Discretie belangrijk bij Tuinders helpen Tuinders De echte bonsai komt uit Japan £eidóc Qowtant TU Delft: studentenstop Industrieeel Ontwerpen COLLEGA'S SCHIETEN TE HULP BIJ TEELTPROBLEMEN Zomer Instellingen positief over plannen met Michaëlsschool aan tafel a dagpuzzel LEIDEN OMGEVING DONDERDAG 2 FEBRUARI 1989 PAGINA 12 Aantal bezoekers zwembad De Wel onverwacht groot NIEUWKOOP Het overdekte zwembad De Wel in Nieuwkoop, dat in juli 1988 geopend werd, heeft on langs zijn 100.000ste bezoeker ontvangen. Dit aantal overtreft alle verwachtingen. De gemeente had gere kend op 125.000 bezoekers in één jaar. Wethouder mevrouw A.A. van der Most deelde dit gisteravond mee tijdens de vergadering van de raadscommissie onderwijs, welzijn en volksgezondheid. ;De heer H. de Jong (VVD) stelde dat dit voordelen zal hebben voor de exploitatie van het zwembad. Van der Most kon hierover geen uitspraak doen, aange- - zien sommige kosten toch omhoog gaan bij een groei end. aantal bezoekers, zoals bijvoorbeeld het eerder - verversen van het water. Alle gegevens met betrek- - king tot het zwembad zullen in een computer inge bracht worden. Te zijner tijd zal de commissie inge licht worden over de resultaten. Woning voor asielzoekers NIEUWKOOP Een woning aan de Larix- straat in Nieuwkoop zal binnenkort ter beschik king gesteld worden aan asielzoekers. Nadat de woning geheel is opge knapt en aangepast aan de nieuwe bewoners, zal het pand op 1 maart of ficieel geopend worden. Op dat moment wordt het ministerie van WVC ingeschakeld, dat be paalt wie de nieuwe „tij delijke" inwoners van Nieuwkoop zullen wor den. Enquête naar wensen Zoeterwoudse ouderen ZOETERWOUDE De Katholieke Bond van Ouderen in Zoe- terw'oude houdt een enquête onder de leden. Doel van het on derzoek is om meer inzicht te krijgen in de wensen en ideeën van ouderen. Bij de enquête staan vier onderwerpen centraal: wonen, gezondheidszorg, verkeer, vorming en voorlichting. Deze week hoopt het bestuur van de bond van ouderen de for mulieren weer in bezit te hebben zodat deze verwerkt kunnen worden. De bond verwacht met de gegevens meer inzicht te krijgen in bijvoorbeeld de problemen rond kortingen op huursubsidies in verband met hoge woonlasten, het aantal bejaardenwoningen en groepswonen voor ouderen. Het gezondheidsprobleem speelt bij veel ouderen. De bond wil graag inzicht hebben in de behoefte aan zaken als gezondheidsvoorlichting en thuiszorg voor oude- Aan het slot van de enquête worden zes vragen gesteld die be trekking hebben op de huidige aktiviteiten van de bond. Daarbij gaat het om kaarten, bingo, bootreisje, voorjaarstrip, bejaarden- gymnastiek, volksdansen en zwemles. Faas nieuwe trainer DOSR ROELOFARENDS- VEEN De Lissenaar Jan Faas is volgend sei zoen trainer bij de Roe- lofarendsveense zon dagderdeklasser DOSR. Faas is momenteel trai ner bij zondagtweedek lasser SJC uit Noord- wijk. Eerder is hij on der meer trainer ge weest bij de Rijpwete- ringse voetbalvereni ging ROAC'79 en bij FC Lisse. Faas volgt bij DOSR John van der Smissen op. DELFT De Technische Universiteit Delft wil een studentenstop instellen voor de studierichting Indus trieel Ontwerpen (IO). Met ingang van het komende studiejaar zullen dan niet meer dan 285 eerstejaars kun nen worden geplaatst. De Delftse Universiteitsraad zegt dat de stop noodzakelijk is „om het huidige hoge peil van het onderwijs te kunnen handhaven". Volgens een woordvoerder zou uitbreiding van de studentenhuisves ting en het aantal docenten veel te veel gaan kosten. De raad heeft gisteren besloten een numerus fixus aan te vragen. Wel wil men de capaciteit van deze faculteit, die alleen aan de TU Delft bestaat, de komende jaren ver der uitbreiden. Volgens een woordvoerder van de TUD is het aantal toegelaten eerstejaars studenten de afgelo pen vier jaar gestegen van 160 naar 280. Ook voor het huidige studiejaar gold een stop. Er hadden zich 640 as pirant-studenten aangemeld. TENTOONSTELLING IN BOSKOOP BOSKOOP Meestal zijn het de Japanners die wor den beschuldigd van pla giaat, maar op het gebied Ivan bonsai wassen zij hun -handen in onschuld. De cechte miniatuurboompjes (bonsai) komen uit Japan, ^China of Taiwan en de namaak wordt in dit geval vaak in Nederland ge kweekt. „Er is veel troep op de markt. Dat is heel jong materiaal met nau welijks overlevingskans. Een goede bonsai is mini maal zes a zeven jaar oud en kost minstens 45 gul den. Alles wat minder kost, moet je heel scep- -tisch bekijken", zo zegt Ed de Groot, groothandelaar in bonsai. -De Groot is eigenaar van Edo iBónsai in Boskoop. Gisteren -ging in zijn bedrijf aan de Den "Ham 22 de tiende Europese -Bonsai-show van start. De ope ning werd verricht door de heer Tadashi Otaka, de Japan ese ambassadeur in Nederland. De immer vriendelijk glimla- chende heer Otaka toonde zich na een rondleiding over de ten toonstelling zeer onder de in- druk. Hij sprak van een „su- j-.perb job" en een „Japanse oase". De ambassadeur kreeg - tevens het eerste exemplaar -van het fraai geïllustreerde - boek „Kamerbonsai". Het is ge schreven door Chye Hoek Tan en informeert de lezer uitvoe rig hoe deze zijn kamerbonsai moet verzorgen. Klein -Bonsai is de kunst om door vakkundig snoeien een boom -klein te houden. Een bonsai -moet een kleine grote boom zijn, die er in zijn pot natuur lijk, oud en verweerd uitziet, zo legt de in het Brabanste Den Dungen woonachtige Chye Hoek Tan uit zijn boek. Van alle bomen kunnen bonsai wor den .gemaakt, maar het meest geschikt zijn bomen met kleine bladeren en kleine bloemen. De meeste bonsaiboompjes zijn -bestemd voor buiten, maar er :zijnook soorten die geschikt zijn om binnen te houden. Alle onderdelen van een bonsai, -stam, wortels, takken en loof, aarde, mos en schaal, zijn even Belangrijk en de harmonie van het geheel is beslissend voor de kwaliteit. Een bonsai is een le vend landschap, de Japanners -noemen het Sai-Kei, landschap op schaal. Bij De Groot zijn nu honderden van dergelijke ^.landschapjes in een bloempot" te zien. Ze zijn per container sjuit het Verre Oosten aange- jvoerd en staan nu fraai uitge stald in Boskoop. Middelpunt van de expositie is een Japanse tuii) Het predikaat „grootste bonsai-show van Europa" lijkt overdreven de tentoonstel ling heeft een plekje gevonden in een niet overdreven grote loods maar een medewerker verzekert dat het toch echt zo is. „De waarde is enorm. Er staan hier bonsai die twaalf- of vijftienduizend gulden moeten opbrengen". Hij vertelt achte loos dat een boompje van 32.000 gulden niet te zien is. Dat is verhuurd. Veel miniatuur boompjes zijn al aardig op leef tijd. Zo staat er 66-jarige ficus (4000 gulden), een 50-jarige iep (4160 gulden) en azalea van 46 jaar oud (2500 gulden). Maar, wie zich in Boskoop een bonsai wil aanschaffen, moet zich niet laten afschrikken door deze prijzen. Men kan ook voor minder terecht. De gemiddelde prijs ligt op 100 gulden voor de kleine en 400 gulden voor de grotere bonsai. Liefhebbers Ed de Groot „zit" nu ruim 16 jaar in de bonsai. Tien jaar ge leden startte hij met Edo Bon sai en met het houden van de jaarlijkse shows. Het begon als een vaktentoonstelling, maar al gauw had ook het publiek de shows ontdekt. De tentoonstel lingen, die nog steeds ook be stemd zijn voor „het vak", wor den nu bezocht door gemiddeld zevenduizend liefhebbers. „Ik wil laten zien wat bonsai is", zegt de groothandelaar. „Het publiek moet dan later bij mijn klanten gaan kopen". De Groot zegt dat hij controleert of zijn klanten wel echte bonsai ver kopen en geen veelal in Neder land geteelde troep. „Bonsai kan wel in Nederland worden gekweekt, maar finan cieel is dat niet haalbaar. Een bonsai vraagt één uur werk per jaar en kost ongeveer 45 gulden per jaar. Voor een zeven a acht jaar oude bonsai kan ik zo'n tachtig gulden vragen, dus re ken maar uit", legt De Groot uit. Hoewel de lonen in Japan bepaald niet laag liggen, lukt het de Japanners wel geld te verdienen aan de teelt van de miniatuurbomen. „De grond stoffen zijn daar veel gemakke lijker voorhanden", zegt de Boskoper. Overigens wordt in Nederland niet alleen troep ge produceerd. Veel van de 1500 leden van de Bonsai Vereni ging Nederland houden zich met toewijding bezig met de kweek van bonsai. KEES VAN HERPEN De tentoonstelling in Boskoop is tot en met dinsdag 7 februa ri te zien. Men kan er dage lijks van tien tot vijf uur te recht, de toegang is gratis. Be zoekers worden met borden naar de halte van een pendel busje geleid. Dit busje zorgt voor verder transport naar het bedrijf. Bij het bedrijf zelf is geen parkeerruimte. Het boek „Kamerbonsai", dat is uitgege ven door Zomer Keuning, is onder meer te koop op de ten toonstelling. De prijs is J39.90. ROELOFARENDSVEEN Tuinders helpen tuin ders. Zo heet de vrijwilli- gerswerkgroep van de Land- en Tuinbouwbond (LTB) die zich bezighoudt met collegiale teeltbege leiding. Corrie Vermij- Van der Meer uit Relofa- rendsveen is samen met Herman Klin (de Baan) en Martien Akerboom (Hazepad) contactpersoon van deze werkgroep. Via „Tuinders helpen Tuin ders" kunnen kwekers die in moeilijkheden zijn ge komen door teelttechni- sche problemen, in con tact komen met collega's die ervaring hebben met de bewuste teelt. Corry Vermij is al verschillen de malen te hulp geroepen door glastuinbouwers, die be hoefte hadden om van gedach ten te wisselen met een colle ga-kweker. Corry zocht dan een kweker op met soortgelij ke teelten en vroeg of deze be reid was een collega-in-moei- lijkheden op te zoeken. Als de man daarin toestemde gaf Cor rie nog niet naam en adres van de contactzoekers prijs. Eerst ging ze vragen of deze hulp van de bewuste collega wilde accepteren. „Collegiaal teeltbegeleiding heeft alleen maar kans van slagen als de betrokken personen elkaar het volledige vertrouwen kunnen geven. Als contactpersoon moet je heel voorizichtig te werk gaan, want de zwager van de ene kweker uit Stomp- wijk zou bij wijze van spreken best eens de beste vriend van de vader van de andere kwe ker uit Ter Aar kunnen zijn". Zodra de contacten zijn gelegd, trekt de contactpersoon van „Tuinders helpen tuinders" zich terug. De hulpvrager krijgt bezoek van de collega- kweker en samen bespreken zij hoe ze op hun bedrijven ge wend zijn de zaken aan te pakken. De contacten kunnen uiteindelijk uitdraaien op di recte hulp en teeltadviesen. Voor al deze activiteiten wordt niets in rekening gebracht. Waar het hier om gaat is enkel en alleen de onderlinge solida riteit bij de LTB. „Geheimhouding en discretie zijn heel belangrijk voor het welslagen van ons werk", ver telt mevrouw Vermij. „Noch over de hulpaanvragers, noch Corry Vermij-Van der Meer van over de desbetreffende proble matiek spreek ik met anderen. Zelfs aan mijn eigen man ver tel ik niets. Een kweker die hulp zoekt, verkeert vaak al in financiële moeilijkheden en daar wil hij uiteraard geen ruchtbaarheid aan geven. Wij kunnen bijvoorbeeld niet te vaak bij zo iemand aan de deur komen, want dan zouden de buren er lucht van kunnen krijgen. Onze werkgroep heeft goede contacten met de plaat selijke banken en accountants kantoren. In de praktijk blijkt dat zij het zijn die hun klanten ingeval van teeltproblemen adviseren om met ons contact op te nemen". Succes De organisatie „Tuinders hel pen tuinders" werkt nu onge veer twee jaar in de Kring De Neerlanders van de LTB. In het Westland heeft men er al een jaar of vijf ervaring mee. Vanwege het succes daar, is de Tuinders helpen Tuinders: „Zelfs aan mijn eigen man vertel ik niets". LTB bezig overal in den lande dergelijke werkgroepen op te richten. „De hulpvragende kwekers hebben heus niet -altijd een eenmansbedrijf. Vaak hebben ze zelfs diverse personeelsle den. Het ergste is als je te laat komt. In de praktijk blijkt trouwens toch dat we pas wor den ingeschakeld als de nood heel hoog is. Vaak zijn het de echtgenotes die het heft in handen nemen en contact met ons opnemen. Dat is ook de re den, waarom men in het West- land in iedere afdeling van „Tuinders helpen Tuinders" minstens één vrouw opneemt. Problemen op het financiële vlak vormen meestal de aan leiding om ons in te schakelen. Iemand met financiële proble men durft de vrij kostbare Rijksvoorlichting niet meer aan, want hij redeneert: „Waar moet ik het geld vandaan ha len?" Corri Vermij vertelt dat de contactpersonen van „Tuin ders helpen Tuinders" ook niet aan elkaar vertellen wie ze geholpen hebben en waaro ver het. ging. „Slechts eenmaal per jaar komen we bij elkaar en dan wordt er alleen gepraat over onze organisatie en hoe we ons werk het best kunnen aanpakken. Ooit hebben we een foldertje in elkaar gezet en dat is nu een paar maal be zorgd bij alle belanghebbenden en verder moeten we gewoon afwachten wat er op ons af komt. In het Westland blijkt dat er voor „Tuinders helpen tuinders" veel mond-op-mond- reclame wordt gemaakt. Ie mand die geholpen is, kan na melijk achteraf vaak wel over de inmiddels opgeloste proble men praten". Corrie Vermii-van der Meer (53) is goed thuis in de tuin- bouwwereld. Ze is geboren en getogen tussen de kassen aan het Zuideinde in Roelof- arendsveen en sinds haar hu welijk heeft ze samen met FOTO: WIM VAN NOORT haar man een rozenkwekerij aan het Westeinde. Reeds zes iaar is zij bijzonder actief in het afdelingsbestuur van de LTB en sinds vier jaar ook in het kringbestuur. Voorts is zij voorzitster en contactvrouw van de vrouwen in de diverse LTB-besturen en maakt zij deel uit van de adviescommis sie LTB-vrouwen in Haarlem. Dat is echter nog lang niet al les, want de Veense is ook nog voorzitster van de kadervor ming en lid van de sociale commissie van de Land- en Tuinbouwbond. Sinds kort maakt zij namens de Bond deel uit van de agrarische commissie van de gemeente Alkemade. Erg druk heeft ze het momenteel met een grote ledehwerfaktie voor de LTB. „Allemaal hobby" zo om schrijft Corry Vermij-Van der Meer haar intensieve LTB- werkzaamheden. „Het kost me één twee avonden per week, maar daar staat tegenover dat ik er veel van leer". Uitbreiding Christiaan Huygenslaboratorium KATWIJK De instrumentmakerij van het Christiaan Huy genslaboratorium in het Katwijkse industrieterrein 't Heen is de afgelopen maanden aanzienlijk uitgebreid. De bestaande werk ruimte werd met 350 vierkante meter bijna verdubbeld. De hal wordt voornamelijk gebruikt voor het assembleren van haven- radarantennes. Behalve de uitbreiding van de instrumentmakerij kreeg de teke nafdeling een verruiming en verdubbelde men de glasvezelver werkingsruimte, terwijl voor de mechanische assemblage van het Artemis systeem er een aparte ruimte vrij kwam. Voor di recteur ir. A. van de Ree is de uitbreiding en vernieuwing reden om het „officieel" in gebruik te stellen en genodigden een kijkje in het bedrijf te laten nemen. Dat gebeurt op vrijdag 17 februari vanaf 16.00 uur. Op dinsdag 21 februari verschijnt bij deze krant 0»i. Hit mogelijkheden om hun zomercollecties te tonen aan een groot publiek. Informatie over de adverteermogelijkheden wordt bereikbaar onder nummer071 -122244. EeidóeSowuvnt HAZERSWOUDE Het plan van de gemeente Ha- zerswoude om in de voor malige Michaëlsschool alle sociaal-culturele acti viteiten onder te brengen is gisteravond goed ont vangen bij alle betrokken instellingen. Dat bleek gisteravond tijdens een in formatieavond in het ge meentehuis. De betrokken instellingen wa ren uitgenodigd om hun even tuele wensen kenbaar te ma ken zodat daarbij met de plan vorming rekening gehouden kan worden. De meeste aange schreven instellingen en ook enkele andere waren aanwe zig. Onder de aanwezigen be stond geen fundamentele kri tiek op de plannen. De gestel de vragen richtten zich op de details. Met name op de groot te en de bereikbaarheid van de beschikbaar komende ruimten. De toneelvereniging Ontwikkeling en Vreugd vindt de voormalige gymnas tiekzaal te klein voor haar voorstellingen. Mevrouw Bouwsma van stichting Open Huis maakt zich zorgen over de bereikbaarheid voor gehan dicapten. In de huidige teke ningen van het drie verdiepin gen tellende gebouw, is geen lift die Deze en andere ook nog schriftelijk" tot uiter lijk 1 maart kunnen worden ingediend, zullen worden mee genomen in de definitieve planvorming. De gemeente raad hoopt nog dit voorjaar de plannen aan de gemeenteraad te kunnen presenteren. Dat zal vooraf gegaan worden door een inspraakavond. Duidelijk is wel dat verbouw van het be staande gebouw als eerste dient plaats te vinden. Wet houder G. van der Lecq-De Knikker sprak de hoop uit dat daarmee nog dit jaar begonnen kan worden. Na de verbouw, die minimaal 7,5 ton gaat kos ten, zal de omgeving aange pakt worden. Aan de westkant van de huidi ge gymzaal zal nieuwbouw voor peuterspeelzaal Pippe- loentie moeten verrijzen. Ook jeugdsociëteit Stek zal een nieuw onderkomen krijgen. Naar alle waarschijnlijkheid zal dat op de plaats gebeuren waar het nu al staat. Onduide lijkheid bestaat nog over de beheersvorm. Een stichtings vorm van alle aangesloten in stellingen werd geopperd. Ook de mogelijkheid van een be heerder of een exploitant werd niet uitgesloten. In de defini tieve plannen zal hierover een voorstel worden gedaan. Bromfietser licht gewond ROELOFARENDSVEEN Een 18-jarige bromfietser uit Roe- lofarendsveen is gisteravond licht gewond geraakt toen hij op de Middenweg werd aangereden door een auto. Hij wilde linksaf slaan en zag daarbij een achterop komende auto over het hoofd. De auto werd bestuurd door een 21-jarige man uit Rijpwetering. Geert krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, tele foon 071-12.22.48 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Met tomaten gestoofde viswitlof-veldsla en macaroni - vla met dessertsaus Een geurig visgerecht, dat niet veel werk geeft (weinig voorbereiding en weinig op te ruimen). De smaak zal ve len aanspreken en het ge recht laat zich prima combi neren met de salade en ma caroni. Voor twee personen heeft u nodig: 300 g gefileerde kabel jauw of schelvis, zout, 20 g margarine, blikje gepelde to maten, kwart kippe- of krui denbouillontablet, ui, tijm, basilicum, (witte wijn); 100 g veldsla, 150 g witlof, 2 lepels azijn, 2 lepels yog hurt, zout, peper, suiker, 1 si naasappel; 250 g macaroni, zout, 15 g margarine, peterselie; 0,5 liter gele vla (0,5 liter melk, 25 g custard, 30 g sui ker), vruchtendessertsaus. Spoel de vis af met koud water en bestrooi hem met zout. Doe gesmolten margarine in een ovenschaal en leg er de vis in. Leg de tomaten naast de vis en vul hun inmaakvocht met wa ter (of witte wijn) aan tot 2,5 dl. Meng het vocht met het verkruimelde bouillontablet, kleingesneden ui, tijm en basi licum en schenk het over de vis. Sluit de schaal af met een deksel of aluminiumfolie (dof fe kant buiten, dat is beter voor de thermostaat van de oven) en zet haar een half uur in een oven die op 4 of 175 staat. Snijd grove veldsla een keer door en was haar. Spoel het witlof schoon en snijd het in smalle schijven. Meng de groenten met een sausje van azijn, yoghurt, zout, peper en suiker. Garneer de salade met de gepelde en in schijven ge sneden sinaasappel. Kook de macaroni gaar vol gens de gebruiksaanwijzing op het pak en meng er in de schaal margarine en fijnge knipte peterselie door. Kook de helft van de melk. Meng een papje van custard, suiker en weinig koude melk, schenk er al roerende wat hete melk bij en doe het mengsel in de pan. Laat de vla onder voortdurend roeren een mi nuut zacht koken en meng er dan van het vuur de rest kou de melk door. Doe de afge koelde vla in schaaltjes, leg er (via een lepel, direkt uit het flesje zakt het meestal naar leren) een dun laagje saus op. JEANNE dienstuerlenin APOTHEKEN De avond- en nacht diensten van de apotheken In de re gio Leiden worden waargenomen door de apotheken die ook weekend dienst hebben. ONGEVALLENDIENST ZIEKENHUI ZEN LEIDEN Ongevallendlenst dag 13.00 u. (Diaconessenhuis pollkli nieken tel 155543, afdeling S.C.U. tel 175639) en van vrijdag 13.00 u. tot zaterdag 13.00 u. (Ellsabeth-zieken- idlge Dienst Lelden Is i Roodenburgerstraat in Lelden naar de Cronesteinkade 18a in Leiden. ANTI-DISCRIMINATIE CENTRAAL do. 18.80-20.30. LEIDSE RECHTSWINKEL Juri disch Adviesbureau, Ketelboeters- tingen: alleen op afspraak, l 18.30-20.30, afdeling vrouw: vr. 10-12. SOS Telefonische Hulpdienst Lei- Zoeterwoude. Tel. 071-174141, ren). Spreekuren zieken en gezinsverzorging, Rem- brandtstraat 17, tel. 149441 (ma. t/m vr. 9.00-10.00 u. en 13.00-14.00 u.). TRAPPUZZEL kunnen worden: 1. sprakeloos; 2. land in Azië; 3. koning der elfen; 4. lichtgekeperde stof uit de kamwol van zekere schapen; 5. dialect; 6. hij die een proefjaar in een klooster doorbrengt; 7. rivier in Italië; 8. stad in Spanje. OPLOSSINQ -eui :uojeqo 8 Usqil 'Z ;wois i

Leidse Courant | 1989 | | pagina 12