Van de Lippe wil Lindenhof kopen AZL- spreekuur over bestrijdingsmiddelen roept veel vragen op fubsidie ekort Ouderen Noordwijk-Binnen krijgen ontmoetingsruimte aan Jeroensweg m I0UR JAAL EIDEN& OMGEVING SaidoaQomant WOENSDAG 25 JANUARI 1989 PAGINA 15 net e koo sluit politiebureau eer verdaagd it met aria tie er wen deze, brood), maakt lORDWIJK De gemeenteraad heeft gister- ind nog niet besloten waar het nieuwe politie- 111 it *»iFeau 8e'50UWC' zal worden. Burgemeester en *|thouders willen in het zogenaamde „oor" van Vinkeveld te bouwen, maar na een korte dis- sie werd dit voorstel verdaagd tot de februari- gadering. Op de achtergrond speelde het feit, nog geen zekerheid bestaat over de lokatie de toekomstige openbare school voor voortge- onderwijs. In Haagse onderwijskringen zou i betwijfelen of die school wel in Noordwijk moeten komen. Aangezien men ook denkt aan tie vaigebj^e bouw aan de Duinwetering zou deze ?ii hee, ats a's lokatie voor een nieuw politiebureau ko- n te vervallen. Komt de school er niet, dan ^tft de gemeenteraad de keuze tussen de Duin- ;p tering en het Vinkeveld als plek voor een worces uw politiebureau. ui. 1 papr maten seldei pelen, el suii halve iakte k de api ak af melk margi eschui Snelkraak in Wassenaar WASSENAAR Voor enkele duizenden guldens aan apparatuur is van nacht rond twee uur gesto len bij een zogenaamde snelkraak in een radio zaak aan de Langstraat. De diefstal werd gepleegd door een ruit in te gooien met trottoirtegels. Binnen enkele minuten verdwe nen de daders met vijf vi deo-recorders en een ste reo-toren. Toen de politie arriveerde bleek nog een kleurentelevisie klaar te staan voor transport. Van de daders kon geen spoor worden gevonden. Valkenburg koopt kunst VALKENBURG Valkenburg krijgt een kunstwerk van de Katwijkse kunstenaar Gerard Brouwer. De commissie financiën ging gisteravond akkoord met de aankoop. Het kunstwerk kost 37.000 gulden, de provincie draagt 21.500 gulden in de kosten bij. Reeds eerder had het raadslid A. Bremer (PvdA/PPR) een kunstbeleid op langere termijn bepleit. Het raadslid wil een kunstcommissie in het leven roepen met zo mogelijk twee Valkenburgse kunstkenners. Een gemeentewoning aan de Mailostraat is te koop voor honderdduizend gulden. Een koper moet wel een woning wetwoning ontruimen, zo hield wethouder M.J. Vos de commissieleden voor. Dezen gingen hiermee akkoord. De gemeente Valkenburg kan op een goedkope manier een kabel aan de Achterweg aanleggen voor verlichting van deze weg. Momenteel wordt er een hoogspanningskabel aangelegd en het uitvoeren van beide karweien tegelijker tijd maakt de kosten een stuk lager voor de gemeente, al dus Wethouder H. van der Nagel. De commissie financiën had geen moeite met een beschikbaar krediet van 21.500 gulden. Maximaal 60 op Rijksstraatweg WASSENAAR De gemeente Wassenaar heeft gistermid dag bij de Raad van State om schorsing verzocht van het besluit van de minister van Verkeer en Waterstaat, de maximumsnelheid op de Rijksstraatweg op te voeren van 50 naar 70 kilometer per uur. Het gemeentebestuur van Wasse naar wil over de gehele Rijksstraatweg een maximumsnel heid invoeren van 60 kilometer per uur. De gemeente Was senaar vindt het besluit van de minister gezien de voorge schiedenis onbegrijpelijk. Vorig jaar kwamen er bij een ern stig ongeval vijf mensen om het leven. De weg werd daarna ingrijpend gereconstrueerd, er werd onder meer een mid denberm (railbarrier) geplaatst. Nu de reconstructie gereed is, is het volgens de minister niet langer noodzakelijk de huidige snelheid van 50 kilometer per uur te handhaven. De gemeente Wassenaar protesteert daar fel tegen. De Rijks straatweg heeft door de vele op- en afritten, parkeerfacili- teiten en benzinestations het karakter van een binnenweg. Deze week is bij snelheidscontroles gebleken, dat de gemid delde snelheid weer fors omhoog is gegaan. Ook hebben er inmiddels opnieuw een paar kop-aan-staart botsingen plaatsgevonden. Opnieuw auto in brand bij Taxi Kerkhof VALKENBURG Bij taxibedrijf Kerkhof aan de Voor- schoterweg in Valkenburg is vannacht rond kwart voor A.W.C.M. Koot gaat er vanuit dat het vuur is aangestoken. Eerder brandden twee taxi's gedeeltelijk uit. Koot wil geen verdenkingen uitspreken in welke hoek de brand stichters gezocht moeten worden. „Er is al zoveel vuur, daar ga ik geen olie op gooien". Koot zegt dat de zaak hem niet onberoerd raakt. „Maar het gaat nog steeds om mate riaal, dat is te vervangen. Het is verzekerd. Het verve van kinderen is vanmorgen ook gewoon doorgegaan". Het bedrijf van Koot is de afgelopen maanden nogal ee in opspraak geweest. Het gaat om een voortzetting v een eerder failliet gegaan bedrijf van Koot. SSE Het voorstel om beide plaatselijke Lis- zwemverenigingen r 80 procent te subsi- Iren zal morgenavond "Jlens de gemeenteraads- p rgadering vermoedelijk vanke (inig weerstand opleve- leden van de commirsie v4rt en recreatie schaarde zich n besO[eravond achter dit voorstel de juiburgemeester en wethou- bloi s Wel werden enkele kant- eningen geplaatst. De heer sdorff (PvdA/PPR) zei het jammer te vinden dat er tarieven en exploitatiecij- van andere zwembaden op omsche 1 lagen om als voorbeeld te minu nen. „Voor de subsidie ?ls wa akt dat niets uit", aldus wet- ider Van den Berg. Fractie- x>t G. Mesman merkte op het niet de bedoeling mag dat de verenigingen beknot irden in hun ontwikkelingen, het voorstel van het college irdt namelijk gesteld dat uit- iding van de gebruiksuren i zonder meer zal worden iubsidieerd. „Dat hangt na- rlijk af van de noodzaak van gebruik", aldus Van den rg. „Bijvoorbeeld vanwege groeiende ledental, of aller- activiteiten. Elke aanvraagl uitbreiding zal dan ook op hzelf bekeken worden", jvrouw Michels (VVD) en de tel wa ;r c. Alders (CDA) schaar- zich achter het collegevoor- I, evenals de heer J. Maljaars 1 3P). De voorzitter van de de lortraad, de heer G. van Baar- nh, onderkende dat aan de irting niet te ontkomen valt. 'an het einde van de procedu- iumiu m rond dit voorstel kan ik me TjTff iter niet aan de indruk ont- kken dat er enige onder- lardering bestaat voor wat Hn de Ee veren'6in8en nu eigenlijk ,rnpnrm emaal betekenen en doen", WMtólus van Baarlen. Hij zei te- dat dit gevoel hem teleur- EKENH 1de en dat het beleid in Lisse steeds op gericht is geweest i het particulier initiatief te dersteunen. „En dat beleid iet ook voortgezet worden", lus Van Baarlen. draaiboek voor ulpverleners ervolg van voorpagina) 4SSENHEIM Het pro- heeft een draaiboek geleverd voor het op- tten van bijscholing van ulpverleners in kleinere meenten. Het biedt ook n model voor een pre- intieproject. nsdag zijn het verslag van project en het draaiboek n de provincie Zuid-Holland JEANi KINDER lboete Jg ngeboden. Ze gaan ook 1 preventie-afdelingen klachtje consultatiebureaus voor 30. af^ohol en drugs (CAD's) in iderland. Alle Zuidhollandse meenten krijgen het draai- ek. 4?t onderzoek van Van der t-van Nies wees ook uit het maatschappelijk werk (Öijoeite heeft met het leggen verband tussen psychische 1ULP achten en alcoholproblemen met het op het juiste tijdstip i de orde stellen ervan, aatschappelijk werkers «imden ook de „betrouw- rheid" van de cliënt als bleem, evenals de omstan- heid dat de alcoholversla- ng meestal pas na verloop tijd blijkt. gezinszorg en de wijkver- eging hebben de meeste lite met het op het juiste nent praten over de alco- ilverslaving. De relatie met cliënt wordt er nogal eens »or verstoord. Ook zij erva- n soms -net als de huisart- n- dat de cliënt niet behan- fld of verzorgd wil worden. luto's gestolen ij garagebedrijf OORDWIJKERHOUT Bij m garagebedrijf in Noordwij- ir^rhout zijn dinsdagnacht /ee auto's uit de showroom ïstolen. Het ging om vrij ieuwe tweedehands auto's waardes van 16.000 en B.500 gulden. De dieven bra- en de deur van de garage i daarna met de auto's rijden. Dat ging mak- elijk omdat de sleutels op het intact zaten. nd<" NOORDWIJK A. van de Lippe uit de Hoofd straat in Noordwijk wil de Lindenhof kopen. Van de Lippe is van plan zijn droogbloemenbedrijf te verplaatsen naar het mo numentale pand aan het Lindenplein in Noord- wijk-Binnen. De onder handelingen met de ge meente Noordwijk hier over zijn in een vergevor derd stadium. „Het gaat nog om plussen en min nen in het voorlopig koopcontract", vertelt A. Boering, hoofd van de af deling ruimtelijke orde ning van de gemeente Noordwijk. „Er moeten nog enige detailkwesties worden geregeld maar grote problemen zijn er niet meer om tot verkoop over te gaan". De Lindenhof aan het Linden- plein staat ruim een jaar leeg. Het gebouw is jarenlang in ge bruik geweest als kinderzie kenhuis, een onderdeel van het Academisch Ziekenhuis Leiden. De gemeente Noord wijk nam in februari 1988 de Lindenhof over van de rijks overheid en is sinds die tijd op zoek naar een koper voor het pand. Een potentiële kandi daat als de kruisvereniging haakte af omdat in Katwijk een beter geschikt onderko men werd gevonden. Ook de verffabriek Sikkens, die even belangstelling toonde voor de Lindenhof, koos voor een an dere lokatie voor het schil dersmuseum. Op dit moment wordt alleen nog met Van de Lippe onderhandeld. „De Lindenhof is een acht tiende eeuws pand dat door het Academisch Ziekenhuis flink verkracht is. Ik wil het pand graag weer in de oude staat brengen. Dat geldt ook voor de grote tuin die bij de Lindenhof hoort. Ik wil daar graag een achttiende eeuwse tuin van maken maar daar komt nog flink wat bij kij ken", aldus Van de Lippe. Van de Lippe wil de Linden hof voor zijn bedrijf gebrui ken. Een deel van het gebouw zal worden gebruikt als expo sitieruimte voor de droogbloe men van Van de Lippe, ge combineerd met schilderijen. Verder komt er een ruimte waarin derden kunnen expo seren. „Door het pand aan Van de Lippe te verkopen blijft het monument en de tuin toegankelijk voor het pu bliek", vertelt Boering. De ge meente hoopt dat de verkoop van de Lindenhof nog bespro ken kan worden in de com missievergaderingen in febru ari. Van de Lippe zelf heeft nog geen idee wanneer hij zijn handtekening onder een koop contract zal zetten. „Ik wil hele mooie dingen met de Lin denhof maar het moet wel mo gelijk blijven mijn bedrijf uit te oefenen", meent de Noord- wijker. In de voormalige buitenkliniek aan het Lindenplein wordt waarschijnlijk het droogbloemenbedrijf van Van de Lippe gevestigd. Op dit terrein aan de Sint Jeroensweg komen waarschijnlijk een ontmoetingsruimte voor ouderen en woningen. FOTO: HENK VAN DEN ENDE NOORDWIJK De ge meenteraad heeft gister avond met algemene stemmen besloten een ou- derenaccommodatie te bouwen op het terrein van het voormalige JOIN-ge- bouw aan de Ü^int Jeroens weg. Behalve een ontmoe tingscentrum zouden daar 8 18 ouderenwoningen gebouwd worden. Hele maal zeker is de uitvoe ring van dit plan overi gens nog niet. De CDA- fractie gaf eerst zijn fiat aan dit plan, nadat het raadsvoorstel was gea mendeerd door de fractie van Noordwijks Belang om binnen een half jaar te komen tot het opstellen van een alles omvattende accommodatie-nota voor het totale sociaal-culturele werk in Noordwijk. ke nota dient naar mening var fractie-voorzitter P. J. Barn hoorn te gebeuren door eer extern bureau. Volgens de indiener het Het opstellen 1 dergelij- amendement zou zes maanden voldoende zijn voor een derge lijk onderzoek. In die tussen tijd zou er al vast gewerkt kunnen worden aan de VVD- plan voor een ouderenaccom- modatie aan de Sint Jeroens weg. Mocht er in die tijd ech ter een beter plan uit de bus komen, dan zou er volgens Barnhoorn nog voldoende ge legenheid zijn om de plannen bij te stellen. Uit de toelichting van P. J. Barnhoorn bleek, dat bij het onderzoek door een ex tern bureau alle mogelijkhe den, waaronder ook die voor de ouderen in Noordwijk-Bin nen, onder de loep zouden worden genomen. Daarmede werd min of meer tegemoet gekomen aan de be zwaren van het CDA tegen het op tafel liggende voorstel. Deze fractie was destijds geko men met een plan tot verbou wing van het dorpshuis De Kuip, mede om de Stichting Dorpshuizen uit de problemen te helpen, want bij het ont trekken van het ouderenwerk aan De Kuip, zou dit genoem de stichting geld kosten. Een bijkomend probleem is echter, dat de ouderen uit Noordwijk- Binnen helemaal niets voelen voor De Kuip als ouderenac- commodatie. In de politiek speelt op de ach tergrond nog een andere kwestie. Behalve het later in gediende plan van de VVD voor bouw aan de Sint Je roensweg, presenteerde de Stichting Huize St. Jeroen de mogelijkheid om op een ter rein tussen de Wilhelmina- straat en de De La Bassecour Caanstraat een aantal zoge naamde aanleunwoningen te bouwen. In de toelichting van 28 bladzijden op het raads voorstel werd over het initia tief van de Stichting Huize Je roen slechts met een enkel woord gerept. Dit stak met name de Katholieke Bond van Ouderen, die in haar orgaan fel reageerde en het plan van Huize Jeroen breder onder zocht wilde zien. Dit stuitte weer op bezwaren van de soci alisten en de liberalen in de gemeenteraad, die niets voelen voor een ouderenaccommoda- tie van, naar hun mening, con fessionele signatuur. Wethouder J. Bedijn drong aan op het maken van een keuze. „Over de ouderenac- commodatie hebben we al tien jaar gepraat". De meerderheid van het college stemde in met het raadsvoorstel, zo bleek uit het betoog van de wethouder. In de discussie verweet Bedijn de Katholieke Bond van Ou deren nu een ander standpunt in te nemen als in het eerder gevoerde overleg met de Stichting Gecoördineerd Be- jaardenwerk Noordwijk. Deze stichting had in de commissie welzijn gepleit voor een cen trale accommodatie. Na schor sing van de vergadering voor onderling overleg, schaarde de gemeenteraad zich unaniem achter het amendement van Noordwijks Belang, dat de strekking had nog eens te be kijken of er uit een onderzoek een beter plan zou komen. LISSE - „Krijg ik via het bestrijdingsmiddelen spreekuur ook iets dat ik genees van eventuele klachten? Als ik het ad vies krijg anders met be strijdingsmiddelen om te gaan dan kan dat leiden tot problemen op mijn werk. Leidt het onderzoek straks tot een mogelijk verbod van middelen die nu nog gebruikt worden? Hoe weet ik dat ademha lingsproblemen door het roken komen of door be strijdingsmiddelen?" Dat waren enkele van de praktische vragen waarmee werknemers uit de bollensec- tor gisteravond kwamen tij dens de informatie-avond in de Pauluskerk in Lisse over het instellen van een bestrij dingsmiddelenspreekuur door het Academisch Ziekenhuis Leiden. Vragen waar de ver zamelde deskundigen eigenlijk geen concreet antwoord op konden geven omdat er nog zo weinig bekend is over de ge volgen van het gebruik van bestrijdingsmiddelen. Het spreekuur is een van de ma nieren waarop men hier iets meer over te weten, wil ko- Het opzetten van het spreek uur heeft tot doel een centraal meldpunt te maken voor men sen die vermoeden dat hun ziekteverschijnselen het ge volg zijn van het jarenlang omgaan met bestrijdingsmid delen. Tijdens het spreekuur wordt bekeken of hun klach ten mogelijk verband houden met het gebruik van de mid delen, of de klachten kunnen verminderen door op een an dere wijze gebruik te maken van de bestrijdingsmiddelen en of genezing mogelijk is. Van de bevindingen op het spreekuur wordt uiteindelijk een rapport opgesteld over de gevolgen van langdurig bloot staan aan bestrijdingsmidde len. E. Grtlnewald houdt het spreekuur vanaf 13 februari in het Academisch Ziekenhuis. Hij vertelde de redelijk volle zaal in de Lissese Pauluskerk gisteravond over de opzet en het functioneren van het spreekuur. „We weten nauwe lijks iets over de ziektever schijnselen die het gevolg zijn van het langdurig omgaan met bestrijdingsmiddelen. Door middel van dit spreekuur ho pen we iets meer te weten te komen over de verschillende middelen en de gevolgen voor de mensen bij langdurig ge bruik". Volgens Grtlnewald loopt het onderzoek niet dwars door het onderzoek dat op dit moment door de rijksuniversiteit Lei den wordt uitgevoerd naar de gezondheid van mensen die werken in de bollensector. Grtlnewald: „In ons onderzoek wordt specifiek gekeken naar de bestaande klachten. Bij het onderzoek van de universiteit wordt gekeken naar de ge zondheid, terwijl er nog geen klachten hoeven te zijn". E. Brouwer, coördinatrice van het bewuste onderzoek op de universiteit dat eind 1989 wordt afgerond en waarvoor 200 mensen worden onder zocht, gaf de werknemers gis teravond nog enkele tips over de manier waarop ze veiliger kunnen werken met bestrij dingsmiddelen. Een van de be zoekers wees op de onhandige verpakkingen van de bestrij dingsmiddelen waardoor het moeilijk is voorzichtig met de middelen om te gaan. W. Meere, bestuurder van de Voe dingsbond FNV, verklaarde hier binnen de Stichting Ge zondheidszorg Agrarische Werknemers bezig te zijn met dit probleem. W. Wijnands, voorzitter van de Noordwijkse afdeiing van de FNV, meende dat alle schadelijke middelen een doodshoofd op het etiket moeten krijgen. Bovendien vond hij dat voorzichtig moest worden omgegaan met het goedkeuren van bestrijdings middelen door de overheid. „Ik ben er van overtuigd dat we nu middelen gebruiken die over vijf jaar giftig blijken te zijn. Dat hebben we de laatste dertig jaar al vaak genoeg ge- Klaverjas In het Muziekcentrum aan de Schenkelweg in Zoeter- woude wordt vanavond ge klaverjast. Organisator is de evenementencommissie. Aanvang acht uur. Filmavond De Cultuur Historische Vere niging Ter Aar houdt morgen een filmavond in de Aeres- teijnschool in Langeraar. Getoond worden filmbeelden van Ter Aar en Nieuwveen in de jaren vijftig. Zo zijn er beelden van een vergadering in café Verhoef, Nieuveen in de sneeuw, het bezoek van koningin Juliana aan de vei ling in Ter Aar in en de ope ning van het gemeentehuis van Ter Aar in 1970 en kass- senbouw aan de Geerweg. De filmavond begint om acht uur, de toegang kost een rijksdaalder. Vrouwenbeweging De Vrouwenbeweging Voor hout viert vrijdag haar 40-ja- rig bestaan met een feesta vond in het parochiehuis. Opgetreden wordt door de Randstadspelers uit Leiden. Zonnebloem jubileumloterij ter gelegen heid van het 40-jarig bestaan van de Zonnebloem. De hoofdprijs is een ton en er zijn nog duizend andere geld prijzen. Een lot kost 50 gul den en een half lot 25 gulden. De trekkingen zijn op 3, 17 mei en 31 mei en op 14 juni. In Voorhout kan men loten kopen bij: B. van Werkho ven, Mgr. Boerestraat 2, 2215 ES Voorhout, telefoon 12105. L. Nijssen. Prinsen weg 11, 2215 RN Voorhout, telefoon 11258. R. v.d. Berg, Heren- VVV De VVV Lisse houdt vrij dagavond de jaarvergadering in café De Beurs aan de Ha ven in Lisse. Op de agenda staan behalve de gebruikelij ke punten, het verhogen van de contributie en het werk programma 1989. De verga dering begint om half negen. Muziek Het barokensemble Babioles geeft vrijdagavond een con cert in de Dorpskerk in Kat wijk aan den Rijn. Het ge zelschap speelt kamermuziek van onder anderen Swee- linck, Bach, Sammartini, Domei, Hasse en Marais. Ook wordt uitleg gegeven over de muziek en ae instrumenten, die zijn gebouwd naar voor beelden uit de zeventiende en achttiende eeuw. Het con cert begint om kwart over acht. Kaarten kosten vijf gul den of zevenguldenvijftig, de jeugd tot en met 16 jaar moet een rijksdaalder betalen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15