1 ,Vragen over zingeving zijn in £eidóe6otncmt MÊÊm kerk wereld KATHOLIEKE UNIVERSITEIT START PROJECT ZINGEVING EN RELIGIE vrfHTPri nvpr 7inirpviny 7iin i n „Geen problemen met conciliair proces' „Verbondsmuur" op Haagse kerkedag Kritische theologen zijn ketters' 1 ezers Gevaarlijke uitspraak >weer GEESTELIJK LEVEN/OPINIE QeidóaOowiant DONDERDAG 2 FEBRUARI 1989 PAGINA 2 Hervormde Kerk houdt collecte voor conciliair proces LEIDSCHENDAM Het bestuur van de hervormde synode heeft de kerke raden gevraagd te collecteren voor het conciliair proces voor gerechtigheid, vrede en behoud van de schepping. De kosten voor deelname aan nationale en internationale conferenties, in to taal 215.000 gulden, kunnen niet wor den betaald uit de gewone middelen, zo meldt het synodebestuur. In de Rooms-Katholieke Kerk en de Gereformeerde Kerken in Nederland wordt geen extra collecte gehouden. Deze kerken hebben destijds ook hun bezwaren geuit tegen een nationale oe cumenische collecte waarvan binnen de Raad van Kerken sprake was, be vestigt desgevraagd secretaris ds. W.R. van der Zee. De Nederlandse Hervormde Kerk hoopt met de opbrengst van de collecte de deelname aan de Europese confe rentie te Basel (mei), aan de Neder landse kerkendag te Utrecht (septem- bér) en aan de zogenoemde wereldcon vocatie te Seoul (maart 1990) te bekos tigen. Verder wil ze een deel van de kosten die de Wereldraad voor de or ganisatie maakt, betalen. Het synodebestuur rekent erop dat het benodigde bedrag makkelijk op te brengen is, gezien „de eenstemmigheid waarmee de synode ruim een jaar ge leden heeft besloten deel te nemen aan het conciliair proces". Ik discussieer gaarne met de jeugd. Ze herinnert mij eraan dat ik het vroeger ook niet wist. K. Jonckheere Weer wijding permanente diakens ROTTERDAM Mgr. R.Ph. Bar, bisschop van Rot terdam, zal zaterdag in de kathedrale kerk aan de Ma- thenesserlaan de diakenwij ding toedienen aan Albert A.A. Koot (39) en Bart M. Vergouwe (61). Beiden zijn Rotterdammers en zullen als permanent diaken in de Maasstad werkzaam zijn. De toerusting en vorming voor het diakenambt ontvin gen Koot en Vergouwe aan de diakenopleiding „Dijnsel- burg" in Utrecht waarin het bisdom Rotterdam partici peert. De heer Koot die onge huwd is, zal als diaken werk zaam zijn in het industriepas toraat waarbij hij al een aan tal jaren sterk betrokken is. Hij werkte onder meer als metaalbewerker in de scheepsbouw. Diaken Vergou we, gehuwd en vader van drie kinderen, zal worden be last met de pastorale zorg in zieken- en bejaardenhuizen in Rotterdam-Zuid. Op 11 de cember vorig jaar werd Th. H. Midden (55) gewijd tot diaken. Hij is nu werkzaam in de H.H. Petrus en Paulusparochie in Leidschendam. NIJMEGEN „Het is nu duidelijk „in" je voor zin vragen te interesseren. De belangstelling voor politieke en maatschappe lijke vraagstukken is sterk gedaald, maar mewt wijsgerige onderwerpen trek je volle zalen. Ook de vormen zijn veran derd: wilden studenten vroeger vooral over on derwerpen discussiëren, nu wil men weer meer luisteren". Dit zegt prof. dr. Paul van Tongeren, een van de studie leiders van de cursus Zinge ving en religie, waarmee de Nijmeegse Katholieke Uni versiteit inhaakt op deze be langstelling. Woensdag ging daar de cursus in het bijzijn van de Groningse bisschop Möller officieel van start met een lezing van professor Pe perzak over de Zin van de Levensweg. Zeker honderdvijftig studen ten hebben zich al opgegeven voor de cursus. De helft van komt van buiten. Tegelijkertijd waarschuwt Van Tongeren voor het tren dy karakter van deze interes se. Het is volgens hem zaak, zeker voor een katholieke universiteit, ook voor deze problemen interesse te blijven wekken, wanneer de mode een andere kant uitgaat. Hij meent overigens dat zinge ving niet per se louter in christelijke zin en nog minder tot kerkelijkheid herleid moet worden. Tijdens een discussie ter inlei ding op het project op het pro ject hoeft Van Tongeren niet lang na te denken over de oorzaak van deze grote be langstelling. „De traditionele huizen van zingeving zijn mo menteel kaduuk. Het is daar om heel belangrijk dat de vraag naar de zin van het be staan gesteld blijft worden en niet een louter privé-aangele- genheid wordt en in een on vruchtbaar isolement terecht komt. We willen met dit pro ject juist laten zien dat je met anderen zinvol over zinsvra- gen kunt praten". Rector-magnificus dr. B. van Iersel, eveneens aanwezig bij de openbare discussiebijeen komst, wijst erop dat de Nij meegse universiteit als katho lieke instelling haar verplich ting na moet komen. Denkend aan de al jaren du rende discussies over de in vulling van de identiteit van de Nijmeegse universiteit zegt hij: „We hebben de afgelopen tijd veel geprobeerd op aller lei manieren. Dit project lijkt te lukken." Ook de priester en bijbelgeleerde Van Iersel wijst op de kaduke huizen van de zingeving, „waarin het regent en het waait", en waarin hij zich persoonlijk evenmin thuis voelt. „De overeenstemming van vroe ger in het eigen huis keert nooit meer terug. De vanzelf sprekendheid waarmee de ka tholieke universiteit ooit werd opgericht is helemaal weg, maar ik durf te beweren dat we nu veel meer werk maken van die katholiciteit dan vroeger". Hij zegt ook dat het huidige project een manier is om ge stalte te geven aan de katho lieke identiteit van de Nij meegse universiteit. „In ons onderwijs en onderzoek wil len we iets van die gelovig heid uitdragen, maar daar voor is het nodig dat er eerst iets wordt opgebouwd, met dit project laten we zien wat er aan zinsproblematiek op onze universiteit leeft". Van Iersel meent dat ook nog om een andere reden de tijd gunstig is voor het project zin geving en religie. „De genera ties die hier nu studeren zijn er veel minder mee in aanra king geweest dan die van tien twaalf jaar geleden. Er is dui delijk minder aggerssie jegens zulke onderwerpen". Prof. dr. A. peperzak beaamt dat. „Stu denten kwamen er toen niet op af, nu juist wel." In zijn introductielezing over de zin van de levensweg wees Peperzak er op dat „zingeving iets is is dat mij overkomt als ik mij er voor open stel". Ook de franciscaan Peperzak wil zingeving niet in louter chris telijke betekenis interprete- Zingeving houdt verband met het eigen levensproject. De religieuze dimensie komt tot uiting in de zorg en de ernst waarmee dit project wordt uitgevoerd. In de cursus die tot begin juni duurt, komen vragen aan de orde als weten en geloven, zin zoeken en zin ervaren en wordt aandacht besteed aan verschillende visies op zinvol bestaan alsook aan concrete ervaringen van zin in levens beschouwelijk perspectief. Behalve dertien speciale hoor colleges worden er ook werk colleges gegeven. Een handelt over het boek Merkstenen, het persoonlijk getuigenis van Dag Hammarskjelds, tussen 1953 en 1961 secretaris-gene raal van de Verenigde Naties. In confrontatie met de chris- telijk-lutherse traditie van zijn ouders zocht hij naar een persoonlijk geloof dat zich in spireerde op de grote mystie ke schrijvers uit de Middel eeuwen en andere niet-chris- telijke mystieke stromingen. Een ander werkcollege han delt over tijdelijkheid en zin- ervaring in het werk vand de Nijmeegse romanschrijver A. F. Th. van der Heijden, spe ciaal bestudeerd aan de hand van zijn nog niet voltooide trilogie De Tandeloze Tijd. Inlichtingen over het project Zingeving en religie te ver krijgen bij de Faculteit der Wijsbegeerte van de Katholie ke Universiteit Nijmegen, ter attentie van Paul Sars, post bus 9108, 6500 HK Nijmegen. Tel. 080 - 51.29.98. KARDINAAL RATZINGER: ROME De president van de rooms-katholieke Congregatie voor de Ge loofsleer, kardinaal Jo seph Ratzinger, spreekt tegen dat hij problemen heeft met het conciliair proces voor gerechtig heid, vrede en behoud van de schepping. Zijn redevoering in de cember vorig jaar waarin hij een vredesconcilie van alle wereldgodsdiensten „gezien de ware aard van de kerk" onmogelijk noemde, is verkeerd geïnterpreteerd, zo heeft hij meegedeeld. Mgr. Ratzinger heeft gezegd dat zijn opmerkingen geen be trekking hadden op de confe renties in het kader van het conciliair proces in Basel (mei 1989) en Seoul (maart 1990). Hij doelde uitsluitend op het voorstel van sommigen om een „vredesconcilie van de wereldgodsdiensten" te hou den. Binnen de Wereldraad van Kerken was bezorgdheid ont staan naar aanleiding van de toespraak van kardinaal Rat zinger. Het Vaticaan heeft niet voldaan aan het verzoek van de Wereldraad om als mede-organisator op te treden van de wereldconvocatie in Seoul. Wel heeft het Vaticaan twee rooms-katholieken aan gewezen om de Wereldraad te helpen bij het organiseren van de bijeenkomst. De opmerkingen van mgr. Ratzinger deden binnen de Wereldraad de twijfel groeien of het Vaticaan nog aan Seoul wil deelnemen. Dit te meer daar kardinaal J. Willebrands van de Vaticaanse raad voor de eenheid van de christenen eind vorig jaar nog niet wilde toezeggen dat het Vaticaan vertegenwoordigers naar Seoul stuurt. DEN HAAG De Haagse Gemeenschap van Kerken belegt op zondag 21 mei een Haagse kerkedag in het kader van het Conciliair Proces. Er staan allerlei activiteiten op het programma, onder meer het bouwen van een „verbondsmuur" bij de Grote of Jacobskerk. Aan de in de Raad deelnemende kerken en gemeenten is ge vraagd „bouwstenen", in de vorm van kisten, te maken. De muur symboliseert het verbond dat mensen met elkaar maken om te werken aan vrede, gerechtigheid en heelheid van de schepping. Tegelijkertijd is de muur een concrete bijdrage aan milieuzorg: er kan chemisch afval in worden gelegd (batterijen etc.). De Haagse stuurgroep geeft de lidkerken in overweging in de ochtenddienst aandacht te schenken aan de Geloofsbrief van de Nederlandse Raad van Kerken, uitgegeven in het kader van het Conciliair Proces. Tevens wordt aan de kerken gevraagd minimaal 25 mensen min of meer officieel „uit te zenden" naar de bijeenkomst in en rond de Grote Kerk. Behalve het bouwen van een muur voorziet het (voorlopige) programma in een groot aantal workshops: iedere gemeente/ parochie kan daarin laten zien wat de plannen zijn: bijvoorbe- reld werken aan vrouw-kerk-samenleving, Oost-Europa kon takten, arme kant van Den Haag, liederen, vervoer en verkeer en dergerlijke. Weer in opspraak De Amerikaanse televisiepredikant Jimmy Swaggart is weer in opspraak. Hij wordt er opnieuw van beschuldigd een prostituee tegen betaling seksuele handelingen te hebben laten uitvoeren. Swaggart ontkent alles, zo bleek op een persconferentie. Hij kwam eerder in opspraak toen een prostituee vertelde dat de predikant een relatie met haar had gehad. De predikant werd daarna uitgestoten uit de kring van de christelijke pinksterbewegingen in de V.S. en zijn televisie-popula- riteit daalde sterk. Op de foto: Een zelfbewuste Swaggart op de persconferentie. FOTO: AP Geen opzet bij dood van Poolse priester WARSCHAU De brand die een kritische, Poolse priester afgelopen maandag het leven kostte hij stierf aan ver stikking door rook is ver oorzaakt door een kortsluiting in een elektrisch kacheltje. Een woordvoerder van de Poolse kerk zei woensdag dat uit een onderzoek is gebleken dat het vrijwel zeker om een ongeluk gaat. De 31-jarige priester Stanis- law Suchowolec kwam bij de brand door rookvergiftiging om. Wat de zaak voor sommi gen verdacht maakt, is dat tien dagen eerder een andere priester ook een onnatuurlijke dood stierf en dat beide met de vakbeweging Solidariteit sympathiserende geestelijken herhaaldelijk dreigementen hadden ontvangen. Er is geen reden om te veron derstellen dat in Polen ie mand rondloopt die dood en verderf zaait onder priesters," zo verklaarde regerings woordvoerder Urban. Naar zijn zeggen zijn er in beide ge vallen geen aanwijzingen voor moord. KARDINAAL BAGGIO: ROME „Er zijn altijd ket ters geweest en blijkbaar zijn ze er nog". Dat was de korte reactie van de Italiaanse cu riekardinaal Sebastiano Bag- gio op de „Verklaring van Keulen" waarin 170 theologen vorige week een felle aanval deden op het beleid van paus Johannes Paulus II. Baggio is sinds 1984 camerlen- go van de Rooms-Katholieke Kerk, wat betekent dat hij na de dood van de paus de zaken Kardinaal Baggio FOTO: AP claaf paus bijeen moet roe pen. Een andere Italiaanse curie kardinaal, Silvio Oddi, oud- president van de congregatie voor de clerus, had meer woorden nodig om zijn me ning naar voren te brengen. Hij ging vooral in op de kri tiek van de theologen dat de paus de afwijzing van het ge bruik van kunstmatige voor behoedmiddelen maakt tot „een fundamentele hoeksteen van de christelijke leer". Volgens mgr. Oddi weet het Vaticaan dat de encycliek Hu- manae Vitae, die het gebruik van voorbehoedmiddelen ver biedt, het geweten van de ka tholieken raakt. „Velen den ken dat de kerk tegenover be paalde kwesties een buitenge woon hard standpunt in neemt. Maar ik denk persoon lijk dat de kerk haar eigen leer niet kan wijzigen. Voor ons is de moraal gebaseerd op goddelijke principes en ik ge loof dat de kerk niet het ge zag heeft haar grondbeginse len te veranderen", aldus kar dinaal Oddi. Twee van Breda Open brief aan Hans Teengs Gerritsen, een van de negen tien schrijvers van „de" brief aan het kabinet, waarin om vrijlating van Fischer en Aus der Fünten werd verzocht. Ja beste Hans, ook jij bent voor de rest van je leven ver oordeeld om als een van de 19 verder te leven. Jg hebt ge schiedenis gemaakt. Ik zou niet graag in jouw schoenen staan. Waarom Hans, waarom, welk doel moest hiermee ge diend worden? Ik kan me nog niet voorstellen dat het initia tief hiertoe van jullie uit is ge gaan. Men komt niet opeens op een dag bij elkaar om nu eens het lot van je beulen te bespreken; jij zeker niet Hans. Ik had je zo graag in miin her innering gehouden als de man die als een oudere broer naast me stond, toen ik (jij weet wel waarom) in 1976-1977 in het centrum verbleef. Jij deelde jouw ervaringen met de ande ren en gaf ze vaak weer ver trouwen in zichzelf. Daarom vraag ik me steeds weer af, wie of wat heeft jullie op dit onzalige idee gebracht. Jullie hebben met dit initiatief een chaos aangericht. Jullie hebben je vrienden in het ge zicht geslagen. Dit waren de beulen toch niet waard, Hans! Het argument, dat men „men sen" niet in de gevangenis mag laten zitten tot de dood erop volgt is zo wrang; zij heb ben nog nooit een gevangene begenadigd. Onze mensen stierven als ratten in de kam pen en als ze al niet ia^de kampen omkwamen, kwam dit alleen, omdat ze recht streeks de ovens in gejaagd werden. Je kunt toch moeilijk zeggen dat zij, die als door een wonder teruggekomen zijn, door deze ploerten begenadigd zijn. Jij weet beter dan wie ook, dat onze mensen de rest van hun leven veroordeeld zijn door hun herinnering. Door de regering is jullie op treden uitgelegd als „een ver anderde opvatting onder de vervolgden en verzetsmen sen". Zij zouden nu kunnen weten, dat zij de plank mis hebben geslagen. Een objectie ve rondvraag onder deze men sen had en dat weten jullie, een andere uitslag gegeven. Waar is jullie protest gebleven tegen deze opvatting van de regering, waarom is niet meer benadrukt, dat, als het al jullie initiatief was, dit op persoon lijke titel gebeurde?! Toen Ko- talla tiidens zijn gevangen schap kv te overlijden, werden we door het dagblad Trouw min of meer erop ge wezen, dat we ons moesten schamen dat zoiets in ons land kon gebeuren. Ik heb gehuild om deze beschuldiging, maar kan me nog steeds niet scha men en als er ook maar een kleine blijk van medeleven in mij op dreigt te komen, dan bedenk ik mij hoe deze figu rant zijn honden op ons af stuurde en met een duivelse lach genoot van onze angst. Nee Hans, ik ga nu geen nare verhaaltjes vertellen; je kent ze beter dan ik en dat geldt ze ker ook voor de andere 18. Ik blijf alleen verbijsterd over de houding van onze Volksverte genwoordiging. Als het alleen maar de jonge vertegenwoordigers waren ge weest, die geen enkele oorlog servaring hebben, dan hadden we misschien kunnen stellen dat zij zich door de 19 hadden laten beïnvloeden, maar als je ziet hoe een Korthals Altes diep geëmotioneerd zijn erva ring met zijn klas vertelde (en dat kan hij toch niet veinzen), begrijp ik niet waarom hij niet uitschreeuwde: „Stop dit voor stel, laat zitten deze ellendelin gen!" Anders ligt het met Kos- to, die de moed had over zijn vriend Joop Voogd te praten en toch voor de vrijlating te stemmen. Wij kennen Joop Voogd als een groot voorvech ter van de verzetsmensen en vervolgden. Heer Kosto, hij zou uw houding afgekeurd hebben. Ik moet stoppen, al zou ik uren kunnen doorgaan. Mijn moeder leerde me al „gedane zaken nemen geen keer". We zullen ermee moeten leven. Maar het doet pijn, steeds meer pijn, te moeten leven met de gedachte, dat „de Twee uit Breda" vrij rondlopen en in hun woonplaatsen als mar telaars worden ontvangen en dat jullie daartoe het initiatief hebben genomen. Jullie wens ik toe dat je met jezelf in het reine kunt komen; dat hebben jullie aan het verleden ver diend. W. Cats AMERSFOORT. De Twee en Hirohito Al zijn uw zonden als scharla ken, God vergeeft als de Grootmoedige bij uitstek aan iedere berouwhebbende zon daar. Als God barmhartig is moeten mensen dat ook zijn. Toen die van Breda weg mochten overwon die barm hartigheid, bij de begrafenis van keizer Hirohito de half slachtigheid. Wat deden de Hollanders ooit in Indonesië? Wie weet wat er echt gebeur de. Dat de keizer ruste in vrede en alle slachtoffers van de oorlog. Dat is een waardi ger, grootmoediger einde dan toe te geven aan wraakgevoe lens. C.D. Noorderwier, DEN HAAG. TERWIJL werkgevers en bonden een principe-akkoord (met een loonsverhoging) hebben bereikt over de nieuwe cao vopr de metaalnijverheid, liggen vervoersbedrijven en chauffeurs al een paar dagen met elkaar overhoop over de arbeidsvoorwaarden. We willen de schuld voor dit conflict zeker niet in de schoenen schuiven van dr. J. Weitenberg, voorzitter van het christelijk werkgeversverbond NCW, maar die heeft zich in elk geval wel de toorn op de hals ge haald van ondernemend Nederland en van minister De Ko ning. De aanleiding vormde de uitlating van de voorvechter van het werkgeversbelang, dat de gezonde economische situ atie van het moment voldoende ruimte biedt voor loonsver hogingen. Er zit weer vlees en hier en daar zelfs vet op de botten, zei hij, en de werknemers mogen best wat van de ve- trandjes afsnijden. WeITENBERGS eigen achterban was niet gelukkig met dit royale aanbod en de zusterorganisatie VNO was ronduit ver ontwaardigd. De ondernemers hameren ook in lopende cao- besprekingen onvermoeibaar op de noodzaak van loonmati ging. Ze hebben bepaald geen behoefte aan een dissident ge luid uit eigen kring, dat ze aan de onderhandelingstafel on getwijfeld met een dubbele echo terugkrijgen van de vak bonden. In diverse bedrijfstakken zijn de cao-onderhandelingen nog gaande. Hoewel het in enkele sectoren niet echt soepel loopt, zoals de vrachtwagenchauffeurs bewijzen, dreigt momenteel geen massale arbeidsonrust. Dat komt mede doordat slechts een beperkt deel van alle cao's ter discussie staat. In de mees te bedrijfstakken werden de arbeidsvoorwaarden voor 1989 al eerder vastgelegd in meerjarige cao's. Niettemin hechten de werkgevers zeer aan een gesloten onderhandelingsfront. Te meer daar niet alleen 1989 op het spel staat, maar een trend kan worden gezet voor de komende jaren. De afspraak in het werkgeverskamp luidde: verdere ar beidstijdverkorting is niet bespreekbaar want atv is een ramp, en prijscompensatie is buiten de orde want er valt niets te compenseren. Resteerde, naast wat gerommel in de marge van secundaire en tertiaire arbeidsvoorwaarden, een bescheiden loonsverhoging van rond de één procent. Dat was de werkgeversinzet van de onderhandelingen, en zoals het er nu nog steeds uitziet zal het resultaat aardig in die richting komen. Atv is of wordt op de meeste plaatsen in de ijskast gezet, vermoedelijk ten koste van een extra kwart of half procent loonsverhoging. Waarmee de uitkomst van de huidi ge cao-ronde zeker onder het hoofdstuk loonmatiging zou vallen. VOOR minister De Koning van sociale zaken reden tot te vredenheid. Hij heeft in het najaarsoverleg met werkgevers en werknemers afgesproken dat zij geen overdreven loona- vonturen zullen beginnen. Beide partijen hebben daarmee ingestemd en er tot dusver naar gehandeld. Het besef dat de beginnende bloei van onze economie nog zeer broos is wordt gelukkig breed gedragen. Datzelfde geldt voor de weten schap dat voortgaande sanering van de overheidsfinanciën en lastenverlichting voor burgers en bedrijven slechts haal baar zijn, indien een loongolf uitblijft. Nu is een loongolf ook volstrekt niet wat Weitenberg be pleit. Hij wil de vleespotten van Egypte niet meteen hele maal leeg laten plunderen, doch slechts enkele hapklare brokken rondstrooien. De geprikkelde reacties op zijn betoog tonen echter aan hoe zwaar het taboe is geworden dat op het woord loonronde rust. Er hoeft maar één deskundig geachte optimist op te staan, roepende dat er best ruimte is voor ste vige loonsverhogingen, en de beer is los, zo vrezen overheid, werkgevers en - tot op zekere hoogte - ook de vakbondslei ding. Niet ten onrechte. EeN recent verleden heeft bewezen dat het sociaal overleg zeer snel kan belanden in een spiraal van overvragen, afko pen en opnieuw overvragen. De economie kan dat nooit lij den, maar zeker niet op dit moment. Daarvoor zijn de waar schuwingen van bijvoorbeeld de ambtelijke commissie-Maas te ernstig. Het financieringstekort moet inderdaad nog veel verder omlaag, en dat kan alleen bij aanhoudende loonmati ging. Er zijn ook reeds te veel belangrijke maatschappelijke prioriteiten gesteld - werkgelegenheid, milieu - om het gro tendeels opsouperen van de aanwezige loonruimte in de con sumptiesfeer zelfs maar te overwegen. Hopelijk blijft Wei tenberg nog geruime tijd een roepende in de woestijn, zittend temidden van keurig afgesloten vleespotten. Wolkenvelden DE BILT (KNMI) In de drukverdeling boven West- Europa komt het komend et maal maar weinig verande ring. Voor ons land houdt dit in dat het weer voor morgen veel op dat van vandaag lijkt. De aangevoerde lucht is wat droger maar toch moet van nacht en in de ochtend op een enkele mistbank gerekend worden. In het gesloten wol kendek kan in de loop van de dag een enkel gat vallen maar veel zon zal dat niet opleve ren. Komende nacht komt vooral in het binnenland de temperatuur weer even onder nul. Overdag kan het zo'n graad of 5 worden. De wind waait uit het zuidwesten en is matig maar langs de kust wordt de wind af en toe krachtig. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor vrijdag en zaterdag: Bondsrepubliek Duitsland: In het noorden wolkenvelden en droog, naar het zuiden toe ook wat zon en plaatselijk mist. Middagtemperatuur rond 5 graden. In de nacht landin waarts hier en daar lichte vorst. Frankrijk: Perioden met zon maar ook plaatselijk mistvelden. Mid dagtemperatuur van 6 graden in net noorden tot rond 12 gra den langs de zuidkust. In het binnenland in de nacht tempe ratuur om het vriespunt. Alpenlanden: In de dalen en lage gebieden mist of lage bewolking bij een middagtemperatuur van om het vriespunt. Hogerop volop wolking maar overwegend droog. Elders zonnig. Middag temperatuur van 12 graden in het noorden tot 16 graden in het zuiden. In het binnenland rond 9 graden en in de nacht hier en daar wat lichte vorst.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2