kerven zoals thuis Kanker kan vaak worden voorkomen lelatietest stimuleert partners met elkaar afspraken te maken ÏRSTE HOSPICE HUIS VOOR ERMINALE PATIËNTEN Ziekenhuis Rijnoord sluit gelederen pan der Linden pleit voor Europees milieufonds Onderzoek vanuit de lucht neemt toe, behalve bij mist INA 4 «JNENLAND EeidaeSoiwtwt WOENSDAG 25 JANUARI 1989 PAGINA S )TEN i nog ering I. Na rzoe- s der ers /oor oo ale tel geste de reg vrij hun ha ns kaï de orgi schappi stichtii 5tichti Stichtin tl< 1ECHT Een test om ingsverschillen tussen ge- op te sporen, is dat nu verstandig? Een op de huwelijken eindigt al in scheiding en de helft van samenwonenden houdt partner na verloop van voor gezien. Moet de nfiting Relatievoorlichting de onenigheid gaan eggen? Is die „relatie- wel ergens goed voor? zegt directeur Zandvoort. „Door onze eker!' test te doen worden mensen gestimuleerd met elkaar te gaan praten en afspraken te maken". „Elkaar beter leren kennen, daar gaat het om", zegt Zandvoort, en hij onderstreept onmiddellijk de onpartijdigheid van zijn instelling: „Dat lijkt me een goede zaak voor iedereen, van heel links tot heel rechts". De relatietest die de Stichting Rela tievorming heeft gelanceerd (onder meer via het in november uitge brachte boekje „Tips voor trou wers") is geen propagandamiddel. geen wapen in de strijd tussen voor- en tegenstanders van het hu welijk. Het gaat de stichting niet om de vorm, maar om de kwaliteit van de relatie. Bedoeling is dat deelnemers de testvragen onafhan kelijk van elkaar beantwoorden en vervolgens vergelijken: „Hé, den ken we daar verschillend over?" Overleg Volgens Zandvoort is het overleg (sommigen spreken liever van on derhandelingen) tussen partners de spil van hedendaagse relaties, nu allerlei vanzelfsprekendheden in rook zijn opgegaan. Dat begint al met de duur van een relatie; die staat minder vast dan ooit. Het is niet meer de dood die de meeste mannen en vrouwen van elkaar scheidt. Vervolgens staat minder dan voorheen vast dat de man werkt en de vrouw niet en is het nog maar de vraag of, op welk mo ment en hoeveel kinderen gewenst zijn. Een eigen leven voor elk van de twee, dat is zo'n beetje het stre ven. Niet van iedereen overigens, en ook niet van heren en dames in gelijke mate. Mannen geven de voorkeur aan meer traditionele sa menlevingsvormen, terwijl vrou wen meer voelen voor wat Zand voort „partnerschap" noemt. Ook blijkt uit de tot nu toe terugge stuurde formulieren (een ant woordformulier is bij de test ge voegd) dat mannen al voor hun dertigste kinderen willen en vrou wen pas daarna. Conflictstof te over derhalve. Zandvoort: „Mensen gaan tegen woordig minder onvoorwaardelijk een relatie aan. Ze investeren min der, houden meer voor zichzelf, let terlijk en figuurlijk. Dat heeft hele ingrijpende praktische gevolgen. Wie een gelijkwaardige relatie wil, waarin beide partners kunnen wer ken. moet bijvoorbeeld niet op het platteland gaan wonen, of je moet al over twee auto's kunnen bezitten zodat de bereikbaarheid geen pro bleem is". Trouwen De relatietest is niet van het type bakvis; er volgt geen uitslag op de vraag „Hoe romantisch ben jij?" of iets dergelijks. Het gaat er de Stich ting Relatievoorlichting niet om te onderzoeken of de deelnemers wel geschikt zijn om met elkaar door het leven te gaan. Vragen die er in voorkomen zijn bijvoorbeeld: „Vind je het nodig om te trouwen als je kinderen wilt?" („Ja" of „Nee"). „Hoe denk je over de rollen van man en vrouw?" („Ik denk dat de man het beste geld kan verdie nen en dat de vrouw geschikter is voor de huishouding" of „Ik denk dat vrouwen en mannen dezelfde mogelijkheden hebben"). Hoewel Zandvoort reikhalzend uit kijkt naar de duizenden antwoord formulieren die nog binnen zullen komen, erkent hij grif dat de uit komsten niet representatief zullen zijn. „Onze test is geen wetenschap pelijk onderzoek". STEVO AKKERMAN I itgerekend de jongste wijk van Neuwkoop opent minis- Irinkman van WVC morgen officeel het eerste Hospice L een ruime nieuwbouwwoning waar terminale patiënten iatste weken of maanden van hui leven kunnen door- gen. Ze worden er bijgestaan doo- vrijwilligers en om- ■ft i door hun familieleden. Allesbehalve een mini-ver- ^^Bjhuis, maar nog net geen thuis. Yandaar: Bijna-Thuis- „Hier blijf je zelf de baas". nten er Min zoudei' v to: anij ithoud e niet al en bli. van d ing ie ver itoffer r je d UWKOOP Het le- ziet er uit zoals dat er ieuwe wijken behoort te zien. Doorkijkjes jonge gezinnen, waar •ïaaltijd nog op de knie genuttigd tussen schilderen en behan- door. Buiten spelen leren op bergjes zand stapeltjes stenen, want traat is nog niet klaar, iwkoop kan overal met uitzondering van ne huis, aan het eind de straat. Aan de zij- zit een extra brede zodat er makkelijk brancard door kan. Of kist. Hier woont geen gezin. Toch is het een luis, twee zelfs, door gebroken, met veel kunst aan de muur, met betegelde toilet ten en bidkamers, eén 1-vor- mige woonkamer met moder ne zithoek, eettafel, televisie en video, een leuke tuin en aan drie lanten uitzicht op de dijk. Slaapkamers, natuurlijk, slaapkamffs zijn er ook. Vijf, van vijftien vierkante meter. Er staan van die hoge bedden en nachtkistjes in een gezellig kleurtje. Ii de hoek een keu kenblokje en een klerenkast, aan het pkfond een rail voor het ophangn van lijsten. Af en toe .vonen er mensen, eventjes, etn paar maanden hooguit. Ori er te sterven. Zonder verpleegsters om zich heen die 's ochtends om zeven uur het licht aandoen en opge wekt schallen dat het be schuitje er is, terwijl je al lang niet meer kunt eten. Hier lo pen alleen een paar (geschool de) vrijwilligers die je verzor gen zoals je dat zelf het liefst hebt. En verder is er alleen fa milie. Sterven in een ziekenhuis is gewoon geworden. Van de inr woners van de grote steden overlijden er ruim zes van de tien in een ziekenhuis, op het platteland zijn dat er vier op de tien. Ze zijn opgegeven door de artsen, maar blijven toch in een ziekenhuis of ver pleeghuis terwijl daar de zorg voornamelijk gericht is op het behandelen van ziekte. Bij deze mensen is dat nou juist niet meer nodig, ze zijn im mers uitbehandeld zoals dat in medische termen nogal plas tisch heet. Het beste is dat ze naar huis gaan om daar te sterven, in de eigen, vertrouwde omgeving, tussen de mensen die hun lief zijn. Maar familieleden voelen daar lang niet altijd voor, soms uit gemakzucht of angst, maar vaker omdat het uiteindelijk veel te zwaar is, lichatnelijk en geestelijk te zwaar. Overbe kend zijn de voorbeelden van ouders die zo opgaan in het verzorgen van hun doodzieke kind, dat ze er zelf onderdoor dreigen te gaan. Als iemand anders die zorg af en toe over neemt en als de afstand met het kind op z'n tijd letterlijk iets groter wordt, dan blijken die ouders net dat beetje rust te krijgen waardoor ze het vol kunnen houden. Zo'n situatie creeert het Bijna-Thuis-Huis, vrijwilligers nemen af en toe de verzorging over van de fa milie. die verder met de pa tient in het huis kan leven als of het hun eigen huis was, in clusief kinderen en huisdie ren. Emoties Het Bijna-Thuis-Huis is een initiatief van de Stichting Ne derlandse Hospice Beweging. Voorzitter daarvan is Pieter Sluis, huisarts in Nieuwkoop. „Zo'n huis", zegt hij, „is na tuurlijk niet precies hetzelfde als thuis, maar het is toch wel veel meer thuis dan een zie kenhuis of verpleeghuis. De mensen die daar voor de pa tiënten zorgen, doen dat ook met veel meer betrokkenheid. We moeten doodgaan niet al- De woonkamer van het Bijna-Thuis-Huis. leen maar overlaten aan pro fessionals, want het is een emotionele gebeurtenis waar bij het er om gaat wat mensen, voor elkaar over hebben". „Terminale zorg kun je niet uit een boekje leren. Je moet vooral bescheiden zijn, geen oordeel hebben, ruimte schep pen voor de ander. Daarom gelden er in het Bijna-Thuis- Huis geen andere regels dan die van de bewoners. Wij ac cepteren de ziekte, we bestrij den die niet meer" Er wordt al druk gewerkt aan een tweede huis,-vin Haarlem, waar een oude woning in de binnenstad wordt omgebouwd. Sluis: „Thuis sterven blijft het ideaal, daarom streven we er naar terminale patiënten zo veel mogelijk thuis te houden. We willen ook absoluut niet concurreren met andere in stellingen, we willen daarvoor alleen maar een steuntje in de rug zijn. Het beste is zelfs als het Bijna-Thuis-Huis leeg zou staan". In Nieuwkoop lukt dat foto: wim van noort aardig, in Haarlem is nu al een wachtlijst. DICK HOFLAND Het Bijna-Thuis-Huis in Nieuwkoop houdt elke eerste en derde zaterdag van de maand open huis van 10.00 tot 12.00 uur. Het adres is Fleur- straat 54/56. EUROPEES JAAR TEGEN KANKER VAN START DEN HAAG Vijftien procent minder slachtof fers van kanker in het jaar 2000. Dat is de voor naamste doelstelling van het Europees Jaar tegen de Kanker, dat gisteren overal in Europa van start is gegaan. Voor Nederland vond de opening plaats in Den Haag in aanwezig heid van staatssecretaris D. Dees van volksgezond heid. Elk jaar krijgen een miljoen mensen in de landen van de Europese Gemeenschap kan ker. De helft van hen over leeft de ziekte niet. Het aantal kankerpatiënten stijgt nog steeds en volgens berekenin gen lijdt in het jaar 2000 één op de drie Europeanen aan deze ziekte. Reden om de voorlichting over kanker in Europees verband groots aan te pakken, „want", zo zei me vrouw E. Heshusius van het Koningin Wilhelmina Fonds (KWF), „zestig tot zeventig procent van alle kankergeval len kan worden voorkomen". Centraal bij de kankervoor lichting in Europa dit jaar staat de promotie van de Euro pese Kankercode, een door kankerdeskundigen opgestelde lijst van tien gedragsregels, waaraan mensen zich moeten houden, als ze het risico op kanker willen beperken. Bo venaan de lijst staat het „niet roken" waarmee longkanker kan worden voorkomen. An dere gedragsregels zijn onder meer: wees matig met alcohol, pas op voor te veel zonlicht, zorg dat je niet te zwaar bent en houd je aan de veiligheids voorschriften als je met kan kerverwekkende stoffen werkt. Op Europees niveau worden dit jaar zeven televisiepro gramma's gemaakt over onder andere huidkanker, beroeps- kanker en tabaksgebruik en in oktober wordt er opnieuw een Europese week tegen de kan ker georganiseerd. Het succes van dit voorlichtingsjaar zal echter voor een belangrijk deel afhangen van de regerin gen van de EG-lidstaten en hun kankerorganisaties. Voor ons land heeft het Ko ningin Wilhelmina Fonds de coördinatie op zich genomen. Volgens mevrouw Heshusius zal het Fonds voor deze activi teiten 1,3 miljoen gulden extra beschikbaar stellen. Staatsse cretaris Dees maakte tijdens de bijeenkomst bekend dat zijn ministerie 300.000 gulden van dit bedrag voor zijn rekening wil nemen. De EG betaalt nog eens 400.000 gulden. Het KWF zet de voorlichtingscampagne over huidkanker „Zon wijzer" dit jaar voort, alleen richt men zich nu niet meer op huisart sen en. apothekers, maar op andere doelgroepen zoals schoonheidsspecialisten en toe risten. Nieuw is ook de samen werking met het Voorlich tingsbureau voor de Voeding die moet leiden tot de start eind mei van „Eet wijzer", een campagne over gezondere voe dingsgewoonten. Het Landelijk Overlegorgaan Kankercentra zal dit jaar iA het kader van het Europees Jaar tegen de Kanker onder andere een geluidscassette op de markt brengen in de strijd tegen het roken. Op het bandje staan tips om te stoppen. Op 11 oktober houden alle negen in tegrale kankercentra in ons land een open dag. ALPHEN AAN DEN RIJN Ziekenhuis Rij noord in Alphen lijkt na gisteravond niet meer ten onder te zullen gaan door interne conflicten. Be stuur, ondernemingsraad en medische specialisten sloten gisteren de rijen tij dens een door de vakbon den georganiseerde perso neelsbijeenkomst in ver pleeghuis Oudshoorn. Zij werden het eens over de instelling van een begelei dingscommissie die tussen de partijen staat. Ziekenhuis Rijnoord kan nu vermoedelijk ongestoord gaan werken aan de noodzakelijke fusie met het Elisabeth Zie kenhuis Leiderdorp. Komt die fusie er niet, dan staat het voortbestaan van Rijnoord op het spel Het Rijk heeft ge dreigd het ziekenhuis te zullen sluiten omdat niet meer zou worden voldaan aan de eisen van de gezondheidszorg. Zo moet er op korte termijn een nieuwe polikliniek komen. Rijnoord en Elisabeth gaan verder op zoek naar een nieu we „fusiemakelaar", die voor beide ziekenhuizen aanvaard baar is. De eerste bemiddelaar, de heer W. de Greve viel niet in goede aarde bij het EZL. De twee ziekenhuizen hebben verder afgesproken dat de werkgelegenheid wordt gega randeerd. Gisteravond werd ook vrede gesloten met het bestuur van Rijnoord. Hoewel er enig wan trouwen bestond ten aanzien van het bestuur werd besloten verder te gaan met hetzelfde bestuur, om het ziekenhuis geen schade toe te brengen. Voorzitter A. Berntsen van het Rijnoord-bestuur heeft goede hoop dat Rijnoord kan blijven voortbestaan ..Iedereen is het er over eens dat Rijnoord moet blijven, omdat het een centraal gelegen ziekenhuis is. De pro vincie en de ziektekostenver zekeraars bijvoorbeeld staan achter ons. Voorlopig hebben we weer tot 1 maart uitstel ge kregen, en ik verwacht dat we nog wel meer tijd zullen krij gen om aan alle voorwaarden voor het voortbestaan te kun nen voldoen. Het verschil met andere ziekenhuizen is alleen dat wij maanden de tijd krij gen voor een fusie, terwijl an deren daar jaren over kunnen doen". In de nieuwe begelei dingscommissie, waarin alle partijen vertegenwoordigd zijn heeft de heer Berntsen veel vertrouwen. „Het wordt overi gens geen commissie met be voegdheden. De commissie moet je zien als een politieman die de vrede moet bewaren". Frank Van Dam naar Meerburg LEIDEN Frank van Dam volgt in het nieuwe seizoen Casper Heerma de Voss op als trainer bij Meerburg. Van Dam, die zelf bij Teylingen heeft gespeeld, is nu nog trai ner van Altior. De nieuwe trainer van de zondagvierdek lasser tekende voor een jaar met een optie voor nog een seizoen. Bij Katwijk, dat momenteel bovenaan staat in de tweede klasse, heeft Arie Lagendijk zijn contract met een jaar ver lengd. Van der Plas deelt LEIDEN De interregionale zaalvoetballers van Van der Plas deden maandagavond goede zaken. Bij het sterke Ce- verbo werd met 3-3 gelijk ge speeld. De Katwijkers namen in Dordrecht tot tweemaal toe de leiding door treffers van Kees Varkevisser (0-1) en Marco van der Plas (1-2). De thuisploeg boog de score na de pauze om in een 3-2 voor sprong en behield die marge tot 30 seconden voor tijd. Toen echter bezorgde weer Varke visser de ploeg van Leo de Jong alsnog het verdiende winstpunt. Minister Deetman liet zich in een vliegtuigje informeren over de mogelijkheden van onderzoek van uit de lucht. Met behulp van moderne apparatuur wordt het aardoppervlak zeer nauwlettend in de gaten gehouden. foto: anp Vanaf de Eerste Wereldoorlog, toen men vliegtuigen ging ge bruiken om de posities en sterkte van de vijand waar te nemen en fotografisch vast te leggen, nam onderzoek vanuit de lucht snel toe. Tot op de dag van vandaag lijkt daar geen einde aan te komen. De doeleinden van het gebruik lopen ver uiteen. Nog altijd wordt' „de vijand" vanuit de lucht bespioneerd. Meestal worden daarover geen mede delingen gedaan, want het zijn tenslotte militaire geheimen. Alleen als de gegevens te pas komen denk aan het vast stellen van het aantal SS-20 raketten dat de reden was voor het kabinet Lubbers om te besluiten tot de plaatsing van kruisraketten op Woens- drecht worden ze openbaar gemaakt. Gelukkig zijn er ook vredelie vende toepassingen te melden. Met behulp van de satelliet kan de droogte in Afrika wor den ingeschat, waardoor hulp verleningsinstanties op tijd maatregelen kunnen treffen. Ook voor de bestrijding van milieurampen op land en zee is een kijk van bovenaf een handig hulpmiddel. Minister Deetman van onder wijs en wetenschap luisterde gisteren het symposium met een bezoek op. Om zich per soonlijk op de hoogte te stellen van de toepassingen van de nieuwe systemen Caesar en Dutscat, ontworpen aan de Delftse universiteit, zou hij zich per vliegtuig van Zestien hoven naar Schiphol verplaat sen, maar de hardnekkige mist gooide roet in het eten. Eens te meer werd ervaren dat de weergoden met geen enkele techniek zijn te bedwingen. N HAAG Er moet Europees milieufonds esteld worden om de ieuproblematiek op 'opees niveau versneld te pakken. Dat idee ceerde het Tweede- |merlid R. van der Lin- (CDA) gisteravond tij- een spreekbeurt voor CDA Den Haag in Ichri Studio. dergelijk fonds, vergelijk- met het Europees Sociaal kVee" |»ds en het Landbouwfonds, gevoed moeten worden door een systeem van heffin gen op de benzine in de EG- landen. Daardoor vordt er voor de Europese burger di rect een relatie gelegd tussen de bijdragen en het Europees beleid. Volgens Van der Linden ver loopt de aanpak var het mi lieu op Europees niveau veel te traag, omdat sommige lan den nog te weinig mee willen werken aan de verbetering van het leefmilieu. .Bepaalde vraagstukken hebben een sterk nationaal karakter, zoals het mestvraagstuk. Deze moeten dan ook een nationale aanpak krijgen. Maar de mees te en meest urgente problemen hebben een grensoverschrij dend karakter. En daar geldt: beter één Europese stap voor uit dan twee nationale pas sen". Milieu heeft overigens voor Van der Linden een dubbele betekenis. „Allereerst moeten we vervuiling bestrijden en voorkomen. Maar een milieu fonds is ook belangrijk uit con- currentie-overwegingen. Het milieu kan een belemmering betekenen voor de vorming van de interne markt, wan neer bepaalde lidstaten niet bereid zijn maatregelen te ne men. Deze moeten dan daartoe gedwongen worden door de Europese Gemeenschap. Voor komen moet worden dat er een concurrentiestrijd ontstaat over de rug van het milieu. Over de Nederlandse inzet op milieugebied is de parlementa riër zeer te spreken. „Het feit dat er op Europees niveau nog te weinig gebeurt, is zeker niet te wijten aan de Nederlandse inzet. Ook het Europees parle ment speelt een actieve rol. Eerder moet gedacht worden aan verdere bewustwording van onderop in de nationale parlementen en bij de socia le partners op Europees ni veau, zoals dat in ons land bij de werkgevers en werknemers is gebeurd" aan d ieuwe nierpil argu beginl r logeiiji ziekenfonds is geen tegen en van erkenq 19 di{ t briepTELVEEN De Zieken- ijlatinJsraad Z£J morgen waar- Taag#"""" ~J": jj~ jnlijk adviseren om onder ïge voorwaarden een 'anisa)w- zeer kostbaar genees- lensgeftei voor nierpatienten "schuw ziekenfondsen te laten dadeiloe(^en Bet gaat om het e ver{*e recombinant DNA-tech- 1 19 erf geproduceerde erythro- inderJm0 (EPO) Dit hormoon "|d bij gezonde mensen door os varf 'eren gemaakt en stimu- dagef de aanmaak van rode an de^cellen in het beenmerg nfron] or hei middel wordt vooral toe staat"^1 bij de behandeling van r nieFnten d>e door onvoldoen- or vejunctionerende nieren aan >p deipge bloedarmoede lijden. j" geJ tlijvenPloedarmoede kon tot voor staan, alleen worden behandeld p van bloedtransfusies. Omdat over-faan veel nadelen kleven an deUf deze methode slechts in ïn roltrste gevallen toegepast, leitenrdoor de meerderheid van daninierpatiënten zich futloos naars,it en weinig meer kan ?rs. Uh geten1 L>!?et(enten EPO krijgen i zich vaak als herboren, het middel heeft ook bij- kingen, zoals verhoging de bloeddruk, kans op goede jbogg jn de shunt (de-ope- waardoor ze worden L yseerd) of allergische reac- De Ziekenfondsraad vindt nde behandeling daarom it gebeuren via een in nier- :ten gespecialiseerde inter- Bovendien zal het zieken- is vooraf toestemming ;ten geven. Strenge nor zijn volgens het advies nodig om te voorkomen I* EPO wordt gebruikt bij ge- ie bloedarmoede of mis- ikt als bloeddoping om in j iport extra prestaties te le- I va„Tn SCHIPHOL Elke avond gebruiken weer mannen Han Meilink en Erwin Krol satellietbeel- den om aan te geven wan neer de volgende storing ons land zal teisteren. Het gebruik van satellieten en vliegtuigen blijft niet be perkt tot weersvoorspel lingen. Vanuit de lucht kunnen ook milieuram pen, de groei van gewas sen en stromingen in ri vieren worden geanaly seerd. Op een symposium over „re mote sensing", onderzoek van uit de lucht, werd gisteren na der ingegaan op twee syste men die door Nederlandse in stellingen zijn ontvorpen. Met de namen Caesar en Dutscat afkortingen van nauwelijks te begrijpen termen worden de hypermoderne meetappara ten omschreven, die in en aan vliegtuigen wordtn gemon teerd. Vanuit de lucht worden enorme aantallen metir^jen verricht. De geavanceerde techniek legt per teconde 8,5 miljoen eenheden (beeldjes) vast. Om een vergelijking te maken: voor het vastleggen van de Bijbel zouden slechts 10 seconden nodig zijn Ballon Al in de achttiende eeuw werd het aardoppervlak vanuit de lucht per ballon bestudeerd.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5