Extra leerstof voor hoogbegaafde kinderen Shell helpt personeel met eigen „ontbijtshow' CNV verwijt werkgevers conflict te verharden Maaslander ramt vrachtauto met vorkheftruck „Aus der Fünten had kunnen vluchten" Giro 50500 Bank70.70.70.929 BINNENLAND ScidocCowottt DINSDAG ,31 JANUARI 1989 PAGINA .UI Valse brief roept op tot genenonderzoek LEIDEN In heel Nederland is gisteren een brief verspreid die oproept tot medewerking aan een landelijk erfelijkheids- onderzoek. Het gaat om een val se brief waarbij gebruik is ge maakt van de briefhoofden van academische ziekenhuizen uit Leiden, Utrecht, Rotterdam en Nijmegen. Een woordvoerster van het ministerie van WVC sprak van een „goed gecoördi neerde actie, maar er klopt abso luut niets van". In de brief wordt melding ge maakt van het op grote schaal verrichten van genetisch onder zoek ten behoeve van een ge- nenpaspoort. Informatie daar over zou bij het ministerie ver krijgbaar zijn. Gisterochtend heeft de telefoon op het departe ment dan ook roodgloeiend ge staan, net als bij de centra voor erfelijkheidsonderzoek. Volgens het Academisch Zie kenhuis Leiden (AZL) komt de brief „zeer geloofwaardig over", maar een woordvoerder raadt iedereen aan het schrijven in de prullenbak te gooien. De brief die zogenaamd van het AZL komt is ook op veel adressen in Den Haag verspreid, zo blijkt uit de vele telefoontjes. In de brief staat onder meer: „De centra voor erfelijkheidson derzoek hebben nu de opdracht, bij wijze van vooronderzoek, de genetische gegevens van een klein aantal mensen in kaart te brengen. Een aantal steden is aangewezen om als onderzoeks gebied te functioneren. Wij ver zoeken u uw medewerking aan dit onderzoek te verlenen. Bin nenkort zult u door onze afde ling benaderd worden voor een afspraak". Daaronder staat steeds dezelfde handtekening maar met „per ziekenhuis" ver schillende namen. Het Academisch Ziekenhuis Utrecht heeft gisteren aangifte gedaan van het frauduleus ge bruik van één van zijn beeld merken boven de brief. „Het gaat niet om ons officiële beeld merk maar om ons factuurmerk en daar gaan er per maand 25.000 van de deur uit", aldus een woordvoerster. Hoeveel brieven er in totaal zijn ver spreid is onduidelijk. Gedetineerde neemt de benen HOORN De Hoornse ge meentepolitie heeft gisteren vergeefs gezocht naar een 23-ia- rige Irakees, die is ontsnapt Dij een bezoek aan de polikliniek van het Westfries Gasthuis in Hoorn. De man was gedeti neerd in het Hoornse huis van bewaring De Krententuin in af wachting van uitzetting, nadat hem de vluchtelingenstatus was geweigerd. Hij ontkwam aan twee begeleiders van De Kren tentuin en liet ook de stok ach ter, die altijd bij vervoer van gedetineerden in een broekspijp wordt geplaatst om vluchten te verhinderen. PvdA steunt plan Oort op vijf van de zes onderdelen AMERSFOORT De PvdA-fractie in de Tweede Kamer zal donderdag bij de eindstemming over het plan-Oort in stemmen met vijf van de zes hoofdonderdelen. Deze ver wachting sprak PvdA-fractievoorzitter Wim Kok gister avond uit op een spreekbeurt in Amersfoort. De Partij van de Arbeid is van het begin af aan betrokken geweest bij de plannen tot belastingvereenvoudiging, aldus Kok „en we willen niet dat CDA en VVD ons straks in de ver kiezingscampagnes verwijten dat we tegen een belasting hervorming waren". Het onderdeel waar de PvdA don derdag wél tegen zal stemmen is het zogenaamde Oort-2, waaruit onder meer de belastingverlaging voor de mid den- en hogere inkomens voortvloeit. Kok: „Wij zeggen 'nee' tegen deze omvang van belastingverlaging en daar om 'nee' tegen Oort-2. Daarmee pakken we de midden- en hogere inkomens niets af, maar zijn we wat minder genereus dan het kabinet". Eigen Huis: Bouwers pikken btw-verlaging in DEN HAAG Bouwondernemers steken de btw-verlaging voor huizen van 20 naar 18,5 procent in hun eigen zak. Ze laten kopers net zo veel voor een nieuwbouwhuis betalen als voor 1 januari 1989. Dit zegt de Vereniging Eigen Huis die becijfert dat een bouw ondernemer op een nieuwbouwpro ject van bijvoorbeeld zestig huizen op deze manier eenvoudig een ton ver dient. De bouwondernemers, verenigd in het NVOB, menen het gelijk aan hun kant te hebben bij het gelijkhou- den van de prijs van woningen; tal van kosten zouden zijn gestegen en als gevolg van de lopende cao-onder handelingen in de bouw zullen de lo nen vermoedelijk omhoog gaan, zeg gen de bouwondernemers. Aanrijdingen door mist OOSTERHOUT Als gevol van dichte mist in het geheï land zijn vanmorgen op divers plaatsen aanrijdingen gebeurd Daardoor is zeker een persooi I om het leven gekomen. Het w, in het gehele land, met uitzoi dering van de kustgebieden en Friesland mistig. Op sommigage plaatsen was het zicht minde|p dan vijftig meter. Op de Maas route tussen Oosterhout ei Raamsdonksveer zijn in dicht mist verscheidene ongelukke) gebeurd als gevolg waarvan ze ker een dode is gevallen. Vol gens de rijkspolitie in Breda treft het een vrachtwagen chauffeur uit België. In tota; zijn tot nu toe 24 wagens bij dt aanrijdingen betrokken. no 0( IASH •a ontra m anald getu EXPERIMENT OP TWEE UTRECHTSE MIDDELBARE SCHOLEN UTRECHT Ik verveel me altijd zo rot op school. Het is een veelgehoorde klacht van hoogbegaafde kinderen. En inderdaad, als de leraar een som om slachtig en met veel voor beelden staat uit te leg gen, heeft die ene slimme rik 'm al na een minuutje door. De bollebozen in de klas worden vaak gepest, „weten het altijd beter" en raken daardoor nogal eens in een isolement. Bij sommige kinderen leidt dat zelfs tot lichamelijke klachten of een agressieve houding ten opzichte van de leraar en de andere kinderen. De laatste tijd staat het onder werp hoogbegaafdheid sterk in de belangstelling. Na jarenlan ge aandacht voor de zwakkere leerling, heeft de wetenschap nu ook haar aandacht gericht op de uitermate slimme kinde ren. Aan de Katholieke Uni versiteit Nijmegen werd zelfs een speciale leerstoel voor de ontwikkeling van het hoogbe gaafde kind ingesteld. Maar ook op de Rijksuniversi teit Utrecht ligt het onderzoek niet stil. Vandaag maakten prof.dr. P. Span, oud-hoogle raar psychologie, en dr. W. Kok van de vakgroep onder wijskunde, hun vorderingen bekend in het onderzoekspro ject „hoogbegaafde leerlingen in het voortgezet onderwijs". De onderzoekers gaan uit van wat zij „interne differentiatie" noemen. Dat wil zeggen dat de leraar moet inspelen op de mo gelijkheden van de individuele leerling. Waar echter dat in spelen op de individuele mo gelijkheden tot nu toe vooral gericht was op de zwakkere leerlingen, komen juist nu de superslimme kinderen aan hun trekken. Als het aan Span en Kok ligt krijgen deze hoogbegaafde leerlingen extra leerstof aan geboden, maar dan wel binnen hun eigen klas. Zij noemen dat additieve of verrijkende leer stof die een verbreding en ver dieping van de basisstof moet geven. Deze manier van op vang van hoogbegaafden ver schilt sterk met die iri het bui tenland, waar de slimmeriken veelal buiten de klas worden geplaatst om de extra leerstof tot zich te nemen. Volgens Span legt dit echter de kinde ren een stempel op. De Utrechtse onderzoekers gaan bij hun onderzoek uit van het Basisstof-Herhalings- stof-Verrijkingsstof-model (BHV-model). De basisstof is gericht op de leerdoelen die ie dere leerling, slim of minder slim, moet kennen en beheer sen. Na de verwerking daar van moeten de leerlingen een toets doen, waarmee bekeken kan worden of de basisdoelen zijn bereikt. Bij de minder goe de leerlingen zal dat niet het geval zijn; zij krijgen dan de herhalingsstof voorgeschoteld, waarbij de basisstof nogmaals aan bod komt. De hoogbegaaf de kinderen daarentegen krij gen de verrijkingstof aangebo den, waarbij ze juist nieuwe leerdoelen leren. Na de harha- lings- of verrijkingsstof volgt voor beide groepen de eind toets. Een proef met extra leerstof voor hoogbegaafde kinderen is onlangs onder leiding van de onderzoekers op twee middel bare scholen in Utrecht van start gegaan. Zo krijgen sinds twee weken de slimsten uit de vijf brugklassen van het Christelijk Gymnasium voor de vakken Nederlands en wis kunde extra leerstof aangebo- deq, Het gaat om een proef van vier weken. In het voor jaar volgt nogmaals zo'n vier weken durend blok. Hoewel hij het nog wat voor barig vindt om nu al conclu sies te trekken, heeft directeur drs. P. van Tuinen toch al po sitieve reacties gekregen. „De kinderen vinden het heel leuk en hebben het gevoel nu echt met iets bezig te zijn, wat op hun tempo ligt". In eerste instantie is gekozen voor de vakken Nederlands en wiskunde. „Juist bij Neder lands is de startsituatie ert het niveau van de kinderen vaak heel verschillend. Wij hebben soms wel kinderen van vijftig verschillende basisscholen. Wat ook meespeelde is dat zo wel wiskunde en Nederlands vier uur per week worden ge geven. Daar zit altijd wel een blokuur bij e/i dat is gunstig". Als de zwakkere leerlingen bijvoorbeeld bezig zijn met ontleden worden de hoogbe gaafden aan een dictee of tek stanalyse gezet. Overigens is men het er nog niet over eens wanneer een kind nu hoogbe gaafd genoemd mag worden. Op het Christelijk Gymnasium bleek na de diagnostische toets 15 tot 20 procent tot deze cate gorie te behoren. Een vrij hoog aantal, waar volgens Van Tui nen ook „de brave werkers" tussen zitten. Niet in leerboeken Het bepalen van de inhoud van de verdiepende leerstof is nog een probleem. De meeste leerboeken bieden geen extra materiaal aan, dus moet de le raar maar zelf met aanvullen de leerstof komen. „Het is heel moeilijk om de inhoud daar van te bepalen", aldus Van Tuinen. „Want je moet name lijk de voorsprong niet groter laten worden dan die al is". De extra leerstof die het gym nasium op het ogenblik aan biedt is ontwikkeld samen met de universiteit. Ook met de andere middelbare school die aan het experiment deelneemt heeft het gymnasium intensief contact. Als de plannen van de onderzoekers werkelijkheid worden, moet op den duur voor elk vak verrijkende leer stof worden aangeboden. „Dat zal de docenten dan ook nog heel wat kopzorgen bezorgen, zeker als straks ook nog de ba sisvorming moet worden inge voerd", aldus Van Tuinen. CLARISSE BUMA „WE ZIEN DIT ALS EEN LEUKE SERVICE" ROTTERDAM Mor genochtend is het zover. De duizend personeelsle den van Shell aan het Hofplein in Rotterdam kunnen tussen zeven en acht uur het ontbijt op het werk nuttigen. De leiding van dit bedrijf ziet het louter als dienstverlening aan het personeel, maar heeft niet de illusie dat daarmee de files rond Rotterdam worden opge lost. Woordvoerder Peter Stroink snapt niets van de aandacht die de media voor deze „ont- bijtshow" hebben. „In het bui tenland, met name in de Vere nigde Staten en Groot-Brittan- nië, is het heel normaal dat je 's morgens niet thuis maar in een speciaal ontbijtrestaurant eet". J. Hogendonk, kantoor- manager in de 24 verdiepingen tellende kantoorkolos: „Het is allemaal bij toeval tot stand gekomen. We zien dit als een leuke service om onze mensen te helpen". Shell start de ontbijt-service overigens niet omdat in de ochtenduren het personeel massaal te laat komt. Volgens de woordvoerder is het tegen deel het geval. „Steeds meer personeelsleden gaan 's mor gens vroeger van huis om niet in de file terecht te komen of om een goede zitplaats in het openbaar vervoer te bemachti gen. Ook voor die laatste cate gorie is de ontbijtservice be doeld, want de auto is geen voorwaarde om aan het ontbijt deel te nemen", aldus Hogen donk. stoord aan uitlatingen in de pers dat er een inbreuk wordt gepleegd op het gezinsleven. „Het is een eigen keus van de mensen. Niemand wordt ge dwongen of verplicht deel te nemen", aldus Stroink. Hij ziet het ontbijt niet als hét middel tegen het toenemend aantal fi les. „Stel dat er 80 tot 100 mensen meedoen aan het ont- Opvallend is dat de olie-gigant bijt dan merk je daar niets absoluut geen onderzoek heeft op het totale aanbod van gedaan naar het aantal te ver- to's". wachten „ontbijters". In de ko mende drie maanden zal dui- In het beleid delijk moeten worden of ei een markt is voor ontbijt-op- het-werk. Gedurende die pe- de oliemaat schappij wordt volgens eigen zeggen het gebruik van het openbaar vervoer gestimu- riode zijn tussen zeven en acht leerd. Maar bij doorvraging medewerkers van blijkt dat voorop staat dat ie- het bedrijfrestaurant zig, die de vroege klanten e kopje thee of koffie zullen i schenken. Wanneer de proef als geslaagd Stroink: „Per saldo is het ge- kan worden beschouwd, is bei- bruik van de auto altijd duur- dereen vrij is om te waar hij of zij dat wil. Alleen is de reiskostenvergoeding aan verbonden. de heren niet echt duidelijk. Ze wensen zich ook niet uit te spreken over het te verwach ten aantal gebruikers. Het ont bijt is wel het gesprek van de dag binnen het kantoorge bouw. Van diverse collega's is vernomen dat ze de speciaal gereserveerde hoek van het restaurant zullen bezoeken, maar of ze trouwe klanten zul len worden is nog de vraag. Stroink en Hogendonk hebben zich de afgelopen weken ge- der dan dat van de trein, onze personeelsleden moeten zelf die afweging maken". Hogendonk en Stroink zulleh niet vaak samen aan het ont bijt zitten, want de laatste is, volgens eigen zeggen, absoluut geen ochtendmens. Bovendien is er voor hem nauwelijks re den om vroeg van huis te ver trekken omdat het verkeer naar Rotterdam uit de richting Den Haag geen problemen op levert. De 1000 personeelsleden kun nen daar morgenochtend voor het eerst ontbijten. SUSKE EN WISKE DE KOMIEKE COCO Milieuraad verdeeld over opslag afval in zoutkoepels DEN HAAG De Centrale Raad voor de Milieuhygiëne (CRMH) is ernstig verdeeld over de vraag of de droge zoutkoepels in Drenthe en Groningen moeten worden ge vuld met gevaarlijk afval. Een meerderheid van de CRMH wijst dit van de hand, maar een belangrijke minderheid - die uit werkgeversvertegen woordigers bestaat - is het niet met dit standpunt eens. De CRMH is bezig met het formu leren van een advies aan mi nister Nijpels van milieube heer. De meerderheid van de CRMH wil volgende genera ties niet opzadelen met de ge volgen van de afval-opslag. Terwijl hun vrachtwagens stilstaan op het parkeerterrein overleggen enkele stakende chauffeurs over het effect van hun actie. FOTO: ANP la :ic vei (Vervolg van de voorpagina) UTRECHT Volgens de vakbonden hebben de werkgevers met denigre rende uitspraken over het verloop van de stakingen in het vrachtvervoer de actiebereidheid bij de chauffeurs doen toene men: „Ze hebben ons er een goede dienst mee be wezen". Volgens het CNV verharden de werkgevers het conflict. „Ze graven zich in. Als ze oor log willen kunnen ze oorlog krijgen", zei secretaris Swart. „Het gaat niet alleen om geld, maar vooral om menselijker werktijden voor de chauffeurs, aldus Swart, die aankondigde dat het vervoer „plat" blijft tot de werkgevers toegeven. „We gaan er van uit dat we de ac ties buitengewoon lang, we ken, moeten volhouden om de werkgevers op andere gedach ten te brengen", aldus de woordvoerder van de FNV. Zowel CNV als FNV zeggen „buitengewoon tevreden" te zijn over de grootste actie ooit in het Nederlandse beroeps- goederenvervoer gehouden. Volgens de bonden zal het pu bliek geen directe hinder on- naar een onderzoek in. dervinden van de stakingen. De Federatieraad van de FNV Wel is het mogelijk dat de ko- (bestuur en bondsvoorzitters) mende dagen tekorten zullen heeft besloten de stakingskas ontstaan in de supermarkten, open te stellen voor de acties. Er zijn al werkgevers die on- Alle FN V-bonden hebben zich bevoegde chauffeurs hebben bovendien bereid verklaard ingezet. De Verkeersinspectie zonodig personele ondersteu- van het ministerie van ver- ning a keer en waterstaat stelt hier- bieden. ^ai de vervoersbond te POELDIJK Een 45-jarige man uit Maasland werd gister middag zo kwaad over een blokkade van een vrachtwagen dat hij deze met een vorkheftruck ramde. De vrachtwagen blokkeerde de toegangsweg tot de veiling Westland-West in Poeldijk, waar de Maaslander zijn bedrijf jieeft. Hij eiste van de leden van de vakbond en enkele ook aanwezige tuinders, dat zij de weg vrijmaakten. Toen dit niet gebeurde, probeer de hij zelf een doorgang te forceren met de vorkheftruck. Enkele ruiten van de vrachtauto en een deurstijl werden daarbij vernield. De gehele groep actievoerders werd naar het politiebureau van Monster gebracht, maar de strijdende partijen werden het snel eens over een schadevergoeding van enkele duizenden guldens. Nederlanders zien als eersten elektron bewegen UTRECHT Onderzoekers van het instituut voor Funda menteel Onderzoek der Mate rie (FOM) hebben als eersten in de wereld direct de bewe ging van een elektron in een atoom waargenomen. Dat ge beurde door met behulp van nen een atoom in een grotere baan te brengen. De onderzoe kers, die bij hun experiment gebruik maakten van de laser- faciliteit van het Natuurkun dig Laboratorium van de Uni versiteit van Amsterdam, wis ten dat zij niet als enigen i laserstoten een elektron bin- wereld hiermee bezig waren. ren. Ze slaagden er echter in als eerste groep hun manuscript bij het gezaghebbende tijd schrift Physical Review Let ters te krijgen, waardoor ze collega's in de Bondsrepubliek, Groot-Brittannië en de Vere nigde Staten net te vlug af wa- DEN HAAG De vrijdag vrijgelaten oorlogsmisda diger F. aus der Fünten had veertig jaar geleden zo kunnen ontsnappen. Hij zat toen, zoals meer oorlogsmisdadigers, in de inrichting „Norgerhaven" in Veenhuizen en mocht van de toenmalige direc teur, H. Stouten, alleen op de fiets naar het zieken huis voor controle. „Er moesten altijd wel meer gevangenen naar het zieken huis. Die gingen dan per bus onder begeleiding van bewa kers. Maar Aus der Fünten vond dat hij dan te veel tijd kwijt was, omdat hij moest wachten tot de rest klaar was. Dat vond hij zonde en daarom vroeg hij een fiets", vertelde Stouten gisteren. Aus der Fünten is zo „een aantal keren" alleen naar het ziekenhuis gegaan. Het was twee kilometer rijden. „Wel een risico", aldus Stouten. „Hij had inderdaad zó weg- gekund". Weinig kijkers De rechtstreekse uitzendin gen van het debat over de „Twee van Breda" hebben weinig kijkers getrokken. De uitzending van het eerste deel op donderdagavond op Nederland 3 werd door 3 procent van de Nederlanders bekeken. Het tweede deel op vrijdagmorgen trok ongeveer 2 procent (circa 210.000 kij kers). Een waardering kon niet worden gegeven vanwe ge de te lage kijkdichtheden. Ook in het Israëlische parle ment trok de kwestie van de „twee van Breda" weinig be langstelling. In een kort de bat werd het Nederlandse besluit gisteren unaniem af gekeurd. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 e en 15.00 uur. telefoon 071-12.22.48 en u nabezorgd. (ADVERTENTIE) Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding pgezi itler oortc et h< A )ostei Iraun loren let „1 chterl rordt anda lp gr< antal ermat preid. lichae kisten ielgie. 'egen. «se f; 'oorbe liens h [edenk lachto De bii lienste iliek loogte lation; ien ze DE/ 286) Dt toeken to ong in het het set meters ;de bod om ha<

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4