Strijd tegen rijksweg nu pas echt begonnen Amateurfilmer laat jubileumjaar herleven inancieel beheer kasteel )ud-Wassenaar onduidelijk och kans op pendelbus aar winkels Oegstgeest Warmond twijfelt over kinderopvang imalspoormuseum vraagt steun KIVH IDEN OMGEVING EcidócSomatit dinsdag 31 ianuari 1939 pagina 13 fcC! 'GSTGEEST De winkeliers van de drie winkel- Ititra in Oegstgeest gaan gezamenlijk overleggen over I mogelijkheden van een pendelbus. Dit is het resul- Lt van het initiatief van de ondernemers uit De Kem- Kiaerstraat die eerder hun zaterdagse pendelbus door jzvvaren van andere winkelcentra en NZH hadden [n verdwijnen. lêns de gisteravond gehouden commissievergadering econo- che zaken en middenstandsaangelegenheden bleek er toch is op een pendelbus te zijn. Wethouder Th.L. Blom de Koek 1 Leeuwen liet mede dat De Kempenaerstraat vergunning .ft gekregen om komende zaterdag in verband met carnaval imalig een bus te laten rijden vanaf Haaswijk naar het win- centrum. Snelheidscontrole in Katwijk KATWIJK Bij een snel- heidscontrole op de secundaire weg 1 in Katwijk, ter hoogte van het marinevliegkamp, zijn vanochtend 34 automobilisten bekeurd. Tussen vier en zes uur werden 140 auto's gecon troleerd. De hoogste snelheid die gemeten werd was 120 ki lometer per uur, terwijl 50 is toegestaan. Volgens een woordvoerder van de Kat- wijkse politie werd tot een dergelijk vroege controle be sloten omdat de indruk be stond dat de in het vliegkamp gelegerde militairen in de och tenduren het gaspedaal met enige gretigheid beroerden. Kluis gestolen WASSENAAR Uit het theetuin/restau rant Meijendel in Wassenaar is in de nacht van zondag op maandag een kluis met 18.000 gulden ontvreemd. De kluis werd uit het kantoor van het restaurant gestolen. De inbrekers wisten het gevaar te dat met schroeven aan de grond was vastgeklonken los te breken. Zij kwamen het gebouw binnen door een bovenlicht in het dak te verwijderen. Pompen vernield VALKENBURG Van vijf pompen van het bedrijf Visser Smit Hanab b.v. aan 't Boonrak in Valkenburg zijn dit week einde de meters vernield. Het personeel van het bedrijf ontdekte maandagmorgen om acht uur de schade. Het herstellen van de meters kost 4.000 gulden. Van der Plas verlaat KBM KATWIJK Bedrijfs- leider D. van der Plas van de Katwijkse Bouwmaatschappij KBM heeft vandaag of ficieel afscheid geno men. Na een dienstver band van 28,5 jaar maakt Van der Plas ge bruik van de vut. Ter gelegenheid van zijn af scheid werd hem een receptie aangeboden in restaurant De Zwaan. De heer Van der Plas blijft wel raadslid van de SGP in de Katwijkse gemeenteraad. ;en aardig idee van de ikeliers om elke zaterdag bus te laten rijden, maar moet plan voortkomen uit twee winkelcentra en het irtcentrum dat Oegstgeest is", aldus mevr. Blom. idelijk is dat er dan sprake zijn van een groter draag- k. Zowel de vertegenwoor- an de winkeliersvere- ing Oegstgeest-Actief als- de van de Stichting Win- centrum Lange Voort toon- zich gisteravond bereid op te termijn rond de tafel te socialist Haasnoot liet we- dat zijn fractie al jarenlang eft naar een goede verbin- g van Buitenlust met de van Oegstgeest. Ook de 'D'er Nijholt sloot zich aan. van de initiatiefneemsters de De Kempenaerstraat dde dat er op het plan van zaterdagse pendelbus een rme respons is gekomen, stelde het echter jammer te den dat het winkelcentrum ige Voort bij de gemeente raren heeft geuit en niet met de initiatiefnemers komen praten. Voorzitter Fuik van de buurtvereni- g Buitenlust vestigde de idacht op het grote aantal leren in zijn buurt, dat hun- rt naar een dergelijke ver- ïrsmogelijkheid. VOORHOUT „Als je al dertien jaar lang fanatiek aan 't filmen bent, dan bouw je langzamerhand een uitgebreide hoeveel heid apparatuur op zodat je hele leuke dingen kunt maken". Aan het woord is de 39-jarige Voorhouter Aad van Polanen, ama teurfilmer bij uitstek. Ontspannen zit hij onder uit, want zojuist heeft hij het tweede deel van een film over het 1000-jarig Voorhout getoond aan het inmiddels ontbonden be stuur van de Stichting Voorhout 10 eeuwen oud. De reacties waren laaiend enthousiast. De film over Voorhout 1000 jaar bestaat uit drie delen van elk zo'n veertig minuten. Het eerste deel begint met de ope ningsmanifestatie op 2 januari daarin zit de carnavalop tocht, Koninginnedag en het deel sluit af met een gefilmd verslag van de grote histori sche dag op 28 mei met reünie en historische optocht. Het ge heel is gelardeerd met oude fo to's, voorzien van leuke trucjes waardoor het geheel gaat her leven. Het zijn prachtige opna- 1 in en om Voorhout, ge maakt door een man met oog voor detail in de natuur. Torenleest In het tweede deel komt het Torenfeest aan bod, de triathlon, de Middeleeuwse bruiloft en schranspartij in Slot Teylingen, de viswedstrij den en de zeskamp. Het derde deel is nog niet af, maar dat zal niet lang meer duren. „Daarin komen de najaarsfees ten in beeld en de eerste tele visieopnamen van Voorhout. Verder gaan we op de koffie bij de bejaarden en de slotma nifestatie van de 1000-jarige feesten in de hal van Colijn", vertelt Aad van Polanen. Het geheel is straks goed voor twee uur film met geluid en gespro ken commentaar door echtge note Tiny. Aad, die lid is van de Noord- wijkse amateur-filmclub, liep al jaren met het idee om een film van zijn dorp te maken. „In 1986 las ik in de krant dat Voorhout haar 1000-jarig be staan ging vieren. Ik dacht toen dat ik nog twee jaar had om ideeën te sparen over de opzet en inhoud van de film". Het eindresultaat is op 18 fe bruari te zien in de aula van de Katholieke Technische School tijdens een expositie van materiaal, foto's en dia's van de 1000-jarige feesten. Derde prijs De film over Voorhout is niet de enige goede film die Van Polanen heeft gemaakt. Zijn prijzenkast toont een grote hoeveelheid trofeeën. Kortge leden behaalde de Voorhoutse cineast een derde prijs tijdens het regionale Cinefleur-festi- val in de studio van Joop van den Ende in Aalsmeer. Het filmpje was getiteld „Een keu rig nette verslaving" en was gebaseerd op het liedje van VOF-de Kunst „Koppie kof fie". Ook zijn gezin is van tijd tot tijd onderwerp in zijn films. „Om de vijf jaar maak ik een jaarverslag van het ge zin erf onze directe omgeving. In een van die films laat ik ook zien hoe een lamp groeide die ik zelf aan het maken was. Een smeedijzeren lamp met van alles erop en eraan". Ook het garagebedrijf, waar de Voorhoutse cineast werkzaam is als chef-werkplaats, profi teert van de hobby van de ta lentvolle Voorhouter. „Ik heb een informatief filmpje ge maakt van twintig minuten waarin alles is gefilmd wat er gebeurt tijdens een 10.000 kilo meterbeurt". Een eerste prijs veroverde Van Polanen ooit met een vakantiefilm over Er- perheide. Ook trad hij eens op als regisseur van een film die in Noordwijk is opgenomen. Het allerliefste filmt Van Po lanen zelf. Hij denkt de ideeën uit, pakt z'n camera en gaat op pad. Tijdens die ritten is hij niet erg spraakzaam maar zijn ogen registreren alles, elk be langrijk detail wordt op de band vastgelegd. De Voorhoutse amateur-filmer heeft inmiddels zo'n veertig films in de kast staan. Op de zolderetage van zijn woning aan de Spoorlaan heeft hij een complete huisbioscoop inge richt. Alle vrije uurtjes brengt hij daar door, denkend, probe rend en monterend. Daar ont staan de films, verhalen op zichzelf, gelardeerd met grap pige vondsten en uitgekiende grapjes. Geen video Aan videofilms maken begint Van Polanen niet. „Dat beeld is me veel te klein. Ik hou van groot filmbeeld. Wel is het de bedoeling dat de film over Voorhout op video wordt om gezet zodat hij voor iedere in woner te koop is. Zo'n band van twee uur kost straks onge veer 70 gulden. Exact weten we dat nog niet maar op 18 fe bruari is die prijs wel bekend", denkt Aad. Intussen is hij druk aan het werk om het derde deel te voorzien van muziek. Enthousiast laat hij horen wat het gaat worden en laat daarbij ook nog even ter loops wat aquarellen zien van herkenbare plekjes in Voor hout. „Die plekjes ga je ont dekken door het filmen. Daar maak ik dia's van en ga dan aquarelleren". De kleurige kunstwerkjes zijn eveneens verwerkt in het derde deel van de film over Voorhout die straks op 18 februari bewon derd kan worden. Menige Voorhouter zal zich daar breeduit op het filmdoek zien. WIL GOSLINGA-VAN DER KROFT WARMOND De situa tie over de kinderopvang in Warmond is er ook na de vergadering van de commissie Maatschappe lijk Welzijn en Onderwijs gisteravond niet duidelij ker op geworden. Inte gendeel. Het is zelfs nog niet duidelijk wat voor soort opvang men wil. Hoewel burgemeester Hendrickx alle moeite deed de discussie te be perken tot het uitgangs punt van het college, werd er uitgebreid gefilo sofeerd over allerlei vor men van kinderopvang. Secretaris Timmerman van de commissie, vatte dat uitgangs punt nog eens als volgt samen: „Het gaat om halve-dagop- vang. Dat wil zeggen vijf uur per dag, van acht uur s och tends tot een uur 's middags". Hij hing daar een globaal prijs kaartje aan van vijfhonderd gulden per maand, uitgaande van drie groepen van twaalf kinderen en het gegeven dat de gemeente twintig procent van de kosten voor haar reke ning neemt. Hetgeen er finan cieel aantrekkelijker uitziet dan de twaalfduizend gulden per jaar waar een week eerder in de commissie ABA nog over was gesproken. Bovendien gaan van het bedrag nog even tuele bijdragen van derden af. Voor de meeste commissiele den was het uitgangspunt veel te mager. Zij vonden de cate gorie kinderen te beperkt of de openingstijd te kort of het onderzoek naar de behoefte te summier. De heer Schavenma ker (PW) was het meest expli ciet in zijn oordeel. „Als vrou wen (of mannen) via zo'n voorziening hun baan kunnen behouden, is dat belangrijk. In dat opzicht ligt er een taak voor de gemeente". Er moet volgens hem een enquête ge houden worden „waarin glo baal een prijs wordt genoemd "i daarbij een toelichting over mogelijke bijdragen van be drijven en fiscale mogelijkhe den". Mw. Den Ouden (CDA) vond echter dat „een enquête lang duurt en kostbaar is". Zij dacht met een advertentie be langstellenden uit te nodigen voor een gesprek. Evenals voor de VVD gold voor haar fractie dat een en ander nog niet intern besproken was. Dat zal vanavond gebeuren. Enige haast is wel geboden omdat het college donderdag in de raadsvergadering een stand punt van de fracties verwacht Van VVD vertegenwoordiger Vielvoye mag wel het onder zoek naar behoefte aan opvang middels een enquête, plaats vinden. „Hoewel ik over het algemeen niet om enquêtes verlegen zit." Als zo'n onder zoek wordt gehouden is het nog maar de vraag of er met de op handen zijnde nieuw bouw van de peuterspeelzaal, gelijk ruimte voor kinderop vang gerealiseerd kan worden, zoals In de bedoeling ligt. Nel met hoed in Oegstgeest BURGEMEESTER CANNEGIETER VAN VOORSCHOTEN: VOORSCHOTEN „De strijd tegen de voorgeno men aanleg van rijksweg 11 West is nu pas echt be gonnen", dat zei gister avond burgemeester P. Cannegieter tijdens een bijzoder druk bezochte hoorzitting. „Voorschoten zal zich met Leiden en de provincie Zuid-Holland mobiliseren en de rege ring laten weten dat aan leg van dit dure stukje rijksweg dwars door een dichte bebouwing in deze tijd gewoon niet meer kan en mag", aldus de burge- meeser. Een werkelijk stampvol Cultu reel Centrum was aanwezig voor de informatie-avond over de aanleg van Rijksweg 11. Binnen zaten, stonden en leunden vele Voorschotena ren, die buiten het Cultureel Centrum voor bijna een ver keersopstopping zorgden om dat vrijwel iedereen uit het noordelijk deel van Voorscho ten per auto kwam protesteren tegen de voorgenomen aanleg van de rijksweg, welke de wijk Noord-Hofland zal gaan afsnijden van de rest van het dorp. Burgemeester P. Cannegieter zette uiteen dat bij de aanleg van het westelijk deel van de rijksweg een brede inspraak mogelijkheid is. „De stem van elke burger zal in dit geval een gelijke waarde hebben als die van een gemeenteraads lid", aldus de burgemeester. Met behulp van de Heidemii heeft het gemeentebestuur al uiteen gezet, dat de rijksweg grote schade gaat veroorzaken aan het milieu en dat de weg geen oplossing betekent voor de Wassenaarse problemen. Burgemeester Cannegieter: „In Wassenaar wordt elke po ging om de rijksweg 11 te be twisten gewoon neergesabeld. Met de gemeente Leiden en met de steun van de provincie zal Voorschoten alles in het werk stellen om iedereen te overtuigen van de noodzaak dat rijksweg 11 gewoon weg moet". Wethouder J. Visser liet aan de hand van kaarten zien, welke ingreep rijksweg 11 doet in de woonomgeving zowel in Voorschoten, Zoeter- woude als Leiden. Er zijn inmiddels twaalf actie- comité's gevormd. Acht daar van zijn gestitueerd in Voor schoten en vier in de Leidse wijk Stevenshof. Kontaktper- soon is de heer R. Koopmans. Hij zal de verbindende schakel vormen tussen burger en ge meentebestuur. Tot 1 april heeft elke burger de gelegen heid bezwaren in te dienen. Vlot gingen gisteravond de raambiljetten van de hand met de tekst: Rijksweg 11-West? Nee!! AAD VAN POLANEN FILMT1000-JARIG VOORHOUT ATWIJK De Stichting ationaal Smalspoormuseum ïeft de Katwijkse Vereniging n Industrie en Handel VIH) om medewerking ge- voor het stichten van in Nationaal Smalspoormu- um in Valkenburg. Dit mu- um zal, met medewerking in de provincie Zuid-Holland 'bij het recreatiegebied Val- mtyirgse Meer verrijzen. De kosten van het museum liggen rond de twee miljoen. Dat geld moet van de overheid maar ook door sponsoring, leningen en giften worden bijeenge bracht. Volgens voorzitter W. J. van der Ham van de Stich ting kunnen bedrijven op di verse manieren het initiatief sponsoren. Hij denkt daarbij aan vormen van adoptie van projecten, of het financieel on-^ dersteunen gedurende min stens vijf jaar van de stichting met daarbij het recht op plaat sen van reclame, gebruik van het museum voor recepties, etc. Ook kan een bedrijf mate rialen leveren voor de bouw van het museum of de aanleg van de spoorlijnen of materia len leveren voor de werk- Leidschendam krijgt een belbus LEIDSCHENDAM Half februari gaat in Leidschendam buiten de reeds bestaande vervoersdienst voor ouderen en gehandicapten ook nog wekelijks op woensdag een zoge noemde belbus rijden. De vervoersdienst rijdt vaste routes maar bij de belbus kunnen de mensen zelf bepalen waarheen en op welk tijdstip men gehaald en weer thuis gebracht wenst te worden. Evenals bij de vervoersdienst moet men zich een (werk)dag van te voren melden met vermelding van het doel van de reis en het tijdstip van vertrek. Het kunstwerk „Nel met hoed" wordt vrijdag 3 fe bruari om 15.30 uur onthuld op het Boerhaave- plein in Haaswijk Oegstgeest. Het beeld is in op dracht van de gemeente Oegstgeest vervaardigd door de kunstenares Maggi Giles uit Amsterdam. De onthulling wordt verricht door Nel, een vriendin van de kunstenares. Zij vormde, ruim gezien, de inspiratiebron voor het kunstwerk. Het beeld stelt een grote rechtopstaande kat met een hoed voor. Het gaat om een vrolijke, kleurige keramiek die tussen ,,'t Groene Hoekje" en de apotheek komt. Het werk wordt op een hoge sokkel geplaatst om het tegen geparkeerde fietsen te beschermen. De gemeenteraad ging bijna een jaar geleden ak koord met het ontwerp en stelde toen een krediet beschikbaar. Tot en met 11 februari zijn foto's te bezichtigen in ,,'t Groot Proffijt" aan het Boerhaa- veplein die een beeld geven van de totstandko ming van het kunstwerk. Ook zijn foto's van ande re werken van Maggi Giles te zien. Op de foto een ander werk van Maggi Giles. foto: pr Het monumentale kasteel Oud-Wassenaar dat volgens de huurder Hazebroek zo snel mogelijk moet worden opgeknapt. foto: sp Wassenaar voert kasteel af van monumentenlijst De Wassenaarse gemeen teraad heeft gisteren het Kasteel Oud Wassenaar afgevoerd van de monu mentenlijst. Hierdoor is het de beherende stich ting onmogelijk gemaakt een subsidie van 2,4 mil joen te verkrijgen om het exterieur te restaureren. Staatsman Groen van Prin- sterer zou de huidige strijd om het behoud van zijn voormalige woning, Kasteel Oud-Wassenaar, waarschijn lijk met lede ogen hebben aangezien. Het monumentale pand (gebouwd tussen 1876 en 1879) is namelijk in op spraak. Burgemeester en wethouders van Wassenaar eisen van het stichtingsbe stuur een breder maatschap pelijk draagvlak. Dat is een voorwaarde van de gemeen te. Zij adviseert aan de de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg in Zeist inzake de subsidiëring van projecten in Wassenaar. Bovendien zou een bestuur met een aantal bekende Nederlanders in de toekomst wellicht de voor de restauratie geraamde kosten van drie miljoen gulden kun nen krijgen uit het te vor men potje „kanjerrestaura ties" van de Rijksdienst. Dat geld is nodig om het exte rieur van het verwaarloosde kasteel grondig op te knap pen. Woordvoerster W. Otter na mens de Rijksdienst voor de Monumentendienst in Zeist zegt dat Wassenaar zelf mag bepalen of een monument al dan niet in aanmerking komt voor subsidie. „Ge meenten mogen tegenwoor dig door het beleid van de centralisatie meer voorwaar den aan subsidie verbinden dan voorheen. Het is niet vreemd 'dat controle op de besteding van gemeenschaps gelden gewenst is". ASSENAAR De geldstro- n tussen twee stichtingen 1 Kasteel Oud-Wassenaar en Exploitatie Maatschappij bv verhuurder van het kas- geven geen enkel in- in de financiële situatie het kasteel. Drie jaar gele- is tussen stichtingen en bv 1 973.000 geschoven, en de lubliceerde jaarstukken (1985 1986) zijn onduidelijk. Dat in een brief van mr. I.B.F. tman. Hij is de beheers- atschappij Hazebroek bv, urder van een gedeelte van steel Oud-Wassenaar. De in oktober door C.G. izebroek aan de Wassenaarse ithouder C.P.M. Barning (fi- nciën) overhandigd. iutman verrichtte in opdracht Hazebroek onderzoek in de dasters van het handelsregis- De resultaten van het spit- rk heeft hy- niet aan ver- urder van het kasteel laten ,Ik wil geen ruzie met jn huisbaas. De brief aan tthouder Barning was ver- luwelijk", aldus Hazebroek. kasteel wordt verhuurd mr. D.J. van Schraven- k, directeur van de Exploita- Lekkage Hazebroek is de enige huurder van het kasteel. Sinds zeven jaar werpt zijn bedrijf zich op bruiloften en partijen. Stijlvol worden die op de begane grond van het kasteel in de salon, jachtkamers en balzaal door Hazebroek en zijn personeel ge organiseerd. Zelf bewoont de huurder de eerste etage van het kasteel, de plek waar hij vol gens zijn zeggen dikwijls last heeft van lekkage. „Wij willen dat de boel zo snel mogelijk op geknapt wordt. Ik verdien im mers m'n boterham met de image van dit gebouw. Aan de buitenzijde van het kasteel zien de gasten niet dat ik kostbare investeringen heb gedaan. Al zeven jaar roep ik tegen Van Schravendijk dat de eerste eta ge niet kan worden geëxploi teerd in afwachting van de noodzakelijke restauratie en groot onderhoud. Het kasteel brengt meer op als het er beter uitziet. Dat onderzoek dat mr. Houtman heeft verricht heb ik in vertrouwen aan wethouder Barning gegeven, omdat ik vond dat het college moet we ten hoe de vork in de steel zit". Volgens advocaat Houtman laat de financiële verslaggeving van de Exploitatie Maatschappij te wensen over. Hij komt tot die conclusie na bestudering van de jaarstukken 1985 en 1986 bij het Handelsregister. De onduidelij ke geldstromen in de stichtin gen en bv worden in de brief bevestigd door een register-ac countant, die door Houtman ge raadpleegd is. Van Schraven dijk heeft laten weten dat de cijfers van Houtman uit de lucht gegrepen zijn. Representatief In de brief aan de wethouder staat dat het kasteel sinds 1974 eigendom is van de Stichting Kasteel Oud-Wassenaar. Inder tijd hadden ook burgemeester Staab en de inmiddels overle den prof. H.C. Gelissen zitting' in het bestuur. Om persoonlijke redenen stapte Staab uit het be stuur en Van Schravendijk bleef alleen over. Op aandrin gen van de gemeente werd het bestuur uitgebreid, maar slechts met directe relaties van het eni ge bestuurslid. Volgens de on derzoeker kan slechts sprake zijn van een representatief be stuur als daarin de gemeente, de exploitant en de bewoners van Park Oud-Wassenaar ver tegenwoordigd zijn. Volgens Houtman heeft burgemeester drs. P.H. Schoute een vertegen woordiger namens de bewoners genoemd. De briefschrijver ver volgt: „Inmiddels is door mr. Van Schravendijk een tweede stichting opgericht onder de naam Monumentenstichting. Het bestuur wordt gevormd door Van Schravendijk, zijn se cretaresse en haar echtgenoot. De snelle opeenvolging van ge beurtenissen doet vermoeden dat een en ander duidelijk een vooropgezette bedoeling heeft gehad. Uitbreiding van het be stuur is niet denkbaar aange zien de statuten van deze stich ting de zonderlinge beperking bevatten, dat het bestuur maxi maal uit drie personen mag be staan. Van Schravendijk heeft bovendien de eigendomsrech ten van Oud-Wassenaar voor een gulden onbezwaard en vrij van hypotheek overgedragen van de ene naar de andere stichting zonder dat de gemeen te daarvan op de hoogte was", aldus Houtman. JOEL BATENBURG i

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13