Langs Omwegen der wet SI: Engelse literatuur is in Leiden in goede handen Sluiten EEN AANMOEDIGING VOOR ANGLOFIELEN EN ANDERE TWEEDEHANDS LIEFHEBBERS EI-DEN OMGEVING CfiidóeSouumt DINSDAG 24 JANUARI 1989 PAGINA 11 30 u. Te lopend rgar ine, T$t uit t )c onvoorzichtige automo- trikapot iiHst zocht tijdens het natenpn verbruggen van de korte 50 g gn fstand naar het hekje ver- ieefs naar 2ijn jaszakken. r, halve 'oen al ging het fout. In »ma, 2,]iet volgende kwartier zou vingen lke strohalm door hem i/orden afgebroken en elk igen ruitje worden inge- ?len en rapt. róud w; Ach een hoofdwond. Het 7a op lel vas maar een klein wondje dun pl loor. het viel wel mee", t ingedn 'erklaarde de man lachend ilis de gi\ )adat hij de aanklacht had in die 1 [ehoord. Hij was een jaar p in. Wa eleden op de Lange Mare Zet de chteruit gereden en had aardapp( laarbij een fietsster ge kend w chept. Bij kantonrechter p een fa lichters had hij het met linuten. ijn reactie meteen ver baal in >ruid. „Ja, kleineer het Zet naar een beetje", merkte weinig lichters boos op. „Ik be- t en laa [rijp eigenlijk helemaal iten kol "et wat er te lachen valt. t uitlek Je vrouw viel met haar f klein. >oofd op een nogal scherpe 7 afgegi iunt. Wat voor punt was en roer lat?". „De afgebroken ra- paprikai üoantenne", antwoordde tomaten Ie rnan die al duidelijk iet te di ninder schik had en merk- >uree \te dat hij voorzichtig moest 77 sprui ijn- ..Maar toch viel het leg de I nee. want toen ik na an- chaal. L lerhalf uur bij het AZL 1 het spjkwam kijken hóe ze het oi de s< maakte, was ze alweer naar te kaas ïuis". 7 hete „Inderdaad, een afgebro- verwan ien antenne", hernam lichthi Richters het woord. „Als je daar op valt doet dat erg daarbij teer. Dat is helemaal niet of stei nm te lachen. Het had trou- 3 eerst wens nog veel slechter af volgens kunnen lopen". Dat laatste de suil was de nu geheel serieus aroma geworden achteruitrijder eigeel wel met Richters eens. vervolg „Maar", begon de verdach- wit. M te een poging een plausibe- ruitensc Ie verklaring voor het on- 17 Steek geluk te geven, „ik kon er n teren eigenlijk niet veel aan doen. Ik reed naar een par- JEAN keervak waar net iemand weggereden was. Ik zag het [*■■31 meisje aankomen en min- I LH iTTi derde vaart. Maar wat deed ze nou? Ze ging plotseling nd-en nl naar links. Was ze rechts ken in d« blijven rijden, dan was er vaargeno nj£s gebeurd". Die lezing .ok week, wenste Richters voor de (HUIZEN volledigheid aan te vullen, ekuur di ..Dat meisje heeft later ver- uur en klaard waaróm ze naar 'n?n nnfd^ stuurc*e- Ze ze': s per pati woest aanstormende au- iuit: Voh« tomobilist op mijn aanwe- 0-14.45 u. zigheid attent te maken". >e-afdeiin( En meting van de remspo- aamaldel ren hebben aangegeven dat LOO u. ail u met ongeveer veertig ki- deiing i lometer per uur kwam artbewaki aanracen". in van 19. 'Foute boel', begreep de ''vanfll8 vei"dachte die een laatste Adviesc inzette om tenminste .30-20.30 enig begrip te kweken. „Ik mhuis. l zat helemaal in de stress. 14.30 u.; ik moest voor een zieke kennis boodschappen doen en had nogal haast. Daar- kdai om reed ik zo snel achter- feestdjuit. Ach, en daarbij twijfel het i «tijden remsporen v ich ziekt die achteruit gaat. Als je behalve k dan remt slaan de wielen '0 meteen vast en krijg je een afdei 'anS sPoor" Zo'n spoor ze& De Pf niets". Ook nu ving hij bot iders en bij de rechter en de offi- it patiëni cier. De inmiddels weer lijk. Bezoj'helemaal in de stress zit tende' bestuurder was na melijk even vergeten dat speel hij bij, de politie zelf ver klaard had, dat hij „met -r ongeveer 35 tot 40 kilome- spraak n|ter Per uur had gereden". Bezoek z°als officier Van Kempen droog opmerkte bij zijn eis. overl De gevraagde 270 gulden- Voor boete werden hem dan ook neurologt °PSeleëd- 0. Ooghe 15-15.00 Advocaat *iokenh"lHi. werd verwacht met een rtbewakiri advocaat, maar die was er oek vade tot verbazing van Richters Kindi niet bij. „Dat is veran- ïlleen vo|gercj"t wasde korte verkla ring van de in spijkerstof leer uitgevoerde jongen. Ook verder hield hij het, als hij zijn zegje mocht doen, uitermate kort. Hij was op de Papengracht aangehouden op zijn mo torfiets. Daarbij bleek dat hij geen rijbewijs had, zon der verzekering reed en ten onrechte een geel bromfietsplaatje op zijn spatbord had. „Ik heb bij de aanhouding gezegd dat het een opgevoerde brom mer was", meldde de ver dachte kort. Verder mocht de rechter het met de offi cier uitzoeken. Dat kwam hem te staan op verbeurd verklaring van de motor. Twee geëiste geldboetes .schonk" Richters hem. „Wel een flinke straf. Ik heb 2500 gulden voor de brommer betaald. Het was echt een prachtding", rea geerde de verdachte na de uitspraak. Hij realiseerde zich toen pas dat de thuis- gelaten advocaat zijn geld waarschijnlijk dubbel en dwars had opgebracht. ERIK HUISMAN „Er is geen vermaak dat zo goedkoop is als lezen, en geen plezier dat zo lang duurt". Een „bon mot", dat nu zeven jaar te denken geeft, sinds de pijpenla van een boekenma- gazijn aan de Oude Rijn 79 in Leiden „Hora est" wordt ge noemd. Een naar het anagram hellende vondst waarin de naam Van der Horst herkend kan worden: horAEst. De drijver van de boekhandel en een antiquariaat ter plaatse heet dan ook Van der Horst G.J. Ruim 6000 banden en bandjes staan ter beschikking van de aanlopers en vaak dui delijk gemotiveerde liefheb bers. Maar het is geen fluitje van een'cent als je een bezoek aan Hora est wilt brengen, immers de boekenzaak ligt in een „rampgebied" tussen He rengracht en Hooigracht dat een jaar geleden aan een tijd perk van „splendid isolation" begon. Het is er een woestenij waarin alles overhoop is ge haald. Je waadt er door mul zand, springt over kloven, struikelt over straatstenen, breekt je nek over kabels. „De gemeente heeft geen haast", zou de heer Van der Horst gelaten zeggen; „Ze zijn nu met de riolering bezig". Hora est is de gebeten hond en v.d.Horst de geplaagde herder van een gedupeerde boekenstal die nauwelijks te bereiken valt. Hij wacht op ontsluiting, de boekenkwant. Maar Van der Horst blijft veerkrachtig overeind, al hééft het grond- en spitwerk hem van een goed deel van zijn zaterdagse klandizie be roofd. Het is maar goed dat Hora est voornamelijk drijft op „bestelling", want 's zater dags tussen 11 en 17 uur, als de winkel open is, komt er nauwelijks een kip langs. De handelaar beziet deze gang van zaken met enige wee moed, maar de glimlach wijkt niet van zijn gezicht: de man van Hora est is te veel filosoof (hij heeft zelfs op de een of andere manier in de wijsbe geerte gedoceerd) om uit het onbegaanbare veld geslagen te worden. Bovendien bezit hij een flinke dosis flegma die prima aansluit bij zijn cultu- reel-filosofische inslag: „Ik beh anglofiel", bekende hij mij ruiterlijk, zonder valse schaamte. Ik kon hem van harte bekennen dat ik wist wat hij voelde. Ik ben ook zo'n beetje van die kant. Ik begreep daarom ook, dat hij van de inhoud van zijn horA Est een angelsaksisch sacro- sanctum heeft gemaakt. „There's no entertainment so cheap as reading, and no plea sure so lasting". Het opschrift voor een specialisatie in twee dehands Engelse literatuur die geest en boekenkast ver rijkt. In de schappen en stel lingen van de pijpenla ont moeten biografieën, bergsport, drukkunst en boekbinden, ge ïllustreerde werken, geschie denis, filosofie, plant en dier, schaken en vreemde landen en nog zo veel meer elkaar. Maar de Engelse context staat voorop. Als die eenmaal de ziel beroerd heeft, is er geen uitweg meer mogelijk. Geen wonder dat meneer v.d.Horst veelvuldig de overtocht naar Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. IKi Hoor Ton Pii l. i Boekenwurm G.J.van der Horst torst met plezier het gewicht van een forse Webster's. „Ik ken de lol van het boekhandelen Albion maakt en onder de uitbundige gotische uitspan sels van de Bodleian Library in Oxford aangetroffen kan worden als hij met onderzoe kende werkzaamheden bezig Verzamelen en Engels Het dagelijks leven van deze bevlogen geest wordt bepaald door twee interessen: boeken verzamelen (sinds de middel bare schooltijd) en de Engelse literatuur. Sedert hij als knaap dwaalde langs de boe kenstalletjes op de Haagse markt die hij met een groei ende liefde afliep, is zijn le vensloop (nadien in nauw overleg met zijn echtgenote) getekend door boekenveilin gen en verzamelen. „Ach, in die tijd vond je nog wat voor weinig geld, maar vandaag vind je er geen schatten meer in die stalletjes, die kraamp jes. Maar ik kon er niet meer vanaf blijven, van het oude, goed gedrukte boek, incuna belen van vóór 1500 bijvoor beeld. Ik heb er één van ruim 500 jaar oud, maar die gaat nog 500 jaar verder mee, met dat geschepte papier, perka menten band. Tegenwoordig valt de zaak al gauw uit el kaar, met papier dat vergeelt en waarvan over 100 jaar niets meer over is". Tweede interesse: de Engelse literatuur. Van der H. is goed onderlegd: MO Engels, een gedeeltelijke opleiding voor wetenschappelijk bibliotheca ris, andere aspecten, als le raarschap, ook, waar v.d.H. niet over wil praten omdat die „niets met het onderwerp te maken hebben". We ko men tenslotte voor het Engel se boek en daar hebben we de handen vol aan. De tijdgeest lijkt gunstig: „Engeland kijkt meer naar het continent en het continent heeft meer be langstelling voor Engeland. Dat staat vast. Overigens is mijn leven in boeken niet di rect beïnvloed door de ver koop. Ik had al tientallen ja ren contact met bevriende Engelse relaties. Dat was na tuurlijk wel mede-bepalend. En ik kwam in aanraking met grote hoeveelheden boeken en voorraden. Je moet „roots" in Engeland hebben om dit soort zaken in boeken te doen". Uit die tijd stammen ook v.d.H.'s contacten met het door en dóór Oxfordse boe- kenhuis Thornton's of Oxford sinds 1835, nog een stuk eer biedwaardiger dan Blac- kwell's die in de Broadstreet schuin tegenover gevestigd is. Wel, Blackwell's heeft ruim 10 jaar terug het Leidse Kooy- ker ingepalmd, Thornton's (met vier verdiepingen vol le zenswaardig geluk) daarente gen is in Nederlandse handen gekomen ook al omdat het huis flink wat Nederlandse klanten had en wordt nu gerund door Wim Meeuws, die ook eens in Den Haag al lerlei boekenstalletjes afliep en zich later vastbeet in de Britse overlevering en een Nederlands effect gaf aan een plaatselijke boekerij. Het kan maar vreemd lopen in die boekenwereld. Vanaf oktober vorig jaar heeft Thornton's of Oxford een ves tiging in Leiden, aan de Oude Singel 204 (bereikbaar op de zaterdagen van 10 tot 17 uur en op de donderdagse koop avond van 19 tot 21 uur: een vreemde Engelse eend in de bijt onder de meer dan 20 boekhandels in de Leidse bin nenstad, maar een paradijsje waaruit je tegen een behoor lijke prijs de meest fantasti sche volumes in de wacht kunt slepen. Gelijkgeschakel de en bevriende geest v.d.H. bedient veel studenten Engels en blijft onder het prijsniveau van Thornton's, „maar we bij ten elkaar niet", aldus de man van Hora est de Hoogste Tijd. Wat beide (Engels getinte) za kelijke vrienden gemeen heb ben, is de „bestelafdeling". Zo maakt v.d.H. lijsten van boe ken die „mensen al zo lang willen hebben. Daar besteed ik veel tijd aan. Ik noem dat mijn boeken-zoekservice. Het lukt vaak, zelfs met moeilijk verkrijgbare boeken. Enfin, wij zijn (met Thornton's) één in boekenliefde, en daarom hebben we samen een folder tje in vele enveloppen gestopt FOTO: WIM VAN NOORT om de geïnteresseerden in deze Leidse regio op onze ac tiviteiten te wijzen. Wat Hora est betreft putten we uit een groot reservoir aan tweede hands boeken uit Engeland. In Nederland is het aanbod te gering, want niemand doet immers een goed boek van de hand. Een echte liefhebber of verzamelaar zal geen goed boek willen missen. Dus zal ik die goeie boeken uit het land zelf moeten halen. En dan zijn er natuurlijk die veilin gen in binnen- en buitenland; ik heb zelfs weieens Neder landse boeken in Engeland gekocht". „Toch lezen de mensen hier meer Engels dan vroeger, vooral in het westen des lands; in het oosten zullen ze meer naar het Duits trekken. Dat komt ook door de belang stelling die door de televisie wordt gewekt. Zo had je een piek na de t.v.-uitzending van de verpletterende serie Bri- deshead Revisited, naar het boek van Evelyn Waugh. Nou, Waugh werd toen als het ware leeggekocht en ook zijn andere boeken lagen best in de markt. Die t.v. speelt ge woon mee. Dan merk je toch wel, dat de belangstelling voor Engelse literatuur groei ende is. En maar verzamelen hè, alle Baedekers zeg maar, ook Duitse en Franse, of En gelse poëzie van allerhande dichters, niet alleen Burns of Keats of wie dan ook, maar ook Byron, en alle bijna ontel bare boeken en verhalen van Agatha Christie, of Dickens en Shakespeare". „Hoe wilt u David Copperfield hebben? Ik heb minstens vier verschil lende uitgaven ervan". Een grapje Een grapje uit het „boeken vak", ter waarde van ca.600 gulden bij Hora est: The Com pact Edition of the Oxford English Dictionary: twee vet te volumes, waarbij, in een cassette, een extra loupe wordt bijgeleverd (omdat je anders geen letter kunt lezen, zo minuscuul is al dat wetens waardigs afgedrukt). Mr.v.d.H. toonde me ook nog menig „prachtwerk, wach tend op de liefhebber", met handgekleurde platen. Als je hiervoor valt, wordt je leven al snel een stuk aangenamer. Ach, was die troep buiten voor de deur bij Hora est maar eens opgeruimd, dan kon er weer een hele wereld opengaan voor de zoekenden. G.J.v.d.H. werkt met afwisse lende dingen, „die het anti quariaat spannend en leven dig maken. Dat is de lol van het boekhandelen. Ik doe graag wat op bestelling". Zo u wenst gaat u bij hem in het kaartsysteem, en vaak rolt er uit wat u zo graag gewenst had in uw bezit te hebben. Al waren het maar pockets (die zonder meer voor het oprapen liggen), of de grootste Leidse collectie van Everyman's Li brary, die onverbeterlijke met de hand gebonden „Pockets" die nagenoeg onverwoestbaar zijn en aan het boekenbezit en de leeswoede van een „happy few" nog meer ruggegraat verlenen. Maar die boeken, boekjes, kunt u begeren en aankopen zonder claims te leggen. Het gaat uiteraard om de grotere en exclusievere uitgaven die niet voor het op rapen liggen. Het Engelse boek: het eind is zoek. Maar er is hoop: voor uw meest in tieme, literaire Engelse wen sen kunt u gewoon in Leiden terecht. U kunt intekenen en daarna met veel vertrouwen rekenen op de vervulling van uw liefste begeren. Koning Arthur en zijn Tafelronde: u heeft hem, in de meest ver zorgde en geautoriseerde uit beelding, binnen handbereik bij Hora est, en netzogoed bij Thornton's of Oxford (Lei den). Misschien in de geur van prijzigheid. Maar v.d.H. doet graag wat op bestelling en u gaat zö het kaartsysteem de de Oecumene Pastor P. Owel ganger van een sehe dienst die vanavond wordt gehouden in de rooms-katholieke kerk in Nieuwveen. De dienst maakt onderdeel uit van de Week van de eenheid van de kerken, die van zondag 22 tot en met zaterdag 28 ja nuari wordt gehouden. Het thema van de oecumenische dienst is Gemeenschap Bou wen. De dienst begint om half acht. Daarna is er in de pastorie gelegenheid tot na praten. Kralen De afdeling Leidschendam van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen houdt morgen een bijeen komst waarbij Wilma en Angela Blokland laten zien wat allemaal met kralen kan worden gedaan. Er bestaat na afloop gelegenheid zich op te geven voor een cursus kralensieraden maken. De bijeenkomst is aan de Regt- huysstraat 29 (Dienstge bouw) en begint om 19.45 uur. Belangstellenden zijn welkom. Filmavond Een serie films Nieuwveense bejaarden- tochten uit de vijftiger jaren wordt donderdagavond ver toond in het Trefpunt van HUize Ursula in Nieuwveen. Aanvang acht uur. De toegang is gratis. Lezing Ir. G. van Riessen houdt donderdagavond in De Schakel in Leidschendam een causerie over de Joodse theoloog Pinchas Lapide. Lapide heeft als theoloog en nieuw-testamenticus in be langrijke mate bijgedragen aan de dialoog tussen joden dom en christendom. De causerie in De Schakel op het centrale plein van Leid- schenhage begint om kwart over acht. James Bond De Filmclub van Muzen hof Leiderdorp draait donder dagavond de film The Li ving Daylights" in Muzen- hof. In deze laatste James Bond-film speelt acteur Ti mothy Dalton voor het eerst geheim agent 007. Zijn te genspeler is Jeroen Krabbé. Die geeft gestalte aan de Russische generaal Koskov, die naar het westen wil overlopen. De generaal speelt echter een dubbel spel met de internationale wa penhandel op de achter grond. Entree vijf gulden, leden gratis. De voorstelling begint om half negen. Expositie Marianne Dros en Fina de Regt exposeren tot en met vrijdag 10 februari in de openbare bibliotheek van Sassenheim. Dros toont beeldhouwwerk en De Regt acrylschilderijen. Marianne Dros uit Sassenheim werkt zo'n tien jaar met klei, vanaf 1980 boetseert ze op de Volksuniversiteit in Voor hout. Zij exposeert een groot aantal beelden van realis tisch tot zeer gestyleerd. De eveneens in Sassenheim wo nende Fina de Regt is al ja ren bezig met tekenen, schil deren en boetseren. Ze- volgt nog altijd lessen aan de Vrije Academie Dever. Zij toont een serie abstracte tot half- abstracte schilderijen. Expositie (1) Aty Winkel exposeert van donderdag 26 januari tot en met zondag 12 februari aquarellen in Artopa aan de Grevelingstraat 50 in Lisse. De kunstenarese, die les gaf in textiele werkvormen en tekenen, bezocht een aantal jaren de Academie Dever en werkt nu al enige tijd bij Hannelore Noordeloos, lid van het Haarlems aquarellis ten-kwartet. Artopa is op donderdag-, zaterdag- en zondagmiddag geopend van half twee tot half vijf en op donderdagavond van half acht tot half tien. Een schilderij van Fina de Regt met een beeldje van Marianne Dros. FOTO: PR IÉBB8BBB BURGERLIJKE STAND Overleden: A. M. de Jager geb. 5 mei 1932 vrl. echtg. van G. van der Vlugt. J. Kanbier, geb. 5 sept. 1917 man, E. Stadman geb. 29 nov. 1903 vrl. geh. gew. met C. J. van Rijssel. M. Llgt- voet geb. 19 jan. 1913 vrl. geh. gew. met J. A. Lindemans. L. Vogelenzang, geb. 23 dec. 1894 man. H. H. Sprok- kerieft geb. 8 dec. 1928 man. P. de Jong, geb. 6 dec. 1915 vrl. echtg. van S. V. Cornelisse. D. Brussee. geb. 20 mei 1933 man, F. J. Doornlnk geb. 24 april 1915 man. D. Slnteur geb. 23 sept. 1909 man. J. Oisseveld geb. 31 okt. 1931 man. J. Groeneveld. geb. 18 mei 1916 man. G. A. J. Letters. Jan. 1914 vrl. geh. gew. vrl. echtg. geb. 23 dec 1913 C. CozIJn, A. Minke, geb. 6 dec. 1918 man. J. J. Trap. geb. 10 mei 1901 man, J. J. Snijders, geb. 21 nov. 1941 man. A. Terpstra geb. 23 nov. 1903 vrl. geh. gew. met A. Maarsen, W. C. Muilwijk, geb. 22 J. van Es geb. 1 mrt. A. Robbers, geb. 2 i. E. van der Heul. geb. dec. 1910 1905 sept. 1910 15 Juni 1929 n Ondertrouwd: Ebah Ibrahim Youssef Hanna en A. G. Salemlnk, M. J. Be rends en A. E- Hagenaars. J. Schel ling en P. J. M. Bull, A. T. van Oosten Hemert en K. I. van der Top. R. C. Zandvliet en N. W. Viele. A. Beerenfenfer en M. W. A. Veeren, R. van Houten en J. Arnoldus. E. Kuiper Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoon 071- 12.22.48 en uw krant wordt nog de zelfde avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11