aller lei(ds) kiulóe(S(Hi/tq/rit st omgeving Busmaatschappijen willen gebruik maken van auto's Hoogleraar proefkonijn poolexpeditie ONDERZOEK NAARSLAAP ONDER EXTREME KOUDE Slimme EHBO-kit Emancipatie Het Leids Volkshuis start deze maand met een aantal cursus sen in het kader van het emancipatorisch educatief ou- derenproject. Het gaat om de cursussen Verder kijken, Poli tieke Vorming Voor Vrouwen en Algemene Ontwikkeling. Nadere inlichtingen over de cursussen zijn verkijgbaar via 149180 of op de eerste etage van het Volkshuis aan de Apothekersdijk 33a. Cursussen Het Leids Vrijetijdscentrum heeft bij een aantal cursussen die in de week van 13 februari van start gaan nog plaatsen vrij. Inschrijven voor de cur sussen is nog mogelijk tot 10 februari. Nadere inlichtingen zijn verkrijgbaar via 146449. Folkfeest De Leidse folkgroep Kees Ou wejan en Makkers viert zater dag het 12,5-jarig bestaan. HeO feest ter gelegenheid van het jubileum wordt gehouden in het Waaggebouw aan de Aal markt en duurt van 16.00 tot 20.00 uur. Tijdens het feest treden vele vroegere en huidi ge Makkers op. De toegangs prijs is 12,50 Geologie Het museum van Geologie en Mineralogie staat in de crocus- vakantie (5 tot en met 12 fe bruari) in het teken van de vorming van het milieu op aarde door de natuur. Dat ge beurt onder meer door wéér en wind, gletsjers en golven. Er zijn onder andere video films te zien. Er is van de ten toonstelling een kijkwijzer en voor kinderen een zoekwijzer. Het museum is gevestigd aan de Hooglandse Kerkgracht 17. De openingstijden zijn: maan dag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur en zondag van 14.00 tot 17.00 uur. Muziekinstrumen ten Inti stelt zondag muziekin strumenten uit Zuid-Amerika ten toon. De geëxposeerde in strumenten mogen bespeeld worden. De tentoonstelling is open van 13.00 tot 16.00 uur. Inti is gevestigd aan de Hoge- woerd 75. Archeologie De conservator van de provin ciaal-Romeinse afdeling drs. M. Brouwer houdt komende zondag weer een archeolo gisch spreekuur in het rijks museum van Oudheden aan het Rapenburg 28. Mensen die in het bezit van een oud voor werp zijn kunnen tussen 13.00 en 16.00 uur gratis advies daarover krijgen. Pandje'65 Pandje '65 is vanaf zondag eens in de twee weken op zon dagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur geopend. Het is dan moge lijk om spelletjes te doen of een gezellig gesprek te voeren. Pandje'65 zit aan de Hoge- woerd 65. De ingang is in de Koenesteeg. Nadere inlichtin gen zijn verkrijgbaar via Vnnrf Telefoon (voor controle bezc j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt bet abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 j Stuur als dank de EHBO-kit naar Naam:! I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig naa I Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. CeidóeSou/ionti Adres: Postcode/plaats:. 0 m /7\ XDONDERDAG 2 FEBRUARI 1985 PAGINA 11 Kamphuisen met zijn hoofd vol elektroden: „Ik laat een ander geen dingen doen, die ik zelf niet durf". FOTO; TEJO RINGEflS Bestuurscollege van universiteit berispt over reorganisatie LEIDEN Het bestuur van de Leidse universiteit had eerder met het perso neel moeten overleggen over de reorganisatie van de medische faculteit. Dat is het oordeel van de com missie Albeda naar aanlei ding van de brief van het college van bestuur van de universiteit aan de Ad vies- en Arbitragecommis sie van het ministerie van binnenlandse zaken waar in zij de kwestie voor ad vies hebben voorgelegd. „Zoals bij ieder voorgenomen besluit met gevolgen voor het personeel moet het overleg op een tijdstip plaatsvinden dat een vertegenwoordiging van uit het personeel nog daadwer kelijk invloed op de reorgani satie kon uitoefenen", zo stelt de commissie Albeda verder. In het taakaanpassingsplan dat de universiteit heeft opgesteld, worden ingrijpende en verre gaande veranderingen voorge steld die van grote invloed zijn op het personeelsbeleid. Een en ander is het gevolg van flinke bezuigigingen die bij de medische faculteit doorge voerd moeten worden. Het college van bestuur had het personeel al in de beoorde ling van het plan moeten be trekken, zo stelt de commissie vast. In plaats daarvan wilde het bestuur pas overleg voeren in de fase van de uitvoering van het plan. „Dit laat te wei nig ruimte over voor daadwer kelijke beïnvloeding en is niet in overeenstemming met de geldende regels", aldus de commissie in haar advies. AH gaat overleggen met De Zaailing LEIDEN Het Ahold-concern en projectontwikkelaar Erica gaan met de eigenaren van de biologische levensmiddelenzaak De Zaailing overleggen over de komst van een Albert Heijn-su- 1 permarkt in de Marca-garage. Dat heeft wethouder J. Fase gis teren meegedeeld in de vergadering van de commissie economi sche aangelegenheden. Ahold heeft eerder een overeenkomst bereikt met supermarkt Bavelaar die tegenover het Marca-pand aan de Hooigracht is gevestigd. Zo'n overeenkomst was voor de gemeente voorwaarde voor de komst van Albert Heijn. De Zaai ling meent echter evenzeer benadeeld te worden. Volgens de ei genaren wil AH in de supermarkt ook biologische levensmidde len verkopen In een gezamenlijke commissievergadering dron gen raadsleden er vorige week op aan dat ook in dit geval naai een oplossing gezocht wordt. Wethouder Fase zei gisteren in ant woord op vragen van raadslid B. Paauw (PvdA) geen taak vooi de gemeente te zien in het overleg tussen De Zaailing, Erica en Ahold. De gemeente hanteert volgens Fase geen criteria wan neer ondernemers in dit soort situaties bijgesprongen moeten worden. Dat moet volgens haar van geval tot geval worden be keken. Celstraf voor pogingen tot verkrachting LEIDEN Een 28-jarige Leidenaar is vanoch tend veroordeeld tot anderhalf jaar celstraf met aftrek van voorarrest. De Haagse rechtbank deed vanochtend uitspraak in de zaak. Het von nis komt overeen met de eis van de officier van justitie. De man stond terecht voor twee pogin gen tot verkrachting in zijn woonplaats. Een van de slachtoffers was een 82-jarige vrouw. Diefstal van bladmuziek LEIDEN Uit een opslagruimte aan de Lange Scheistraat in Leiden zijn vorige week vijftig stuks bladmuziek uit de iaren twintig en dertig van Lou Bandy en Will Derby gestolen. Ook zijn er zeventig grammofoonnaaldendoosjes weggenomen. Hoe de inbrekers binnen zijn ge komen is niet duidelijk. Man aangehouden LEIDEN Een 44-jarige man uit Noor wegen is gisteren aangehouden nadat hij zijn 31-jarige Leidse vriendin had mishandeld. De man bezorgde de vrouw een gezwollen kaak en een bloedneus bij een ruzie in haar woning aan de Hoflaan. Maandag had hij de vrouw ook al geslagen bij een ruzie. Vrouw van tas beroofd LEIDEN Een 28-jarige vrouw uit Leiden is gisteravond laat op de Boer- haavelaan van haar tas beroofd. Zij werd ingehaald door een ongeveer 25- jarige wandelaar die haar plotseling om haar middel pakte en de schoudertas met een ruk lostrok. In de tas zat een portemonnee met honderd gulden, een Europas, een giromaatpas en enkele gi robetaalcheques. Jaaruitvoering Concordia LEIDEN De christelijke muziek- en showband Concordia geeft zaterdag 25 februari haar jaaruitvoering in de Stads gehoorzaal. Het concert krijgt een ander karakter dan vorig jaar. Concordia vier de toen het veertigjarig bestaan met op tredens van onder anderen Frank en Mirella en Nico Haak en een playback- show. Dit keer brengen de eigen korp sen stukken in uiteenlopende stijlen. De jeugdleden werken daarbij hun pro gramma af, terwijl de senioren al achter hen op het podium aanwezig zijn. Het programma wordt besloten met een lo terij en een dansavond waar het combo van de Marinierskapel speelt. Kaarten zijn in de voorverkoop a ƒ7,50 gulden onder meer verkrijgbaar bij A.H. Krom hout, Sophiastraat 33, telefoon 071- 219404. Linden in de Evertsenstraat LEIDEN De directie groen van de gemeente gaat in de Evertsenstraat twee grote lin debomen planten. Tevens wc den er in de Tasmanstraat de Heemskerkstraat tien m< doorns geplant. Het werk wordt tussen nu en begin mei uitge voerd. In de Olieslagerspoort worden in dezelfde periode vier sierkersen geplant. Daardoor vervalt er een parkeerplaats. Ook de groenvakken op het pleintje voor de Petruskerk en in de Carneoolstraat worden onder handen genomen. Er worden bodembedekkers, sier heesters en coniferen geplant. LEIDEN De busonder nemingen Westnederland en NZH gaan onderzoe ken of op bepaalde lijnen auto's in plaats van bus sen ingezet zullen wor den. Die mogelijkheid van personenauto's zou aantrekkelijk kunnen zijn op lijnen waar weinig ge bruik wordt gemaakt van de bus. Het inzetten van personenau to's is mogelijk geworden door„ een principe-akkoord bij de CAO-onderhandelingen. „We zijn daar blij mee. Het bete kent dat scala aan vervoers mogelijkheden verbreed wordt. We gaan de komende tijd bekijken wat er allemaal mogelijk is", aldus woord voerder L. Jacobs van de NZH. Busmaatschappijen spelen al langer met de gedachte om auot's in te zetten. Daarbij werd in eerste instantie ge dacht aan een samenwer kingsverband met taxibedrij ven. Probleem was echter dat taxichauffeurs minder verdie nen dan hun collega's op de bus. De vervoersbonden wa ren dan ook fel gekant tegen de mogelijkheid dat streek vervoerders op onrendabele lijnen probeerden samen te werken met taxibedrijven. Ze vreesden voor ondergraving van de loon- en arbeidsvoor waarden in het streekvervoer. Vorige week diende zich het begin van een oplossing aan. Werkgevers en werknemers in het streekvervoer zetten de eerste stap op weg naar sa menwerking op lijnen die niet rendabel zijn voor bussen. In het kader van de cao-onder handelingen kwam het tot een principe-akkoord waarbij het busbedrijven mogelijk wordt gemaakt om ook chauf feurs van personenwagens in „Het betekent dat we weer wat kunnen toevoegen aan onze mogelijkheden. We heb ben de laatste tijd verschillen de bussen geïntroduceerd, zo als de megabus van 25 meter. Volgende week introduren Daar komt nu ook de perso nenauto bij als vervoersmid del", aldus woordvoerder Ja cobs van de NZH. Zijn firma gaat de komende tijd onder zoeken in welke gebieden au to's ingezet kunnen worden. Ook wordt bekeken of er moet worden samen gewerkt met taxi-ondernemingen of dat het voordeliger is om zelf personenauto's of taxibusjes op te nemen in het wagen park. „Hoe het in de praktijk gaat werken is op dit moment nog koffiedik kijken", aldus Jacobs. Ook woordvoerder E. Geer- des van Westnederland uit Boskoop is blij met de extra mogelijkheden die de streek vervoerders gaan krijgen. „Dergelijk kleinschalig ver voer kan een oplossing zijn voor slecht bezette lijnen. We zullen bekijken wanneer het per saldo goedkoper is om au to's in te zetten. Punt daarbij is dat de grootste kostenpost toch de loonkosten zijn. Dat LEIDEN Verwonderde blikken moeten prof. dr. H.A.C. Kamphuisen vori ge week in de Amster damse schouwburg ten deel zijn gevallen. De Leidse hoogleraar neuro fysiologie loopt nu al tien dagen rond met vier elek troden onder zijn hoofd huid die met draden in verbinding staan met wat hij zelf een soort walkman noemt en die zijn herse- nactiviteit op bandjes vastlegt. Kamphuisen doet daar luchtig over. „Ik wilde Strawinsky niet missen. Verder heb ik meestal toch mijn pet op", zegt hij over zijn publieke optreden met elektrodes. Bovendien vindt hij zijn proef te belang rijk voor zulke kleinigheden. Volgend jaar moet die uitmon den in een poolexpeditie. Nu nog draagt hij de elektro den onder normale omstandig heden. Morgen gaat hij samen met twee medewerkers naar Canada om de apparatuur bij extreme kou te beproeven. Dat moet er dan toe leiden dat de Belg Bob Timmerman de ap paratuur volgend jaar kan ge bruiken bij zijn poolexpeditie. Hij wil helemaal alleen, ook zonder honden, 800 kilometer onder barre omstandigheden lopen van de kust van Groen land naar de Noordpool. Kamphuisen houdt zich bezig met onderzoek naar de herse- nactiviteit tijdens slaap en wa ken. Timmerman is een Belgi sche avonturier en wereldrei ziger. Eerder fietste hij al eens door de Sahara. De twee kwa men met elkaar in contact na dat Timmerman bij een Belgi sche hoogleraar had aange klopt voor wetenschappelijke begeleiding. Die was op de hoogte van het onderzoek naar slaap- en slapeloosheid dat Kamphuisen in Leiden doet en bracht hen met elkaar in con tact. Voor de Leidse onderzoe ker is de tocht van Timmer man des te interessanter om dat tijdens zijn tocht boven de poolcirkel er geen verschil is tussen dag en nacht. Dat heeft een verstrekkende invloed op het bioritme. De 57-jarige Kamphuisen is naar zijn zeggen beslist geen avonturier. Dat hij de elektro den die in een vijf kwartier durende operatie zijn inge bracht nu zelf draagt en straks in. Canada in bittere kou test, isYvoor hem een kwestie van ethiek. „Ik laat een ander al leen dingen doen, die ik zelf ook durf", vat hij. zijn motie ven bondig samen. Kamphuisen begon in 1976 met het onderzoek naar het hersengedrag tijdens de slaap. Dat gebeurt onder de vlag van een „slaap-stichting" waarin drie afdelingen van het Aca demisch Ziekenhuis Leiden samenwerken. Het slaap-on- derzoek komt niet alleen men sen ten goede die aan slape loosheid lijden, maar bijvoor beeld ook epileptici. Tot voor kort moesten patiën ten van wie het hersengedrag tijdens de slaap werd gemeten daarvoor met elektroden aan het hoofd verbonden een nacht in het ziekenhuis door brengen. De apparatuur die Kamphuisen samen met de fy sicus ir. B. Kemp ontwikkelde maakt het mogelijk patiënten met overigens op en niet onder de huid aangebrachte elektroden thuis te laten blijven. „Een ziekenhuis is nu eenmaal de slechtste plaats om te sla pen. Het is er warm, verpleeg sters lopen op de gangen, je ligt op een vreemd bed. De eerste nacht geldt al als weg gegooid. Bovendien is het ont zettend duur." Door die om- stepdigheden worden de me tingen nu vaak'alleen maar 's nachts gedaan, terwijl volgens de Leidse hoogleraar juist de combinatie van slapen èn wa ken belangrijk is. Zoals Kamp huisen nu zelf bewezen heeft, kan zijn apparatuur zonder veel problemen langere tijd worden gebruikt. Daarnaast biedt de methode Kamphuisen-Kemp het voor deel dat de gegevens, die op een doodgewone geluidscasset te worden vastgelegd, vrijwel volledig geautomatiseerd kun nen worden verwerkt. De vondst geldt als zo uniek dat Kamphuisen ze inmiddels heeft aangemeld bij het uitvin dersbureau. „Tot nu toe is nog niet bekend of elders een soortgelijke vinding is gedaan. Maar meestal is het zo dat je niet de enige bent die tegen zo iets aanloopt. Vaak gaat dat in golven en lopen meer onder zoekers tegen zo'n vondst aan. Een uitvinding wil ik het nog niet noemen". Proefkonijn De Leidse hoogleraar was na de eerste contacten met Tim merman al snel enthousiast voor het idee van deze extre me praktijktest. Speciaal voor de poolexpeditie ging Kamp huisen aan de slag met elek trodes die onder de hoofdhuid worden aangebracht. Timmer man zal naar verwachting vol gend jaar ongeveer zestig da gen met de meetapparatuur lo pen. Elektrodes op de huid kunnen niet zolang worden gebruikt. Daarom begon Kamphuisen de speciale elektrodes voor ge bruik onder de huid te beproe ven op een konijn. Nu is hij zelf proefobject. De elektrodes zijn van dezelfde soort die worden gebruikt voor de be diening van pacemakers en kosten ongeveer duizend gul den per stuk. De apparatuur heeft zich bij koudetests in Ne derland tot nu toe al bewezen, vertelt de Leidse hoogleraar niet zonder trots. Kamphuisen blijft tot begin maart in Canada. Hij zal de elektroden een paar dagen langer, tot 6 maart dragen. Dat heeft het voordeel dat ook zijn hersenactiviteit wordt geme ten voor en na de vliegreis, als hij nog last heeft van het jet lag. Dergelijke metingen zijn volgens Kamphuisen nog maar zelden gedaan. In het Canadese Quebec test Kamphuisen de apparatuur eerst onder extreem koude omstandigheden in een vries cel. Timmerman, volgens K.inphuisen een „commando- acntig type" doet dan uithou- dingsproeven. De laatste week van februari gaan Timmer man, Kamphuisen en de Belgi sche hoogleraar P. Vogelaere naar een eiland boven de pool cirkel voor proeven bij tempe raturen tot zo'n vijftig graden onder nul. Kamphuisen mag zelf dan zeg gen dat hij geen avonturier is, zijn enthousiasme over het ex treme karakter van de test en de te behalen resultaten steekt hij niet onder stoelen of ban ken. „Ik heb het mijn vrouw maar niet gevraagd of ze het goed vond dat ik dit zou doen. Ik heb het gewoon verteld. Daar schrok ze van, maar ze heeft het aanvaard". Hij heeft zich inmiddels goed op de hoogte gesteld van eer dere poolexpedities en ge merkt dat er juist nu veel be langstelling is voor dergelijke ondernemingen. „Misschien komt het doordat het nu tach tig jaar geleden is dat Peary voor het eerst de Noordpool bereikte. Het is inmiddels in twijfel getrokken of hem dat echt gelukt is. Maar hoe dan ook heb ik veel bewondering voor zijn prestatie, zonder de hulpmiddelen die Timmerman straks heeft, zoals navigatie met satellietsignalen". verandert niet als je een klei ner vervoermiddel gebruikt. Verder zullen we de verschil lende mogelijkheden bekij- De NZH overweegt om op sommige buslijnen de bussen te ver vangen door auto's of taxibusjes. Na de introductie van de zo genaamde „knielbus" (foto) wordt zo het aantal vervoersmoge lijkheden verder uitgebreid. FOTO: WIM VAN NOORT Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk ,.v„. onthaald: deze vrvw"*" krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I-

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11