loeing slachtoffer van eigen succes ok DDR helpt Libië an chemische wapens Weinig kans op succes voor Britse Charter 88 EG op hoog niveau naar begrafenis van Hirohito £R SPIEGEL: AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Oppositie India eist aftreden van premier Gandhi Milieu speelt rol bij cao-gesprekken chemie U3INA [TENLAND Qeid&iQowuvnt DINSDAG 24 JANUARI 1989 PAGINA 5 [ieken in actie en terrorisme militai rijk te land, i Bhui solute pties mi T»J :eld tijd vi ?t (buit nderhoi 'erker t liefst ling in werd met ld. „En 2 ENE Het Griekse kabinet heeft ag in een spoedvergadering besloten aatregelen tegen het terrorisme. eiding was de moord op de 61-jarige re aanklager Anastasios Venarthos. js de derde aanslag op een openbare itdager sinds het begin van het jaar, de eerste met dodelijke afloop. De J is opgeëist door een extreem linkse lering, de „Revolutionaire organisatie mei". Venarthos werd gedood om- j voor de uitlevering aan Italië is n vermeend lid van de Rode Briga- ic ildus de organisatie. De eerdere aan- werden gepleegd door een groep Je naam „17 november". De Griek- litie sluit echter niet uit dat het om (Jfde groep gaat. Premier Japan als eerste bij Bush WASHINGTON De Ameri- kaanse president Bush zal op 2 februari de Japanse premier Noboru Takeshita ontvangen. Het wordt zijn eerste buiten landse bezoeker in het Witte Huis. Door de ontmoeting zo te arrangeren wil Bush het belang onderstrepen dat beide landen aan goede betrekkingen hech ten, aldus de woordvoerder van het Witte Huis, Marlin Fitzwa- ter. Op zijn eerste werkdag, gis teren, belde Bush ook met Sov jetleider Gorbatsjov. Het ge sprek ging, aldus het Sovjet persbureau TASS, over verdere verbetering van de relaties tus sen beide landen. Excuses na overval op tankstation COLOMBUS In drie dagen tijd was zijn tankstation twee maal het doelwit van een roofoverval geweest, wat hem 3000 dollar had gekost. Pomphouder Dave Pastorek was vrijdag dan ook op het ergste voor bereid toen er een grote envelopppe bij hem in de bus viel. Tot zijn grote verbazing bleek de inhoud van de enveloppe te bestaan uit een bedrag van 167 dollar en cheques ter waarde van ongeveer 1.600 dollar, het totaal bedrag van een van beide roven. Een begeleidend briefje bracht licht in de zaak. De dader had de roof ge pleegd in een alcoholroes en wilde nu zijn excuses maken. Pastorek wacht nu op enveloppe twee, van de andere dader. Eenzijdige inkrimping defensie-uitgaven DDR OOST-BERLIJN Oost-Duits- land krimpt in de periode tot eind 1990 eenzijdig haar strijdkrachten in met 10.000 man en haar defen sieuitgaven met tien procent. De Oostduitse leider Erich Honecker zei dat gisteren tijdens een bezoek aan Zweden. De inkrimping om helst zes regimenten (600 tanks) en een squadron van vijftig gevechts vliegtuigen. Honecker zei verder dat de eerste Sovjettankdivisie en andere troepen zijn land dit jaar verlaten en de rest in 1990. De NAVO heeft het voorstel met in stemming begroet, maar wijst erop dat het Warschau Pact een militai re overmacht behoudt. Verzet El Salvador wil uitstel verkiezingen SAN SALVADOR Het linkse ver- zet in El Salvador heeft uitstel ge vraagd van de presidentsverkiezin gen, die in maart gehouden worden. Als dat gebeurt, zou het verzet onder voorwaarden bereid mee te werken aan nieuwe verkiezingen en de uitslag ervan erkennen. Het voorstel is door de aartsbisschop van San Salvador, Arturo Rivera y Damas, overhandigd aan regeringsfunctionarissen. Een van de voorwaarden van het verzet be helst dat in de verkiezingsperiode een bestand van kracht moet zijn. Verder zou er een einde moeten komen aan de militaire onderdrukking. De be reidheid verkiezingen te steunen, be tekent een ommekeer binnen het ver- TLE De mensen J Boeing, de Goliath Ide vliegtuigfabrikan- 1 zijn verontwaardigd. is belachelijk", zegt I directeur. „Er was j een krant in Europa (schreef dat we een jsprobleem hadden, jf we een stelletje ver- tde heethoofden zijn, [vliegtuigen in elkaar [selen". fouten in de bekabeling brandmeldingssysteem n vliegtuigen van het 757 en kritiek van klan- het vakmanschap wa- volgens de versie van ig zeldzame uitzonderin- jop de gebruikelijke per- laten. visie waar Boeing prat op gaat. Als je een ARCHlPzin8wekkende hoeveel- van vijfentwintig vlieg- »n per maand produceert, »n enkel foutje onvermij- |c, alhoewel natuurlijk 1st betreurenswaardig, de bedrijfsleiding. De fc A* Mfaire' waar de Europe- irant over berichtte, was P een klein incident. Bo- lien, als je vijftigduizend men ji116"161"5 'n dienst hebt, is ïidstelliP toch niet zo Na de recente golf van proble men met hun vliegtuigen, hul den de woordvoerders van Boeing zich in stilzwijgen. De directeur die belast is met de produktie van passagierstoes tellen, Dean Thornton, gaf in november in een interview nog toe dat Boeing met proble men kampte, toen hij excuses moest aanbieden aan klanten vanwege het feit dat het be drijf niet in staat was de nieu we 747's op tijd te leveren. „De meeste arbeiders zijn onerva ren. We beschikken over te weinig oude rotten in het vak die precies weten hoe alles moet. We zijn gewoon overbe last", zei Thornton toen. Geen klagen Een van de fabriekshallen, waar in hoog tempo Boeings 757 worden gebouwd. FOTO: PR der Füf jrspannen echter allemaal minder iudig dan het lijkt. Vol- stelle d industriële deskundigen d<Jeaule' ae slaa aie econo" veror*1 gedicteerd wordt door orspoed van Boeing, is de :uigbouwer overspannen, sjederl^ is nog lang niet 20 dat Ze de ondFnst'ge pro°lemen verke- f zegt John Nance, ea" id diveJi 'j bedrijfsanalist 'P ertjver. „De zaken zijn nog o erg achteruitgegaan, alarmklok moet worden id. Maar ze hebben wel ir steken laten vallen", onder wie ook sommi- •n van de Boeing-staf, i een beeld van arbei- »rd i straf vi k'erkza; afdelii Refei Dlf Eicj Dit „J ders die de uitputting nabij zijn, omdat ze teveel moeten overwerken, een wankelend moreel bij het personeel aan de gigantische lopende band en onzekerheid bij de leiding in een periode van enorme bloei. Onder de luchtvaartmaat schappijen heerst op het mo ment een koopwoede, waar van Boeing het meeste profi teert. Het krijgt zestig procent van alle nieuwe bestellingen en heeft orders voor de bouw van 1.111 vliegtuigen, met een totaalwaarde van honderd miljard gulden. Voor de werk nemers betekent het dat ze ge garandeerd werk hebben tot halverwege de jaren negentig. Zombies „Je wordt hier goed betaald", vertelt een monteur van het Everett-complex, waar Jum bo's en het technologische wonder, de kleinere 767, wor den vervaardigd. „Maar ze la ten ons hard werken en som mige mensen lopen hier als zombies rond. Weken achter een draaien we twaalfurige werkdagen, zonder een week end vrij", aldus de monteur. Getracht wordt het tempo op te voeren om zo de achter stand op het produktieschema voor de 747's weg te werken. Een woordvoerder van Boeing liet weten dat er inderdaad verplicht werd overgewerkt, maar dat dit alleen voor de 747-produktie gold en dat deze praktijk nu gestaakt is. Werk nemers kennen echter voor beelden te over v$n grote fou ten die gemaakt zijn, zoals bij voorbeeld een man die Boeing „miljoenen" aan reparatie- werkzaamheden heeft gekost, omdat hij op de verkeerde plaatsen in de romp gaten had geboord. De leiding van Boeing voert aan dat een serie verbeterde systemen en uitvoerige nieuwe opleidingsprogramma's de kwaliteitsfouten, waardoor het bedrijf vorig voorjaar in een slecht daglicht kwam te staan, bijna heeft uitgebannen. Vorig jaar klaagden Japan Airlines, American Airlines, British Airways en andere grote klan ten over de ondeugdelijke kwaliteit van nieuwe 767's, zo als verkeerd aangesloten brandblusslangen, foute bedra ding van instrumenten en slecht bevestigde vleugels. Een bewindsman van British Airways schreef in februari van het vorig jaar aan Boeing dat het produktie-personeel onervaren was en „er niet van doordrongen scheen te zijn dat ze vliegtuigen bouwden waar bij elke fout een directe be dreiging van de veiligheid vormt". Op dit moment is Boeing in elk geval niet van plan het aantal lopende banden uit te breiden, ondanks het overvol le orderboek. Door de efficiën tie te verbeteren' en meer per soneel aan te nemen zal Boeing proberen de produktie op te voeren en zo aan de enorme vraag te kunnen vol doen. In plaats van veertien, zullen bijvoorbeeld zeventien 737's het meest verkochte type per maand worden af geleverd en vijf 747's in plaats van vier. De invloedrijke vakbond voor werktuigkundigen en ruimte vaart-personeel, waarbij de meeste werknemers zijn aan gesloten, heeft niets te klagen over de arbeidsvoorwaarden. De woordvoerder van de vak bond, Jack Daniel, was zelfs vol lof over het opleidingspro gramma en de enorme werk gelegenheid die de vliegtuig bouwer schept. Aan de andere kant voeren sommige bedrijfskundigen aan dat er constant druk wordt uitgeoefend om kosten te be sparen. In de vliegtuigindus trie heerst namelijk een felle concurrentiestrijd. Ondanks Boeings ogenschijnlijke bloei het record aantal opdrach ten en de hoge opbrengsten Piloten willen onderzoek SCHIPHOL De Ameri kaanse luchtvaartdienst FAA moet samen met vliegtuigfabrikant Boeing en de luchtvaartmaat schappijen nagaan of het bij de recente incidenten met Boeing-vliegtuigen om een trend gaat, of om toevalligheden die in nor male bedrijfsvoering kun nen voorkomen. Dat is de mening van Tj. Duursma, de voorzitter van de Ne derlandse Vereniging van Verkeersvliegers VNV. Duursma zei de berichten van de afgelopen weken over problemen met Boeings „zorgelijk" te vin den. Voor conclusies vond hij het echter te vroeg. „Die zullen uit dit onder zoek moeten komen. Ik wil eerst bewijzen zien". Duursma wees verder op het spanningsveld dat er naar zijn mening is tussen veiligheid en economie. Hij voorspelde dat als ge volg van de toenemende concurrentie tussen de luchtvaartmaatschappijen zouden de normen inzake onderhoud en inspectie mogelijk omlaag kunnen gaan. Deze liggen nu nog vrijwel overal boven het niveau van de overheids voorschriften. zijn de winstmarges gedurende de afgelopen tien jaar bijna ge halveerd. Als gevolg daarvan zijn de managers van Boeing bezorgd dat de maatschappij de middelen mist om onder zoek te doen en een nieuwe generatie vliegtuigen te ont wikkelen. CHARLES BREMNER (c) The Times, Londen (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De conserva tieven en de socialisten uit het Britse Lagerhuis zwij gen in alle talen over Charter 88, de nieuwe campagne voor een ge schreven grondwet. Zij beschouwen de Charter 88-actie als een van de vele Britse „progressieve" campagnes die onver wacht opduiken en na verloop van tijd vanzelf weer verdwijnen zonder iets te hebben opgebracht. In een reusachtige advertentie in het weekblad The Observer riep Charter 88, een informele vereniging van individuele personen, afgelopen zondag uit dat de tijd rijp is voor een heu se Britse constitutie. „Driehon derd jaar bewind van boven is genoeg", zegt Charter 88. „Ons land heeft een grondwet nodig die de democratische rechten duidelijk omschrijft". De politici van het Verenigd Koninkrijk vatten het begrip grondwet inderdaad tamelijk losjes op. Dit komt omdat de Britten geen grondwet hebben op papier. Spreken zij van hun constitutie dan bedoelen zij iets dat steunt op de inhoud van bepaalde decreten, het ge woonterecht en conventies. Het is een grondwet die vrij gemakkelijk kan worden ge wijzigd, ofwel door het parle ment dat daarvoor een nieuwe wet moet uitvaardigen, ofwel door middel van een gezamen lijke overeenkomst om bepaal de gewoontes te veranderen of af te schaffen. Al met al zijn de grondwettelijke rechten van de Britten dus verre van onaantastbaar. Hoe vaak That cher en haar ministers de per soonlijke vrijheid van hun me deburgers al aan banden heb ben gelegd, valt haast niet meer te tellen. „Gekozen dictatuur" Charter 88 pleit ook voor her vorming van het „ondeugdelij ke Britse kiesstelsel". Om de vier of vijf jaar kiezen 650 kiesdistricten elk een Lager huisafgevaardigde. Het zijn telkens de kandidaten met de meeste stemmen die winnen. Dit heeft tot gevolg dat de par tij die aan het bewind komt, in de parlementsverkiezingen niet noodzakelijk de meerder heid van de stemmen heeft be haald. Dat is onder meer het geval met het huidige bewind Thatcher. En toch kan deze conservatieve regering bogen op een meerderheid van zo'n 140 Lagerhuiszetels. Men zou haar dus „een gekozen dicta tuur" kunnen noemen. Het oneerlijke Britse kiessysteem heeft ook tot gevolg dat het aantal partijen in het parle ment strikt beperkt blijft. De noodzaak van een coalitie doet zich zelden voor. Voor de twee kleine politieke partijen in Groot-Brittannië is Charter 88 kennelijk geen be weging die snel voldoende wind in de zeilen zal krijgen om hen aan meer zetels te kunnen helpen. Zij kunnen hun doel alleen bereiken met de hulp van Thatchers conser vatieve regeringspartij en La bour, die uit vrije wil niet gauw iets zullen doen om de hekken te verhangen. Charter 88 kan alleen proberen de Britse openbare opinie te beïn vloeden, maar daar is meer voor nodig dan enkele duizen den handtekeningen van men sen die hoe dan ook niets zul len verliezen. BRUSSEL De meeste EG-landen hebben tijdens een bij eenkomst van de EG-ministers van buitenlandse zaken in Brussel laten weten, dat zij eind volgende maand op zeer hoog niveau vertegenwoordigd zullen zijn bij de begrafenis van de onlangs overleden Japanse keizer Hirohito. De mees te landen zullen hun staatshoofd, al dan niet van koninklijke bloede, naar Tokyo afvaardigen. Premier Lubbers verklaar de onlangs dat de Nederlandse delegatie naar Japan mede- afhankelijk is van de afvaardiging van andere Europese lan den. De kans is groot dat de Europese Commissie zich zal la ten vertegenwoordigen door twee Nederlanders: de nieuwe EG-cómmissaris voor buitenlandse betrekkingen, Frans An- driessen, en de permanente vertegenwoordiger van de EG in Tokyo, oud-premier Dries van Agt. rede de dool enslanj correspondent Kappl^ Rink Drost) Niet alleen van- vagtJWest-Duitsland, maar misdad- vanuit de DDR krijgt ie hulp bij de bouw de omstreden 'fabriek Rabta, waar volgens terse deskundigen dgassen en chemische •ens kunnen worden roduceerd. Dat staat in merikflieuwste editie van het h rekefctduitse weekblad Der echtshfegel ja hegens het blad bestaan er oeten doende bewijzen „dat ook zelf uimdere Duitse staat aan de toestas rige handel met chemische geledi savernietigingswapens lient". Voor die bewijzen itshof ■ond we en aboidi jsh dee Wadijept het blad zich op bin- ~'J'buitenlandse inlichtin- sten en op 'de verkla ringen van een vroegere luite nant van de Nationale Volk sarmee in de DDR, die nu in Darmstadt woont. Volgens Der Spiegel maak(te) de DDR voor de leveringen aan Libië gebruik van de dien sten van bemiddelaar Ishan Barbouti, een uitgeweken Ira kees met een Jordaans pas poort. Dat is dezelfde man die in de Bondsrepubliek als be middelaar is opgetreden tussen enerzijds Libië en anderzijds het Westduitse bedrijfsleven. De in de BRD verdwenen Bar bouti is door een televisieteam van het ZDF opgespoord in Londen, waar hij is onderge doken. In een tv-interview ontkende hij gisteren dat de fabriek die hij in Libië heeft helpen bouwen chemische wa pens kan produceren. Barbouti bevestigde dat hij veel zaken heeft gedaan met Imhausen- Chemie, in de persoon van de directeur Jtirgen Hippenstiehl- Imhausen. Die had in decem ber nog in alle toonaarden ont kend iets te maken te hebben gehad met de chemische fa briek in Rabta. Naar de mening van Der Spie gel speelt de DDR een belang rijke rol in de schemerwereld, waar gewerkt wordt aan de ontwikkeling van chemische wapens. Volgens een NAVO- publicatie uit 1985 zijn in de landen 'van het Warschau Pact al dertig jaar zo'n 15.000 we tenschapsmensen bezig met onderzoek voor c-wapens. In de DDR zijn drie bedrijven be kend, die zich hierop hebben toegelegd. Het blad heeft gesproken met een voormalige luitenant van het Oostduitse leger, die ge werkt heeft bij VEB Fluor- werke bij Pirna. De luitenant, Ulrich Bergemann, heeft blij- Libië zou inspectie toestaan LONDEN De Libische autoriteiten zouden bereid zijn onafhankelijke des kundigen de omstreden chemische fabriek bij Rab ta te laten inspecteren. Dat heeft een Britse delegatie verklaard, die een bezoek aan Libië heeft gebracht. De inspectie zou in maart kunnen gebeuren. Overi gens had de Britse delega tie gedacht een bezoek aan de fabriek te kunnen brengen. De Libische be langenbehartiger in Lon den had die indruk ge wekt. Maar eenmaal in Li bië, ging dat bezoek niei door. kens zijn verslag onder meer in het oosten van de Sovjetu nie oefeningen meegemaakt van gifgasaanvallen op nage bouwde Amerikaanse raketba- Kapitein Rob in China toestand wordt voor „De Vrijheid" echter steeds hache- want ongeveer twee uur na de ontvangst van het radiobe- breekt met een knal de manillatros en het schip ligt nu nog te gaachts voor één anker. Tot overmaat van ramp breekt ook nog dertieiWaterstag en vergeefs probeert Rob de mast extra te stagen, a. Dar de kracht van de storm is te groot en even later komt met ersonea gekraak de mast naar beneden en bijna op hetzelfde ogen- taking; bedelft een nieuwe vloedgolf „De Vrijheid". Dan breekt ook de ankerketting en nu maken de golven zich meester van het schip. Nu moet de kotter wel op de rotsen te pletter slaan en voor Rob blijft er dus niets anders over dan het schip te verla ten.... Een hoge golf en „De Vrijheid" zit op een rif. Rob grijpt Skip en springt overboord. Hij zal proberen het land te bereiken. Het is alsof hij achter zich een ruwe schaterlach uit het schip hoort opstijgen.... Slangen koning Kuala Lumpur een van zijn honderd cobra's voor. Hussein wil een nieuw „slangen record" vestigen door veertien dagen met zijn slangen in een ruimte te blijven. Als dat lukt, breekt hij zijn eigen record van negen dagen. FOTO: AP NEW DELHI De oppo sitie in India heeft het af treden geëist van premier Rajiv Gandhi, na de zware nederlagen die zijn partij geleden heeft bij parle mentsverkiezingen in de deelstaten Tamil Nadu, Mizoram, en Nagaland. Maar ook als Gandhi geen ge hoor geeft aan de oproep, re kent de oppositie erop dat de premier eind van dit jaar ver trekt. Uiterlijk december moeten nieuwe algemene ver kiezingen worden gehouden. De stembusstrijd van zondag gold als een laatste belangrijke graadmeter voor de populari- tei^van Rajiv Gandhi. Sinds 1984, het jaar waarin Ra jiv zijn vermoorde moeder als premier opvolgde, heeft Gand hi's Congrespartij keer op keer nederlagen moeten incasseren bij de regionale verkiezingen. Vorig jaar juni nog moest de Congres-I-Partii het zelfs af leggen in Allahabad, de stad waar Gandhi's familie van daan komt. De uitslagen vormen ook een directe aantasting van de posi tie van Gandhi. Toen hij zijn moeder opvolgde had hij zich nog nooit met de politiek inge laten, maar kreeg hij het voor deel van de twijfel. Maar nu heeft hij, mede als gevolg van corrputieschandalen binnen de regering, zijn krediet bij de be volking verspeeld. Turk gearresteerd wegens bemiddeling in nierverkoop ISTANBUL De Turkse po- litie heeft gisteren een man opgepakt die als bemiddelaar zou hebben opgetreden bij de verkoop van nieren. De orga nen zouden in een Brits parti culier ziekenhuis zijn gebruikt, zo zei de officier van justitie. De man werd opgepakt nadat zondag in een Turks televisie programma twee mensen had den toegegeven dat zij voor respectievelijk 11.000 en 6.500 gulden één van hun nieren aan hem verkocht hadden. In Turkije is het verboden orga nen voor commerciële doelein den beschikbaar te stellen. Verkopers, bemiddelaars en ontvangers riskeren een ge vangenisstraf van twee tot vier jaar. De man heeft inmid dels bekend. Het Londense ziekenhuis zegt van de hele zaak niets af te weten. De Britse regering gaat de zaak onderzoeken. ENIG IDEE HOE WE GEHANDICAPTEN KUNNEN HELPEN? ALS HET JE WAT 00ET. DOE DAN WAT. ROTTERDAM De Industriebond FNV gaat tijdens de komende cao-onderhandelingen in de chemische in dustrie meer de nadruk leggen op maatregelen ten be hoeve van het milieu. Per bedrijf moet er een milieu bedrijfsplan komen en de werknemers moeten infor matie over milieuaspecten krijgen. Verder moeten zij op het gebied van het milieu dezelfde rechten krijgen als op het terrein van de arbeidsomstandigheden. Dat betreft bijvoorbeeld het recht deskundigen zelfstandig om advies te vragen en werkweigering bij gevaarlijke omstandigheden, met onafhankelijke toetsing achteraf. Deze eisen kwamen naar voren uit een enquête die de Industrie bond heeft gehouden onder werknemers in twintig chemische bedrijven, voornamelijk in de regio Rijnmond. Er werden ook i.'ct-leden ondervraagd. De werknemers vinden overigens dat hun eigen bedrijf een goed milieubeleid voert. Zij menen echter ook dat er meer aan gedaan kan worden en dat de vakbonden daarin een taak hebben.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5