|EcldAc6ouwrit Bushokjes bij stadhuis zijn doorn in het oog Heerma wijst verwijten van de hand STAD OMGEVING Sloopbedrijf Van Diemen mag wellicht een maand doorwerken f WEEK EINDE wmËÊÊÊÈËSBi mm Voordeurdelers Leidse politie past op zijn tellen uNkUAG Ü8 JANüAki laoa PAGINA 13 B.V [°tto jubileum iedri/1 [inerva onthuld IIDEN „Wittebrookswe- n, trek je stoute schoenen Dat is het motto dat Mi- rva heeft gekozen voor de :ring van het 175-jarig be an de sociëteit in de zo- m dit jaar. „Brooks" is n wat omslachtige verwij- naar de schoensoort „bro- die veel studenten dra- De wittebroodsweken mboliseren een nieuw begin, studenten na hun afstude- maken als zij de maat- ïappij binnen stappen. Het Dtto en logo zijn gisteravond de sociëteit onthuld. DEN HAAG Sloopbe drijf Van Diemen mag waarschijnlijk nog min stens een maand onge stoord blijven werken. Het terrein van Van Die- men, op het complex van de voormalige groentevei ling aan de Zoeterwoudse- weg, dreigt op grond van een lastgeving van Gede puteerde Staten (GS) van Zuid-Holland onder poli- tiedwang ontruimd te worden waardoor het be drijf zijn activiteiten zou moeten staken. Mr. J.M. Polak van de afde ling rechtspraak van de Raad van State zei gisteren „dat Ge deputeerde Staten er rekening mee zal moeten houden dat ik het besluit van GS zal schor sen voor minstens dertig da gen". Hij zei dat bij de behandeling van het schorsingsverzoek dat eigenaar G.J.J. van Diemen had ingesteld naar aanleiding van de lastgeving van GS. Het bouwbedrijf zou volgens de lastgeving moeten stoppen met het opslaan, overslaan en sor teren van sloop- en bouwafval en de opgeslagen afvalstoffen moeten verwijderen. Uitvoe ring van de lastgeving bete kent sluiting voor het bedrijf. Bij sluiting van het bedrijf ko men vijftien mensen op straat te staan. Overleg Beide partijen gaven verschil lende lezingen over overleg dat er geweest zou zijn tussen beide partijen. Bij dat overleg heeft GS, volgens Van Die mens advocaat mr. Sluiter toe gezegd dat Van Diemen ge doogd zou worden tot stort plaats het Doesgebied in Lei derdorp open is. Ook zou zijn gesproken over afspraken om overlast voor de buurt te be perken. Mr. Bakker bestreed die lezing De firma Van Diemen is sinds 1976 actief aan de Zoeter- woudseweg. Het bedrijf verza melt bouw- en sloopafval in containers van 5 kubieke me ter, sorteert het en vervoert het niet bruikbare deel af naar een vuilstort in Bergschen- hoek. Het doet dat in de buurt van woonhuizen en heeft noch een Hinderwetvergunning, noch een vergunning volgens de Afvalstoffenwet. Mr M. Bakker voerde namens GS drie redenen aan voor het op 5 december genomen be sluit. De onzekerheid rond het tijdstip van openstelling van de stortplaats het Doesgebied is volgens hem een belangrijk aspect. Volgens Bakker gaat de stortplaats zeker dit jaar nog niet open. Er lopen diver se beroepsprocedures tegen de toe te kennen afvalstoffenwet vergunning en de wijziging van het bestemmingplan. Het bedrijf zou veel overlast veroorzaken die nauwelijks valt te voorkomen. Ook speel de voor GS mee dat het bedrijf geen afvalstoffenwet-vergun ning heeft. Die is in 1986 ge weigerd en ook na beroep in 1988 niet toegekend. Sinds 1976 werkt het bedrijf zonder hinderwetvergunning. Mr. Sluiter zei namens Van Diemen dat hij niet begreep waarom de provincie plotse ling zoveel haast heeft. Vol gens hem wil GS niet eens wachten op een beslissing op een bezwaarschrift tegen de politiedwang-aanschrijving die Van Diemen kreeg. De hoor zitting daarover wordt woens dag 15 februari gehouden. Hij wees erop dat Van Diemen sinds het afwijzen van een vergunning volgens de afval stoffenwet niet stil had geze ten. Zo heeft het bedrijf pogin gen in het werk gesteld om te verhuizen. Verder meent hij dat de aanleg van de vuilstort plaats medio maart kan star ten. Bij vestiging in het Does gebied zou sorteren en over slaan niet meer nodig zijn op het terrein aan de Zoeter- woudseweg. Mr. J.M. Polak doet aanstaan de maandag uitspraak. Ah De' mev LEIDEN De vier bus hokjes voor het stadhuis in de Breestraat zijn een doorn in het oog van de vereniging Oud-Leiden. De abri's leiden alle aandacht af van de mo numentale gevel. Vooral de verlichte reclames schaden het aanzien van het gebouw dat er door wordt overvleugeld. Het bezwaarschrift van de vereniging tegen het plaat sen van de hokjes is gisteren behandeld door de gemeen telijke commissie voor de beroep- en bezwaarschriften. De vereniging pleitte er bij monde van het bestuurslid mevrouw Meijer voor de abri's te verplaatsen in de richting van V&D of naar de overkant van het stadhuis. Als de haltes toch op dezelf de plek blijven, moeten er volgens Oud-Leiden eenvou diger huisjes komen zonder reclame. Het college van B en W heeft de abri's op die locatie laten plaatsen omdat daar altijd al bushaltes zijn geweest. De welstandscommissie, die bouwwerken op hun vorm beoordeelt, heeft indertijd geadviseerd om de bushuis jes voor het stadhuis iets aan te passen aan de omgeving door van andere materialen gebruik te maken en de kleur aan te passen. Ze vond de gewone abri „iets te pre tentieus" op die plek. Het college echter legde dit ad vies naast zich neer. Zij vond dat het gebruikelijke huisje wel in de omgeving harmonieerde. Burgemeester C. Goekoop liet zich niettemin tijdens zijn nieuwjaarstoespraak ontvallen dat hij eigenlijk ook niet gelukkig was met de vier huisjes vlak voor de gevel van het historische ge bouw. Volgens de woordvoerder van B en W kan de Vereni ging Oud-Leiden niet-ont- vankelijk in haar bezwaren worden verklaard. De vere niging heeft niet gereageerd binnen de termijn waarin bezwaar gemaakt kon wor den. „Je mag van deze vere niging verwachten dat zij de gemeentelijke advertenties goed doorpluist op bouwver gunningen". Mevrouw Meijer gaf toe dat de vereniging niet zo alert heeft gereageerd. „Wij heb ben wel de modellen van de bushuisjes bekeken en had den daar geen bezwaar te gen. We gingen er echter vanuit dat de gemeente die niet pal voor het monumen tale pand zou zetten". Verder vond de vertegen woordiger van B en W dat de vereniging in dit geval niet direct in haar belangen wordt geschaad. „In de sta tuten staat dat de vereniging Oud-Leiden opkomt voor het behoud en het herstel van monumenten. De bus huisjes maken geen deel uit van het stadhuis, maar staan er slechts voor". De abri's in de Breestraat leiden de aandacht af van de monumentale gevel van het stadhuis. Onderzoek naar automatisering van midden- en kleinbedrijf LEIDEN De gemeente wil 17.000 gulden uittrekken voor een haalbaarheidsonderzoek voor een stimuleringsproject automatisering. Het stimule ringsproject is bedoeld voor het het midden- en kleinbe drijf (MKB) in Leiden. Het MKB kampt met een achter stand bij automatisering. Op termijn zou dat leiden tot een aanmerkelijke verslechtering van de concurrentie-positie van het MKB ten opzichte van het grootbedrijf. Het MKB is in Leiden economische belang rijk en biedt veel werkgele genheid. Daarom vindt de ge meente het belangrijk een voortrekkerrol op dit terrein te vervullen. Het geld wordt grotendeels betaald uit de post .Leiden Promotion 1986 en de avond nabezorgd. Met bijdragen van Paul van der Bijl, Frank Buurman en Rudolf Kleijn. roede bak Wethouders plegen in Leiden sporen na te laten. Peter- aukkels en Waalpalen zijn imiddels vaste prik in het et gemeentelijke bargoens. it Peters en Cees Waal (in- niddels vooral bekend als urgemeester van Deventer) ntkomen daardoor lang na Leidse politiek verschei- nog aan de vergetelheid, let lijkt vooral het voorrecht wethouders van ruimte- jke ordening om zulke ge- enktekentjes voor zichzelf p te richten. Freddie Kuijers cultuur, volksgezondheid n groen krijgt nu de kans om uitzondering op die regel worden. Hij heeft dat te anken aan een aantal actieve ondenbezitters in de binnen- tad. ij zijn de afgelopen week oor de tweede keer te hoop jelopen om de belangen van poepende huisdieren te >ehartigen. Moesten ze eerst I Burcht aan nota bene spe ende kinderen prijsgeven als londentoilet, nu dreigen ze als gevolg van Kuijers' nota schone Stad ook de parken te verliezen. Bovendien wordt in de nota gesuggereerd dat ze i schepje en een zakje achter hun viervoeters aan noeten om de vers gelegde boodschappen op te rui- En dat terwijl ze toch 'link in de buidel tasten voor Je hondenbelasting. Kortom, alle reden om in de pen te klimmen en met con- itructieve bijdragen te komen m De aanleg van een uitlaat- plaats, speelweiden en hon dentoiletten moet uitkomst aieden. Maar de kroon spant toch wel wat de briefschrij- de Kuijer(s)-bak noemen. Een soort vergrote rioolput waardoor de uitwerpselen rechtstreeks en hygiënisch kunnen worden afgevoerd. Er zijn wel wat technische haken ogen op te lossen, maar dan zal ook de naam van Fred Kuijers beklijven in Lei den. Misschien dat hij er zelf niet echt blij mee zal zijn. Maar hij moet maar denken dat nu het rte ({echt niets meer wordt met Fred Kuijers-galerie, een Fred Kuijers-zaal in de schouwburg of een Fred Kuij- f ers-vioolcursus aan de mu ziekschool, deze goede bak toch een meer dan schrale troost is. Of niet soms? tijd '°pje (1) huisvuilophaalgebeuren de nodige emoties oproe pen. Veel huishoudens wor den tegenwoordig geconfron teerd met de beruchte mini- containers, onhandelbare bak ken op wielen, meestal uitge voerd in legergroen. Mensen die klein van stuk zijn moeten wekelijks een heel gevecht le veren om deze gevaarten bui ten de deur te krijgen, voor zover ze niet buiten kunnen staan. Soms kunnen mini-containers niet worden toegepast, zoals bij flatgebouwen. Deze bewo ners zijn dus gevrijwaard van het mini-containervervoer, en krijgen centrale afvalbunkers waar ze hun traditionele plas tic vuilniszakken in kwijt kunnen. Toch zijn ook deze mensen niet altijd tevreden. De bewoners van de Joke Smitlaan in Voorschoten bij voorbeeld ergeren zich al ge ruime tijd aan de afvalverza- melplaats op de stoep voor hun deur. Het gemeentebe stuur wordt bestookt met brieven waarin zij hun -bnge- noegen kenbaar maken. „Deze afschuwelijke verza melplaats staat op een onoog lijke plek. Onze mooie woon gemeenschap wordt er door aangetast", laten zij in hun laatste brief weten. Daar komt bij dat de afvalbunker op die plaats niet in een be hoefte zou voorzien. „Er wor den bijna geen zakken in ge daan".. Loopje (2) Wethouder Johan Visser van openbare werken heeft zich persoonlijk met deze netelige zaak beziggehouden. Maar dat niet tot tevredenheid van de bewoners. „Er wordt een loopje met ons genomen", stellen zij. De wethouder liet foto's maken van de inhoud van de afvalbak, waarmee hij tijdens de behandeling van de klachten in de commissie openbare werken wilde aan geven dat er wel degelijk ge noeg vuilniszakken in de bun ker worden gestopt om deze bestaansrecht op de omstre den plaats te geven. De foto's waren echter mislukt, dat werd zelfs door de wethouder zelf toegegeven. De bewoners beschuldigen de gemeente verder van geknoei met tekeningen. Ambtenaren van de gemeente die aan de Joke Smitlaan wonen zouden net zo lang geschoven hebben met de afvalbunker totdat deze op een plaats stond waar ze hem zelf niet meer zouden kunnen zien. De bewoners houden intussen vol dat er nauwelijks zakken in de bun ker worden gedaan. Hij zou nu zelfs uit protest niet meer gebruikt worden door de meeste bewoners. „Het begint voor ons een sociaal probleem te worden". Het is de vraag of de gemeen te bereid is dit sociale pro bleem op te lossen. Onduide lijke foto's, dubieuze zaktel- lingen, vermeende ambtelijke malversaties, er lijkt een luch tje aan de hele zaak te zitten. Dat luchtje zou mogelijk ook wethouder Visser kunnen be reiken, als de bewoners, die hun zin wel niet zullen krij gen, mochten besluiten hun Leiden heeft heel wat be roemdheden binnen de ge meentegrenzen (wat te den ken van minister Eelco Brink man, kroonprins Willem- Alexander, de gewone prins Constantijn, staatsraad Til Gardeniers en sexbom Brenda Steunbeer), maar op het muzi kale vlak heeft de Sleutelstad weinig om prat op te gaan. Goed, de Zangeres Zonder Naam is van Leidse komaf en de Leidse Shorts waren een blauwe maandag in de top van de hitparade terug te vin den, maar op het moment is het in Leiden met het aantal muzikale coryfeeën met natio naal aanzien droevig gesteld. Ook al willen de bewoners van een huis aan de Vollersgracht anders doen geloven. Kijk, Rob de Nijs en Anita Meyer onder één dak zou nog kun nen, maar het Trio Pim Ja cobs en een Limboshow als voordeurdelers, dat gelooft geen hond. FOTO: TEJO RINGERS Steekspel (1) De vergaderingen van de Leidse raadscommissie alge mene en bestuurlijke aangele genheden, kortweg ABA, zijn de laatste tijd een alleraar digst strijdtoneel geworden. De commissie, die zich vooral met de openbare orde bezig houdt, staat sinds enige maan den bol van de steekspelletjes, kleine provocaties, hardnek kige obstructies en oprechte boosheid. Inzet van de scher mutselingen is de organisatie vorm van het Leidse politie korps. De twee partijen die elkaar bekampen zijn als volgt sa mengesteld. Aan de ene kant staan Pex Langenberg (D66), Rob van Lint (Links Leiden) en Hennie Koek (PvdA). Zij krijgen de doorgaans stilzwij gende steun van de PvdA'ers Steven de Vreeze en Wim van der Pluijm. De andere partij wordt gevormd door burgemeester Cees Goekoop en hoofdcommissaris Henk Mostert. Zij krijgen de wat te rughoudende steun van de VVD- en CDA-raadsleden Geertsema, Driessen, Walen kamp en Hugens. Het zorgelo ze lachebekje Bernard Stöxen van Leiden Weer Gezellig valt niet te betrappen op een bepaalde mening en is dan ook niet in een van beide kampen in te delen. Het „linkse blok", om het zo maar te zeggen, wil dat de Leidse politie in wijkteams gaat opereren. Het grootste deel van het korps wordt op gesplitst in stukken, die elk een gedeelte van de stad voor hun rekening nemen. Het an dere kamp vindt dat allemaal prima, maar dan moeten er eerst minstens honderd agen ten bij komen in Leiden. Zo lang die uitblijven zijn er al nauwelijks agenten om de straat op te sturen, laat staan dat ze zich op een bepaalde wijk kunnen storten, zo meent het kamp Goekoop- Mostert. Steekspel (2) Afgelopen maandag hadden de commissieleden het Leidse politiebureau als decor voor hun rituele dansen uitgeko zen. Op de agenda stond het onderzoek waartoe in novem ber was besloten. De opvattin gen stonden toen dermate te genover elkaar, dat maar weer eens een onderzoeksbu reau werd ingeschakeld om een politiek conflict voorlopig te sussen. Goekoop voelde he lemaal niets voor de opvattin gen van het trio L'angenberg- /Koek/Van Lint, maar vond het ook wat gevaarlijk om de wens van een meerderheid van de raad botweg naast zich neer te leggen. Hij kan welis waar niet weggestuurd wor den, maar met zijn collega Smallenbroek is het toch niet best afgelopen. Daarom moest een onderzoeksbureau alle voors en tegens maar eens op een rijtje zetten. Maandagavond bleek dat de gemeente geacht wordt daar voor 45.000 gulden beschik baar te stellen. Een luttel be drag in vergelijking met de miljoenen die jaarlijks in.de gemeente omgaan, maar in de commissie ABA meteen goed voor tweespalt. Het „linkse blok" vond dat dat geld maar uit de kas van de politie moest komen, want per slot van rekening had het alles met de politie te maken. Be kijk het maar, riep Mostert. Jullie zijn de oorzaak van alle narigheid, wij hoeven dat hele onderzoek niet en we gaan er al helemaal niet voor betalen. Hij werd gesteund door een van zijn ondergeschikten die de vergadering bijwoonde en tijdens de discussies verzucht te „Geef die Langenberg effe een Fanta". De uitkomst van de touwtrek kerij was dat burgemeester Goekoop op zoek zou gaan naar een gemeentelijk of poli tioneel potje waar de 45.000 gulden uitgeschraapt kan worden. Dat zoeken leidt er wel toe dat het onderzoek waarschijnlijk vertraagd wordt. En dat is weer niet naar de zin van het „linkse blok". Kortom, de schermut selingen duren voort. En wedden dat de uitkomsten van dat onderzoek straks op verschillende manieren uitge legd kunnen worden? Glibberig „Het EBR mag dan verwei- hebben. ken, de LDM vergaan, maar ook binnen de EWR zal ruzie blijven bestaan". Tien tegen een dat dit versje inmiddels is opgenomen in het poezie-al- bum van Jos Fase, de nieuwe president-commissaris van de Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR). Afgelopen woensdag mocht de Leidse wethouder de eerste vergade ring voorzitten van de Alge mene Vergadering van Aan deelhouders van het EWR, het resultaat van de fusie van het Energiebedrijf Rijnland (EBR) en enkele gemeentelij ke nutsbedrijven uit hbt noor delijk en oostelijk deel van Zuid-Holland. Groot, slagvaardig en klant gericht, dat zijn de toverwoor den van het nieuwe bedrijf, dat de vorm van een naamlo ze vennootschap heeft. De banden met de deelnemende gemeenten zijn teruggebracht tot de aanstelling van com missarissen en aandeelhou ders, die gerecruteerd worden uit de diverse gemeenteraden. Nu is niet elke gemeente even gelukkig met die constructie. Voorheen hadden de gemeen teraden veel meer vat op de energie- en waterlevering, omdat zulks geschiedde door hun eigen gemeentelijke nuts bedrijf of door het EBR, dat onder strenge curatele stond van de deelnemende gemeen ten. Dat ongenoegen heeft er toe geleid dat pal na de op richting van het nieuwe be drijf al gesleuteld gaat worden aan de samenstelling van de raad van commissarissen. En kele dwarsliggende kleine ge meenten binnen het EBR hadden dat op de valreep af gedwongen. Woensdag, in de raadszaal van het Leidse stadhuis, bleek dat de verschillen tussen het oude EBR en deze nieuwe maxi-EBR minimaal zullen zijn. Alkemade-vertegen woordiger Luuk Beelen begon bijvoorbeeld over het feit dat er maar liefst twee Leidse vertegenwoordigers in de raad van commissarissen zit ten, en de nieuwe directeur Haijkens als voormalig opper hoofd van de Leidsche Drink water Maatschappij ook een Leidse achtergrond heeft. „Het begint me wat te glibbe rig te worden", aldus Beelen, die prompt voorstelde om een extra commissaris voor de re gio oost te benoemen. Kenne lijk was het hem ontgaan dat er vijf minuten daarvoor een commissie was benoemd die zich juist met deze problema tiek gaat bezig houden. Presi dent-commissaris Jos Fase kon het brandje daarom vrij eenvoudig blussen, maar de situatie zal haar stellig bekend zijn voorgekomen. Ook bin nen het EBR waren de kleine gemeenten al bang voor de macht van de Leidse verte genwoordigers, die maar even hun neus hoefden te snuiten om er een voorstel door te drukken. Fase zal dan ook baat hebben bij de steun van oud-waterdirecteur Haijkens, want ze zal de komende tijd nog heel wat bluswater nodig LEIDEN „De verwijten dat ik een positief ambte lijk advies niet heb ge volgd zijn volstrekt on juist". Dat schrijft staatsse cretaris E. Heerma van volkshuisvesting in een brief aan de CDA-fracties in de Leidse gemeente raad en de provinciale sta ten, het wijkkomitee en de wijkouderenraad Lei- den-Noord en Gedepu teerde Staten van Zuid- Holland. Hij voegt daaraan toe dat het absoluut niet mogelijk is om op grond van de regeling geldelij ke steun voor verbetering en bouw van verzorgingstehuizen voor bejaarden een subsidie te verlenen voor de bouw van het ouderenproject Zijloever in Leiden. Een en ander kwam aan de orde tijdens een ge sprek van de Leidse wethou der H. de la Mar en gedepu teerde H. Boone over de kwes tie donderdagmiddag. Heerma zegt zich bijzonder te hebben gestoord aan de manier waar op De la Mar en Boone de ver antwoordelijkheid voor de gang van zaken op hem heb ben willen afwentelen. Het ambtelijk advies dat Heerma heeft ontvangen, was beargu menteerd negatief. „Hoewel het plan goed past in het be leid dat het kabinet voorstaat, is subsidiëring in het kader van de bestaande regeling niet mogelijk", aldus de staatssecre taris. Brugman (brassband) en Renè de Jonge (tamboers), met medewer king van Dance Company Leiden. Gehoord in de Stadsgehoorzaal op 27 januari. Onder veel belangstelling vul de het Leidsch Politie Muziek Gezelschap (brassband en tam boers) gisteravond tijdens zijn jaarlijkse concert de Stadsge hoorzaal enkele uren lang met de kenmerkende stoere maar muzikale koperklanken van een prima brassband en met de strakke en bruisende rit miek goede tamboers eigen. Een klassiek getint program ma bepaalde het programma voor de pauze. Het publiek werd na een pittige „Ceremo nial Prelude and Fanfare" van Gordon Langford onder ande re onthaald op een boeiend werk van Terry Camsey, „Li fe's Pageant". Van dit werk bracht Johan Breetvelt met zijn indringende en zuivere solo's op de cornet, begeleid door het solide geluid van tuba's, trombones enz. van zijn collega's, een prachtige uitvoering. In de ouverture „De Impressario" bewees Cccs Brugman, die al sinds 1975 de scepter over het gezelschap zwaait, dat hij met deze musici van geen enkel muzikaal gen re hoeft af te zien. Zijn kwali teiten als arrangeur traden vervolgens duidelijk aan het licht in zijn ten gehore ge brachte bewerking van Beet- hov*ns „Für Elise". Een stuk dat de Leidse muzikanten ze ker aan kunnen maar waarop helaas iets te kort was gestu deerd. Het klonk wel aardig maar miste net de perfectie om het swingende jasje waar Brugmah het beroemde werk je in had gestoken, goed tot zijn recht te laten komen. Het programma na de pauze begon met een optreden van de tamboers onder leiding van René de Jonge. Dit uitstekend in banen geleide geweld van bekkens, trom, trommels en trommeltjes bracht de toehoór- ders weer snel in de juiste sfeer terug. De brassband ver tolkte hierna een aantal wer ken van een lichter genre. Hieronder verdient beslist ver melding „Bug'lers Holiday" van Leroy Anderson. Ter af wisseling vond in deze tweede helft een optreden van de pas opgerichte dansgroep „Leiden Dance Company" plaats. Op een choreografie van Marjo lein Briër werd door zes leden van deze groep een aantrekke lijke danseollage uitgevoerd en ook bij de muziek van John Miles, „Music", zorgde een viertal elegante danseressen voor het lichtvoetige element. De Leidse agenten legden ten slotte al hun muzikaliteit en technische kunnen in Kees Vlaks „Introducing the band" en, samen met de tamboers, werd in een voortreffelijk ge blazen en geslagen mars van Meindert Boekel van het en thousiaste publiek afscheid ge- -% TOM STRENGEftS

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13