teidae Sou/ta/nt Fraaie reiswekker Twee mannen verdacht van schietpartij Nieuwe Rijn STAD OMGEVING rbeidsbureau stapt in :ommerciële diensten Sociale huurwoningen in wijk Stevenshof en niet in de stad ALLER LEI(DS) WOtftóDAG 25 JANUAkt reroa rrtülNA 13 _f| «I orwaardelijke celstraf »r schoenendief )EN/DEN HAAG De man, die iden achtereen Leidse vrouwen van schoenen beroofde, is veroordeeld tot maanden voorwaardelijke gevangenis met een proeftijd van twee jaar. Hij zich wel onder toezicht stellen van de ssering en zich door een psychiater la- iehandelen. Twee weken geleden werd i hem ook nog een boete van 1500 gul- ;eëist. Die werd niet opgelegd, fetisjist, een 19-jarige Oegstgeestenaar, ot mei van het vorig jaar een plaag Leidse vrouwen. Hij reed met zijn imer vrouwen klem en eiste hun schoe- op. Ook pakte hij de vrouwen soms Meestal gaven de vrouwen hun schoe- af. Hij had ook damesondergoed van de jn gestolen. Celstraf voor oplichtster LEIDEN/DEN HAAG Een 45-jarige Leidse is gis teren veroordeeld tot 21 maanden gevangenisstraf. Zeven maanden daarvan zijn voorv/aardelijk en er geldt een proeftijd van drie jaar. Verder moet de vrouw meewerken aan een terugbetalingsregeling met de gemeentelijke sociale dienst en moet ze zich aan de regeling houden. De vrouw heeft de Leidse sociale dienst sinds 1975 opgelicht voor 250.000 gulden. Ze had opgegeven geen bezittingen te hebben terwijl ze in Suriname een rijst- verwerkingsbedrijfje en rijstvelden bezit. Daarnaast bleken haar minderjarige kinderen eigenaar te zijn van kavels grond en had ze voor 30.000 gulden aan sieraden. Verder inde ze met machtigingen geld voor familieleden die al geruime tijd niet meer in Neder land bleken te wonen. Ze had ook geprobeerd een paspoort te vervalsen. Daardoor zou een oud-tante uit Suriname op naam van een ander en op kosten van het ziekenfonds in Nederland een oogoperatie kun nen ondergaan. Haijkens nieuwe directeur EWR LEIDEN Ir. J. Haijkens, directeur van de Leidsche Duinwater Maat schappij, wordt de nieuwe algemeen directeur van de N.V. Energie- en Watervoorziening Rijnland (EWR). Haijkens voorziet in de vacature die was ontstaan nadat drs. ing. M. Geersing, die al was benoemd, zich om persoonlijke redenen had terug getrokken. De Raad van Commissa rissen zal de benoeming van Haij kens vanavond meedelen aan de aandeelhouders. Haijkens krijgt met ingang van 1 februari de leiding over het nieuwe bedrijf, dat is ont staan na de fusie van nutsbedrijven in Zuid-Holland-Noord. De Leidsche Duinwater Maatschappij, waar Haij kens directeur van was, was een van de bedrijven die in de EWR opgin gen. Haijkens werd door de Raad van Commissarissen gevraagd directeur te worden nadat de reeds benoemde drs. ing. M. Geersing uit Friesland om persoonlijke redenen had afge haakt. Volgens Haijkens hebben twee belangrijke overwegingen ge leid tot zijn besluit. Ten eerste vindt hij een snelle voortgang van het be drijf van groot belang. Verder denkt hij in het nieuwe bedrijf steun te krijgen van bestuur, management en personeel. Het besluit van de Raad van Com missarissen om Haijkens te vragen algemeen directeur te worden, gaat in tegen de wens van de onderne mingsraad van het nieuwe bedrijf. Bollenteelt en glastuinbouw moeten aanslag op milieu drastisch verminderen LEIDEN/DEN HAAG Vooral de glas tuinbouw en de bollenteelt moeten de belasting die zij uitoefenen op het milieu drastisch verminderen. Daarnaast moet de geluidsoverlast van het vliegveld Ypenburg worden verminderd door mili taire vluchten voortaan vanaf Valken burg uit te voeren. Dat staat in het ont werp milieubeleidsplan 1989-1992 dat de provincie Zuid-Holland vandaag bekend heeft gemaakt. De komende tijd volgt overleg over te nemen maatregelen. In het plan wordt geconstateerd dat de landbouw de bodem zeer zwaar belast met fosfaten. Dat loopt op tot drie tot vier keer de wettelijke norm. De glas tuinbouw moet dat met 75 procent ver minderen, de bollentelers met 66 pro cent. Op het prioriteitenlijstje van de provincie staat verder het aanpakken van geluidshinder door bedrijven als de Leidse Betonmortel Centrale (LBC), Gist-Brocades en Calvé in Delft en het vliegveld Ypenburg. Centraal in het mi lieuplan staat het voorkomen van ver vuiling. De verantwoordelijkheid daar voor moet worden neergelegd bij de ver oorzakers, de bedrijven. Die moeten een eigen intern milieuzorg systeem opzet ten. De zorg voor het milieuzorg moet daarmee routine worden in de bedrijfs voering. Dat zal ook tot uiting gaan ko men in de verlening van vergunningen. J2IDEN Twee man- ïen van 16 en 24 jaar ►ud worden ervan ver lacht in de nacht van 'rijdag 6 januari de 29-ja- ige M. Qakiroglu uit /oorschoten op de Nieu we Rijn in Leiden te hebben doodgeschoten. Het tweetal zit vast in het Leidse politiebureau op verdenking van moord danwel doodslag, of in elk geval mede plichtigheid daaraan. De beide mannen, die de Turkse nationaliteit hebben illegaal in Nederland ver blijven, werden op maandag 16 januari aangehouden. Dat gebeurde bij een onverwacht bezoek van de politie aan het Turkse café-restaurant Het Paleis aan de Nieuwe Rijn en de bovenliggende kamers. De schietpartij vond daar vlak voor de deur plaats. De twee bleken na de schietpartij met grote haast vertrokken te zijn. Ook een 33-jarige Leide- zit nog vast op verden king van betrokkenheid. Tegen de twee zijn ernstige verdenkingen gerezen. In de talrijke verhoren van de poli tie na de schietpartij werd door de bezoekers van het café-restaurant met geen woord gerept over de twee, die boven de gelegenheid woonden. Bij hun aanhou ding op 16 januari waren ze in eerste instantie zeer zwijg zaam. De 24-jarige man was al een half jaar illegaal in Nederland, de 16-jarige ver bleef hier al meer dan een jaar zonder de benodigde verblijfsvergunningen. Bei den hebben familie in Leiden en omgeving. Na verder ver hoor bleken de twee op de bewuste avond, net als het slachtoffer, in het pand aan de Nieuwe Rijn te zijn ge weest. Na de schietpartij zijn ze met grote haast vertrok ken. De twee waren bij het onver wachte politiebezoek op 16 januari aangehouden wegens overtreding van de vreemde lingenwet. Sinds maandag zijn ze echter in verzekering gesteld op verdenking van moord danwel doodslag of medeplichtigheid daaraan. Ook een 33-jarige Leidenaar, een van de eigenaren van het restaurant, zit nog altijd vast. Volgens politiewoordvoerder D. Graveland zitten er hiaten in zijn verklaring en is er verdenking van medeplich tigheid gerezen op grond van het onderzoek door de tech nische recherche. Wat de technische recherche gevon den heeft wil hij in het be lang van het onderzoek niet Afrekening Het onderzoeksteam, dat on der leiding staat van het hoofd van de justitiële dienst E. van der Sommen, gaat er van uit dat Qakirojglu, die de Turkse nationaliteit had, het slachtoffer is van een afreke ning. Wat de preciese achter gronden van de wraakne ming zijn is nog niet duide lijk. „Aantasting van de goe de naam wordt in sommige delen van Turkije extreem hoog opgenomen. Het aan zien van een familie kan tot nul gereduceerd worden als de leiders van de familie be sluiten om geen eigen rechter te spelen. Als de eer van de familie is aangetast verwacht de omgeving dat de betrok kenen zelf die eer herstel len", aldus woordvoerder Graveland. „Ondanks de hoge straffen van de Turkse overheid bij moord en dood slag geldt daar nog vaak het motto „oog om oog, tand om tand". Het gaat overigens lang niet altijd om zedenza ken, maar ook om financiële kwesties of problemen over een bepaald eigendom". In 1972 en 1976 werd dë Leidse politie ook geconfron teerd met moorden in de Turkse gemeenschap. In '72 schoot een 14-jarige Turk een oudere landgenoot neer op de Schipholweg, en in '76 werd een 26-jarige man in de Jou- bertstraat gedood dor een 19- jarige landgenoot. In beide gevallen gingen het om wraakneming voor aantas ting van de familie-eer. Verhoren De politie heeft de afgelopen weken tientallen personen verhoord, voornamelijk uit de Turkse gemeenschap. Di rect na de schietpartij wer den acht mensen aangehou den die zich in het café-res taurant en de bovenliggende ruimtes bevonden. In het pand werden kamers ver huurd en was ook een koffie shop ingericht waar gekaart en gegokPwerd. Ook werden alle vrienden en kennissen van het slachtoffer verhoord. Nu zijn er dagelijks nog zo'n tien rechercheurs bezig met de zaak. „We verkeren nu in de eindfase van het onder zoek", aldus Graveland. Vol gens hem is het onderzoek redelijk voorspoedig verlo pen, ondanks het feit dat de leden van de Turkse ge meenschap zeer terughou dend waren in hun medede lingen en de verhoren vaak via een tolk verliepen. „Na een week wisten we wat er tot een half uur voor de moord was gebeurd, na afge lopen weekeinde weten we wat er tot een kleine tien mi nuten voor de moord is ge beurd". Het café-restaurant aan de Nieuwe Rijn is gisteren ove rigens leeggehaald. De eige naars van het restaurant hadden een huurschuld bij de eigenaar van het pand. Eerder had de brandweer het pand al afgekeurd voor be woning. Winnaars van kerstpuzzelactie In de ontvangstzaal van het Sijthoffgebouw in Rijswijk was gisteren de spanning te snijden toen de naam van de hoofdprijswinnares van de kerstvignettenpuzzel, die onder meer in onze krant heeft gestaan, werd opgelezen. De prijs, een reis naar keuze voor achthonderd gulden ging naar mevrouw Verhoef uit Den Haag. De tweede prijs, een fiets ging naar de familie Al- laart uit Den Haag en de derde prijs, een CD- speler ging naar mevrouw Schuller uit Delft. De ongeveer dertig andere winnaars kregen giste ren tevens hun prijs, zoals een dinerbon, een gourmetstel of een platenbon. Alle winnaars kregen voor de prijsuitreiking tevens een rond leiding door het Sijthoffbedrijf waar onder meer de drukpersen werden bewonderd. foto: cees verkerk Grootscheeps muziekfestival LEIDEN Het overkoepe lend orgaan van studentenmu ziekgezelschappen in ons land, PAN, houdt vanaf 13 mei in Leiden een muziekfestival. Het eerste concert is in de Pie terskerk, waar onder leiding van dirigent Jac van Steen 500 werken Hector Berlioz en Franz Liszt ten ge hore zullen brengen. Het the ma is „beroemde liefdesparen van Shakespeare". Studenten van de Rietveld-akademie en Theatergroep Perspekt maken hierbij aansluitende omlijsting. Het festival omvat voorts een programma voor 14 en 15 mei waarbij meer dan 200 liefheb bers zich in Leiden bezighou den met bijvoorbeeld Afri kaanse ritmes, Bach-cantaten, jazz-improvisatie, strijkorkest, gamelan, madrigaalkoor, het levenslied, tapdansen, Brecht- en Weilliederen, panfluit en gitaarensemble. ,AN VOOR UITZENDBUREAU ACADEMICI fDEN Het Geweste- I Arbeidsbureau Leiden A.B) gaat op commercië- Ibasis diensten aanbie- ji aan het bedrijfsleven. |t kan tegen betaling as- entie krijgen bij wer- |g en selectie van perso- el voor midden- en (inbedrijf. Dit jaar moet I omzet van 45.000 gul- (i worden bereikt. De ito-opbrengst kan het ten goede laten ko- n aan andere activitei- staat in het beleidsplan het GAB voor 1989. „We n ons vooral richten op rijven die zelf geeri goede soneelsafdeling hebben, bij- rbeeld omdat ze te klein Vaak hebben die bedrij- ook niet zoveel kennis in van bijvoorbeeld oplei- en", aldus directeur C.A.J. e van het GAB. werving en selectie kan het B bedrijven een heel pak- bieden. Dat begint bij ad- teren en loopt via psycho- ische test en medische keu- g door tot het moment arop besloten moet worden ;r aanstelling van iemand. het mogelijk om be lde diensten afzonderlijk te richten. Tibbe vloeien deze nnen logisch voort uit de rganisatie van de arbeids- reaus van de afgelopen ja- „Intern zijn we inmiddels de ambtelijke ballast af. ons betekent deze dienst verlening daarom niet zo'n grote overgang. We willen de markt verder uitbuiten". Uitzendbureau Het GAB wil dit jaar nog een uitzendbureau voor academici opzetten. Dat gebeurt in sa menwerking met START, het uitzendbureau van de over heid dat is ondergebracht bij het GAB. Het wordt een van de eerste in zijn soort in Ne derland. Alleen in Groningen is er sinds kort één. Er zijn bij het Leidse arbeidsbureau rela tief veel werkeloze academici ingeschreven, 1.600 op een to taal van ruim 10.000 mensen zonder werk. Volgens Tibbe is er vooral bij het midden- en kleinbedrijf een permanente behoefte aan het tijdelijk inzetten van aca demici. Daarbij kan gedacht worden aan bijvoorbeeld markt- of milieu-onderzoek. Tibbe: „Andersom is het voor de betrokkenen van belang er varing op te doen. Juist voor hen geldt vaak dat kennis snel veroudert". Het GAB heeft sinds kort af spraken met de gewone uit zendbureaus om ook hun va catures centraal te presente ren. Volgens Tibbe is dat mo gelijk geworden omdat de commerciële bureaus nu er kenningen hebben en er een CAO geldt. „Bovendien is er sinds kort een anti-discrimina tie statuut waar alle uitzend bureaus zich aan moeten hou den. Wij gaan overigens niet voor hen bemiddelen. Het gaat er slechts om dat de vacatures Jobcentra Later dit jaar kan dat ook in drie jobcentra. Dat zijn een soort banenwinkels gericht op het „niet-werkloze publiek". Ze komen in de arbeidsbu reaus Leiden en 'Lisse en in het winkelhart van Leiden. Bezoekers kunnen er vrijblij vend via een computer zelf het banenbestand bekijken. Er zijn al onderhandelingen gaande over een pand in het Leidse centrum. Het is nog niet zeker wanneer het jobcen trum in het Leidse arbeidsbu reau begint. Dat is in afwach ting van uitbreiding van het eigen pand aan de Oosterkerk straat nu tijdelijk gevestigd aan de Witte de Withstraat in Voorschoten. Tibbe: „We moeten bekijken of we er hier nog aan beginnen of dat we besluiten te wachten tot we in het nieuwe pand zitten". Behalve de jobcentra wil het GAB zeer binnenkort een va- caturelijn in Leiden introduce ren. Die is er al in Lisse. Het gaat om een telefoonnummer waarop een bandje met vaca tures valt te beluisteren. Uit eindelijk moeten zowel jobcen tra als vacaturelijn leiden tot meer zelfwerkzaamheid van werkzoekenden, waardoor va catures sneller ingevuld wor den. Zelf verwacht het ar beidsbureau dit jaar weer te bemiddelen bij de vervulling van 6.000 vacatures, volgens Tibbe het maximaal haalbare. Dat is iets minder dan de helft van het aantal gemelde vaca tures. MlPvan start „De panden die we op de MIP- lijst zetten kunnen nog steeds meteen gesloopt worden. Pas als de gemeente of het rijk be sluit een gebouw op de monu mentenlijst te zetten is het be schermd", Dat zei drs. Lies- beth de Snoo gisteren bij de officiële start van het Monu menten Inventarisatie Project (MIP). Zij gaat samen met drs. Lore Nizet en ir. Rinus Verwey de komende drie maanden in Leiden panden inventariseren uit de periode 1850-1945. Doel van het MIP is bescherming van panden uit de periode 1850-1945 en het krijgen van een overzicht van bouwwerken uit die periode. Wethouder M. van der Molen (Openbare Wer ken), tweede van links op de foto, gaf gisteren het startsein voor het project tijdens een bijeenkomst in het Stadsbouw- huis. FOTO: WIM VAN NOORT FEDERATIE VAN WONINGBOUWCORPORATIES: LEIDEN De hoeveelheid sociale huurwoningen die Lei den van het rijk mag bouwen moeten in de Stevenshof ko men, en niet in de al bestaan de stad. Dat schrijft de Federa tie van te Leiden en omstre ken gevestigde Woningbouw corporaties aan de Leidse ge meenteraad. De Federatie rea geert daarmee op een voorstel van het college van burge meester en wethouders om na 1990 voorrang te geven aan bebouwing van lokaties in de stad. Het voorstel komt mor gen aan de orde in de raads commissie volkshuisvesting. Het college wil de sterk afne mende hoeveelheid sociale huurwoningen die van het rijk gebouwd mogen worden niet meer in de Stevenshof tou wen. Voor dit jaar en volgend jaar zijn nog 92 huurwoningen in vlek 19 en 90 woningen in vlek 8 van de Stevenhof ge pland, maar daarna is het af gelopen. Dan komen eerst de lokaties aan de beurt die be schreven staan in de nota „Bouwen in bestaande wij ken". De Federatie is boos over het feit dat bouwplannen voor dit jaar en volgend jaar worden ingetrokken. Zo gaat de bouw van 168 sociale huurwoningen in vlek 19 niet door, en wordt ook een plan voor vlek 26 in getrokken. „Onzorgvuldig" noemt de Federatie dat en ze vreest dat de bouwplannen door vertragingen helemaal niet meer uitgevoerd kunnen worden. Verder is de Federatie van mening dat de lokaties in de bestaande stad niet geschikt zijn voor eengezinswoningen, maar meer voor flatwoningen. En juist aan eengezinswonin gen is volgens de Federatie be hoefte. „De belangstelling voor deze categorie is nog steeds groot, juist vanuit de groep po tentiële doorstromers voor wie een premiekoopwoning niet bereikbaar is of voor wie de voorkeur uitgaat naar huur in plaats van koop". Bovendien is bebouwing in de stad duurder, aldus de Federatie, die er ver der op wijst dat, gezien de be zwaren van omwonenden te gen het bouwen op lokaties in bestaande wijken, de bouw veel vertraging kan oplopen. Bijbellezingen De Heilige Geest is het on derwerp van vier bijbellezin gen die de komende maan den in de Streekschool voor BBO aan het Lammenschan- spark 1 worden gehouden. Aanstaande vrijdag spreekt dr. W.J. Ouweneel over „Verzegeld met de Heilige Geest". Op vrijdag 24 februa ri houdt hij een lezing over „Gezalfd met de Heilige Geest. Wedergeboren door de Heilige Geest" is het on derwerp van een spreekbeurt door E. Ouweneel op vrijdag 10 maart. Tenslotte houdt hij op vrijdag 14 april een lezing over „De gaven van de Heili ge Geest". Alle lezingen be ginnen om 20.00 uur. PvdA De afdeling Leiden van de PvdA houdt vrijdag een ver gadering over drinkwater voorziening en milieu. Hans van der Vlist, gedeputeerde van de provincie Zuid-Hol land, en Albert Salman van de Stichting Duinbehoud zul len daarbij aanwezig zijn. Na de pauze komen het Europe se Verkiezingsprogramma en de lokale politiek aan de orde. De vergadering wordt gehouden in buurthuis Ak- tief, Berlagestraat 2, Leiden. Ook niet-leden zijn welkom. De aanvang is 20.00 uur. Cabaret Alle personeelsleden van de Leidse openbare onderwijsin stellingen en de medewer kers van de directie onder wijs zijn vrijdagavond wel kom bij een nieuwjaars bijeenkomst in de aula van de Louise de Coligny aan de Kagerstraat 7. Vanaf 20.30 uur treedt dan de cabaret groep Framboos op met een programma over actuele on derwijszaken. Na afloop is er een borrel. deze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. j Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorl.: I i j Postcode/plaats:J j Telefoon(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 j Stuur als dank de reiswekker naar Naam: Postcode/plaats: j Stuur deze bon in een open envelop postzegel niet nodig naar ^9bc*U\ I Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag jnzi 1 j,J CcicLc Sou/tont BEZOEKERS RESTAURANT VERZWEGEN AANWEZIGHEID VAN TWEETAL

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13