Woonboten moeten weg uit Nieuwkoopse Plassen m Raad van Alkemade kiest voor tuinders uit reconstructiegebied dagpuzzel LEIDEN OMGEVING QeidoaQowucvnt DINSDAG 31 JANUARI 1989 PAGINA LEI Hazerwoude omarmt nota minima beleid HAZERSWOUDE De commissie Welzijn, Recreatie en Cultuur kon zich gisteravond ge heel vinden in het voortgangsrapport Evaluatie Minima-Beleid. Alle aanbevelingen worden meegenomen in een haalbaarheidsonderzoek naar de financiële kanten. Als daL is afgerond zal werkelijk blijken hoe en in welke mate de trekkers van de laagste inkomens in Hazers- woude tegemoet zullen worden gekomen. Algemene waardering was er voor het rapport. De heer J.J. Steinhart (VVD) noemde het een naslagwerk. De commissieleden waren ge vraagd accenten te leggen op één of meerdere van de tientallen aanbevelingen. De heer Stein hart sprak zich uit voor een zeer goede voor lichting. Daar schort het aan in de huidige re gelingen. Ze zijn er wel, maar er wordt nauwe lijks gebruik van gemaakt. Naar men vermoedt is de onbekendheid ermee een grote oorzaak. Verder pleitte hij vooral voor ondersteuning in onderwijsvoorzieningen. Kritiek kreeg hij op de stelling dat in principe iedereen kan rondko men van een uitkering en dat daarom een toet sing nodig is van de uitgaven van een aanvra ger, voordat men tot daadwerkelijke ondersteu ning overgaat. Wethouder G. van der Lecq-de Knikker noemde zo een toetsing subjectief en vroeg zich af of je dit mag toetsen. Het zou een extra drempel op kunnen werpen, terwijl het toch geen schande is om van de regelingen ge bruik te maken. De heer J.L. Kapaan (PvdA/PPR) zou graag zien dat alle Aanbevelingen overgenomen zou den worden. Mevrouw C.M. van der Werf-de Koning (CDA) kon zich een toetsing ook niet voorstellen. Zij stelde dat van een minimum in komen wel rond te komen is, maar dat de grootste moeilijkheden liggen bij die die ook nog bijkomende problemen hebben Gewond bij aanrijding TER AAR Een 23-jari- ge' bestuurder van een motor uit Nieuwkoop en zijn 20-jarige passagier zijn gisteravond gewond geraakt bij een aanrijding op de Schilkerweg. De motor kwam ter hoogte van de Hoge Dijk in bot sing met een auto, be stuurd door een 26-jarige man uit Ter Aar. De twee Nieuwkopers zijn met onbekend letsel naar het Rijnoord ziekenhuis in Alphen gebracht. De oorzaak van de aanrij ding is niet bekend. IJsclub Zoeterwoude gaat op de nostalgische tour ZOETERWOUDE Het natuurijs mag dan ontbreken maar de IJsclub Zoeterwoude hecht toch aan een traditie. Die traditie wil dat de jaarlijkse algemene vergadering wordt gehouden met nostalgisch tintje. Vanavond komen de leden in het clubhuis van SJZ bijeen voor die bijeen komst. Aanvang 20.00 uur. In vervlogen tijden (de ijsclub dateert van 1895) werden de vergaderingen altijd bijzonder goed bezocht. Niet zo zeer vanwege de gewichtige agenda punten, maar omdat altijd een gratis verloting werd gehou den. Vleesprijzen, zoals speklappen, waren toen erg gewild. In de zeventiger jaren heeft de ijsclub die traditie in ere hersteld al hebben de speklappen wel plaats gemaakt voor rookworsten en snijkoeken. Ook wordt tijdens de vergade ring warme anijsmelk gedronken in plaats van koffie. Maar er wordt ook wel degelijk vergaderd. Naast tal van huis houdelijke zaken zal gesproken worden over het naderende eeuwfeest van de oudste sportvereniging in het dorp. Motorrijder gevallen WARMOND Een 19-jarige motorrrijder uit Warmond is gistermiddag om tien oi half vijf gevallen op de Sweilandstraat Warmond. De man gleed onderuit in flauwe bocht in de Sweilandstraat schoof onder een geparkeerde wagen. Hij werd met een gekwetste knie naar I Academisch Ziekenhuis in Leiden ge bracht. Wasdrogérs gestolen ALPHEN AAN DEN RIJN Uit eer spoorwagon op het Alphense industrieter rein Rijnhaven-west zijn onlangs zes was drogers gestolen. De apparaten hebben eer totale waarde van drieduizend gulden. De inbrekers braken het slot van de wagon open die klaar stond om gelost te worden. BURGEMEESTER SEINSTRA VERLAAT NIEUWKOOP: NIEUWKOOP Veel tijd om het afscheid te laten bezinken is er niet. Van daag neemt burgemeester mr. T.R. Seinstra afscheid van Nieuwkoop, morgen al wordt hij geïnstalleerd in Goes. Na ruim tien jaar verruilt Taco Seinstra (47) het groene hart van Hol land voor het land waar het leven goed heet te zijn. „Ik wilde na tien jaar wel eens iets anders, al heb ik me hier altijd thuis gevoeld. Na zo'n lange pe riode treedt toch een ze kere gewenning op", zo motiveert hij zijn vertrek naar Goes. Seinstra is feitelijk al een tweetal maanden niet meer ac tief als burgemeester van Nieuwkoop en Noorden. Hij is enige tijd geleden geopereerd en hij sloot zijn revalidatie on langs af. Vanwege het uitval len van Seinstra kreeg Nieuw koop in de persoon van J. Mi chel tijdelijk een derde wet houder en nam wethouder A. van der Most-De Ridder de ta ken van de burgemeester over. „Ik was nog maar net weer be gonnen toen ik werd benoemd in Goes. Daarop hebben we besloten de zaak zo te laten, scheelde me ook veel lees werk". De situatie blijft nu zo tot Nieuwkoop een nieuwe burgemeester krijgt. „De benoeming kwam toch nog zeer onverwacht. Ik had in april 1988 naar die functie in Goes gesolliciteerd", zegt CDA'er Seinstra op de voor laatste dag van zijn burge meestersschap. Het karwei zit er dan nog niet helemaal op. De afscheidsrede, die hij van middag uitspreekt in een spe ciale raadsvergadering, is wel iswaar klaar, maar de installa tietoespraak voor morgen in Goes is nog niet af. „En straks moet ik een nieuwe notaris een handje gaan geven. Die re presentatieve verplichtingen horen er tot het laatst toe bij". Ruimtelijke ordening Seinstra kwam in 1978 naar Nieuwkoop. Het was zijn eer ste burgemeesterspost; tot hij werd benoemd in het piassen- dorp was hij directeur ge meentewerken van Purmer- end. Daarvoor was hij werk zaam bij de Raad van State en het ministerie van volkshuis- „Het is knap dat een plaats met 10.000 inwoners een sporthal, bibliotheek en overdekt zwembad heeft". foto'S: wim van noort vesting. „Ik ben altijd met ruimtelijke ordening bezig ge weest en ik heb me er ook in Nieuwkoop mee vermaakt", legt hij uit. Vandaar dat Sein stra met de nodige trots kijkt naar de nieuwbouwwijk De Rietlanden die tijdens zijn „bewind" tot stand is geko men. „Dat is een wijk met vol doende ruimte en groen. Ook rond de huizen is veel ruimte. In een dorp moet je ook geen stadswijk bouwen. Ik zeg niet dat ze het bijvoorbeeld in Al phen slecht doen, maar hier moet een wijk toch een meer dorps karakter hebben". Sein stra wijst op de veilige routes in de wijk. „Kinderen van vijf kunnen er zelfstandig naar school gaan. Een dure wijk? Nee, dat is nou net de kunst", lacht hij. Nu- De Rietlanden praktisch klaar is, richt Nieuwkoop zich op een nieuwe wijk: Buyte- wech. Deze moet aan de ande re kant van de provinciale weg komen. Volgens Seinstra kan men hier vele jaren ver der. „In het eerste stuk is ruimte voor 400 woningen, daarnaast kunnen nog eens 200 huizen worden gebouwd en achter de sportvelden is plaats voor nog enkele hon derden woningen". Gezien het bouwtempo, Nieuwkoop mag 50 a 60 woningen per jaar neerzetten, kan men tot ver in het jaar 2000 vooruit. De bur gemeester vindt overigens dat Nieuwkoop, dat uitsluitend bouwt voor de eigen inwoners, te weinig mag bouwen van de provincie. „Wij zouden tien woningen per jaar meer moeten mogen bouwen om onze eigen irlwoners een dak boven het hoofd te geven". Seinstra zegt dat er een grote behoefte aan woningen is om dat de kinderen van mensen, die zich in de jaren zestig in Nieuwkoop vestigden, nu woonruimte willen. „En ieder een wil hier kennelijk blijven wonen". Met gepaste trots wijst hij ook op de sporthal, bibliotheek en over dekte zwembad. „Het is knap dat een plaats van 10.000 in woners dergelijke voorzienin gen heeft". Woonboten De burgemeester zegt het spij tig te vinden dat hij de uitwer king van het Instandhoudings plan voor de Nieuwkoopse Plassen niet zal meemaken. Hij zegt zich nauw betrokken te voelen bij de plassen, de aanwezigheid ervan was een van de redenen om te sollicite ren in Nieuwkoop. Dit jaar start een project dat als doel heeft het fosfaatgehalte van het water van de Nieuwkoopse Plassen met tachtig procent te verminderen. Een van de on derdelen van het plan is het aansluiten van woonboten op het riool of het verwijderen van de boten. De ruim 100 bo ten lozen nu rechtstreeks op de plassen, aansluiting op het riool kost 14.000 gulden per boot. Volgens Seinstra is dit een van de grootste problemen waar de Nieuwkoopse ge meenteraad voor staat. „Ik vind dat een groot deel van die boten moet verdwij nen. Ze horen niet bij de plas sen, ze veroorzaken onrust in het gebied en tasten het land schap aan", meent de burge meester. Hij is zich er echter van bewust dat de woonsche pen dan op korte termijn ver dwenen moeten zijn. „Binnen twee jaar moet het fosfaatge halte met tachtig procent zijn verminderd, anders loopt Nieuwkoop de subsidie mis. Het aandeel van de boten is misschien maar twee of drie procent, maar omdat die tach tig procent heel moeilijk haal baar is, zijn de schepen belang rijk", legt Seinstra uit. Besluit de Nieuwkoopse politiek de boten op het riool aan te slui ten, dan betekent dat een forse investering. Een aansluiting kost 14.000 gulden. Het rijk be taalt de helft, de woonbootei genaren zijn niet van plan de andere helft volledig te beta len. Hoewel Seinstra de sche pen liever ziet verdwijnen, verwacht hij dat Nieuwkoop zal besluiten tot aansluiting op de riolering. Probleem De woonboten zijn zijn pro bleem echter niet meer. Bin nen zeer afzienbare tijd buigt Seinstra zich over het wel en wee van Goes, een ruim 30.000 inwoners tellend, welvarend stadje op Zuid-Beveland. Voorlopig wonen hij en zijn echtgenote er in een hotel, want in tegenstelling tot Nieuwkoop heeft Goes geen ambtswoning. „Het hebben van een representatieve wo ning is plezierig", zegt Sein stra, terwijl hij rondkijkt in zijn fraaie villa, waarvan de achtertuin direct grenst aan de Nieuwkoopse Plassen. „Maar een ambtswoning heeft ook nadelen. De hele gemeente raad is je huisbaas", zegt hij met een zuur gezicht. Met dat laatste doelt hij op de kritiek dat hij zijn gazon door ge meentewerken laat maaien. „Dat zijn afspraken die in het verleden door mijn voorgan ger waren gemaakt, moet ik daar aan gaan tornen?". KEES VAN HERPEN UITGIFTE GROND DERDE TUINBOUWGEBIED ALKEMADE De ge meenteraad van Alkema- dë heeft gisteravond de knoop door gehakt van een hoog opgelopen me ningsverschil over de uit gifte van grond in het Derde Tuinbouwgebied. De meederheid van de ge meenteraad (6 CDA'ers, 3 PvdA'ers en 1 PPR) liet daarbij de belangen van deelnemers aan de recon structie van het oude glas tuinbouwgebied prevale ren boven het belang van kweker Vreeken uit Oude Wetering. Diens bedrijf moet verplaatsen wegens geplande woningbouw achter de Kerkstraat. De potentiële- verplaatser uit het reconstructiegebied is de firma A. de Jong, wiens be drijf thans is gevestigd op Geest weg 62 en 51. Als De Jong verhuist kunnen drie huurbedrijven via de recon structieregeling een betere in deling krijgen. De grond in het Derde Tuin bouwgebied is gedeeltelijk in bezit van Stiveen (Stichting tot verbetering agrarische structu ren in de Veenstreek). Een deel van deze grond is in 1985 door de gemeente Alkemade jan Stiveen verkocht onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat de grond zou worden bestemd voor uitplaatsers uit het oude glastuinbouwgebied van Roe- lofarendsveen. Een deel van de overige grond in het Derde Tuinbouwgebied is eigendom van twee verschillende kwe kers met de naam Olijerhoek, een kweker Hoogenboom en een die Straathof heet. Stiveen had met al deze belanghebben den een ingewikkelde grond ruil op poten gezet, waarbij ruimte was gecreëerd voor zo wel kweker A. de Jong uit Roelofsarendsveen als voor Vreeken uit Oude Wetering. Met Vreeken was Stiveen al drie jaar in onderhandeling over vervangende tuinbouw- grond binnen Alkemade. De Oude Weteringer had hiervoor zelfs al twee opties op tuin bouwbedrijven in Belderdam laten schieten. De Jong was evenwel niet tevreden met het stuk land dat Stiveen hem had toebedeeld omdat er een be woonde woning (fam. Van den Broek) op staat en omdat hij 80.000 gulden schadevergoe ding zou moeten betalen aan kweker Hoogenboom, die pi oenrozen op de grond kweekt. Stiveen echter houdt De Jong aan afspraken waarop de Veense kweker onlangs is te rug gekomen. De Jong is er namelijk pas kort geleden ach tergekomen dat hij als uit- plaatser uit het reconstructie gebied voorrang moet hebben boven Vreeken bij de verde ling van de stukken weiland die van de gemeente Alkema de zijn geweest. De Veense kweker heeft zelfs aangekon digd af te zien van verhuizing naar Nieuwe Wetering als hij niet in aanmerking kan ko men voor de voormalige ge meentegrond. Met deze beslis sing blokkeert hij een belang rijke reconstructiemogelijk heid voor zijn buren aan de Geestweg. Vandaar dat deze buren in een brief aan de ge meenteraad met klem ver zochten om De Jong ter wille te zijn. Via de reconstructiere geling kunnen zij namelijk met subsidie van het rijk tot een aanmerkelijk betere be- drijfsopzet komen. De gemeenteraad had het er gisterenavond bijzonder moei lijk mee. Burgemeester A.H. Meerburg vroeg de raadsleden of men zich strikt aan het raadsbesluit moest houden of dat het college er een ruimere interpretatie aan mocht geven. Hij en wethouder Nugteren vonden van niet; wethouder Beelen, die zitting heeft in Sti veen, vond van wel. Het CDA was verdeeld. Zes leden von den dat je aan het raadsbesluit niet mocht tornen, maar twee CDA'ers (Klerks en Duiven voorden) meenden dat de on derhandeling met Vreeken in een zover gevorderd stadium waren, dat niet meer kon wor den teruggekomen op gewekte verwachtingen. Overigens blijft er voor Vreeken ook tuinbouwgrond over als De Vader en zoon De Jong bij het omstreden stuk grond in Nieuwe Wetering, foto: wim van noort Jong de door hem gewenste stek krijgt toegewezen. Alleen moet Vreeken dan, genoegen nemen met het stuk grond, waarvoor De Jong bedankt heeft, vanwege enige nadelen zoals de woning en de schade vergoeding. Ook de PvdA bij monde van F. Schoonder- woerd steunde De Jong. „Wij mogen ons eigen raadsbesluit niet ontkrachten", was zijn be langrijkste argument. Namens de VVD voerde frak- tievoorzitter H. van Duykeren het woord. Hij vertelde dat zijn telefoon in de afgelopen weken roodgroeiend had ge staan over de zaak. „Alle par tijen zijn ons even lief", zo haastte hij zich te verklaren. Hij vond echter dat de bewus te grond aan Vreeken toek wam, omdat deze kweker er al drie jaar over in onderhande ling was en De Jong pas één jaar. Er waren harde afspra ken gemaakt met de Veense reconstructiedeelnemer, die deze tracht zomaar ongedaan te maken", aldus Van Duyke ren. Namens de PPR gaf me vrouw Spring in 't Veld als haar mening te kennen dat Stiveen bezig is zijn eigen graf te graven. „De reconstructie mag niet mislukken omdat de vervangende tuinbouwgrond naar anderen dan verpl^atsers uit het oude glastuinbouwge bied gaat", aldus mevrouw Spring in 't Veld. Burgemeester Meerburg liet weten dat er aan de Geestweg een heel mooie verkaveling kan komen als De Jong naar Nieuwe Wetering verhuist. Wethouder Beelen bleef Sti veen echter door dik en door dun steunen. Hij zei te vrezen dat de gehele verkaveling in Nieuwe Wetering wellicht niet doorgaat als de raad van me ning is, dat De Jong het per ceel moet krijgen dat aan Vreeken is toegewezen. „De grond in Nieuwe Wetering is op papier reeds verkocht aan Vreeken. De eerdere transac ties met Hoogeboom, Straathof en de beide Olijerhoeken hangt ervan af". Na een schorsing bleven de raadsleden bij hun eerder ge nomen standpunten, zij het dat men Stiveen en wethouder Beelen de gang van zaken niet kwalijk nam. Wethouder Nug teren besloot de langdurige be sprekingen met het uitspreken van de wens dat er zowel voor de Veense als voor de Oude Weteringse kweker alsnog een goede oplossing wordt gevon den. Nieuwe plannen voor Luidenplein TER AAR De omwonenden van het Luidenplein zijn het niet eens met de gemeentelijke plannen voor hun omgeving. In de commissie Openbare Wer ken bleek gisteravond dat de bewoners van het Beukenpad en de Abeelstraat geen parkeer plaatsen voor de deur wilden en geen eenrichtingsverkeer. De gemeente had, om wat aan de verkeersoverlast rond de Abeelstraat te doen, een plan ontworpen waarbij de bewoners in hun straat konden parkeren. Daarvoor zouden paaltjes uit de grond gehaald worden en zou den de bewoners pasjes krijgen voor een ontheffing. De bewo ners vonden dit maar niets. „Wij willen helemaal geen au to's voor de deur. Wij wonen in een woonerf en willen dit zo houden". Een ander discussiepunt was de ingang van het Lindenplein. In de hoorzitting van 11 januari was gevraagd de ingang aan de woningkant voor verkeer af te sluiten. De wethouder kwam nu met het plan er éénrich tingsverkeer van te maken. De commissieleden stelde vast dat er naar de bewoners geluis terd moet worden. „Als er plan nen zijn, waar de bewoners te vreden mee zijn, moet dat toch kunnen". Van der Vliet (CDA) zag graag dat er aan het begin van het Beukenpad een bord komt, zodat mensen die er niet wonen of niets af hoeven te le veren bij de winkels, aan de an dere kant het plein opgaan. Born (VVD) zag dan helemaal geen reden om het plein aan de Beukenpadingang niet af te sluiten. Nadat er nog enkele va rianten ter tafel waren ge bracht sloot wethouder Van Rijn (CDA) de discussie. Hij' be loofde dat de ideeën bewerkt zouden worden en dat de bewo ners weer naar hun mening ge vraagd zou worden. Gehaktballetjes me, kerriesaus, sambal goreng snijbonen ei rijst - feestelijke bananevla Veel Oosterse gerechte winnen aan smaak als een scheutje droge shei door gemengd word. Het a eigenlijk rijstwijn moe te zijn - deze is wel te koop i ons land, maar is nogal pij zig. Voor twee200 g gehakt, sneetje brood, knofloo prei, ui, zout, peper, selderij 1,5 lepel olie, kerrie, 2,5 i bouillon (blokje), 2 thee! pels maizena, sherry; 450 g diepvries of glas snj bonen, ui, knoflook, 1 lept olie, 1 dl kook- of inmaak vocht, laos, sereh, 1 lepel gt malen kokos of santen, zou( 250 g droogkokende rijst; 4 dl gele vla (4 dl melk. 2 custard, 24 g suiker), 1 kléi ne banaan, 1 lepel maras quin (limonadesiroop), 2 bil terkoekjes. Week het sneetje brood i/ ruim water, druk het zo mogelijk uit en maak het fijn Kneed gehakt, brood, gepersH knoflook, een lepel fijngesne den prei en ui, zout, peper en kleingeknipt selderijblad een samenhangende mass, vorm daar per persoon zes letjes van. Leg de gehaktballe- tjes koeI weg en bak ze dan in de olit in tien minuten bruin en gaar. Houd het gehakt in schaaltje warm op de pan me kokende rijst. Fruit stukjes ui en prei met geperste knoflook lichtbruin in het overgebleven vet, voeg kerrie en bouillon toe en laat het sausje vijf nuten koken. Bind het dan met een papje van maize koud water en roer er van hel vuur iets sherry door. Kook diepvries-bonen bijnï gaar. Fruit kleingesneden en knoflook lichtbruin in olie, voeg kook- of inmaak vocht, laos, sereh, gemalen ko kos of santen, zout en de snij bonen toe en laat de warm worden. Doe de sambal- goreng-snijbonen in een schaal en leg er de gehaktballetjes op. Meng dunne, halve plakjes ba naan met marasquin (of limo nadesiroop als u geen alcohol wilt gebruiken) en bedek zt met de vla. Snijd de bitter koekjes klein en strooi ze ovei de vla. Dit toetje is het lek kerst als het een uurtje heeil gestaan. JEANNE Ei dienstuerlenin dienst hebben. ONGEVALLENDIENST ZIEKENHUI ZEN LEIDEN Ongevallendiensl elke dag Academisch Ziekenhuis be halve van dinsdag 13.00 u. tot woe dag 13.00 u. (Diaconessenhuis poli nieken tel 155543, afdeling S.C.U. 175639) en van vrijdag 13.00 u. tol zaterdag 13.00 u. (Elisabeth-zieken- t Roodenburgerstraal tn Leioen naar de Cronesteinkade 18a in Leiden. VERENIGING BESCHERMING ON GEBOREN KIND Hulpverlening bij ongewenste zwangerschap bereikbaar). ANTI-DISCRIMINATIE CENTRAAL MELDPUNT LEIDEN. Ketelboeter- steeg 10. Ma. 1/m vr telefonisch be- I. Spre 18.80-20.30. WERKENDE JONGEREN Klach- informatieuur Elke dlnsdag- an 17.00 Koppënh Tel. 071-121139. Horizontaal: 1 spoedig lachend; 6 9 loofboom; 11 water zwarte band bij Judo; 16 slaginstru ment; 18 ontstekingskoord; 19 bin- nenbekleedsel van b.v. een jas; 20 korrelig sneeuwijs in hooggeberg ten; 21 zuivelprodukt loop; 25 knaagdier; dingsrest; 27 middel stremmen; 29 voorzetsel; 30 vis; 32 flanelsoort. Verticaal: 1 onstoffelijke zelfstan digheid van de mens; 2 eerstko mende (afk.); 3 onbezonnen;.4 les der ervaring; 5 woonschip; 6 met de zijnen (afk. Latijn); 7 plantezlek- de donder; 17 onbepaald beweging met de tong over iets; 20 taal; 22 vertrek bij een hardloop- muzieknoot; 31 laatstleden (afk.). fr !|op c 2 'iSJaS i :|««9!t»A -ouöeds ZZ ^o» OC 62 :Q0| LZ :se 92 :»ej gz :uej ez :seeM \z :uji# 02 :6u|jaoA 61 -|UO| 81 luiOJ) 91

Leidse Courant | 1989 | | pagina 10