Vele tonnen zoek bij FC Groningen EDBERG WINT MET BLESSURE .onder Dames-kernploeg ontbreekt bij NK schaatsen op Uithof EcteLcSom-ant DINSDAG 24 JANUARI 1989 PAGINA 7 MELBOURNE Stefan Edberg, souverein winnaar van het met spanning tegemoet geziene duel tegen Pat Cash (6- 4,6-0,6-2), weet niet of hij in de kwartfina les van de open Australische tennistitel- strijd tegen Thomas Muster wel zal aan treden. De Zweedse Wimbledonkampioen bles seerde zich bij het serveren in de laatste game. Het zag er tamelijk ernstig uit. We weten nog niet precies wat Stefan mankeert. De medische staf heeft hem onderzocht, maar durft nog geen diagnose te stellen. Het duurt nog minstens twee uur eer zijn lichaam wat is afgekoeld. Het is de eerste keer, dat hij zich aan de rug blesseert", aldus Edbergs Britse coach Tony Pickard. „Zoals het nu gaat, kan Stefan niet recht op staan. Hij weet zelf niet wat er is ge beurd. Ik denk dat hij b.ij de tweede slag na de service verkeerd op één voet is te rechtgekomen. Heel triest. Hij speelde een fantastische wedstrijd en dan blesseert hij zich twee punten voor de overwinning. We kunnen nog niet zeggen of hij zich te rugtrekt. Maar aangezien hij woensdag al weer moet spelen, is er nauwelijks tijd voor herstel. We gaan proberen zijn partij uit te stellen". Het is de vijfde keer dat Edberg zich kwa lificeert voor de kwartfinales van de Open Australische titelstrijd, die hij twee maal won: in 1985 en 1987. Zijn tegenstan der is Thomas Muster, die het gat vulde, dat Jakob Hlasek al vroeg liet vallen. De als elfde geplaatste Oostenrijker nam zo weinig mogelijk risicoé, vertrouwde op zijn krachtige forehand en dwong vanaf de achterlijn de al te gretige Magnus Gus- tafsson talrijke missers af: 6-3,6-2,7-5. De linkshandige Muster is vooralsnog de enige buitenstaander bij de laatste acht. De laatste maal dat een Oostenrijker zo ver kwam, was Peter Feigl in 1978. McEnroe bereikte zijn eerste kwartfinale sinds de open Amerikaanse kampioen schappen van 1987. Hij versloeg zijn als tiende geplaatste landgenoot Aaron Krickstein met 7-6(7-4),6-2,6-3. McEnroe zelf is in Australië als zevende geplaatst. Jan Raas zoekt nieuwe sponsor ALMERE Jan Raas is naarstig op zoek naar een multinatio nal die jaarlijks rond de zeven miljoen gulden in een wielerploeg wil stoppen. De huidige hoofdsponsor Superconfex heeft beslo ten in elk geval na 1990 de bijdrage van vier miljoen gulden per seizoen te stoppen en als het mogelijk is zelfs een jaar eerder. Tien renners verlieten de ploeg Raas, onder wie sprinter Jean- Paul van Poppel (naar Post) en wegkapitein Ludo Peeters (naar Spanje). Voorts vertrokken Cornelisse, Ducrot, Emonds, Van Passel, Vlassaks, Pevenage, Wijnands en Hanegraaf naar een nieuwe werkgever. Raas, gisteren bij de presentatie in Almere: „De vaste kern is gebleven. De tactiek zal anders zijn. De ploeg zal aanvallend moeten rijden om successen te behalen. Met Nij- dam, Gölz, Solleveld, Verhoeven, Maassen en Edwig van Hooy- donck heb ik voldoende kwaliteit om de toekomst met vertrou wen tegemoet te zien". De ploegleider vulde zijn formatie aan met deNederlandse Seoul-gangers Cordes en De Vries, Patrick Tolhoek, de Zwitser Fuchs, de Westduitser Gönsler en de Belgen Godimus, Mattheus, Segers en Wijnants. Sport op tv V 5, 20.00 uur: Sport. BC 1, 21.30 uur: Sportquiz, ky Channel, 22.00 uur: Ameri- an football. upor Channel, 20.00 en 22.00 Sport. I0RGEN ederland 2, 17.50 uur: Veroni- Onze tips lui ers: Dex di Tricia, Ditmar, De- a (9-5-2). iers: Djashin, Barones Wilkes, Concorde, i Me Jacky (3-6-4). Barry Quick, Ascot K, Bi- (8-1-3). s: Amor O, Zonnestraaltje, .vid (7-6-2). rs: Brenda V, Corleone Star, eeuw (5-8-2). btdorp, morgen 14.30 uur. .koers: Dutch Victrix, Dennis Imzicht. Chantal Loo (2-5-7). ers: Caesar d'Heres, Cindy Enk- n. Dancer Volann (8-6-3). iers: Baltimore, Crappo Elsene, e (6-2-1). >ers: Bonny Uithuizen, Chance a (7-8-1). V, land, Belly Dan- aers: Curr lome T (9- ers: Corry l Barbara >ers: Clay Dirt, ea Cede (3-9-7). ers: Berend K. Alk G. Char y (6-3-2). koers: Zeleslie Jacky, Ajax BuiU k, Yemen II (9-3-10). [koers: Ank Buitenzorg, Ali Buitenzorg (5-8-4). rijsvragen HAAG De resultaten van de schillende sportprijsvragen van :afgelopen weekeinde luiden: to 3: le prijs: 1 x 393.203,60; 2e 5 x 30.000,00; 3e pr 4 x 5,00. (ferspel: 6 goed: 3 goed"3;!?! wi c 38,90; 5e rs; 5 to-gelijk: le prijs: geen portwereld ietbal Manchester United lijn de tweede replay tegen Park Rangers in het i om de Engelse FA j met 3-0. In de vierde ron- speelt Manchester tegen iford United. GRONINGEN/RODEN De vrees dat door voortij dige publikaties een on derzoek naar een mogelijk zwart-geldcircuit bij FC Groningen zou worden bemoeilijkt heeft de FIOD, de fiscale opspo ringsdienst, gisteren doen besluiten op vijf verschil lende lokaties beslag te leggen op de administratie van de voetbalclub. Eén van de opmerkelijke za ken bij FC Groningen is het feit dat maandelijks een be drag van vijf a tienduizend gulden schijnt te zijn overge maakt van de rekening van FC Groningen naar de bank rekening van voorzitter Renze de Vries. Officieel zou dat geld zijn bedoeld voor „het onder houden van de internationale contacten". Daarnaast heeft de poging de Bulgaar Jonchev aan te trekken kennelijk bij de FIOD verdenking gewekt. Jonchev is een vedette die nooit in het Oosterpark is aan gekomen. De stichting arbeids zaken gaf daarvoor indertijd namelijk geen toestemming. De met deze „transactie" ge moeide 350.000 gulden is ech ter wel verdwenen. Vermoed wordt dat dit geld is gebruikt om de spelers Foeke Booy, Frans Thijssen en Jurri Kool hof in Groningen actief te la ten zijn. Ook de namen van Ronald en Erwin Koeman, Hennie Meijer, Eykelkamp en John de Wolf worden in dit verband genoemd. Zij zouden allemaal zogenaamde netto-be dragen hebben ontvangen. De FIOD is ook van plan de bemiddelaars Bob Maaskant en Ger Lagendijk aan de tand te voelen. Een dergelijk onder houd wordt ook gepland voor bondstrainer Nol de Ruiter, de zaakwaarnemer van Booy, en het ex-bestuurslid Ritsema. Met de toenmalige manager Ton van Dalen is vorige week al langdurig gesproken. Furieus De net na een sleutelbeen- breulf uit het ziekenhuis ont slagen voorzitter Renze De Vries is furieus. Gisteravond is in zijn woning in Roden lang durig beraad geweest. Naast de bestuurders Wubbo de Boer en Siebe van de Pruik (penning meester) is daarbij eveneens aanwezig geweest mr. W.L.R. Schuurmans, de advocaat van de FC Groningen. Renze de Vries verklaarde na afloop: Voorzitter Renze de Vries werd gisteren met andere bestuursle den van FC Groningen aan de tand gevoeld. „Er klopt helemaal niets van", aldus 'de net uit het ziekenhuis ontslagen De Vries. FOTO: DIJSKTRA Het optreden van de FIOD mag mede opmerkelijk wor den geacht, omdat de FC Gro ningen vorig jaar nog controle heeft gehad van de belasting dienst. Op enkele kleinighe den na is er niets bijzonders aangetroffen. Ook de controle van de bedrijfsvereniging is vlekkeloos verlopen. Tonnen Volgens officier van justitie mr. M.H. Geerds bestaat er een gerede verdenking dat de club sinds 1984 - uitgerekend het jaar waarin de FC Gronin gen heeft aangekondigd pro fessioneler te zullen gaan wer ken - niet de juiste cijfers heeft verstrekt. Geerds: „De stichting, ik praat nu bewust niet over personen, staat onder verdenking. De actie is een ge volg van een reeks aanwijzin gen. Het vermoeden bestaat dat de FC Groningen als werkgever de vereiste bedra gen niet heeft afgedragen. Het totale bedrag zou wel eens in de tonnen kunnen lopen. We zullen alle transfers de revue laten passeren" De overgang van Mason naar Aberdeen, Van Tiggelen naar Anderlecht en Verkuyl naar Ajax komen derhalve eveneens ter sprake. Het geld dat met de transfer van Mason 540.000 gulc kening van Renze de Vries zijn gestort. Laatstgenoemde beweert dat het totale bedrag vervolgens is overgemaakt naar de clubrekening. „Er klopt totaal niets van. We zullen voorlopig niet reageren. We laten eventuele publicaties maar over ons heen komen. Ik heb ook met geen enkele ver slaggever gesproken. We wachten wel af wat het onder zoek van de FIOD zal opleve- In zijn boosheid is hij toch be reid een kleine toelichting te geven op de aan de oppervlak te gekomen feiten. „Het is al lemaal onzin. Dat maandelijk se bedrag is een normale on kostenvergoeding. Van netto- bedragen is geen sprake. Wel is waar dat het voor Jonchev vrijgemaakte geld weg is. Dat is geconfisceerd. Nooit terug gegeven. Maar nogmaals: ik wacht rustig op de afloop van het onderzoek". Abnormaal met enige verbazing kennis van de consequentie van de mislukte transfer. „FC Gro ningen heeft indertijd tegen ons besluit nóg een beroeps schrift ingediend. Daarin is nooit als extra argument over geld gesproken. Het vooraf overmaken van geld is ook ab normaal. Het is niet de ge woonte. Er wordt wel eens met een bankgarantie ge werkt. Voorts worden in de contracten altijd ontbindende voorwaarden vastgelegd". De FIOD heeft gisteren uit het kantoor in het Oosterpark-sta- dion een „busje vol" met pape rassen meegenomen. Ook de bestuurders Van de Pruik, De Boer, De Vries alsmede het bij de financiële gang van zaken bij FC Groningen betrokken accountantskantoor Moret en Limperg zijn met een bezoek vereerd. De coördinatie van Naheffing Zou het zwarte geld circuit bij de FC Groningen definitief worden bewezen dan moet het bestuur op een daverende na- heffing rekenen. Dan is on middellijk de vraag aan de orde of spelers als Hennie Meijer, Eric Regtop en René Eykelkamp voor de vereni ging behouden kunnen .blij ven. Aan de hele affaire kleeft nog een pikant detail. Jan Dolfing, de vorige penningmeester heeft zich tussentijds terugge trokken. Geconfronteerd met de problematiek, zegt hij: „Ik geef geen commentaar. Ik blijf er bij te zijn weggegaan omdat ik het niet eens was met het beleid ten opzichte van de weggestuurde trainer Han Berger". HILBRAND DIJKHUIZEN PETER VAN PUTTEN wel een een sekte of zo. Nou, ik koos mooi voor die vier ton, dan had ik in '92 in elk feval een miljoen". Volleyballer Brecht Ro- "snburg van Z i Het Parool) ■■„Voor mij is het niet ^■derlijk (dat hij niet ingaat op ^Hverzoeken het Nederlands 'D^^ft'olleybalteam te versterken), *BH|voor anderen kennelijk wel. lik ben een week ondergedo- 1, i^afken om de publiciteit te ont slecht h0pen ik werd er gek van. chaduwpiet was zelfs aan mijn spel te delen Mnierken, dat kan ik slecht ge- brui ken, met de toppers te- !V /|gen Or'on en AMVJ voor de Lkzo deur. Ik ben er nu een beetje o ™asü?verheen. Allemaal konden :3'60- ïjze maar over één ding met j ,nïme ouwehoeren: waarom ik nn n'el 'n Oranje wü- Nou, laat BB /2jéén ding duidelijk zijn: ik r kest' maar n'et voor 17 40 n'et °P ^Un COn(l'^eS en 13,40. ik voelde me helemaal niet geroepen om hun fouten te corrigeren. Er werd schrifte- L, hi 'Ö11 gevraagd om drie maan- Jiden op woensdagmiddag van Eff een tot vij uur mee te trai" nen in Amstelveen. Je kon zevenentwintigeneenhalve ..cent per kilometer krijgen. Dat was het. Ze gaan er ken- inaeienjHgjjjk van uit dat je werkloos _"{bent of zo. Zo'n Ron Zwerver in Italië vier ton verdie- die hoor je voor televisie r>f,L pe,-Jzeggen dat hij maar een Pflve Vdroom heeft: de Amerikanen a jJ Russen verslaan, een gou- ~eo déden plak winnen- **et lijkt de instanties die hard hadden kunnen optreden, het allemaal bagatelliseren. Ze doen en deden of er eigenlijk niets aan de hand was. Met Guljajev heb ik nooit om hem zo veel mogelijk te boycotten, maar als je in een rit aan hem wordt gekoppeld, heb je jezelf er mee als je uit de baan stapt. Ik weet niet of het een politieke beslissing was Guljajev vrijuit te laten gaan. Ik heb mij daar niet in„ verdiept. Maar dat de men- sen die de regels maken niets doen, maakt het voor ons erg lastig om te weigeren met Guljajev in dezelfde wed strijd te starten". (Noorse schaatser Geir Karlstad in Trouw) „Ik ben nu 72 jaar. Als ik zie dat grote mannen als Ade nauer en De Gaulle het zon der af te takelen tot op hoge leeftijd hebben volgehouden, dan wil ik nog een ambtspe riode volmaken. Tot 1994 dus. Dan wil ik op het juiste moment stoppen, dus als men het spijtig vindt en niet als ze je zielig gaan vinden. Ik was vroeger wedstrijdzwemmer. Ik was al gestopt toen men mij, 28 jaar oud, vroeg nog een keer mee te doen aan de oversteek van Sao Paulo, over zes kilometer. Ik moest me geheel opnieuw voorbe reiden. Maar ik won. Nadien heb ik nooit meer aan een wedstrijd deelgenomen, maar ben tot mijn 38ste jaar door gegaan met waterpolo. Op een dag kom ik bij mijn club en zeg dat het vandaag mijn laatste wedstrijd wordt. Nee, riep men uit, je bent nog hartstikke goed. We wonnen met 6-1 en ik scoorde vijf maal. Daarna heb ik nooit meer een waterpolobal in mijn handen gehad. Je moet op een hoogtepunt afscheid (FIFA-voorzitter Joao Ha- velange in Voetbal Interna tional) „Topsport is maar net hoe veel waarde je er zelf aan geeft. Ik beleefde mijn zwemloopbaan niet als top sport. Er was niets heiligs, ik was nergens op gefixeerd. Topsport bestond vijftien jaar geleden ook nauwelijks. Er was geen structuur, bonds- coaches hadden weinig in vloed. Het stelde geen moer voor. Je kreeg er geen geld voor, geen status, je moest het alleen voor de lol doen, anders had het geen zin. Ik zou nu niet bij de top horen. In trainingskampen gaan en de knop op dom zetten, dat had ik niet gekund. Mijn moeder was voor de buiten wacht natuurlijk een heel eng mens, die haar dochtertje verkrachtte door haar zo lang mogelijk in het water te laten liggen. Sommigen van het clubje dat mijn moeder trainde liepen op klompen, omdat ze goedkoop en warm waren. Het was natuurlijk een goeroe-achtig iets". (Oud-topzwemsier en tele visiepresentatrice Hansje Bunschoten in NRC/Han- delsblad) „Ik vond mezelf mooi. Ik keek naar mezelf als een su per-atleet. Als ik nu de foto's terugzie, sla ik de handen voor de ogen van de schrik. Het breekpunt is voor mij ge weest de verguizing van Ben Johnson. Ik vond en vind hem een prachtige atleet, ie mand die een sieraad is voor de sport. Hij leefde voor zijn discipline zoals weinig ande ren dat kunnen. Johnson werd aan de schandpaal ge nageld. Ik had nog de stille hoop dat het IOC zou terug komen op de beslissing John son te schorsen, maar toen mij in november duidelijk werd dat hij definitief aan het kruis zou worden gena geld besloot ik niet langer te zwijgen. Ik heb, zoals de meesten jarenlang gezwegen over mijn anabolen-gebruik om de sport te beschermen. Ik dacht altijd: het is beter om te zwijgen in het belang van de atletiek. Het publiek moet maar weten wat er aan de hand is. Dat is de enige manier om de topsport nog te redden". (Oud-Europees kampioen kogelstoten Ralf Reichen- bach in Het Parool) DEN HAAG De Neder landse kampioenschappen schaatsen, die komend weekeinde op De Uithof worden gehouden, zijn be hoorlijk gedevalueerd. De dames-kernploeg zal op het Haagse ijs ontbreken. Onder leiding van bonds coach Jan-Wiebe Last wordt zaterdag al afge reisd naar het Amerikaan se Lake Placid waar een week later de wereldkam pioenschappen plaats vin den. Dick Lindhout, de voorzitter van het organisatiecomité, voorzitter van het gewest Zuid Holland en bestuurslid van de KNSB is teleurgesteld: „We hebben een duidelijk protest laten horen en het bondsbe- stuur is het met ons eens. Het voorstel van de begeleidings commissie kernploegen is twee keer ter vergadering in het bondsbestuur geweest. Ten slotte heeft het advies van de medische commissie doorslag gegeven. Maar zoiets mag nooit meer gebeuren. De na tionale schaatskalender wordt vastgesteld naar aanleiding van de internationale kalen der. Je eigen kampioenschap mag je natuurlijk nooit laten schieten. Yvonne van Gennip was voor ons een publieks trekker geweest. Omdat Jan- Wiebe Last eerder op het ijs van Lake Placid wil staan, vertrekt de ploeg eerder uit Nederland en laat men de Ne derlandse kampioenschappen voor wat ze zijn". Aan het dames-toernooi doen nu slechts tien rijdsters mee. Niettemin rekent men zater dag en zondag toch nog wel op de nodige publieke belangstel ling. De aandacht zal zich dan vooral op het heren-gebeuren v.-i£ - --J" s Dick Lindhout. FOTO: MILAN KONVAUNKA richten. Lindhout: „Vergeet niet, we hebben met Leo Vis ser een Europese kampioen in huis. En Gerard Kemkers wil graag revanche nemen op Vis ser. Reken maar dat het hard zal gaan tussen die twee". Van de twintig heren, die aan de start zullen verschijnen, ko men er liefst tien uit het ge west Zuid Holland. „Thomas Bos rijdt voor eigen publiek. Ben van der Burg en Jac Orie willen graag op dit kampioen schap bewijzen dat ze er nog wel degelijk bij horen", aldus Lindhout. Overkapping Voor De Uithof zal dit de laat ste belangrijke wedstrijd in de open lucht betekenen. Op het Zuidhollands schaatscentrum wordt aan het einde van deze winter met de overkapping van de 400-meterbaan begon nen. Op 15 oktober moet dat werk af zijn en ongeveer zes weken later, bij het begin van het nieuwe schaats-seizoen, hoopt men dan een wedstrijd voor de wereldbeker te kun nen organiseren. Lindhout: WK marathon 1991 DEN HAAG De Uithof hoopt in de winter van 1990/1991 de eerste officiële wereldkampioenschappen marathon- schaatsen te organiseren. Dick Lindhout, voorzitter van de begeleidingscommissie marathonrijden, stelt volgende maand tijdens de marathon in Ottawa met vertegenwoordi gers uit Noorwegen, Zweden, Finland en Canada een rap port samen dat op de vergadering van de internationale schaatsunie (ISU) in mei 1990 in Nieuwzeeland besproken zal worden. Lindhout: „Daar hopen we dan officeel erken ning te krijgen voor het marathonrijden. Op De Uithof kun nen we het kampioenschap dan uitstekend organiseren in de dan overdekte accommodatie". Deelnemers DEN HAAG Aan de na tionale schaatskampioen schappen voor allrounders, komend weekeinde op de Haagse Uithof, doen de vol gende tien dames mee: Anja Bollaart, Ingrid Paul, Mar- ga Preuter, Hanneke de Vries, Grietje Mulder, Hen riet van der Meer, Boukje Keulen, Jolanda Grimber gen, Carla Zijlstra en Alida Pasveer. Bij de heren komen de vol gende twintig rijders in ac tie: Thomas Bos, Ben van der Burg, Gerard Kemkers, Bert Koopmans, Anne-Jan Portijk, Bart Veldkamp, Leo Visser, Marcel Hoger- vorst, Wijnand Kooiman, Robert-Jan Tel, Cees Slui mer, Fred Oosterlaan, Jac Orie, Gert Bloemberg, Arjen Kooy, Bert Bruins, Arnold van der Poel, Ronald Bos- ker en Frans Kuypers. „Dat doen we dan weer met hetzelfde organisatie-comité, dat nu voor de NK actief is en dat vorig jaar ook de EK voor heren organiseerde. We heb ben hier zo'n honderd vrijwil ligers die we voor de toernooi en kunnen inzetten". De begroting voor de Neder landse kampioenschappen re kent op 3000 toeschouwers per dag. Ondanks de absentie van de dames-kernploeg mag dat, volgens voorzitter Dick Lind hout, geen onoverkomelijk probleem zijn. „Ik denk dat er meer mensen komen dan be groot. Vijfduizend op de zon dag zou voor mij geen verras sing ziin. Ik denk dat de 659 overdekte zitplaatsen 25 gul den voor beide dagen uitver kocht zullen zijn. Daarnaast heeft De Uithof nog 656 on overdekte plaatsen en pakweg zo'n 20.000 staanplaatsen tien gulden". De wedstrijden beginnen za terdag om 11.00 uur met de 500 meter voor dames. Daarna volgt de 500 meter heren, de 3000 meter dames en de 5000 meter heren. Ook 's zondags beginnen de wedstrijden om 11.00 uur. De dames gaan als eerste het ijs op voor de 1500 meter, daarna de heren voor dezelfde afstand. Later op de middag rijden de dames de 5000 meter en de heren sluiten het tweedaagse toernooi af met hun 10.000 meter. ARTHUR VAN RIJSWIJK sportuitslagen Grand Prix driebanden in Hengelo SCHAKEN Hoogovens-toernooi in Wijk aan Zee Grootmeestergroep B, 5o ronde: Campora (Arg)-lau (Wdl) 0,5-0,5. 6e ronde: Fedorowicz (Vst)-Campora 0- 1 Stand: 1. Hodgson (Gbr). Fedoro wicz 4.5; 3. Lau. Nijboer (Ned) 4; 5. Campora. Kuijf (Ned) 3.5. TENNIS Open Australische kampioenschap pen in Melbourne gers (Vst) 7-5, 3-6, 6-3. Kwartfinale*: Cahlll/Kratzman (Aus)-Krlek/Masur (Vst/Aus) 6-3, 3-6. 6-3, 6-0. Ge mengd dubbelspel, 2* ronde: Fitzge- rald/Smylie (Aus)-De la Pena/ludloff (Arg/Vst) 6-4, 6-3. Edberg (Zwe)-Cash (Aus) 6-4. 6-0, 6- (Isr) 7-6(7-2), 6-4, 6-2. Dames enkel spel: kwartfinales: Graf (Brd)-Kohde- Kilsch (Brd) 6-2, 6-3. Cordwell (Nze). Lindqvist (Zwe) 6-2. 2-6. 6-1. Heren dubbelspel, 2e ronde: Lech/Fendick (Vst)-Pawsatt/Herr (Vst)6-2, 3-6. 6-2, Dc^han/Burgin (Aus/Vst)-Jones/Ma- X Sportwereld American football San Francisco 49'ers heeft voor de derde keer binnen zeven jaar de strijd om de Super Bowl ge wonnen. In de finale in Miami werd Cincinnati met 20-16 verslagen.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7