Sacharov in verkiezingen rivaal van Boris Jeltsin lechts één bloemenkrans bereikt graf Jan Palach Beursschandaal steeds groter probleem voor Franse regering Ook politiedossier over Belgische oud-premier spoorloos verdwenen It z''n meer dan iritse actiegroep „Charter 88" wil geschreven grondwet ig AVONTUREN VASJ KAPITEIN ROB AGINjS JITENLAND QeidócQowiant MAANDAG 23 JANUARI 1989 PAGINA 5 •U1S ug nnesty bezorgd rver oorden in Brazili; medei', ternatio Rode iyrut te naand SS# :n h het de orgL land te leven gevaar N HAAG De internalonale nsenrechtenorganisatie Annes- International heeft de repring Brazilië opgeroepen eei on- zoek in te stellen naar dewijd- spreide moorden op leider, van ^tttelandsgemeenschappen. >ral in het Amazone-gibied den landarbeiders, advooten, ikkelingswerkers en vak- dsmensen die de uitbuitingvan ie boeren en de teloor[ang het gebied aan de kaak ;tel- bedreigd door grootgronlbe- :rs. Het totale aantal moorien verband hiermee is sinds 980 elopen tot ruim duizend, adus inesty. Hongerdood bedreigt vluchtelingen Etiopië MUQDISHO Bijna 400.000 Etiopische vluchtelingen in Somalia dreigen de honger dood te sterven, omdat een or ganisatie van de Verenigde Naties haar voedselzendingen heeft stopgezet. Daartoe werd besloten vanwege de onveilig heid in gebied door gevechten tussen Somalische regerings troepen en rebellen. De kam pen die nu vrijwel door hun voedselvoorraden heen zijn, worden voornamelijk bevolkt door etnische Somaliërs en Oromos afkomstig uit Etiopië. Zij verlieten hun woonplaat sen na de oorlog tussen Etiopië en Somalia in 1978. Rellen in Seoul Deze Koreaanse demon strant werd op handen ge dragen; niet zozeer uit be wondering maar meer als extra „wapen" tegen de oproerpolitie. In de Zuid- koreaanse hoofdstad Seoul kwam het gisteren tot heftige rellen tussen vijfduizend activisten, die het aftreden eisten van de regering van president Roh Tae-woo en het vertrek van Amerikaanse militairen uit Zuidkorea, en zesdui zend agenten van de op roerpolitie. Bij de charges raakten tientallen mensen gewond en een groot aan tal betogers werd opge pakt. FOTO: ap Drugswereld Iran in paniek TEHERAN In de Iraanse drugs wereld is regelrechte paniek uitge broken nadat zaterdag draconische anti-drugswetten van kracht wer den. De prijzen van heroïne en opium zijn in Teheran verviervou digd. De nieuwe wet houdt in dat iedereen die wordt opgepakt met dertig gram hard drugs op zak of vijf kilo drugs smokkelt, automa tisch de doodstraf krijgt. De afge lopen weken zijn 75 drugssmokke laars geëxecuteerd en meer dan duizend mensen gearresteerd. Vol gens de nieuwe wet kunnen ook mensen worden opgepakt die ver slaafden een schuilplaats bieden. Onpioffing in vuurwerkfabriek eist 26 levens PEKING Een ont ploffing in een vuur werkfabriek in de zuidelijke Chinese provincie Henan heeft aan 26 mensen het leven gekost. Achttien anderen raakten gewond ge raakt. Het vuurwerk zou begin februari worden gebruikt tij dens het Chinese Lentefestival, waarin het nieuwe jaar van de maan wordt ge vierd. Olievondst in Peru komt als geroepen LIMA - De Amerikaanse oliemaat schappij Occidental heeft in het noordoosten van Peru een olie vondst gedaan van naar schatting 600 miljoen vaten (van 159 liter), anderhalve keer het volume van de bestaande reserves van het land. Dit garandeert de voorraden voor vijftien jaar en zorgt ervoor dat Peru een netto-exporteur van olie kan worden, zo verklaarde presi dent Alan Garcia in het weekeinde. De vondst komt op een gelukkig moment voor Peru. Het land kampt met een inflatie van 1.700 procent, een buitenlandse schuld van zestien miljard dollar en een tekort aan ba- sisprodukten. nderzoek lar verkoop |n organen INDEN Een zieken- I in Londen zal de pro- lures bij de transplanta- Ivan organen herzien, meer zekerheid te ver- jgen dat alleen familie gezinsleden kunnen beden als levende do- Imaatregel \plgt nadat be id is geworien dat twee Ikse boeren eder zo'n ze- jduizend gilden zouden ontvangei voor het af- l-familielid. D? Britse rege- stelt een cnderzoek in r deze handel in menselij- I organen. Hel ziekenhuis •n dat het in goed ver had gehindeld. Vol- t verklarng van het Henhuis leken de twee ifkse donoren niet onder druk te staai en hadden Jrit vrije wil eéi document lakend, waarin :ij akkoord iet de transplantatie. MOSKOU Nobelprijs winnaar Andrei Sacharov zal het in de verkiezings strijd voor een zetel in het parlement van de Sovjetu nie mogelijk gaan opne men tegen de voormalige Moskouse partijleider Bo ris Jeltsin en een machtig lid van hpt Politburo. De verkiezingen worden op 26 maart gehouden. Sacharov werd als kandidaat voor de hele stad Moskou aan gewezen op een door de Her- denkings-groep georganiseer de bijeenkomst. De Herden- kings-groep is opgericht ter ere van de slachtoffers van de terreur van Stalin. De groep is niet officieel erkend, en heeft daarom eigenlijk niet het recht kandidaten voor de verkiezin gen te benoemen. Aangeno men wordt echter, dat de kan didatuur van Sacharov wel aanvaard zal worden. Partijlei der Michail Gorbatsjov „heeft mensen als hem nodig in het parlement", aldus de opvatting van de Sacharov-aanhangers. De Herdenkingsgroep had de bijeenkomst georganiseerd, na dat de prestigieuze Academie voor de Wetenschappen vorige week Sacharovs kandidatuur had verworpen en in plaats daarvan een veel behoudender kandidaat had aangewezen. Sacharov zei „ontroerd" en „geëerd" te zijn dat hij alsnog is aangewezen. Via een uiterst ingewikkelde procedure worden op 26 maart de 2.250 leden gekozen van het Congres van Volksafgevaar digden, dat uit zijn midden een Opperste Sovjet van 420 gede puteerden zal aanwijzen als vervanging van het huidige, veel te omvangrijke parle ment. De vorming van het nieuwe parlement is een van de onderdelen van de hervor mingspolitiek van partijleider Gorbatsjov. Als Sacharov in het parlement wordt gekozen, zou hij ook een plaats kunnen bemachtigen in de machtige Opperste Sovjet. Bij de verkiezingen zal Sacha rov het moeten opnemen te gen drie kandidaten, onder wie de voorzitter van de Rus sische Federatie en politburo- lid Vitali Vorotnikov. Een an dere mede-kandidaat is de eer ste vice-voorzitter van het Co mité voor de bouw, Boris Jelt sin. De nog altijd populaire Jeltsin moest eind 1987 aftre den als partijleider van Mok- sou, nadat hij kritiek had gele verd op het naar zijn mening te trage verloop van de her vormingen. De derde kandi daat is niet bekend. Ondanks de mogelijkheid om meerdere kandidaten te stel len, is het echter niet de be doeling dat in de Sovjetunie echte oppositie-partijen gaan bestaan. Aan voorstanders van een meerpartijenstelsel in zijn land zei Sovjetleider Gorbats jov zaterdag: „Niemand zal de communistische partij vervan gen". „Ons volk heeft voor het socialisme gekozen". „Velen menen dat een stelsel met meer partijen dynamiek in de samenleving brengt", aldus Gorbatsjov, om er direct aan toe te voegen dat hij daar fali- kant tegen is. de Poo: foto- De Tjechoslo- pkse politie heft de af- k jopen week ii totaal ier dan 800 arestaties [richt tijdens <e groot- protestgolf inds de Iget-invasie va 1968. meesten zijn al weer vrije voeten. erdag werden te minste i personen opgepat en ver hoord na uit de trein te zijn gehaald bij het dorp Vsetaty waar zij het graf van Jan Pa lach hadden willen bezoeken. Student Palach stak zich twin tig jaar geleden in brand uit protest tegen de inval van het Warschaupact. De politie had de omgeving van het plaatsje Vsetaty, 30 km ten noorden van Praag, eergisteren hermetisch afge sloten. De hele middag werden het dorp en de omgeving in de gaten gehouden vanuit een he likopter. Aan het hek van het kerkhof waar Palach ligt, hing een bordje waarop stond dat het kerkhof „om technische redenen" niet betreden kon worden. De straten van het dorp lagen er verlaten bij, op enkele tientallen in uniform en burger geklede politieagen ten na. Een van hen maakte video-opnamen. Toch slaagde Stanisiav Devaty, een lid van Charta 77, er zaterdagochtend in een krans over de muur van het kerkhof te gooien na zich gedurende de nacht schuil te hebben gehouden in een na bijgelegen greppel. In Praag verhinderde een po- litieovermacht zaterdag dat er op het Wenceslas-plein op nieuw demonstraties zouden plaatsvinden. Het partijblad Rude Pravo beschuldigde de organisatoren van de demon straties ervan dat zij gedreigd Hadden vuurwapens te zullen gebruiken tegen de politie als zij zou ingrijpen tegen de beto gers. Ook waren er volgens het partijblad bommeldingen binnengekomen bij enige openbare gebouwen en een warenhuis in Praag. De be drijfsleider van het warenhuis ontkende dat echter. De Tsjechoslowaakse oud-par tijleider Alexander Dubcek heeft gezegd dat de jongeren in zijn land nu protesteren om dat ze dezelfde hervormingen willen als die nu in de Sovjet unie worden doorgevoerd. Hij deed de uitspraak in een giste ren geplaatst interview met het Italiaanse communistische dagblad L'Unita. Aan Dubceks periode van hervormingen, die als de „Praagse Lente" de ge schiedenis inging, werd in au gustus 1968 een einde ge maakt. mog lenen vooi racisten er nog; erstel )esturen cbond n Wale e zijn, a vechj >te kw| onale Sens een protest- rs van zes blanke isten (leden van de iionale Beweging) in Amerikaanse stad I 10 leden van de Na- yM~ lale Garde ingezet hen te beschermen ïn honderden woe de omstanders /bij raakten zeker i gardisten gewond werden veel stenen- Diers gearresteerd. Vandi foto: ap heeft eld bij ewind f katholjNDEN Een snelgroeiet- e meniigroep Britten voert sinls .ervatiet campagne voor een gi jn de «Teven grondwet om verdt- iraan ofaantasting van de burgeR iemen,hten door de Conservatie j tegen te gaan. Britten hebben zichzelf d» liet jvocerende naam „Chartei gegeven, een stille verwij- laakl zing naar de Tsjechoslowaakse mensenrechtenorganisatie „Charta 77". Gisteren plaatste Charter 88 een twee pagina's grote advertentie in „The Ob server" met de namen van duizend .aanhangers. Toen de groep in december begon, wa ren het er nog geen tweehon derd. Initiatiefnemers van Charter 88 zijn intellectuelen en academici die vinden dat ook in Groot-Brittanniè de po litieke burgerrechten in een wet moeten worden vastge legd. Het rechtssysteem in Groot- Brittannië is niet verankerd in een grondwet, maar berust op drie bronnen, waarvan de de creten (de eerste was de Mag na Charta uit 1215) de belang rijkste zijn. Verder wordt alles wat de jurisprudentie beslist verheven tot recht. De ondertekenaars van Char ter 88 zijn van mening dat het Thatcher-regime de politieke vrijheden heeft uitgehold door het overheidsapparaat zijn conservatieve waarden op te Een grondwet moet volgens Pinter. Charter 88 garanties bieden voor de mensenrechten en po litieke vrijheden in Groot- Brittannië om zo niet langer afhankelijk te zijn van de wil lekeurige decreten van West minster en Whitehall. Beken de mensen die Charter 88 steunen zijn de acteur John Cleese en de schrijver Harold Zwaar verlies voor partij van Gandhi MADRAS De Congres- I-partij van premier Rajiv Gandhi van India heeft een verpletterende neder laag geleden bij verkiezin gen in de deelstaat Tamil Nadu. De Dravida Munnetra Kaz- hagam (DMK) behaalde de absolute meerderheid. Van ochtend vroeg was van 219 van de 234 zetels in het par lement de uitslag bekend. Daarvan gingen 139 zetels naar de DMK. De Congres-I- partij kreeg er slechts 24 en lag daarmee op de derde plaats, achter de regionale partij onder leiding van oud filmster Jayalalitha Jayaram, die beslag legde op 27 zetels. DMK-leider Muthuvel Karu- nanidhi zag in de uitslag een uitspraak van het volk tegen het optreden van de premier, zijn redevoeringen in Tamil Nadu en zijn pogingen de ge voelens van de Draviden (Tamils) te onderdrukken. De uitslag van de verkiezin gen zal binnen de partij van Gandhi de stemmen doen verstommen die pleiten voor algemene verkiezingen op korte termijn, zo menen waarnemers. Er moeten dit jaar in heel India verkiezingen worden gehouden omdat de ambtspe riode van de regering in de cember afloopt. President Francois Mitterrand van Frankrijk (rechts) en de In op spraak geraakte zakenman Roger-Patrice Pelat zijn heel goede vrienden. AO (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS De Franse pre sident Mitterrand is in een delicate positie gekomen door de dubieuze effec tenhandel van één van zijn beste vrienden, de za kenman Roger-Patrice Pelat. Volgens Le Monde zou deze in het beur- schandaal „Pechiney" met voorkennis vijf keer zo veel aandelen Triangle Industries hebben gekocht als aanvankelijk werd toe gegeven; Pelat zou daar aan een kleine vier mil joen gulden hebben over gehouden. Mitterrand zou na zijn terug keer van een staatsbezoek aan Bulgarije hierover zijn geïn formeerd. De zaak-Pechiney dreigt de socialistische rege ring in steeds grotere proble men te brengen. Vrijdag moest een naaste medewerker van minister Bérégovoy (econo mie) zijn ontslag nemen na aanhoudende geruchten over het laten uitlekken van ver trouwelijke gegeven. Die had den betrekking op de recente overname van het Amerikaan se verpakkingsbedrijf Ameri can National Can (ANC) door het Franse staatsconcern Pe chiney, dat daarvoor vrijwel alle aandelen Triangle op kocht. Vlak voor de bekend making van het akkoord de den te goed ingelichte zaken lieden fenomenale zaken op de Newyorkse effectenbeurs door Triangle aandelen nog voor 10 dollar per stuk te kopen, ter wijl Pechiney ze vijf dagen la ter voor 56 dollar zou overne men. Roger-Patrice Pelat, vol gens Le Monde „een van de weinigen die Francois Mitter rand tutoyeren", zou zo op de valreep 50.000 aandelen heb ben gekocht. Eerder hadden Libanese financiers al van het uitlekken van vertrouwelijke gegevens geprofiteerd en min stens 80.000 aandelen Triangle Zoon Onduidelijk is of de 70-jarige Pelat zijn aandelen zelf heeft gekocht of zijn zoon, wiens voornaam eveneens Roger-Pa- trice luidt. Op het Elysée, het presidentiële paleis, wilde men de nieuwe onthullingen „be vestigen noch tegenspreken". De gebruikelijke wandelingen door Parijs van Mitterrand en Pelat hebben sinds het begin van de affaire niet meer plaatsgehad. Naar verluidt zou Mitterrand zeer zijn aangegre pen door de affaire. In de oor log ontsnapte hij samen met Pelat, die te boek staat als een echte avonturier, uit een Duits kamp. Beide mannen speelden een belangrijke rol in het Franse verzet. Terwijl de extreme Jean-Ma rie le Pen het aftreden van de president eist en beschaafd rechts de zaak wil uitspelen met het oog op de naderende gemeenteraadsverkiezingen, trachtte een van de weinig aanspreekbare socialisten de zaak te sussen met de medede ling dat de president nooit zou kunnen worden aangekeken op eventueel geknoei van een vriend, hoe goed ook. Kapitein Rob in China k, ook ^ontrol gaan. I) Bij een poging bij te draaienscheurt de stormfok aan flar- i. Rob gooit een anker uit aan e zwaarste manillatros, die hij i boord heeft. Hij houdt torn on de beting als het anker pakt. Vrijheid" zwaait om en als R(b een tweede anker aan een ting heeft uitgebracht, gaat hij aar binnen om een SOS uit te jden. want zo vlak voor een koaalrif is zijn toestand wel ui- st gevaarlijk! Tien minuten langzendt hij het noodsignaal uit wanneer hij op ontvangst overcïiakelt, hoort hij vrijwel on middellijk keiharde morsetekens van een schip, dat dus blijkbaar dicht in de buurt moet zijn. „Hier motorjacht Pandora!" ontcijfert hij; „geef uw positie, Vrijheid!" Rob seint terug, dat zijn vermoe delijke positie is ten Westen van het eilandje Nonimai in de Gil- bertsgroep. „Wij zijn op geen tien mijl afstand," wordt er terug geseind; „met deze windkracht kunnen we echter onze rede niet verlaten. Probeer het te houden; wij komen zo snel mogelijk." JUSTITIE VREEST VOOR LEVEN VANDEN BOEYNANTS (Van onze correspondent Frans Boogaard) BRUSSEL Een dossier met belangrijke informatie over contacten tussen de ontvoerde Belgische oud-premier Paul Vanden Boeynants en twee van zware misdaden verdachte oud rijkswachters is spoorloos ver dwenen uit de archieven van het Bestuur voor Criminele In formatie, een voormalige op sporingsdienst. Maar volgens minister Wathelet van justitie is een verband met de ontvoering van de oud-premier, nu ruim acht dagen geleden, nog ondui delijk. De twee oud-rijkswach ters, Madani Bouhouche en Ro bert Beyer, hebben beiden deel uitgemaakt van de Bijzondere Opsporings Brigade. Na hun ontslag begonnen ze een privé- detectivebureau. Vorig jaar werden hun namen in verband gebracht met de moord op een topman van de wapenfabriek FN, Juan Mendez, en met de nooit opgehelderde aanslagen die de Bende van Nijvel in '84 en '85 op een reeks supermark ten uitvoerde en die totaal 28 doden eisten. Geruchten over contacten tussen dit tweetal en de oud-premier kwamen vorig jaar al in de publiciteit, toen po litieke tegenstanders van de ontvoerde oud-premier daar mee zijn kansen op het burge meesterschap van Brussel wil den torpederen. Vanden Boey nants gaf bij die gelegenheid toe dat Beyer en Bouhouche hem hadden aangeboden, in ruil voor een flinke som geld, het justitieel dossier over zijn belastingfraude te laten ver dwijnen. VdB ging op dat aan bod niet in. Hij werd in juni '86 voor de bewuste fraude tot drie jaar voorwaardelijke celstraf en een forse geldboete veroor deeld. Procureur des konings Rutten heeft gisteren bevestigd dat politie en justitie in België ruirrt acht dagen na zijn ontvoe ring nog steeds geen enkel spoor hebben van de oud-pre mier. Een oproep aan de ver moedelijke ontvoerders, de So cialistische Revolutionaire Bri gade, bleef tot nu toe zonder re sultaat. Ook zoekacties in het Kanaal Brussel/Charleroi naar de auto waarmee de ontvoer ders zich uit de voeten hebben gemaakt, leverden niets op. Justitie, aldus Rutten, houdt er om meerdere redenen, waaron der het stilzwijgen van de ont voerders, steeds ernstiger reke ning mee dat de 69-jarige oud politicus inmiddels niet meer in leven is.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5