Onderzoek naar wijkteams politie mogelijk vertraagd ,„Die mensen zijn gewoon melkkoetjes" Ggeid^c6ouwrit^ STAD OMGEVING ALLER LEICDS) Vrouw (25) pakt tas af van rover Prentenkabinet ontzien bij bezuiniging Persoonlijke schrijfmap DINSDAG 24 iANÜAki ixsd ^aGINA 9 (verval op wasserij ilslukt IDEN Een poging om een overval te ple- op wasserij Ozon aan de Hoge Rijndijk is lermiddag mislukt. Een met een bivakmuts uitgëruste overvaller stapte rond ;en de zaak binnen. Een 46-jarige dewerkster van het bedrijf die argeloos ar beneden kwam om de klant die zij ver- chtte te helpen, zette het op een schreeuwen zag. De Leidse hoopte daarmee der personeel te alarmeren. In die opzet agde ze, want een ander personeelslid snel- toe. De overvaller wachtte dat niet af. Hij er op de fiets vandoor en sloeg tegen de eersrichting in de Catharinastraat in. De j ervaller was ongeveer 1.80 meter lang, had \l Iflang donkerblond haar ht. pokdalig ge- Onderzoek naar veiligheidsdienst voor zomer gereed LEIDEN Het onderzoek van de gemeente Leiden naar de mogelijkheid van een gemeentelijke veilig heidsdienst zal nog voor de zomer worden afgerond. De resultaten komen waarschijnlijk in juni aan de orde in de raadscommissie algemene en bestuurlijke aangelegenheden. Volgens hoofdcommissaris H. Mos- tert worden momenteel de ervaringen onderzocht van vergelijkbare diensten in onder meer Dordrecht en het winkelcentrum Hoog Catharijne in Utrecht. Om het onderzoek was in november bij de behande ling van de begroting voor 1989 gevraagd door de PvdA-raadsleden L. Geradts en H. Koek. In het on derzoek worden de voor- en nadelen op een rijtje ge zet, en wordt de eventuele organisatie- en rechtsvorm onder de loep genomen. Poort voorzitter universiteitsraad LEIDEN Drs. M.J. Poort is gister avond uit diverse kandidaten gekozen tot nieuwe voorzitter van de universi teitsraad. Mevrouw Poort komt voort uit de universiteitsraad zelf, waarin zij lid is van de Progressieve Partij. Schei dend voorzitter F.P.L. van Soest was gelukkig met de keuze. „Ik ben blij dat het een vrouw, en bovendien een pro gressieve geworden is", aldus van Soest. In haar afscheidwoord waarschuwde zij de raad vooral op de studenten te let- ten:„Door de beperkte studietijd van te genwoordig hebben de studenten bijna geen tijd meer voor bestuurlijk werk. En dat is een slechte zaak", sprak de vertrekkende voorzitter. Beroofd tijdens verschonen baby LEIDEN Terwijl ze haar baby een schone luier aandeed in een ba byspeciaalzaak in de Haarlemmerstraat is een Leidse gistermiddag rond kwart voor drie beroofd van haar tas. In de tas zaten onder meer dertig bankcheques en drie be- taalpasjes. De tas stond naast haar op de toon bank. Op het moment dat de tas werd wegge- graaid waren er tien mensen in de zaak. Nie mand zag echter dat de tas werd weggepakt. LEIDEN Door het doortastend optreden van een 25-jarige Leidse is gistermiddag een tasjesroof uit eindelijk verijdeld. De vrouw zag hoe een 41-jarige Leidse in de Van Poelgeeststraat werd beroofd. De Leidse had even eerder geld ge haald bij het postkantoor en dat buiten in haar tas gedaan. Een jongeman die dat had gezien volg de haar en greep de tas in de Van Poel geeststraat. Toen zijn slachtoffer de tas niet direct losliet sleepte hij haar onge veer twintig meter mee over de straat. Daarbij liep de vrouw schaafwonden op. Uiteindelijk ging hij toch met de tas aan de haal richting Maredijk. Hoewel verschillende omstanders on der wie ook mannen zagen wat er was gebeurd ging alleen de 25-jarige vrouw achter de tasjesrover aan. Ze haalde hem in bij het parkeerterrein van Crab Verzekeringen. Terwijl ze de tas pro beerde af te pakken liep ze nog een klap op. Uiteindelijk kon ze de tas toch aan de eigenares teruggeven. De tasjes rover ontkwam. Het ging om een jonge man van 20 25 jaar en ongeveer 1.80 meter lang. Hij was gekleed in een spij kerbroek, een blauw sportjack en een witte basketbalpet. PROBLEMEN ROND FINANCIERING LEIDEN Het onder zoek naar de mogelijk heid van invoering van wijkteams bij de Leidse gemeentepolitie dreigt vertraging op te lopen. Problemen rond de fi nanciering van het on derzoek zijn daarvan de oorzaak. Als burgemees ter C. Goekoop er niet in slaagt om op korte ter mijn 45.000 gulden voor het onderzoek te vinden in de politie- of de ge meentebegroting, komt het onderzoek pas na de zomervakantie aan de orde in de raadscommis sie algemene en bestuur-, lijke aangelegenheden. De raadsleden in die commissie lieten gister avond blijken daar niet erg blij mee te zijn. Het onderzoek naar de moge lijke invoering van wijk teams bj de Leidse politie wordt uitgevoerd door het organisatie-adviesbureau IME Consult uit Nijmegen. De feitelijke opdracht wordt gegeven door Politie Studie centrum (PSC) in Warnsveld, dat dergelijke onderzoeken bij de politiekorpsen bege leidt. Het onderzoek gaat in totaal zo'n 90.000 gulden kosten. Het Politie Studiecentrum neemt daarvan de helft voor zijn rekening. De andere 45.000 gulden moet uit Lei den komen, een bedrag dat hoger uitvalt dan de bijdrage waar de korpsleiding en raadscommissie vanuit waren gegaan. In eerste instantie waren die uitgegaan van 22.500 gulden. Als het Politie Studiecentrum die bijdrage van 45.000 gulden niet gega randeerd krijgt, dan wil het PSC de onderzoeksopdracht niet geven. De commissieleden en de burgemeester, die pas vrijdag de offerte onder ogen hadden gekregen, waren verdeeld over de vraag waar die 45.000 gulden vandaan moeten ko men. PvdA, Links Leiden en D66 vinden dat het geld in principe uit de politiebegro ting moest komen. Burge meester Goekoop en hoofd commissaris H. Mostert lieten echter weten dat daar geen geld meer te halen is. Ook de kans op een bijdrage van het rijk is minimaal. Goekoop zal nu op zoek gaan de benodigde 45.000 gulden, hetzij in de gemeentebegro ting, hetzij in de politiebegro ting. Na behandeling in het college zal hij de zaak voor leggen aan de raadscommis sie. Daarmee dreigt het on derzoek wel vertraging op te lopen. In principe wordt het eind juni afgerond, maar dan moet de definitieve opdracht wel deze week de deur uit. Vertraging betekent dat de raadscommissie de onder zoeksresultaten pas na het zomerreces kan bespreken, en dat is met name zeer te gen de zin van PvdA, Links Leiden en D66, die al lang aandringen op spoedige in voering van wijkteams bij de politie. Tot het onafhankelij ke onderzoek werd in no vember besloten omdat Goe koop en Mostert van mening zijn dat het Leidse korps te weinig mensen heeft om een dergelijke reorganisatie te kunnen doorstaan. AZL-gebouw onder handen Gebouw 5 op het terrein van het Academisch Ziekenhuis in Leiden wordt momenteel onder handen genomen. Het pand op de hoek van de Wassenaarseweg en de Rijnsburgerweg zal in de zomer maanden ingericht worden als onderkomen voor de faculteit sociale wetenschappen van de Leidse universiteit. De verschillende vakgroepen zitten nu allemaal verdeeld over de stad en worden dan in één gebouw ondergebracht. De ruimte is vrijgekomen door de verhuizing van enkele poliklinie ken naar de nieuwbouw elders op het AZL-terrein. foto: wim van noort lDVOCATE OVER NOORDWIJKERHOUTSE BEJAARDEN: -j OORDWIJK/LEIDEN/ IARDERWIJK „Die lensen worden gewoon ebruikt als melkkoetjes, laar alle bijdragen geven vrijwillig, dus straf- echtelijk kan er niet te en worden opgetreden". )it zegt de advocate H.W. los-Hagens uit Noord- vijk. Volgens haar is er -oor de bejaarden die nu n het voormalige Boer- ïaave-ziekenhuis in Har- lerwijk zijn onderge- >racht, niets veranderd. )e 20 bejaarden zijn af- comstig uit Noordwijker- lout. Zij woonden daar in luize Bethel, het voorma- ige Parkhotel, maar dat moest wegens onvoldoen de brandveiligheid wor den verlaten. Dok juridisch medewerker H. Jacobs van de gemeente Noordwijkerhout geeft aan dat i Noordwijkerhout „niet echt fris toeging". „Ze werden objectief gezien uitgebuit, ook al zullen die mensen zelf :eggen dat ze het er naar hun :in hadden. Ze voelden zich in elk geval geen slachtoffer". In de Leidse Courant van za terdag werd al aandacht aan deze zaak besteed. De bejaar den, die allen tot de Volle Evangelie Gemeente behoren, moesten in Noordwijkerhout 75 procent van hun inkomen aan de Stichting Christelijke Tehuizen Bethel betalen. Initi atiefnemer van die stichting directeur van het bejaar dentehuis was een 46-jarige Leidenaar. Hij is de vorige week door de Haagse recht bank wegens oplichting (voor een andere zaak) veroordeeld. Hij huurde het tehuis in 1983 en richtte de Stichting Chris- Nood Bethel werd een opvanghuis voor mensen in nood. De stichting verwerft haar in komsten uit onder meer lega ten en erfenissen, zo melden de stichtingsstatuten. Wie in Bethel terecht kwam mocht bijdragen wat hij of zij zelf wilde bijdragen. Geestelijk medewerker, tevens directeur van Huize Bethel werd de Lei denaar zelf. Hij vroeg de be jaarden die onderdak vonden Huize Bethel stichting een bijdrage van 75 procent van hun inkomen af te staan, met een maximum van 1500 gulden per maand. Jongeren moesten bedragen tussen de twee- en vierhon derd gulden per maand beta len. Zowel Jacobs als mr. Bos zeg gen dat in Huize Bethel gods dienstige bijeenkomsten plaatsvonden. Mr. Bos, die na een civiele zaak zich ging ver diepen in de affaire Bethel vertelt: „Er werden zang-, dans- en gebedsdiensten ge houden, waarbij hel en ver doemenis werd gepreekt. Daar kon je onderuit komen door veel te geven. En deze men sen, meest van Indische en Molukse afkomst, waren vrij wel stuk voor stuk vermo gend. Ze waren bovendien vrijwel allemaal lid van de Pinkstergemeente, net als de Leidenaar". „Deze was ook de man die de bejaarden binnenhaalde. Hij ronselde hen door ze woon ruimte aan te bieden via een advertentie in een blad dat in die kringen wordt uitgege ven", aldus de advocate. Wat haar sterk opviel was dat de bejaarden bijna allemaal al in de tachtig waren. „Vaak wa ren ze al seniel, of half seniel en meestal hadden ze geen of bijna geen familie". De Leidenaar, die kort voor dat het met huize Bethel voor de wind ging, werkloos was geworden en in verband daar mee een WW V-uitkering ont ving van de sociale dienst van de gemeente Leiden, logeerde ook meestal in Huize Bethel. Zijn eigen woning in Leiden verhuurde hij aan de Pink stergemeente. En dat, terwijl hij er een huurtoeslag voor kreeg, eveneens van de sociale dienst. Volgens sociaal rechercheur J. van der Zon van Leiden was bij een controle aan het licht gekomen dat de directeur vrij wel altijd logeerde en at in Huize Bethel. Tegelijkertijd ving hij van de Pinksterge meente 1500 gulden huur voor zijn woning die als kerk werd gebruikt. Een huurder op de bovenverdieping betaalde ook nog eens tweehonderd gulden als tegemoetkoming in de energiekosten. De gemeente Leiden zou op deze manier zijn „opgelicht" voor een be drag van ongeveer 100.000 gul den. De Leidenaar is voor dit alles vorige week door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een voorwaardelijke ge vangenisstraf met de maxima le proeftijd van drie jaar. Hij moet van de rechter boven dien vijf jaar lang elke maand vijfhonderd gulden terugbeta len aan de sociale dienst van Leiden. Onroerend goed Volgens Van der Zon richtte de Stichting Christelijke Te huizen Bethel ondertussen een ontwikkelingsmaatschappij op, die handelde in onroerend goed. „In het bestuur van dat bedrijf zaten nota bene fami lieleden van de Leidenaar". Eén van de projecten die al na korte tijd kon worden aange kocht was het bekende Zin- gerhotel in Noordwijk. Het ho tel werd voor een astrono misch bedrag (200.000 gulden per kwartaal, zo weet Van der Zon) verhuurd aan de provin ciale kruisvereniging. Die ge bruikte het hotel als oplei dingscentrum voor wijkver pleegsters. De naam werd Evangelisch Centrum Buiten zorg, tot dat vorig jaar de ont wikkelingsmaatschappij Repas bv het van de stichting Bethel kocht en het weer als hotel in gebruik nam. Directeur van Repas bv en ho tel Buitenzorg is A. Jansen. Hij vertelt dat de stichting Bethel aanvankelijk wilde proberen om de bejaarden die in Huize Bethel woonden, over te bren gen naar hotel Buitenzorg. „Maar dat bracht zulke enor me kosten met zich mee dat daarvan werd afgezien. Want je kunt bejaarden, die vrijwel de hele dag binnenzitten, na tuurlijk niet onderbrengen in de relatief kleine hotelkamers. Er zou dus eerst een giganti sche verbouwing voor nodig zijn geweest". Jansen: „Via de bank kregen wij toen te horen dat de stich ting het wilde verkopen. Zo kregen we ook te horen van die bejaarden die van de ge meente Noordwijkerhout uit dat pension Bethel moesten, vanwege onvoldoende brand veiligheid". Jansen verwijst naar vestigingsadviseur F.H. Dijk. Die liet weten dat hij, door zijn contacten met de ei genaar van Boerhaave in Har derwijk, de nv Nederlandse Bouw- en Exploitatiemaat schappij Lisman Lisman, erin slaagde een oplossing te vinden voor de bejaarden uit Bethel. Dat werd dus Boerhaa ve, waar nu zoveel problemen omheen spelen. HARRY SCHIPPER Fietser gewond bij aanrijding LEIDEN Een 32-jarige Leidse fietser is gistermiddag rond tien voor half een ge wond geraakt bij een aanrij ding met een andere fietser in de Julianastraat. Hij is met een hechtwond aan zijn neus naar het AZL gebracht. De aanrij ding ontstond toen de 32-jarige man linksaf wilde gaan naar de Sophiastraat. Hij sneed de bocht wat af en kwam daarbij op de linker weghelft. Een hem tegemoetkomende 49-jari- ge Leidenaar zag dat niet doordat een geparkeerde be stelauto het uitzicht belem merde. Beiden probeerden nog door dezelfde kant op uit te wijken een botsing te vermij den. De 49-jarige man hield de botsing een pijnlijk LEIDEN De universi teitsraad heeft het college van bestuur van de Leidse universiteit gisteren ver zocht de bezuinigingen bij het Prentenkabinet aan het Rapenburg met een nog onbekend bedrag te verminderen. Naar de me ning de Progressieve Par tij (PP), die daarover een motie indiende,- zou de hoogte van een voorge steld bezuinigingsplan een te grote aanslag beteke nen op de belangrijkste taken van het Prentenka binet, onderwijs en onder- zrek. Hoeveel men min der moet bezuinigen, kon op korte termijn nog niet worden vastgesteld. Volgens het nieuwste plan in de bezuinigingsgolf die de Ne derlandse universiteiten ook dit jaar weer te verduren krij gen, zou in de toekomst één van de drie conservators bij het Studie- en Documentatie centrum voor Fotografie, dat in het kabinet gevestigd is, moeten verdwijnen. Voorts zouden de fotografen, die nu in dienst zijn van het Prenten kabinet, van het Rapenburg naar het audio-visueel cen trum van de Leidse universi teit moeten verhuizen. H.J. Smeets, die namens de PP sp^ak, maakte duidelijk dat vooral de sectie geschiedenis van de afdeling fotografie van het Prentenkabinet, dat onder de subfaculteit Kunstgeschie denis valt, landelijk een unie ke positie inneemt: „Het Pren tenkabinet is de enige instel ling die onderwijs geeft op het gebied van Nederlandse foto grafie en dit trekt een flink aantal studenten". Het ver dwijnen van de conservator, en ook dat van fotografen die zijn gespecialiseerd in het ont wikkelen van negentiende eeuwse glazen negatieven, zou die positie geen goed doen, was de mening van de indie ners van de motie. In een reactie op het voorstel van de motie zei C.P.C.M. Oo- mïyi, voorzitter van het colle ge van bestuur van de Leidse universiteit, dat men vooral blij moest zijn dat het kabinet, na eerder doorgevoerde bezui nigingsplannen, überhaupt nog bestaat. „Het Prentenkabi net staat overeind, de collectie is niet opgesplitst en blijft in het gebouw. Iedereen zou juist verheugd moeten zijn dat dit het geval is", aldus Oomen. Hij gaf toe dat het kabinet niet in luxe kan voortbestaan, maar het gaat om het bestaan, zo meende hij. „Natuurlijk zijn we daar blij mee", antwoordde Smeets daarop, maar hij ver geleek de voorzitter met ie mand die een ander een stomp geeft, en tegen het slachtoffer zegt dat hij blij herier geen vijf Brandje in woning aan de Haven LEIDEN Een vergeten frituurpan met frikadellen was er gistermiddag rond half drie de oorzaak van dat brand ontstond in een wo ning op een tweede verdie ping aan de Haven. De vlam sloeg in de pan en het vuur hield huis in keuken en gang. Hoewel de brandweer het vuur snel had geblust kon niet verhinderd worden, dat er aanzienlijke schade ontstond. Op de eerste ver dieping was er bovendien waterschade en op de derde rookschade. De 19-jarige be woner van het appartement is niet verzekerd. Toneel Het theatergezelschap Luchtballon treedt woens dag op bij studentenvereni ging SSR aan de Hoge woerd 108. Luchtballon brengt het stuk Luigi over een aan la ger wal geraakte bokser. De voorstelling begint om 20.00 uur, de toegang bedraagt twee gulden vijftig. Korte Stukken Voor de komende Korte Stukken Festivals Leiden kunnen toneel- en theater groepen of individuele spe lers zich nog aanmelden. Het eerstvolgende Vierde Festi val is op vrijdag 24 februari. Op zondag 2 april wordt het Eerste Kinder Korte Stuk ken Festival gehouden en op vrijdag 2 juni is er het Vijfde Festival. Een en ander wordt gehouden in het Mi crotheater Imperium in sa menwerking met Stichting PLOT. Cursussen De gemeentelijke school sportcommissie begint in april met introductiecursus sen golf en bergsport-klim men voor scholieren. De golflessen worden gegeven in Dekker Golf Warmond in april en mei op maandag tot en met vrijdag tussen 115.00 en 17.00 uur. Inschrijven kan tot 1 maart. De berg sport-cursus wordt gehouden in Muzenhof Leiderdorp (theorie) en de klimtoren van de Leidse brandweer (praktijk). De lessen wordt tussen 16 mei en 6 juni gege ven. Het aantal deelnemers is beperkt. Inschrijven kan tot 15 april. Meer informatie bij T. Locher, 071-254308. Vrouwengeschiedenis In het kader van het educa tief emancipatorisch oude- renproject 55+, wordt op donderdag in het Leidse Volkshuis een themaochtend over vrouwengeschiedenis gehouden. Aan de hand van dia's wordt bekeken hoe de rol van de vrouw door de eeuwen heen is geweest. Aanvang 9.30 uur; de toegang bedraagt een gul den. Aleer informatie is ver krijgbaar via 071-149180. Aktiet Wijkvereniging Aktief houdt op donderdag een kla verjas- en sjoelavond in de Berlagestraat 2. Aanvang 20.00 uur, de zaal is een half uur eerder open. Voor iede re deelnemer is er een prijs beschikbaar. Deze volwassen schrijfmap is voorzien van een slot en daar- om uitermate geschikt voor uw privécorrespondentie. U vindt er een blocnote, een uitstekende balpen en ruimte voor postzegels en enveloppen in. Deze map is voor u als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abon nee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Adres: - I - I I Postcode/plaats Telefoon(voor controle bezorging) j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de persoonlijke schrijfmap naar Naam: Postcode/plaats: Ceidóc Qowuvrit,

Leidse Courant | 1989 | | pagina 9