Renovatie verkeerstuin Rijnlands Zeehospitium HU JOUR NAAL Milieuproblemen tuinbouw door verouderde bemestingsadviezen Carnavalsbus komt ook in Buitenlust Voorschoten wil bij fusie van het kruiswerk niet op Leiden wachten RIJNSBURGER JAAGT OP INBREKERS Aanleg tennispark Adegeest begonnen 12 LEIDEN OMGEVING ütidóeQowtant donderdag 2 februari isag pagina 13 OEGSTGEEST B en W van Oegstgeest zijn teruggekomen op het besluit dat de winke liers van de De Kempenaer- straat zaterdag een pendelbus alleen van de wijk Haaswijk naar een door hen georgani seerd Carnavalsfeest in de winkelstraat mogen laten rij den. Het was in eerste instan tie namelijk opzet om deze bus te laten starten in de wijk Bui tenlust. Dit laatste is nu ook toegestaan. Er wordt vanaf 10.00 uur tot 17.00 uur op. de hele uren in Buitenlust ver trokken en de route verloopt via de bejaardencentra Van Wijckkerkslooth en Rusten- borch via Haaswijk en het centrum Hofwijck naar de winkelstraat. Over het blijvend instellen van deze dienst gaan de Oegst- geester winkeliers uit drie centra met de gemeente over leg voeren. Het is voor de eer ste maal dat men in Oegstgeest een „straatcarnaval" in de De Kempenaerstraat houdt. Het wordt te 16.00 uur besloten met een optreden van het pop pentheater „Harlekijn" in Ta- berna waarna een prijsuitrei king plaatsvindt. Het feest be gint om 13.00 uur met mede werking van een muziekkorps en een boerenhand. Spruit nieuwe brandweer commandant van Wassenaar WASSENAAR De heer G. Spruit is benoemd tot nieuwe brandweercommandant van Wassenaar. Ing. Spruit (32) is momenteel brandweeroffi cier in Amersfoort. Hij zal nog tot 1 april in deze plaats werkzaam zijn. De in Rotter dam geboren Spruit volgt R. Post op die in september 1988 om gezondheidsredenen ontslaf heeft genomen. Het Wassenaarse korps wordt momenteel geleid door D.R. Gussekloo. Muziek De groep Homesick and the Backstabbers treedt'zaterdag avond op in Het Kasteel aan de Concertweg in Alphen aan den Rijn. De band speelt rythm and blues, het repertoire bestaat uit klassie kers en eigen werk. Zo wor den nummers van de elpee „Make a bear dancege speeld. De zaal gaat om ne gen uur open, de toegang kost zeven gulden. Kaz Lux ■De formatie Kaz Lux Friends treedt zaterdagavond op in jongerencentrum Stek aan de Dorpsstraat 252 in Hazerswoude. Kaz Lux, ooit succesvol met Brainbox brengt met zijn nieuwe band een uitgebreid repertoire van oude en nieuwe nummers en werk van Eric Clapton en Jimi Hendrix. Aanvang ne gen uur, entree zevengulden- vijftig, leden moeten vijf gul den betalen. Poppentheater Poppentheater Lapland komt zaterdag naar het muziek- en creativiteitscentrum Artopa in Lisse. De voorstelling be gint om half drie, kaarten zijn voor twee gulden bij de VVV Lisse te koop. Pappenheim De cabaretgroep Pappenheim treedt zaterdagavond op in zaal Nabij in Alphen aan den Rijn met het program ma „Sint Vitusdans". Het is een aaneenschakeling van liedjes, scènes, mono- en dia logen, gebrachtdoor Peter Lusse, Lenette van Dongen en Hans van Gelder. De voorstelling begint om half negen, de toegang kost twaalfguldenvijftig, houders van een CJP en Pas65 moeten tien gulden betalen. Post Het Leiderdorpse postagent schap aan de Hoofdstraat is voortaan tussen de middag dicht Het kantoor is van dinsdag tot en met vrijdag van half negen tot half een en van kwart over een tot vijf uur geopend. De winkel is op zaterdag overigens wel geopend. VOORSCHOTEN Voorschoten zou bij de bundeling van het kruis werk in de regio liever Leiden als centraal punt hebben gehad. Dat bleek gisteravond in de commis sie welzijn. De Voorscho- tense raad is echter niet bereid om op Leiden te wachten. De Vereniging Gezondheids zorg Voorschoten gaat op 1 mei een fusie aan met Wasse naar, de Bollenstreek en 't Sandt (Katwijk-Rijnsburg en Valkenburg). In totaal 13 ge meenten met in totaal 230.000 inwoners. De vrijwillige fusie is noodzakelijk om het kruis werk goed te kunnen verrich ten. Het hoofdkantoor van de nieuwe Kruisorganisatie wordt gevestigd in Katwijk en iedere gemeente krijgt een afdeling. Voor Voorschoten verandert er niet veel. De 5.800 leden van de Vereniging Gezond heidszorg behouden dezelfde mogelijkheden op het hulpver- leningsgebied. De commissie welzijn toonde begrip voor de samenvoeging, maar had liever gezien dat de samenbundeling als centraal punt Leiden had gekregen. "Wethouder L. Marselis (CDA) begreep die wens wel en ook binnen de colleges van burge meester en wethouders in de regio wordt regelmatig ver zucht: „Waar blijft Leiden?" In ieder geval wensen de ge meenten rondom Leiden niet te wachten totdat de stad zelf orde op zaken gesteld heeft. Inmiddels is er ook een inten tieverklaring van samenwer king tot stand gekomen tussen de Vereniging Gezondheids zorg Voorschoten en de maat schappelijke hulpverleningsor ganisatie Horst en Vliet, een samenwerkingsverband tussen Leidschendam, Voorschoten en Wassenaar. RIJNSBURG Een Rijns burger heeft gisteravond te vergeefs jacht gemaakt op twee inbrekers. De man kwam om negen uur thuis en tjof in de achtertuin van zijn jongeman aan. Die rende weg en de Rijnsburger zette de achtervolging in. Nadat die was mislukt, kwam hij in zijn achtertuin nog een jon gen tegen. Ook de jacht op Zoning aan De Waal een hem slaagde niet. Na terug komst in de tuin vond de Rijnsburger daar zijn video recorder gewikkeld in de jas van zijn zoon en een geldkis tje. Het kistje was opengebro ken en daaruit was een kistje met sieraden gestolen. DEN HAAG De ver ontreiniging van water en bodem door het gebruik van kunstmest in de tuin bouw is mede het gevolg van verouderde bemes tingsadviezen. Door in krimping van het land bouwkundig onderzoek is te weinig onderzoek naar bemesting gedaan. De tuinbouw komt binnen kort met een plan voor uitbreiding van dit onder zoek. Het Landbouwschap wil dat het ministerie van landbouw dit betaalt. Het Landbouwschap schrijft dit woensdag in een brief aan de Tweede Kamer, die op 20 februari over de tuinbouw spreekt. Volgens het Land bouwschap zou het onderzoek circa vijf miljoen per jaar kos ten. Het zou bekostigd moeten worden uit het bedrag van 40 miljoen dat door het kabinet aan het ministerie van land bouw is toegekend voor de aanpak van milieuproblemen. Volgens een woordvoerster van het Landbouwschap date ren veel bemestingsadviezen nog uit de tijd dat het verband tussen bemesting en milieu niet zo duidelijk werd gelegd. Ze zijn vooral gericht op een hoge opbrengst van de grond. Daardoor wordt er vaak teveel mest gebruikt. Om te kunnen vaststellen in hoeverre de bemesting ver minderd kan worden is onder zoek nodig. De afgelopen tijd is op dit onderzoek teveel be zuinigd, aldus de woordvoer ster. De tuinbouwsector wil de mi lieuproblematiek stevig aan pakken, zo schrijft het Land bouwschap aan de Tweede Kamer. Voor alle onderdelen van de sector komt een actie plan. Die plannen mogen ech ter niet ten koste gaan van de concurrentiekracht van de sector, aldus het schap. Minder intensief telen is beter voor het milieu, maar vooral in de bloementeelt op zand grond is dit een probleem, al dus het Landbouwschap. Vol gens het schap is er gebrek aan deze grond. Het droogleg gen van de Markerwaard zou" de belasting van het milieu flink kunnen verminderen, zo schrijft het schap aan de Ka- Bij het wegvallen van de EG- grenzen voorziet het Land bouwschap grote problemen bij de kwaliteitscontrole in de tuinbouw. De Europese Com missie wil dat tuinbouwpro- dukten vlak voor verzending naar het buitenland worden gecontroleerd. De controle diensten in sommige lidstaten zijn volgens het Landbouw schap echter onvoldoende op die taak berekend. De EG moet ook wat doen te gen de import van appels uit landen op het zuidelijk half rond, vindt het schap. On danks toezeggingen van die landen om de produktie te be perken, stijgt hun export sterk. Het Landbouwschap betreurt het dat de Nederlandse tuin bouw te weinig profiteert van EG-fondsen voor verbetering van de marktstructuur. De EG geeft duidelijk voorrang aan andere sectoren en regio's, al- Het schap heeft verder kritiek op de elektriciteitscentrales. De warmte-krachtprojecten in de tuinbouw leveren door gaans meer elektriciteit op dan de tuinder nodig heeft, zo stelt het schap. De tuinders zouden de stroom die ze over hebben graag verkopen aan de elektri citeitscentrales. Door de te ge ringe vergoeding die de cen trales bieden kan dit niet. Het Landbouwschap wijst erop dat hierdoor zowel de warmte- krachtprojecten als de openba re elektriciteitsproduktie ver onder hun optimale rende ment blijven. Flats ontdaan van hoeklijsten LEIDERDORP Onbeken- den hebben van flats aan de Dreven en Schansen in Lei derdorp 49 aluminium hoeklij sten gestolen. In sommige ge vallen zijn de lijsten met ge weld van de muur gerukt, zo dat beschadigingen werden veroorzaakt. De diefstal is ge pleegd tussen dinsdagmiddag vijf uur en woensdagmiddag half twee. De politie zoekt ge tuigen: telefoon 071-411421. Boottrailer gestolen ALPHEN AAN DEN RIJN Bij een caravanhandel aan de Steekterweg in Alphen is in de nacht van dinsdag op woens dag een boottrailer met een waarde van 8.500 gulden ge stolen. De dieven moesten een hek openknippen om de aan hangwagen te pakken te krij- VOORSCHOTEN Een aannemer is deze week begonnen het vroegere halfverharde trainings veld van voetbalvereni ging Randstad Sport in sportpark Adegeest in Voorschoten om te vor men tot een tennispark. De kersverse Stichting Tennispark Adegeest telt op dit moment bijna 900 kandidaat-leden, die deze maand een uitnodiging zullen krijgen voor de eerste vergadering. De werkgroep van de Stich ting heeft de eerste plannen enigszins moeten wijzigen. Het plan was om de eerste tien jaar mede-gebruiker te worden van het clubhuis van Randstad Sport. De algemene ledenver gadering van Randstad Sport heeft dat afgewezen, waardoor de tennisvereniging gedwon gen is ook direct aan de bouw van een eigen clubhuis te gaan werken. Het clubhuis kan in december van dit jaar gereed zijn. In de begroting van de Stichting was al een bedrag voor een eigen sociale ruimte opgenomen, waardoor de fi nanciering van een eigen on derkomen geen probleem is. Volgens het geldende bestem mingsplan mag er nog een clubhuis gebouwd worden. Volgens het tijdschema wordt het tennispark op 29 april 1989 officieel geopend. De leden van de werkgroep willen nog wel praten met Randstad Sport om een tijdelijke oplos sing voor de accommodatie dit jaar te bereiken. Lukt dat niet, dan moet er een noodoplossing komen om de tennissers zich ter plaatse behoorlijk te kun nen laten omkleden en ver frissen. De leden van de werk groep zijn overigens behoorlijk teleurgesteld in Randstad Sport. Ze hebben allemaal een lange staat van dienst bij de voetbalvereniging. H. de Jong was zelfs 17 jaar lang bestuurs lid en voorzitter. De leden van Randstad Sport zijn bevreesd dat zij onder de voet gelopen zullen worden door een vere niging met 900 leden en hun eigen huis gaan verliezen. Vol gens de leden van de werk groep is die vrees ongegrond. Het delen met de tennissers zou Randstad Sport uitsluitend financieel voordeel opgeleverd hebben. Geen plaats voor moeilijk opvoedbare kinderen bij doveninstituten (Vervolg van de voorpagina) ZOETERMEER De zaak van de dove 14-jarige jongen, die van het doven- instituut Effatha is verwij derd, is in de openbaar heid gebracht door de William Schikker Stich ting in Amsterdam, die de voogdij heeft over de jon gen. „Een wanhoops kreet", aldus directeur mevrouw M. Winkel. Zij verwijt de doveninstituteii en de inspecties voor de volksgezondheid het pro bleem steeds door te schuiven naar anderen. „Allemaal erkennen ze hét probleem,-maar niemand geeft de oplossing", aldus Winkel, die de betrokken jongen „een Jolanda Venema zonder foto" noemt. Zij bepleit een ver gaande uitwisseling van gege vens tussen de verschillende inspecties op dit gebied. De bij deze zaak betrokken jongen wordt tot het einde van de week opgevangen in een gastgezin, maar zal ook daar niet langer kunnen blijven. Winkel: „Ik heb de situatie ge meld aan de politie in Den Haag, want die jongen loopt weg. Hij is gemakkelijk in te voeren in het criminele cir cuit Hij weet er de weg". Een woordvoerster van het ministerie van wvc benadruk te dat het beleid van de lande lijke overheid er niet op is ge richt om voor elke kleine groep een speciale voorziening te creëren. Volgens haar zou de jongen terecht kunnen bij een RIAGG (Regionale Instel ling voor Ambulante Geestelij ke Gezondheidszorg), een psy chiatrisch ziekenhuis of even tueel een zwakzinnigeninrich ting. Veel instellingen be schikken over een aantal plaatsen voor de opvang van noodgevallen. Volgens de heer A. Knetsch, hoofd.van het schoolinternaat van Effatha in Zoetermeer waar de jongen was onderge bracht, ligt de zaak echter niet zo eenvoudig. „Binnen de do veninstituten zitten veel dove kinderen met allerlei anders- soortige handicaps. Omdat ze doof zijn, zitten ze allemaal bij ons. De jongen in kwestie zou, als hij niet doof zou zijn. ge plaatst moeten worden in een ZIB, een Zeer Intensieve Be handeling. Instituten die zeer sterk gericht zijn op jongeren die gedragsmatig in de agressi viteit of de sexualiteit grote problemen geven. Daar valt deze jongen onder. Effatha is op een heleboel dingen inge richt, maar op dit geval niet". Voorschoten twijfelt over kunstuitleen VOORSCHOTEN De commissie wel zijn in Voorschoten heeft grote twijfels om zich voor vijf jaar te binden aan de Kunstuitleen Leiden e.o. Dit voor een bedrag van 5600 gulden per jaar. Vanuit Voorschoten zijn er slechts dertig inwo ners lid en vele Voorschotenaren lenen hun kunst in Den Haag, Voorburg of Rijswijk. Het ontbreekt aan een goede bekendheid. De commissie cultuur zal in april een tentoonstelling speciaal wij den aan de Leidse Kunstuitleen. Leiden krijgt een jaar de tijd meer Voorschote naren te trekken. De VVD vindt zelfs een jaar nog te lang, want al sinds 1983 is er een samenwerkingsverband met Leiden en er komt totaal niets uit, aldus de liberalen. Achter het stuur ondanks rijverbod OEGSTGEEST Een 19-jarige man uit Voor schoten is vannacht op de Haarlemmertrekvaart (S54) aangehouden omdat hij ziin auto bestuurde, terwijl hem enkele uren eerder een rijverbod was opgelegd. De man kreeg opnieuw een proces ver baal en een rijverbod. Een 38-jarige vrouw uit Oegstgeest kreeg van nacht ook een rijverbod nadat na controle op de Abtspoelweg was geble ken dat zij teveel had ge dronken. Inbraak in Voorhout VOORHOUT Tweehonderd gulden en een gouden ring zijn gistermiddag gestolen uit een woning aan de Beukenrode in Voorhout. De bewoners waren tussen half twee en vijf uur 's middags afwezig. De inbrekers kwamen binnen door het slot van de voordeur open te bre ken. Containerbrandje OEGSTGEEST De brand weer heeft gisteravond rond half negen op de hoek van de Dahlialaan en de Asterlaan een containerbrandje moeten blussen. De plastic container is geheel gesmolten. De oorzaak van de brand is onbekend. Hillegoms bedrijf deels uitgebrand HILLEGOM De op- slagplaats van materia len en plantgoed van de firma Maas en Van Stein aan de Derde Loosterweg in Hille- gom is gistermiddag uitgebrand. De brand werd om vijf voor zes ontdekt door de zoon van de eige naar. De schade loopt in de tienduizenden guldens. De Hillegomse brandweer was om kwart voor zeven de brand meester. De oor zaak is onbekend. Problemen over hoge antenne Aronskelkweg WASSENAAR Wethouder D. Cocher- et moet gaan zoeken naar een compromis rond de plaatsing van een maximaal 12 meter hoge antennemast aan de Arons kelkweg in Wassenaar. Dat was het re sultaat van een rondje inspraak en over leg in de commissie ruimtelijke ordening en openbare werken gisteravond. In de onlangs gereed gekomen huizen aan de Aronskelkweg, een zijstraat van de Dey- lerweg, wil een uit Leiderdorp afkomsti ge zendamateur komen wonen. Om in zijn nieuwe woonomgeving ook zijn hob by uit te kunnen oefenen wil hij een 12 meter hoge vakwerkmast in zijn tuin op stellen. Daartegen protesteren de omwo- nenenden, die de mast als „horizonver vuiling" kwalificeren. Fietsster omver gereden LISSE Een 61-jarige Lissese is gistermorgen om even over tien uur gewond geraakt bij een botsing op de De Ruyter- straat in Lisse. De vrouw reed in de richting van de kruising met de Oranjelaan. Op het mo ment dat het verkeerslicht oranje werd, stopte ze. Een an dere fietsster, een 19-jarige Lissese, reageerde niet snel ge noeg en botste tegen de vrouw op. Deze belandde op de grond en moest met een wond aan haar enkel naar het Diacones- senhuis in Heemstede worden gebracht. Speurtocht naar etherpiraat KOUDEKERK AAN DEN RIJN De poli tie is gisteravond om twaalf uur in de Julia- nastraat en omgeving in Koudekerk met pei lapparatuur in de weer geweest. Men kwam in actie omdat de televi sie van een bewoner van de Julianastraat werd gestoord. De sto ring zou zijn veroor zaakt door een ether- piraat, maar de speur tocht van gisteravond leverde niets op. KATWIJK „De ver keerstuin van het Rijn lands Zeehospitium moet worden aangepast aan de eisen van de tijd. Er komt een verkeersdrempel, een stoepje en een inrit. Het huidige asfalt op de paden wordt vervangen door verschillende soorten be strating". J. Slootweg ver telt enthousiast over het renovatieplan voor de verkeerstuin van het Rijn lands Zeehospitium in Katwijk. Hij is een van de mensen die zich hier voor inzet. De verkeerstuin van het Rijn lands Zeehospitium is zeven tien jaar geleden aangelegd. Vooral rolstoelgebruikers uit het Zeehospitium leerden daar de verkeersregels voordat ze de straat op gingen. Ze leerden wachten voor een rood stop licht en wat de verschillende verkeersborden betekenden. Slootweg: „In het Zeehospiti um zitten geestelijk en licha melijk gehandicapte mensen. Die kun je niet zonder meer de straat op laten gaan. In de verkeerstuin werd geoefend, iets dat nodig werd op het mo ment dat de bewoners van het Zeehospitium steeds meer naar buiten gingen. Twintig jaar ge- Het 17-jarig bestaan is aan de verkeerstuin niet ongemerkt voorbij gegaan. Het asfalt op de paden brokkelt aan de ran den en is gescheurd. De ver- keersbordjes zijn inmiddels al lemaal verdwenen evenals de markeringen op het asfalt. Na de renovatie moet de werke lijkheid buiten het terrein van het Zeehospitium zo goed mo gelijk worden nagebootst. Nieuwe verkeersborden, een drempel, een inrit en ver keerslichten moeten de bewo ners van het Zeehospitium voorbereiden op een tocht op de openbare weg. Toch bete kent dat niet dat er expres hobbels in het wegdek worden gemaakt. „Verzakkingen in het wegdek komen er vanzelf wel", lacht de Katwijker. De heer Slootweg zet zich in voor de renovatie van de verkeerstuin van het Zeehospitium. „De tuin wordt aangepast aan de eisen van deze tijd". Nieuw is dat de verkeerstuin straks voor meerdere doelein den wordt gebruikt. „Patiën ten die opnieuw moeten leren lopen, kunnen in de verkeers tuin oefenen. Het lopen op een gladde vloer in een gebouw is heel anders dan lopen op be tonnen straatstenen. Daarnaast is de tuin in de nabije toe komst bestemd voor de bewo ners om te recreëren". Dit houdt in dat er een vijver in de tuin komt met een brugge tje erover, een volière, enkele plantenbakken, een broeikas en een schaakbord. Slootweg: „De rolstoelgebruikers moeten zelf de plantenbakken kunnen onderhouden en in de broeikas kunnen werken". Het geld voor de verkeerstuin werd 17 jaar geleden bijeenge bracht door bedrijven en parti culieren. De renovatie van de tuin wordt op dezelfde wijze gefinancierd. „Het Zeehospiti um heeft zelf geen geld voor de verkeerstuin. Het geld gaat De heer Stubbe laat zien dat een luxe is. op aan het verbeteren van de gebouwen", vertelt Slootweg. Het idee om de tuin te renove ren stamt al uit 1987 toen in Katwijk de straatmakers-aan- zee-show plaats vond. De Ver eniging van Fabrikanten van Betonstraatstenen (Fabes) be stond 25 jaar en bood aan mee te werken aan de renovatie van de verkeerstuin. J. Sloot weg en G. Stubbe, die ook 17 jaar geleden geholpen hebben bij de aanleg van de verkeers tuin, werden gevraagd om het initiatief te ondersteunen. Na overleg met personeel van het Zeehospitium maakte de dienst gemeentewerken van Katwijk een ontwerp voor de nieuwe tuin. Slootweg en Stubbe zijn op dit opknapbeurt geen overbodige FOTO'S: HENK VAN DEN ENDE moment bezig meerdere be drijven te interesseren voor het project. „Fabes levert ma teriaal. Verder krijgen we steun van de Stichting Be roepsopleiding Weg- en Wa- terbouw die straatmakers op leidt. Zij kunnen het werk uit voeren. Een Katwijkse aanne mer is bereid om een muurtje neer te zetten terwijl ik op dit moment bezig met iemand die misschien het bruggetje over de vijver kan maken'aldus Slootweg. Verder is er nog een bedrag van 60.000 gulden no dig voor de renovatie. Daar voor is bij de Rabobank Kat wijk een rekening geopend onder nummer 3318.96.400 ten name van Verkeerstuin Zee hospitium. Het is de bedoeling dat de renovatie van de tuin voor het bouwvak wordt afge rond.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13