Leger Joegoslavië JJreigt met ingrijpen NAVO en Warschau Pact strijden om de cijfers West-Berlijn overweegt nieuwe verkiezingen DeDULUX EL van OSRAM gaat 8x langer mee. Verdere toenadering tot PLO Islamitische leider wil wel gesprek met Rabin UITENLAND EeidóeSotwont DINSDAG 31 JANUARI 1989 PAGINA 5 gehel rj divers [ebeurd persooi leagan moet ïiogelijk getuigen oor Oliver North uitzoi ;den en ommigefge 'ASHINGTON De rechter in de Iran- a jntrazaak heeft bepaald dat ex-president in inald Reagan mogelijk wordt opgeroepen getuigen in het vandaag begonnen proces jen zijn voormalige veiligheidsadviseur ver North. De nieuwe president, Bush, ;ft niet te getuigen. Reagan en Bush wa in december gedagvaard door hun voor- lige veiligheidsadviseur North, die wilde Rijzen tot in de hoogste regeringskringen i zeJestemming te hebben gehad voor zijn wa il. nverkopen aan Iran en het doorsluizen n de winst daarvan naar de Nicaraguaan- Contra's; Hirohito heet voortaan Showa TOKYO Wijlen keizer Hirohito van Japan heeft een nieuwe, defini tieve naam gekregen tijdens een cere monie in het paleis die onder leiding stond van zijn zoon en opvolger, kei zer Akihito. Hirohito, die op 7 januari aan kanker overleed, heet vanaf he den keizer Showa (Verlichte Vrede) naar de naam van zijn 63-jarige re geerperiode. In zijn jeugd hette Hiro hito prins Michi. Keizer Akihito, wiens zoon prins Hiro bij het overlij den van zijn grootvader de naam Na- ruhito aannam en de titel kroonprins kreeg, zal na zijn overlijden de ge schiedenis ingaan als keizer Heisei, naar de naam van zijn regeerperiode. Democraten krijgen zwarte voorzitter WASHINGTON De zwarte advocaat Ro nald Brown wordt de nieuwe voorzitter van de Amerikaanse Democratische partij. De 47-jarige Brown, die voor Jesse Jackson en Edward Kennedy gewerkt heeft, wordt de opvolger van Paul Kirk. Zijn tegenkandi daat James Jones, een conservatief uit Okla homa, trok zich gisteren terug nadat hem duidelijk was geworden dat Brown de mees te steun had. Brown krijgt als opdracht de partij weer in het Witte Huis te helpen. De Democraten hebben vijf van de laatste zes presidentsverkiezingen verloren, maar in het Congres hebben zij tot nog toe hun meerderheid weten te behouden. Gorbatsjov naar Londen en Bonn BONN De Russische president en partijleider Michael Gorbatsjov zal de komende maanden bezoeken brengen aan Londen en Bonn. Van 5 tot 7 april is Gorbatsjov de gast van de Britse premier Thatcher. Dat be zoek stond vorig jaar december op het programma, maar ging niet door vanwege de aardbeving in de Sovje trepubliek Armenië. Eerdere plan nen voor een bezoek van de Russi sche leider aan Bonn werden uitge steld, nadat bondskanselier Kohl de ontwapeningsvoorstellen van de Russische leider had vergeleken met de propaganda van nazi-minister Goebbels. Bestand Bayrut brengt hoop voor gijzelaars DAMASCUS Het bestand dat in Libanon van kracht is geworden tus sen de twee rivaliserende sji'itische partijen, Amal en Hezbollah, vormt een sprankje hoop voor de zeventien westerse gijzelaars in het land. Van velen wordt aangenomen dat zij in gijzeling worden gehouden door met name de Hezbollah. De Iraanse mi nister van buitelandse zaken, Ali Akbar Velayati, die in de strijd heeft bemiddeld, zei gisteren te hopen „dat alle gijzelaars, ongeacht hun nationa lities zullen worden vrijgelaten". Andere betrokkenen ontkenden echter dat het bestand gevolgen zal hebben voor de positie van de gijze laars. Vrijgesproken na 30 jaar dodencel TOKYO Een 59-jarige Japanner, die in mei 1958 wegens de vermeende moord op een meisje van zes ter dood veroordeeld was maar nooit terechtge steld, is vrijgesproken. Na een nieuw on derzoek van vijftien maanden kwam de rechtbank in de stad Shizuoka tot de uit spraak, dat Masao Akabori onschuldig is. Hij was twee maanden na de moord op het meisje, op 10 maart 1954, gearres teerd. Tijdens het vooronderzoek legde hij tegenover de politie een bekentenis af, maar herriep deze in de rechtszaal. Desondanks werd hij als moordenaar veroordeeld. De hoogste gerechtelijke in stantie van Japan bevestigde dit vonnis in 1960. ffeurs 0: ANP ELGRADO Een hoge oegoslavische militair eeft de leiders van de ommunistische partij ge- 'aarschuwd dat het leger al ingrijpen, als het land erscheurd raakt door po- tieke twisten. militair, admiraal Petar Si- ic. de enige militair in het 23 nan tellende Politburo van de artij, deed zijn uitspraken tij- ens een vergadering van het entraal comité van de Joego- avische partij. Dat comité vergadert deze week over de politieke tegenstellingen in het iand. Slmic waarschuwde dat het le ger „het met al zijn macht en alle middelen waarover het de beschikking heeft, zal opne men tegen iedereen die ge vaarlijke spelletjes wil spelen met de verworvenheden van de vrijheidsstrijd en uit is op de deling van Joegoslavië". De zitting van de partijleiding was tevoren in sommige kran ten omschreven als „de slag om Joegoslavië". Maar de eer ste dag ervan, gisteren, verliep rustiger dan verwacht. Zo bleef de verwachte confronta tie tussen de Servische partij leider, Slobodan Milosevic, en landelijk partijleider Stipe Su- var uit Kroatië uit. De ver wachting is evenwel dat de twee later de degens alsnog zullen kruisen. Milosevic leverde weliswaar kritiek op de besluiteloosheid van de landelijke partijleiding en zei dat „allen die zich tegen veranderingen verzetten, moeten opstappen". Maar hij drong niet rechtstreeks aan op het aftreden van Suvar, zoals hij eerder wel had gedaan. Volgens de Serven is Suvar niet in staat is orde te schep pen in het door economische chaos geteisterde land. Suvar zei in zijn openingsrede dat de partij verscheurd wordt door nationalistische tegenstel lingen en sprak de vrees uit dat de conflicten zullen uitlo pen op „broedermoord". „In Europa noemen ze ons de zie ke van de Balkan en vragen ze zich af wat er van Tito's Joe goslavië zal worden. Sterft Tito voor de tweede keer?", zo hield Suvar de 165 leden van het Centraal Comité voor. Nazi's maken ich op voor verjaardag van Hitier !0NN De oude en de iieuwe nazi's bereiden ich voor op een groots igëzette herdenking van itlers honderdste ge- loortedag. Op 20 april is iet honderd jaar geleden, at Adolf Hitlèr in het )ostenrijkse grensdorp Iraunau am Inn werd ge- loren. Iet „feest" moet dit jaar een uropese aangelegenheid wor- en, weg uit de sfeer van de chterkamertjes. Daartoe vordt een uitgebreide „propa- anda-veldtocht" voorbereid, lp grote schaal moet in een antal landen nazistisch fol- ermateriaal worden ver breid. Volgens de 33-jarige lichael Kuhnen, de bekend- onazi van Duitsland, an het feest zelf natio- aalsocialistische organisaties it de Bondsrepubliek, Jostenrijk, Frankrijk, Spanje, lelgië, Denemarken en Noor- vegen. Spaanse ballingschap le ende „Hitier van België", de 2-jarige Leon Degrelle, ziet Ezijn levensavond een grote oom in vervulling gaan. Op 0 april zal hij „ergens in Eu- opaals erepresident optre- 'an de verzamelde Euro fascisten, om zijn grote 'oorbeeld Adolf Hitler op liens honderdste verjaardag te edenken en te eren. schot voor de boeg is be- deze maand in Berlijn ge- ..en. Op plaatsen waar de lachtoffers van het naziregi- ne worden herdacht had een l luistere actiegroep hele of hal varkenskoppen opgehan- De binnenlandse veiligheids- liensten van de Bondsrepu bliek zijn uiteraard op de hoogte van de plannen van de ïationaalsocialisten. „We hou- len zeker rekening met ge welddaden", aldus een woord- 'oerder. De demonstranten in West-Berlijn droegen spandoeken waarop ex-SS'er Franz Schönhuber, leider van de Republikaner, stond afgebeeld: lezend in „Mein Kampf" en zich afvragend „wat hebben we fout gedaan". FOTO: AP BERLIJN West-Berlijn zit danig in z'n maag met de onverwachte overwin ning van de extreem rechtse Republikaner, die afgelopen weekeinde elf zetels in het stadsparle- ment wonnen. Als de gro te partijen er niet in sla gen een coalitie te vormen de sociaaldemocraten SPD praten met de chris tendemocraten CDU en met de Berlijnse Groenen AL blijven er maar twee mogelijkheden over: een minderheidsregering die door de oppositie wordt gedoogd of nieuwe verkiezingen. Bondskanselier Helmut Kohl sluit samenwerking met de Republikeinen categorisch uit. Kohl onderstreepte gisteren de noodzaak voor zijn partij (CDU) de naar rechts uitgewe ken kiezers terug te winnen. „Het is de taak van de demo cratische partijen degenen die zich door het extremisme laten verleiden, terug te brengen in de democratische sfeer". Ook gisteravond hebben weer duizenden mensen in West- Berlijn gedemonstreerd tegen de uiterst rechtse partij die nu automatisch vanaf volgend jaar met twee afgevaardigden in de Bondsdag komt. Weigeren De Republikaner lijken te hebben geprofiteerd van de zeer lage opkomst, het grote aantal twijfelende kiezers en de drukkende sociale proble men in Westduitse enclave- stad. West-Berlijn telt onge veer 150.000 Turken - de grootste gemeenschap na An kara en Istanbul - en duizen den etnische Duitsers uit Oost- europese landen, die zich de afgelopen twee jaar in de stad hebben gevestigd. In totaal tel de West-Berlijn in 1987 vol gens officiële cijfers 260.000 buitenlanders. De stad heeft twee miljoen inwoners. Kohl erkende dat de relaties tussen Duitsers en buitenlan ders een probleem vormen voor West-Berlijn. Maar on danks de „bittere ervaring van het nazi-tijdperk" is er geen reden voor de Bondsrepubliek het Europese land dat de meeste politieke vluchtelingen opneemt vluchtelingen toegang te weigeren. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Kapitein Rob in China 286) De volgende ochtend gaan ze in de vlet van de „Pandora" toeken naar de schatten van „De Vrijheid". Rob kan nu wel weer 'to ongeveer de plaats aanduiden, waar zijn schip is vergaan en in het glasheldere water zien zij al gauw enkele wrakstukken van het schip op de bodem vastzitten. Het is hier zeker maar enkele 1 neters diep en Willy, die een goed zwemster is, zal proberen op de bodem van de zee een onderzoek in te stellen. Met een touw om haar middel duikt ze in het water, terwijl Marga haar lachend naroept: „En je komt niet weer aan boord, voor je die miljoenen hebt gevonden, begrepen?" Maar zo eenvoudig zal het wel niet zijn denkt Willy, terwijl ze rondzwemt tussen de dicht met koraal diertjes bezette rotsen. Toch, als hier „De Vrijheid" uit elkaar is geslagen, kunnen de zware kisten met de schatten van Peer de Schuymer nooit ver afgedreven zijn, te meer, omdat de storm ogenblikkelijk is gaan liggen, toen „De Vrijheid" was vergaan. Dan opeens ziet ze iets aan de rand van een diepe kuil. Dolfijnen gestrand BRUSSEL Het is pret tig dat het Oostblok ein delijk met gegevens komt over de militaire krachts verhoudingen in Europa. Alleen kloppen de cijfers niet. Zo zijn de westerse reacties samen te vatten op de nieuwe zet van het Warschau Pact op het ter rein van de ontwapening: een uitgebreid overzicht over de conventionele troepensterkte in Europa. het Westen nu ook het War schau Pact zijn visie heeft ge geven op de sterkte van de conventionele strijdkrachten van de twee blokken. De NAVO heeft de Oostbloklan den daar altijd om gevraagd. De MBFR-onderhandelingen over een wederzijdse troepen- vermindering in Centraal-Eu- ropa mislukten onder meer als gevolg van onenigheid over de precieze sterkte van de Sovjet strijdkrachten. Het is echter de vraag de vraag of aan die oneingheid nu een einde komt. Want het is vooral de Oosteuropese con clusie als zou er over het alge meen sprake zijn van een machtsevenwicht, die van westerse zijde wordt bestre den. Een NAVO-woordvoer- der zei dat het door het War schau Pact geconstateerde evenwicht „niet in overeen stemming is met de feitelijke situatie". Volgens de NAVO- opperbevelhebber in Europa, de Amerikaanse generaal John Galvin, schept de ver klaring op een aantal punten verwarring. Toch hoopt hij dat beide bondgenootschappen „met een beter begrip van el- kaars zienswijze" kunnen be ginnen aan de nieuwe'onder- handelingen over verminde ring van de conventionele be wapening in Europa, van de Atlantische Oceaan tot de Oe ral. Dit zijn de zogeheten CFE- besprekingen, die 9 maart in Wenen van start gaan als op volger van het MBFR-overleg. De NAVO gaat daarbij uit van de eigen berekeningen, die in november vorig jaar werden gepubliceerd. Volgens die cij fers heeft het Warschau Pact op het terrein van de conven tionele strijdkrachten juist een groot overwicht. Het uitgangs punt van de NAVO voor de CFE-besprekingen is dan ook dat het Oostblok veel meer zal moeten inleveren, vooral op het gebied van tanks en artil lerie, om tot een evenwicht op lager niveau te komen. VAN DEN BROEK OPENT CONFERENTIE: Minister Van den Broek FOTO: ANP DEN HAAG De Pale stijnse Bevrijdings Organi satie aanvaardt bij voor baat de conclusies van elk onafhankelijk medisch team, dat in de door Israel bezette gebieden een on derzoek instelt naar de doodsoorzaak van Pale stijnse demonstranten en naar de verwondingen door Israëlische troepen toegebracht. Dit heeft Bassam Abu Sharif, adviseur van PLO-leider Ara fat, gisteren gezegd aan de vooravond van een driedaags congres over het Midden-Oos ten dat vandaag in het Vredes paleis is begonnen. Sharif heeft inmiddels de Britse op perrabbijn Jacobovic gevraagd zijn invloed aén te wenden zo dat de Joods-Europese ge meenschap een onderzoek in stelt naar „de gruweldaden" van de Israëlische bezettings troepen. Het congres is vanmorgen geo pend door minister Van den Broek (buitenlandse zaken), die ook een gesprek zal heb ben met de Palestijnse en Is raëlische deelnemers. Het is de eerste maal dat hij als Neder landse bewindsman vertegen woordigers van de PLO ont moet. Van den Broek heeft en kele weken geaarzeld voor hij de uitnodiging aannam om de conferentie te openen. In Den Haag wordt zijn uiteindelijke besluit gezien als een verdere toenadering tussen Nederland en de .PLO. De minister heeft deelname aan het symposium steeds af hankelijk gesteld van een evenwichtige deelname van Israëliërs en Palestijnen. Aan die voorwaarde is nu volgens hem voldaan. Van Israëlische zijde neemt onder meer de oud-minister van buitenlandse zaken Abba Eban deel. De Palestijnse delegatie wordt ge leid door Bassam Abu Sharif. Van Nederlandse zijde zullen onder meer ook de oud-minis ters van buitenlandse zaken Van der Stoel en Schmelzer deelnemen. Van den Broek zei dat Neder land nog steeds achter Israël staat en „geen millimeter" wil wijken als het om het veilige bestaan van Israel gaat. „Maar er is een andere kant van de medaille, het Palestijnse recht op zelfbeschikking. Deze twee elementen zullen met elkaar moeten worden verzoend", zei van den Broek. Het Vredespaleis gen hermetisch afgesloten met hekken. Politie-busjes reden af en aan en rond het gebouw wemelde het van de veilig heidsambtenaren. Ook de ko mende dagen zal de politie ex tra voorzichtig zijn om de „veiligheid van de deelnemers voldoende te kunnen garande- JERUZALEM De fun damentalistische islamiti sche groepering Harnas, die vooral aanhang heeft onder de Palestijnse be woners van de Gaza- strook, is bereid met Is rael te praten over verkie zingen in de bezette ge bieden. De geestelijk leider van Ha mas, sjeik Ahmed Yassin, heeft laten weten dat hij het voorstel steunt van de Israë lische minister van defensie, Rabin, om onder internatio naal toezicht verkiezingen te houden in de bezette gebie den, die zouden moeten lei den tot beperkte autonomie. „Er is geen andere manier om de vertegenwoordigers* van het Palestijnse volk te kiezen", aldus Yassin, wiens organisatie de PLO de lei ding betwist over de Pale stijnse opstand. De PLO is fel tegen het plan van Rabin. Sjeik Yassin sprak zich uit voor overleg met Israëlische regeringsvertegenwoordi gers. „Aan een dialoog valt niet te ontkomen", meende hij. Hij voegde daaraan toe bereid te zijn tot een ontmoe ting met minister Rabin, als deze hem daartoe uitnodigt. In zijn pogingen om Pale stijnse steun voor zijn plan nen te krijgen heeft Rabin zich bereid verklaard af te zien van de voorwaarde, dat pas over verkiezingen kan worden gesproken als de op stand in de bezette gebieden is beëindigd. Hij liet gisteren voor de Israëlische radio we ten tot onmiddelijk overleg over de verkiezingen bereid te zijn. Als dit overleg een maal een akkoord heeft op geleverd dan dient de rust in de bezette gebieden terug te keren, opdat de verkiezingen niet door geweld worden verstoord. advertentie, OSRAM

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5