Bommen moeten verzet in Afghanistan breken Geen stenen, maar vrede" Zoon VdB doet emotionele oproep aan ontvoerders Duits kind mag weten wie echte vader is Zeef BUITENLAND WOENSDAG 1 FEBRUARI 1989 PAGINA 5 Onlusten in Moldavië MOSKOU In de Sovjetrepubliek Moldavië hebben zich vorige week nationalistische onlusten afge speeld. Dit blijkt uit berichten in de Moldavische krant Sovjetskaja Mol davia, die gisteren in Moskou aan kwam. Nationalistische betogers hebben op 22 januari in de Kisjin- jov, de hoofstad van de republiek Moldavië, tegen de plaatselijke re gering en partijleiding gedemon streerd. De betoging was georgani seerd door de nationalistische Ma- tejevitsj-club, die wil dat de autori teiten meer doen om de Moldavi sche cultuur tegen de invloed van het Russisch te beschermen. „Roemeense premier is al een week dood" BONN De premier van Roemenië, Constantin Das- calescu, is afgelopen week overleden. Om te voorko men dat het verjaardagsfeest van de Roemeense president Nicolae Ceaucescu werd ver stoord, is het bericht over de dood van de premier nu pas wereldkundig gemaakt. Dat heeft het Westduitse dagblad „Bildzeitung" gisteren ge meld. Dascalescu zou op 24 januari op 65-jarige leeftijd zijn overleden, twee dagen voor zijn veijaardag. Nicaragua halveert overheidsbegroting MANAGUA President Daniel Or tega van Nicaragua heeft voor dit jaar drastische bezuinigingsmaatre gelen aangekondigd. Het ligt in de bedoeling om de overheidsbegroting bijna te halveren, 35.000 man over heidspersoneel naar huis te sturen en de subsidies op basisprodukten op te heffen. Ortega waarschuwde dat als de inflatie (vorig jaar 20.000 pro cent) niet onder controle wordt ge bracht en de produktie niet stijgt, de regering gedwongen zou kunnen worden tot invoering van een „oor logseconomie". Hij opperde de moge lijkheid dat stedelingen zouden ver huizen naar het platteland, om daar werk te vinden. Moeizaam zoeken naar jury voor proces-North WASHINGTON Rechter Gerhard Gesell, die het Iran- Contra proces tegen de voorma lige Witte Huis-medewerker Oliver North leidt, heeft zich op de eerste procesdag afgevraagd of het proces wel gevoerd kan worden, omdat slechts met gro te moeite een onbevooroordeel de jury is samen te stellen. Om dat de Iran-Contra affaire uit gebreid in de Amerikaanse me dia te zien is geweest, is het moeilijk juryleden te vinden die de zaak niet hebben gevolgd en daardoor niet beïnvloed zijn. Olie bedreigt Antarctica WASHINGTON Een Argentijns schip dat op weg was naar een basis bij de Zuidpool is gisteren in de straat van Bismarck op de rotsen gelopen en ge zonken. Daardoor dreigt bijna een mil joen liter dieselolie in zee terecht te ko men. Argentinië heeft twee schepen ge stuurd in de hoop de lading over te kunnen pompen voordat het gezonken schip in tweeën breekt. Als de Argen tijnse poolvaarder inderdaad zijn olie lading verliest, betekent dat de eerste ernstige milieuvervuiling voor Antarc tica. Bij de Amerikaanse Zuidpool-basis Palmer zou reeds olie ziin aangespoeld. Bij de scheepsramp hebben zich overi gens geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Franse beurscommissie schakelt Justitie in PARIJS De Parijse beurscommissie COB is ervan overtuigd dat „meerdere personen" hun mond voorbij hebben ge praat vlak voor de overname van het Amerikaanse verpakkingsconcern American National Can (ANC) door het Franse staatsbedrijf Pechiney. Dat is de wat magere conclusie van het gisteren gepubliceerde onderzoek van de COB in de „affaire Pechiney", waarbij het gaat om effectenhandel met voorkennis. Zes Fransen, onder wie twee vrienden van president Mitterrand, zouden hiervan hebben geprofiteerd. Omdat het de COB aan bevoegdheden ontbreekt en niets bewezen kan worden, is de zaak doorge speeld aan de Franse Justitie. Minister Van den Broek had gisteren een persoonlijke ontmoeting met Bassam abu Sharif, advi seur van Arafat. foto: anp ISRAËLISCHE OUD-MINISTER EBAN IN VREDESPALEIS: DEN HAAG „Ik wil geen stenen, geen intifafa, geen oorlog. Ik wil vrede. Maar zolang Shamir niet met de PLO wil onder handelen, verandert er nog niets". Zo vat de Is raëlische oud-minister van buitenlandse zaken Abba Eban samen wat een con ferentie in het Vredespa leis in Den Haag over het Israelisch-Palestijnse con flict tot nu toe heeft opge leverd. In dat Vredespaleis hangt, in elk geval tot morgen, een sfeer van welwillendheid. Het drie daagse congres buigt zich over de vraag hoe Europa kan bij dragen aan een oplossing van het conflict in het Midden- Oosten. Onder de deelnemers bevinden zich naast Europese politici en wetenschappers ook een Israëlische en een Pale stijnse delegatie die, zo bleek op de eerste dag, het volste be grip hebben voor eikaars standpunten. De grote proble men worden hier en daar even aangestipt en vervolgens weer weggemoffeld. Ook Bassam Abu Sharif (advi seur van Arafat), die aan de vooravond van de conferentie de toestand in de bezette ge bieden nog had vergeleken met het nazi-tijdperk, hield gisteren een ingetogen toe spraak. „Ze draaien om de problemen heen, ze zeggen niet waar het om gaat. Het lijkt alsof ze de zaak willen simplificeren", waren veel ge hoorde opmerkingen in de wandelgangen. Daór waren de discussies heftiger dan in de zaal en werden kant en klare oplossingen aangeboden voor het conflict in het Midden- Oosten. Wantrouwen Verrast waren alle aanwezigen door de positieve toespraak van minister Van den Broek (buitenlandse zaken). „De standpunten van Israel en de PLO staan dichter bij elkaar dan ooit tevoren", aldus de mi nister. Voor de Europese sta- Israel bestookt met kritiek in Genève GENEVE Israel is gis teren voor de VN-mensen- rechtencommissie in Ge nève flink onder vuur ge nomen. De PLO sprak van misdaden tegen de mense lijkheid in verband met het Israëlische optreden tegen de Palestijnse bevol king. Ook Amnesty Inter national leverde kritiek en riep Israel op het overma tige gebruik van geweld tegen de Palestijnse bevol king in de bezette gebie den te matigen. Volgens PLO-ambassadeur Nabil Ramlawi schendt Israel de internationale conventies door het doden, het marte len, het deporteren, het vernielen van huizen, het verhinderen van vrije godsdienstuitoefening en het toedienen van collec tieve straffen. „Dit komt neer op oorlogsmisdaden, misdaden tegen de mense lijkheid en misdaden tegen de vrede en de veiligheid van de mensheid", aldus Ramlawi die namens de door de PLO eenzijdig uit geroepen staat Palestina het woord voerde. ten ziet Van den Broek een duidelijke rol om het wantrou wen tussen beide partijen weg te nemen, het was gisteren overigens zijn eerste ontmoe ting met PLO'ers in zijn hoe danigheid als Nederlands mi nister van buitenlandse zaken. Door de wet die het Israeli's verbiedt met Palestijnen te praten heeft de conferentie een nogal gedwongen karak ter. Om die wet te omzeilen richten de sprekers zich niet rechtstreeks tot elkaar, maar alleen via de voorzitter praten. Tijdens de toespraken zijn de Israëlische en Palestijnse deel nemers van elkaar gescheiden door het gangpad, maar ook na de „discussies" zoèken ze el kaar niet op. Gisteren werd Sharif direct na zijn speech door zijn persoon lijke bewaker afgevoerd naar een aparte ruimte. De deuren werden gesloten en pas na de pauze liet de PLO-afgevaar- digde zich weer zien. Voor de Israëlische oud-minis ter Eban is de bijeenkomst in Den Haag een eerste „ontmoe ting" met de PLO. In zeer welbespraakt Engels zette hij zijn standpunten uiteen. „Het is nog slechts een kwestie van tijd voor we aan de directe on derhandelingen kunnen be ginnen", meende Eban. Afif Safieh, vertegenwoordi ger van de PLO in Nederland, reageerde hier fel op. „U bent zo welbespraakt, ik begrijp niet dat u nog het standpunt van de Israëlische regering kan vertegenwoordigen", al dus Safieh die met zijn hevig geëmotioneerde toespraak meer applaus oogstte dan Eban. Federatie Eban gaf toe dat er voor even tuele onderhandelingen nog de nodige barrières uit de weg ge ruimd moeten worden. „Na veertig jaar is het duidelijk dat het onmogelijk is het beloofde land aan één van beide partij en terug te geven. We zullen het land moeten delen, anders kan er geen vrede komen". Eban jgelooft dat 1989 een be langrijk iaar kan worden voor het Midden-Oosten nu de „Pa lestijnen hard werken aan hun geloofwaardigheid". Naar zijn mening zou de Israëlische re gering er het beste aan doen contact op te nemen met de Verenigde Staten en via hen te onderhandelen met de PLO. „Ik geloof in een Israel vol gens Benelux-model", zei hij, „een federatie van drie zelf standige staten: die van de Is raeli's, van de Palestijnen en van de Jordaniërs. Ik wil mijn ideeën niet opdringen, er valt bovendien nog niets te onder handelen, maar je weet maar nooit. Toen Jean Monet het idee van een verenigd Europa lanceerde, werd hij uitgela chen. Nu lacht iedereen waar schijnlijk om mij". JEANNETTE v. LEEUWEN ISLAMABAD In de laatste dagen van hun aanwezigheid in Afgha nistan proberen de Sovjet troepen met hevige bom bardementen het Af ghaanse verzet te breken. Bij deze aanvallen zijn volgens westerse waarne mers al honderden men sen om het leven geko men. De meeste doelwitten lagen dichtbij de noordelijke Salang- route. Maar volgens westerse diplomaten en moslimrebellen werden ook dorpen getroffen die tot vijftig kilometer van de Salang-weg af liggen en kun nen de aanvallen, dus niet de fensief genoemd worden. Zij menen dat de aanvallen be doeld zijn om het verzet murw te maken, zodat het tot een po litiek vergelijk zou willen ko men met de regering in Kabul. In Moskou werd gezegd dat de Sovjet-strijdkrachten alleen gevechten aangaan om een veilige aftocht te waarborgen. Beschuldigingen van het Ame rikaanse ministerie van bui tenlandse zaken, dat de Sovjet unie bij haar aftocht de tactiek van „de verschroeide aarde" zou toepassen, werden van de hand gewezen. Volgens een woordvoerder van het Sovjet ministerie van buitenlandse zaken escaleert de strijd in Af ghanistan omdat het gewa pend verzet probeert blokka des te leggen rond belangrijke steden, waaronder Kabul. Sovjet-commandant Boris Gromov verzekerde dat de Sovjetunie na het vertrek van al haar militairen uit Afgha nistan de bombardementen op kampen van het Afghaanse verzet zal staken. Volgens Moslim-rebellen in Afghanistan hebben de Sovjet troepen gisteren vier lange-af- mensen zijn omgekomen, standsraketten afgevuurd op Voor de overlevenden dorpenikngs.de voornaamste getroffen Afghaanse dorpen m.V'heeft""meegemaakt 'tfct route die het Bode Leger bij zijn de vooruitzichten allesbe- voedsei,ekort wordt boven zijn terugtrekking zal volgen, halve rooskleurig. Zij zijn dak- dien met de da„ schrijnender Bij die aanval zouden zeventig loos en hebben bovendien te Christian Vanden Boeynants kan zijn tranen niet bedwingen als hij de ontvoerders van zijn vader oproept een levensteken te geven. foto: anp BRUSSEL De zoon van de ex-premier van België Paul Vanden Boeynants heeft de ontvoerders van de politicus in een emotio nele oproep gevraagd om een levensteken van zijn vader. Vanden Boeynants verdween zeventien da gen geleden. Christian Vanden Boeynants vroeg de ontvoerders contact met hem op te nemen. Hij zei bereid te zijn overal naar toe te gaan waar ze maar wilden om met hen over de vrijlating van zijn vader te praten. Vanden Boeynants (69), die hartklachten heeft, werd op 14 januari in de garage bij zijn huis in Brussel ontvoerd. De ontvoering is opgeëist door de Socialistische Revolutionaire Brigade die een losgeld eist var. dertig miljoen frank (zo'n 1,6 miljoen gulden) tweederde naar de arm België zou moeten gaan. Op 25 januari stuurden de ont voerders een kopie van Van den Boeynants identiteitskaart en een door hem geschreven brief naar een Brussels dag blad. Maar volgens de Belgi sche recherche bewees dat niet dat de premier nog in leven was. De ontvoerders hebben aangekondigd dat de christen democratische politicus zich voor een „volkstribunaal" zou moeten verantwoorden we gens „corruptie en demago gie". KARLSRUHE Een kind dat buitenechtelijk is verwekt heeft er, als het volwassen is geworden, recht op te weten wie de biologische vader is. Bepalingen in het burgerlijk wetboek die dit verhinderen zijn in strijd met de grondwet. Dat heeft het Bundesverfas- sungsgericht in Karlsruhe be paald. Dit gerechtshof toetst besluiten, wetten en gerecht suitspraken aan de Duitse grondwet en heeft in dit op zicht het laatste woord. De uit spraak is een opluchting voor veel buitenechtelijk geboren Westduitsers, die nu eindelijk met succes opheldering over hun afstamming kunnen af dwingen. Echter, de uitspraak kan ook grote gevolgen heb ben voor de kunstmatige be vruchting. De vraag is of de zo angstvallig bewaakte anoi teit op den duur wel kan den gehandhaafd. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Kapitein Rob in China 287) Ja het is een kist, zwaar met koper beslagen *op de hoeken. Die moet vast en zeker van „De Vrijheid" afkomstig zijn. Snel bevestigt Willy het touw aan één der hengsels en wanneer zij bij na ademloos weer aan de oppervlakte verschijnt, zegt ze hijgend tegen Rob: „Kapitein, trekt u nou maar 's flink aan het touw." Dat laat Rob zich geen twee maal zeggen en spoedig heeft hij de kist aan boord gehesen. Willy duikt opnieuw.... en nog eens.... en nog eens.... Maar hoe ze ook speurt, er is niets meer te vinden dan die ene kist. Inmiddels heeft Rob de kist geopend en de meisjes kijken de ogen uit. Wat een schatten! Maar Rob zit er een beetje somber naar te kijken. „Laten we het maar overboord gooien," zegt hij, „al die rommel heeft mij alleen maar ongeluk gebracht." Overboord gooien?! De meisjes zijn sprakeloos. Daar liggen een paar miljoen dollar voor het grijpen en dan zou je zo iets weggooien? „Maar kapitein," zegt Marga, „voor dit snoer paarlen alleen kunt u een prachtig nieuw zeilschip kopen." Een nieuw schip? Een nieuwe „Vrijheid"? Aan die mogelijkheid heeft Rob eigenlijk nog niet gedacht. Hervorming Britse gezondheidszorg LONDEN De Britse rege ring is van plan het veertig jaar oude stelsel van de ge zondheidszorg (NHS) radicaal te hervormen. De NHD voor ziet de Britten al sinds 1948 van vrijwel gratis medische zorg. De NHS is de grootste werkgever van Europa met een miljoen werknemers en een jaarlijkse begroting van 92 miljard gulden. De regering wil nu de grote ziekenhuizen meer zelfbestuur geven en de bevoegdheden van de regiona le gezondheidsdiensten ver groten. Verder krijgen de pa- tienten, als het aan de regering ligt, voortaan het recht zelf hun huisarts uit te kiezen. Ook wil de regering meer geld voor de ziekenhuizen en artsen om de efficiëntie te vergroten. Verder zouden alle ziekenhui zen het recht moeten krijgen om particuliere patiënten te behandelen. Volgens de La- bour-oppositie is de reorgani satie de eerste stap van de pri vatisering van de gezondheids zorg. Carnaval In een loods van een van Rlo's samba-verenigingen wordt de laatste hand gelegd aan een praalwagens, die mee zal rijd3n in de grote carnavals-optocht van Rio de Janeiro. Zaterdag begint het spektakel, dat vrijwel zonder ophouden tot dinsdagavond zal door Roger Simons LONDEN De Britse premier Thatcher (63) eet elke morgen een gepocheerd eitje op toast. Ze leest daarbij de kranten. Die bezorgen haar vaak hypertensie. Telkens als ze merkt dat de ochtendbladen informatie bevatten die ministeriële of ambtelijke loslippigheid verraadt, spuwt Margaret Thatcher vuur en vlam. Ze kan er niet tegen dat Whitehall de buurt van het regeringsapparaat in feite zo dicht is als een zeef. Zelfs Downing Street 10, het kantoorgebouw waarin Margaret en Denis Thatcher op de hoogste etage een kleine flat bewonen, geeft tegenwoordig vrij geregeld geheimpjes prijs. De premier zou dolgraag weten wie de rekels zijn die hun mond niet kunnen houden. Ze dreigt vaak met een openbaar onderzoek, maar dan zwijgt iedereen weer als het graf. Thatchers ministers zijn de hardnekkigste verspreiders van roddelpraat. Geheimen verklappen is immers een onderdeel van het Londense politieke spel. Wie ooit de top van de ladder wil bereiken, moet af en toe iets teveel loslaten. De drie ministeriële posten waarop ambitieuze politici het vooral gemunt hebben, zijn binnenlandse zaken, buitenlandse zaken en financiën. Hoewel het wellicht nog tot van de zomer zal duren eer premier Thatcher haar regering een nieuw aangezicht geeft, staat Londen momenteel bol van tegenstrijdige geruchten. Het gaat bijna altijd over ministers die door de bewindsvrouwe ontslagen zouden kunnen worden. Professionele roddelaars menen te weten dat Nigel Lawson hiervoor zeker in aanmerking komt. Als minister van financiën woont hij op nummer 11 in Thatchers Downing Street. Gezegd wordt dat de premier en Lawson met elkaar overhoopliggen. Lawsons dagen als minister van financiën zouden zijn geteld. Mensen die Lawson niet bepaald gunstig gezind zijn, zorgen voor de verspreiding van de roddels. Zij speculeren op het publieke geheim dat energieminister Cecil Parkinson nog steeds Thatchers „golden boy" is, ook al noemt zijn gewezen vriendin Sara Keays moeder van zijn zwaar gehandicapte buitenechtelijke dochtertje hem een schurk. Parkinson mikt op het departement van financiën: hij wil per se Thatchers buurman worden. Hoopt hij haar te kunnen opvolgen? Hoewel ze zeker niet eeuwig zal aanblijven, heeft de premier nog steeds geen officiële opvolger gekozen. Vertelt wordt dat ze momenteel hiervoor het oog laat vallen op Kenneth Baker, die minister van onderwijs is. Maar omdat Margaret Thatcher in de jaren negentig nog een vierde ambtsperiode hoopt te kunnen beginnen (een unieke gebeurtenis, zo wordt nu al gezegd) zal haar kroonprins geduldig zijn tijd moeten verbeiden. Misschien laat ze hem nog een poosje sudderen op een departement met meer politiek aanzien. Binnenlandse zaken is daarvoor de geknipte plaats. Het wil /mmers niet boteren tussen Thatcher en haar huidige minister op het Home Office, Douglas Hurd. Deze ergert haar, omdat hij te veel zijn eigen weg gaat. Verwacht wordt dat Hurd zal moeten opstappen. Minister van buitenlandse zaken Sir Geoffrey Howe is tegenwoordig evenmin een van Thatchers favorieten. De premier heeft eigenlijk een grote hekel aan het Foreign Office. Ze kan Sir Geoffrey, die vaak een beetje sullig overkomt, niet goed velen omdat hij in de officiële rangorde onmiddellijk op haarzelf volgt. Bovendien is hij momenteel het langste aan van alle ministers van buitenlandse zaken die Groot- Brittannie sedert de Eerste Wereldoorlog heeft gehad. Thatcher staat nu eenmaal niet graag in andermans schaduw. Een oplossing zou zijn Howe tot lord te maken in plaats van sir. Daarmee vedwijnt hij naar het Hogerhuis. Op het Foreign Office kan ze dan Nigel Lawson benoemen. Het is in Londen, zoals een hoge ambtenaar in Whitehall zegt: „Er staat dit keer voor heel wat politici enorm veel op het spel. Premier Thatcher zal in de zomer haar regering hervormen, om weer met een schone lei te kunnen beginnen

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5