Shamir als mi nister van defensie Yitzhak Rabin zeiden dat het artikel onjuist is. „Pure onzin", zei Rabins naaste medewerker Ei- tan Haber. Volgens de krant zou het ministerie van defen sie tot de slotsom zijn gekomen dat „zonder coördinatie" met de PLO geen politieke oplos sing voor de intifada (de Pale stijnse opstand in de bezette gebieden) kan worden bereikt. Het ministerie zou via een in directe dialoog, door contact op te nemen met Palestijnen uit de bezette gebieden, de weg willen banen voor overleg tussen Israel en de PLO. Ra bin zelf wilde geen commen taar geven op het op „verschil lende bronnen" gebaseerde ar tikel. Maar in een rede tot een studiebijeenkomst zei hij nog eens dat Israel zich verzet te gen rechtstreeks contact met de PLO. Niettemin gaf Rabin toe dat overleg met Palestijnen uit de bezette gebieden „een integraal onderdeel van het vredesproces" is. Toch lijkt het internationale isolement waarin Israel mo menteel verkeert voor enige beweging te hebben gezorgd in de standpunten van de Israëli sche regering. Zo bood pre mier Shamir gisteren een te rugtrekking aan van een deel van de troepen uit de bezette gebieden. Hij stelde daarbij als voorwaarde dat de Palestijnen dan moeten instemmen met een „vergaande autonomie" als tussenoplossing voor het Palestijnse vraagstuk. Hij sloot niet uit dat op den duur een deel van de bezette gebieden zou worden teruggegeven, maar een Palestijnse staat blijft onaanvaardbaar. Nog maar een paar dagen geleden heeft de Israëlische eerste-mi- nister joodse kolonisten verze kerd dat Israël de bezette ge bieden nooit zal opgeven. Het voorstel van Shamir heeft op het PLO-hoofdkantoor in Tunis in elk geval geen gena de gevonden. Volgens Pale stijnse woordvoerders lijkt het plan sterk op de voorstellen die besloten liggen in de Israe- lisch-Egyptische akkoorden van Camp David uit 1978, en die door de PLO zijn afgewe- Het plan voor gedeeltelijke, al dan niet „vergaande" autono mie is voor de PLO en andere Arabische landen dan Egypte onvoldoende. Bovendien heb ben Jeruzalem en Cairo nooit aangegeven welke vorm van zelfbestuur voor de bezette ge bieden zij in Camp David voor ogen hebben. PLO-zegsman Abderrahman noemt „volledi ge terugtrekking" van Israel uit de bezette gebieden de „enige" Tentenschool Onderwijzeres Suraye Beronova verzamelt haar leerlingen voor de „schooltent" in een van de ten tenkampen die in de Sovjetrepubliek Tadzjikistan zijn opgezet na de grote aardverschuiving van vorige maand. Honderden mensen raakten daarbij hun huis kwijt en bivakkeren nu noodgedwon gen in tenten. Deze tentenschool heeft achthonderd leerlingen. FOTO: AP Hongaarse partijtop ruziet over hervormingen BUDAPEST Binnen de Hongaarse partijtop is he vige ruzie ontstaan over de vraag hoever de poli tieke hervormingen moeten gaan. Verwacht wordt dat de partij leiding, die volgende week in een spoedzitting bijeenkomt, enkele radicale hervormers zoals Politburo-lid Imre Pozs gay en de belangrijkste partij- ideloog Janos Berecz aan de kant zal schuiven, om de ge moederen weer enigszins te kunnen bedaren. De ruzie kwam deze week tot een uitbarsting nadat Pozsgay had gezegd dat de Hongaarse opstand van 1956 een „echte volksopstand tegen het bewind van een kliek" was geweest en niet een „contra-revolutie" zo als de officiële lezing luidde. Partijleider Karloy Grosz en ook premier Miklós Nemeth vinden Poszgay's uitspraak te ver gaan. Wat hen betreft is het laatste woord over de Hon gaarse opstand van 1956 nog niet gezegd. Ondanks de liberalisatie in Hongarije blijft die episode daar officieel nog altijd ge boekstaafd als een „contra-re volutie" die met recht werd neergeslagen en volgens Grosz is er geen enkele aanleiding om die visie te herzien. Som mige westerse diplomaten be twijfelen overigens of Pozsgay tot aftreden gedwongen wordt, omdat de regering hem nodig heeft bij het invoeren van de hervormingen en voor alles rust en vrede wil. In een vraaggesprek dat giste ren in alle grote kranten werd afgedrukt zei partijleider Grosz dat de meningsverschil len binnen de Hongaarse lei ding de hervormingen in ge vaar brengen. Ze leiden tot vertraging bij de uitvoering van het impopulaire, maar noodzakelijke bezuinigingsbe leid, aldus Grosz. De afgelopen weken zijn in het kader van dat beleid forse prijsverhogin gen doorgevoerd, waardoor grote arbeidsonrust is ont staan. In een aantal bedrijven is al gestaakt en de officiële vakbeweging heeft gevraagd om spoedoverleg met de rege ring. NEW DELHI Naarma te het meedogenloze ge weld in Afghanistan toe neemt, worden de geruch ten over een mogelijke staatsgreep door het leger steeds sterker. De Ameri kaanse ambassadeur in Kabul Jon Glassman, die gisteren de nu gesloten ambassade heeft verlaten, zei dat de meeste westerse en neutrale diplomaten ervan uitgaan dat de rege ring van president Naji bullah binnen zes maan den zal zijn gevallen. De Afghaanse president wordt vanuit zijn eigen partij be- srookt door twee kampen: de communisten die een harde lijn voorstaan en geen compro mis wensen met het verzet en zij die wel een overeenkomst willen sluiten met de mujahe- din. Glassman verwacht dat een van beide groeperingen op korte termijn de Afghaanse leider Najibullah ten val zal brengen. Gisteren deed de re gering van Kabul de raadsel achtige mededeling dat zij over wapens beschikken waar zij tot nu toe nog geen gebruik van hebben gemaakt. Over Najibullah zelf, die wanhopig probeert te schipperen tussen de communisten en het islami tisch verzet, wordt in de be richten niets vermeld. Intussen werkt het Afghaanse verzet opnieuw aan tussentijd se regering die de macht over moet nemen van het huidige communistische bewind in de Afghaanse hoofdstad Kabul. Uit de informatie die is ver strekt valt niet op te maken of de Afghaanse verzetsstrijders over hun plannen contact heb ben opgenomen met vertegen woordigers van het belegerde maar nog altijd heersende bewind. Waarnemers gaan er van uit dat in elk geval de Pa kistaanse regering bij de op stelling van de plannen be trokken is geweest. Het grootste geweld vindt nog steeds plaats langs de Salang- route waarlangs het Rode Le ger naar de Sovjetunie terug keert. Ongeveer vijf kilometer ten noorden van de hoofdstad bestookten moslim-rebellen gisteren een Sovjet-konvooi met raketten. Volgens de mos lims hebben de zich terugtrek kende Sovjettroepen Afghaan se burgers gegijzeld om te voorkomen dat ze voortdurend door het verzet worden aange vallen. De guerrillastrijders vuurden ook drie raketten af op de hoofdstad Kabul, maar er werd geen melding ge maakt van slachtoffers. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Javier Pe rez de Cuellar, heeft gisteren de oorlog voerende partijen in Afghanistan opgeroepen een einde te maken aan het bloed vergieten. „Ik roep allen op te rughoudendheid te betrachten. De tijd is gekomen om vrede een kans te geven", aldus Pe rez de Cuellar. President van Venezuela wil intensievere samenwerking CARACAS De nieuwe president van Venezuela, Carlos Andres heeft bij een aantal Latijnsameri- kaanse presidenten aange drongen op een samen werking die vrede in Cen- traal-Amerika tot stand brengt. Tevens wil hij de schulden last van de regio verminde ren tot een bedrag van ruim 800 miljard gulden. De 66-ja- rige Perez, die vandaag is beëdigd als de nieuwe presi dent, verklaarde dat hij geen confrontatie wil tussen schuldenaars en schuldeisers, maar wel toekomstige onder handelingen tussen Latijnsa- merikaanse landen over hun schulden. De beëdiging van Andres werd bijgewoond door 24 staatshoofden, 35 ex-presi denten en vijf olieministers van de OPEC. Ook de Ame rikaanse vice-president Dan Quale was aanweizg. Hij is namens de regering-Bush aan zijn eerste missie door Centraal-Amerika begonnen. Quale vindt de vorming van een kartel van schuldenlan den een slecht begin, zo ver klaarde hij in Caracas. a**»: Zoeken naar eten De wanhopige economische situatie van een land. en de oneerlijke verdeling van bezit kan niet schrijnender tot uiting komen dan op een vuilnishoop, waar straatarme mensen tussen het vuil van rijkere landgenoten zoeken naar etensresten. Deze foto, die overigens in tal van Derde-Wereldlan den zou kunnen zijn genomen, werd gemaakt bij de vuilnisbelt van de Salvadoraanse hoofdstad, San Salvador. Honderden mensen zijn hier elke dag op zoek naar „eten". FOTO: AP Kapitein Rob in China QN2SS 288) Dan gaan ze weer aan land om te zien, of er soms nog on derdelen van „De Vrijheid" op het strand zijn aangespoeld. Maar... aha, het eiland is niet onbewoond en kijk, daar schuifelen juist twee inboorlingen het bosje in, terwijl ze een paar planken op hun schouders torsen. Zo, die heren hebben de restanten van „De Vrijheid" al geborgen. Nu ja, wat zou het ook... Rob is blij, dat hij het er levend heeft afgebracht en het slordige millioentje, dat Willy voor hem heeft opgedoken, is nog een meevallertje. Gelukkig vindt hij nog wel de trommel met scheepspapieren, waarin hij ook zijn journaal heeft geborgen. En juist wanneer ze besluiten weer aan boord te gaan, komt Skip hard aangelopen. Hij is op zijn eentje maar gaan zoeken en hij heeft gevonden, wat Rob eigenlijk nog het ergst heeft gemist: de pijp van zijn baasl Met een hoera'tje wordt de trouwe hond begroet' „En nu aan boord," commandeert Marga, „we gaan naar huis." „Waar is dat?" vraagt Rob. „Amerika", is het. antwoord. TEHERAN Op de mi nuut af tien jaar nadat ay atollah Khomeini weer voet op Iraanse bodem zette, luidden gisteren in heel Iran klokken en klonken sirenes om de veijaardag te vieren van de Iraanse islamitische re volutie. Ondanks het heersende ener gietekort werd overal in de hoofdstad de feestverlichting ontstoken. Honderden gevan genen kregen gratie en voor 11 februari, de dag dat de laat ste regering van de sjah ten val kwam en de belangrijkste van de huidige feestdagen, zul len nog eens duizenden gevan genen worden vrijgelaten. De tiende verjaardag van de revolutie wordt echter met ge mengde gevoelens gevierd. De leiders van het land maken er geen geheim meer van dat hun doeleinden nog lang niet zijn bereikt. „Ons doel is een volledige islamitische samenle ving waar geen armoede, on wetendheid, onrechtvaardig heid, dicriminatie en onder drukking bestaat", zo zei presi dent Ali Khamenei onlangs. Het is voor het eerst dat de re volutie in Iran feestelijk wordt herdacht. Het dagblad Abrar opende gisteren de voorpagina met de kop „Iran vol vreugde en licht op de verjaardag van de terugkeer van de Imam". Maar al die festiviteiten ver bergen nauwelijks de grauwe werkelijkheid van het heden daagse Iran. De oorlog met Iraq kostte ruim een miljoen het leven en ruïneer de de economie. Onder de Iraanse geestelijken is de strijd om de opvolging van de 88-ja- rige Khomeini in volle gang. Die strijd gaat gepaard met massale executies van tegen standers. Ook deze week zou den weer talrijke mensen zijn terechtgesteld. En onder de bevolking groeit de onvrede over de orthodoxe koers van de islamitische leiders. Die breuk in de Iraanse sa menleving wordt treffend geïllustreerd door het rumoer dat een uiterst populaire Ja panse tv-serie heeft veroor zaakt en vier directeuren van de omroep in de gevangenis heeft doen belanden. De vier zijn veroordeeld om dat zij een programma hadden uitgezonden waarin een vrouw had verklaard dat zij Oshin, hoofdrolspeelster in de gelijk namige Japanse serie, een be ter voorbeeld voor de Iraanse vrouw vond dan de dochter van de profeet Mohammed. De uitzending van die uit spraak leverde directeur Mo hammad Arab Mazar-Yazdi vijf jaar gevangenisstraf op. De drie anderen directeuren werden veroordeeld tot vier jaar celstraf en vijftig zweeps lagen. De functionarissen wer den opgepakt nadat ayatollah Khomeini woedend had geëist dat zij wegens belediging van de islam zouden worden ge straft. In een open brief had hij geschreven dat „als bewe zen wordt dat het gaat om een bewuste belediging" de ano nieme opbelster de doodstraf zou moeten krijgen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5