/frM*Q989 „MAX is geen eendagsvlieg" Nederlands bedrijf bouwt plastic auto stapje voor stapje Volvo 440- programma voorlopig compleet ^ERSONENAUTO-RAI Said^Oowuwt DONDERDAG 2 FEBRUARI 1989 PAGINA 17 «EUW AUTOMERK SERIEUS BEZIG Auto niet altijd sneller door groter vermogen AUTO-BAl GE: GELEIDELIJK VAN VECTOR 1 NAAR VECTOR 3 Werden veel Nederlan ders vroeger uit de klei getrokken, nu gieten die zelfde Nederlanders auto's uit plastic. Bij GE Plastics in Bergen op Zoom, een volkomen zelfstandige di visie van General Electric, verkoopt men eigenlijk ruw materiaal (plastic korrels, o.a. noryl); maar om potentiële afnemers duidelijk te maken wat de mogelijkheden zijn van het toepassen van plastic in produkten, ontwerpt c.q. maakt men zelf aller lei prototypen en bijbeho rende matrijzen. GE's plastic wasmachine trekt momenteel alle aandacht van 's werelds grootste fabrikanten en op de Auto-RAI is het de beurt aan Vector 1 om hoge ogen te gooien. Maar er is al een Vector 2 en nummer 3 is in 1992 klaar. Daarvan is zo wel het chassis als de carrosse rie van plastic; bij de Vector 1 2ijn alleen zaken als de motor kap, de voor- en achterspat borden, de vijfde deur en en kele motoronderdelen van plastic. Vector 2 heeft ook al plastic portieren. Pr-man Wim Kardux van GE legt uit waar om er niet nu al, in één keer, een volledig plastic auto wordt gebouwd. „Dat gebeurt in stapjes, omdat het uitgangs punt van General Electric Plastics is, dat het proces nu nog moet kunnen worden in gevoegd in de bestaande as semblagelijn van de autofabri kant. Nu kunnen plastic delen gewoon met de andere delen worden meegedompeld in bij voorbeeld een verfbad. Als een auto helemaal van plastic wordt, moet je de produktielijn vanaf de basis veranderen". De voordelen van een plastic auto zijn legio: deze heeft geen anti-roestbehandeling nodig en kan ook niet roesten (dub bele kostenbesparing), is lich ter, zuiniger, sneller te bou wen, gemakkelijker te repare ren en dus goedkoper. GE Plastics in Bergen op Zoom is met 1600 mensen in vaste dienst en bijna 6000 di- rect-betrokkenen Nederlands grootste producent van plastic korrels. Lada is momenteel qua gewicht de wagen met het meeste plastic aan boord. i de Nederlandse MAX is voorlopig alleen deze Roadster leverbaar; later volgen de Hardtop-Coupé, de Pick-Up en de Sportswagon. Ook de plastic GE Vectra is een Nederlands produkt. Bij de introductie van een nieuw autotype blijkt vaak dat het motorvermogen ten op zichte van het vorige type is toegenomen. Waarom? Om de topsnelheid te verhogen, ter wijl we in de meeste Europese landen toch niet sneller dan 120 km/u mogen rijden? Feit is dat het maximum mo torvermogen van een auto zel den wordt gebruikt. Het ver mogen, uitgedrukt in kW, zegt in beperkte mate iets over de prestaties van een motor. Au torijden immers is een kwestie van weerstanden overwinnen: luchtweerstand, rolweerstand en hellingweerstand. Als een fietser deze weerstanden moet overwinnen, komt het er niet zo zeer op aan hoe snel hij zijn benen kan bewegen, maar veeleer hoeveel kracht zijn be nen op de pedalen kunnen uit oefenen. Vervang de benen van een fietser door zuigers, drijfstan gen en een krukas, dan blijkt dat voor een motor hetzelfde geldt: wat per krukasomwen teling gepresteerd wordt is be langrijker dan het aantal om wentelingen, dus toerental. Zelfs een autorijder die weinig van autotechniek afweet is er wel mee bekend dat in een motor brandstof gemengd met lucht wordt verbrand en dat hierdoor een kracht op de zui ger wordt uitgeoefend. Drijfs tang en zuiger maken van deze rechtlijnige kracht een draaikracht, die wordt overge bracht naar de aandrijfwielen. Zij zijn het immers die de auto moeten voortstuwen. Deze draaikracht wordt „koppel" genoemd en is dus een maat staf voor de prestaties van een motor. Dat in een bepaald toerenge- bied het koppel het grootst is (in de specificaties van een motor wordt dan gesproken van het „maximum koppel") is goed verklaarbaar. Bij lage toerentallen is de gasstroming niet optimaal en de cilinders worden dan ook pover gevuld. Neemt het toerental toe, dan krijgen de cilinders een betere vulling. Wordt het toerental nog hoger, dan is er voor het openen van de kleppen maar een korte tijd beschikbaar; de cilinders worden niet meer volledig gevuld. Het koppel wordt dus geringer, d.w.z. de krachtimpulsen op de zuigers nemen af. Maar omdat het aantal krachtimpulsen toe neemt is de motor toch nog heel wat mans. Brandstofeconomie Is het wat brandstofverbruik betreft economischer om kracht te ontplooien bij een goede cilindervulling en rela tief laag toerental of bij een geringe cilindervulling en hoog toerental? Het antwoord ligt voor de hand: hoe beter de cilinders worden gevuld, hoe beter de compressieverhou- ding tot zijn recht komt en hoe meer energie de motor uit de brandstof haalt. Met andere woorden: je rijdt brandstofeco- nomisch gezien voordeliger als je het toerental kunt handha ven in het toerengebied waar in de motor zijn maximum koppel levert. Motorontwerpers zijn er in ge slaagd een groot deel van het maximum koppel (b.v. 85%) over een groot toerengebied te handhaven. Men heeft dit be reikt door allerlei bekende in grepen, zoals multikleppen, brandstofinspuiting en een turbolader of andere compres sor. Bij een dergelijke motor zal ook het maximum vermo gen aan de hoge kant zijn (daarbij speelt het maximum toerental een rol), maar veel belangrijker is het grote toe rengebied waarin zich het bij na maximum koppel manifes teert. Kan dit samenvallen met het toerengebied van de gebruikelijke rijsnelheid (b.v. tussen 100 en 120 km/u), dan levert de motor niet alleen goede prestaties, maar heeft deze bovendien een econo misch brandstofverbruik. Daarmee is ongeveer de vraag beantwoord wat voor zin het heeft het vermogen van een bestaand type motor te verho gen. Niet om de maximum wa gensnelheid te vergroten, maar om een beter (economi scher) gebruik van de motor- Ëestaties te kunnen maken, at daardoor de topsnelheid de wagen van b.v. 178 op de toename van het koppel, wat in de rijpraktijk merkbaar is. Bij een gedwongen tijdelijke vermindering van de rijsnel heid kan de auto daarna weer snel accelereren om in korte tijd de toegestane rijsnelheid van 120 km/u te bereiken. Het gaat in dat geval dus niet om sneller rijden, maar wel om een zo goed mogelijk gebruik te maken van de toegestane snelheid. Overbrengingen Bij de prestaties van een auto (dus niet alleen zijn topsnel heid, maar ook zijn accelera tievermogen en brandstofeco nomie) speelt ook de transmis sie een rol van betekenis. Dit geldt zowel voor de overbren gingsverhoudingen in de ver snellingsbak als die van de eindreductie. Een zo gunstig mogelijke afstemming van al deze overbrengingen op de ka rakteristiek van de motor heeft tot gevolg dat de moder ne auto vlot handelbaar is, een goede brandstofeconomie in het gebruikelijke snelheidsge- bied heeft en een verminde ring kent van de bekende uit laatgasemissies. Dat diverse technische ontwikkelingen - en vooral ook de verminderde luchtweerstand - soms resulte ren in een wat hogere topsnel heid, is een bijkomend ver schijnsel, maar in de meeste gevallen niet het uitgangspunt van de ontwerper. èn Nederlandse wereld- imeur op de Auto-RAI een opvallend ogende ireezitter, genaamd |AX, die bestemd is voor tn exclusief publiek. pAX is een zeer serieus foject", zegt woordvoer- er Van Heeswijk. Het |euwe merk wil een vas- i plaats op de markt ver deren. In eerste instantie rht het zich op de auto- iobilist(e) die geen pro lemen heeft om 50.000 jlden voor deze auto feer te leggen. Bovendien oet hij /zij van iets bij- inders houden. eel toevallig staat de fabriek van de MAX in Helmond, waar we ook Volvo Car kun nen vinden. Maar daar houden de overeenkomsten wel mee op. De MAX is gebouwd vol gens het „modulaire concept". Het chassis (vuurverzinkt om de kwaliteit te behouden) is voor alle geplande versies ge lijk, maar daarop kan zonder veel problemen een, andere carrosserie worden gemon teerd. Voorlopig is er alleen een Roadster leverbaar, maar later volgen de Hardtop-Coupé, de Pick-up en de Sportswagon. Ook in het luxueuze interieur zijn de delen eenvoudig uit wisselbaar. De bekleding van wanden en stoelen kan snel worden vervangen. Het ontwerpbureau Kick De sign heeft de MAX een opval lend uiterlijk gegeven. De ron de lijnen geven je bijna de in druk dat je in een BMW Z1 zit. Onderhuids is de techniek daarentegen gewoon en bo venal betrouwbaar. Je vindt er alleen techniek die al in dui zenden serie-wagens is be proefd. Die komt van Ford en een Japans merk maar vooral van het Franse PSA-concern, dat er totaal geen moeite mee had om bepaalde onderdelen „uit te lenen'. Zo stamt de dwarsgeplaatste 1360 cm motor uit de Peugeot 205 en Citroen BX. Deze vier- cilinder is echter opgepept tot 62,5 kW/85 pk, waarmee de MAX in negen seconden op 100 kilometer per uur zit en zonder moeite een top van 190 kilometer haalt. De wagen heeft rondom onafhankelijke wielophanging en een vijfvers nellingsbak. Een automaat is nog niet voorzien. Ook vier- wielaandrijving is nu nog toe komstmuziek. Stevig De MAX maakt voor de car rosserie gebruik van kunststof composiet-materialen, zoals koolstofvezel. Daarmee is een zeer stevige, maar tegelijk lichte carrosserie ontstaan. Dat het nieuwste Nederlandse merk hiervoor heeft gekozen is niet zo vreemd. Directeur Spronk heeft eerder bij Gene ral Electric Plastics gewerkt en zich daar veelvuldig met kunststoffen bezig gehouden. MAX Motors heeft niet veel zin om zich met veel kabaal in een avontuur te storten. Het begint in juni met een voorse rie van vijftig wagens, waarna in 1990 de produktie echt op gang moet komen. Eerst moeten alle problemen met de bouw en toelevering worden opgelost. Dat is ook de reden dat er voorlopig nog geen andere versies te verwachten zijn. „Aan exporteren naar de Ver enigde Staten denken we ook nog niet. De VS vereisen een andere aanpak', zegt Van Heeswijk. Zij denkt dat MAX geen moei te zal hebben om klanten te vinden (velen hebben al een MAX besteld). „De eigen.iden titeit van de auto gaat tegen woordig verloren. Wij willen de herkenbaarheid weer op peppen'. jet de introductie op de uto-RAI van een nieuwe otorvariant heeft Volvo pt modellen-programma in de Volvo 440 voor dit ar afgerond. Van deze Jjfdeurs hatchback zijn E dertien verschillende krsies te koop en dat |ndt de fabriek voorlopig lildoende. >lvo wil in de komende aanden de produktie van 440 eerst eens goed op ng laten komen. Sinds de rste wagens in de zomer n vorig jaar in Helmond n de lopende band aflie- n, zijn er nog wat aanloop problemen geweest. De eer ste serie had de bekende kin derziekten (zoals het ramme len van de zijruit en te korte bevestigingspunten van de voorste veiligheidsgordels), maar Volvo claimt dat die zeer binnenkort definitief tot het verleden zullen horen. De fabriek is niet ontevreden over de aandacht die de 440 tot nu toe heeft gekregen. In Nederland zijn er in de pe riode september (toen de wa gen in de verkoop ging) tot en met december 1873 exem plaren verkocht. In heel Eu ropa gingen er ruim 20.000 over de toonbank. De 440 blijkt vooral populair te zijn onder zakenmensen. De 440 heeft dit jaar de be- De Volvo 440 Turbo is het topmodel uit de reeks. langrijke taak om de in heel Europa gedaalde verkoopcij fers (in Nederland 4.742 wa gens minder) weer in de goe de richting te sturen. Volvo Car in Helmond denkt in 1989 tussen de 80.000 en 90.000 wagens uit de 440- reeks te gaan produceren. De versies die er op de Auto- RAI bijkomen zijn de 440 DL en de GL met de nieuwe B18KD-motor. Deze motor is de lichtste in de serie en le vert een vermogen van 57 kW of 77 pk. Zoals op de an dere motoren is ook de nieu we motor voorzien van een katalysator. De Volvo 440 DL is nu leverbaar met twee verschillende motorvarian ten, terwijl er bij de GL keu ze is uit vier types. Op de achtergrond werkt de fabriek aan een aantal nieu we motorversies. Zo kijkt FOTO: PR Volvo serieus naar een 440 met een 2.0 liter motor, ter wijl ook een diesel interesse geniet. Deze motoren zijn echter niet voor 1990 te ver wachten. Volvo heeft de prijzen van de 440 dit jaar iets weten te verlagen. Onder andere door de verlaging van de btw tot 18,5 procent zijn alle varian ten gemiddeld vierhonderd gulden goedkoper geworden. VRIJDAG 19 MAART VERSCHIJNT DEZE KRANT MET DE SPECIAL I I I I I I II I I I I I I I I I I I I I I I I I I I II I I I I I I I I I I II I I I I II II mant f 2'/ml2 februari '89

Leidse Courant | 1989 | | pagina 17