Jozef van den Berg zoekend en roepend in woestijn van toneel I GENOEG GEWACHT' bioscopen Hans Vonk volgende week bij proefspel Afstandelijke Duras over trieste liefde Vier aardige jongens spelen wereldleiders KUNST £e«dóe0ou/iont DONDERDAG 2 FEBRUARI 1989 PAGINA 20 RA Overleden jazz-muzikant blijkt een vrouw te zijn SPOKANE Een jazz-muzikant die jarenlang de klanten van nachtclubs aantrok met zijn hoge stem blijkt in werkelijkheid een vrouw te zijn geweest. Haar fans en aangenomen zonen hebben daar tot aan haar dood niets van geweten. Een van haar aangenomen kinderen. Jon Clark, werd door de begrafenisonderneming op de hoogte gesteld van het ware geslacht de overleden jazzmuzikant Billy Tipton. „Ik weet niet wat ik ermee aan moet", zei Clark. „Hij zal altijd mijn vader zijn, maar ik vind dat hij iets voor ons had moeten achterlaten, iets dat de waarheid verklaart". Blijkbaar heeft Tipton besloten haar identiteit te veranderen om zo als jazz-muzikant aan het werk te kunnen komen. Vroeger was het enkel mannen gegeven om in een jazz-band te spelen. Tipton was ook getrouwd, maar scheidde tien jaar geleden. Expositie Gerd Arntz verlengd DEN HAAG De gra fiekwinkel Inkt in Den Haag heeft wegens grote belangstelling de over zichtstentoonstelling die aan Gerd Arntz (1900- 1988) is gewijd verlengd tot 18 februari. Schilderijen en tekenin gen van Mark van Over- beeke zijn van 4 tot 26 februari te zien bij Gale rie Zagwijn in Den Haag. Elaine de Kooning aan kanker overleden SOUTHAMPTON De schilderes en lerares Elai ne de Kooning, de echtgenote van schilder Willem de Kooning, is gisteren op 70-jarige leeftijd aan kanker overleden. Haar werken zijn opgenomen in de collecties van het Museum of Modern Art en het Guggenheim museum in New York en hangen in vele andere kunstinstellingen in Amerika. Elai ne de Kooning maakte ook naam als criticus en kunsthistoricus en werkte als hoogleraar aan de universiteiten van New Mexico, Pennsylvania en Yale. Zij werd in 1920 geboren als Elaine Catheri ne Fried. Aan de kunstschool Leonardo da Vinei in New York kwam zij in aanraking met leden van de abstracte en realistische bewegingen. In die tijd leerde zij De Kooning kennen en zij werd zijn leer ling. Vijf jaar later, op 9 december 1943, traden zij in het huwelijk. bruari in da Stadsschouwburg, Nij megen. Daarna tot 20 mei in het hele land; vrijdag 3 maart Schouw burg Rotterdam, donderdag 30 maart Stadsgehoorzaal Vlaardingen en dinsdag 11 april Schouwburg Leiden. HERWIJNEN „Het is een heel oud plan van me, om nog eens toneel te ma ken zonder enig decor. En dit begint er op te lijken". Jawel. Jozef van den Berg treedt in zijn nieuwste produktie „Genoeg ge wacht" tegen een mini mum aan decors op, maar heeft in elk geval bereikt dat er geen acteur meer te bespeuren valt. Hij is zelf publiek geworden en in die rol in staat precies te doen en te laten wat hij maar wil. Jozef: „Ik mag doen wat iede re bezoeker kan doen als hij voor een toneelstuk is geko men dat maar niet wil begin nen. Ik kan gaan roepen, het podium oplopen om daar van- alles te gaan doen, een gesprek beginnen met de belichter, me boos maken of overal in berus ten, wat ik maar wil; er is im- jners geen stuk. Er is wel pu bliek en ik maak daar deel van uit. Ten minste, ik treedt op namens dat publiek, dat te kennen geeft lang genoeg te hebben gewacht". Waarop, is maar de vraag, zo als het publiek zelf ook mag uitmaken welke symboliek Van den Berg in het stuk - dat er niet is - heeft willen leg gen. Met een beetje goeie wil kan het publiek er alle kanten mee op. Jozef ook. Die er verder wel voor zorgt dat het echte, dus kaartjeskopende publiek wel lijk helemaal mooi zijn, als ik zwijgend in de zaal plaatsneem en we met z'n allen anderhalf uur stilletjes gaan kijken naar een leeg toneel waarop niets gebeurt". Maar zo ver komt het in dit geval niet; Van den Berg tast de grenzen van het toneelma tig toelaatbare af, tot het pu bliek niet meer goed weet of het nog publiek is, of decor is geworden, of opgenomen in een gigantisch spel dat kilome ters verder rijkt dan de toneel zaal. „Genoeg gewacht!" roept Van den Berg als een tot het uiterste getergd stukje publiek. Maar het echte publiek gnif felt, want het stuk is weldege lijk begonnen, al speelt Jozef en met hem de voltallige zaal, van niet. Mengsel van schijn en werkelijkheid, Van den Berg is daar altijd al een ma gisch knutselaar in geweest. Symboliek Pas tegen het einde steken stukjes symboliek door de wolk van schijn, die over het hele spel ligt: ieder mens speelt de hoofdrol in het stuk dat leven heet en pas inhoud krijgt als het is afgelopen. Of: we zijn allen zoekende acteurs in een naamloos stuk waarvan we allen afzonderlijk voor re gisseur spelen, de een meer bewust dan de ander. Of: waar wachten we op? Biedt het he den niet genoeg spanning en leven en kunnen we niet elke seconde een keuze maken? Maar ook: we worden een zaam geboren en gaan een zaam dood en onderweg kan ons vanalles worden afgeno men, ook gezelschap. Van den Berg bepeinst: „Het is niet goed als ik te voren of achteraf moet uitleggen waar het stuk over gaat Dat moet duidelijk zijn en is ook duide lijk. Maar je moet het stuk hebben gezien na de première zaterdag 18 feburari in Nijme gen". Jozef van den Berg heeft een flink aantal try-out-voorstel- lingen nodig gehad om „Ge noeg gewacht' de beslissende vorm te kunnen geven. „Ik ben met een idee begonnen en heb dat vorm gegeven. Maar tijdens het spelen ontdek je pas echt, wat werkt en wat niet. En ik heb ontdekt hoe belangrijk het is, dat je moet zijn wie je speelt. Tijdens som mige try-outs was ik nog een acteur die voor publiek speel de, nu bén ik dat publiek en treed ik namens hen op". Verschil Met dit verschil, dat niemand van de kaartjeskopers zal den ken dat bij gebrek aan acteur zo maar iemand wat op het to neel staat te doen. De optre dende acteur is Jozef van den Berg en iedereen weet dat; de man uit Herwijnen heeft lang- zamerhad een vast en zeer trouw publiek gevormd, dat zich bij voorbaat de handen wrijft en er eens goed voor gaat zitten. Wat is zijn uitstra ling? Van den Berg wil of kan er nauwelijks antwoord op ge ven. „Misschien omdat ik van uit mijn gevoel speel." Maar er is meer, al heeft Van den Berg Een van de magische creaties van Jozef van den Berg: de bultenaar. gelijk; zijn in vorm gebrachte emoties komen vanuit zijn al ledaagse werkelijkheid en het verschil tussen de acteur Jozef en de inwoner van Herwijnen in de Betuwe is nihil. Hij is een zoekende en hij speelt dat. Maar zijn uitstraling, naief, kwetsbaar en voortdurend in beweging raakt het publiek tot in het merg. En dit blijkt uit elke voorstelling: de automobi list die zojuist zijn medewegge bruikers nog voor rotte vis schold en hem het liefst de berm in had gereden en dat straks wéér zal doen, is tijdens de voorstelling even de kluts kwijt en zich bewust van zijn eenzame rol in een veel te gro te en harde maatschappij: zoe kend naar het toneelstuk dat leven heet. Symboliek, gedachten en idee ën hebben de rol overgenomen van de poppen, waarmee Jozef van den Berg zijn toneelloop baan begon. Tijdens de try- outs kwam, in de vorm van zakdoek als warm incident Mevrouw de Heks tot leven. Een moment van herkenning, bovendien. Maar het poppen- verleden van Van den Berg behoort, voor zover te voor zien, voorgoed tot het verle den. Van den Berg: „De strijd tegen de titel van poppenspe ler die sommigen me hardnek- king gaven heb ik opgegeven. Ik ben nooit poppenspeler ge weest, ik heb soms gebruik van poppen gemaakt en ik noemde ze m'n familie. Maar ook dat is voorbij. In enkele try-outs las ik nog uit een boekje voor, waarvan de schrijver onbekend was. Maar ook dat heb ik geschrapt, om dat ik toen nog als acteur voor publiek speelde en ik nu pu bliek ben, dus zonder dat boekje". Jozef van den Berg denkt na, brengt het idee naar voren van de twee elkaar rakende lichtcirkels die op de toneel vloer vallen. „Ik volg de baan van de cirkels die een acht vormen, dus een eindeloze lijn; zo zou ik een eeuwigheid kun nen blijven lopen; een eeuwig heid, zonder doel, zonder rich ting. Mooi hè?" Raadselachtig De acteur zwijgt en glimlacht zijn brede raadselachtige glim lach die plotseling kan ver dwijnen en dan een hele zaal stilmaakt. Jozef van den Berg weet niet waaraan hij zijn suc ces dankt, waarom zijn vaste publiek hem zo trouw blijft volgen. Zegt hij. Maar zijn bre de en kleine bewegingen, zijn gehutsel met handen en voet jes en gebogen rug, gescharrel op het toneel en gedoe met kleine voorwerpjes behoren tot zijn instrumentarium en hij wéét het. „Ik kan nu, als pu bliek, een ei op het toneel gooien, een plastic ei waar ik op ga zitten broeden. Dan haal ik uit m'n jas een opwindvogel die van die fladderbewegingen maakt. Wie leert hem vliegen? vraag ik hardop. Doet u het, of moet ik het doen?" In deze, uiteindelijk geschreeuwde scè ne zit vanalles. Van den Berg die publiek is en tegelijk een wanhopige acteur die op z'n hurken voor moederkip speelt, fladderbewegingen maakt en moederkip is. Het is belache lijk en buiten elke proportie, maar niemand ontkomt aan de brandende vraag, wie dat pas geboren kuiken in godsnaam leert vliegen. Kracht, hulpe loosheid, suggestie en bijtende realiteit, op het podium van Van den Berg stroomt alles sa men en daar komt dat publiek voor. Steeds opnieuw en elke keer met een nieuwe vraag die iets met leven en overleven te maken heeft. Eindeloos. FRITS BROMBERG Voor een uitgebreide agen da, ook voor de komende dagen, raadplege men „UIT", de gratis wekelijkse bijlage van deze krant. tel. 01720-20800): Cocktail (12); 18.45, 21.30. za. t/m wo. ook 13.45. zo. ook 16.15. EUROCINE MA II: Moonwalker (al); za. t/m wo. 13.45. A fish called Wanda (al); wo. ook 13.30. LEIDEN LUXOR (Stationsweg 19, tel. 071-121239): Cocktail (12); 19.00, 21.15. za. t/m wo. ook 14.30. LIDO en STUDIO (Steen- straat 39, tel. 124130): Betrayed (16); Willow (al); 18.45, 21.15. do. vr. ook 14.30. Who framed Roger Rabbit (al); A fish called Wanda (al); Big (al); 14.30, 19.00, 21.15. Scrooged (al); 19.00, 21.15. ook 14.45. Bambi (al); za. ma. di. wo. 14.45. CITY THEATER II: Moonwalker (al); ma. di. wo. 14.45. Beetlejuice (al); 19.00, 21.15. za. zo. ook 14.45. VOORSCHOTEN GREENWAY (tel. 01717-4354): Moonwalker (al); 15.45, 19.00. Frantic (al); 20.45. KINDERVOORSTELLINGEN Jungle book; za. t/m wo. 14.00. De reddertjes; za. t/m wo. 14.00. AC 2: Willow (al); do. t/m za. 14.00, 18.45, 21.30. zo. t/m wo. 13.15, 16.00, 18.45, 21.30. CINE- AC 3: Die hard (16); 18.45, 21.30. rillas in the mist (al); 14.00, 18.45, 21.30. zo. i/m wo. 13.15, 16.00, 18.45, 21.30. ME- TROPOLE 2: Betrayed (16); 18.45, 21.30. do. vr. ook 14.00. ME- TROPOLE 3: Who framed Roger Rabbit (al); do. t/m za. 14.00, 18.45, 21.30. zo. t/m wo. 13.15, 16.00. 18.45, 21.30. METROPOLE 4: De ondraaglijke lichtheid van het bestaan (al); 20.30. do. vr. ook ODEON 1 (Herengracht 13, tel. 462400): Cocktail (al); 13.45, 18.45, 21.30. zo. 13.30, 16.00, 18.45, 21.30. ODEON 2: Me and Him (al); 13.45, 18.45, 21.30. zo. 13.30, 16.00, 18.45, 21.30. ODE ON 3: Llcense to drive (al); 13.45, 18.45, 21.30. zo. 13.30, 16.00, 18.45, 21.30. ODEON 4: Big (al); 13.45, 18.45, 21.30. zo. 13.30, 16.00, 18.45, 21.30. STUDIO 1 (Kettingstraat 12b, tel. 656402): Bagdad cafe (16); 19.15, 21.45. STUDIO 2: 18 Again (al); 19.00. zo. t/m wo. 14.30. White mischief (al); 21.30. e STUDIO 3: Spoorloos (16); 19.00, 21.30. HAAGS FILM HUIS: Zaal 1: Een verhaal van de wind; 19.30. zo. ook 14.00. Het rode korenveld; 21.45. zo. 16.15. The time to live, the time to die; zo. 14.00. Zaal 2: Drowning by numbers; 19.30, 21.45. Zaal 3: hard (16); za. 00.15. 13.15, 16.00. METROPO LE 5: Moonwalker; z STUDIO 3: Bambi; GRATIS ELKE WOENSDAG DE i Babylon, tel. 471656): A fish called Wanda (al); 14.30, 17.00, 21.45. CINEAC 1 (Buitenhof 20. tel. 630637): Cocktail (al); do. t/m za. 14.00, 18.45, 21.30. zo. t/m wo. 13.15. 16.00, 18.45, 21.30. CINE- BIILAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA NO' VA Is CAI Valt t agrar: menl» noord de al< loof rituel Marij rubrii Romt schijr iKor DEN HAAG Het herstel van de door een virale ziekte getroffen dirigent Hans Vonk verloopt zo voor spoedig, dat hij volgende week weer aanwezig kan zijn bij het proefspel van een aantal kandidaat-orkestleden voor het Residentie Orkest. Het is inmiddels vrijwel ze ker dat hij aan het einde van dit seizoen in staat zal zijn uitvoeringen van de negende symfonie van Mahler in Den Haag te leiden. Na afloop van het driejarig contract dat het Residentie Orkest heeft gesloten met de Franse gastdirigent Alain Lombard is het niet noodzakelijk om te zien naar een opvolger. De verbinteniS| van Hans Vonk als Musikdirektor in Dresden loopt aan het eind' van het seizoen 1989-90 af en dat schept de mogelijkheid dat hij vanaf die tijd twaalf tot veertien weken per seizoen voor het Residentie Orkest kan staan. Lombard is inmiddels bij het zoge naamde „wijn-orkest" van Bordeaux benoemd, maar heeft toe gezegd dat hij vier Haagse weken voor zijn rekening zal nemen. Na het vertrek van artistiek directeur Jan Taat werd ter ver sterking van de directie voor een periode van zes maanden Afze Sytsma benoemd. Volgens RO-directeur Ben van der Meer zijn momenteel besprekingen met een definitieve opvolger van Taat in een vergevorderd stadium. Deze functionaris is uiteraard niet verantwoordelijk voor de programmering van het volgende sei zoen, maar zal wel worden ingezet voor de daarop volgende sei-j zoenen. Het is daarij volgens Van der Meer de bedoeling dat het' concert-aanbod een stijgende lijn gaat vertonen, ook door andere Nederlandse orkesten en door het Nederlands Kamerkoor. Ook zal een meesterserie met internationaal vooraanstaande pianis-j ten worden geïntroduceerd. Van der Meer toont zich tevreden met de publieke belangstel-! ling voor zijn Residentie Orkest. „Ik vind dat de concerten rede lijk goed lopen. In de Prins Willem-Alexanderzaal verkochten we 5500 abonnementen, in de Dr. Anton Philipszaal 12.000, dat kan toch een niet-onaanzienlijke stijging worden genoemd. He laas beschikken we niet over voldoende mankracht om de zaal te promoten en ook missen wij de financiële middelen om voor-j stellingen uit te kopen". ADRIAAN HAGER BR" 15.55 16.45 17.30 19.25 19.30 20.00 20.35 24,25 Anaier wan marguuma uurn». no- gie: Bernard Anberree. Met Domini que Paquet, Patrick Simon, Carole Delacourt en Isabella Corriger. The ater aan de Haven, Den Haag, 1 februari. Hoewel de broze, tamelijk mo notone stem van de schrijfster Marguerite Duras aan het be gin van „Suzanna Andier" spreekt van opgevouwen para sols en open deuren, ziet het vertrek waarin het stuk zich af speelt er niet precies zo uit. Vier zuilen vormen de ene. een muur met schoorsteenmantel de andere wand van het decor. De stoelen zijn, zoals zo vaak in stukken van Duras, met la kens afgedekt. Hoofdpersoon Suzanna Andier is naar Zuid-Frankrijk geko men om een nieuw zomerhuis te zoeken. Haar echtgenoot Jean kon niet en ze slijt haar tijd met haar minnaar Michel, haar eerste in een vijftienjarig huwelijk mét kinderen. Het nieuwe zomerhuis moet leven in het huwelijk blazen, of is te ken van de klad die in Suzan- na's bestaan is gekomen. Zoals altijd bij Duras gaat het in dit stuk uit 1968 om de dia loog onder de uitgesproken tekst. De schrijfster uit zich im mers in modaliteit: het ^ou kunnen, misschien zo, maar het kan ook anders. Wat blijft, is melancholie, verdriet om hoe het had kunnen zijn, hoe de personages het gewild hadden. Ook in „Suzanna Andier" be geven de gesprekken zich om de hete brij heen. Is Michel slechts een alibi voor Jean, die vaker slippertjes maakte en daar nu rustig mee door kan gaan, omdat Suzanna het ook heeft gedaan? En zijn de per sonages meer dan projecties van het verdriet om haar verlo ren liefde en haar ongelukkige verhouding met haar dochter, die de schrijfster in al haar stukken van zich afschrijft? De enscenering van Bernard Anberree is even afstandelijk als de tekst. De personages staan als verlamd tegenover elkaar en houden hun overjas sen aan, zoals de lakens niet van de stoelen afgaan en wat werkelijk in Suzanna en Michel omgaat, een raadsel is. Deze „Suzanna Andier" is een rechtgeaarde versie van het werk van Duras, dat steeds be gint waar de gemiddelde ro mantische film ophoudt: na de verliefdheid. Suzanna zegt niet voor niets, dat de zomer voor haar nauwelijks anders voelt dan de winter, koud en som ber. PETER SNEL Trots Acteur Peter Ustinov poseert trots voor de fotograaf na afloop van zijn installatie als lid van de Franse Academie voor Schone Kunsten in Parijs, gisteren. Rechts zijn zoon Igor en kleindochter Clara. Rondtheater apealt 'Dissonanten' van John Pownall. Vertaling: Gerben Helling». Regie: Eric Pul. Gezien in Acteurstoneel. Emoties en flinke lappen tekst. Dat willen de jongens van het Rondthea ter. En daar weten ze ook heel behoorlijk weg mee; Nick van Leeuwen mocht niet voor niets bij regisseuze Shireen Strooker meedoen met de pro fessionele produktie 'Ondine'. En hij steekt niet met kop en schouders boven zijn medespe lers uit. Met 'Kees de Jongen', 'Cyrano de Bergerac en 'Je moet ermee leven' had het op De Vlietschans begonnen groepje terecht veel succes. Hun nieuwe voorstellling, 'Dissonanten', is geen succes Dat ligt in eerste instantie aan de keuze van het stuk. In het Kremlin zijn vier wereldlei ders bij elkaar. De twee poli tieke, Stalin en zijn cultuurmi nister Zjdanov, willen de cul turele, Prokofjev en Sjostako vitsj, dicteren hoe ze moeten componeren. Aanvankelijk gaat dat vrij subtiel: Zjdanov is de bloedhond en Stalin pro beert de vaderlijke benade ring. Tot het rode gevaar zijn ware aard toont en Stalin de platen van Prokofjev allemaal kapot laat slaan. Muziek met dissonanten is slecht voor het volk. De leiders, die niets van mo derne kunst snappen, drinken stevig door. Stalin wordt nog meer de tiran, maar ook ko men ziin zwakke plekken aan het licht: de religie van zijn jeugd en de liefde voor zijn va derland Georgië. Zjdanov en Stalin zijn in het stuk karika turen en als zodanig alleen ge schikt om vooroordelen te be vestigen. Sjostakovitsj is al een iets genuanceerder personage. De rollen liggen te ver af van de acteurs van Met Rondthea ter. Menno Bentveld speelt de enige aardige rol van het stuk, die van de vrije en humoristi sche Prokofjev, nog het meest licht en geloofwaardig. Erik Jansonius, Robert Strijk en Nick van Leeuwen als Stalin, Zjdanov en Sjostakovitsj spe len zeker niet slecht, maar sla gen er toch niet in van het cli chématige en nogal vervelen de stuk een boeiende voorstel ling te maken. Jammer, maar de volgende keer waarschijn lijk weer beter. DICK VAN TEYLINGEN Spanje erft alles van Dali MADRID De op 23 ja nuari overleden Spaanse surrealistische kunstenaar Salvador Dali blijkt al zijn bezittingen inderdaad na gelaten te hebben aan de Spaanse staat. Eerder deze week meldde het Spaanse weekblad Cambio 16 dat al, overigens vóórdat het testament was geopend. NHet testament van Dali is opge maakt op 20 september 1982. Het ministerie van cultuur van Spanje toonde zich giste ren in een officiële verklaring uitermate dankbaar voor „de grote vrijgevigheid van de uit zonderlijke schepper jegens het Spaanse volk". Tijdens de laatste jaren van het leven van Dali waren er steeds meer ge ruchten dat de erfenis zou worden verdeeld onder Robert Descharnes, een kunsthande laar die zich ontwikkelde tot Dali's enige agent, en de schil der Antoni Pixot, die een naaste vriend van de Dali's was. Dali heeft ook nog een zuster Ana Maria (80), van wie hij echter al jarenlang geheel is vervreemd.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 20