„Maar wie controleert nu eigenlijk üw werk? hu HP r> uit de weekbladen d0ENE Inspectie van alle Nederlandse Boeings SCHOLIEREN KRIJGEN LES VAN PRESIDENT REKENKAMER: Surinaamse ambassadeur niet tegen gesjoemel met ontwikkelingsgeld De duiveluitdrijving DE TIJD BINNENLAND ËcidócCouicmt DONDERDAG 2 FEBRUARI 1989 PAGINA 4 Tweede Kamer wil betere begeleiding bij uitwijzing vluchtelingen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Ka mer vindt dat vluchtelingen die ons land uit worden gezet beter opgevangen en begeleid moeten worden door de Nederlandse ambassade in het land van aan komst. De voor het vluchtelingenbe leid verantwoordelijke staatsse cretaris Korte-Van Hemel toon de zich gisteren in een debat met de Kamercommissie voor justitie gevoelig voor deze wens. Zij beloofde minister Van den Broek (buitenlandse zaken) te zullen vragen de rol van de am bassades bij de opvang van te ruggestuurde vluchtelingen te versterken. De commissie had Korte-Van Hemel ter verantwoording ge roepen over de recente uitzet ting van twee Syrische vrou wen en een kind, die al biina vier jaar in Enschede hadden gewoond. De woordvoerders van CDA en VVD, De Hoop Scheffer en Wiebenga, zeiden tegen de verwijdering van het drietal op zich geen bezwaren te hebben, omdat de betrokke nen geen recht hadden op een vluchtelingenstatus en boven dien geheel „uitgeprocedeerd" waren. Wel drongen zij er bij Korte-Van Hemel op aan, in volgende gevallen zorgvuldiger na te gaan of er wellicht andere westerse landen voor opvang in aanmerking komen, zoals de Verenigde Staten, Canada of Australië. Van Traa (PvdA) en Lankhorst (PPR), die mede namens de PSP sprak, onderschreven dit laatste. Zij meenden echter, in tegenstelling tot de vertegen woordigers van de regerings partijen, dat de uitzetting (nog) niet had mogen plaatsvinden omdat er onvoldoende zeker heid was omtrent de situatie waarin de betrokkenen in Syrië terecht zouden komen. Ook protesteerden zij tegen het feit dat door de wegzending van het drietal twee gezinnen uiteen waren gerukt. De echtgenoten van de vrouwen zitten immers nog ondergedoken. Korte-Van Hemel zei dat wel degelijk was onderzocht of de Syriërs naar andere landen zouden kunnen gaan. Dit was echter niet mogelijk gebleken. Bovendien had zij uit diverse bronnen, zoals de Nederlandse ambassade in Damascus en Am nesty International, vernomen dat de vrouwen en het kind in Syrië geen gevaar te duchten hadden. Dat ze uiteindelijk toch na aankomst enkele dagen ge vangen werden gehouden, had te maken met het feit dat ze niet over bepaalde papieren be schikten. Geruchten als zouden de vrouwen 3000 gulden „los geld" hebben moeten betalen ontkende Korte-Van Hemel ten stelligste. De staatssecretaris deed een dringend beroep op de tiental len nog ondergedoken Syriërs om zich bij de politie te melden, een oproep die door De Hoop Scheffer en Wiebenga werd ge steund. „Het is hoogst onge wenst dat men ondergedoken blijft, want men heeft geen uit kering, geen verzekering en geen enkel vooruitzicht", aldus de VVD'er Wiebenga. Gemeente Vlaardingen koopt voor 2,7 miljoen landgoed kankertherapeut Moerman VLAARDINGEN De gemeenteraad van Vlaardingen heeft besloten het terrein van de vorig jaar augustus overle den dokter C. Moerman aan te kopen. Met de transactie is 2,7 miljoen gulden gemoeid. In de laatste jaren van zijn leven had Moerman, bekend geworden door de naar hemzelf ge noemde methode van kankerbestrijding, al een principe overeenkomst gesloten met de gemeente Vlaardingen. De arts had onder andere bedongen dat het uit de zevendiende eeuw stammende woonhuis, bijgebouwen en erf na zijn dood 25 jaar in stand moeten worden gehouden als monument ter herinnering aan het ontstaan van de Moerman-therapie. Het landgoed omvat circa tien hectaren. Het is overigens nog maar de vraag of de gemeente Vlaardingen bereid is de idee ën van Moerman te realiseren. Verdienste 1450 gulden vrij voor kinderbijslag DEN HAAG Jongeren die dit jaar een vakantiebaantje hebben, mogen een netto-be drag van 1450 gulden verdie nen voordat de verdiensten in vloed hebben op de kinderbij slag. Als de inkomsten hoger zijn, wordt alleen met het meerdere rekening gehouden bij de beoordeling van het recht op kinderbijslag. Vorig jaar lag de grens bij 1400 gulden netto. De verhoging is het gevolg van de stijging van het minimum loon per 1 januari 1989. SCHIPHOL Alle Boeings van de Nederlandse luchtvaart maatschappijen die na 1980 zijn gebouwd, moeten binnen 25 dagen extra geïnspecteerd worden. Het gaat om controles van de brandmeldingssystemen en blussystemen van de mo toren en vrachtruimen. De opdracht tot de inspecties door de Rijksluchtvaartdienst is overgenomen van de Amerikaanse luchtvaartdienst FAA, die dinsdag opdracht gaf alle Ameri kaanse Boeings van na 1980 te inspecteren. De KLM gaat haar twaalf Boeings 737-300 en vier Boeings 747 van de eigen vloot inspecteren, evenals vijftien Boeings 747 in het kader van het technische samenwerkingsverband met Swissair, SAS en de Franse maatschappij UTA. Volgens de KLM zijn tot op heden nooit mankementen in de systemen aan het licht gekomen. ROTTERDAM Of het nu over de paspoortkwes tie gaat of over de kosten- overschrijdingen bij de bouw van de Oosterschel- de-kering, de rapporten van de Algemene Reken kamer handelen bijna al tijd over iets dat niet naar behoren werkt. Over ons belastinggeld dat niet goed wordt besteed of over een overheidsdienst die ondoelmatig werkt. „Er moet controle zijn, an ders komt er chaos", aldus president F.G. Kordes van de Algemene Rekenka mer. Hij zei dat gisteren niet op een persconferen tie en ook niet op één of ander duur congres. Zijn gehoor bestond uit tieners die zaten te donderjagen met hun agenda's, vakan tiefoto's zaten te kijken of een stuk chocolade naar binnen zaten te werken, maar intussen toch veel opstaken. De hoogste baas van de Alge mene Rekenkamer had de voorname omgeving aan het Lange Voorhout in Den Haag gelaten voor wat deze was. Hij betrad een lawaaiig lokaal waarin de leerlingen van klas 5a van het Marnix Gymnasi um in Rotterdam klaarzaten om gehakt van hem te maken. Kordes bracht het er uitste kend van af, hield tussen de andere, bij scholieren populai re activiteiten ieders aandacht bijna anderhalf uur vast en be reikte aldus zijn doel. De pre sident beet het spits af, zijn ambtenaren gaan de komende maanden in het hele land gast lessen geven in de uren voor geschiedenis, staatsinrichting en maatschappijleer. Dat is één van de manieren waarop de Algemene Rekenkamer aan dacht wil schenken aan het President F. Kordes van de Jubilerende Algemene Rekenkamer beet in klas 5a van het Marnix Gymnasium in Rotterdam het spits af. Zijn ambtenaren zullen de komende maanden in het hele land les gaan geven in de uren voor geschiedenis, staatsinrichting en maatschappijleer. FOTO: ANP feit dat het instituut dit jaar 175 jaar bestaat. Uit zijn mouw Kordes zou zijn les baseren op de inhoud van een leerlingen- boek over de Rekenkamer dat onlangs ter gelegenheid van het jubileum is verschenen. Maar hij is inmiddels lang ge noeg lid èn president van de Rekenkamer om de historie, taak en werkwijze die in het boekje aan de orde komen zo uit ziin mouw te kunnen schuddden. „De regering kan mij niet ont slaan", verduidelijkte de presi dent tegenover de leerlingen zijn onafhankelijke positie. Al leen de Hoge Raad kan in bij zondere gevallen een lid of de president van de Rekenkamer ontslaan, hetgeen de belangrij ke functie van deze instelling onderstreept Er gaat zeer veel geld door de handen van de rijksambtenaren: meer dan 170 miljard gulden per jaar. Voor het goed functioneren van de democratie is controle op wat er met dat geld gebeurt van het grootste belang. De Rekenkamer doet tegen woordig veel meer dan alleen het controleren en bestempe len van de rekeningen die de rijksoverheid betaalt, zoals vroeger nog het geval was. Zo concludeerde zij in het verle den onder meer dat de beoog de Lynx-helikopters voor de marine ondeugdelijk en te duur zouden uitvallen, dat er nog al wat schortte aan de werkwijze van de Centrale Recherche Informatiedienst, dat de controle van de Tweede Kamer over de Oosterschelde te kort schoot en nog tal van andere zaken. Per jaar worden zo ongeveer 200 rapporten op de rails gezet, een groot deel leidt tot publicatie in „Het Verslag" dat aan de regering en de Tweede Kamer wordt gezonden. De wel zeer bijzondere les staatsinrichting vond plaats juist op de dag dat de Reken kamer er een aantal belangrij ke taken had bijgekregen. Zo kan er voor het eerst controle worden uitgeoefend op be drijfsverenigingen en zieken fondsen en op bedrijven die geld van de overheid krijgen, bijvoorbeeld in de vorm van subsidie. Dat betekent behoor lijk wat extra werk. „Daarom heb ik de regering gevraagd of ik in de komende iaren het aantal ambtenaren dat bij de Rekenkamer werkt kan ver hogen van 300 naar 350", aldus Kordes, die van tijd tot tijd di alogen uitlokte. Eén daarvan leidde tot de intrigerende vraag uit de klas: „Maar wie controleert nu eigenlijk üw werk? Het is toch eigenliik de publieke opinie die bepaalt of de Rekenkamer wel goed en efficiënt werkt?" Intussen behandelde Kordes in een losse verteltrant zaken waar de leerlingen volgens ei gen zeggen nooit bij stil had den gestaan. „Nooit geweten dat die Rekenkamer van me neer Kordes zo belangrijk is in Nederland. Ik weet zeker dat ik de krant in het vervolg wat beter ga lezen nu ik dit heb gehoord. Ik dacht altijd dat ze daar in Den Haag de hele dag grafiekjes zaten te bestuderen en saaie rapporten maakten die niemand las", zo liet een leerling zich ontvallen. Hij zei zeker werk te gaan maken van de prijsvraag die de Alge mene Rekenkamer voor scho lieren heeft uitgeschreven. Wie een belangrijk en interes sant onderzoeksonderwerp be denkt dat de kamer binnen re delijke termijn kan behande len, loopt kans het uiteindelij ke rapport persoonlijk aan ko ningin, regering en Tweede Kamer te mogen aanbieden. Ook Kordes was na de bijzon dere expeditie redelijk opgeto gen; de belangstelling vanuit de klas was hem honderd pro cent meegevallen. „Ik wilde er per se geen eenrichtingsver keer, geen college van maken. Het bleek niet zo moeilijk om vragen uit te lokken, hetgeen het vertellen over de Reken kamer natuurlijk wel prettig maakt. Ik ben blij dat ik het heb gedaan". En hoewel Kordes het achter af niet liet blijken, moet ten minste één ding hem toch een beetje zijn tegengevallen. Geen van de leerlingen van klas 5a van het gymnasium maakte aantekeningen. Dat was een rechtstreeks gevolg van het feit dat de les aan de Rotter damse middelbare school werd gegeven in het kader van het vak maatschappijleer. En mid delbare scholieren maken nu eenmaal nauwelijks serieus werk van zo'n vrijblijvend vak. ARJEN VAN DER SAR Honger staking Op het Beurs plein in Amster dam zijn zes Bengalezen al elf dagen in hon gerstaking. Zij willen tot Neder land worden toe gelaten omdat zij bang zijn voor regiem in waartegen zij ac tie hebben ge- voerd. SUSKE EN WISKE DE KOMIEKE COCO (c) Standaard Uitgeverij. Antwerpen-Weesp MEMISA STUURT HULPGOEDEREN NAAR ETIOPIË ROTTERDAM Memisa, de rooms-katholieke organisatie voor medische hulp in de Derde Wereld, heeft voor 300.000 gul den medicijnen naar Etiopië ge stuurd, waar een nekkramp epidemie is uitgebroken. Ook is een deskundige naar het nood- gebied vertrokken. In het Afri kaanse land is geen infuus- vloeistof meer te krijgen, van daar dat de Nederlandse hulp organisatie daarvan met spoed 6.000 liter heeft gestuurd. Aan de meningitis-ziekte zijn in kor te tijd 4.000 mensen bezweken, maar het werkelijke aantal ligt vermoedelijk veel hoger. De ziekte, die vooral heerst in het zuiden van het land, bedreigt naar schatting een half miljoen mensen. Geboortegolf Schaapherder Reinders slaapt deze week bij zijn kudde in Rheden, omdat hij een geboortegolf van 140 lammetjes verwacht. Dit is alvast de eerste, Geeske. Geeske is direct geadopteerd door de Border Collie Club Nederland. Reden genoeg om het lammetje kennis te laten maken met de border collie die ook haar straks in het gareel moet houden. FOTO: ANP NIEUWE REVU: DEN HAAG De Suri naamse ambassadeur in ons land, C.B. Ramkisor, wijst gesjoemel met papie ren om zo ontwikkelings geld voor zijn land te in casseren niet direct af. Dit staat te lezen in het week blad Nieuwe Revu dat van daag is verschenen. Twee jour nalisten van dit blad hebben als zogenaamde adviseurs van Italiaanse bedrijven de ambas sadeur geld aangeboden. Het ging in totaal om zestig mil joen dollar, in ruil waarvoor Ramkisor moest zorgen voor getekende documenten van de Surinaamse overheid. De overeenkomst gaat uiteindelijk toch niet door. Volgens Ram kisor omdat Paramaribo het nu niet het juiste moment vindt, gezien het dan lopende overleg met Nederland over hervatting van de ontwikke lingshulp aan Suriname. Een woordvoerder van de am bassade zegt in een reactie: „Ze schrijven maar wat ze wil len. U weet zelf wel hoe het optreden van deze twee heren ter discussie staat". Ambtenaar Het weekblad vond verder een ambtenaar van het ministerie van financiën bereid zwart geld te witten. „Als u tegen mij zegt dat de herkomst van het geld u niet bekend is, dan heb ik daar vrede mee", aldus ambtenaar Panhuijzen die zegt naast zijn baan een bedrijf te hebben dat is gespecialiseerd in de financiering van starten de ondernemers. De man die beweert een hele hoge ambte naar te zijn, weet voor het wit ten een waterdichte construc tie te bedenken. Een woordvoerster van het ministerie ontkent dat Pan huijzen een topambtenaar of een „hele hoge ambtenaar" is. Het ministerie acht het over bodig te zeggen wat de functie van Panhuijzen precies is. „Hij is in elk geval niet in de fisca le hoek werkzaam". Hoe groter de weekbladen hoe minder opinie. Alleen de kleintjes HN-magazine en De Groene zeggen ronduit wat ze vinden van de vrijlating van de Twee van Breda: on vergeeflijke miskleun. Else vier, De Tijd en HP vertellen voornamelijk hoe het alle maal ging en wat er omheen gebeurde; dat hebben we al in de kranten kunnen lezen. VN heeft ook niet echt een mening, maar komt wel met een uiterst opmerkelijk inter view met sleutelfiguur Teengs Gerritsen, die zich distancieert van „de groep van negentien". Zeventien jaar lang werd hij beschouwd als het „gezicht van het verzet", Hans Teengs Gerritsen. Zijn handtekening onder de brief van de groep van negentien kwam daarom bij velen extra hard aan. De brief werd aanvankelijk op gesteld door 22 mensen, meldt Vrij Nederland. Drie leden van de Raad van State signeerden uiteindelijk niet, omdat het aantal onderteke naars uit dit college anders wel erg groot'was geworden (zes). Teengs Gerritsen heeft spijt. „Het is wrang dat het nu lijkt of ik ook de doorslag heb gegeven. Ik vind het erg dat ik mijn vrienden, en dan vooral mijn joodse vrienden, nu zoveel verdriet doe. Ik wilde de vrijlating wel en ik wilde de vrijlating niet. Per soonlijk had het mij meer voldoening gegeven als de Twee niet waren vrijgelaten. Ik heb stilletjes gehoopt dat de Kamer uiteindelijk nee zou zeggen". Hoofdredacteur Rinus Ferdi- nandusse: „Een oorlog ein digt niet met vrede. Een oor log blijft bestaan, ook voor mensen die geen persoonlijk verlies leden. Een oorlog - dat is in zeventien jaar ge bleken - is een collectieve herinnering aan het gruwe lijke dat een volk is aange daan, iets dat boven alle da gelijkse gesjoemel uitgaat". Drie pagina's later: een groep neo-nazi's in West-Berlijn, met zwarte laarzen en lange zwarte jassen. Leden van de Republikaner, die 7,5 procent van de stemmen kregen bij de recente verkiezingen. On der dit deprimerende artikel verhaalt columnist Piet Grijs van een weekeinde in uitge rekend West-Berlijn. „De vraag is: welk doel wordt ge diend door de Twee eerder in vrijheid te stéllen. Daarop heb ik geen antwoord gekre gen". Terwijl de meeste Nederlan ders naar Zeg 'ns Aaa keken, bezag De Tijd de kamerle den tijdens het debat over de Twee. „Hoewel bij een aantal hunner een brok in de keel op afroep beschikbaar is en het woord leed zich net zo makkelijk laat uitspreken als het parlementaire steek woord bezuiniging, heeft deze bijeenkomst toch iets authentieks. Dat komt met name door het oprechte op treden van de aanvoerster van de tegenstrevers, Ineke Haas-Berger (PvdA)". De politiek speelt ook een hoofdrol aan de Bezuiden- houtseweg. Vroeger zo'n ty pisch Haagse landelijke weg met een trambaan in het midden en aan beide kanten statige herenhuizen, nu een straat die grossiert in gebou wen waar grote economische en politieke belangen schuil gaan. Henk Koot, eigenaar van het gelijknamige koffie huis tussen dit miljardenge- weld: „Daar hebben ze alle maal bedrijfskantines. Ik heb een leuk zaakje hoor, daar niet van, maar bij Holland Trade House kun je 'n flesje bier krijgen voor één gulden. Daar gaat Economische Za ken over en die beconcur reert mij!". Het laatste deel van het blad is geheel gewijd aan de auto, onder meer aan de liefde voor het spul uit de tijd van jukebox en pettycoat. „Het is echt een hobby. Maar als je er 's zomers mee rijdt is het wel te gek, hoor. Lekker langs de terrasjes, muziekje op, mooi vrouwtje naast je: iedereen kijkt om". Het proces van duiveluitdrij ving noemt hoofdredacteur John Jansen van Galen van de Haagse Post de vrijlating van de Twee. Ook hij geeft een beschouwing over het gebeuren (de makkelijkst van alle wegen). „Waren de slachtoffers niet meer ge diend geweest met een zake lijke toonzetting (zoals die, paradoxaal genoeg, wel werd opgebracht door het Staat kundige gereformeerde ka merlid Van den Berg) dan met de preektrant en de in gehouden snik uit dominees land?". Maar weer eens het eilandge voel van de hoofdredacteur die daarover een (leuk) boek schreef. Hij bezocht Surina me. Dat duurt wel een paar weken. Ook: de toenemende sadisti sche geweldsexcessen in de VS. Seriemoordenaars die mensen als voorwerpen be schouwen die naar believen geschonden en vernietigd mogen worden. Ze blijken dikwijls getrouwd en leiden dan een onopvallend huwe lijks- en gezinsleven. Geen spoor van incest of mishan deling van vrouw en kinde ren. Een Nederlandse moeder die haar kind mishandelde: „Ik probeerde me op alle mogelij ke manieren te beheersen, maar dan opeens ging ik door het lint. Op zo'n moment wordt het gitzwart voor mijn ogen. Ik ben dan helemaal weg, heb geen gevoel meer en kan mezelf op geen enke le manier remmen. Als ik uitgeput ben kom ik pas tot mezelf. Dan zie ik wat ik heb aangericht". Het debat over de Twee was volgens Elsevier van een hoogwaardig democratisch gehalte (HP: wijlen Wim Kan zou wel raad hebben ge weten met dat woord „waar dig".) Verder geen nieuws. België maakt zich niet zo druk om de ontvoering van Van den Boeynants, een man met een twijfelachtig verle den („kleurrijk" noemt Else vier het). „Hij slaagde er bo vendien in zijn tegenstanders zand in de ogen te strooien met de charme van zijn be minnelijkheid. Ook diegenen die al lang wisten dat achter dat masker een keiharde za kenman schuilging die maar één adagium had: alles en ie dereen is te koop". Is het toeval dat we achter eenvolgens kunnen lezen over de fraude die in de EG geen grenzen kent, de geor ganiseerde misdaad die in ons land geleidelijk maar ge staag vaste voet aan wal krijgt en Khomeini?. En in de Biesbosch is het ook al el lende; 't ziet er prachtig uit, maar 't stikt er van de pcb's en de zware metalen. „Je kan zo'n vogel als hij sterft wel naar een laboratorium opsturen, maar lang niet al tijd hoor je wat er precies aan de hand is". Aan de hand van diverse boeken gaat HN-magazine op zoek naar een mensbeeld dat past bij deze tijd. „We moeten voorkomen dat we een maatschappij van gladja nussen kweken die nog nim mer de randen van het den ken hebben gevoeld, maar bij voorbaat hun jasje mee laten bewegen met de wind". HN vreest de ongrijpbare twin- tigste-eeuwse mens zonder karakter met te weinig wer kelijkheidzin om af en toe te zeggen wat-ie van de zaken denkt. Ook een aanklacht tegen di verse weekbladen? Zelf is Hervormd Nederland in elk geval niet mis te verstaan over de Twee. Hoofdredac teur Bert van Duijn houdt een vlammend betoog tegen de vrijlating: „Het is schan delijk te suggereren dat te genstanders van de vrijlating aan de rechtsstaat zouden tornen". In de discussie rond de Twee is werkelijk alles gezegd, stelt De Groene en toont dat aan door de rede te plaatsen die wijlen Joop Voogd bij het de bat in 1972 tegen vrijlating hield. „Ik heb lang gezocht naar een sobere term die vol doende recht zou doen aan het gevoel van eenzaamheid dat vrijlating zou doen ont staan en herleven, bij zeer, zeer velen in Nederland, bui ten en binnen de kring van de direct-getroffenen. Een oude vriend schreef mij de zer dagen de term waarnaar ik zocht: het gevoel dat de maatschappij „hen niet meer omvat". De gedachte dat wij hen niet omvatten moet voor Kamer en Regering een on verdraaglijke zijn". Daar naast liefst vier artikelen waarin de vrijlating fors wordt aangvallen. Annema- rie Grewel is het felst: over de ruggen van de rechtsstaat en de slachtoffers is een vrij brief gegeven aan het fascis me. Opheffer stelt vervol gens voor negentien mensen (o.a Aus der F.) een brief te laten ondetekenen om straks ook Ferdi E. maar vrij te la ten. DICK HOFLAND

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4