Bewoners willen oude Schoolstraat terug Dienstencentrum Lisse moet worden uitgebreid Ontwikkelingswerk Katwijk krijgt vorm Ledental door verstedelijking teruggedrongen' TZ LEIDEN OMGEVING QtidóaQowuvnt DONDERDAG 26 JANUARI 1989 PAGINA 13 Aluminium I profielen [gestolen ZOETERWOUDE- RIJNDIJK Die- ven hebben gisteren luminium profielen ;estolen bij de firma 'en Berge aan de Produktieweg in Zoeterwoude-Rijn- dijk. De profielen waren dinsdag ge bracht. Ze lagen nog buiten en zijn van het terrein van de firma gestolen. Een ^schadebedrag is niet bekend. Pendelbus vertraagd OEGSTGEEST De pendelbus, die op zater dag de wijken Buitenlust en Haaswijk met De Kempenaerstraat zou moeten verbinden, gaat voorlopig niet rijden. De winkeliers hadden 4 februari als streefdatum gepland, maar wegens bezwaren is dit uitgesteld. De buscis een idee van 27 winkeliers van de De Kempenaerstraat. Het moet een gratis busdienst worden met voor iedere instapper een gratis kopje koffie in een in de winkelstraat gevestigde lunchroom. Na het bekend worden van deze plannen re zen er bezwaren van de zijde van twee andere koopcentra in Oegstgeest, de NZH, de Leidse winkeliers en de Rijksverkeersinspectie. Intus sen hebben de winkeliers in verband met een carnavalsviering wel toestemming gekregen om de bus enkele malen vanuit Haaswijk naar de De Kempenaerstraat te laten rijden. Maar niet vanuit Buitenlust omdat daar al voldoende bussen langs zouden komen. Videocamera gestolen NIEUWE WETE RING Inbre kers hebben gis teravond toegesla gen in een woning aan de Achterweg in Nieuwe Wete ring. Er werd een keu kenraam gefor ceerd om binnen te komen. De wo ning werd door zocht en de roof tocht leverde een videocamera en geld op. GOLFBAAN OEGSTGEEST TOT 1 OKTOBER OPEN OEGSTGEEST Op de golfbaan op de velden van UDO, KNS en FIKS kan in elk geval tot 1 oktober van dit jaar worden gespeeld. Burgemeester Scheenstra heeft dit gezegd. Op initiatief van UDO werd twee jaar geleden op de voetbal velden begonnen met een driving range, een baan waarop men het wegslaan van de ballen kan oefenen. De baan groei de mede door toedoen van de korfbalverenigingen KNS en FIKS, die eveneens over sportterreinen aan de Van Houdin genlaan beschikken, uit tot een zogenoemde 9 holes golfbaan. Tot nu toe bestaat er tussen UDO en de Golfvereniging De Grunerie een samenwerking. Aangezien er over dit verband onenigheid bestaat, lijkt het er op dat er komende week geen nieuw contract komt tussen de belanghebbende partijen. Deze week hebben golfliefhebbers medewerking van de ge meente Oegstgeest gevraagd. De vereniging in oprichting De Grunerie denkt 150 golfers te vertegenwoordigen. Burge meester Scheenstra zei dat de zaken thans in zoverre zijn ge regeld, dat het golfen tot 1 oktober van dit jaar kan worden veilig gesteld. Bewoners Hofweg vrezen uitstel onderhoud straat VOORSCHOTEN De bewoners van de Hofweg in Voorschoten hebben deze week in een brief aan het gemeentebe stuur hun bezorgdheid geuit over het achterstallig^ onderhoud in de straat. De briefschrijvers zijn bang dat door de discussie over de aanleg van Rijksweg 11, de plannen over de Hofweg niet meer besproken worden en de bewoners nog langer moeten wachten op een grootscheepse opknapbeurt van de straat. Eerder heeft de commissie open bare werken enthousiast gereageerd op de voorstellen van de bewonerscommis sie, maar daar is volgens de briefschrij vers tot op heden nog niets mee gedaan. Meer huurwoningen in Zuid-Holland LEIDEN Het aantal .premiehuur woningen in de Provincie Zuid-Hol land moet worden verhoogd. Dat staat in een brief van het Uitgebreid Bouwoverleg Zuid-Holland gisteren aan de vaste kamercommissie voor volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning. In september vorig jaar maakte staatssecretaris Heerma (volkshuis vesting) bekend dat het bouwen van premiehuurwoningen met ingang van dit jaar alleen is toegestaan aan institutionele beleggers. Tegelijkertijd stelde Heerma voor het landelijk bouwprogramma drastisch te verla gen. Voor Zuid-Holland betekent dat een verlaging van 2361 naar 1336 wo ningen. Auto slipt OEGSTGEEST Een 26-jarige auto mobilist uit Oegst geest is vanmorgen berm van de rijks weg A44 beland. De man reed bij Rijns burg de snelweg op richting Den Haag. Op de snelweg slip te hij, tolde een paar keer in het rond en kwam tot stilstand met de achterkant van zijn auto in de berm. Hij liep zelf geen letsel op. De auto werd wel beschadigd. PROBLEMEN IN CENTRUM VOORSCHOTEN De Veter sfsch L60); Rijpi :hak< i; 5. VOORSCHOTEN De bewoners van het oude dorpscentrum willen dat de Schoolstraat weer een „normale" indeling krijgt. Dit bleek gisteren tijdens een hoorzitting over de centrumproblemen, die werd gehouden in de Am bachtszaal. Tot verrassing van de wethou ders L. Marselis en J. Visser bleken de bewoners zeer onte vreden te zijn over de School straat. Unaniem willen zij weer een normale indeling met aan beide kanten een ver hoogd trottoir. Ook moeten de sier- en plantenbakken en de vele paaltjes worden verwij derd. De bewoners wensen te vens een beperking van het uitstallen van goederen buiten de winkel. Invaliden en moe ders met kinderwagens moeten steeds de rijweg ne men om de obstakels voor de winkels te ontlopen. Aanleiding voor de door be woners en ondernemers druk bezochte bijeenkomst was het onderzoek van de politie naar de gedragingen van de auto mobilisten in het centrum. De conclusie is, dat vele kortpar- keerplaatsen bedoeld voor het winkelend publiek, ingeno men worden door bewoners en personeelsleden van onderne- Sinds een week let de politie dagelijks op de naleving van het parkeervoorschrift ten aanzien van de parkeerkaart. Een auto zonder een juiste parkeerkaart krijgt een „gele kaart" met daarop de medede ling dat de automobilist in overtreding is. Deze „waar- schuwingskaart" wordt over enige tijd vervangen door een parkeerbon. Het blijkt dat deze waarschuwingsactie thans al resultaat heeft. Er zijn meer parkeerplaatsen vrij. Over het algemeen willen de bewoners hun auto wel buiten het dorpscentrum parkeren. Zij vinden wel dat ook het ge- meentepersoneel overdag de plaatsen, bestemd voor de be zoekers aan het gemeentehuis en de parkeerplaats bij AH vrij laat. Minstens dertig tot veertig gemeente-auto's zijn er geteld op plaatsen voor bezoe kers aan het winkelcentrum. wijk waar het moest wijken voor de aanleg van een rotonde. Frans de Wit gaat er zelf mee akkoord, dat zijn werk geplaatst wordt in de brede groenstrook. foto: fred rohde Nieuwe bouwplannen voor Katwijks hotel KATWIJK De plannen om een hotel aan de Bou levard te bouwen zijn nieuw leven in geblazen. Het aannemersbedrijf Van Rijn en achitectenbureau Van der Zee wilen niet al leen het braakliggende terrein aan de Boulevard bebouwen, maar zij be trekken ook het noorde lijk daarvan gelegen hotel Lindenhof in hun plan nen. Voor het bouwbedrijf is dat haalbaar, omdat in het plan sprake is van twee complexen, die aan elkaar verbonden wor den door een deel dat over de toegangsweg naar het Emma- plein komt te liggen. Vanaf de Boulevard blijft het plein zo bereikbaar voor het autover keer, terwijl de ruimte voor een hotelaccommodatie aan zienlijk verbreed wordt. Alhoewel burgemeester en wethouders nog geen stand punt over het plan hebben in genomen. vonden de gemeen tebestuurders het raadzaam het voorstel verder ter beoor deling uit te werken. De raadscommissie voor ruimtelij ke ordening en openbare wer ken is bij de voorbespreking het plan betrokken ge weest. Het college van de badplaats probeert al jarenlang het laat ste deel van het badcentrum af ronden door een hotelac commodatie te bouwen op de hoek van de Boulevard en de ingang naar het Emmaplein. Tot voor kort lukte het echter een exploitant te vinden r het hotel. De komst van een nieuw hotel op de Katwijkse Boulevard, als afsluiting van het fraaie win kelcentrum dat de afgelopen jaren in het hart van Katwijk verrees, heeft al heel wat ton gen in beroering gebracht. Met een nipte meerderheid koos de gemeenteraad al weer enige jaren terug voor een „hotel met allure" op de plek waar het oude VVV-kantoor geves tigd was. Dit hotel kon echter geen passende exploitant vin den, zodat er door diverse raadsfracties gefilosofeerd werd over alternatieve moge lijkheden. Daarbij dachten fractievoorzitters van onder meer SGP en RPF aan de bouw van appartementen. Kunstwerk verhuist Het kunstwerk van de kunstenaar Frans de Wit, getiteld „door gaande beweging" zal waarschijnlijk een plaatsje krijgen aan de Hofdijck ter hoogte van de flatgebouwen achter de Hofdijck- school. Eerder stond het uit jukken opgebouwde werk in Haas- BEJAARDENWERK IN BELEIDSPLAN Sinds de politie controleert is er aanmerkelijk meer parkeerruimte in de Schoolstraat in Voorschoten. foto: milan konvalinka Noordwijker aangehouden voor inbraken NOORDWIJK Een 17-jarige Noordwijker is gisteren aange houden omdat hij de afgelopen dagen enkele inbraken heeft gepleegd. Hij heeft inmiddels bekend. De jongen heeft sinds vorig najaar een complete reeks inbraken op zijn naam ge bracht. Hij heeft toegegeven af gelopen zaterdag in een Noord- wijkse school te hebben inge broken. Bij een woning bleef het toen bij een poging. Dinsdag drong hij een stomerij binnen. De jongen werd in september vorig jaar al eens aangehouden in Leiden. Hij gaf toen zes in braken toe, waarvoor hij tot een voorwaardelijke straf werd ver oordeeld. Korte tijd daarna werd hij weer aangehouden. Hij bekende opnieuw zes inbraken. De jongen werd toen in af wachting van de behandeling van zijn zaak in een jeugdhuis in Groningen geplaatst. Daar liep hij rond de kerst weg om kort daarna weer in Noordwijk te worden aangehouden wegens het plegen van twee inbraken. Begin januari werd hij, aldus een politiewoordvoerder, ver oordeeld tot het verrichten van dienstverlening. Sinds kort is hij weer terug in Noordwijk. Volgens de politiewoordvoerder geeft de jongen als motief voor de inbraken dat hij toch ergens van moet leven. Hij zou psychi sche problemen hebben. KATWIJK De gemeen te Katwijk krijgt een co mité van zes personen om daadwerkelijk vorm te gaan geven aan het plaat selijk ontwikkelingswerk. In 1987 besloot de ge meenteraad jaarlijks een bedrag uit te trekken in het kader van ontwikke lingssamenwerking. Met ingang van dit jaar is er rekening gehouden met een bedrag van vijftigdui zend gulden. Het is de be doeling dat het comité in spraak krijgt in de be stemming van het geld en dat ze mede vorm gaat ge ven aan een beleid binnen de gemeente om de bevol king bewuster te maken van de problemen in Der de Wereldlanden. Om het ontwikkelingswerk in Katwijk verder te structureren heeft de gemeenteraad geko zen voor het uittrekken van een vast bedrag per jaar, dat aangevuld kan worden door de steun van Katwijkers of plaatselijke instellingen en of verenigingen. Het totale be drag dient dan besteed te wor den aan een of meer doelen in ontwikkelingslanden. Om deze activiteiten te sturen en te begeleiden heeft wethou der Hietkamp geprobeerd een comité bij elkaar te krijgen, dat de diverse instellingen uit de gemeente vertegenwoor digt. Uiteindelijk meldde zich een aantal mensen uit Kat wijk, dat op persoonlijke titel zitting wilde In het voorstel van het college van burgemeester en wethou ders dat vanavond door de ge meenteraad wordt besproken wordt een scheiding gemaakt tussen besteding voor algeme ne doelen en bijzondere pro jecten. Tot de laatste categorie horen door kerken, scholen en particulieren voorgedragen doeleinden. Voor deze catego rie is 30 procent van het totale bedrag (dus 15 van de 50 dui zend gulden) bestemd, terwijl van het andere deel ook de kosten voor het bewust maken van de in Katwijk wonende betaald moeten worden. Zowel van de kant van de RPF als een deel van de VVD-fractie is bezwaar gemaakt tegen de voorgestelde verdeling. Honderd maal te hard over Rijksstraatweg WASSENAAR Bij een snelheidscontrole op gen. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 120 de Rijksstraatweg zijn gistermorgen ruim hon- kilometer per uur Er mag op de Rijksstraatweg derd automobilisten betrapt op te snel rijden, sinds kort weer 70 kilometer per uur gereden Er werd gecontroleerd tussen tien uur en half worden, twaalf. In die tijd passeerden er 1.411 voortui- Brand bij Borsumij ROELOFARENDSVEEN Een heftige brand heeft gister avond schade aangericht in een meterkast in het hoofdge bouw van de firma Borsumij- /Wehry op industrieterrein De Lasso in Roelofarendsveen. De oorzaak was kortsluiting. De vrijwillige brandweer van Roelofarendsveen had het vuur snel onder controle. De brandweer kon snel bij de vuurhaard komen omdat er niet werd gewerkt. Er was veel rookontwikkeling. LISSE Het diensten centrum aan de Eikenlaan in Lisse moet in de nabije toekomst worden uitge breid. Dat is nodig omdat het aantal ouderen in de komende jaren stijgt en het dienstencentrum nu al problemen heeft met de beschikbare ruimte. Uitbreiding van de activiteiten voor ouderen is nog maar heel beperkt mogelijk. Een moge lijk andere oplossing voor de nabije ruimtenood in het dien stencentrum is een dependan ce in de Poelpolder. Dat staat in het beleidsplan van de Stichting Gecoördineerd Be- jaardenwerk Lisse. Het be leidsplan wordt besproken in de commissie sociale zaken op donderdag 2 februari. Het dienstencentrum is in 1974 ge bouwd en in 1985 uitgebreid. Dagelijks bezoeken 250 oude ren het centrum voor activitei ten als schilderen, volksdansen gymnastiek en Engelse les. De Stichting Gecoördineerd Be- jaardenwerk verwacht dat in de komende jaren het aantal bezoekers zal toenemen tot 300 per dag. Daarvoor zou een uit breiding van het centrum noodzakelijk zijn. Mocht een dependance in de Poelpolder niet mogelijk zijn dan kan een taxibus worden ingeschakeld om ouderen naar het diensten centrum te brengen. Thuiszorg In het beleidsplan worden ook andere voorzieningen voor ou deren onder de loep genomen en bekeken op eventuele knel punten. Zo blijken op het ter rein van de thuiszorg enkele problemen te zijn. Het Kruis werk wordt in toenemende mate belast bijvoorbeeld door dat ouderen vervroegd uit het ziekenhuis worden ontslagen. Uitbreiding van de capaciteit van het Kruiswerk is daarom nodig. Ook de Stichting Maat schappelijke Dienstverlening Bollenstreek heeft een tekort aan gezinhelpsters en -ver zorgsters. De lage salariëring, de tweeverdienerswet en de aantrekkingskracht van ande re sectoren zijn daar schuldig aan. Daarnaast wordt als een knelpunt ervaren dat bij lang durige hulp ouderen vaak met verschillende hulpen te maken krijgen, iets dat als onaange naam wordt ervaren. Problemen zijn er ook bij de tijdelijke opvang die ouderen kunnen krijgen in een verzor gingshuis. In sommige situaties zou na een tijdelijke opname een definitieve opname moeten volgen. Ook blijkt de zorg die ouderen aansluitend thuis krijgen, niet altijd vol doende te zijn. De Stichting Gecoördineerd Bejaardenwerk vindt dat deze hulpverlening beter afgestemd moet worden op de behoefte van ouderen. Bovendien moet het aantal da gen dat men tijdelijk opgevan gen wordt in een verzorgings huis naar behoefte worden uit gebreid. In het beleidsplan wordt ook een toename van de vraag naar dagopvang van ou deren verwacht. Dit gebeurt nu in het verzorgingstehuis Berkhout. Verwacht wordt dat door een toename van het aar tal 75-plussers de werkdruk i het tehuis dusdanig toeneemt, dat met de huidige middelen niet meer aan de vraag naar dagopvang kan worden vol daan. Voor uitbreiding van het project dagopvang is het in de toekomst nodig om het verzor gingshuis Rustoord in te scha kelen. Alarmering Een uitbreiding van het alarmeringssusteem is in de komende jaren ook nodig. Daarbij is het noodzakelijk dat aan minder draagkrachtige ouderen duidelijk wordt ge maakt dat ze een tegemoetko ming in de kosten van deelna me aan het alarmeringssys teem kunnen krijgen. Bij de warme maaltijdvoorziening kampt de stichting met een kort aan vrijwilligers en is te weinig verpakkingsmateri aal om de groeiende vraag naar warme maaltijden op te vangen. Ook de vervoersi gelijkheden voor de ouderen moeten worden uitgebreid. Nu kunnen ouderen, die naar het dienstencentrum willen, ge bruik maken van de taxibus. Ouderen die familie willen be zoeken mogen daar de taxibus niet voor waarschuwen. Be hoefte aan veel nieuwe vc zieningen voor ouderen zijn er, volgens de stichting Ge coördineerd Bejaardenwerk in haar beleidsnota, niet. LTB-WARMOND 50 JAAR WARMOND/SASSEN- HEIM/OEGSTGEEST De LTB-afdeling War- mond-Oegstgeest/Sassen- heim viert donderdag het 50-jarig bestaan. bijna geen boerenbedrijven meer aanwezig. Ook in Sas- senheim is het aantal sterk ge daald door woningbouw en in dustrialisatie. Als standsorga nisatie, organisatie voor de boeren- en tuindersstand, pro beren we te voorkomen dat'de verstedelijking alle bedrijven wegdrukt", vertelt de heer Van Leeuwen. Toch is de se cretaris niet ontevreden over huidige situatie. „Het gaat niet slecht met de boeren en tuin ders. Er wordt steeds meer ge produceerd door steeds minder bloemenkwekers en bollente- bedrijven. Toch kleven er ook reet met meer milieuvriende- juiste plaats voor agarisch lijke stoffen gaan werken. Het derwijs. De sociale Feitelijk is het alleen de oor spronkelijke afdeling War mond die een halve eeuw be staat. De andere twee oor spronkelijke afdelingen zijn nooit aan een feestviering toe gekomen. Nu de veehouders, Iers uit de drie gemeenten één afdeling zijn verenigd kon dat verzuim echter worden goedgemaakt. In totaal zijn er nu 80 leden, waarvan de mees ten uit Warmond komen. Ooit waren er 160 leden. „De ver stedelijking heeft het aantal agrarische bedrijven aanzien lijk teruggebracht", vertelt se cretaris A.J. van Leeuwen, die een agrarisch toeleveringsbe drijf in Warmond heeft. „In Oegstgeest -zijn bijvoorbeeld nadelen aan de schaalvergro ting", vindt hij. De heer Van Leeuwen spreekt de bewering dat de boeren en tuinders slecht omgaan met het milieu tegen. „Het is niet in het be lang van de leden om de grond te verpesten, want die moet bewaard worden voor het na geslacht. Stoffen als ammoni ak en methylbromide horen niet in het milieu thuis, maar je kan niet van boeren en tuinders verlangen dat ze di- vraagt enige tijd schakelen. Als LTB-organisa- tie geven we de milieuproble men veel aandacht". Katholiek De LTB is een organisatie voor katholieke agrariërs. Aan de maatschappelijke en cultu rele belangen voor de leden wordt vanuit een katholiek standpunt aandacht geschon ken. De LTB Warmond/Sas- senheim/Oegstgeest is een on derdeel van de LTB-kring Duinstreek. De kring maakt weer onderdeel uit van de hoofdorganisatie, de LTB- Haarlem, die de provincies Noord- en Zuid-Holland be strijkt. „De LTB behartigt en begeleidt de materiële en vak technische belangen in de meest brede zin. Naast het be houden van voldoende agra risch gebied voor de bedrijven van de leden streven we ook naar voldoende scholen op de mische voorlichting die ven is ook bestemd vc partners en gezinsleden agrariërs. De LTB vindt het verder belangrijk de onderlin ge band van haar leden te be houden en te versterken. Naast ledenvergaderingen, thema-avonden en technische avonden op plaatselijk nive of in regionaal verband is jaarlijks een feestavond", vi telt de heer Van Leeuwen. Komende donderdag zal de feestavond een Oogstdankvie- ring worden in het kader 1 het 50-jarig bestaan. Eerst i: een H. Mis in de kapel 1 Huize Liduina in Warmond om 19.30 uur. Daarna is er feest in Kasanova in Sassen- heim. Daar zal de algemeen secretaris van de LTB, G.H.J. Titulaer, een toespraak houden. Daarna volgt een ge zellig samenzijn met muziek van de Rijnsons uit Leiden.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13