Mulisch' theater, winter in Amsterdam, [essays en gesprekken met Henry Miller De liefde van Sheena Easton E NT Echte bluesfan kijkt niet op een krasje... IGT «Kil :ID Komt mijn eten in mijn benen terecht? U I IS 01EEN complete agen DEKEN/PLATEN£cidócgotrumlvriidag 27 ianuari 1939 pagina 17 Bezige Bij heeft een mooi joek gemaakt van een aan tal theaterstukken van Har- •y Mulisch. „Theater 1960- .,,..1977" bevat werkelijke klas siekers, zoals „De Knop", Hat legendarisch is door de Voorstelling die Kees van ie hyacfersel ervan maakte, met 'ri-Cintpphireen Strooker, Johan nten geiValhain en Henk van Ul- )e hoekten. Schandalen verwekte 1 aardig ket, met name in Brussel. FOTO: (Vat was toneel mooi in die j [lagen. Je kunt het weer le- leid ten, dit stuk over twee I itomme generaals die de ïtctleifade knop bewaken. Wordt Haarop gedrukt dan volgt >1311 [iet finale wereldbombarde ment. Afgelopen is het dan. mee te IDe generaals voeren uiter- >ering vïard een onmogelijke en be- n voor jchamende klucht op. door lj)ok „Tanchelijn" het stuk opgestej,ver een middeleeuwse ket- ^anN{jer. die dacht God zelf te de ^Sijn, zoals Lou de Palingboer ,nnstelij|eecjt en met Maria huw- ^keninOL' Ko van DÜk en Han et DlanTentz van den Berg' hoort iie aan Pun stemmen n°g als je het gemaakrug|aest- ïringen Peer dan herinnering is dit ^oortvloP^h met Theater-stukken zou dofan Mulisch. Het lijkt me n wordfen stevige uitdaging aan de ofdbestuoneelmakers om deze stuk- vergaderen nog eens te overwegen, ir. Ad li/oor de Mulisch-lezer is dit ;r de priboek natuurlijk vooral een ,etucoroi ding- ^Olifant sijn verahver poëzie en literatuur ia de in^erzamelde Robert Anker leze voften aantal essays onder de ngrijpenjitgi „Olifant achter blok", erschillejet js een reeks prachtige me JjPstehbn. „Kan iemand een ff weratoecj hoek schrijven in een [lechte stijl?' Volgens Maar- jn 't Hart kan dat!!!" is de maagLanhef van een artikel over Je gespannen relatie tussen aan knq|e schrijver en zijn wereld, eslook teei romantisch dus. „De moderne schrijver is iemand die met zijn stijl een brug bouwt in het niets. Soms vermoedt hij nog een over kant vaker overspant hij de wirwar van het leven of de afgrond in zijn ziel en noemt zijn uitzicht inzicht. De postmoderne schrijver noemt zijn uitzicht gewoon het uitzicht. Ik weet niet ze ker of hij al bestaat maar zijn- boeken zullen in toene mende mate nergens meer over gaan". Over allerlei aspecten van literatuur en kunst schrijft Robert Anker verrassende dingen. Ik hou van het stuk „Lege beelden", over het fo towerk van Cindy Sherman, die heel klassieke, herken bare, vrijwel cliché-matige foto's maakt, waarin de ver valsing die kunst in wezen is, steeds opnieuw wordt on derzocht. Robert Anker is in zo'n opstel heel indringend en heel vaardig in de analy se van kunst en werkelijk heid. Winter Meer dan driehonderd jaar geleden kon het bitter win teren in Amsterdam. Jan Six van Chandelier, een van de notabelen van die stad, die wat grasduinde - met zijn familieleden - aan de rand van literatuur en kunst, schreef een lang ge dicht over ,,'s Amsterdam mers winter", een tekst die stamt van rond 1650: "De vollekrijke Kalverstraat lijdt mens noch slede die men laadt. De goten kletsen op 't gesteent' en elke luifel huilt en weent". Het is dus een rotzooitje in Amsterdam. Een vieze, natte bedoening. Six leidt de lezer langs vele Amsterdamse plek jes en typen. We komen de zevenoogman tegen, die koek verkoopt, maar ook in de weer is met een gokspelletje. Hij heeft het over de water vervuiling in grachten, reden waarom bierbrouwers het no dig vinden hun water van el ders te halen. Er is dus een waterschip en zelfs is het in de winter nodig dat daar een ijsbreker bij komt. Poëtisch wil het wel eens uit de hand lopen in dit gedicht van Six van Chandelier. Zo laat hij op zeker moment een kind zo hevig huilen om zijn door het ijs gezakte tranen, dat door de hitte en het zout van de tranenzee het ijs smelt, als een vorm van afstraffing. ,,'s Amsterdammers winter" van Six van Chandelier is in een leuke uitgave met veel interessante toelichting uitge geven door HES in Utrecht. Veel illustraties sieren dit boek, dat werd verzorgd door Maria Schenkeveld. Stukjes bij elkaar Vaak is zo'n verzameling journalistieke stukjes, als bij drage verschenen in dag- of weekbladen, wat pretentieus. Dat geldt zeker voor „Pech- vermaak" van Theo Kars, stukjes voor een weekblad dat Aktueel heet. Het bewijst in vervelende mate het Kars-ni- veau van denken; laag bij de gronds, ongenuanceerd, dom. Heel erg zijn daarin de versla gen van ontmoetingen, in een Haags etablissement, met een hypnotiseur. Vaak weet Kars helemaal niet waar hij over moet schrijven.en dan krijgen we weer een hoofdstuk „Aan tekeningen" waarin platidu- des als deze staan: „Leugens komen nooit alleen. Als je ie mand op één leugen betrapt, kun je er zeker van zijn dat hij er meer heeft verteld of gaat vertellen. Hetzelfde geldt voor sexuele ontrouw". Veel leuker is „Over taal" ook een boekje met cursiefjes. Deze zijn van Camiel Ha- mans, ze verschenen in NRC Handelsblad. Vaak heel inter essant en heel aardig van on- derwerp-keuze. Harry Mulisch Het gaat ergens om de merk waardige moderniteit een z uit te spreken waar steeds een s werd gebruikt. Zamenleving en zoep, of perzonen. Het sub tiele verschil tussen koeken die makrons of makronen he ten, de meneer die meer dan één ex-echtgenote moet 'ali menteren'. Hamans heeft het over de misdienette en het te onpas gebruikte voorvoegsel 'Euro-'. Aan het slot zijn nog wat bladzijden gewijd aan stellingname tegen W. F. Her mans, maar dat stelt niet zo veel voor. Jan Cremer Een schaarsgeklede, kennelijk zeer opgewonden dame is af gebeeld op het omslag van een nieuw boekje van Jan FOTO: DIJKSTRA Cremer. „De liefdes van Jan Cremer". Verwacht er maar niet te veel van. Onder de au teursnaam staat en anderen en er komen er wat aan te pas om dit boekje vol te krijgen: Betty van Garrel, Guus Luij- ters, enz. Ook Jan Cremer treedt zowaar op als auteur. Maar je moet echt de inhoud sopgave nakijken om er ach ter te komen welk stuk door wie is geschreven, als je niet erg goed op elk detail let word je als lezer dus tamelijk in de maling genomen, om niet te zeggen „gelicht". Niets nieuws verder, gewoon het grote eenzame kind Jan Cremer en alle vrouwen die heel lief, heel sexy, of heel moederlijk voor hem zijn. Henry Miller Ook legendarisch op het ge bied van erotica en sexuele avonturen is Henry Miller, de Amerikaanse auteur, die jaren in Parijs woonde, waar hij met een nieuwe generatie Franse auteurs en artiesten optrok. In een boekje van uitgeverij Altamira „Henry Miller - een FOTO: AP ontmoeting" worden gesprek ken weergegeven tussen de auteur en Georges Belmont. Over allerlei zaken gaan deze conversatie: religie en jeugd, sex en kunst, Millers moeder, zelfmoord en het leven. Een eenvoudige inleiding tot de wereld van Henry Miller, die zo legendarisch werd. In deze rubriek besproken en genoemde boeken: Harry Mulisch: „Theater 1960-1977" - Uitgave De Bezi ge Bij. prijs 88,50 of 84,50 (geb.) Robert Anker: „Olifant ach ter blok"-essays. Uitgave Querido. prijs 39,50. J. Six van Chandelier's „Amsterdammers winter" - een gedicht, uitgegeven door Maria A. Schenkeveld- vander Dussen. Uitgave HES. Theo Kars: „Pechvermaak" - Uitgave Loeb. Prijs ƒ15,-. Camiel Hamans: „Over taal" - Uitgave Nijgh Van Ditmar. Prijs ƒ29,90. Jan Cremer e.a. „De liefdes van Jan Cremer". Uitgave Loeb. Prijs 25,-. „Henry Miller-een ontmoe ting" - Uitgeverij Altamira. Prijs ƒ25,-. jkt uit e t Amel [anker l[ (ADVERTENTIE) ;voerd rïïeV- Ginsberg bv 1 u. Breestraat 127-129 'GE"8 0'311 CM Leiden £Pnl"fel. 071-12.46 42 3033. in. diflj tijdelijk f Joek- en kantoorboekhandel wordt \t/eenerick dere mog^0Or(jejncje 33 ïg en ae|371 CM R0e|0faren<jSveen RALE tel. 01713-16033. Tel. 149| l zandvliet - BOEKHANDEL BV lemmerstraat 117 HL dmKJjp)R£MANïi STOLK 0.00 u. KI eg 2, Leiêlieuwe Rijn 9 .eiden - 071-12.21.44 leidingsgitfoor a| uw boeken en CD's Ipdlenst "DEKfrER Deze top 5 is samengesteld naar aanleiding van de 'erkoopcijfors bij de boven staande handelaren. AMSTERDAM Met de regelmaat van de klok duikt de Amsterdamse blueswinkelier Paul Duvi- vié in de oudste geschie denis van de blues. Elk kwartaal verschijnen er op zijn platenlabel Old Tramp twee elpees met opnamen uit de stoffige vooroorlogse bluesperiode. Binnenkort probeert de Amsterdammer met obs cure opnamen van onder anderen Monkey Joe en Guitar Slim opnieuw een graantje mee te pikken van de groeiende popula riteit voor de blues, die mede te danken is aan het enorme succes van de Amerikaanse muzikant. Robert Cray. Het Old Tramp-label werd bij na twee jaar geleden door Du- vivié opgericht op initiatief van producer Johnny Parth. Deze Oostenrijker - hij werkt voor onder meer de labels Matchbox en Blues Documents - is evenals Duvivié een uitge sproken liefhebber van de vooroorlogse blues. Parth bezit een uitgebreide collectie band opnamen van 78-toeren blues platen afkomstig van verza melaars uit de hele wereld. Die collectie, aangevuld met opnamen uit de persoonlijke verzameling van Duvivié, vor men de rijke bron voor de Amsterdamse maatschappij. Bakeliet Opnamen van Peetee Wheat- straw (uit de periode 1931- 1941), Tampa Red (1935-1942), Blind Boy Fuller (1936-1940), Robert Cray zet de blues opnieuw in het zonnetje. Bo Carter (1931-1940), Leroy Carr met Scrapper Blackwell (1929-1935), Sonny Boy Willi amson (1937-1945), Casey Bill Weldon (1935-1937) en Memp his Minnie (1930-1941) werden tot nog toe aan de vergetelheid ontrukt. Al die opnamen wer den en worden zonder meer van het ouderwetse bakeliet op vinyl gezet. Bewust ziet Duvivié af van technische op waardering van het geluids materiaal waaraan de tand des tijds doorgaans behoorlijk heeft geknaagd. Het vaak ergerlijk krakende geluid wordt door Duvivié - èn zijn klanten, zo beweert hij - op de koop toegenomen. „Ik ben altijd op zoek naar nog niet eerder uitgebracht materi aal. Het is vaak moeilijk om dan aan goede kopieën te ko men. Het liefst heb ik de opna men zo puur mogelijk op de plaat. Met trucs als valse echo gaat er te veel van het oor spronkelijke geluid verloren", vindt de Amsterdamse platen baas. Hij wordt in zijn opvat ting gesteund door critici van de internationale vakbladen die volgens hem de Old Tramp-uitgaven over het alge meen positief beoordelen. Het kost hem geen moeite om de platen - die in oplagen van vijfhonderd stuks verschijnen - aan de man te brengen. Ne gentig procent van de Old Tramp-elpees verdwijnt over de Nederlandse grenzen. In de Verenigde Staten, Japan en een aantal Europese landen heeft het label distributeurs. Van sommige eerdere uitga ven (Peetee Wheatstraw, Tam pa Red, Blind Boy Fuller en Bo Carter) zijn of worden tweede oplagen van nog eens vijfhonderd exemplaren uitge bracht om aan de vraag te kunnen voldoen. Populariteit In zijn Amsterdamse blues winkel - die ook nog een pos torderbedrijfje van bluespro- dukten herbergt - profiteert Paul Duvivié volop mee van de groeiende belangstelling voor de bluesmuziek. Twee jaar geleden nog ging de regel matig verschijnende bluescata logus „Blues Record Centre- mail order service" in twee duizendvoud de deur uit. Dat aantal is nu verdubbeld. Toch kijkt Duvivié wat argwa nend tegen de blueshausse aan. „Jongeren worden vooral FOTO: CEES VERKERK aangetrokken door de blanke blues/rockscene met de Texaanse artiesten als de Fa bulous Thunderbirds en Omar de Howlers. Zwarte blues krijgt veel minder aandacht en gaat langzaam maar zeker achteruit. Er ontstaat een te kort aan platenmateriaal voor de maatschappijen. Labels val len in herhaling. Twee jaar ge leden bijvoorbeeld bracht het Charly-label het oude King- materiaal uit. Dezelfde catalo gus hebben ze nu alweer uitge bracht, maar deze keer op het Sing-label. Dat vind ik een slecht voorteken. Ik ben bang dat de aandacht voor blanke blues maar tijdelijk is. In de ja ren zestig had je ook zo'n golf. Al die groepen van toen zijn uiteindelijk een andere rich ting opgegaan. Voor hen is de blues niet meer dan een mode gril". Voor het voortbestaan van zijn eigen label zegt Duvivié niet bang te zijn. „De vooroorlogse blues heeft een vaste kern pu bliek. Die mensen kopen onge zien de nieuwe uitgaven. Er ligt nog zoveel interessant ma teriaal op de plank dat ik nog wel een tijdje vooruit kan". HARRY DIJKMAN GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET l INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA „Je binnenste buiten" is de ti tel van een bij de uitgeverij Rostrum verschenen „Klap- de-flap-uit-platenboek", dat de werking van het menselijk li chaam duidelijk maakt aan kinderen van pakweg acht jaar en ouder. Het boek, dat veel mooie platen in kleur be vat, heeft als aardigheid een aantal uitklap-platen. Klapt men zo'n flap open, dan wordt een deel van het inwendige, bijvoorbeeld het darmkanaal, zichtbaar. Behandeld worden de huid, de ademhaling, het geraamte en het begit, de spijs vertering en de bloedsomloop. Er wordt aandacht besteed aan veelgestelde vragen van kin deren over het eigen lichaam, zoals: „Waarom zweet ik als ik hardloop?", „Komt mijn eten i-n mijn benen terecht?" en „Hoe zie ik er zonder botten uit?". Ook de samenhang van de verschillende functies wordt kort belicht. De tekst is eenvoudig en begrijpelijk ge schreven. Al met al een leuk, leerzaam boek voor kinderen die belangstelling hebben in „hoe het van binnen allemaal Overigens: de sexua- liteit wordt niet behandeld. Of dat een manco is of niet, moet elke ouder die de aanschaf van een dergelijk boek aanschaft, voor zichzelf uitmaken. LEO HENNY Clare Smallman-Edwina Riddel: „Je binnenste bui ten". Uitgeverij Rostrum. Prijs ƒ24,90. Sheena Easton heeft in acht jaar zowel muzikaal als per soonlijk een stormachtige ontwikkeling doorgemaakt. De schotse zangeres veran derde van een nauwelijks op vallend meisje uit Glasgow tot een van de meest oogstre lende schoonheden van de wereld. Haar muziek ging in die jaren eenzelfde weg. De voorthobbelende popdeuntjes die even kleurloos waren als haar uiterlijk, hebben inmid dels plaatsgemaakt voor strakke dansbare composities, waarin vooral haar tot or kaankracht gegroeide stem diepe indruk achterlaat. Op haar nieuwe elpee „The Lo ver In me" legt Sheena haar hart bloot in een aantal pak kende composities. Het is als of haar adem zachtjes langs je wang glijdt, wanneer ze in „101" troost zoekt en zingt over een verloren liefde. „The Lover In me" is een el pee die de verschillende kan ten belicht van haar gevoels leven. Daarbij is niet alleen het veelzijdige stemgeluid van Sheena bepalend voor de sfeer, maar levert ook de mu ziek een belangrijke bijdrage. Opvallend is dat de 28-jarige zangeres geen gebruik hoeft te maken van de klassieke opstelling met drums, gitaar, basgitaar en toetsen om de vreugde van een ontluikende liefde of de depressieve sfeer van een stukgelopen relatie te bezingen. Danspatronen De meest opvallende voor beelden daarvan zijn terug te vinden bij het materiaal van de hitleveranciers/producers L.A. en Babyface. Het twee tal maakt bij het componeren van de funky danspatronen voornamelijk gebruik van drums en synthesizers. Er komt geen gitaar aan te pas. Zo'n compositie blijft alleen overeind wanneer de stem in staat is het nummer te dra gen. Sheena faalt geen mo ment. Degene die lange tijd de adem van Sheena onder meer langs zijn wangen voel de glijden, is Prince. Hij schreef eerder de singles Sheena Easton ...het is alsof haar adem zachtjes langs je wang glijdt... „Sugar Walls" en „Eternity" voor haar, maar hét tweetal vond de wereld als een en al oor tegenover zich bij het uit komen van het duet „U Got The Look". Er zijn inmiddels heel wat verhalen in de rod delpers verschenen over hun verhouding. Sheena noch Prince laten zich echter uit over hun nachtelijke uren sa men, al zeggen „Cool Love" en „101", die beide op .The Lover In Me" zijn iciug te vinden fen door Prince onder het pseudoniem Joey Coco werden geschreven, mogelijk iets over hun verhouding. Vast staat in elk geval dat hét Sheena, die haar carrière weer in haar armen heeft ge sloten als was het haar groot ste liefde, momenteel beter afgaat dan Prince. De klein? muzikant zit in financiën moeilijkheden, veroorzaakt door de verliesgevende Euro pese tournee van vorig jaar. Zijn oplossing was zijn pla tenmaatschappij Paisley Park failliet te laten verklaren, het personeel te ontslaan en ook zijn advocaten en persoonlij ke adviseurs buiten de deur te zetten. Prince is nu bezig een nieuwe maatschappij van de grond te tillen. Wereldtournee Sheena Easton werkt mo menteel aan de voorbereidin gen van een wereldtournee en heeft net de opnamen af gerond van een video, die de eerste single „The Lover In me" moet begeleiden. Deze produktie is opgebouwd uit een aantal dansscènes, waar bij ex-Shalamars Jeffrey Da niels verantwoordelijk is voor de choreografie. De langspeler, de eerste in twee jaar, markeert haar de buut op het MCA-label, nadat ze jarenlang onderdak vond bij EMI voor wie ze hits afle verde als het James Bond- thema „For Your Eyes Only". Stilgezeten heeft ?e in die periode niet. Sheena: „Ik ben zeer betrokken geweest bij de „Rock Against Drugs"- campagne. Ik vind dat het le ven al moeilijk genoeg is, zonder drugs en dat heb ik geprobeerd in de reclame spots duidelijk te maken. Ik heb ook vijf afleveringen meegespeeld in „Miami Vice" als de vrouw van Don John son en ik ben nu op zoek naar een goede filmrol". Sheena Easton is in acht jaar tijd uitgegroeid tot een op merkelijke vrouw, die niet zomaar meer kan worden ge negeerd. HANS PIËT

Leidse Courant | 1989 | | pagina 17