Oud- verzetsman Buiter kiest voor rechtsstaat mr HP HET MUISJE EN HET STAARTJE. uit de weekbladen d0ENE MINCO TIJDENS HOORZITTING: „PROCEDURE WAS BESCHAMEND' „Van mij hadden de Twee geëxecuteerd mogen worden Stroom van reacties op gratie-plan gaat door Het Verdi-gevoel DE TIJD Apotheker wil invloed op recept BINNENLANDCeutaeSou/m/njdonderdag 26 ianuari i989 pagina 4^j] DEN HAAG „De procedure die het ka binet heeft gevolgd met betrekking tot de kwestie rond de Twee van Breda is hoogst ongebruikelijk en beschamend. Tot dins dagmorgen waren de brieven van de groep van 19 voorstanders van vrijlating en van minister Korthals Altes ons niet bekend". Dit zei de heer S. Minco, voorzitter van de Stichting Samenwerkend Verzet, vanmor gen tijdens de besloten hoorzitting die de kamercommissie voor justitie had georga niseerd ter voorbereiding van het debat over de twee oorlogsmisdadigers. Minco was de eerste van de tien sprekers die zich bij de kamercommissie hadden aangemeld. De Stichting Samenwerkend Verzet vertegenwoordigt een aantal orga nisaties van oud-verzetsstrijders met in to taal ruim 10.000 leden. „De overgrote meerderheid van die leden is tegen vrijla ting", aldus Minco. „Het gaat hier om twee oorlogsmisdadigers die persoonlijk de hand hebben gehad in de jacht op en de dood van joodse landge noten. Niet de Twee van Breda maar het kleine groepje overlevenden heeft levens lang. Zij zijn levenslang geschonden. De samenleving van toen heeft in meerder heid het hoofd afgewend toen honderddui zend joodse Nederlanders werden afge voerd om vergast te worden. Dat verplicht ook vandaag nog". Behandeling aanvragen oorlogsslachtoffers aanmerkelijk versneld DEN HAAG - Minis- ter Brinkman (welzijn) meent dat er sprake is van een „aanmerkelij ke versnelling" in de behandeling van aan vragen van een uitke ring door vervolgings slachtoffers (wuv). Brinkman zei gisteren in een commissie overleg in de Tweede Kamer dat het afgelo pen jaar het aantal be handelde aanvragen sterk is gestegen. Van de achterstand werd ongeveer 60 procent afgehandeld door het irrzetten van extra personeel en vereen voudiging van een aantal procedures. Brinkman zegde de kamercommissie toe rondom 1 april te zul len komen met een nieuwe rapportage over de wuv-uitvoe- ring en over een con tract tussen het ABP (dat de uitkeringen af handelt) en de Uitke- ring*sraad over taak verdeling en bevoegd heden. Vanuit de ka mercommissie werd erop aangedrongen de eindverantwoordelijk heid voor de uitvoe ring van de wettelijke regeling te leggen bij de uitkeringsraad. Brinkman bleek voor die suggestie niet veel te voelen. Er is, zo zet te hij uiteen, een pro ces op gang gekomen van een geïntegreerde besluitvorming en er wordt gewerkt aan verbetering van de in terne organisatie. Hij deed op de kamercom missie het klemmend beroep die nieuwe ontwikkeling een kans te geven. DEN HAAG - De hele woensdag door is het reac ties blijven stromen op het plan van de regering om de Twee van Breda, Fi scher en Aus der Ftlnten, vrij te laten. De kranten hadden hun eigen com mentaren, de organisaties op het gebied van verzet en vervolging spraken zich uit en de telefoons bij de hulpverleningsinstan ties als Icodo en de Stich ting Joods Maatschappe lijk Werk stonden niet stil. Demonstraties wer den voorbereid en een pe titie door velen onderte kend. In Vrij Nederland rept Ri- nus Ferdinandusse, na het zien van de nieuwe film met John Cleese, over het Verdi- gevoel. Dat zit zo. Verdi ging ooit eens naar de première van een opera die was ge schreven door een naar roem jagende tijdgenoot. Tij dens de voorstelling nam hij voortdurend zijn hoed af. Toen hem na afloop werd gevraagd waarom hij dat deed, sprak de maestro de schitterende woorden: „Ik groette bekende melodieën". Lezen van de weekbladen geeft ook vaak zo'n Verdi- gevoel. Laat ons eens kijken. Columnist Jan Mulder schreef vorige week nog in Elsevier „dat in 1989 Yab Yum de televisie overnam en ermee deed wat het goed docht"; het chiqueste bordeel van Nederland is niet meer weg te slaan uit de media. In de kleurenbijlage van Vrij Nederland deze week: Yab Yum, in geuren en kleuren. Een bewoonster: „Ik ben verslaafd aan geld. Mooie klerën, uitgaan, vakanties. Altijd gehad. En waar kun je als vrouw zo makkelijk geld verdienen? Ik red het zelfs niet van vierduizend gulden per maand. Mijn ideaal is dat ik hier een of andere rijke man tref die me voor de rest van mijn leven onderhoudt. Ik heb een vriendin en die is dat overkomen. Dus er is hoop". Een jeugd die van A tot Z in het teken van de kinderbe scherming stond was voor Annie Bijnoord, 31 jaar, bij standsmoeder, aanleiding om twee boeken te schrijven. Autobiografieën om zichzelf van een trauma te verlossen. „Als je was weggelopen uit de inrichting was er altijd wel een of andere kerel die je wilde helpen. Dat was heel makkelijk; je hoefde al leen maar naar het station te lopen en dan kon je zó met iemand mee naar huis. Je leert al heel jong dat als je doet wat volwassenen van je verlangen, dat iets oplevert: of dat nou het slikken van een pilletje is of het seksueel behagen van een psychia ter". Toen ze eens haar broer, die alcoholist is, vroeg waarom die zoveel drinkt, antwoordde hij: „De rotzooi kan ik hanteren, daar ben ik mee opgegroeid. Met het normale leven kan ik niet omgaan, want dat heb ik nooit leren kennen". Nog maar weer eens de af trekposten in het Oort-tijd- perk; deskundige kamerle den verdienen leuk aan de lezingen die ze erover hou den. Renate Rubinstein in haar column: „Een beetje Nederlander heeft veel geld voor een belastingvoordeel over". Een populair issue, schrijft De Tija zelf al: het milieu. Het blad heeft er werk van gemaakt. Een informatief artikel over het Milieube leidsplan van minister Nij- pels dat door een ambtelijk adviesorgaan al tot op de komma is afgebroken voor dat het klaar was. Omdat het de problemen nauwelijks oplost en omdat het te duur is. Wat er in het plan had moeten staan, maar het niet heeft gehaald: Inkrimping veestapel met 40 procent; ki lometer-quotering (automo bilisten mogen per jaar ge middeld nog maar 3000 kilo meter rijden, nu zijn dat er 16.000); hergebruik van stof fen; gebruik van schone technieken verplichten; energiebesparing. Ook een handig- (en nuttig) abc van het milieu. In de kantlijn nog de mededeling dat prins Claus vermoedelijk de op merkelijke kerstrede van de koningin Beatrix heeft ge schreven. Nog meer milieu: een overzicht van tien jaar, een boswachter („Een boom gaat niet dood aan milieu vervuiling, maar door ver minderde weerstand") en de kosten (schoon is niet duur). Boeiende dossiers over twee vrouwen die tijdens de be zetting joden aangaven bij de Sicherheitsdienst. Bij toe val extra interessant nu de discussie over de Twee van Breda weer is losgebrand. Eén van de vrouwen werd geëxecuteerd, de ander werd veroordeeld tot de doodstraf, later tot levenslang en in middels is ze weer op vrije voeten. Ooit schreef ze: „Na de bevrijding ben ik tot be zinning gekomen en heb ge zien de vreselijke mensen- schade door mij aangericht. Nooit is dat meer goed te maken". derschapsideologie staat nog kaarsrecht overeind. Zolang het CDA zijn achterhoedege vechten blijft voeren om het gezin als hoeksteen van de samenleving te definiëren valt er niet te praten over de essentiële hoe in deze veran derende maatschappij de verantwoordelijkheid voor het grootbrengen van onze kinderen het best verdeeld kan worden tussen overheid en ouders". De nieuwe BVD-chef Ar thur Docters van Leeuwen is toch niet het olijke dik kerdje uit zijn eerste openba re optredens. „Wat hij heeft uitgehaald is zo ernstig dat Kafka het niet had kunnen beschrijven", zegt drs. F. Vos, voormalig hoofd van de officierenopleiding op de Rijksbrandweeracademie. Vos doelt op de wijze waar op Docters hem uit zijn functie zou hebben gewerkt. „Docters wendt zijn macht aan om mensen die hem on welgevallig zijn psycholo gisch af te maken". Na veel geijkt werk ineens die foto van Barbara Lopes Cardozo. Ogen, 34 toch pas, die al het leed van de wereld uitstralen. Ze werkt bij art sen zonder grenzen. „Mijn ervaringen zijn moeilijk over te brengen. Soms voel ik me als een Vietnam-vete- raan die zich alleen begre pen voelt door andere vete ranen". 2n popul u. HN-ir Nu Bruce Chatwin dood is, leeft hij ineens voor veel weekbladen. De Haagse Post omarmt het innigst deze schrijver, die in Else- viër (Cees Noteboom) en VN in begrijpelijker termen wordt geschetst - schrijver van sprookjes, gekookt uit rauwe feiten. In HP een voorpublicatie uit zijn laatste roman, Utz. Ook een soort voorpublicatie is het verhaal over de film die naar het leven van Dian Fossey is gemaakt: Gorillas in the mist. Het is een deel tje uit het filmblad Skoop, dat als special in HP is ge niet. Drs. H. van Buren doet al veertig jaar handel in de Sovjetunie, hij vertegen woordigt zo'n 150 bedrijven. Je moet er volgens hem een bord voor je hoofd hebben, ook in het perestrojka-tijd perk. Slavisten heeft hij er in elk geval niet bij nodig: „Eén keer wou ik er graag één hebben, maar die bleef in dat sollicitatiegesprek maar terugkomen op zijn geïntrigeerdheid voor het doodsbesef bij Gogol. Nee, dat zou niets geworden zijn". Het knellende probleem van de kinderopvang in Else vier. Sociologe drs. E. Pot: „Die hele traditionele moe- sue, dat milieu. HN-magazi- ne onderhield zich erover met Jannie Möller, ooit Ne derlands eerste atoom-acti viste genoemd, en Letty Kosterman van het VARA- radioprogramma Vroege Vo gels. Möller: „In de jaren zestig had ik grote angst voor de toekomst. Natuurlijk ben ik nu ook niet optimis tisch. Maar ik heb andre in zichten gekregen. Ik geloof dat beschermengelen voorlo pig waken tegen het kwade. Bovendien heeft het kwaad er ook belang bij dat de we reld langer bestaat. Wil de duivel zieltjes winnen, dan moet dè mensheid nog die per zakken. En dat kost nog tijd". Letty Kosterman: „Ik denk dat God het goede is in men sen. Iedereen heeft een stuk je God in zich soms, waar mensen medemensen zijn. Ik noem dat geen god maar goed, dat scheelt maar één letter. Ik denk dat je het goede van mensen mag ver wachten, ook zelfopoffering, ja". Geen milieu in De Groene, ev evenmin Bruce Chatwin of een bordeel, maar Oort en de undercover-journalistiek van Nieuwe Revu. Martin van Amerongen verwijjst naar grote onthullingen in het buitenland van journa listen die zich niet vermom den. „En wat onthult ten on zent de Nieuw Revu? There is something rotten in the community of Bergen op Zoom.1". Een paar pagina s verder een column (Ophef- fer) met een tegenoverge stelde mening. Het blad verwijt de PvdA in de discussie rond Oort alleen de armoede boven de veertig mille te bestrijden. „De twee ton verdienende tweeverdie ner mag de hoogste beloning van de PvdA in de wacht slepen; een netto inkomens verbetering van 8,5 procent. DICK HOFLAND GRONINGEN Wan neer in 1946 een demon stratie zou zijn gehouden voor gratieverlening van de ter dood veroordeelde Twee van Breda, zou Harm Buiter niet hebben meegelopen. „Van mij hadden ze geëxecuteerd mogen worden". Nu, 43 jaar later, is de oud-ver zetsman en ex-burgemees ter van Groningen voor stander van gratieverle ning aan Fischer en Aus der Fünten. „Mijn stand punt wordt niet ingegeven door medelijden met die twee. Het gaat om ons zelU Om onze rechtsstaat. Ik heb juist in het verzet gezeten om die rechtsstaat te verdedigen". Afgelopen maandag heeft Buiter als onafhankelijk advi seur, samen met nog drie an dere Nederlanders, zijn visie meegedeeld aan de minister van justitie. Buiter was in 1972 door de toenmalige minister van justitie Dries van Agt ge vraagd om als onafhankelijk adviseur voor de regering op te treden. Behalve hij zaten in die commissie onder meer ook de polemoloog Neuman, me vrouw Diemer-Lindeboom en de ethicus prof. De Graaf. Deze mensen zijn indertijd ge kozen omdat ze het vertrou wen hadden van het verzet en de oorlogsslachtoffers. Na enige aarzeling en na over leg met andere leden van de commissie is Buiter bereid tot een gesprek. Toch zegt hij puur voor zich zelf te spreken als het- gaat over de gratiëring van Fischer en Aus der Fün ten. „We hebben de minister wel een unaniem advies gege ven, maar ik kan niet oorde len over de motieven van de anderen". In totaal zijn de adviseurs drie keer bij elkaar geroepen. Be halve afgelopen maandag was dat in 1972 door minister Van Agt en in 1979 door minister De Ruyter. Toen ging het om de vrijlating van Kotalla. die ziek was. Deze is later in de gevangenis overleden. Buiter heeft grote twijfels over de zin van zijn commissie. „Toen ik ervoor werd ge vraagd, had ik het er moeilijk mee. Dat is ook nu nog zo. Het verlenen van gratie is een recht van de Kroon, en valt log heb meegemaakt. Ik word wel triest van het verdriet dat nog zoveel mensen hebben over die periode. Wij hoeven niet naar een Stichting 40-45 of een andere hulpgroep. We hebben het zelf opgelost". Buiter zegt verder ook geen behoefte te hebben om nog over die tijd te praten. „Op dat potje hebben we een deksel gedaan". Geen genezing Ondanks het leed dat de slachtoffers van de oorlog heb ben meegemaakt meent Buiter dat de 'Twee van Breda' moeten worden vrijgelaten. „Dat standpunt had ik in 1972 en dat is niet veranderd. Dat hangt nauw samen met mijn verzet in de oorlog. Ik heb niet in het verzet gezeten om men sen hun levenlang in de bajes te houden. Dat doet geen en kel land, en dat is tegen ons rechtsbeginsel". Hij maakt een vergelijking met mensen van wie een kind of een ouder is vermoord. „Zo iets geneest niet door de moor denaar tot zijn dood achter de tralies te zetten". In Nederland komt iedere tot levenslang veroordeelde na een bepaalde tijd weer vrij. In dat beginsel mag geen ongelijkheid be staan, ook niet als het gaat om twee oorlogsmisdadigers, aldus Buiter. „Vrijlating zal voor veel mensen een grote emotio nele schok zijn, maar een mooie oplossing van dit pro bleem is nou eenmaal niet denkbaar, helaas". HENK VAN DEN BOOM standpunt wordt niet ingegeven door medelijden. Het gaat om ons FOTO: LAMEIJER Oud-verzetsman Buiter: „Mijn zelf. Om onze rechtsstaat". dus onder de verantwoorde lijkheid van de minister van justitie. Die moet de beslissing nemen. Hij kan de verant woordelijkheid niet overdra gen aan een commissie". Buiter denkt dat Van Agt in '72 die beslissing niet heeft aangedurfd en zich heeft wil len indekken door een advies college te benoemen, en ook door de zaak van tevoren in de Kamer aanhangig te ma ken. „Hij gebruikte de com missie als een alibi. In feite droeg hij de verantwoordelijk heid over aan de Kamer en aan een adviescollege". Motie Door de aanvaarding van de motie-Voogd heeft de regering toendertijd de Kamer beloofd die eerst te raadplegen indien opnieuw gratieverlening zou worden overwogen. Daarmee heeft de regering volgens Buiter haar eigen bevoegdheid uit handen gegeven. Getrouw aan die toezegging uit '72 is de commissie door deze minister om advies gevraagd, en zal vandaag en morgen de Twee de Kamer worden geraad pleegd. Dat is allemaal heel correct van de regering, meent Buiter, maar het houdt op nieuw in dat de discussies weer hoog oplaaien. Buiter hoopt, en dat verwacht hij eigenlijk ook, datjiet parle ment de regering morgen car te blanche geeft om een beslis sing te nemen over gratie-ver lening. Hij gaat ervan uit dat de regering dan inderdaad snel tot gratiëring zal beslui ten. „Ik zou het erg betreuren als de twee nu niet worden vrijgelaten. Want dat zou bete kenen dat de emoties steeds weer opnieuw zullen oplaaien. En het zal altijd weer opnieuw pijn doen". Want zolang als Fischer en Aus der Fünten gevangen blij ven, zolang blijven er ook stemmen opgaan om de twee vrij te laten, aldus Buiter. Dit keer was de brief van- de ne gentien oud-verzetsmensen de aanleiding, maar volgend jaar is er weer een andere groep die de kwestie op tafel legt. Buiter is in de oorlog de op richter geweest van de ver zetsgroep 'Blok', genoemd naar de schuilnaam die hij had aan genomen. Hoe is het mogelijk dat hij voor gratie is, terwijl andere mensen die hetzelfde hebben meegemaakt, er tegen zijn? Buiter: „Over de afgrijselijk heid van de misdaden van de 'Twee van Breda' bestaan geen misverstanden. De slachtoffers moeten daar hun leven lang mee leren leven. Het gaat om de diepste emoties van men sen. Blijkbaar komen uit die emoties twee verschillende standpunten naar voren. Ik kan me de gevoelens van de mensen, die tegen gratie zijn, heel goed voorstellen. Die zijn niet anders dan de mijne. Maar ik verkeer in de geluk kige omstandigheid dat ik ze samen met mijn vrouw rede lijk heb kunnen verwer ken". „Ik lig 's nachts niet meer wakker van wat ik in de oor- Volgens de Utrechtse hoogle raar in de geschiedenis van de twintigste eeuw, dr. H. von der Dunk, blijft het altijd spe culeren hoe de bevolking in haar geheel over iets denkt. Een enquête in het Algemeen Dagblad toonde aan dat 52 procent tegen vrijlating is en 34 procent voor. In 1972 hield de AVRO een enquête waaruit bleek dat toen 54 procent te gen was en 30 procent voor. Volgens Von der Dunk is de waarde van zo'n enquête altijd wat twijfelachtig. Meer dan 120 mensen onderte kenden gisteren, op initiatief van een aantal Amsterdam mers, een petitie tegen vrijla ting voor de Tweede Kamer. Onder de ondertekenaars, wa ren politici als Ina Brouwer (CPN), journalisten als hoofd redacteur Frank Biesboer van De Waarheid, verzetsmensen als Jac van der Kar maar ook een loodgieter en een bejaarde. Ook oud-bokser/boksscheids- rechter Ben Bril en rechter A. Cnoop Koopmans tekenden. Rabbijn Soetendorp deelde mee dat hij twee jaar geleden de stemming onder de slacht offers al heeft gepeild om er achter te komen of vrijlating op eigen initiatief van verzets mensen en slachtoffers in het belang van de vervolgden zou zijn. Hij kwam tot de conclusie dat het leed ook dan niet zou worden verzacht. „Het steeds weer aangaan van de discussie werd, hoe pijnlijk ook, verko zen boven de confrontatie met vrijlating". Voorstanders manifesteerden zich ook maar niet zo nadruk kelijk. Woordvoerder Mulder van de Landelijke Organisatie voor Hulp aan Onderduikers en Landelijke Knokploegen zei op de NCRV-radio: „Het langer vasthouden past niet in ons rechtsbestel en ik zou ge woon deze twee mensen wil len verwijderen uit ons land. Wij moeten van hen af". De telefonische hulpdiensten hadden gisteren zeer veel werk met het behandelen van gesprekken over een eventuele vrijlating van de Twee van Breda. Ze kregen ook honderden telefoontjes te verwerken van mensen die denken dat de stichtingen handteke ningen verzamelen of met een petitie bezig zijn. „Door dat soort telefoontjes worden we voor mensen die echt in de problemen zitten onbereikbaar", aldus directeur Weerts van Icodo. FOTO: ANP UTRECHT - „De apothe ker wil niet alleen uitvoe ren wat de arts op het re cept voorschrijft, hij wil ook invloed hebben op de keuze van het voor te schrijven geneesmiddel en hij wil de patiënt bij het gebruik van dat genees middel begeleiden". De eerste hoogleraar in de be- roepsbeoefening van de apo theker in de gezondheidszorg, prof. A. Bakker, pleitte van morgen bij1 de aanvaarding van zijn hoogleraarschap in Utrecht voor bundeling van krachten waarbij artsen en apothekers gebruik maken van eikaars deskundigheid. Bakker wil niet zover gaan als sommige apothekers die vin den dat de arts alleen de diag nose moet stellen en de keuze van het juiste geneesmi el aan de apotheker moet ove. ia- ten.. Volgens hem is de arts óók verantwoordelijk voor de behandeling met een genees middel. Wel zou de arts zich rrnpton hrr»prken tot het aan geven van de werkzame stof en de dosering. Het is de taak van de apothe ker om te bepalen welk prepa raat in de gegeven omstandig heden het meest in aanmer king komt, aldus Bakker. Hij noemde het onjuist als de arts de werkzame stof aanduidt door een bepaald merk op het recept te zetten. Volgens Bak ker begeeft hij zich dan op het terrein van de apotheker waarop hij zelf onvoldoende deskundig is. Het veelgehoorde argument dat de naam van een werkza me stof moeilijk te onthouden is en dat merknamen goed in het gehoor liggen, noemde hij een schijnargument: bij de be schrijving van de anatomie en de fysiologie van het menselijk lichaam wordt ook niet voor gemakkelijke termen gekozen. Over het gebruik van zelfdiag nosesets zei Bakker dat voor het omgaan met de testresulta ten inzicht en begeleiding no dig is. Voor zover het om de diagnose van ziektes gaat pleitte hij er dan ook voor, de sets alleen op verzoek van de arts - op recept dus - af te le- Aile kranten staan dagelijks boordevol nieuws. Nationaal en internationaal. Maar,cn dat is het grote verschil, in uw Regionale Dagblad kunt u óók lezen wat de gevolgen zijn voor uw eigen stad, streek of plaats. Want nieuws maakt weer méér nieuws. Rn dat kan wel eens belangrijker zijn: het raakt u immer:; persoonlijk. IN JE REGIONALE DAGBLAD STAAT WAT JE PiÜSOONLUK RAAKT.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4