ans op dodelijk liegtuigongeluk Iraktisch nihil Verkiezingskaarten lijken geschud in West-Berlijn I IT. ;aiTENLAND GeidóaQowuvnt VRIJDAG 27 JANUARI 1989 PAGINA 7 ILIGHEID OPTIMAAL IHIPHOL Om maar w$t de deur in huis te val- is geen veiliger iwlrvoermiddel dan een «jegtuig. Een dergelijke 29ij wering komt misschien «uit boud over in een pe elde dat de media bol 36j an van berichten over tjjj egtuigen die een motor iS9,fliezen, een stuk vleu- kwijt raken of waar aJdradingen van bepaalde 13,-| andblusapparatuur gj rkeerd is aangesloten. 85.1 1584 ar volgens wetenschappelij- statistieken is de kans op i dodelijk ongeluk één op de l tot de negende. In goed Éjglierlands betekent het dat §U vliegtuig 25 miljoen keer flSjt de aarde moet vliegen om theoretische moment te 31 j eiken dat het neerstort. 2420 2473 f-illustratie nog een paar cij- «jgès: de meer dan 7.800 495'u egtuigen in de westerse we- 158.01 vervoeren jaarlijks meer 86.511,1 miljard passagiers. Het 12M niddelde aantal doden per ^jj r ligt sinds 1980 op 933. Dat 530 y er aanmerkelijk minder 5751 het aantal verkeersslacht- 56.5 ers in ons land. Met andere OW orden, wie met de auto naar jJj liphol rijdt, loopt een dui- 373 iden malen hoger risico het ONG niet levend af te brengen, 1238.0 i wanneer hij of zij vervol- is een vliegreis maakt. ™s cidenten is er natuurlijk wel wat 61^ i: de hand met die lucht- 133.5 art, want elk jaar opnieuw 99,4 in zich incidenten voor die 130.01 nselijkerwijs gesproken 120(j meden hadden kunnen 10151 rden. Voor de zuiverheid 64 Sn het verhaal dient overi- I6.0ms onmiddellijk vermeld te 237-Wbrden dat het merendeel van incidenten zich voordoet i w>> Verenigde Staten. Niet a. 573# n omdat daar meer gevlo- 64.40^1 wordt dan in de rest wereld, maar simpelweg 17100J- 21.50 )ngelukken inds 1980 Aantal doden 1.590 omdat men het in dat wereld deel veel minder nauw neemt met de vliegveiligheid. Maar daarover straks meer. Bij Air Holland, de maatschap pij die afgelopen week in het nieuws kwam doordat in twee van haar vliegtuigen verkeer de aansluitingen in de brand blussers van het vrachtruim werden gevonden, is men er van overtuigd dat de veilig heid van de tegenwoordige vliegtuigen vrijwel optimaal is. „Als ik het vergelijk met - zeg maar - dertig jaar geleden, hebben we een enorme stap vooruit gemaakt, zeker als je bedenkt dat de intensiteit van het vliegverkeer sterk is ver groot", aldus John Block, pre sident-directeur van Air Hol- „Natuurlijk, het menselijk fa len blijft altijd aanwezig, dat kun je niet uitschakelen. Of het nu gaat om de president van de Verenigde Staten of om een monteur in een vlieg tuigfabriek, ze kunnen allebei een fout maken die in eerste instantie onopgemerkt blijft. Dat hou je. En ook al ga je in een fabriek als van Boeing, waar ik een heilig vertrouwen in heb, de eindcontrole verder opvoeren, dan nog kun je menselijke fouten niet uitslui ten. Want ook een monteur op een vliegveld kan vervolgens iets verkeerd doen, een vlieger kan een fout maken... Begrijp me goed, ik begatelliseer al die voorvallen van de laatste we ken niet, zeker niet, maar ik ben er wel van overtuigd dat het bij de meeste mensen vooral het idee is dat onrust veroorzaakt". Block gelooft niet dat de sterk toegenomen produktie in de Boeing-fabrieken de oorzaak is van het ogenschijnlijk toege nomen aantal incidenten. „Zo als ik ze ken heb ik een onbe perkt vertrouwen in die orga nisatie. Ze kennen hun ver antwoordelijkheid, werken zeer gedisciplineerd, bij het militaristische af, en reken maar dat daar de afgelopen weken wat speciale vergade ringen zijn geweest. Dat geef ik je op een briefje". Waarom is er dan toch zo veel ophef gemaakt over de verkeerd aangesloten bedra ding van brandblussers? „Ach", zegt Block berustend, „Ik denk dat het komt doordat zich kort daarvoor dat ongeluk met British Midlands had voorgedaan. Het eerste geval waarbij werd geconstateerd dat de bedrading onjuist was gemonteerd, werd al in augus tus van het vorig jaar waarge nomen. Maar pas vorige week dinsdag hebben de Ameri kaanse luchtvaartautoriteiten (FAA) Boeing daarover inge licht. Voor mijn gevoel geeft het aan dat ze het nooit zo erg belangrijk hebben gevonden, terwijl die lui toch over het al gemeen verduveld streng en alert zijn". Spanningsveld Voor drs. Tjeerd S. Duursma en Peter J. Jong jr. van de Vereniging van Nederlandse Verkeersvliegers (VNV), be staat er een constant span ningsveld tussen economie en veiligheid van vliegtuigen en haar passagiers. Tjeerd Duurs ma is voorzitter van de VNV, Peter Jong is bestuurslid vlieg technische zaken van deze or- John Block, directeur van Air Holland: „Als ik het vergelijk met dertig jaar geleden, hebben we zeker als je bedenkt dat de intensiteit van het vliegverkeer sterk Is vergroot". i enorme stap vooruit gemaakt, „Als je de vliegveiligheid be kijkt zie je dat de ongevallen curve na het zuigertijdperk (de propéllormotoren) vrij stijl naar beneden is gegaan en de laatste jaren een wat afgevlak te lijn te zien geeft. Ik denk niet dat er technisch nog veel te verbeteren valt. Vliegen is gewoon enorm veilig. De ver beteringen die mogelijk zijn, moeten in het intermenselijke vlak worden gezocht. „Dat be tekent bij voorbeeld", aldus Peter Jong, „dat er in een cockpit twee volkomen gelijk waardige vliegers moeten zit ten, die goed kunnen samen werken, zelfstandig conclusies kunnen trekken, maar daarna in gezamenlijk overleg een be slissing kunnen nemen. Het is niet alleen de gezagvoerder die alles bepaalt en beslist. In ons land is dat g maar aan de andere kant de grote plas (de VS) n keert daar nog veel aan". Uitstekend, maar beperkt Trilling in de rechter motor Een motor van een vliegtuig is over het algemeen van meer dan uitstekende kwaliteit. Toch kan ook een dergelijke motor zijn beperkingen kennen. Dat is bijvoorbeeld het geval met de in Frankrijk door Snecma en General Electric geproduceerde mo toren van de Boeing 737-300. Ze zijn uitermate betrouwbaar. Maar na een aantal motorstorin gen, die zich hebben voorgedaan in zware regenval, heeft Boeing haar gebruikers afgeraden tijdens landingen in middel zware tot zware regenbuien, in hagel of natte sneeuw, met min der dan 45 procent motorvermogen te vliegen. Theoretisch be staat dan namelijk de kans dat de motoren afslaan. Volgens de twee Nederlandse gebruikers van dit type vliegtuig, de KLM en Transavia Airlines, werkt deze aangepaste vliegtechniek zeer goed. Ook het toonaangevende Nationaal Lucht- en Ruimte vaartlaboratorium ziet geen enkele reden tot ongerustheid. De ramp met de 737-400 van British Midlands, die het leven kostte aan 44 inzittenden, is zeer waarschijnlijk niet het gevolg geweest van een fout in een van de elektronische systemen van het vliegtuig. Aanvankelijk werd verondersteld dat de brandblusindicatoren in de cockpit onjuist aangaven welke motor in brand stond. Daardoor zou de vlieger de rechter motor heben afgezet, terwijl de linker in brand stond. Naar de Britse luchtvaartautoriteiten op dit moment evenwel vermoeden, is er een trilling ontstaan in de rechter motor. Die werd, geheel volgens de procedures afgezet. De gezagvoeder wil de vervolgens op het vliegveld van Kegworth een voorzorgslan ding maken. Dat bleek onmogelijk, omdat door nog onopgehel derde oorzaak plotseling de linker motor in brand vloog, waar door het gloednieuwe vliegtuig neerstortte. Toch vragen beiden zich af of male samenwerking de verbeteringen die zelfs Europa nog mogelijk zijn, ook daadwerkelijk in de praktijk bereikt zullen worden. Want ook al is er door een juist per soneelsbeleid van de lucht vaartmaatschappijen een opti- de Menselijke factor Menselijke fouten zijn niet zelden oorzaak geweest van meer of minder ernstige ongelukken of incidenten. De Boeing 747 van Japan Airlines die in augustus 1985 veronge lukte (572 doden) is daarvan een „goed" voorbeeld. In juni 1978 had de staart van het toestel, tijdens een wat al te „enthousiast" uitgevoerde start,- de grond geraakt. In de Boeingfabrieken in het Amerikaanse Seattle werd de schade nadien gerepareerd. Dat gebeurde niet volgens de regels. Toen het vliegtuig in de zomer van 1985 in noodweer terecht kwam, werd er als gevolg van die slecht uitgevoerde reparatie een gat in de staart gesla gen. Niettemin had de gezagvoerder het vliegtuig in theorie veilig aan de grond kunnen zetten als hij een aantal standaardprocedu res goed had uitgevoerd. Door dat na te laten waren vliegtuig en passagiers hopeloos verloren. Een ander voorbeeld: Op Schiphol landde enige jaren geleden een Airbus A310 van een buitenlandse luchtvaartmaatschappij. Toen de tweede piloot het toestel naar recht wilde sturen, ging het vliegtuig naar linkl Een foutje van de fabriek.... Tot slot: In de tijd dat er nog gebruik werd gemaakt van zuiger- motoren, moesten sommige van die motoren tijdens de start worden gekoeld met gedistilleerd water. Een werknemers van het vliegveld van Hamburg had echter per ongeluk kerosine in plaats van water in de daarvoor bestemde tanks gepompt. Beide motoren vlogen tijdens de start in brand. cockpit, dan nog hebben lucht vaartmaatschappijen en vlie gers in wezen een ander uit gangpunt. „Als vliegers en vliegersvakbond streven- wij", zegt Duursma, „naar een zo hoog mogelijke veiligheid met inachtneming van de economi sche aspecten van de betrok ken maatschappijen. Maar een maatschappij streeft naar een zo hoog mogelijke economi sche efficiency met inachtne ming van de vliegveiligheid. Net andersom dus. Dat is bij elke cao-onderhandeling weer een groot dilemma". Naar bei der oordeel zal dat dilemma, met het oog op 1992, wanneer er volgens plan een vrije Eu ropese luchtvaart moet komen, nog groter worden. Liberalisatie In de Verenigde Staten is de liberalisatie tien jaar geleden van de grond gekomen. Het gevolg daarvan was onder meer dat de vliegprijzen dras tisch naar beneden gingen, het onderhoud aan de vliegtuigen sterk werd verminderd en de aanschaf van nieuwe vliegtui gen door de sterk verminderde inkomsten vrijwel onmogelijk was. Men beconcurreerde el kaar op leven en dood. Letter lijk. Bij een luchtvaartmaat schappij als Eastern Airlines bijvoorbeeld kreeg het onder houdspersoneel speciale premies naarmate de inspec ties van de vliegtuigen sneller - en niet zelden gebrekkig - werden uitgevoerd. Maar ja, tijd is geld. Het resultaat van die hele de regulering: één op de drie vliegtuigen in de Verenigde Staten is ouder dan vijftien jaar en inspecteurs van de Amerikaanse Rijksluchtvaart dienst ontdekten meer dan honderdduizend gevallen van nalatigheid bij normale, tus sentijdse inspecties. pijen, maal Vrij Europa het „vrije Euro pa' van na 1992 ook gaan krij gen, is de vraag. „Ik kan me voorstellen", zegt Duursma, „dat de Europese luchtvaar tautoriteiten, met de ervarin gen van de Verenigde Staten in het achterhoofd, straks de koppen bij elkaar steken om te komen tot een beter onder houd van hun vloten. Maar een dergelijk initiatief zal wel moeten komen van de toe zichthoudende instanties. Niet van de luchtvaartmaatschap- in hen kun je nu een- et verwachten dat ze zijn dan de paus. Tot dusver hebben de luchtvaart maatschappijen in Europa er bij de voorgeschreven veilig heidsnormen steeds een schep je bovenop gedaan. Maar ik kan me voorstelen dat dat weer achterwege blijft als de concurrentie in Europa toe neemt. Het zal concreet bete kenen dat de wettelijke veilig heidsvoorschriften moeten worden aangescherpt, om toch op het huidige niveau te blij- „Bovendien", zegt Jong, „is het zeer belangrijk dat straks in Europa alle veiligheidseisen worden gelijkgesteld. Nu nog heb ik de indruk dat in be paalde landen de belans wel eens naar de andere kant doorslaat; dat men iets minder aandacht aan de veiligheid geeft dan strikt noodzakelijk is. En wat voor de veiligheid geldt, moet ook van toepassing zijn op de onderhoudsnormen van de vliegtuigen en op haar bemanningen". Ondanks die sceptische gelui den zijn beiden er van over tuigd dat vliegen de veiligste blijven. HENDRI BELTMAN ÏRLIJN „Verkiezin- veranderen niets. An- i35(ers waren ze wel verbo- Dat is een van de 3ojeel weinige opvallende l] uzen die in het kader in de zondag te houden 5® (fkiezingen in West-Ber- °jn op een muur zijn ge likt. Er is trouwens he- fnaal weinig verkie- ïgs-graffiti te lezen in it westelijke deel van de Jude rijkshoofdstad. Het 375 J léést is nog gekalkt en etekend op de affiches an de regerende chris- indemocratische CDU en ^le oppositionele sociaalde- Hftocratische SPD. oppositie wordt gevoerd door de Alternative Liste, de Ber- lijnse pendant van de Groe nen. Zij steunt op ongeveer 10 procent van de in Berlijn uit gebrachte stemmen. Toch een hele verandering door die verkiezingen, niet waar? Het antwoord daarop is zowel ja als nee. Stellig is het beleid van de Westberlijnse re gering die heet hier senaat anders geweest dan het on der de sociaaldemocraten zou zijn gebleven. Maar de Berlij- ners hebben daar weinig van gemerkt. Net als onder de SPD groeide Berlijn door, zo wel qua bebouwing als qua in wonertal, zowel qua investe ringen als arbeidsplaatsen. En FDP-bewind tot stand is geko men, zeker in de eerste regeer periode, was echter voorge kookt door de SPD. Schaamte loos pronkt nu de CDU met jranderen verkiezingen in- rdaad niets? De historie Tt anders. Acht jaar geleden erd de SPD, die tientallen ja- È.als vanzelfsprekend had aid wat er in West-Berlijn Urde, door de kiezers met nln grote boog uit het zadel tione s?hoP'- De CDU en de FDP Afspiegeling amen het roer over. Cn bedrijfsongeval," ;tp rpartip van di Inderdaad, verkie zingen hebben voor de West- berlijners toch weinig veran derd. irste reactie van de SPD. jrjgjlaar vier jaar later kelderde erdelaar kiezersaanhang nog- i vei'aak' tot het schamele per- 115 5 intage van 32,4. Ippositierol steeds is de partij niet aan d op6 oppositierol gewend. Kri ll ek op het huidige regerings- &je lleid klinkt nauwelijks door. 45.00 oe kan dat ook? Wie de par- overi iprogramma's van CDU en ieuw PD naast elkaar legt ziet op iidda| eel punten, zij het in andere con doordingen, dezelfde doel- e vai inden. Echt waarneembare ield/^ De huidige verkiezingscam pagne is daar een afspiegeling van. Hoogtepunten zijn er ■nauwelijks te noteren. Zowel de SPD- als de CDU-Bonds- dagfracties hebben demonstra tief vergaderd in het Rijksdag gebouw. De vaste aanhang was daar natuurlijk bij. Maar het gros van de Westberlijners liet deze politici gewoon hun gang gaan. Ze zijn niet zo gesteld op al die „Wessies" die op hun „eiland in de rode zee" politie ke redevoeringen komen af steken. „Wessies" zijn mensen uit de Bondsrepubliek, voor Berlijn het verre westen. Het zit heel Niettemin is de staatsinrich ting van West-Berlijn met goedvinden van de geallieer den zodanig opgezet, dat de stadstaat tot op zekere hoogte terugsnoepen, °Qr> spelling, maar veel te weinig Beeld van West-Berlijn waar zondag verkiezingen worden gehouden. moen.jk met de verhouding tussen de Bondsrepubliek en West-Berlijn, officieel te schrijven als „Berlin (West)". Net als Oost-Berlijn is West- Berlijn formeel een zelfstandi ge politieke eenheid en niet zoals de bondsregering graag verkondigt een van de elf deelstaten van de Bondsrepu bliek. Niet de regering en het parlement in Bonn, zelfs niet de senaat en het Huis van Af gevaardigden in Berlijn zelf, hebben in deze stadstaat het laatste woord. Dat woord is voorbehouden aan de drie westelijke geallieerden. gens de prognoses verandert er niets. Bijna niets, tenminste. De SPD zal enkele stemmen de CDU (nu 46,6 procent) deelstaat Bondsrepubliek functioneert. Er zijn echter opvallende ver schillen, die onder meer tot ui- ting komen in de vertegen- FDp'TzaTënig "vêrÜès"'lijden, i alleen of samen met de Al ternative Liste (AL) de rege ring te kunnen woordiging tici in de Mat Zelden is in "Berlijn een zo matte verkiezingsstrijd ge voerd als nu. De kaarten lij ken dan ook al geschud: vol- met 8 of 9 procent zeker boven de kiesdrempel van 5 procent blijven. En de AL blijft opnieuw de derde partij, met ongeveer 10 procent. De SPD heeft met die voor spelling al vrede. Het lijkt voor lijsttrekker Walter Mom per dan ook bij voorbaat on mogelijk om tegen zijn oppo nent van de CDU aan te tre den. Zeker, in het Huis van Afgevaardigden toont hij zich een slagvaardig en scherpzin nig politicus. Maar hij heeft iets niet wat zijn tegenkandi daat, de regerende burgemees ter (minister-president) Eber- hard Diepgen wel heeft: een aansprekend uiterlijk. Waar Diepgen een mooi in de plooi vallend dicht bos hoofdhaar toont, heeft Momper zijn su- perbrede scheiding. Diepgen kijkt vanaf de plakkaten de kiezers aan met ogen als me ren. Momper is op de SPD- plakkaten niet te zien. „Hij heeft te kleine ogen," licht nummer twee op de SDP-lijst, Ingrid Stahmer, toe. „Hij zou eigenlijk een vergrotende bril moeten dragen. Diepgen ziet er voor de oudere mensen uit als de ideale schoonzoon. Zo'n man kan toch niets verkeerd doen? Dat levert hem enorm veel stemmen op en dat buit de CDU uiteraard uit." Republikaner Bij al die ogenschijnlijk ge schudde kaarten zit er intus sen wel een adder onder het gras, die de uitslag een beetje anders kan doen zijn dan de voorspellers zeggen. Dat is de uiterst rechtse partij Republi kaner. Handig maakt die ge bruik van de sentimenten in de propvolle stad. Tegenacties hebben de Repu blikaner in de kaart gespeeld. Een voorbeeld gaf de senaats gevolmachtigde voor de bui tenlanders, Barbara John. Zij had een strafklacht ingediend tegen de gewiekst gemaakte tv-spot, die de haat tegen bui tenlanders en alternatieven aanwakkert, met onder meer beelden van een Turks kleu terklasje en van brandende barricaden. De rechtbank ver klaarde de spot echter geschikt voor uitzending. Veel Berlij- ners bleven er vervolgens voor thuis om de beelden te Een mede door de Alternative Liste georganiseerde grote de monstratie tegen de in het Congrescentrum vergaderende Republikaner, vorige week woensdag, werkte ook al ave rechts. Het kwam voor het Congrescentrum waar op dat moment ook de SPD een verkiezingsbijeenkomst had tot een keiharde veldslag tus sen politie en demonstranten. Straatstenen vlogen door de lucht, waterwerpers kwamen in actie, traangas werd in roy ale mate verschoten. Resultaat: zeven arrestaties, 95 gewonde politiemensen en een onbe kend aantal gewonde demon stranten. Koren op de molen van de Republikaner. En dan is er nog het merk waardige optreden van de vroegere CDU-senator Hein- rich Lummer. Die had volgens, de Republikaner-voorzitter Franz Schönhuber verklaard: „Waar het gaat om de Duits- land-politiek of de veiligheid spolitiek ben ik het in verre gaande mate met u eens. Ik zou liever zien dat de Republi kaner erin komen dan de FDP." Wat de Duitsland-poli- tiek betreft eisen de Republi kaner de hereniging van Duitsland binnen de grenzen van 1937. Dat wil zeggen: in clusief de nu in Polen en de Sovjet-Unie liggende „Ostge- biete". Voor de zender Freies Berlin, die Lummer kans gaf op weerwoord, ontkende de ex-senator niet dat hij dit had door Roger Simons Het Engels van de koningin LONDEN De Engelse uit- spraak is voor iedere buitenlan- V der een probleem. Bezoekers afkomstig uit „the Netherlands" hoeven in Groot-Brittannië meestal niet te onthullen waar ze vandaan komen. Telkens wanneer de Britten ho ren dat een van hun vreemde a's wordt uitgesproken als een doffe e (ongeveer als in het Ne- derlandse bed „maar met de mond meer open zo adviseert Wolters' Woordenboek Eigen tijds Nederlands in zijn bijlage „Uitspraak van Engelse woorden"), dan weten ze met een welk buitenlands vlees ze in de kuip hebben. Alleen Nederlanders pijnigen Engelse oren met foute uitspra ken zoals „Teteher" voor „Thatcher" en „Cets" voor „Cats". Maar de Britten spotten daar niet mee, wel integendeel. Hun lof voor de goede Neder landse kennis van „the Queen's English" kent geen grenzen. Maar wat is nu eigenlijk dat Engels van de koninginVin den de Britten het erg belang rijk? Hoewel in Groot-Brittan nië niet vanzelfsprekend van iemand wordt verwacht dat hij of zij perfect Engels praat, kan daar jouw tongval je een baan kosten. Gezegd wordt dat koningin Eli zabeth het er vandaag de dag niet gemakkelijk zou hebben om ander werk te vinden. De Britse vorstin praat bekakt En gels, met sterk geaffecteerde klanken, zoals „owf" voor „off", „crowss" voor „cross" en „ween" voor wine(dat nor maal „waine" wordt uitgespro ken). Britse linguisten noemen de ko ninklijke tongval „RP" of „Re ceived Pronunciation", wat on geveer hetzelfde is als Alge meen Beschaafd. Het high so ciety-volkje van Londen dat zich tegenwoordig „The Sloa- nes" noemt, vanwege zijn con nectie met Sloane Square, doet graag stijf deftig en praat dus net zoals Elizabeth I. Tot kort na de Tweede Wereld oorlog spraken alle BBC-men sen en commentators van de Movietone News-filmactualitei ten Engels met een sterke RP- tongval. Opnamen uit de oude doos werken tegenwoordig sterk op Engelse lachspieren, want aanstellentis is vandaag de dag niet meer trendmatig. Hoewel de meeste Britse nieuwslezers nog een RP-tong val hebben en zij dus goed Ox ford-Engels praten, is de ge kunsteldheid er af. Zij spreken geen hete aardappel-taal meer. Volgens professor John Honey, die net een boeiend boek heeft geschreven over het nut van de Engelse tongval het werd uitgegeven door Faber en draagt de titel: „Does Accent Matter(Is een accent belang rijk?); Britse prijs: 12,95 pond zou koningin Elizabeth geen nieuwe baan kunnen vinden als ze haar ouderwetse RP niet aanpast aan het moderne taal gevoel van de Britten. Professor Honey is terecht van mening dat heel wat gewone mensen, die zelf regionaal En gels praten, eigentijdse RP be schouwen als een teken van be tere afkomst, geleerdheid en gezag. Honey wijst erop dat RP- Engels een universeel karakter heeft en dat vrijwel niemand de Schotten en Noordieren be grijpt zonder ondertitels. Hij vindt het merkwaardig dat jonge leden van de Britse ko ninklijke familie, onder wie in de eerste plaats prins Edward (de knaap met theater-aspira ties), prinses Diana en Fergie (de hertoging van York), hun geaffecteerd RP-accent gevoe lig hebben afgezwakt om sym pathieker over te komen bij het volk. Vooral prins Edward is geneigd zijn Engels op te smuk ken met een vleugje Cockney, het dialect van de Eastenders die vinden dat zij de enige ware Londenaren zijn. Edward is kennelijk van oordeel dat het welslagen van zijn carrière ten minste voor een deel afhangt van zijn accent. Andere bekende Britten dach ten of denken zoals hij. Ex-La- bourpremier Harold Wilson sprak toen hij maar een klein ambtenaartje was Engels met een praktisch zuiver RP-accent van het hautaine soort. Als par tijleider (een poosje voor hij het tot minister-president bracht) liet Wilson, die nu een lord is, weer duidelijk horen dat hij stamde uit een eenvoudig Noor dengels geslacht. Misschien is dat de reden waarom Margaret Roberts eigenlijk een heel gewone vrouw uit Lincolnshire resoluut weigert haar geaf fecteerd Engels wat sympathie ker te doen klinken. Het werd haar speciaal aangeleerd toen ze als mevrouw Thatcher in de politiek stapte.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7