Timman en de dreiging van het donkere gat Regillio van der Vloot van canvas naar tartan I ficidócÖoiwcMit voetballerlei GEDUCHTE CONCURRENT VOOR ACHMED DE KOM BIJ NK ATLETIEK Varkens '"/J5pc SPORT ZATERDAG 28 JANUARI 1989 PAGINA PO] Penarol strijdt om Zuidamerikaanse beker Penarol uit Montevideo is met een royale overwinning van 5-0 op Hurucan Bucgo voetbalkam pioen van Uruguay geworden. De club kwalificeerde zich daardoor voor het toernooi om de Zuidamerikaanse beker. Stadgenoot Nacional, dat PSV van de wereldbeker afhield, was rechtstreeks geplaatst als Zuidamerikaans titelhouder. Als derde Uruguyaanse verte genwoordiger komen Defensor en Fanubio nog in aanmerking. Voetbal USSR en Israel na 33 jaar Dinamo Kiev heeft in Tel A viv een vriendschappelijke voetbal wedstrijd tegen de Israëlische nationale ploeg met 4-0 gewon nen. Het was het eerste voetbal contact tussen de Sovjetunie en Israel in 33 jaar. Moskou ver brak de verbindingen met Is rael in 1967. De voetbalwed strijd werd in Tel A viv een nieuwe stap in het proces van betere betrekkingen genoemd. Eerder deze maand speelde Maccabi Tel A viv al een bas ketbalwedstrijd tegen CSKA Moskou voor de Europa Cup der landskampioenen. Voetbalbond wil uitleg over knokpartij Clough De tuchtcommissie van de En gelse voetbalbond wacht nog steeds op een verklaring van trainer Brian Clough. die na af loop van de bekerwedstrijd van zijn club Nottingham Forest te gen Queen's Park Rangers op 18 januari met supporters op de vuist ging. Clough sloeg een aantal aanhangers, die na de overwinning van zijn ploeg met 5-2 het veld betraden. De voet balbond gaf Clough tot uiterlijk Allison technisch ad viseur Farense De Engelse voetbalmanager Malcolm Allison wordt de nieu we technische man van de Por tugese club Farense. Deze ploeg verkeert in degradatiegevaar. De 61-jarige Allison werd zeven weken geleden ontslagen bij Vitoria Setubal. Ontslag Ball bij Portsmouth Manager Alan Ball is ontslagen bij de Engelse tweede divisie club Portsmouth, nadat de ploeg van de laatste zes wed strijden onder zijn leiding er vijf verloor. Hij heeft er vijf jaar gewerkt. Ball speelde 72 keer voor de nationale ploeg van Engeland. Hij maakte deel uit van het team dat in 1966 op Wembley de wereldtitel verde. John Gregory is noemd tot zijn opvolger. FIFA stelt leeftijdsgrens olympische voetballers De wereld-voetbal federatie FIFA heeft in Zilrich definitief de leeftijdsgrens vastgesteld voor spelers van olympische elftallen. Aan het toernooi 1992 in Barcelona mogen alleen spelers deelnemen, die geboren zijn op of na 1 augustus Deze datum geldt ook voc wedstrijden in de kwalificatie ronden. De FIFA heeft daar mee geen rekening gehouden met de wens van het Interna tionaal Olympisch Comité (IOC), dat de leeftijdsgrens voor olympische voetballers wil af schaffen. ANTWERPEN In zijn vorig jaar verschenen boek „Het smalle pad" besluit Jan Timman zijn inleiding met de volgende zinsneden. „Al moet ik in een houten tobbe een wa terval trotseren, zelfs dan zal ik met de tot de tan den gewapende inboorlin gen die beneden wachten de strijd aanbinden. Mocht ik hen overwinnen, dan zal ik een vervolg op dit boek schrijven". Volgens menigeen zou gezien Timmans laatste mededeling een volgend boek nog wel eens geruime tijd op zich kun nen laten wachten. De inmid dels 37-jarige schaakgroot meester gaat vanaf komende dinsdag proberen zich een ver dere weg te banen naar de kandidaten-matches om de wereldtitel. In de kwartfinales ontmoet Timman de Hongaar Lajos Portisch, een geslepen oude rot, van wie ook de Ne derlander weet dat die aan zienlijk meer tijd en energie in zijn sport steekt. Van Portisch zei Timman een jaar of tien geleden al dat hij de studie drift van de Hongaar nooit zou kunnen evenaren. Die ge voegd bij de ervaring met dit soort duels op hoog niveau en de recent door de Amsterdam mer bijeen gesprokkelde de cepties wel eens zou kunnen leiden tot - wat sommigen noe men - de zoveelste teleurstel ling in de carrière van de man-met-het-engelengezicht. In „Het smalle pad" schrijft Timman dat dit bewuste boek eindigt op een „arbitrair" mo ment, namelijk de grootste te genvaller die de Nederlandse grootmeester ooit incasseerde: het verlies in de halve finales van de kandidaten-matches te gen de Rus Joesoepov, in 1986 te Tilburg. Maar, vervolgt Timman, juist het op schrift stellen van zijn ervaringen rond die „meest vernietigende en vernederende nederlaag" uit zijn loopbaan hielp hem de bittere smaak te doen verdrij ven. Wat dat betreft had Tim man het best nog snel een aan- hangseltje kunnen schrijven over zijn belevenissen in 1988. Want de in 1985 nog op een tweede plaats van de wereld ranglijst achter Anatoli Kar- pov staande maar inmiddels naar een elfde plek afgezakte Nederlander beleefde een zwart jaar. Timman wijt dat zelf aan te veel spelen, ook op plaatsen waar zijn aanwezig heid om promotionele en com merciële redenen werd ver eist. Echter, de balans van een jaar schaken was negatief en vooral de KRO-tweekamp in december tegen oud-wereld kampioen Michael Tal kan Timman nauwelijks tot vol doening, laat staan tot optimis me ten aanzien van de kracht meting met Portisch aanlei ding geven. Altijd op winst Jan Timman voert ook zijn in stelling als schaker aan voor de soms onbegrijpelijk negatie ve strapatsen. „Ik ben een creatieve speler, die altijd, ook met zwart, op winst speelt", laat hij zich in de aanloop naar het in Antwerpen plaatsvin dende gevecht met Portisch ontvallen. Dat valt op zich na tuurlijk te prijzen en lijfelijk aanwezige toeschouwers bij zijn optredens zullen met graagte de ter plekke acteren de spreekstalmeester aan de lippen hangen bij diens com mentaar op die positieve po gingen van de Nederlander. Maar een andere vaststelling van Timman snijdt meer hout. „Een man als Kasparov gaat risico's uit de weg als hij voelt dat hij niet in vorm is. Dan schuift hij gewoon naar salon- remises". Het gevolg van bei der benadering van het schaakspel wordt vertaald in hun klassering op de wereld ranglijst. Jan Timman ontkent dat hem ook nog wel eens een - door enkelen aangeduid als - wat labiel karakter parten speelt. Maar geeft toe dat hij liever ergens ver weg acteert dan in eigen land. „Daar word ik door niemand lastig gevallen. Misschien zou ik al wereld kampioen zijn geweest als ik al mijn plaatsingswedstrijden ook ergens in een exotisch land zou hebben gespeeld", geeft Timman toch een indicatie van zijn ietwat wankelmoedi ge karakter. Wat dat betreft is Antwerpen misschien ook al niet ver ge noeg verwijderd van chauvi nistisch ingestelde landgeno ten. Die onder aanvoering van zijn boezemvriend en schaak promotor Hans Böhm voor een emotionele begeleiding zorgen, Jan Timman en Lajos Portisch (rechts) zitten vanaf dinsdag tegenover elkaar in Antwerpen. foto: archief sp maar Timman tevens een toch nog enorme psychologische druk oplegt. En juist daarin lijkt een zwak element te zit ten bij de pogingen om zich via Antwerpen te ontdoen van de noodzaak vanaf het duel met Portisch weer zonetoer- nooien te moeten spelen om in de kandidatentweekampen te kunnen belanden. Vandaar dat wordt gesproken van de laatste kans van Timman om nog eens een spraakmakende reeks resultaten neer te zetten. Jaar langer In „Het smalle pad" werpt Jan Timan de theorie op dat zijn cyclus steeds juist een jaar lan ger duurt dan de reeks die moet leiden tot de bepaling van de naam van de uitdager van de wereldkampioen. In 1974 verwierf Timman de grootmeestertitel en kreeg naar eigen zeggen twee jaar la ter het gevoel dat hij bezig was tot de wereldtop door te drin gen. In 1978 was de inmiddels 27-jarige Nederlander opge rukt naar.de vijfde plaats op de FIDE-ranglijst, maar in het exotische Rio de Janeiro miste hij de kans op plaatsing voor de tweekampen, waarop hij vier jaar later achter zijn hui dige mede-vice president van de GMA (Grand Masters Asso- cation) Karpov tweede werd op de ranglijst. Maar daarna volgde een merkwaardige te rugval, gevolgd door een her stel dat uitmondde in de halve finalematch tegen Joesoepov. Een nieuwe methode moet Jan Timman mede helpen het juis te spoor weer te vinden. De Amsterdammer noteert tegen woordig, sinds het duel met Tal in december, de bedenk tijd per zet om na afloop beter in staat te zijn te analyseren. Hetgeen straks in Antwerpen zal gebeuren met de ex-Tsje- choslowaak Vlastimil Hort en de Zweed Ulf Andersson. Hort moest zich onlangs overigens onlangs met gezondheidspro blemen terugtrekken van het Hoogovenstoernooi en ook dat lijkt weinig bij te dragen aan een goed gesternte. Juist se condanten moeten na afloop van vooral afgebroken partij en het tijdrovende denkwerk verrichten om de in actie zijn de grootmeester zo fit mogelijk in een eventueel vervolg ach ter het bord te krijgen. Hort verzorgt voor Timman de ope ningen, terwijl Andersson juist de expert is voor de eindspe len. Dit duo moet er voor zor gen dat Nederlands deson danks meest succesvolle scha ker na Max Euwe, die ooit de wereldtitel korte tijd in zijn bezit had, niet in een groot donker gat terugzakt Donker gat Of Timman nog ooit een direc te gooi zal doen naar de we reldtitel middels een match te gen (dan waarschijnlijk) Kas parov wordt door menigeen zo langzamerhand zeer betwij feld. Weliswaar bezat de oud- Deltenaar nimmer de reputa tie van wonderkind, maar zijn ooit gestage opmars naar de hoogste regionen van het we- reldschaakgebeuren deed een verwachtingspatroon ontstaan dat nimmer werd ingelost. Waarbij ditmaal ook een be slissing van de door Timman c.s. verfoeide FIDE voor een nadelig effect zorgde. Normaal gesproken had de Nederlander zijn komende match moeten afwerken tegen de Canadees Spraggett, die ondanks een al leszins respecatebel optreden op dit moment tegen Joesoe pov in Quebec, als zwakker te boek staat dan Portisch. „Portisch ligt me wel", zegt Timman echter. „Ik heb een 10-7 tegen hem". Als zich weinig zorgen be hoeven te maken. Maar bij dit soort ontmoetingen speelt meer mee. De Amsterdammer weet daar zelf alles van. En Portisch mag dan geen inboor ling zijn, hij zal wel tot de tan den toe bewapend op het strijdtoneel verschijnen. FRAN£ WERKMAN V-C. HEEMSKERK Wie heeft zich ooit Mohammed Ali kunnen voorstellen als winnaar van een sprint- wedstrijd? Of, actueler, misschien Mike Tyson, die uit de startblokken schiet? De Nederlander Regillio van der Vloot zal onge twijfeld één van de aller eerste boksers zijn die z'n heil zocht in de atletiek. En met succes. Deze maand deelde hij als hardloper zijn eerste echte kleun uit. Bij een sprint- wedstrijd in Zwolle klopte hij Achmed de Kom, die er voor de aanstaande Ne derlandse indoor-kampi- oenschappen in Den Haag dus een geduchte concur rent bij heeft gekregen. Als Regillio van der Vloot (24) volgende week vanuit Heems kerk vertrekt voor de nationa le kampioenschappen indoor- atletiek (4 en 5 februari in Houtrust) laat hij zijn boks- handschoenen thuis. De Noordhollandse kampioen halfzwaargewicht van 1987 bindt voor zijn wedstrijdsport tegenwoordig slechts de spikes onder; boksen doet hij alleen nog maar om in conditie te blijven. „Het boksen in dienst van de atletiek", vertelt Van der Vloot, die ooit nog wel eens een succesvol body-buil- der zou willen worden. Naamgenoot Éénmaal ontmoette Regillio i der Vloot (81 kilo en 1.87 meter) zijn ieler maar beken der naamgenoot Tuur. „Toen Tuur mij zag, zei hij: „die die doet 't goed". Dat bij de clubkampioenschap pen in '87", weet Regillio II nog goed. „Ik mag zijn stijl wel. Tuur is niet bang en bokst aantrekkelijk voor het pu bliek. Natuurlijk heb ik zijn wedstrijden en die van V^n der Lijde tijdens de Spelen 'in Seoul gevolgd. Maar ik had nog meer oog voor atletiek. Daar stond ik 's nachts voor op. Het koningsnummer met het gevecht tussen Lewis en Johnson. Schitterend. Eigen lijk hoopte ik dat een under dog zou winnen. Calvin Smith of zo. Maar van die finale heb ik echt genoten. Daarom 'schrok ik later ook zo toen die - berichten over doping kwa men. Ik voelde echt een flauwte over me heen komen". Regillio van der Vloot was „al" 22 jaar oud toen hij voor het eerst de spikes aantrok. „Ik ging met een vriend mee naar een talentenjacht van Ve ronica. Die vriend, Frenk Bol- legraaf, deed al aan atletiek, maar werd daar niet ontdekt. Ik wel, terwijl ik eigenlijk al leen maar voor de lol met 'm was meegegaan. Dat was in augustus '87. Sindsdien ben ik gaan trainen. Het jaar daarop ben ik met wedstrijdboksen gestopt. Ik zou meedoen aan de nationale B-kampioen schappen. Maar het viel niet te combineren". Van der Vloot maakte de definitieve stap van canvas naar tartan. Judo Behalve aan boksen en atle tiek beoefende Van der Vloot als jongeling nog andere sport en. Dat begon pas toen hij op 10-jarige leeftijd vanuit het Surinaamse Paranam naar Den Haag verhuisde, waar hij eerst de judomat uittestte in een schooltje in de Molenwijk. „Na een jaar verhuisden we naar Zeeland, waar we vijf jaar hebben gewoond. Ik deed daar aan turnen, karate en voetbal. Als spits kwam ik in het Westbrabants jeugdteam en toen we in Heemskerk gin gen wonen, heb ik me bij ADO'20 aangemeld. Maar ze deden daar aan vriendjespoli tiek en daarom heb ik be dankt. Toen ben ik begonnen met boksen, bodybuilding en kickboksen". Zijn eerste partij bokste hij in 1986 in Worme*- veer. „Doordat ik te weinig conditie had, verloor ik die", staat hem nog bij. Kort daarvoor verbleef de vriendelijke halfzwaargewicht als vakantievierder in zijn ge boorteland. „Er kwam een boks-animator naar me toe en ik vertelde hem dat ik al di verse partijen had gewonnen. Hij heeft snel een program maatje rond mij opgesteld. De eerste twee ronden sloeg ik m'n tegenstander alle kanten op, maar in de derde ronde heb ik het opgegeven. Te moe. In feite was ik een soort proef konijn, want het boksen stelde vóór die tijd in Suriname niet veel voor. Maar sindsdien leeft het weer helemaal". Kiezen In Nederland bokste Van der Vloot dertien partijen, waar van hij er slechts twee verloor. „Die bekertjes zijn het bewijs", wijst hij aan, om aan te tonen dat hij hier wél de waarheid spreekt. „In '87 werd ik Noordhollands kampioen en ik deed mee aan de clubkampi oenschappen. Zowel voor De Ring uit IJmuiden als voor het Amsterdams Albert Cuyp. Toen bleek dat ik ook hard kon lopen, moest ik kiezen. Bij Albert Cuyp hebben ze nog wel geprobeerd me over te ha len. Door te lokken met aan trekkelijke reisjes. Mijn atle- tiektrainer. Hans Vijfwinkel, liet me volledig vrij. In maart vorig jaar heb ik de knoop doorgehakt. Toen trainde ik inmiddels al driemaal in de week voor atletiek. Ik boks nog wel, maar alleen met jon gens uit de buurt. Op een schooltje in Heemskerk geef ik les aan vier jongens. Twee van hen zijn al Noordhollands kampioen geworden bij de nieuwelingen". De rest van zijn tijd besteedt de werkloze sportman tegen woordig dus aan atletiek. Uit gerekend wéér in Wormer- veer boekte hij, ditmaal als at leet, zijn eerste succes. Op de 100 meter zette hij meteen een tijd neer met 10,5 seconden. „Bij de Nederlandse kampi oenschappen in Groningen werd ik tweede achter Ach med de Kom op de 100 meter". Van der Vloot, die inmiddels tot de nationale sprintselectie is doorgedrongen, stond op 14 januari jongstleden wederom naast De Kom te wachten op het startschot. Tijdens de NK meerkamp in Zwolle liepen beiden de sprint over zestig meter. Van der Vloot finishte na 6,90 seconden als eerste en bleef De Kom een fractie voor. Tien tellen De Heemskerker sloeg zijn naaste concurrent daarmee symbolisch voor veel meer dan tien tellen naar de kant. En bij Van der Vloot zelf groeide het zelfvertrouwen. „Bij de nationale kampioen schappen móet ik de finale kunnen halen", vindt hij. „En ik sluit een eerste plaats ook niet helemaal uit. Ook op de 200 meter zou ik eerste of tweede moeten kunnen wor den". De respectieve limieten voor de EK, die twee weken later eveneens in Den Haag worden gehouden, zijn gesteld op 6,70 en 21,40. „Dat zouden twee persoonlijke records voor mij betekenen. Maar ik geloof niet dat het onmogelijk is. Al leen dat finishen, hè. Dat doe ik nog veel te slecht. Elke keer gooi ik op de streep mijn li- cnaam weer naar achteren in plaats van naar voren. Er zijn sinds ik succes heb ineens alle maal mensen die mij adviezen geven. Maar ik laat me niet beïnvloeden. Het is natuurlijk allemaal leuk bedoeld, maar als ik verlies dan zie ik ze niet meer. Qua techniek zit ik, denk ik, op zestig procent van mijn mogelijkheden. Ik ben al aanzienlijk vooruit gegaan. Want in het begin stampte ik alleen maar over die baan. Het is vooral een kwestie van wennen. En dat geldt ook voor •die laatste meters. Er komt een tijd dat ik vanzelf -mijn schouders naar voren gooi". ROB LANGEVEL'D BETAi WM door Frank Werkman (BC-DS te I Dat een varkensfokker (Renzé£ de Vriesprobeert t muntenmelker (Onno Ruding illegaal belastingcenten af t troggelen, verbaast me niets. Sjoemelen en sjacheren komt tenslotte in de beste families ANDAAC voor. Sterker, menigeen i van overtuigd dat onze j stuk beroerde ^t*r, *i voor zou staan als er louter wordt gewerkt. Vandaar dat d port affaires bij Ajax en FC Groningen wat mij betreft i zo veel ophef behoeven te krijgen. Als de FIOD meer ambtenaren zou hebben, wordfcau. elke week een voetbalclub aaii luitalan de schandpaal genageld. Ook ®d®n. 'c PEC Zwolle. In het spraakmakende verhaal luitalan van het weekblad Nieuwe Rev$al Dort wordt gemeld dat die r' (adorlai 1 port. •Igië b port. luitalan luitalan provincieclub met grootsteedse neigingen zuiver op de graat is ia„d 1 Maar beide pseudo-zakenliedei het periodiek hebben slechts zaken gedaan met de manager, die reeds een contn op zak heeft voor een Turkse j*y"ch' voetbalclub. Geen enkele behoefte derhalve om zich alsnog in een ander duister project te storten. In de week dat Nieuwe Revu meldt dat het overal elders dan Naderla in het betaalde voetbal fiscaal Stu bepaald geen koek en ei is, doe de FIOD een inval bij FC bp< Groningen, waar het een regelrechte Augiasstal blijkt zijn. Renze de Vries c.s. bewijzen de theorie dat je wordt iky Chi rfORGEf Nadarla schaats Nadarla Studio TV 5, 1 luitalai besmet met datgene mee omgaat. Men koopt een gereputeerde doelman voor vijftig mille er alsof dat nog niet genoeg oplevert, wordt een gefingeerde Jbc"i! transactie op touw gezet met een voetballer uit Bulgarije; sinds Seoul toch al een land met een wat belaste reputatie. Voor een zekere Jontsjev worden enige tonnen in de boekhouding genoteerd, maar de man maakt nimmer zijn opwachting in het hoge noorden. Dat is geld verdienen. Zoals ook het bereiken van een volgende ronde in het Europa- Cuptoernooi kassa betekent. Daarom wordt getracht bij de scheidsrechter in een goed blaadje te komen en de arbiter1 staat te boek als cadeau- gevoelig. Ook in dit metier tiert het relatiegeschenk welig. In Zuid-4'm Europa geldt wat dat betreft hei ied af, gouden polshorloge of een setje grada lib he Duitalai Skiën. Duitalai wall-Liv BBC 2 bourne BBC 2, BBC 2, BBC 2, ker. Sky Cr MAAND fEC reer tVOLI pclub Gro vooral gemakkelijk hanteerbaar presentje. Een arbiter een televisietoestel aanbieden is een wel wat erg opvallende blijk van sympathie.' -C Zw onpraktisch bovendien, Ro,?i want de fluitist moet de dag de wedstrijd toch naar huis. Een ring aan de hand, een klokje om de pols of een paar flapjes in de binnenzak zijn dan eenvoudiger door de douane te transportéren. Dat ontdekt men zelfs veertien dagen later in Groningen. Ditmaal geen paarlen voor de zwijnen, maar gewoon dertig rooie ruggen voor de scheidsrechter. Het is al lang niet meer een privilege van de boksbranche, waarin een pugilist de handjes met opzet minder effectief laat wapperen, omdat hij er kort tevoren een paar bankbiljetten mee heeft aangenomen. Ook dat is zwart geld. Maar van een net iets diepere tint dan de poen, die wordt gebruikt om Ruding om de tuin te leiden. SéJC /V Den Utrecl 71. Tin onj K REN! et toe ampic de ets te an be taak: We h len n loer. liste latuur ld us i ho 1 a :>s e i verl l redsti 'anda 4 loor J i ronnt wordt 1 lolgèr

Leidse Courant | 1989 | | pagina 8