De man moet ook emanciperen Rechter mag verkrachter financieel aanpakken Verbranding van „bezeten" baby was geen moord CNV: werkgevers worden nerveus Insect in sigaret gevonden: man eist schadevergoeding BINNENLAND £cidóc Souoont WOENSDAG 1 FEBRUARI 1989 PAGINA 3 Vogels zitten vliegtuig dwars SCHIPHOL Een DC-10 van Martinair heeft gistermiddag tijdens de start van Schiphol vo gels in twee van de drie motoren gekregen. De gezagvoerder besloot direct naar de luchtha ven terug te keren. Hoewel de twee motoren waren beschadigd, konden zij bij de landing toch worden gebruikt. Eerder in de maand ja nuari had een Boeing 747 van dezelfde lucht vaartmaatschappij ook een vogelaanvaring. Op Schiphol zijn naar schatting vijf- tot tiendui zend kieviten neergestreken, die door het zachte winterweer de trek naar het zuiden hebben onderbroken. De dieren worden conti nu in de gaten gehouden en zonodig verjaagd naar die delen van de luchthaven waar ze geen gevaar voor de luchtvaart opleveren. Vo gelwachters zijn daar dag en nacht mee bezig. Man bekent 200 diefstallen uit cabines van vrachtwagens ROTTERDAM Een 27-jarige man heeft tegenover de Rotterdamse poli tie bekend in heel Nederland onge veer 200 diefstallen uit de cabines van vrachtwagens te hebben gepleegd. De man werd vorige week vrijdag op he terdaad betrapt. Tijdens het verhoor bekende hij de andere diefstallen die hij sinds begin 1988 pleegde om in zijn levensonderhoud te voorzien. Hij had het voornamelijk voorzien op geld en waardepapieren die de chauffeurs in de cabines achterlieten. Hoeveel zijn totale buit bedraagt is niet te zeggen, aldus de woordvoerder van de politie. De man is inmiddels voorgeleid aan de officier van justitie. VVD: jongeren EG moeten twee vreemde talen leren DEN HAAG Alle jongeren in de twaalf landen van de Europese Gemeen schap moeten tijdens de leerplichtige leeftijd naast hun moedertaal minstens twee andere talen uit de EG leren. Dit is de kern van een voorstel dat de Neder landse Europarlementariër Jessica Larive (VVD) over twee weken aan het Euro pees parlement zal voorleggen. Mevrouw Larive vindt dat de vervaging van de Eu ropese grenzen in 1992 een beter onder wijs in vreemde talen noodzakelijk maakt. De jongeren zouden volgens me vrouw Larive ook meer moeten leren over de andere landen en culturen in de EG. Daarbij dient tevens aandacht be steed te worden aan de bestrijding van vreemdelingenhaat. Miljoen brandschade door nalatigheid UTRECHT Een brand op de zeventiende verdieping van een kantorenflat in Utrecht heeft gisteren een schade ver oorzaakt van een miljoen gul den. De brand ontstond door dat iemand had verzuimd een dompelaartje om water te ver warmen uit te zetten. Daar door ging de boel smeulen en sprongen de ruiten. Glasscher ven vielen dwars door een bij het gebouw geparkeerde auto. Er is ook nogal wat schade aangericht aan computers, al dus een woordvoerder van de politie. Persoonlijke ongeluk ken zijn niet gebeurd. Verzet in CDA tegen christen-technocratie DEN HAAG De roep van het CDA-partijbestuur om meer mensen met manage- mentscapaciteiten in het par tijkader en vertegenwoordi gende functies, heeft de irri tatie gewekt van de directeur van het wetenschappelijk in stituut van het CDA, drs. A. Oostlander. In het CDA-jon- gerenblad „Interruptie" zet hij zich in krachtige taal af tegen de technocratische ten densen en de hang naar cen tralisme in zijn partij. „We zijn als CDA nu een maal geen yuppiepartij. Je kunt wel zeggen: die brave gelovigen blijven wel voor eeuwig op ons stemmen, daarom proberen we nu een nieuwe kiesmarkt aan te bo ren, bestaande uit buiten staanders. Maar dat vind ik niet trouw en ook niet echt sterk. Dan gok je op de ver keerde doelgroep. Het lijkt op een poging van een spij kerbroekenfabrikant om de markt van oude dames te be reiken". De CDA-ideoloog windt zich ook op over het idee van partijvoorzitter Van Velzen om van het wetenschappelijk instituut een soort beleidsaf deling van de partijtop te maken. „Het lukt in elk ge val niet het antwoord op het evangelisch appèl te vinden als je er een soort bevels structuur op zou nahouden. De CDA-jongeren bij wie veel verzet leeft tegen wat de „christen-technocratie" wordt genoemd, voelen zich gesteund door Oostlanders woorden. Zij menen dat hun kritiek breder in de partij leeft. Volgens het CDJA neemt de managerscultuur in de moederpartij een te hoge vlucht. EERSTE-KAMERLID BOS-BEERNINK (CDA): DEN HAAG Ze spreekt van „een enorme kente ring". Vrouwen hebben zich de laatste jaren welis waar moeizaam, maar toch met succes een plaats op de arbeidsmarkt weten te veroveren. „Vroeger stopten vrouwen met wer ken als ze gingen trou wen. Momenteel doen ze dat bij de geboorte van 'hun eerste kind en nu moeten we ervoor zorgen dat ze op die arbeidsmarkt blijven", zegt het Eerste- Kamerlid mevrouw B.F. Bos-Beernink (CDA), tot voor kort ook bestuurslid van de Nederlandse Vrou wenraad. Er is volgens de christen-de mocratische senator al heel wat tot stand gebracht op het gebied van vrouwenemancipa tie. „En niet alleen op het ge bied van de arbeid. Ik denk dat je in het algemeen kunt zeggen dat vrouwen weerbaar der geworden zijn. Dat merk ik om me heen en in de vrou wenorganisaties. Men durft standpunten in te nemen. Za ken te verdedigen". Bos-Beernink sprak vanmid dag in Den Haag op het con gres „Een zelfstandig bestaan", dat was georganiseerd ter gele genheid van de tiende verjaar dag van de Directie Coördina tie Emancipatiebeleid (DCE). De keuze van het congresthe ma lag eigelijk nogal voor de hand. Immers, de mogelijk heid van een zelfstandig be staan voor iedereen is een van de belangrijkste pijlers van het emancipatiebeleid. Bovendien komt 1990 snel dichterbij; het jaar, waarin meisjes vanaf hun achttiende geacht worden eco nomisch zelfstandig te zijn (de 1990-maatregel). Zorg Mevrouw Bos ziet, afgezien van het gedeeld ouderschap en de herverdeling van betaald en onbetaald werk, de econo mische zelfstandigheid als één van de belangrijkste uitgangs punten. Toch zijn er volgens haar nog wel enige haken en ogen. „Ik vind dat die zelf standigheid wel erg gericht is op meisjes. Het begrip econo mische zelfstandigheid bete kent immers niet alleen finan ciële zelfstandigheid, maar ook zorg-zelfstandigheid. En wat zie je: meisjes worden steeds meer op de arbeidsmarkt voorbereid, wiskunde wordt op school verplicht gesteld, maar het vak „zorg" wordt ge schrapt of bij biologie onderge bracht. Het gaat echter niet al leen om emancipatie van vrouwen. We moeten toe naar een emancipatie van de sa menleving. Dus ook van man- Dat betekent voor Bos ook de herverdeling van het werk binnenshuis. „De organisatie van het thuisfront komt nu voor het grootste deel op de schouders van de vrouwen te recht, zelfs als ze daarnaast een baan buitenshuis hebben. Dat moet veranderen en dat is vooral een kwestie van het doorbreken van rollenpatro nen. De ouders kunnen dat be reiken in de opvoeding van hun kinderen, maar ook het onderwijs kan en moet daarbij een stimulerende rol spelen". Kinderopvang Wezenlijk voor het bereiken van economische zelfstandig- Mevrouw B.F. Bos-Beernink: ..Ook het werk binnenshuis moet worden verdeeld". foto: dijkstra heid acht het Eerste-Kamerlid onder meer goede en voldoen de kinderopvang. Haar voor keur gaat uit naar wijkgebon- den opvang. Bij bedrijfscrèches zet ze vraagtekens. „Kijk, een bedrijfscrèche is natuurljk be ter dan niets. Maar in de prak tijk blijkt dat de kinderen bij na altijd naar de crèche gaan van het bedrijf waar de moe der werkt. Neem bijvoorbeeld de opvang op de Vrije Univer siteit van Amsterdam. Daar kunnen alleen de kinderen van vrouwelijke werknemers terecht. En de vrouwen zijn het dus die altijd moeten zor gen voor het halen en brengen van de kinderen. Bij wijkge- bonden opvang worden juist ook de vaders erbij betrok ken". „Dit soort geluiden hoor je trouwens ook in Oost-Europa. Ik heb daar vrouwen gespro ken die eigenlijk ook veel lie ver wijkgebonden opvang wil den dan bedrijfscrèches. Bo vendien vind ik dat vrouwen die onbetaald werken, bijvoor beeld op basisscholen of in verpleeghuizen, ook gebruik moeten kunnen maken van kinderopvang. En dat kan als die wijkgebonden is". Volgens mevrouw Bos zou ook overwogen moeten worden om zowel het bedrijf van de man als dat van de vrouw mee te laten betalen aan de kinderop vang. „Dat gebeurt bijvoor beeld in China. Zelfs wanneer een kind in de kinderopvang van het bedrijf van de moeder zit, betaalt het bedrijf van de vader daaraan mee. Als dat in Nederland zou gebeuren, wor den kleine bedrijven, voor wie het nu te duur is om een crè che op te zetten, over de drem pel getrokken". Gastouders In de bezwaren van de Eman- cipatieraad tegen de zoge naamde gastouderprojecten kan het kamerlid zich niet vinden. „Dat deze gastouders niet gekwalificeerd zouden zijn, vind ik een zwak argu ment. Je vraagt je toch ook niet af of een moeder wel voor de opvoeding van haar kinde ren gekwalificeerd is? Wel moet de rechtspositie van deze gastouders worden verbeterd. Anders krijg je een vorm van thuiswerk zonder sociale ze kerheid". Het Eerste-Kamerlid is be zorgd over de positie van vrouwen uit de etnische min derheden. Uit recente cijfers blijkt dat 49% van de Turkse vrouwen werkloos is in tegen stelling tot het toch al hoge werkloosheidscijfer van 29% bij de Turkse mannen. „Ik ben er dan ook voor dat het min derhedenbeleid wordt overge heveld van Binnenlande Za ken naar Sociale Zaken en Werkgelegenheid. Destijd ver huisde ook het emancipatiebe leid van CRM naar Sociale Za ken. Die vrouwen hebben een extra duwtje in de rug nodig". CLARISSE BUMA Watermeter In Amsterdam je auto kwijt raken, bij een meter wel te verstaan, is geen sinecure. Sommige bestuurders worden daar zo agressief van dat ze hun woede koelen op de parkeermeters. Sommigen zien zelfs kans zo'n ding uit de grond te rukken om hem vervol gens in het water te smijten. Dat lot trof deze meter, die echter door twee leden van de parkeerpolitie en twee behulpzame voor bijgangers op het droge kon worden getrokken. Telefoneren met schepen goedkoper DEN HAAG Het telefone ren met schepen en booreilan den vanuit Nederland is met ingang van vandaag een stuk goedkoper geworden. De prijs is gemiddeld met 40 procent gedaald. Bovendien is de mini- mum-gespreksduur van 1 mi nuut vervallen. Het nieuwe ta rief geldt voor schepen en booreilanden in de gehele we reld. De tariefsverlaging werd mogelijk doordat het satelliet verkeer tussen wal en schip geautomatiseerd is. Het telefo neren in omgekeerde richting ivanaf schepen en booreilan den naar het vasteland) ver- iiep al automatisch. Een zoge neten 'scheepsgesprek' kost vanaf heden 15 cent per ge sprek en 15 cent per halve se conde. Dit komt neer op circa 18 gulden per minuut. Dit r ieuwe tarief geldt ook voor I ixverkeer en datatransmissie. NSB-pensioenen aangevochten bij Hoge Raad HOENDERLOO De pensi- oenen van de weduwen van de voormalige NSB-kamerle- den Rost van Tonningen en Marchant d'Ansembourg wor den aangevochten in een pro cedure bij de Hoge Raad. De Stichting Herwaardering Pen sioenen NSB-kamerleden heeft, samen met de Vereni ging van anti-fascistische oud- verzetsstrijders, gisteren een proces tegen de Staat aange spannen. Mevrouw A. van Luttikhuizen van de stichting zei in een toelichting dat het proces is bedoeld om aan te to nen dat de wet die de NSB- pensioenen regelt verkeerd is toegepast. „Het gaat ons om een principe-uitspraak, maar de pensioenen van Rost van Tonningen en Marchant d'An sembourg hebben er natuurlijk direct mee te maken", aldus Van Luttikhuizen. AMSTERDAM Ver krachters kunnen voort aan financieel worden aangepakt. Het gerechts hof in Amsterdam heeft gisteren, een vonnis van de Alkmaarse rechtbank bevestigd, waarbij een man uit Bovenkarspel die wegens vijf verkrachtin gen tot gevangenisstraf is veroordeeld, in een civiele procedure werd verplicht tot betaling van tiendui zend gulden aan één van zijn slachtoffers. Volgens de raadsvrouwe van het 28-jarige slachtoffer, mr. J. Boot, gaat het om het hoogste bedrag wegens psychische schade,.dat ooit in Nederland aan het slachtoffer van een ze denmisdrijf is toegekend. De Alkmaarse rechtbank matigde destijds de eis van 35.000 gul den, gezien R.'s inkomen. Doorgaans moeten verkrachte vrouwen genoegen nemen met de maximaal 1.500 gulden, die de rechtbank hun als „beledig de partij" in het strafvonnis kan toekennen. Het hof verwerpt in navolging van de Alkmaarse rechtbank R.'s bezwaren tegen de schade vergoeding. Zo wijst het hof de eis van de veroordeelde en diens advocaat mr. J. Krijger af, dat het slachtoffer psychia trisch dient te worden onder zocht en dat schadevergoeding alleen mag worden toegekend bij „een erkend ziektebeeld". Het hof vindt dat de klachten van de vrouw logisch voort vloeien uit „de ernst van het door R. gepleegde misdrijf": ontucht en verkrachting onder bedreiging met een alarmpis tool. (ADVERTENTIE) DE KNOLLEN OFFICIER VAN JUSTITIE: Das Jaap Dirkmaat van de vereniging Das en Boom waakt over het welzijn van deze das, die herstellen de is van een ziekte. De dassen dreigen in Nederland uit te sterven. Door geregeld zieke dieren in een soort asiel te laten herstellen en weer gezond los te laten, hoopt de vereniging dat deze dier soort uitindelijk toch zal overleven. Deze das wacht straks dus een schone taak. foto: anp BEMIDDELING DOOR BUITENSTAANDERS IS NIET MOGELIJK (Vervolg van de voorpagina) MONSTER Directeur G. Draak van vervoersbe drijf Spronsen Transport in Monster heeft gisteren in een brief aan werkge versonderhandelaar H. Bergmans de werkgevers in het beroepsgoederen- vervoer opgeroepen terug te keren naar de onder handelingstafel. Volgens Draak is er door de acties van de chauffeurs sprake van een „impasse waarbij de situatie tussen werkge vers en werknemers er al leen maar slechter op kan worden". Draak zegt van de actie bij zijn bedrijf (gisteren) geen schade te hebben ondervonden. Vol gens de ondernemer is een „groot aantal" collega's het met zijn standpunt eens. Draak heeft er enkele gespro ken die ook vinden dat er weer onderhandeld moet wor den. Zij hebben de brief aan de werkgevers echter niet mede ondertekend. Wel zijn er inmiddels „meerdere" van dergelijke brieven bij de werk gevers binnengekomen. De Vervoersbond CNV is blii met deze oproepen en is bereid daadwerkelijk de onderhande lingen voor weer op te pikken. Dat heeft overigens alleen zin als de werkgevers constructief in gaan op de voorstellen van de bond. De CNV-bond maakt uit de brief van onder anderen Draak op dat de werkgevers nerveus worden van de chauf feursacties. „De woorden van Bergmans dat de actie een mislukt offensief zou zijn, worden hiermee voldoende geloochenstraft", aldus de bond. De Federatie Wegvervoer ziet in de oproep van Draak c.s. geen aanleiding zijn standpunt te herzien. „Ook wij vinden dat een oplossing aan de on derhandelingstafel moet wor den gevonden en niet op straat, maar dat is niet moge lijk gezien het eisenpakket van de bonden", aldus een woordvoerder van de federa tie. Van spoedberaad is vol gens hem geen sprake ge weest; de werkgevers komen aan het eind van elke actiedag bijeen om de stand van zaken te bespreken. Hij erkende dat er sprake is van een duidelijke patstelling. Bemiddeling door onafhankelijke buitenstaan ders is in 1986 uit de cao ge schrapt. Volgens de woord voerder is toen ook de over gangsbepaling verdwenen, waardoor er mogelijk een cao loos tijdperk kan ontstaan. Ju risten buigen zich nog over dit vraagstuk. Volgend jaar 10.800 hartoperaties nodig UTRECHT Volgens staats secretaris Dees van volksge zondheid zijn er in 1990 en de daaropvolgende jaren 10.800 hartoperaties nodig bij volwas senen en kinderen. Dat zijn er maar 550 meer dan de zieken fondsen en particuliere verze keraars nu jaarlijks vergoeden. Uit het „planningsbesluit hart- chirurgie" blijkt dat volgens Dees kan worden volstaan met het huidige aantal van dertien hartchirurgische centra. Die zijn redelijk over het land ge spreid. Enige groei is nog voorzien in de centra in Lei den en Maastricht. ARNHEM Een echt paar uit Arnhem en hun vriendin uit Maassluis zijn volgens officier van justi tie B. Lie A Kwie schuldig aan het op gruwelijke wij ze om het leven brengen van een baby van 2,5 maand. Volgens de offi cier was er weliswaar geen sprake van moord, maar waren de verdach ten er toch van overtuigd dat het kind dood moest. Hij eiste gisteren voor de rechtbank in Arnhem te gen het paar een celstraf van 18 maanden waarvan 12 voorwaardelijk. Tegen de vriendin eiste hij terbe schikkingstelling (tbr) met verpleging. De 31-jarige vader, zijn 27-ja- rige echtgenote en hun 32-ja- rige vriendin brachten vorig jaar de baby van het echt paar door verbranding om het leven. Het kind zou beze ten zijn van een demon. De baby werd met brandbare vloeistoffen overgoten en vervolgens in brand gesto ken. De baby verbranding was de climax van een ze ventig uur durende duivel- suitdrijving bij de vriendin van het paar. Het Pieter Baancentrum (PBC) concludeerde dat er sprake was van een geza menlijke psychose. Volgens het PBC waren de verdach ten volledig ontoerekenings vatbaar en is bij de vriendin de kans op herhaling aanwe zig. Mr. Lie a Kwie had echter twijfels over die conclusie. Volgens hem is voor de ou ders een straf gerechtvaar digd die hen de mogelijkheid biedt om weer in het dage lijks leven verder te gaan. Wat betreft de vriendin volgde hij het advies van het PBC. De verdediging van het echt paar pleitte voor overnemen van het PBC-advies. Dat zou leiden tot vrijspraak. Volgens mr. Follender Grossveld, die de vriendin verdedigde, zou haar alleen een tbr moeten worden opgelegd. Uitspraak op 14 februari. DEN HAAG Een 20-jarige Hagenaar eiste in juli '87 van rookwarenfabrikant Philip Morris b.v. een bedrag van 200.000 gulden, nadat zijn vriendin een insect in een Marlboro-sigaret had ontdekt. „Het was een schadevergoe ding voor de psychische scha de en de gemaakte kosten", zei de verdachte gisteren voor de Haagse politierechter, waar hij terecht stond wegens chantage en afpersing. In verband met haar zwanger schap wilde de vriendin het roken een tijdje minderen en brak daarom een sigaret eerst doormidden alvorens een helft op te steken. Daarbij was vol gens de lezing van de verdach te een beestje uit de tabak ge kropen. Overigens is het insect spoorloos verdwenen. De Ha genaar zou het diertje onder een omgekeerde pot hebben gestopt, maar het zou kans hebben gezien te ontsnappen. In het telefonisch contact met Philip Morris noemde de van een uitkering levende Hage naar direct ai het bedrag van twee ton. Als genoegdoening. Hij vond dit een redelijke compensatie voor de schok die zijn zwangere vriendin had doorgemaakt. „Bovendien was het voor Philip Morris maar wisselgeld". „Het was een serieuze poging tot afpersing", concludeerde officier van justitie mevrouw mr. Ch. van de Grampel. Zij eiste een gevangenisstraf van vijf maanden, waarvan twee voorwaardelijk en een proef tijd van twee jaar. Advocaat mr. C. Lambers weersprak dat zijn cliënt in het contact met een werkne mer van Philip Morris plan nen had geopperd de zaak in de openbaarheid te brengen als hij het geld niet kreeg. Wel had hij gezegd dat de vondst van een insect in een pakje si garetten voor Philip Morris negatieve reclame zou beteke- In plaats van gevangenisstraf besloot rechter mr. Van der Lee de Hagenaar honderd uur dienstverlening op te leggen. Hij achtte in elk geval poging tot afpersing bewezen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3