„Blijf toch van onze school af' n Fraaie reiswekker ALLER LEI(DS) nEcidóc Sou^cmt STAD OMGEVING Lagere energiekosten zijn pas over drie jaar merkbaar '9 Leiden moet een eigen en uniek profiel ontwerpen Meisje mishandeld m !_u: DINSDAG 31 JANUARI 1989 PAGINA 9 Zeker 40 boomkwekers dupe van oplichter IAZERSWOÜDE De 25-jarige voortvluchtige- plichter uit Hazerswoude heeft waarschijnlijk ieer dan 40 boomkwekers uit Hazerswoude en mgeving benadeeld. Een woordvoerder van de olitie heeft dit meegedeeld. Het schadebedrag is ïomenteel 200.000 gulden, maar de politie ver lacht dat dit bedrag nog wordt verdubbeld, lij de politie blijven de aangiften van gedupeerde wekers binnenstromen. Gisteren was het aantal i dit aantal zal volgens de politie nog sterk stij- De Hazerswoudenaar kocht vanaf vorig jaar omen bij kwekers, maar betaalde die niet. Hij erkocht de goederen door. De man is nog steeds poorloos. De Hazerswoudenaar heeft ook de Rabo- ank in Hazerswoude voor een onbekend bedrag ipgelicht. De bank heeft nog geen aangifte gedaan ij de politie. Botsingen op snelweg LEIDEN Niemand raakte van morgen gewond bij een gecompli ceerde aanrijding op de snelweg Amsterdam-Wassenaar. Er ont stond rond negen uur een file tus sen het noorden van Wassenaar en de afrit Leiden-Zuid. Zes personen auto's liepen schade op. Oorzaak van het ongeval was een defect aan het voertuig van een 51-jarige Was- senaarse. Haar auto ging bij de afrit Leiden-Zuid steeds minder snel ging rijden. Direct na de afrit zicht ze de vluchtstrook op. Achter haar rijdende automobilisten kwamen hierdoor in moeilijkheden. Een auto belandde in de berm, en ram de daarbij een verkeersbord. Voorts ontstonden twee kopstaart- botsingen. Benzinestation aan Lelylaan beschoten LEIDEN Een benzinesta tion aan de Dr. Lelylaan in Leiden is zondagnacht be schoten. Een werknemer van het benzinestation trof maandagochtend om zes uur diverse kogelgaten in de ruit en de pui van het station aan. Ook enkele speelgoed beesten, een krantenhouder en een stelling raakten be schadigd. De motieven van de onbekende schutter zijn onduidelijk. Bromfietser botst op auto KATWIJK Een 16-jarige bromfietser uit Valkenburg is gisterochtend gewond ge raakt bij een botsing op de Koningin Julianalaan in Katwijk. De jongen merkte een automobilist die rechts voorsorteerde om de Boslaan in te rijden te laat op en bot ste tegen de achterkant van de auto. Hij is met onbekend letsel naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden ge bracht. De automobilist heeft volgens de politie van het voorval vermoedelijk niets gemerkt en is doorge reden. Dief wekt bewoner LEIDERDORP Een 58-jari- ge bewoner van Leiderdorp is gisteravond gewekt door een inbreker. De dief had een schuifraam opengebroken en doorzocht met behulp van een zaklantaarn het huis aan de Meeuwenlaan. In de slaapka mer scheen hij op het bed, waar tot zijn verrassing de be woner lag te slapen. Die was vroeg naar bed gegaan. De Leiderdorper werd wakker toen hij in het gezicht werd geschenen en kwam overeind. De dief sloeg vervolgens op de vlucht, zonder iets mee te ne men. De omgeving werd door de politie uitgekamd, maar er werd niemand meer aange troffen. Wiskundeknobbel op twee floppies DELFT De tijd dat eerste- en twee dejaarsstudenten aan de Technische Universiteit in Delft zich bogen over bijvoorbeeld een niet-lineaire vergelij king is voorbij. Op grote schaal worden namelijk rekenprogramma's (Mumath en Derive) uit Amerika gecopieerd. Met de twee floppies, waarvan Derive gloednieuw is, wordt wiskunde kinder spel. Dr. ir. A.H.P. van der Burg, TU- docent wiskunde: „Als deze computer programma's in een zakrekenmachine worden ingebouwd, verwacht ik dat tentamens die nu nog drie uur duren in hooguit tien minuten worden gemaakt. Het wiskunde-onderwijs op universitei ten kan dan op de helling". Outshoom hoogleraar in de vrouwenstudies LEIDEN Mevrouw dr. J.V. Outshoorn heeft vanmiddag officieel het ambt van hoogle raar in de vrouwenstudies aan de Leidse universiteit aan vaard. Ze deed dat met het uitspreken van de oratie „Een irriterend onderwerp. Ver schuivende conceptualiserin gen van het sekseverschil". Outshoorn (44) promoveerde in 1986 op het proefschrift De politieke strijd rondom de abortuswetgeving 1964-1984. Ze blijft verbonden aan de Universiteit van Amsterdam als universitair hoofddocent politicologie. PROTEST TEGEN SLUITING PAUS JOHANNES XXIII-SCHOOL LEIDEN Boze ouders en leerlingen van de Paus Johannes XXIII- school hebben gistermid dag bij het Academiege bouw aan het Rapenburg een protestbrief aange boden aan onderwijsmi nister Deetman. Meer dan een half uur zongen de kinderen liedjes en lieten ze met spandoeken („Wij zijn nog klein, maar de Paus Johannes is ons domein") weten dat hun school niet dicht mag. De minister opende daar het Centrum voor Niet Westerse Studies. De Paus Johannes XXIII- school aan de Donizettilaan moet van het ministerie per 1 augustus de poorten sluiten. Ook het bestuur van de school, de stichting katholiek onderwijs Leiden, is boos over de gedwongen sluiting. Het vindt dat de afwijzing volgens een „kromme rede nering" tot stand is gekomen. Het schoolbestuur onderzoekt de mogelijkheid de afwijzing aan te vechten. Vanavond beraden het schoolbestuur, de ouders en de Medezeggen schapsraad zich over mogelij ke acties. De kinderen, de ouders en het bestuur zijn boos over de sluiting, omdat katholiek on derwijs door de sluiting nau welijks meer bereikbaar is voor mensen in Zuid-West. Voor de kinderen zijn de Sint Joseph-school aan Oppen- heimstraat en de Pacelli- school aan de Damlaan de dichtstbijzijnde alternatieven in Leiden. Anders zouden de <.2 leerlingen naar de moeilijk bereikbare basisschool De Noorderwereld in Voorscho ten moeten. In de brief wijst de ouder raad de minister erop dat de school de laatste jaren groeit. In 1992 zou de school onge veer 105 leerlingen tellen. De heer Jasperse van de raad vertelde gisteren dat juist de kleuterklassen groot zijn. De ouderraad vreest dat de klas- grootte toe zal nemen op de andere katholieke scholen en dat ouders hun toevlucht zul len zoeken tot het openbaar- of alternatief bijzonder on derwijs. Verder wijst de raad erop dat in 1987 en 1988 al twee rooms-katholieke basis scholen gesloten werden en dat de ouders zeer tevreden zijn over het gegeven onder wijs op de school. Ook de kinderen lieten dat gisteren luid en duidelijk blijken. Ze zeiden het gezellig op school te vinden en niet naar een andere school te willen. Ook vinden de ouders de bereik baarheid van de school in Voorschoten slecht en wor den die hun kinderen naar de school moeten brengen op kosten gejaagd. De heer L. Heruer van de stichting katholiek onderwijs Leiden vindt de sluiting ook een aantasting van de sprei ding van de zuilen in de ge meente. Ook de gemeente Leiden is die mening toege daan. Ze brachten een voor ons positief advies uit aan het ministerie". Afgelopen vrij dag wees het ministerie de ontheffingsaanvraag van de school af. De redenen waarom de aan vraag afgewezen werd zit de betrokkenen niet lekker. Heruer: „We hebben bij de aanvraag gesteld dat de school in de nabije toekomst 95 leerlingen zou hebben. Daarmee zouden we voldoen aan de norm van het ministe- De kinderen hadden zich fraai uitgedost. rie. Uit Zoetermeer kregen we echter te horen dat we re kening moesten houden met een school in Voorschoten die binnen twee kilometer van de Paus Johannesschool ligt. We hebben toen een nieuwejjrognose gemaakt en ook daarmee aangetoond dat we aan de gestelde norm zou den voldoen. Tot onze verba zing zegt het ministerie in de afwijzing dat het in de prak tijk onmogelijk is dat er leer lingen uit Voorschoten naar onze school zullen komen. Ze zeggen dat De Korte Vliet die tussen Zuidwest en Noord-Hofland loopt daar voor een te grote barrière is en staven dat met het feit dat er nu geen leerlingen uit Voorschoten op de school zit ten. Maar dat is natuurlijk krom, want dat was precies de reden waarom we ons tot Leiden beperkt hadden in de eerste prognose. Wij begrij pen er nu dus niks meer van". Ook in de brief aan de minister wijst de ouderraad daarop. Mevrouw L. Volwater die twee kinderen op de school FOTO'S: TEJO RINGERS heeft, is verontwaardigd over de sluiting. Een van haar dochters zit nu in groep ze ven. Zes jaar geleden volgde ze de lessen nog op de toen malige Antoniussschool. Die ging samen met de Johannes XlII-school. Nu dreigt ze voor haar laatste jaar op nieuw van school te moeten wisselen. Voor haar jongste dochter die nu vier is vindt ze het te ver gaan om die ie dere dag een kwartier naar Voorschoten te laten lopen. „Maar als we haar met de auto brengen, is de afstand geen 1.300 meter, maar vier en een halve kilometer want dan kun je niet over de Hof- landbrug". Mevrouw Volwater meent bovendien dat het katholiek onderwijs in Leiden hiermee opnieuw een klap krijgt, na dat de afgelopen jaren ver scheidene scholen gedwon gen moesten fuseren. „Het ministerie houdt nu strak vast aan de geldende terwijl de groeiperspectieven van de school goed zijn het voortbestaan rechtvaardi gen". Folklore In het Leids Vrijetijds Cen trum begint morgen onder de naam 'Tarantella' weer een nieuwe cursus folkloristische dans voor beginners. In de lessen wordt veel aandacht besteed aan houding, tech niek en presentatie. Voor in formatie en opgave kunnen belangstellenden bellen met Toos Knijnenburg, 123377 of Wim de Wolf, 215650. Huisvrouwen De afdeling Leiden /Oegst- geest van de Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen maakt donderdag een excursie naar het Koninklijk Penningkabinet in Leiden. Het programma voor de maand februari meldt voorts een excursie naar de Unox- fabrieken in Brabant, een le zing over de vrouw in de Is lam, een bezoek aan „Wed den dat..." en de jaarvergade ring op donderdag 23 februa ri. Voor inlichtingen over de vereniging en de activiteiten kan men bellen naar tel. 071- 220467 of 132036. Welfare De afdeling Welfare van het Rode Kruis houdt elke eerste dinsdagmiddag van de maand een contactmiddag voor vrijwilligsters. Er zijn dan inlichtingen verkrijgbaar over het Welfarewerk. De contactmiddagen worden ge houden in het Rode Kruisge- Indonesisch Bruce van Rijk geeft elke woensdag lessen Actieve taalbeheersing van het Indo nesisch in de Droomfabriek. Basiskennis van het Indone sisch is een vereiste. De cur sustijden zijn van 17.00 tot 18.30 uur. Nadere informatie telefonisch: 071-121011. Panfluitmaken Tuya houdt donderdag 9 fe bruari en vrijdag 10 februari een Zuidamerikaans feest voor kinderen van 6 tot 12 jaar. Op het programma staat panfluit maken en leren spe len, empanadas (soort pasteit je) maken en dansen. Deelna me kost 12,50Inschrijven kan op 2 en 6 februari van tien tot elf uur. Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij Tuya, Hoge woerd 75. Telefoon 123481. Eerste Wereldoorlog De Brabantse historicus J. van der Loo is op zoek naar informatie over de eerste we reldoorlog. Het gaat om ma teriaal zoals brieven, ansich ten en foto's van oud-gemo- biliseerden. Nadere informa tie is verkrijgbaar bij J. van der Loo. Telefoon: 013- 334721. Vakan tie-Frans K&O start 14 februari met een speciale vakantie-cursus Frans. De lessen zijn bedoeld voor mensen die nauwelijks kennis hebben van de Franse taal, maar wel in Frankrijk op vakantie willen. De tien lessen worden steeds op dins dag gegeven van 10.30 tot 12.00 uur in het K O ge bouw aan de Oude Vest 45. Deelname kost 85 gulden. Opgave bij K&O tel. 071- 141141. EWR-DIRECTEUR J. HAIJKENS: LEIDEN Het zal drie tot vijf fusie was dan ook d; LEIDEN Het zal drie tot vijf jaar duren voordat de oprich ting van de Energie- en Water voorziening Rijnland (EWR) vruchten gaat afwerpen in de vorm van kostenbesparingen en een efficiëntere werkwijze. Dat voordeel komt dan ten goede aan de afnemers die la gere tarieven kunnen worden berekend. Dat verwacht de gisteren aan gestelde algemeen directeur ir. J. Haijkens. Hij wil dit jaar nog beginnen met een „gigantische ombouw-operatie" die er toe leidt dat uit de samenvoeging van lokale nutsbedrijven, de Leidsche Duinwater Maat schappij (LDM) en het Energie Bedrijf Rijnland (EBR) een eenheid ontstaat. Haijkens zei dat gisteren na de vergadering van de raad van commissarissen waarin zijn be noeming is bekrachtigd. Haij kens (45) verwisselt officieel per 1 februari de directeursze tel van de LDM voor die van de EWR. Haijkens wil de komende maanden de ombouw-operatie gestalte geven met de benoe ming van een zes- tot zeven koppig team van managers. Het gaat daarbij om vier directeu ren voor de districten waarin de EWR haar werkterrein heeft verdeeld. In elk district komt een regionaal kantoor. Daarnaast komen er enkele managers voor onder andere de inkoop van gas en elektriciteit. De managers worden gerecru- teerd uit de gelederen van de EWR-directeur J. Haijkens. gefuseerde nutsbedrijven. De EWR telt nu in totaal 1.050 per soneelsleden, de optelsom van de elf deelnemende bedrijven. Dat aantal zal de komende ja ren geleidelijk teruglopen, ove rigens zonder gedwongen ont slagen. Haijkens constateerde gisteren dat de vermindering van loonkosten op zichzelf al zal bijdragen aan een goedko pere bedrijfsvoering. Hij zei niet aan te kunnen geven wat de kosten van de reorganisatie zijn. „Je moet nu eenmaal eerst FOTO: TEJO RINGERS Uniek Haijkens noemde de EWR gis teren een „in een aantal op zichten uniek" bedrijf. Daarbij gaat het vooral om de combina tie van de produktie en distri butie van drinkwater. Juist die combinatie echter kan de goed keuring van de provincie niet wegdragen. Zij wil dat er uit eindelijk drie waterbedrijven ontstaan, waarin ook de LDM wordt opgenomen. Voorwaarde voor de goedkeuring van deze fusie was dan ook dat het wa terbedrijf weer kan worden losgeweekt. Daarom blijft de waterwinning voorlopig een apart onderdeel van het be drijf. Haijkens toonde zich gis teren niettemin optimistisch dat de provincie uiteindelijk ook inziet dat de constructie van de EWR de doelmatigste is. „Zonder reorganisatie vallen ook goed afspraken te maken over produktie, natuur en be heer van de duinen". Hij sug gereert de instelling van een provinciale commissie om de waterwinning in de duinen te coördineren. De benoeming van Haijkens volgt nadat de uit Friesland af komstige M. Geersing zich eind december onverwacht terug trok. Haijkens die in die benoe mingsprocedure als tweede was geëindigd werd daarop voorge dragen. Hij heeft naar zijn zeg gen pas ja gezegd toen hij zich verzekerd voelde van voldoen de steun binnen het bedrijf. President-commissaris mr. J Fase sprak gisteren van eer start die uiteindelijk relatief gunstig is uitgevallen voor het EWR. „Er is inmiddels sprake van een sfeer van 'nu gaan wt dan ook'De ondernemings raad van de EWR had overi gens geadviseerd om een hele nieuwe procedure op te starten maar dat had volgens Fase te lang geduurd. Uiteindelijk heeft de ondernemingsraad zich in de gegeven situatie vol gens Fase „constructief" opge- ONDERWIJSMINISTER DEETMAN: LEIDEN Minister W. Deet man (Onderwijs) heeft de Leid se universiteit uitgedaagd tot „het formuleren van een eigen en uniek profiel voor Taal en Cultuur". Hij deed dat gister middag in het Academiege bouw van de Rijksuniversiteit Leiden bij de opening van het Centrum voor Niet Westerse Studies in Leiden. Deetman hield een pleidooi voor profilering van de ver schillende universiteiten. Daar door zou zo doelmatig mogelijk, zonder gaten en doublures, ge werkt moeten worden en de kennisinfrastructuur zo breed mogelijk moeten zijn. Profile ring zou volgens de minister knelpunten voorkomen. Deetman wees erop dat de uit daging niet klein was, maar hij vond dat Leiden de uitdaging aan zou moeten nemen. Het profiel zou richting moeten ge ven binnen de wetenschap zelf, meer moeten zijn dan een eti ket en herkenbaar zijn in de internationale wetenschappelij ke communicatienetwerken. In het profiel moet Leiden zich zoveel mogelijk onderscheiden van andere instellingen, vooral die in de randstad. Volgens Deetman moeten de universiteiten in de randstad zich onderling sterk verschil lend profileren. Daardoor zou een breed pakket aan hoogge specialiseerde voorzieningen geboden worden, volgens Deet man een voorwaarde om ook in de volgende eeuw aan de we tenschappelijke top mee te kunnen draaien. Bij de profilering mag volgens de onderwijsminister geen ge- bruikskennis van de bestudeer de talen verloren gaan of zeld zame en kostbare collecties verwaarloosd worden. Hij wees erop dat Niet-Westerse Studies en andere kleine letteren een centrale positie zullen innemen in elke denkbare toekomst van de Leidse universiteit. Hij be schouwt de instelling van het Centrum voor Niet-Westerse Studies als een signaal dat Lei den zich bewust is van de ver plichtingen die de wereldnaam en het hebben van „de beste infrastructuur ter wereld" met zich mee brengt. Directeur van het Centrum, prof.dr. W.L. Idema, liet weten dat het Centrum het als een van haar centrale taken ziet om te bevorderen dat voor elk van de te Leiden bestudeerde regio's een zo rijk mogelijk ge schakeerd palet van disciplinai re benaderingen voor handen is. Samenwerking met andere instituten wordt daarmee vol gens hem niet uitgesloten. Hij acht die wetenschappelijk zin vol en ziet daarin grote practi- sche voordelen. Idema liet We ten dat de Leiden Graduate School of Non-Wetsern Studies een grote plaats in de plannen van het Centrum innnemen. Hij acht post-doctoraal onder wijs bij de niet-westerse studies noodzakelijk omdat veel studie tijd in de eerste fase gebruikt moet worden voor taalverwer ving en het zich vertrouwd maken met andere culturen. Hij liet weten dat de samen hang van de niet-westerse stu dies gezocht moet worden in de vergelijkbaarheid van de pro blemen waarmee Nederlandse onderzoekers in die studies worden geconfronteerd. Hij meent dat de kennis die met de niet-westerse studies verkregen wordt van groot belang zijn voor „een klein land als het onze in een wereld waarin het economisch, politiek en cultu reel belang van vele niet-Euro- pese gebieden snel groeit, met daarmee het nationaal bewust zijn". Hij is een groot voorstan der van versterking van de niet-westerse studies door mid del van de studie van het recht en de nationale regelgeving van de onderzochte regio's. De bestudering van de economie van de niet-westerse gebieden zou voor rekening moeten ko men van de Erasmus-universi teit. Hij vindt dat ook het 1 LEIDEN Een meisje uit Leiden heeft gisteren bij de Leidse politie aangifte gedaan van mishandeling. Het meisje liep zon dagavond met een vriendin door de brandgang van de Noorder straat, toen ze een emmer ijskoud water over zich heen kreeg gegooid door een vrouw. Vervolgens werd ze over de tuinaf- scheiding getrokken en kreeg ze een klap. Daarna werd een schuurdeur tegen haar aangeslagen. Het meisje liep daarbij een lichte hersenschudding op. De politie zal de vrouw verhoren. Het feit dat de meisjes geregeld op het plaatsje van de vrouw spelen zou de aanleiding zijn van de onenigheid. Beze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: i j Postcode/plaats:j Telefoon(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per. j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de reiswekker naar I Miom- I I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet n Adres: Postcode/plaats: CcicLkcSommit J

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9