„Nieuwe bougie maakt katalysator overbodig" (gall&TgalD 19? invallen ivegens visfraude Lawaai Schiphol ergert steeds meer mensen Schot in cao-overleg streekvervoer Tóch toeslag voor deel alleenstaanden Smit Tak bergt container met zwavel Actie tegen gevaarlijk ontstoppingsmiddel Den Bosch is het schoonst Negen jaar geëist tegen huurmoordenaars PAGiN innenland QtidtaQowuvnt WOENSDAG 25 JANUARI 1989 PAGINA 3 /el nieti< can woja. itoffers J' ehandela vandaa woorde] N en van toekeni raders. g de sanf GAN'CARD f A,™ r» CÖTES DU L3 RHÓNE AC. Rood of wit 5,95 BOLS JONGE JENEVER IIDDELBURG Op zeven adressen in Zeeland en België zijn ï^^^steren invallen gedaan wegens visfraude. Justitie verdenkt al ruime tijd een Zeeuwse handelaar die het brein zou zijn ach- r de smokkel van grote hoeveelheden vis van Nederland naar elgië en vice versa. De man wordt verdacht van valsheid in geschrifte, met name van douaneformulieren bij vistransporten. oorlogsm »i vastgehi niet de is een landgen verzet Het gegeveig] De le^ ere com (ij huiszoekingen in Middelburg, Arriemuiden, Brussel, Gent en nokke werd de administratie en boekhouding in beslag geno- en. Het openbaar ministerie in Middelburg onderzoekt al en- Je maanden een grijs viscircuit bij de vishandel in Zeeland, ïstitie wil graag weten in hoeverre de buiten de afslag verhan delde vis afkomstig is van illegale aanlandingen. Actie tegen nieuwe pelsdierfokkerijen LEEUWARDEN De Stichting Bont voor Dieren gaat morgen actie voeren in gemeenten waar plannen bestaan voor een een pelsdierfokkerij. De actie houdt in dat de burgemeesters van deze gemeen ten, overwegend in het oosten en noor den, een „verderkijker" (een grote verre kijker) krijgen aangeboden. De stichting hoopt dat de gemeenten verder willen kij ken dan de hinderwet strikt voorschrijft. Eén van de „verderkijkers" wordt aange boden door schrijfster Yvonne Keuls aan de burgemeester van Wanroij. In deze ge meente zijn al vijftien pelsdierfokkerijen gevestigd en liggen aanvragen voor nog eens zes fokkerijen. Nederland is volgens de stichting de grootste bontfokker en - exporteur van West-Europa. Tweede Kamer: 12,5 miljoen fotokopieën DEN HAAG Bij de afdeling documentatie van de Tweede Ka mer werden vorig jaar ruim 12,5 miljoen fotokopieën gemaakt. In 1987 waren dat er nog 10,2 mil joen. Ook het aantal pagina's ge drukte kamerstukken nam fors toe, van 31 duizend tot ruim 52 duizend. Het voorgaande jaar kenmerkte zich verder door een toeneming van het aantal petities en demonstraties. Er werden 87 petities (1987: 60) in ontvangst ge nomen en het Binnenhof was 70 keer het decor voor demonstra ties (1987: 59). Benzine hoger, diesel lager ROTTERDAM Ben- zine wordt morgen 1 cent per liter duurder, de dieselprijs daarente gen daalt met 2 cent per liter. De verhoging van de benzineprijs wordt veroorzaakt door de aanhoudende stij ging van de dollar koers. Diesel daalt in prijs doordat de vraag naar stook-brandstof afneemt nu een strenge winter uitblijft. Kort geding wethouder tegen Nieuwe Revu BERGEN OP ZOOM Wethouder P. Stuart van Bergen op Zoom die in opspraak kwam na een artikel in Nieuwe Revu over ontvangst van steekpenningen, heeft een kort geding aange spannen tegen dat blad. Hij wil in alle rust de geluidsbanden horen en verifiëren die leidden tot het geruchtmakende artikel. Hoofdredacteur D. Sauer wil de banden niet af geven. Van hem mag Stuart wel „stilletjes" de banden afluisteren. „Desnoods in een apart ka mertje bij ons op de redactie. Hij krijgt ze alleen niet mee, een principiële kwestie", aldus Sauer. Stuart en zijn advocaat zijn overigens wel uitgenodigd voor een bijeen komst op vrijdag wanneer de geluidsbanden voor een onderzoekscommissie, bestaande uit le den van de gemeenteraad van Bergen op Zoom, worden afgedraaid. Werkgevers tegen verlengen ziektewet DEN HAAG Volgens het Ver bond van Nederlandse Onderne mingen (VNO) zal de Stichting van de Arbeid het kabinet niet voorstellen de werkingsduur van de ziektewet met een jaar te ver lengen tot twee jaar. Volgens het VNO is is bekend dat de werkgevers daar weinig of niets voor voelen. Het CNV had maandag gezegd de Stichting van de Arbeid dit wel zou doen, om dat dan het aantal arbeidsonge schikten kunnen worden ver minderd. Het VNO vindt dat die verkla ring van het CNV niet bevorder lijk is voor de sfeer in de Stich ting van de Arbeid. rjbE KNOLLEN heb IE je SCHIPHOL Bij de Commissie Geluidhinder Schiphol zijn het afgelopen jaar 3875 klachten over vliegtuiglawaai geuit. Dat zijn er 1729 meer dan in 1987. Met name het aantal klachten over vliegtuiglawaai in de nachtelijke uren steeg sterk: van 418 in 1987 tot 1164 het afgelopen jaar. De klachten over het nachtelijk lawaai zijn toegenomen on danks maatregelen per 1 januari vorig jaar om de geluidsover last te beperken. Vanaf die datum mogen vliegtuigen zonder speciaal certificaat tussen 23.00 uur en 06.00 uur niet meer op Schiphol landen en tussen 23.00 uur en 04.00 uur niet vertrek ken. Het gaat hier om de oudste straalverkeersvliegtuigen. Hoewel voor de overige toestellen in de nachtelijke uren geen beperkingen gelden, heeft de NV Luchthaven Schiphol in no vember 1987 dringend gevraagd 's nachts zoveel mogelijk de Kaagbaan te gebruiken. Het motorlawaai hindert dan de minste omwonenden. In de drukke zomermaanden kwamen de laatste chartervluchten vaak na elf uur 's avonds nog binnen, terwijl de eerste vroeg in de ochtend vertrokken. Dat gebeurde mede om zo een deel van de drukte in de luchtruimen en op de lucht havens in Europa te ontlopen. Spoorwegpolitie ontslaat drie man UTRECHT Drie leden van maakt aan onnodig gebruik de spoorwegpolitie uit het ray- van geweld en discriminerend on Roosendaal zijn gisteren gedrag. Ook zou hij zijn be- wegens ernstig plichtsverzuim voegdheden hebben over- op staande voet ontslagen. De schreden en onjuiste schrifte politiemensen gingen al sinds lijke verklaringen hebben af- maart 1984 hun boekje te bui- gelegd. De twee andere colle- ten. Blijkens een uitgebreid in- ga's worden alleen beschuldigd tern onderzoek zou een van de van het afleggen van onjuiste drie zich schuldig hebben ge- schriftelijke verklaringen. UTRECHT De vervoers- bonden en de werkgevers in het streekvervoer zijn gisteren na twaalf uur onderhandelen over een nieuwe cao iets dich ter bij elkaar gekomen. Beide delegaties zijn daarbij verder gegaan dan het mandaat waar mee ze het overleg begonnen. Ze zullen dan ook van hun achterban nog toestemming moeten vragen om het overleg morgen voort te zetten met een poging om de nog bestaan de verschillen te overbruggen. De bonden hebben met acties gedreigd omdat de werkgevers twee weken geleden niet ver der wilden gaan dan een loonsverhoging van 0,3 pro cent (gemiddeld een tientje per maand) voor de 13.000 werk nemers en een beperkte aan vulling van de wao-uitkering. Gisteren legden de werkge vers uiteindelijk een bod van 28 gulden loonsverhoging plus een onkostenvergoeding van tien gulden voor iedereen op tafel. De Vervoersbond FNV, die 50 gulden had geëist (wat voor de lagere en middengroe pen neerkomt op ongeveer 2 procent), liet dit bedrag daarop volgens een woordvoerder zakken tot 32 gulden plus een tientje. WD KOMT ONVERWACHTS MET EIGEN PLAN NIJMEGEN De organisatie Milieudefensie is in een aantal steden in Nederland in actie gekomen tegen een Belgisch ont- stoppingsmiddel. Het middel dat onder de naam ..Strong" aan horeca-ondernemers wordt verkocht, bestaat voor 96 procent uit zwavelzuur en is volgens Milieudefensie zeer schadelijk voor de gezondheid en voor het milieu. De keuringsdienst in Nijmegen bevestigt dat het om een uiterst sterke zwavelzuuroplossing gaat die zeer gevaarlijk kan zijn als ze ondeskundig wordt gebruikt. „In onze opvatting zouden alleen professionele schoonmaakbe drijven dit ontstoppingsmiddel mogen gebruiken", aldus een woordvoerder. tusser e nemei Moch wachter ouden, wijden. ?n defii Wat d< iet vooi disci n goede denken STADSKANAAL Uit- inder Albert Bakker (46) t Stadskanaal heeft een evolutionaire bougie ont wikkeld, waarmee de uit- ;oot van schadelijke gas- uit auto's met meer an de helft kan worden Tuggebracht. Pogingen e bougie op de markt te engen, hebben echter nu toe geen succes ge- liad. Overheid noch fabri- ir anten lijken er geen be- igstelling voor te heb- i nu alle aandacht en op de katalysator is ericht. bij TNO en bij de .peldoornse hts Autotechniek ebben het effect van de bou- Bakker onomstotelijk ^angetoond. Ir. H.A. Kleins- lit, hoofd van het motorenlab Apeldoorn, geloofde aan- ankelijk niet in de ideeën DEN HELDER Bergers van Smit Tak hebben vanmorgen op de Noordzee, 60 kilometer ten noorden van Den Helder, een ruim 20 ton wegende con tainer met 3,7 ton zwavel van de deklading van de Aquila geborgen. De berging nam bijna acht uur in beslag, omdat de container zeer zwaar beschadigd was. Het is de achtste container, die de drijvende bok heeft opgeta keld. Eén daarvan met giftig trichloorethaan moest vrijdag wegens lekkage worden terug geplaatst op de zeebodem. Als volgende stap zal het team van Smit Tak trachten een container van 24 ton met 2,8 ton fosfortrichloride te bergen. Dat is de container met verre weg de giftigste inhoud van de elf door de Aquila verloren chemicaliëncontainers. Het bij tende, vloeibare fosfortrichlo ride kan bij contact met water spontaan ontbranden of explo deren en daarbij zeer snel do delijke concentraties chloorgas en zoutzuurnevels vormen. De maximaal aanvaardbare dampconcentratie bedraagt slechts 0,4 milligram per ku bieke meter, vrijwel even wei nig als die van fosgeen, het meest giftige strijdgas uit beide wereldoorlogen. van Bakker. Die spotten met alle bestaande theorieën. Nu zegt hij: „Van de ene dag op de andere kun je alle auto's die nog geen katalysator hebben vijftig tot zestig procent scho ner maken. Moet je je voor stellen..." Aanvulling Voorlopig ziet Kleinsmit de bougie van Bakker als een aanvulling op de katalysator, omdat de katalysator een rei nigend vermogen van maxi maal negentig procent heeft. Dat wordt echter pas bereikt als hij op bedrijfstemperatuur is. Zolang hij nog koud is, werkt de katalysator niet. De bougie van Bakker heeft di rect bij de start al optimaal ef fect. Over drie tot vier jaar ziet Kleinsmit de katalysator overbodig worden. De gassen waar het om gaat zijn koolmonoxide en kool dioxide, in vaktaal kortweg NOx genoemd. De Stadska naalster uitvinder heeft in 24 landen octrooi op z'n uitvin ding gekregen, tot in Amerika en Japan toe. De aanvragen dateren al uit 1983. Sindsdien heeft Bakker tal van verbete- ringen aan zijn bougie aange bracht. Het prototype bestaat nog slechts uit een normale bougie uit de winkel, met daarop geschroefd een klein metalen huis, de zogenaamde voorkamer. Hierin wordt de brandstof zodanig verhit dat er een betere verbranding ont staat. Daardoor is de bougie ook bruikbaar voor brandstof fen met een laag octaangehal te, zoals petroleum. Bovendien is er minder brandstof voor nodig dan bij een normale bougie. Naar een verhouding lucht-benzine in de bougie zo als Bakker die mogelijk maakt, wordt overal ter we reld onderzoek verricht omdat er dan geen katalysator nodig is. Tot nu toe was er geen bou gie die op zo'n arm mengsel werkte. Omdat Bakker nog met een losse voorkamer werkt, zijn alle mogelijkheden van de bougie er nog niet uitgekomen. Vaststaat dat de bougie geen meergebruik veroorzaakt. Bij een goede constructie zal hij zelfs iets zuiniger zijn. Het wachten is nu op een fabri kant die een volledig geïnte greerde bougie wil vervaardi gen. De contacten met zowel het bedrijfsleven als de overheid verlopen echter stroef. Vol gens Bakker en zijn zakelijk adviseur mr. P.A. Bekker uit Groningen worden zij min of meer dood gezwegen, omdat een dergelijke eenvoudige en goedkope oplossing voor een deel van de milieuproblema tiek nu niemand goed uitkomt. Bekker: „De hele geldstroom tussen overheid en fabrikant zit in de katalysatorsfeer. Fa brikanten hebben er veel in vesteringen voor gedaan. Ze zijn ontzettend op hun quivive voor iets wat er tussen dreigt Uitvinder Albert Bakker uit Stadskanaal toont de bougie waar mee de uitstoot van schadelijke gassen uit auto's met meer dar de helft kan worden teruggebracht. foto: pers unie te komen. Ook de overheid zit er niet om te springen nu er nationale en internationale re gelgeving is voor katalysato- Het tweetal heeft contact ge had met een Japanse bougiefa brikant. Die heeft gemeld er op in te willen springen zodra de overheid er achter gaat staan. Bekker: „Ze blijven op de zijlijn staan, want ze den ken dat we er door de machts politieke situatie toch niet doorheen komen. Als wij geen voortgezette financiering krij gen, dan bloedt het op een ge geven moment wel dood". BAREND STRANG (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kans is groot dat er in het nieuwe belastingstelsel tóch een structurele toeslag voor alleenstaanden komt. De VVD-fractie heeft daartoe vandaag, op de voorlaatste dag van het marathon-de bat over de wetsvoorstel len „Oort", een eigen plan ingediend dat veel lijkt op het idee van de PvdA. Beide partijen vinden dat alleenstaanden die op een eigen adres wonen en dus geen kamerbewoners zijn, een toeslag moeten krij gen van dertig procent van de voor iedereen gel dende basisaftrek. Het kabinet en het CDA, de grootste regeringsfrac tie, hebben zich altijd hef tig verzet tegen een al- leenstaandentoeslag, om dat die te duur, slecht uit voerbaar, moeilijk te con troleren en dus fraudege voelig zou zijn. De PvdA had de afgelopen dagen al water bij de wijn gedaan door haar oorspronkelijke voorstel aan te passen en daarmee controleerbaar- der te maken. Hierdoor is de WD ervan overtuigd geraakt dat er onvoldoen de argumenten zijn voor het volledig afschaffen van de alleenstaandentoe- aslag. In het WD-plan wordt de basisaftrek van 4500 gulden met 325 gulden verhoogd. Alleenstaanden die aantoonbaar zelfstan dig wonen krijgen een toeslag van dertig procent van deze basisaftrek. Om de toeslag, die een paar honderd miljoen gulden kost, te financieren wordt de eerste schijf in het be lastingstelsel iets langer. om het leven te brengen met messteken. De man van de vrouw had het tweetal daarvoor inge huurd. Door louter toeval zijn alle aanslagen mis lukt. De vrouw bleef on gedeerd. De zaak tegen de echtgenoot is aangehouden tot 18 april, om dat op verzoek van de verde diging eerst vijf getuigen ge hoord moeten worden door de rechter-commissaris. Tegen een 46-jarige man uit Mook werd 4,5 jaar geëist, omdat hij in het complot fungeerde als tussenpersoon tussen de huur moordenaars en de echtgenoot. Hij vervoerde de mannen ook naar de woning van de vrouw leverde hen een mes om het plan uit te voeren. De echtgenoot had tegen de twee huurmoordenaars gezegd dat hij van zijn vrouw afwilde omdat zij hem bedroog. Schei den zou hem te veel geld kos ten, maar als de mannen haar „om zeep zouden helpen", zou hij hun ieder 5000 gulden beta len. Dat geld zou hij stelen uit de kluis van zijn schoonmoe der. Hij vertelde op dat mo ment volgens de verdachten Sinds gisteren mag niet Tilburg maar Den Bosch de titel dragen yan ,,de schoonste stad van het land". Desondanks zijn er op de Bossche markt enkele details op te merken waarbij nog verbete ring mogelijk is. foto: anp EN HAAG Den Bosch is de schoonste stad van Nederland, 'at vindt althans de stichting Nederland Schoon, die Apeldoorn ils tweede koos, voor Almere en Heerlen. Den Bosch kreeg de ;itel omdat deze gemeente meer extra grote afvalbakken plaatste n forse subsidie gaf aan eigenaren die hun panden ontdoen van ;raffiti en dergelijke. Verder is een speciaal project gestart 'aardoor het afgelopen jaar vijf keer zo veel chemisch afval is ipgehaald als het jaar daarvoor. Vermoedelijk komt er geen lieu we verkiezing meer van schoonste stad, omdat Nederland volgens de organiserende stichting inmiddels wel het belang on- lerkent van een schoon milieu. Mogelijk wordt er in de toe- comst wel een vergelijkbare wedstrijd georganiseerd, bijvoor- jeeld tussen scholen. Boze ambtenaren Stakende ambtenaren uit Amsterdam gingen gisteren na de blokkade van het stadhuis/ muziektheater te voet of per rondvaartboot naar de ambtswoning van burgemeester E. van Thijn. Het personeel is boos over de plannen van het college van b en w om de secretarie te reorganiseren. foto: anp ALVAST EEN AVOND NAAR INDONESIË Grote Reisshow Indonesië MORGEN 26/1 Schouwburg in 070-959856 SOC-REIZEN OVERZEE MAN WILDE VAN ZWANGERE VROUW AF ARNHEM Tegen twee Nijmeegse huurmoorde naars is gisteren voor de rechtbank in Arnhem ne gen jaar cel geëist. De twee mannen, 31 en 26 jaar, hebben vorig jaar zo mer tot vier keer toe ge probeerd een hoogzwan gere vrouw uit Groesbeek tijdens haar middagslaapje niet dat zijn vrouw in wachting was. Dat deed hij pas bij latere ontmoetingen. Eén van de twee huurmoorde naars heeft volgens het psy chiatrisch rapport na zijn dienstjaren als Unifiller in Li banon lak aan zijn medemen sen gekregen. Beide mannen bleken volledig toerekenings vatbaar. De rechtbank doet op 7 februari uitspraak.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3