„Televisie heeft rol godsdienst overgenomen a kerk wereld beroepingen Bluyssen: privatisering geloof ernstige handicap Patriarch Pimen kandidaat voor Opperste Sovjet brieven van lezers £cidóc(2otiAar t GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CeidóeSouuMtt DINSDAG 24 JANUARI 1989 PAGI BIT Doe zelf Staat (volks ondei wette is voi agnoi mee kers nen Utree agno kit o| gen. de we voor ziektf nege schai Christelijke gijzelaars op Filipijnen vrij MARAWI Negen christenen die een week door een groep islamieten in gijzeling zijn gehouden, zijn na een schermutse ling met de ontvoerders door het Filipijnse leger bevrijd. Zij zijn ongedeerd, zo is gisteren uit kringen van het leger verno men. Of de negen medewerkers en studenten van de universi teit van Mindanao zijn bevrijd zonder dat er een losgeld is be taald, is onduidelijk. Het leger ontkent dit, maar andere bron nen zeggen dat aan de islamieten een losgeld van 100.000 peso (ongeveer 9500 gulden) is betaald. De gijzelaars maakten deel uit van een groep van twaalf personen die 15 januari van de campus van de universiteit werden ontvoerd. Tweede huwelijk Borg krijgt niet de zegen van Rome STOCKHOLM Het tweede huwelijk van de voormalige Zweedse tennisser Björn Borg krijgt niet de zegen van de rooms-katholieke kerk. De vijfvoudige Wimbledon winnaar, die is gescheiden van de Roemeense tennister Mariana Simo- nescu, was van plan om op 26 februari in Milaan met een Grieks-orthodoxe plechtigheid opnieuw in de echt te worden verbonden met de Italiaanse zangeres Loredana Berte. Een zegsman van Borg verklaarde maandag dat beide aanstaande echtelieden geschokt zijn door het kerkelijke verbod. Hij liet in het midden of zij nu genoegen zullen nemen met een burgerlij ke huwelijksvoltrekking. Wat zich geven kan, zal zich aan het eind aan de liefde geven. Bisschoppen VS moeten beter evangeliseren VATICAANSTAD De evangelisering van de Vere nigde Staten in deze tijd is het onderwerp van het overleg tussen het Vaticaan en de bis schoppen van de Verenigde Staten dat van 8 tot en met 11 maart in Vaticaanstad plaats heeft. Dat blijkt uit een brief van paus Johannes Paulus II aan de bisschoppen. De paus wil in het overleg vooral de nadruk leggen op de rol van de bisschoppen als verkondi gers van het geloof in de hui dige cultuur. Hij hoopt samen met de bisschoppen „een werkbare pastorale visie op het bisschopsambt" te ontwik kelen. In deze visie moeten de aan sporingen van het Evangelie en de „absolute prioriteiten in het leven van de kerk van nu" worden verwerkt, zo schrijft de paus. Hij onder streept dat terdege rekening moet worden gehouden met het appèl van het Tweede Va ticaans Concilie tot hervor ming en vernieuwing van de RK Kerk. De voorzitter van de Ameri kaanse RK bisschoppenconfe rentie, aartsbisschop John May, maakte in november vo rig jaar bekend dat de paus had ingestemd met een bij eenkomst met de bisschoppen in het Vaticaan. De Ameri kaanse bisschoppen dringen al sinds 1986 op zo'n overleg aan. De aanleiding was toen de maatregelen tegen aarts bisschop Raymond Hunthau- sen van Seattle die door het Vaticaan werd beschuldigd van afwijkende opvattingen over homoseksualiteit en echtscheiding. Voor de derde keer worden onder deze paus alle bisschop pen van een land voor top- overleg naar Rome geroepen. Eerder vergaderden de Ne derlandse bisschoppen (janua ri 1980) en hun Braziliaanse collega's (maart 1986) in het Vaticaan. HERVORMDE KERK: Meer aandacht positie vrouw LEIDSCHENDAM Het moderamen (bestuur) van de synode van de Nederlandse Hervormde Kerk heeft alle organen van bijstand en de provinciale kerkvergaderin gen opnieuw de toetsingslijst ten behoeve van deelneming van vrouXven in de kerk. toe gestuurd. Door middel van deze lijst, die is opgesteld door de sectie 'De vrouw in Kerk en Samenleving' van de Raad van Kerken in Nederland, kunnen de kerken en kerke lijke organen nagaan of zij voldoende doen om vrouwen bij het kerkelijk werk te be trekken. Het synodebestuur zond de toetsingslijst al in 1984 aan de organen van bij stand en de provinciale kerk vergaderingen. Een aangepas te versie ging in 1985 naar de kerkeraden en predikanten. De aanbevelingen van de oe cumenische vrouwensynode, die in augustus 1987 in Drie bergen werd gehouden, brachten het bestuur ertoe op nieuw aandacht te vragen voor de vragen die er leven over de positie van vrouwen in de hervormde kerk. „Het blijkt telkens weer dat de plaats en de deelname van vrouwen in de kerkelijke ar beid verbetering behoeft", al dus het synodebestuur. Nederlands Hervormde Kerk Beroepen te Dinteloord A. Talsma te Veenendaal; te Vriezenveen K.F.W. Borsje te Eethen en Drongelen; te Wouterswoude W. Pieters te Gene- muiden; te Oude en Nieuwe Niedorp mw.M.W. Schiereck-Visser, kandi daat te Alkmaar, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Drachten J. Dijk stra te Langweer. Bedankt voor Rotterdam-Zuid C.M. Buljs te Gameren; voor Zevenhulzen (Gr.) J. de Goei te Haskerhorne-Ou- dehaske. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Pernis mw. drs. ing. A. van Delft te Koudum. - Nederlandse Gereformeerde Ker- WERELDRAAD VERGADERT OVER MEDIABELEID KAMPEN De rol van de televisie in de huidige maatschappij is vergelijk baar met de vroegere functie van godsdienst. Was het voorheen nog de kerk, die de normen en waarden voor de samen leving aangaf, tegen woordig is de televisie normerend. En werd vroeger het wereldbeeld nog bepaald door de preek van de dominee, nu is. iets pas waar, als het op het beeldscherm is ge weest. IKON-direkteur Wim Koole gaf gisteren als gast van de communicatiecommissie van de Wereldraad van Kerken zijn visie op de positie van te levisie in de samenleving. De commissie is de hele week in de Theologische Universiteit van Kampen bij elkaar, om het beleid voor de afdeling communicatie van de Wereld raad voor de komende jaren uit te stippelen. De commissieleden zoeken een concreet antwoord op de vraag hoe de afdeling, die zich bezig houdt met de ver spreiding van het evangelie, via de media, zich binnen de IKON-directeur Wim Koole foto: pr huidige ontwikkelingen moet opstellen. Gisteren echter werden meer vragen opgeroe pen dan beantwoord tijdens een workshop waarin deskun digen de balans opmaakten. Als eerste schetste de coördi nator van godsdienstige pro gramma's in Groot-Brittanië, Eric Shegog, een beeld van de ontwikkelingen, die op dit moment in de moderne com municatietechnologie gaande zijn. Hij wees vooral op de scheve verhouding die bestaat tussen de westerse wereld en de ontwikkelingslanden. Ter wijl in de Derde Wereld nau welijks communicatiemidde len voor handen zijn, zijn de ontwikkelde landen bijna verzadigd. Nederland bijvoor beeld is al voor ongeveer tachtig procent bekabeld, waardoor het aanbod van pro- grammas zeer groot is. Mediagiganten Dat aanbod is echter onderhe vig aan de internationale ten dens van commercialisering, terwijl tegelijkertijd de media in handen komen van een klein groepje mensen, zoals de beide mediagiganten Murdoch en Maxwell. „De technische kwaliteit wordt steeds beter, maar de inhoudelijke kwali teit gaat achteruit", was de boodschap van Shegog, „om dat commercialisering nu een maal aanpassing aan een groot publiek vergt". Deze ontwikkelingen mogen er volgens IKON-direkteur Wim Koole niet toe leiden, dat de Wereldraad van Ker ken zich volledig van de com merciële televisie gaat afwen den. „We moeten niet alleen kritiek uitoefenen, maar er vooral bij betrokken blijven en ons niet laten wegduwen", „Wereldwijd computersysteem kerken nodig" KAMPEN Wie de econo- mische macht heeft, bezit de mogelijkheid door middel van moderne communicatiemid delen de informatievoorzie ning ter hand te nemen. Wat dat betreft is het voor de ker ken moeilijk concurreren. De kerken in de Derde Wereld komen heleméal achteraan. De kerken, die lid zijn van de Wereldraad, zouden daarom hun technologie moeten de len; alle lid-kerken zouden bij voorbeeld via een computer systeem met elkaar verbon den kunnen worden. Dit idee opperde Jan H. Kok, directeur van de afdeling communicatoe van de We reldraad in Genève. De sug gestie kwam aan de orde bij de vraag hoe de kerken kun nen inspelen op de snelle technologische ontwikkelin gen. betoogde hij. Op welke ma nier dat moet gebeuren, zal deze week tijdens de vergade ring worden bepaald. (Door Henk Jan Karsten) Bisschop Bluyssen foto: anp DEN BOSCH De tendens van deze tijd om het geloof als iets zeer individueels te be schouwen, is volgens oud-bis schop Bluyssen van Den Bosch een ernstige handicap voor een goed verstaan van de Kerk en het Rijk Gods. In de verkondiging moet daarom „prudent maar duidelijk" te gen deze privatisering van het geloof worden ingegaan. Bluyssen schrijft dit in het ar tikel 'Na de grote kerkverla ting', dat is opgenomen in het boek 'De vele wegen en de ene weg' (uitgeverij Arbor). Het artikel is het enige nieu we stuk in het boek, dat ver der herderlijke brieven en an dere documenten bevat uit de tijd dat Bluyssen bisschop was van Den Bosch (1966-1984). Hij moest indertijd om ge zondheidsredenen zijn functie neerleggen. Thema van Bluyssens artikel is de houding van jongeren te genover het geloof en het ker kelijk instituut. Het woord kerkverlating acht Bluyssen overigens in verband met jon geren niet zo geschikt, omdat jongeren nog aan het begin staan van „een tastend zoeken naar God" en men daarom moeilijk kan spreken van een „verlaten" van God en kerk. Bluyssen wijst erop dat jonge ren regels van een kerk pas gezag zullen toekennen, als zij zelf voor de kerk hebben ge kozen. „Geloof op gezag van anderen gaat niet zomaar. Dat gezag zelf zal eerst in vrijheid geaccepteerd moeten zijn". In de verkondiging, de catechese en andere vormen van ge loofsoverdracht zullen kerke lijke leiders hiermee ernstig rekening moeten houden, al dus Bluyssen. Bluyssen ziet onder jongeren een tweeslachtige houding te genover kerk en geloof. Ener zijds lijken die op jongeren over (e komen als onbekend, mysterieus en niet overtui gend, anderzijds worden ze gezien als de vermoedelijke drager van een authentieke, rijke boodschap. Radio Vaticana profiteert van glasnost VATICAANSTAD Ook Radio Vaticana profiteert van het beleid van glasnost van de Russische partijleider Michail Gorbatsjov. De uitzendingen van het Vaticaanse radiosta tion, dat in 34 talen program ma's maakt, worden alleen nog in Bulgarije gestoord. Het is dan ook niet verbazingwek kend dat de algemeen direc teur van Radio Vaticana, pa ter Pasquale Borgomeo, het hervormingsbeleid van Gor batsjov prijst. „De dingen waarop wij tien tallen jaren lang hebben ge wacht, zien wij nu binnen maanden gebeuren", aldus Borgomeo. Rooms-katholie- ken in de Sovjetunie, die vooral in Litouwen te vinden zijn, durven nu in alle rust naar de programma's te luis teren en durven ook reacties naar het Vaticaan te sturen. Ook via casettes wordt nu de boodschap van het Vaticaan verspreid. Wordt het radiostation in Oost-Europa nauwelijks meer gestoord, in Italië is dat heel anders. De oorzaak daarvan ligt bij de particuliere zenders in het land. Het Italiaanse mi nisterie van posterijen heeft namelijk verzuimd de herver deling van de frequenties die de Internationale Unie voor Telecommunicatie in 1984 overeenkwam, in Italië met bindende wettelijke maatre gelen in te voeren. En zo kan het voorkomen dat een uit zending van Radio Vaticana zo wordt gestoord door een communistische particuliere zender dat ze doet denken aan een wedloop tussen Dom Camillo en de communisti sche burgemeester Don Pep- pone. Prof. Honée nieuwe rector KTUA AMSTERDAM Prof.dr. E.M.V.M. Honée is benoemd tot rector van de Katholieke Theologische Universiteit Amsterdam (KTUA). Hij is de eerste rector van de KTUA die geen priester is. Honée volgt prof.dr. P.G. van Hooy- donk op. Honée (54) studeerde geschiedenis in Nijmegen, Rome en Mainz. Hij is ver bonden geweest aan de facul teit der letteren en later de theologische faculteit van de Katholieke Universiteit te Nijmegen. Sinds 1982 is Ho née hoogleraar kerkgeschie denis aan de KTUA. Zijn pu- blikatiés hebben vooral be trekking op de Hervorming in de zestiende eeuw. KAMPEN/MOSKOU Het hoofd van de Rus- sisch-Orthodoxe Kerk, patriarch Pimen, is een van de twee geestelijken die kandidaat zijn bij de verkiezingen voor de Op perste Sovjet, het parle ment van de Sovjetunie. De andere kandidaat is metropoliet Pitirim van Volokolamsk en Joeriev, hoofd van de communica tieafdeling van de Rus- sisch-Orthodoxe Kerk. Dat heeft Pitirim gisteren meegedeeld tijdens een bij eenkomst te Kampen van de commissie communicatie van de Wereldraad van Kerken. Patriarch Pimen is als kandidaat voorgesteld door het Sovjetvredescomité en het Sovjetcomité voor de bescherming van het mense lijk leven. Metropoliet Piti rim heeft zijn kandidatuur te danken aan de sectie filo sofie van het cultureel fonds van de Sovjetunie. Pitirim noemde de kans dat hij ge kozen zou worden 50 pro cent. Een medewerker sprak echter van 100 pro cent. Deze kandidaatstelling is volgens Pitirim een voor beeld van de nieuwe relatie tussen kerk en staat in de Sovjetunie. Deze kwam Patriarch Pimen reeds vorig jaai; tot uiting tijdens de viering van het duizendjarig bestaan van het christendom in Rusland, waaraan de staat haar mede werking heeft verleend. Hoewel de nieuwe gods dienstwetten nog niet zijn aangenomen, grijpt de poli tieke rol die de Russisch-Or- thodoxe Kerk gaat spelen, hierop reeds vooruit, aldus Pitirim. Hij verwees naar de opmer kingen die Gorbatsjov vorig jaar maakte tijdens de top ontmoeting met patriarch Pimen. Hij wees er toen op dat christenen en commu nisten een gemeenschappe lijke geschiedenis, hetzelfde vaderland en dezelfde toe komst hebben. In deze geest zal de toekomstige relatie tussen kerk en staat in de Sovjetunie zich ontwikke len, aldus Pitirim. De kerk hoopt dat de nieu we wetten, die de oude uit de tijd van Stalin moeten vervangen, de kerk een ei gen juridische status geven. De nieuwe kerkorde die vo rig jaar door de Russisch- Orthodoxe kerk werd aan genomen, is hier al op geba seerd. Papierschaarste Dat ondanks glasnost en pe restrojka nog niet alles koek en ei is, bleek uit een mede deling van Pitirim over het drukken van bijbels. De Russisch-Orthodoxe kerk lijdt onder papierschaarste en bezit nog steeds geen ei gen drukkerij. Momenteel wordt in Finland uit Rus sisch hout papier gemaakt. Vorig jaar liet de Russisch- Orthodoxe Kerk een staats drukkerij 100.000 exempla ren van de bijbel drukken. Uit het buitenland komen meer dan een miljoen bij bels. „Deze hulp van oecu menische broeders is voor ons van groot belang en zal dat nog lang blijven", aldus Pitirim. Het doel van zijn kerk is in elk Russisch huis ëen bijbel. Momenteel is in maar een op de duizend hui zen een bijbel te vinden. De Westduitse hoogleraar dr. Adolf Hampel noemde het vorig jaar tijdens een bij eenkomst van Pax Christi de pech van het Russische christendom, dat het afkom stig is uit Byzantium, dat een monolitisch machtsden ken en geen deling van de macht kende. Daarom om armt de Russisch-Orthodoxe Kerk nu Gorbatsjov, zoals ze vroeger altijd een pact met de machthebbers heeft ge sloten. Hampel betreurde het dat de leiders van de Russisch-Orthodoxe Kerk ondanks hun frequente con tacten met het Westen de gevaren van zo'n nauwe verstrengeling met de machthebbers niet inzien. „Wat gebeurt er als Gorbats jov door de stalinisten wordt verdreven? Loopt de kerk niet het gevaar dat ze dan net als na de revolutie van 1917 zal worden vervolgd?", zo vroeg Hampel zich af. Waarom goedkoop? Burgemeester en Wethouders van Den Haag moeten van de nieuwe stadhuislocatie geen bouwgrond maar een stads park maken of desnoods een betonskelet met ramen op 'n binnenplaats en groene taluds als gevels. Zo spaart men col lectieve schuldvorming van 350 miljoen. Het stadhuis van Delft in prestigieuze badhuis stijl van Jo. Koenen kostte „maar" 13 miljoen op 80.000 inwoners. Dus mag het Haag se, liefst 50 miljoen kosten. Het stadhuis en het politiebureau op het Burgemeester de Mon- chyplein zijn groter dan het ministerie van defensie plus de marechaussee-kazerne. Wat zou nu logischer zijn als beide gebouwen zonder verbouwing met verhuispremie konden sa menvloeien in het oude stad huis en een tot stadhuis uitge bouwd ex-ministerie van de fensie maar 40 miljoen kost? Maar misschien wil men staal bouw en tropisch hout!? Na tuurlijk kan het ministerie van defensie ruilen met dat huidi ge mooie kazerneachtig stad huis: verhuiskosten: 8 miljoen; uitkopen architect: 2 miljoen; verbouwen tot nieuw stadhuis: 40 miljoen. Ik denk dat dit een moderne ruil wordt! Maar waarom 50 miljoen uitgeven als Duivesteijn 't voor 350 kan? Alexander Muster, DELFT. Klaagmuur De klaagmuur van de natie en de paradeplaats van ontevre denen, die hier hun klachten en bedreigingen komen uiten: het Haagse Binnenhof. Ieder een is er al geweest, behalve de schippers die het vaarwater blokkeren om te protesteren tegen niet te weerhouden ont wikkelingen in de scheep vaart. En de boeren, die met groot materiaal naar het Rijs- wijkseplein gingen om daar te protesteren tegen verkleining van de melkplas en de gesub sidieerde boter-, graan- en kaasberg. Maar op het Binnen hof zien we vakbondsmensen of woedende studenten met al leen maar een „uithaal zonder inbreng". De andere dag zijn de duurbetaalde medisch spe cialisten aan de beurt, want dat gaat zo in Nederland. Voorts zien we mensen van het onderwijs, de post, het spoor en zelfs van de politie, afgewisseld door bejaarden, bijstandsmoeders en horeca- mensen, die komen kijken of Ruud Lubbers al op de» stoep staat om bankbiljetten uit te delen als het 's zomers een paar weken heeft geregend. Vannacht droomde ik dat ik de ministers Lubbers en Deet- man op het Binnenhof zag met een groot spandoek: Wij Balen van Jullie". De Regering en de beide Kamers liepen er achter. D. v. Fessem, DEN HAAG. Tuinders Dank zij de sociale premies die correcte bedrijven en werkne mers maandelijks afdragen, kunnen de Westlandse tuin ders die zeggen failliet te gaan als ze zich aan hun wettelijke verplichtingen houden, straks toch een uitkering krijgen. W.J. Dekker, VOORSCHOTEN. Angstaanjagende gedachti NAARMATE een gebied langer wordt geteisterd door ningen en oorlogen, wordt de kans op excessen er grot het Midden-Oosten volgt al sinds jaar en dag het ene h ge conflict op het andere. Tussendoor heerst een tot van gewapende vrede die partijen de gelegenheid gee krachten te verzamelen voor een volgende uitbarstinj geweld. Het is tegen die achtergrond niet verbazingwei dat juist het Midden-Oosten de proeftuin dreigt te w voor de afschuwelijkste wapens die de mensheid kent. in dat gebied voldoende geld en (dus) kennis aanwezi binnen en buiten het laboratorium, te experimenter» gifgassen en volgens recente berichten zelfs met gische wapens. Die laatste categorie van massale vernietigingsmiddej in de vele ontwapeningsbesprekingen van de laatste tiji ten schot gebleven. Maar onlangs zijn ze dan voor het licht gehaald. Amerikaanse en Israëlische bronnen bev dat Iraq over bio-wapens beschikt, dat voor Syrië en mogelijk hetzelfde geldt, en dat Iran vergeefs heeft beerd er aan te komen. Het zijn alarmerende beri< waarop slechts één reactie mogelijk is. Eerder deze ma; in Parijs de Conventie van Genève nieuw leven ingeb het verdrag dat het gebruik van chemische wapens ver Thans dient met spoed op soortgelijke wijze het uit stammende verdrag over biologische wapens opniei worden bekrachtigd. IRAQ heeft in zijn strijd tegen doodsvijand Iran en tegen de eigen Kurdische bevolking de inzet van g sen niet geschuwd. Bij het verdwijnen van het laatste beschaving is het eigenlijk alleen maar logisch dat o< produktie van bio-wapens ter hand wordt genomen. En het geweten van Saddam Husayn, de „Kleine Satan' Baghdad, hoeft niemand zich illusies te maken. Prakl problemen doen zich bovendien nauwelijks voor. Waar kennis van zaken ontbreekt is die voor geld en woorden eenvoudig te importeren uit het Oostblok of u Westen. Dat blijkt wel uit de manier waarop Gaddaf zijn omstreden „chemische fabriek" is gekomen. Het is in de Arabische wereld bekend dat Oost en voorlopig één grens trekken bij de atoombom. Washii en Moskou wensen het atoomwapen niet in Arabische den te zien. Ze hebben dat tot dusver ook effectief ku beletten. Maar chemische en biologische wapens zijn treffende vervangingsmiddelen. Ze zijn betrekkelijk s te produceren, moeilijk op te sporen en vrijwel onmogel controleren. Tijdens de afgelopen Parijse conferentie he met name de Arabieren er geen geheim van gemaakt, d bij gebrek aan A-wapens recht menen te hebben op het van C- en vermoedelijk dus ook B-wapens. ONDER biologische wapens worden verstaan bacteriëi russen en toxinen, die speciaal worden gekweekt en spreid om ziekte, dood en verderf te zaaien onder de vi De betreffende ziekte varieert van miltvuur tot tyfu oude Grieken plachten reeds de waterputten van hun ti standers met kadavers te vergiftigen. Noordamerikaans dianen kregen indertijd van Britse kolonisten dekens ca die eerst met het pokkenvirus waren besmet. In onze tijd is volgens hardnekkige, maar officieel nool vestigde „gele regen"-verhalen, eind jaren zeventig in oost-Azië gebruik gemaakt van biologische wapens. Dal zijn gebeurd door de Vietnamezen in Cambodja en Laq de B-wapens zouden van Russische makelij zijn gweesi Sovjets hebben vermoedelijk het grootste arsenaal biowaj in huis. Het Afghaanse verzet heeft ooit beschuldigingen uit over het bewust verspreiden van ziekten, maar ook is nooit iets bewezen. HOEWEL het militaire nut van bio-wapens altijd g^ werd geacht, zijn onderzoek en produktie nooit helej stopgezet. Met de toenemende technische kennis, voortvj end uit het DN A-onderzoek, kon de praktische betelj van het B-wapen wel eens snel gaan groeien. Dat is, in J binatie met het opduiken van dit mensonterende wapej het Midden-Oosten, een angstaanjagende gedachte. LEI disc der wor tief zen nen sch< Mr. spre hooi stuu van Em: betr gres een vroi hogi Op teitf jong 's Middags af en toe zon DE BILT (KNMI) Een ho- gedrukgebied met de kern bo ven Zuid-Duitsland is bepa lend voor het weer in een groot deel van Europa. Even als de afgelopen nachten kan er komende nacht weer op uit gebreide schaal mist ontstaan. De temperatuur daalt daarbij in het binnenland tot enkele graden onder nul. Doordat het hogedrukgebied geleidelijk naar Oost-Europa wegtrekt kan bij ons de wind, die uit zuidelijke richtingen waait, wat toenemen. De mist en laaghangende bewolking die komende nacht in Frankrijk ontstaat kan hierdoor in de ochtend de zon nog geruime tijd schuil doen gaan. 's Mid dags is de kans op zon wat gro ter. Neerslag wordt er niet verwacht. Pas vrijdag gaat de kans daarop wat toenemen. Sneeuwberichten DEN HAAG Sneeuwbericht sa mengesteld door de ANWB naar de situatie van maandag 23 januari 1989 Dicht bij huis In de Duitse Ei fel, de Harz, het Sau- erland en de Belgische Ardennen zijn nog steeds geen wintersportmogelijk heden. In het Zwarte Woud zijn er alleen in Feldberg op een sneeuwlaag tot ca. 20 cm zeer beperkte winter sportmogelijkheden. Een verbetering in deze situatie wordt ook de komen de dagen niet verwacht. Belgté: in de ochtend langzaam op trekkende mist, daarna bewolkt pji opklaringen. Vanaf donderdag kans op regen. Maximum temperatuur 5 tot 10 graden. F mdsrepubliek Duitsland: in het no ."•••den vanaf woensdag opklarin- gïn, daarna toenemende bewolking, een neerslag van betekenis. Kans op mist en plaatselijk nachtvorst. Maximum temperatuur 2 tot 7 gra- Alpengebied In de Fransé Alpen zijn de wj sportmogelijkheden, dankzij sneeuwval op zondag, wat In Oostenrijk, Zwitserland is de sneeuwsituatie (ondanl plaatselijk lichte sneeuwval) nauwelijks veranderd. In de febieden doorgaans redelijke i e wintersportmogelijkheden, lage pistes en in de dalen is sprake van een verharde of sneeuwlaag. Afdalingen overal mei in het dal zijl ieer mogelijk. Bov< i voor langlauf vaak hoger gelegen gebiedf WEERRAPPORT HEDENMORGEN Eindhoven Den Helder Vlissingen Zuld-Umburg Casablanca Damascus i Paramaribo i Rlo de Janeiro

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2