Voorbeelden stimuleren vrouwelijke studenten" Dagje allee Bonden lopen zich warm Alleen PvdA houdt vast aan toeslag voor alleenstaanden pag' binnenland 141 Werkloze jongeren tot studeren verplichten T>!> HOOFDDOCENT MR. JENNY GOLDSCHMIDT: Pas narcose na contante betaling oude rekening CeidaeSowuwt DINSDAG 24 JANUARI 1989 PAGINA 3 :hte er grol tenet t<x -id gee barstin ingwe] ;t te Q J kent. anwezi enterei met tste tiji or het be\ en beeft t s beri( ze ma; ingeb ins iet uit opniei en van g aatste dat o en. En Satan' Prakl Waan 1 en j »k of ui }addaf en bische ku s zijn si imogel ntie he aakt, d op het icteriën enl de vij t tyfuj hun t^ ikaans el nooi ig in 2 ns. Da en Lad gwees\ biowai igingej ook| Doe-het- zelf-test Staatssecretaris Dees (volksgezondheid) gaat onderzoeken of er een wettelijke regeling nodig is voor zogenaamde ..di agnostische kits", waar mee patiënten of apothe kers zelf een ziekte kun nen vaststellen. Het Utrechtse bedrijf ABC-Di- agnostica is van plan de kit op de markt te bren gen. Hier toont een me dewerkster enige tests voor onder meer suiker ziekte, alcohol- en cocaï negebruik en zwanger schap. F0T0; ANP PLEIDOOI VAN MINISTER DEETMAN: HILVERSUM Jonge ren die langer dan een half jaar zonder werk zijn, zouden alleen een uitke ring moeten krijgen als zij scholing volgen. Hun uit kering zou moeten wor den verlaagd tot het ni veau van de studiebeurs. Dit pleidooi hield onder wijsminister Deetman gis teren voor de AVRO-tele- Hij vindt dat jongeren óf moeten werken óf op welk ni veau dan ook scholing moeten volgen. Daarmee verwerven zij een gunstiger positie op de arbeidsmarkt, aldus de be windsman. Deetman volgt met zijn idee over verlaging van de uitke ring voor werkloze jongeren tot 27 jaar het kabinetsplan dat vorig jaar werd ontvouwd. Alle uitwonende jongeren zou den volgens dat plan in uitke ring teruggaan van rond de duizend gulden naar 730 gul den. De thuiswonende jonge ren zien hun uitkering dan da len tot 390 gulden. Het kabinet wil hen zo prikkelen om een baan te zoeken. Het kabinet heeft aan het ont vangen van dit geld jgeen voorwaarde voor scholing ver bonden maar Deetman wil dat wel. Hij voegt daar nog aan toe dat de jongere niet volstrekt vrij is in de keus van scholing. Hij vindt dat bekeken moet worden welke banen er nood zakelijk zijn. Zijn oogmerk, zo zei hij, is niet bezuinigen. Onderzoeker Meijers van de Rijksuniversiteit Leiden vindt dat Deetman een merkwaardi ge omkering van redenering hanteert. Het lage opleidings niveau veroorzaakt geen werkloosheid, werkloosheid is een structureel probleem, zo zei hij. Zelfs mèt scholing komt een groot aantal werklo ze jongeren niet aan de bak, zo zei hij. Zeldzame variant van nekkramp DEVENTER Een 4-jang jongetje uit Deventer is afgelo pen weekeinde aan een acute zware bloedvergiftiging over leden, veroorzaakt door een bacterie die normaal gespro ken nekkramp tot gevolg heeft. Volgens de Districts Ge zondheidsdienst (DGD) in De venter gaat het om een zeer zeldzame variant van nek kramp. De ziekte openbaarde zich zaterdagochtend doordat de jongen hoge koorts kreeg. Behandeling met een antibioti cum had geen effect. Na enke le uren overleed de jongen. LEIDEN „Op onze juri dische faculteit tref je on der de dertig hoogleraren geen enkele vrouw aan. Vrouwelijke studenten worden door dit perspec tief afgeschrikt om te kie zen voor een carrière bin nen het hoger en weten schappelijk onderwijs". Mr. Jenny Goldschmidt spreekt uit ervaring: zij is zelf hoofddocent staats- en be stuursrecht aan de universiteit van Leiden en lid van de Emancipatieraad. Vanuit die betrokkenheid verzorgde zij daarom vandaag op het con gres „Tussen in- en uitstroom" een inleiding over de planning van de studieloopbaan van vrouwelijke studenten in het hoger onderwijs. Op de Nederlandse teiten stromen steeds jonge kiezen meestal voor die studie richtingen waarin vrouwen al tijd al terecht kwamen: ge neeskunde, farmacie en talen. Als arts, apotheker of lerares zijn er genoeg kansen op de arbeidsmarkt. Mevrouw Goldschmidt: „Op zich is het verheugend dat er steeds meer meisjes gaan studeren, maar het is verontrustend dat ze vooral voor de typische „vrou wenstudies" kiezen. Die keuze wordt vooral in de schoolpe riode meegegeven. Een groot aantal meisjes heeft bij de in vulling van het vakkenpakket de mogelijkheid van een tech nische studie al afgesloten". Ze benadrukt de rol die docen ten daarin spelen. „Nog steeds is de sfeer bepalend of een meisje iets in een b-vak ziet. Hoe vaak wordt een meisje niet afgescheept met de op merking „ga maar naar huis", als ze een natuurkundevraag stuk niet begrijpt. Meisjes krij gen ook eerder het advies om te stoppen met een b-oplei- ding. Ik denk dat training van docenten op dit punt noodza kelijk is". Daarnaast drukt de samenle ving meisjes nog altijd in de bekende vrouwenberoepen. Meisjes zien vrouwen in die beroepen werken en nemen hen als voorbeeld. Ook in hui ze Goldschmidt is dat feno meen bekend. „Ik merkte het ook aan mijn eigen dochter die, hoewel ze opgroeit in een omgeving waar vrouwen wer ken in niet-specifieke vrou wenberoepen, graag verpleeg ster wilde worden „omdat ze een meisje was". Kinderen pikken dat heel snel op". Stationschef Als voorbeeld van hoe het an ders kan, noemt mr. Goldsc hmidt de Nederlandse Spoor wegen. „In een korte tijd zijn we eraan gewend geraakt dat heeft een belangrijke signaal functie voor kinderen, want zij willen graag worden wat ze zien. Zoiets zie je ook op de universiteiten. Het carrière perspectief is voor de meeste vrouwen volstrekt onaantrek kelijk. Daarom is het zo be langrijk dat er voorrang wordt gegeven aan vrouwen: positie ve discriminatie. Een goed voorbeeld is derol van de vrouw in de geschiedenis. Het is nog niet zo lang geleden dat de geschiedenis alleen maar bestond uit veldslagen. Nu zie je steeds meer aandacht ko men voor de rol van vrouwen in historische processen. Voor veel vrouwelijke studenten is het volgen van vrouwenstu dies een stimulans om te stu deren. Ze krijgen meer be langstelling: ze kunnen zich beter inleven in het onder werp. Het aantal uitvallers wordt daardoor lager". Voordat meisjes de universitei ten bezoeken, moeten ze een hoge drempel over. Zeker als ze geïnteresseerd zijn in tech nische vakken. Al bij de voor lichtingsdagen worden de meeste meisjes afgeschrikt door de presentatie. Onder zoek leert dat ze exacte infor matie willen hebben over wat hun te wachten staat. Verder is duidelijk geworden dat meisjes meer behoefte aan contact met hun docenten heb ben. Ze blijken ook anders te gen de stof aan te kijken dan hun mannelijke collega's; vooral de maatschappelijke consequenties van de techniek die ze leren, willen ze onder ogen zien. Goldschmidt ziet gelukkig veranderingen in de benade ring van meisjes: „Je ziet dat er aparte voorlichtingsdagen voor hen worden georgani seerd. Op die wijze zien ze on middellijk hoe groot ze als minderheid zijn. Maar op de universiteiten worden de pro blemen van die minderheid Mr. Jenny Goldschmidt: „Hoe vaak wordt een meisje niet afgescheept met de opmerking „ga maar naar huis", als ze een natuurkundevraagstuk niet begrijpt". foto: wim van noort nog steeds onderschat". Voor de positie van vr in de universitaire wereld valt nog veel te doen. Goldschmidt: „Ik zou me kunnen voorstel len dat vanuit het ministerie van onderwijs harde eisen worden gesteld aan bijvoor beeld het betrekken van vrou wen in onderzoeksprogram ma's. Of aan het aantal vrou wen dat in hoge functies moet werken. Maar op dit punt merken de universiteiten wei nig van enige bemoeizucht van Deetman". Op 1 februari verhuist me vrouw Goldschmidt naar de universiteit van Utrecht, waar ze de eerste juridische hoofd docent wordt die de leerop dracht vrouwenstudies tot taakgebied krijgt. Over de nieuwe functie zegt ze: „Ik ben veel onzekerder dan vroe ger bij een nieuwe baan. Toen dacht ik vaak dat er ook slech te mannelijke hoofddocenten waren en dat ik in het slecht ste geval niet echt zou opval len. Nu moet ik het beter doen of in elk geval even goed als al die andere vrouwen die derge lijke leeropdrachten hebben". Zelf combineert Goldschmidt haar universitai re carrière met een gezin. „Gelukkig denkt mijn man er eender over, dus zijn er weinig problemen. We hebben wel een bepaald rollenpatroon: ik kook meestal, maar hij heeft de afgelopen twee jaar het huis opgeknapt terwijl ik toe keek". Bij deze uitleg kan ze een lach niet onderdrukken, want het bevestigt enigszins een typische man-vrouwver- houding. LUCAS BOLSIUS tijd gj t hele voortvj beteï is, in I wapej de wj en (ondanlj Ie of dal zijn! (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De PvdA wil dat in het nieuwe fis cale systeem een, welis waar beperkte, alleen- staandentoeslag blijft gel den. Daarvoor heeft de PvdA 500 miljoen gulden over. Maar minister Ru- ding en staatssecretaris Koning van financiën wil len hier absoluut niets van weten. Zij vinden dat de Kamer het inkomensverlies van laag be taalde alleenstaanden moet ac cepteren. „Ruding noemt een achteruitgang van zestig gul den niet dramatisch. Daarvan neem ik afstand",zei PvdA- woordvoerder Vermeend. „Kennelijk geeft het financiële aspect de doorslag voor de re gering". Het CDA stapte- af van de eerder aangekondigde bejaar denaftrek van duizend gulden omdat deze fractie toch meer ziet in een verhoging van de aftrekmogelijkheden voor be jaarden en arbeidsongeschik ten in de buitengewone las- tensfeer (kosten die alleen door deze groepen worden ge maakt). Dit idee, in feite aan gedragen door de PvdA, werd halverwege de vergadering plotseling door het kabinet ge presenteerd als wijziging op het originele wetsvoorstel. De standaard-aftrek buitengewo ne lasten voor bejaarden en arbeidsongeschikten wordt verhoogd van 500 naar 750 gulden voor ongehuwden en van 1000 naar 1500 gulden voor gehuwden. De bewindslieden van finan ciën waren niet enthousiast over de meeste wijzingsvoor- stellen van de Kamer. Zij zul len zich echter niet meer ver zetten tegen een lagere drem- Minister Ruding van financiën in gedachten verzonken tijdens de commissievergadering wetsvoorstellen „Oort". f pel voor de aftrek van ziekte kosten en ruimere aftrekmo gelijkheden voor dieetkosten en kosten voor ziekenbezoek. Wel stelde Ruding zich vier kant tegen de door CDA ge wenste verhoging van de af- foto: anp trek (van 44 naar 55 cent per genen die een T-biljet invullen kilometer) voor het gebruik omdat zij over een jaar te veel van de privé-auto voor zakelij- belasting hebben betaald krij- ke doeleinden. Voorts kwam gen deze terug boven 350 gul- Ruding met een compromis- den (dit was 400 gulden). De voorstel voor de teruggave van Kamer wil die grens op 300 te veel betaalde belasting: de- gulden vastleggen. DEN HAAG Het was gisteren een dagje „alleen- staan" in de Kamer. Terwijl de uitgebreide com missievergadering over de wetsvoorstellen „Oort" een flinke vertraging opliep door de discussie over het al dan niet invoeren van een finan ciële tegemoetkoming aan al leenstaanden, voerden de be langengroeperingen een uitge breide lobby in de wandelgan gen. De PvdA was feitelijk ook een alleenstaande door de vlotte samenwerking van van CDA en VVD. Het Platform van Landelijke Organisaties voor Alleenstaan den (PLOA) mobiliseerde de pers met de mededeling dat de VVD was gezwicht voor een dreigement van de coalitie partner. Het CDA zou de VVD onder neus hebben gewreven dat de extra belastingverlaging voor de middeninkomens op de tocht zou komen te staan als de liberalen wat de alleen staanden betreft met de PvdA in zee zouden gaan. Het PLOA hekelde de VVD, die de libe rale principes zou hebben ver kwanseld. Uiteraard gingen beide fracties niet op deze be schuldiging in en hielden zij het erop dat de standpunten het resultaat zijn van zakelijke overwegingen. Een paar uur na de persconfe rentie van het PLOA gebeur de er iets merkwaardigs: in de zee van wijzigingsvoorstellen en pogingen van de fracties voor hun plannetjes een meer derheid te krijgen, ging het CDA plotseling akkoord met de overgangsregeling die de VVD had bedacht. Daarmee werd de bodem weggeslagen onder het PvdA-plan voor het behoud van een beperkte vorm van een alleenstaanden- toeslag. Antipathie De PvdA had al diep in het stof gebeten door de toeslag te beperken tot alleenstaanden die aantoonbaar een zelfstan dige woonruimte hebben. Vol gens de PvdA is dit gemakke lijk te controleren bij de bur gerlijke stand. Met dit argu ment hoopte de PvdA de be zwaren bij de VVD weg te ne men tegen een oncontroleer bare en dus fraudegevoelige regeling. Maar toen De Grave nog eens de antipathie van het kabinet had aangehoord, bleef hij bij zijn voorstel voor een overgangsregeling. Even later zei CDA-woordvoerder Van Amelsvoort in de wandelgan gen dat hij wel enige sympa thie koesterde voor het VVD- plan. Nog geen uur later had hij het voorstel van zijn libera le collega De Grave onderte kend. De irritatie bij de PvdA uitte zich tegen elven, toen de ver gadering bijna twaalf uur aan de gang was. De sociaaldemo craat Kombrink vond het zeer vreemd dat het CDA plotse ling afzag van de speciale be jaarden-aftrek. Hij vermoedde een politiek spelletje tussen kabinet en CDA, omdat minis ter Ruding tijdens het debat onverwachts met een nota van wijziging was gekomen, die het mogelijk maakt dat de be jaarden en arbeidsongeschik ten een hogere vaste aftrek hebben voor buitengewone lasten. Dit idee was oorspron kelijk afkomstig van... de PvdA. „Het CDA stond vorige week op de trom te roffelen met een extraatje voor bejaarden", al dus Kombrink. „Daar horen hadden dit voorstel nota bene als eersten willen ondersteu nen. Ik vind het niet passend in de normale gang van zaken dat de PvdA weer is gepas seerd. Ruding heeft zich te zeer tot een politiek spelletje laten verleiden". Ruding ont kende dit. „Deze conclusie is niet rechtvaardig", reageerde de minister. „Ik heb me niet voor een karretje laten span nen. Ik wilde met de nota van wijziging juist de parlementai re behandeling bespoedigen". Kombrink en zijn fractiege noot Vermeend keken echter uiterst ongelukkig; de „truc" met de alleenstaanden en de bejaarden zette de PvdA wéér een stap verder van CDA en VVD. ROB SEBES (ADVERTENTIE) ALVAST ÉÉN AVOND NAAR INDONESIË Kleurrijke reisinformatie Boeiende diapresentatie WIETEKE VAN DORT Ais Lawa-Lata Indonesische dansgroep Aanvang 20.15 uur. Entree 10.- Inlichtingen en reserveringen: 070-959856 SOC-REIZEN OVERZEE Nederlands oudste Indonesië-specialist Ook vestiging in Den Haag. Noordeinde 146, 070-469723 Ud Garantiefonds/ANVR Vraag onze brochures DELFZIJL Een 36-jarige patiënte uit. Uithuizen heeft giste ren in het Delfzicht-ziekenhuis in Delfzijl een achterstallige re kening contant moeten betalen om vandaag geopereerd te kun nen worden. De anesthesist wilde haar niet behandelen voordat hij er zeker van was dat de patiënte een rekening van 170 gul den uit juni 1988 had voldaan. De patiënte had dat, ondanks drie aanmaningen en de dreigende bemoeienis van een incasso-bu reau, nog altijd niet gedaan. Omdat het niet om een spoedeisende operatie ging, wilde de anesthesist die zaak gisteren opgehelderd zien alvorens hij de patiënte onder narcose zou brengen. Daarop kwam de patiënte binnen twee uur met het contante bedrag op de proppen, waar na de operatie vandaag gewoon (en geslaagd) kon plaatsvinden. De echtgenoot van de patiënte heeft zich bij de directie van het Delfzicht-ziekenhuis beklaagd. Directeur-geneesheer Nederveen meent dat de anesthesist correct heeft gehandeld. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 e en 15.00 uur, telefoon 071-12.22.48 en u nabezorgd. DE KNOLLEN UTRECHT De indus trie- en bouwbonden van FNV en CNV lopen zich warm voor acties in res pectievelijk de metaalnij verheid en de bouw. Dis trictsbestuurders van de vier bonden bezoeken ge zamenlijk bouwwerken om de werknemers te in formeren over de vastge lopen cao-onderhandelin gen in de bouw (250.000 werknemers) en de actie bereidheid te peilen. De industriebonden doen mee aan de informatiecampagne vanwege de cv-monteurs, in stallateurs en loodgieters die bij de bouwwerken betrokken zijn. De Industriebond FNV bezocht verder 23 metaalnij- verheidbedrijven (garages en installatiebedrijven) in de Rijnmond en, op carnavaleske wijze, Zuid-Limburg. Weliswaar is voor morgen nog een onderhandelingsronde over de cao-metaalnijverheid (270.000 werknemers) voor zien, maar de verwachtingen over een wijziging van het standpunt van de werkgevers zijn niet hoog gespannen. De werkgevers in de metaalnij^, verheid beschouwen de nullijn als maatstaf voor de nieuwe cao, terwijl er volgens de bon den genoeg ruimte is voor loonsverhogingen en maatre gelen om de herverdeling van arbeid voort te zetten. De bouwbonden willen op vrijdag U februari een lande lijke actiedag organiseren om de werkgevers tot andere ge dachten te brengen. Breek punt van de onderhandelingen is de vormgeving van de ar beidstijdverkorting. De actiebereidheid bij de werknemers in de bouw is groot. Dat wordt mede veroor zaakt door het gezamenlijk op trekken van de Industrie- en Bouwbonden. De werknemers ervaren dat als een positieve zaak. Uit een opinie-onderzoek in opdracht van de Industriebond FNV blijkt dat een meerder heid van de vijfhonderd on dervraagde Nederlanders de voorstellen van de werkgevers onredelijk vinden. Het voeren van acties (werkonderbrekin gen en eventueel later stakin gen) kan ook op de sympathie van een meerderheid rekenen. Vooral het voorstel van de werkgevers om werknemers bij ziekte twee atv- of vakan tiedagen te laten inleveren, wordt onredelijk gevonden (75%). Eén op de tien lessen valt uit DEN HAAG Eén op de tien lessen in het voortge zet onderwijs is in het sei zoen 1987-1988 uitgeval len. Op sommige* scholen is zelfs een kwart of de helft van de lessen ver vallen. De onderwijsin spectie meent dat hierdoor de kleine criminaliteit toeneemt: veel scholieren zwerven over straat als z€ vrij hebben. Dat blijkt uit een nog niet af; gerond en gepubliceerd rap port aan de hand van eer steekproef op 250 scholen. D< voorlopige uitkomsten bevesti gen de stroom berichten die dt laatste tijd vanuit de onder wijswereld is gekomen. De uitval van lessen word voor een kwart veroorzaak door ziekte van leraren. Vol gens het Nederlands Genoot schap van Leraren (NGL komt dit doordat de werkbe lasting voor leraren veel ti hoog is. Verder worden lessei geannuleerd voor vergaderin gen. niet vervulde vacatures sportdagen en excursies. Al leraren niet zo veel hadden in gevallen voor hun collega's zou de lesuitval niet 9,2% maa 12,7% zijn.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3