Jan Timman op weg naar eerste succes Geesink geen kandidaat voor opvolging van Vonhoff Bos aanvoerder schaatsploeg bij jeugdinterland PORTISCH IN OPENINGSFASE VERRAST Skipiste aangepast na zware valpartijen Leidse Courant: voor meer dan nieuws alleen. Een krant voor u! SPORT QeidóaQowumt WOENSDAG 1 FEBRUARI 1989 PAGINA 9 Roeiers interessant voor geldschieters NEUCHATEL Voor de „gouden" olympi sche roeiers Nico Rienks en Ronald Florijn breekt de hoop op financieel betere tijden aan. Het is de bedoeling dat hun sport een professio neler karakter krijgt, nu de overkoepelende bond positief heeft gestemd over het toelaten van prijzengelden in alle races. „Het uitbetalen van prijzengeld zal niet meer beperkt blijven tot bepaalde wedstrijden", aldus Denis Oswald, algemeen secretaris van de In ternationale Roeifederatie (FISA) gisteren. „Er zijn geen grenzen. In alle regatta's mag contant betaald worden". De beslissing, afgelopen weekeinde tijdens de algemene vergadering van de FISA in Athene genomen, volgt op het verzoek van verschillende nationale bonden, die door potentiële geldschieters waren bena derd. Chovanec niet in strijd om Supercup Jozef Chovanec, die gisteren aan een laatste test werd onderwor pen, zal vanavond niet meespelen in het eerste duel tussen KV Me- chelen en PSV om de Supercup. De Tsjechische verdediger van PSV heeft nog te veel last van een onwillig (linker)kniebandje. Vooral het passen leverde Chova nec gisteren nog problemen op. Trainer Guus Hiddink, die in te genstelling tot eerdere plannen wel Jan Heintze in zijn selectie opnam, wenst met de Tsjech geen risico's te nemen met het oog op naderende en in zijn ogen belangrijker confrontaties als die tegen Real Madrid in maart. FOTO: ANP ZWARE STRAF VOOR OSASUNA MADRID De tuchtcommissie van de Spaanse voetbalbond heeft Osasuna zwaar gestraft voor de ongeregeldheden bij de za terdag gestaakte wedstrijd Osasuna - Real Madrid. De club moet de komende drie thuiswedstrijden op neutraal terrein afwer ken. De confrontatie met Real Madrid werd zaterdag in de 43ste minuut, bij een stand van 1-0 in het voordeel van de thuisclub, af geblazen omdat Reals doelman Buyo voort durend met allerlei voorwerpen werd be stookt. De tuchtcommissie achtte het niet noodzakelijk het duel in zijn geheel te laten overspelen. Op 8 maart wordt het restant, met publiek, in het stadion van Zaragoza af gewerkt. Osasuna behoudt de voorsprong van 1-0. De club kreeg tevens een boete van 30.000 gulden. FIFA straft Libië ZURICH De wereldvoet balbond FIFA heeft Libië tot verliezer verklaard in de kwalificatiewedstrijd voor de wereldtitel tegen Algerije, die op 20 januari gespeeld zou worden. Kort voor de aftrap gelastten de Libische autoriteiten het duel af, omdat angst be stond voor een bombarde ment door de Verenigde Staten. Het stadion lag in de buurt van de fabriek in Rabta, waar volgens de Amerikaanse regering che mische wapens worden ge maakt. Zonder te spelen heeft Libië nu met 2-0 ver loren. Sport op tv VANDAAG Nederland 2, 19.25, 21.05, 22.05 en 23.10 uur: Veroni ca's Indoor Soccer-toer- nooi. Nederland 3, 19.55 uur: Voetbal: KV Mechelen- PSV om Super Cup. België Nederlands 2, 20.00 uur: Sportavond. BBC 1, 23.20 uur: Sport- snight. BBC 2, 17.30 uur: Zaalhoc key. Sky Channel, 22.15 uur: Auto- en motorsport. Sky Channel, 23.10 uur: Skiën. ANTWERPEN De eerste partij van de twee kamp voor de kwartfina les van het kandidaten- schaaktoernooi tussen Lajos Portisch en Jan Timman in Antwerpen, is na zestig zetten afge broken. De met wit spe lende Portisch gaf zijn 61ste zet onder couvert af. De partij wordt mor gen voortgezet. De kan sen zijn daarbij aan de zijde van Timman, die een vrij-pion heeft op de a-lijn. „Het rechterwiel van de auto staat al in Amsterdam, don derdag volgt het stuur". Voor Genna Sosonko was er geen twijfel mogelijk: Jan Timman gaat zijn eerste partij van de „tweekamp voor de kwartfi nales van het kandidaten toernooi tegen Lajos Portisch winnen. In de afgebroken stelling is het materiaal zo gereduceerd, dat zwarts vrij pion op de a-lijn de beslissing moet brengen. Portisch juist bekend als een witspeler. Koelbloedigheid en zelfbeheersing zijn de be langrijkste karaktereigen schappen, die de Hongaar sinds jaar en dag worden toe gedicht. Commentator Soson ko vond dat zelfs terug in een beschrijving van Portisch op vijftienjarige leeftiid. In de zevenendertig jaar daarna heeft hij zijn ijverige, correc te en saaie imago opgehou den. Tot hij gisteren bij de over gang van de opening naar het middenspel - geconfron teerd met zwart 14.... Dd8 - g5 van kleur verschoot. Op dat moment moet hij gewe ten hebben dat alle ijver en studie, die hij in de openings theorie had gestopt, vergeefs was geweest. Een ontstellen de ontdekking voor iemand, die op zijn vijftiende jaar er al van overtuigd was, dat openingskennis van het scha ken belangrijker is dan ken nis van het midden- en eind spel en dat een heel schaak leven heeft uitgedragen. Timman nam zijn tegenstan der in de openingsfase te gra zen. Het was de Amsterdam mer niet ontgaan dat collega- grootmeester Ribli in een schaaktijdschrift Portisch' af keer van het Slavisch had beschreven. Op het neutrale Pf3 antwoordde hij d5 en c6; de Meraner-variant van het Slavisch, die hij waarschijn lijk voor het eerst in zijn car rière met zwart hanteerde. Studeerkamer Toch leek Portisch voorbe reid. Met 5. e2-e3 en 6. Lfl-e2 koos hij voor een kennelijk in de studeerkamer gevon den opstelling. Timman ge bruikte veel meer tijd. Hij stond dan ook voor het niet geringe probleem zijn witte loper te ontwikkelen. Uitein delijk koos hij voor 11b7- b6 en 12Lc8-b7. Die aan pak was door Portisch ken nelijk niet voorzien. Met 14. Ddl-d2 beging hij zijn eerste onnauwkeurig heid. Een verloren tempo. Bij Timmans antwoord: 14 Dd8-g5 reageerde de Hon gaar geschokt. Het drong tot hem door dat de openingsop- zet niet had gewerkt en dat hij beland was in een situatie, waarin improvisatie de bo ventoon voerde. Hoe juist dat was getaxeerd, bleek in het vervolg. Wits onberaden opmars met de a- pion lokt de veel gevaarlijker opmars van de zwarte pion op de c-lijn uit. Ten koste van veel investering in be denktijd wist Portisch dat ge vaar in tweede zitting te be zweren. Maar toen was het de inmiddels vrij-gekomen zwarte a-pion, die dreigend aan een opmars begon. Anatoli Karpov heeft in Se attle de tweede partij in de kwartfinales van het kandi datentoernooi om het wereld kampioenschap schaken te gen Johann Hjartarson ge wonnen. Karpov leidt nu met 1 1/2 - 1/2. De voormalige Jan Timman (rechts) en Lajos Portisch bij het begin van hun eerste partij. wereldkampioen speelde met Het verloop van de partij be vestigde de mening van de kenners, dat Karpov de tweekamp tegen de IJslander moeiteloos zal winnen. De schaker uit de Sovjetunie be heerste de partij volledig. Karpov verspeelde de we reldtitel in 1987 aan Kaspa- Het verloop van de eerste partij tussen Portisch (wit) en Timman was als volgt: 1. Pgl-f3 d7-d5, 2. d2-d4 Pg8-f6, 3. c2-c4 c7-c6, 4. Pbl-c3 e7-e6, 5. e2-e3 Pb8-d7, 6. Lfl-e2 d5xc4, 7. a2-a4 Lf8-d6, 8. Pf3-d2 0-0, 9. Pd2xc4 Ld6-c7, 10. b2-b3 Pf6-d5, 11. dl Tf8-d8, 16. Dd2-e2 Pd5xc3, 17. Lb2xc3 e6-e5, 18. d4xe5 Pd7xe5, 19. Lc3xe5 Lc7xe5, 20. h2-h4 Dg5-e7, 21. Pc4xe5 De7xe5, 22. Tdlxd8+ Tb8-d8, 23. Tal-dl Td8xdl, 24. De2xdl De5-c7, 25. b3-b4 h7-h6. 26. Ddl-c2 c6-c5, 27. Lf3xb7 Dc7xb7. 28. b4xc5 Db7-c6, 29. Dc2-d3 b6xc5, 30 Dd3-d8+ Kg8-h7, 31. Dd8-d3+ Kh7-g8, 32. Dd3-d8+ Kg8-h7, 33. Dd8-d3+ g7-g6, 34. Dd3-c4 Kh7-g7, 35. Kgl-fl Dc6-b6, 36. Dc4-c3 Kg7- Kg8-g7, 41. a5-a6 Dd5-d3, 42. Db4- b5 Dd3-c3+, 43. Kel-dl h6-h5, 44. Kdl-e2 Dc3-c2, 45. Ke2-fl c4-c3, 46. Db5-e5+ Kg7-h7. 47. De5-d5 Dc2- bl+, 48. Kfl-g2 Dbl-f5, 49. Dd5-c4 Db2-a3 Df6-b6, 54. Da3-c3+ Kg7- h7. 55. Dc3-c4 Db6-b7. 56. e3-e4 a7- a5, 57 Kg2-gl Db7-a7. 58. Dc4-a4 Afgebroken stelling Onbegrijpelijk da t secretaris Freese is blijven zitten UTRECHT Anton Gee- En het uitreiken van de olym- sink is behoorlijk ont- Piscbe speld aan medaille-win- stemd. De suggestie dat hij naars- Henk Vonhoff als voorzit ter van het Nederlands Tachtig mille Olympisch Comité zou ai activiteiten komen vol- willen opvolgen is bij hem hem al aardig in het verkeerde keelgat grond. „Ik heb al met verte- geschoten. „Het zijn pure genwoordigers; roddels. Ik ben geen kan didaat voor het voorzitter schap. Ik heb met mijn schillende nationale sportbon den gesproken om hen te in formeren welke mogelijkhe den er zijn. Ik probeer te hel- IOC-lidmaatschap bereikt pen waar mogelijk. Ik heb al wat ik wilde bereiken". geregeld dat de ijshockeybond een bijdrage van tachtig mille uit het olympische solidari teitsfonds krijgt voor het aan stellen van een supervisor. Ik Daarin probeer hetzelfde te bereiken voor de honkbalbond. Ook de worstelbond moet worden ge- Geesink onderstreept woorden door met een al o januari aan het NOC gesel ven brief te zwaaien. Da, staat inderdaad heel duidelijk omschreven dat hij het voor zitterschap op generlei wijze holpen. Ik heb in Seoul ge ambieert. In hetzelfde schrij ven maakt hij kenbaar IOC-lid wél graag betrokken sproken met de voorzitter a de internationale worstelbond Nederland bij de trainings- willen worden bij het be- programma's en wedstrijden t stu(u)r(en), alsmede te willen betrekken. Ik benadruk dat ik tijdens al die grsprekken al leen over mijn beleidsplan heb gesproken. Ik heb me heel na- rbórgd. Als 'concretisering drukkelijk buiten de proble- ogen staande matiek van het NOC gehou- streven naar een beleid waar in.de in het „Olympic charter' worden ge. den". Over het vertrek van Henk doelstellingen wil hij Neder land als afgeleide daarvan be trekken bij door het IOC geï- Vonhoff is Geesink kort. Ge- nitieerde internationale olym- zien het gevoerde beleid pische activiteiten. stateert hij: „Ik heb aa Als voorbeelden somt Geesink voelddat het niet goed onder meer op: Het waken tegen politieke vloeden bij deelname aan Olympische Spelen. Het realiseren van een zoge naamde nationale olympische academie voor sportstudenten. Deelname aan de internationa le olympische academie. Orga Anton Geesink, die niet op de stoei van de afgetreden NOC-voorzitter Henk Vonhoff wil gaan zit ten. FOTO: MILAN KONVALINKA Hoe het ook zij: de sportbon- vertegenwoordiger den zijn vanaf 23 november leten en een man v actief geworden. Ik heb daarin .dia. Het bestuur moet uit Run. Samenstelling van et landse olympische Het voordragen landse atleten voor het lid maatschap van de internatio nale atleten commissie. Het voorstellen van Nederlan ders voor een olympische on derscheiding. pen. Het in. Vonhoff niet tot de algemene de vergadering in mei is aange bleven. Het is ook onbegrijpe lijk dat secretaris Ruud Freese is blijven zitten. Algemeen be staat de overtuiging dat sprake is van een soort „His masten voice". Ook Freese zou de con- Olympic Day sequentie moeten trekken Maar nogmaals: ik heb met die zaken niets te maken gehad. Ik heb indertijd alleen afgera den het beleid '84-'88 en het Neder- kanaliseren van de geldstroom op de agenda van de buitenge wone vergadering van 23 no vember te plaatsen. Die onder werpen hadden beter op een gewone ledenvergadering kunnen worden behandeld. geen rol gespeeld. Inmiddels zijn de voorzitters van tien verschillende bonden bijeen ken om een vergadering met het NOC bestuur. Dat is geho noreerd. Maandag komen alle betrokkenen bij elkaar". Breder scala Anton Geesink heeft als IOC- lid zijn wensen kenbaar ge maakt. Hij vertelt te hopen met name bij de bestuurs-sa- menstelling betrokken te zul len worden. „Niet alleen over de opvolging van Henk Von hoff, maar ook als een even tuele aanvulling aan de orde is. Volgens mij zou het goed zijn wanneer het bestuur zou worden uitgebreid met een breder scala worden samenge steld. Ik heb géén namen ge noemd van personen die Henk Vonhoff zouden moeten opvol gen. Ook die geruchten zijn Utrechter houdt zich afzijdig van de vooral door Piet de Bruin van de NeVoBo en Pe ter Lanen van de honkbal- bond binnen de nationale sportwereld ontplooide activi teiten. Maar in het kader van de gesignaleerde problematiek rond het beleidsplan en de veelbesproken samensmelting van NOC en Nederlandse Sport Federatie één van de hangijzers heeft hij wél een uitgesproken mening. Gee sink: „Het woord samensmel ten zou moeten worden veran derd in samenwerking. Er is onvoldoende uitgezocht wie wil samensmelten en waarom. In deze opzet kan het ten kos te gaan van de identiteit. Mijns inziens is het beter als wordt besloten de discussie over het samengaan van NOC en NSF over te hevelen naar de alge mene ledenvergadering in mei. Laat eerst maar een goed bestuur worden gekozen. Dan kan daarna een procedure op gang worden gebracht om te kijken of een verdere vorm van samenwerking tussen NOC en NSF wel nodig is. De bonden moeten nu maar eens zelf het voortouw nemen. Ik wil daar echter niets mee te maken hebben. Ik noem ook geen namen, want ik wil nie mand beïnvloeden". PETER VAN PUTTEN DEN HAAG Thomas Bos voert de Nederlandse schaats- juniorenploeg aan, die op 4 en 5 februari in Heerenveen deel neemt aan een interlandwed strijd tegen de Duitse Demo cratische Republiek, de Vere nigde Staten en de Sovjetunie. Het evenement wordt gehou den na afoop van de Neder landse titelstrijd sprint, dat in hetzelfde weekeinde in Thialf plaatsvindt. Hagenaar Bos wordt in Heer enveen, waar de A- en de B- junioren rijden, vergezeld door kernploeglid Ben van der Burg. De ploeg van coach Leen Pfrommer wordt gecom pleteerd door Ronald Bosker. Bij de meisjes A-junioren is Jo- landa Grimbergen de bekend ste Nederlandse deelneemster. De selecties zijn: Jongen A: Van der Burg, Bos, Bosker. Jongens B: Ritsma, Zandstra, Ten Meisjes A: Jolanda Grimbergen, Ziil- stra. Ossendrijver. Meisjes B: Voetelink, Petra Grimber gen, Van Zuilen. aangewezen: Dames: (Baambrugge), deelnerti Aaftink (Baambrugge), Bolla; (Lage Zwaluwe), Haringa (Ai (Schalkhaar), Hulze- Keul Loorbach (Sappemeei en: Boelsma (Nootdorp), Van den ik (Hattem), Van Hameren (Vleu- Janssen (Delft), Jonkman (St. jlaasga), Loef (Eindhoven), Mos (Poortugaal), Neiiman (Giethoorn), >P). Noy- ..X ens (Den Haag), Peters (Amsterdam), Van der Poel (Roelofarendsveen), Portijk (Heerenveen), Terpstra (En- gelum), Ykema (Pingjum), Ooster laan (Bleiswijk). VAIL Niet alleen de dood van de Spaanse prins Alfonso de Bourbon, die gisteren tij dens het skiën verongelukte, houdt de gemoederen bezig in Vail, waar de wereldtitelstrijd in het alpine skiën wordt afge werkt. Twee zware valpartijen bij de dames, die maandag voor het eerst trainden op de afdaling, deden de kritiek op het parcours zo hoog oplopen, dat twee moeilijke heuvels nog voor de training van dinsdag uit de afdaling werden verwij derd. Cindy Nelson, de be denkster van de piste, beland de in de beklaagdenbank. De kritiek spitste zich vooral toe op de zogenaamde „Colum- bine"-sprong, waarbij de skis ters een vlucht van dertig me ter maakten, zo'n vijf meter van de grond. Ook de „Franse sprong", vlak voor de finish, oogstte weinig waardering. Ondanks de waarschuwingen vooraf van verschillende trai ners, bleven de riskante ge deelten gehandhaafd. Nelson legde de kanttekeningen naast zich neer: Na zestien afdalin gen werd de training echter gestaakt. Balans: Beatrice Gaf- ner uit Zwitserland hield aan het passeren van de „Columbi ne" een gescheurde kruisband en een gebroken scheenbeen over. Voor haar loopbaan wordt gevreesd. De Oosten rijkse Barbara Sadleder kwam er met een kneuzing boven de enkel relatief goed vanaf. De Westduitse damescoach was de eerste die zijn pupillen niet meer liet starten. Nadat Oostenrijk en Zwitserland zich bij die stelling hadden aange sloten, werd de training stilge legd en, later, het parcours aangepast De Oostenrijkse springster Sigrid Wolf: „God zij dank. De sprong was waan zin. Je werd zo hoog wegge slingerd, dat je een prachtig uitzicht over Vail had". Vol gens de trainers is de oorzaak van de misstanden duidelijk. Zij hebben bij wereldkampi oenschappen en Olympische Spelen, in tegenstelling tot'bij de wedstrijden om de wereld beker, geen inspraak over het parcours van de afdaling. Dat moet veranderen, volgens Mayr. „Want de leden van de jury hier komen nooit buiten op de piste". Buitenlandse interesse voor Preud'Homme MECHELEN Manager Mo- lowny van Real Madrid zal vanavond in Mechelen op de tribune zitten bij de Supercup- wedstrijd tussen KV Mechelen en PSV. Z'n interesse zal voor namelijk uitgaan naar de ver richtingen van de nationale Belgische doelman Michel Preud'Homme. Met de Spaan se kampioen is ook FC Porto gecharmeerd van de goalie. De Portugezen hebben een bod van omgerekend twee miljoen Nederlandse guldens uitgebracht op de 30-jarige doelman, die contractueel nog een jaar aan Mechelen verbon den is. Preud'Homme zou er financieel ook aardig wijzer van worden. Een jaarsalaris van een half miljoen gulden is hem in het vooruitzicht ge steld. De international aarzelt nog of hij zijn vaderland zal verlaten. Hij heeft met z'n Portugese gesprekspartners een afspraak gemaakt om voor de WK-in- terland Portugal-Belgie, op 15 februari, om de tafel te gaan zitten. Gerrit Plomp zet arbitragezaak door DEN HAAG Gerrit Plomp zet de arbitragezaak die hij te gen FC Utrecht heeft aange spannen door, ondanks het feit dat Grasshoppers voorlopig af ziet van de aankoop van de verdediger. De Zwitserse club heeft de spelersvakbond VVCS gisterochtend laten we ten geen tussentijdse transfer meer te willen. „De belangstelling van Grass hoppers blijft echter latent aanwezig", aldus VVCS- woordvoerder Karei Jansen. „Aan het einde van het sei zoen komt de ploeg op de af faire terug. Het is in het be lang van de speler om de arbi tragezaak nu door te zetten. Dan weet hij straks voor welk bedrag hij kan vertrekken". Plomp besloot vorige week een arbitragezaak tegen FC Utrecht aan te spannen, nadat er onenigheid bleef bestaan tussen beide partijen over de hoogte van het transferbedrag. Aanvankelijk bedroeg het ver schil in vraag en aanbod een ton. Plomp voelt zich bena deeld door zijn huidige werk gever. „Ik wil niet ingaan op de vraag wie gelijk heeft", al dus Jansen, „maar het komt vaak voor dat een transactie als deze afspringt op het loven en bieden. Daarom is het ver standig van Plomp de arbitra ge-zaak door te zetten". sportuitslagen BASKETBAL Heren, eredivisie Weert-DAS 79-59, Rotterdam-Cana- Daysugar Baldwin. 3. Carla B. Niet gestart: Denver Cede. Toto: winnend 1,50, plaats 1,50, 1,40, 2,20, koppel 4,00, trio 47,20. 1,40, koppel 20,20, t 3e koers, 2000 m: 1. Dream Mereveld (R. van Stam) 2.44,0 - 1.22,0, 2. Dodo Buitenzorg, 3. Dave Vlctrix. Niet ge- 157,70. 4e koers. 2000 m: 1. Ambrosius (J. Elzinga) 2.43,4 - 1.21,7. 2. Clip Para de, 3. Bandolero. Niet gestart: Florida Sass. Toto: winnend 32,10, plaats 3.00. 4.20. 1,40, koppel 100,90, trio (C. Wortel) 2.10,3 - 1.21,0, 2. Atomic Power, 3. All Buitenzorg. Toto: win nend 4,50, plaats 2,20, 2,10, 3,30, 4.01,0 - 1.23,1, 2. Afra Baker, Chance Enkhuizen. 4. Zlco van Sha- Nlet gestart: Benno R. Toto: 3293,00. 7e koers, 2440 m: 1. Anton Aldorp (H. Grift) 3.14,9 - 1.19,9, 2. Vareljo B. 3. Zep Star Last. Niet gestart: Boris Boshoeve. Toto: winnend 5,10, plaats 2,40, 2,40, 4,30, koppel 50,30, trio 867,30. 1. Brltta (Me). Wa- .19,4, 2. Do Lor Als Niet gestart: Zlnga- du Bois. Toto: winnend 5,90, plaats 1.60, 1,10, 1,40. koppel 9,40, trio 110.70. i: Alfa Nora (H. Grift) 2.30. 46,10. 10e koers,koers, 2440 m: 1. Barry Quick (Ao. de Wrede) 3.19,8 - 1.21,9, 2. Amazone Capello, 3. Akassan Ash- ton, 4. Zhamra. Niet gestart: AJax Buitenzorg. Toto: winnend 1,50, plaats 1,00, 1,50, 1,40, koppel 22,50,

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9