Gesprekken in hervormde kerk lopen vast IKV wil oprichtingvan Europese basisbeweging £eidóeSau/imiL kerk wereld Vragen bij dood Poolse priester >weer GEESTELIIK LEVEN/OPINIE CcwlócSoutmit DINSDAG 31 JANUARI 1989 PAGIN, Mr. G. van Empel volgt ds. Koole op HILVERSUM Mr. G. van Empel wordt de nieuwe direc teur van de televisie-afdeling van de IKON. Hij wordt de op volger van ds. W. Koole, die per 1 november 1989 gebruik maakt van de VUT-regeling. Geerten van Empel (37), die al per 1 april a.s. in dienst treedt van de IKON, studeerde rech ten aan de Rijksuniversiteit Groningen. Sinds 1976 is hij als universitair docent verbonden aan de vakgroep Handelsrecht van deze universiteit, waar hij onder meer mediarecht onder wijst. Van Empel had voor D66 jarenlang zitting in de ge meenteraad van Groningen. Op dit moment is hij voorzitter van onder meer de Stichting Noordelijk Theater „De Voorzie ning", en van de Stichting Martinikerk. Van Empel is actief lid van de Doopsgezinde Gemeente in Groningen. Spaanse theologen onderschrijven kritiek op de paus MADRID De zware kritiek van 163 Westeuropese theolo gen leveren op paus Johannes Paulus II, heeft steun uit Zuid- Europa gekregen. De verklaring van Keulen is door 23 Spaan se theologen onderschreven. Tot hen behoren José Maria Gon zalez Ruiz, die aan het Tweede Vaticaans Concilie heeft deel genomen, en Benjamin Forcano, die vorig jaar op last van de nuntius aftrad als hoofdredacteur van het katholieke tijd schrift Mision Abierta moest neerleggen. Van de 23 zijn er 13 lid van de theologenvereniging Johannes XXIII. Met hun in stemming willen de theologen de woordvoerder van het Vati- caan, Joaquin Navarro-Valls, tegenspreken. Deze deed de ver klaring van Keulen af als „een plaatselijke aangelegenheid". Paus: leken moeten samenleving herevangeliseren VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II heeft alle rooms-katholie- ke leken opgeroepen ac tiever te worden binnen de kerk, de politiek, de economie en de samenle ving en zo mee te werken aan de herevangelisering van de samenleving. De paus herinnert aan de groeiende godsdienstige on verschilligheid, het atheïsme en de secularisering. Leken die zich niets aantrekken van hun maatschappelijke verant woordelijkheid, laden een ex tra grote schuld op zich, aldus de paus in een apostolische brief van meer dan 200 blad zijden. Het document beoogt de con clusies te geven van de bis schoppensynode over de roe ping en zending van de leek, die in oktober 1987 in het Va- ticaan werd gehouden. Het document vertoont grote overeenkomsten met het voorbereidingsdocument dat de bisschoppen kregen toege stuurd die aan de synode deelnamen. In een eerste re actie zegt de Haarlemse hulp bisschop dr. J. Lescrauwaet die aan de bijeenkomst deel nam dat het document een goede weergave is van wat op de bijeenkomst werd bespro ken. Hij juicht ook het voor stel toe van de paus om een commissie te installeren die de problemen moet bekijken rond de toenemende rol van leken in het pastoraat. Met name de positie van de pasto rale werk(st)er zou aandacht krijgen in het werk van de commissie. De status van de pastorale werker is in het kerkelijk recht nog steeds niet geregeld. De paus legt de nadruk op de gelijkwaardigheid van man en vrouw, maar gaat niet in op het pleidooi van sommige bisschoppen tijdens de synode om de functie van lector en acoliet ook voor vroüwen open te stellen. Hij constateert met vreugde dat er onder de mensen van deze tijd een sterkere behoef te aan godsdienstige waarden is. Dat blijkt naar zijn idee vooral uit de groei van katho lieke bewegingen en vereni gingen als Opus Dei en Com- munione e Liberazione, die, zo beklemtoont de paus, altijd met de leiding van de kerk moeten samenwerken. De paus onderstreept dat le ken zich niet de taken moeten toeëigenen die volgens de leer van de kerk alleen aan pries ters toekomen. Zij moeten niet toegeven aan de verlei ding zich zo sterk met kerke lijke zaken bezig te houden dat zij aan hun verantwoorde lijkheid in de samenleving niet toekomen. De paus zegt dat het in een noodsituatie vanzelfsprekend is dat „de taken die niet speci fiek aan de gewijde ambtsdra gers toekomen, door leken worden overgenomen", maar priesters en bisschoppen moeten ervoor waken dat niet al te gemakkelijk een beroep wordt gedaan op zo'n noodsi tuatie. Zondag van de arbeid in teken van tweedeling AMSTERDAM De tweede ling tussen armen en rijken in de Nederlandse samenleving is dit jaar het thema van de zondag van de arbeid. De ker ken vieren dit rond 1 mei of op de biddag voor gewas en arbeid (8 maart). Het thema sluit aan bij de conferenties over de armoede, die DISK (Dienst in de indus triële samenleving vanwege de kerken) samen met de Raad van Kerken in Neder land in 1987 en 1988 organi seerde. DISK wijst erop dat recent onderzoek heeft aangetoond dat 15 procent van de Neder landse bevolking zich onder de armoedegrens bevindt. Tot deze groep behoren vooral veel alleenstaanden, vrouwen met een of meer kinderen, langdurig werklozen en mi granten. Ook vele arbeidson geschikten en bejaarden leven onder de armoedegrens. De secretaris-generaal van de RK bisschoppenconferentie, dr. H.A. van Munster, noemde vorig jaar de armoede in ons land „een gemene streek". Volgens Van Munster is de Nederlandse samenleving rijk genoeg om te verhinderen dat honderdduizenden, die mid den tussen ons leven, in ja renlange, blijvende armoede zitten". KLACHT OP CLASSIS DEN HAAG: DEN HAAG De ge sprekken in de Neder landse Hervormde Kerk verzanden meestal in de starre tweedeling: Gere formeerde Bond en de overige hervormden. Van een open gesprek of van een echte discussie is meestal geen sprake. Die klacht over het vastgelo pen gesprek tussen de moda liteiten („stromingen") kwam naar voren tijdens een vergadering van de her vormde classis Den Haag. Hierin komen afgevaardig den van hervormde gemeen ten in de regio Den Haag bij- Zowel in de synode-vergade ringen als in het provinciaal hervormd overleg (Provinci ale Kerkvergadering, PKV) zijn de stellingen eigenlijk al betrokken voordat de ge sprekken beginnen, zo bleek uit de woorden van afge vaardigden naar beide ver gaderingen. Alles wat in no ta's of rapportages maar riekt naar politiek, is aanlei ding voor de Bond (rechter vleugel van de Hervormde Kerk) om de stem te verhef fen. Ds. K.H. Meyer (Rijswijk) deed verslag van een PKV- bijeenkomst. De kwaliteit van de gesprekken achtte hij bedroevend slecht; het is bij na voorspelbaar hoe de uit slag van een bespreking zal zijn. „Het is voor mij de vraag of het verantwoord is zoveel mensen (ongeveer 60) zo veel uren (een hele dag) op zo'n vergadering aanwe zig te laten zijn", aldus ds. Meyer. Zijn Loosduinse collega ds. G.A. de Groot had eenzelfde relaas van een provinciale bijeenkomst met gerefor meerden over Samen op Weg. De Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk is tegen dit proces van een wording en alle „wervende" termen in een nota over de provinciale protestantse oe cumene moest worden ver vangen door neutrale be grippen. De afgevaardigde naar de generale synode ds. A.J. Wilzing (Lucaskerk, Schil derswijk) sprak over de bij na voorspelbare stemver houdingen in de synode (Bonders en anderen). Ook meldde hij dat de manier van discussieren en me ningsvorming ter synode niet bevredigend is. De sy nodale gespreks- en besli sprocedures zijn nodig toe aan heroverweging, vond ds. Wilzing. Shell Dat ook op het classicale ni veau de modaliteiten van zich doen spreken werd gis teravond duidelijk; een Scheveningse afgevaardigde sprak zijn misnoegen uit over de Amsterdamse her vormde kerkeraad die heeft besloten geen Shell-olie meer te stoken in de ver warmingsinstallaties van de kerken en de kerkelijke ge bouwen. De Schevingse her vormde zei te hopen dat de gemeenten in Den Haag en omgeving niet „politieke besluiten" nemen. „Tegenover dit ge luid wil ik een ander laten horen: ik bewonder het Am sterdamse besluit ten zeerste. We moeten in de kerk leren dat het Evangelie uitwerkt naar alle terreinen van het leven, dus ook naar de poli tiek", aldus ds. A.G. de Groot. De sfeer in de classi cale vergadering leed niet erg onder de tegenstellingen: De nieuw gekozen voorzitter (praeses) ds. M.S.F. Kemp uit Leidschendam kon met succes een grapje maken over „de linkse dominee De Groot". De afgevaardigden ouder lingen, diakenen en predi kanten bespraken nog het werk van een classis in en rond een grote stad. Een van de conclusies was dat vrijwel geen enkele ambtsdrager hooggestemde idealen in de loop van de tijd had zien verschrompelen in de hitte van de strijd om het bestaan van de kerk. De reden daar voor is heel nuchter: er wa ren geen hoge idealen toen men als ouderling of diaken begon. Veel meer was er sprake van gewoon inschui ven in werk dat nu eenmaal gedaan moet worden. Gaan deweg echter krijgen de meeste ambtsdragers meer plezier in het kerkewerk, zo bleek. Van een doemdenken over de kerk in de grote stad is dan ook geen sprake, con cludeerde secretaris ds. C.J. Hollemans (Zorgvlietkerkge- meente). beroepingen naar Bellingwolde J. Bijlefeld te Mid- wolda en Nieuwolda en Woldendorp en Termunten-Borgsweer; naar Hui zen (deelgem. De Goede Herder) (toez.) mw.l.C. Fokkens-de Jong, vi- 1092 BV Amsterdam, tel: 020- J. van der Goot, kand. aldaar, die dit beroep heeft aangenomen. Beroepbaarstelling mw.A.G. Ende- veld. Tweede Oosterparkstraat 292e, 3 te Utrecht. Vlaardingen (toez.) als pred. voor bij- z.werkzaamheden (geestelijk verzor- 1 Beroepen te Goes B.C. Buitendijk t te Breezand; te Kootstertille drs.ing. Bilthoven. Rodenrijs W. Tiekstra te De E Snijd niet door wat u kunt ontknopen De omgekomen priester Suchowolec samen met de ouders van pater Popieluszko, kort na diens dood in 1984. FOTO: AP WARSCHAU In de stad Bialystok in het noordoosten van Polen is maandagochtend een 31-jarige rooms-katholie- ke priester dood aangetroffen nadat in zijn huis brand had ging, maar hoe het vuur is ontstaan, werd nog niet dui delijk. Een collega vermoedde dat de brand was ontstaan door kortsluiting. De priester, Jerzy Suchowolec stond bekend als een aanhan ger van het vakverbond Soli dariteit. Hij was kapelaan ge weest in Sucho Wola, het dorp van pater Jerzy Popie luszko, die in 1984 door agen ten van de geheime politie werd vermoord. De jonge priester organiseerde ook be devaarten naar het graf van Popieluszko. De door Solidariteit ingestelde die schendingen van de mensenrechten in Po len documenteert maakte be kend dat Suchowolec haar had gemeld dat hij in het ver leden was aangevallen en dat er met zijn auto was geknoeid. Suchowolec is de tweede priester in de afgelopen 10 da gen die onder onduidelijke omstandigheden is overleden. Op 21 januari werd het leven loze lichaam gevonden van de 74-jarige priester Stefan Nied zielak, die een gedenkteken onderhield voor Polen die in de Sovjetunie zijn gedood. De autoriteiten hebben het on derzoek naar de dood van Niedzielak nog niet uitgeslo ten, maar er wordt rekening gehouden met moord. Onge veer 5.000 mensen, onder wie kardinaal Jozef Glemp, woon den vorige week de begrafe nis van Niedzielak in War schau bij. FABER: CONTACTEN ONAFHANKELIJKE GROEPEN VERSTEVIGEN SCHIPHOL Het Inter- kerkerkelijk Vredesbe raad (IKV) gaat volgende maand op een tweedaagse bijeenkomst in Drieber gen overleggen met geestverwanten uit Oost- Europa om te komen tot de oprichting van een Eu ropese basisbeweging, „een soort Europees IKV". Dit vertelde secretaris van het IKV, Mient-Jan Faber, maan dagmiddag bij terugkeer van een vijfdaags bezoek van een tien man tellende delegatie van het IKV aan Tsjechoslo- wakije. Alleen Faber had per vliegtuig gereisd, de overige delegatieleden per busje. De IKV-delegatie was in Tsjechoslowakije op uitnodi ging van de Tsjechoslowaakse «JU'.' Vredesraad, het officiële pro- '*lr JlP'ii Pagandaorgaan van de Si Tsjechoslowaakse communis tische partij inzake vrede en veiligheid. Bedoeling van het bezoek was, aldus Faber, de contacten met onafhankelijke groepen te verstevigen en te helpen bij dingen „die ze zelf niet mogen doen". „We heb ben een aantal openbare bij eenkomsten kunnen houden in land gezien dat gebukt gaat onder grote spanning". Aan de bijeenkomst in Drie bergen die op 18 en 19 februa- De IKV-delegatie legde een krans op het graf van Jan Palach, rj wordt gehouden, zullen wiens dood door zelfverbranding, twintig jaar geleden, on- overigens geen Tsjechoslowa- langs werd herdacht. FOTO: IKV ken deelnemen. Zij krijgen geen visum om de bijeen komst bij te wonen. Wel zul len er Polen en Hongaren aan de bijeenkomst deelnemen. Het IKV zal op de conferentie van de Europese kerken in Bazel, begin mei, die gehou den wordt in het kader van het conciliair proces, het pro bleem van de politieke gevan genen aan de orde stellen. „Een apart onderdeel van het óverleg zal moeten gaan over de politieke gevangenen", al dus Faber. De gesprekspartners van het IKV in Praag hebben er op aangedrongen dat de namen van politieke gevangenen in het westen bekend gemaakt blijven worden. Hoeveel politieke gevangenen er momenteel in Tsjechoslo wakije zijn kon Faber niet zeggen. Hij zei dat het IKV vanuit de kernen een brie- vencampagne op touw zal zet ten om hun zaak bij de Tsjechoslowaakse autoriteiten levend te houden. Mient-Jan Faber heeft een gesprek gehad met de 80-jari- ge kardinaal Tomasec. Deze heeft tegenover Faber bepleit dat aan de situatie in zijn land voortdurend aandacht wordt besteed. De vredesraad had volgens Faber een poging gedaan om duidelijk te maken dat de si tuatie in Praag niet repersen- tatief is voor de toestand in de rest van het land. „Ze willen geen tweede Praagse lente", aldus vertegenwoordigers van de Vredesraad. Bij een bezoek aan een school in Moravië was het Faber op gevallen dat daar de sfeer harder en afwijzender is dan in Praag. De autoriteiten had den daar volgens hem gepro beerd de indruk te gevan dat de mensen geen veranderin gen willen. „De studenten werden bedolven door hun le raren. Ze kregen nauwelijks kans om zelf aan het woord (e komen, maar na afloop bleek dat ze de opinie van hun lera ren niet deelden", aldus Fa ber. Vrijlating Havel Een groep van bijna zeven honderd Tsjechoslowaakse kunstenaars heeft de autori teiten gevraagd de toneel schrijver Vaclav Havel vrij te laten. Een petitie met deze in houd is naar minister van binnenlandse zaken Ladislav Adamec gestuurd. Het is voor het eerst sinds tien jaar dat een zo groot aantal mensen zich heeft aangesloten bij een protestbrief aan de autoritei ten. Havel, een vooraanstaand toneelschrijver wiens werk sinds 1968 verboden is in Tsjechoslowakije, werd op 16 januari gearresteerd bij een demonstratie in Praag ter herdenking van de zelfmoord van Jan Palach. De autoritei ten willen hem aanklagen wegens straatschennerij, een vergrijp waarop twee jaar ge vangenis staat. IKV-secretaris Mient-Jan Faber heeft ver geefs geprobeerd Havel in de gevangenis op te zoeken. Alleenstaanden op de tocht ALS deze week (vandaag en donderdag) is gestemd onderdelen van de nieuwe belastingwetgeving die volgJ jaar moet ingaan, is een belangrijke stap gezet naar verej voudiging van ons fiscale stelsel. Heel wat minder dan tot nu toe zullen voortaan een opgave van hun inkcE' sten hoeven in te leveren, de lasten van premies en belastr gen worden doorzichtiger, het aantal mogelijkheden - vocL voor hogere inkomens - om aftrekposten op te voeren, wn verminderd. TOCH bestaat er over de uitkomst van het debat in Tweede Kamer geen grote tevredenheid. De alleenstaandoi verliezen na een overgangsregeling hun speciale aftrjei waardoor voor een grote groep, met name die met de laaj inkomens, het nettoloon flink achteruitgaat. Dit inkomen: fer is volgens de commissie-Oort en het kabinet noodzakel om het belastingstelsel eenvoudig en minder fraudegevo^ te maken. Hetzelfde argument geldt trouwens ook voor vermindering van de aftrekposten. TEGENOVER die offers staat een belastingverminderj die ruim vier miljard gulden omvat. Daardoor wordt de vj mindering van de aftrekposten, die vooral de hogere mens aangaat, ruimschoots gecompenseerd. Dit in tegensl ling tot het afschaffen van de alleenstaanden-toeslag vooral van invloed is op de lagere inkomens. En juist daan was het opvallend dat de kleinste regeringspartner, de WJTR hierbij de kastanjes uit het vuur wilde halen. Dit gebeunieu weliswaar op aangeven van de PvdA en met de steun v5eth bijna alle andere fracties, maar toch. Het CDA bleef in 1. Sj discussie opvallend stil. Deze partij gaat akkoord met eie i) overgangsregeling, waartoe minister Ruding bereid is geb eer ken. noei :o hi OVERIGENS was het handhaven van een alleenstaandtfje c' toeslag toch geen kabinetscrisis waard, vond de VVD, en *e fractie bond in toen minister Ruding de affaire scherp spe ^r0( de. Voor Ruding gaat het principe van de vereenvoudigifan immers voor dat van het in stand houden van de lagere komens. Om zijn doel te bereiken was hij bereid zijn por feuille in te zetten, in de wetenschap dat de VVD deze uit< ging niet aan zou durven: niet alleen zou de hele belasting peratie op de tocht komen te staan - en daarmee het groot] succes van de VVD in deze parlementaire periode - maarwe^ de afgelopen week speelden ook andere belangrijke parPaa^ mentaire zaken. reen blijft uiteraard de toch forse inkomensachteruitgang (for* 5 voor meer dan 200.000 alleenstaanden in aantocht is. Iher CDA rekent er op dat met de invoering van het nieuwe ziefeeeltj tekostensysteem de zaak weer wordt rechtgetrokken. Mod-k3^ dit onverhoopt niet het geval zijn, dan valt wellicht van lrPeej CDA alsnog een initiatief te verwachten. pang' >4nelu herh; fcordj iode lat ïonc Plaatselijk mist. DE BILT (KNMI) Een krachtig hogedrukgebied met een druk in het centrum van ongeveer 1045 millibar dat be noorden de Alpen ligt, veran dert het komende etmaal maar weinig van plaats. Voor het weer in ons land betekent dit dat er maar heel weinig ver andering zal optreden. In de nacht en ochtend ontstaat weer mist bij een minimum temperatuur van om het vries punt. In de loop van de dag gaat deze mist over in lage be wolking. De zon kan af en toe door deze bewolking heenko men, maar op sommige plaat sen kan de mist zo hardnekkig zijn dat de zon verstek laat gaan. De middagtemperatuur komt in de buurt van de 5 gra den, maar op plaatsen waar de mist hardnekkig is komt de temperatuur enige graden la ger uit. Veel wind is er mor gen miet. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor morgen en donderdag: Zuid-Skandina vië: veel bewolking en af en toe regen. Middagtemperatuur on geveer 4 graden. Denemarken en Noord-Duits- land: in het algemeen veel bewol king en droog. Middagtempe ratuur ongeveer 5 graden. Benelux en Midden-Duitsland: wolkenvelden, ook af en toe zon en droog. Middagtempera tuur ongeveer 6 graden. Britse eilanden: het noorden veel bewolking kans op regen. In het mid den en zuiden af en toe zon en overwegend droog. Middag temperatuur rond 8 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: plaatselijk mist, overigens pe rioden met zon en droog. Mid dagtemperatuur ongeveer 7 graden. Zuid-Duitsland en de Alpen landen: de dalen plaatselijk mist-. Overigens zonnig en droog. Middagtemperatuur ongeveer 3 graden in de dalen. f/ing lutor Spanje en Portugal: perioden met zon en drooj Middagtemperatuur van 8 grjiVtar den plaatselijk in het binne^ land tot 16 graden a zoni kust. hoo: Zuid-Frankrijk en Italië: tie a< perioden met zon en droog. Cfowoi de Povlakte kans op mi«en) Middagtemperatuur van 6 gr|jer'r den op de Povlakte tot 14 grutte den vlak aan zee en in h^olgii ben c de GriekL Joegoslavië ei Kust: perioden met Middagterhperatuur ongevefi 14 graden. WEERRAPPORT »Dat Januari zeer zacht en zeer droog DE BILT Januari was dit jaar volgens het KNMI in De Bilt zeer zacht, zeer droog en zonnig. Een opvallende combi natie. Doorgaans gaat in de winter droog en zonnig weer samen met koud weer en be hoort bij zacht weer een som bere en natte situatie, aldus het KNMI. De gemiddelde etmaal-tempe ratuur in De Bilt was 4,5 graad Celsius, tegen 2,0 graad nor maal. Overigens was januari met een gemiddelde tem peratuur van 5,9 graad nog zachter. Tot nu toe werden in De Bilt Imatk vorstdagen (dagen met een mitermi nimum-temperatuur onde nul) genoteerd. Ijsdagen (me een maximum-témperatuu onder nul) kwamen nog nie voor. Normaal zijn er in dDE Bilt in janauri 15 vorstdagei en 4 ijsdagen. Er viel dit 1 geen sneeuw, tegen zi gen sneeuw in een gemiddeldl^/ januari. Gemiddeld over het land werl circa 21 mm neerslag afgetap| terwijl 63 mm normaal is voo januari. Het aantal uren zon neschijn voor deze maand be draagt tot nu toe gemiddeli over het hele land 55 uur te gen 44 uur normaal.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2