Vadertje staat mag niet meer met zijn cijfers goochelen De Korte met voorstellen aanpak milieu in Brazilië Vermoorde priester onlangs bedreigd Solidariteit aanvaardt uitgestoken hand" EeidócSowumt Meeste Friezen tegen Friese plaatsnamen Sociale partners willen tweejarige Ziektewet Politieke moord op Sri Lanka STUDIEGROEP BEGROTINGSRUIMTE HAALT TEUGELS AAN: BINNENLAND/BUITENLAND MAANDAG 23 JANUARI 1989 PAGIN. LEEUWARDEN Bijna drie kwart van de Friezen is tegen de officiële in voering van Friese plaatsnamen zoals dat in de gemeente Tietjerksteradeel is gebeurd. Twintig procent staat wei posi tief tegenover de „verfriesing" en negen procent heeft geen mening. Dit blijkt uit eën enquete van het NIPO die in op dracht van het Friesch Dagblad is ge houden. De krant besloot het onderzoek te houden na kritiek van de PTT dat de invoering van het Fries geen maat schappelijk draagvlak in Friesland had. Bovendien ergeren veel zakenmensen zich er aan, omdat mensen van buiten Friesland door de Friese plaatsnamen op de wegwijzers vaak uren te laat op afspraken komen. UTRECHT De Ziekte wet moet met een jaar worden uitgebreid tot twee jaar. Op die manier zouden bedrijfstakken en onderneming met een hoog risico van arbeidson geschiktheid naar rato wao-premie betalen. Ver der moeten sectoren en ondernemingen die nog geen bedrijfsgezondheids dienst hebben daar snel mee beginnen en moet de werking van de Arbeids omstandighedenwet wor den uitgebreid. 'Deze voorstellen zal de Stich ting van de Arbeid, het sa menwerkingsorgaan van de centrale werkgevers- en werk nemersorganisaties, eerdaags doen aan staatssecretaris De Graaf van sociale zaken en werkgelegenheid. Dat heeft CNV-bestuurder A.J. de Geus vanochtend gezegd. De Graaf heeft de stichting eind september gevraagd zich te bezinnen op maatregelen tot terugdringing van het aantal arbeidsongeschikten. Eind 1988 hadden ruim 750.000 mensen een uitkering ingevol ge de wao en aww, waarmee een bedrag van 17,5 miljard gulden is gemoeid. Bij onge wijzigd beleid zouden rond 2010 een miljoen mensen ar beidsongeschikt zijn. Staatssecretaris De Graaf heeft in september al voorgesteld bedrijfstakken met een hoog risico op arbeidsongeschikt heid (bij voorbeeld de bouw nijverheid) een hogere wao- premie te laten betalen. Het voorstel van de Stichting van de Arbeid voor een tweede jaar in de Ziektewet komt daaraan tegemoet. CNV-be- stuurder De Geus verwacht dat invoering van de voorge-. stelde maatregelen zal leiden tot een eenmalige daling van zo'n 70.000 arbeidsongeschik ten en een jaarlijkse daling met zo'n 20.000. COLOMBO Singalese activisten hebben een kandidaat van de oppositionele Srilankaanse Vrij heidspartij SFLP met drie van zijn medewerkers vermoord. Aangenomen wordt dat de moord op Si- ripala Ratnayake, die zou deelnemen aan de parle mentsverkiezingen op 15 februari, het werk is van leden van het extreemlinkse Volksbevrijdingsfront JVP. Ratnayake werd met drie medewerkers met zwaarden vermoord in Urubokke in het zuiden van het eiland. Ze waren daar voor de begrafenis van een zaterdag vermoorde SFLP-politicus. Ratnayake is de vierde SLFP-kandidaat die vermoord is sinds het begin van de campagne voor de verkiezingen van volgende maand. Rode Kruism, weer terug in Bayrut N HA nsenre Intern BAYRUT Vier medelek kers van het Internatio zijn gisteren in Bayrut tei(~raj j gekeerd. Vorige maand -(jen j den zij zich teruggetrokkei wjkke de Libanese hoofdstad, dsrner dreigementen tegen hun r ven. Het was voor het eeri de 125-jarige geschiedenis ^edr het Rode Kruis dat de org;rs satie zich uit een land te verbai trok, omdat het leven haar medewerkers gevaar eloper nesty. Boeing 757 met oce: motorpech maaku^- veilige landing LONDEN Een Boeing van de Britse luchtvaartmal schappij British Airways is terdag met een defecte moil geland op het vliegveld HeatR row bij Londen. Er deden zijt geen persoonlijke of materiep ongelukken voor. Het toesg had 82 mensen aan boord f onderhield een lijndienst tJj sen Edinburgh en Londen. De Amerikaanse luchtvaar dienst FAA heeft Amerikaat se vliegtuigmaatschappijen Boeings 767 in dienst hebbt opgedragen een inspectie-fl[ derzoek in te stellen naar bekabeling voor het brarj waarschuwingssysteem. N derlandse maatschappijen hel ben geen Boeings 767 in g bruik. Wel heeft MartinS twee toestellen in bestellirf Air Holland heeft twr Boeings 757 in gebruik, ook?'n9 1 toestellen die extra controI^en- hebben moeten ondergaan. Bt 9e Verdergaande bezuinigingen, geen extra geld in de schatkist voor „leuke dingen" zoals een schoon milieu of hogere uitkeringen en meer macht voor de minister van financien. Dit perspectief schildert de ambtelijke studiegroep begrotingsruimte in zijn vandaag gepresen teerde rapport „Naar gezonde overheidsfinanciën". Neemt het kabinet de aanbevelingen van de studie groep over, dan kunnen de ministers hun borst wel natmaken. „Want alle vluchtwegen om meer geld uit te geven dan er in de portemonnee zit, worden in ons voorstel vakkundig dichtgetimmerd. De pijn komt weer op het bordje van de ministers te liggen", vertelt voorzitter van de studiegroep drs C. Maas. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Je zou haast denken dat het nieuwe kabinet dat in 1990 na al het „puinrui men" van de ploegen Lubbers-1 en 2 in het re geringspluche plaats neemt, rustig achterover kan leunen. Het gaat goed met het bedrijfsleven en volgens het Centraal Planbureau blijft de eco nomie ook na 1990 nog wel met zo'n 2,5 procent jaarlijks doorgroeien. On danks de 4,1 miljard gul den belastingverlaging volgens „Oort" kan het fi nancieringstekort verder dalen tot de beoogde 5 1/4 procent in 1990. De mee vallers die met grote re gelmaat uit de boeken op duiken, lijken de voorbo de te zijn van betere tij den. Na jaren van snijden en snoeien kan weer ge oogst worden. Dergelijke zonnige bespiege lingen vallen bij drs. C. Maas, thesaurier-generaal van het ministerie van financiën ech ter niet in vruchtbare aarde. Hij reageert als door een wesp gestoken op de woorden „ach terover leunen". Veert over eind en roept vanonder zijn zwierige snor: „We üjn er nog lang niet! Als we niets zouden doen, dan komen we écht in de gevarenzone terecht. On danks alle bezuinigingen in het verleden groeit de staats schuld met de dag. Ook de rentelasten stijgen nog steeds; de rentelasten zijn na onder wijs nu al de op één na groot ste kostenpost voor de over heid. Vergeleken met de ons omringende landen ziet het huishoudboekje van de staat er zqnder meer slecht uit. Het is dus van het grootste belang dat wij deze ongunstige ont wikkeling zo snel mogelijk ombuigen". Begrotingsbeleid Mei 1988 gaf premier Lubbers de studiegroep van Maas de opdracht om na te gaan hoe het begrotingsbeleid vah het volgende kabinet er uit zou moeten zien. Achterliggende reden voor de opdracht was dat de politieke partijen die momenteel druk aan hun ver kiezingsprogramma's schrij ven. tijdig dienen te weten hoe veel geld er in de komende kabinetsperiode te besteden is. Alleen zo kan voorkomen SUSKE EN WISKE DE KOMIEKE COCO tb tuurt ijk uil vriend trfjjn heeft onhnl we hunnen Umbih niet in de steeh laten, juf/mu. We moeten het doen!... 6a nu maar. de mtzoujetoth niet begrijpen. Lech Walesa reikt, symbolisch, naar de uitgestoken hand van de regering: Solidariteit en de Poo leiding gaan weer praten. r cnrn- jAAL hkse iopen ter d rrich' pre het-i (Vervolg van de voorpagina) GDANSK Het is nog niet bekend wanneer ver tegenwoordigers van de Poolse regering en Solida riteit gaan praten over le galisering van het nu nog verboden vakverbond. Als het aan Solidariteit ligt, wordt er zo snel mo gelijk begonnen met de onderhandelingen. De nationale leiding van Soli dariteit (KWW)' besloot giste ren de door de regering gestel de voorwaarden voor het her stel van het politieke en vak- bondspluralisme te accepteren. Woordvoerders van Solidari teit spraken over een „uitge stoken hand". Vorige week had de Poolse leider Jaruzelski, na hevige strijd in de partijleiding, ver klaard dat als het verboden vakverbond de „wettelijke en constitutionele orde" zou eer biedigen, er ruimte zou zijn voor een nieuw gesprek. De Poolse leiding heeft de hulp van Solidariteit nodig om een einde te kunnen maken aan de volslagen economische chaos in het land. Volgens de voorzitter van So lidariteit, Lech Walesa, heeft Polen nu „een betere kans op een nationale verzoening" dan in 1980-81, toen Solidariteit buiten de wet werd gesteld na zestien maanden legaal te zijn geweest. „Ik denk dat de Pool se bevolking wijzer is gewor den en de komende kans beter benut dan in 1981". Hij waarschuwde zijn aanhan- erdag perse gers overigens dat er nog Y___ alles fout kan gaan. ,.[611 moeten niet te vroeg juich' maar als er een kans is, islCIS hoop. Het valt echter nog bezien of een snel herstel Solidariteit als zelfbesturer en onafhankelije vakbond r gelijk is", aldus Wak „Mocht dat een illusie zijn, moeten we blijven vechl voor de belangrijkste kw| ties". Tot grote verrassing van vel publiceerde het officiële p bureau PAP gisteren de vol dige tekst van de verklarj van het KKW in zowel I Pools als het Engels. Da| naast werd ook op de Pool radio en televisie uitgebrj aandacht geschonken aan I besluit van de nationale lens ding van Solidariteit. fs Vc isten Sonal (Vervolg van de voorpagina) WARSCHAU Het vermoe den dat de 74-jarige Poolse pa ter Stefan Niedzielak om poli tieke redenen is vermoord, vindt zijn grond in uitlatingen van de priester, afgelopen vrij dag. Pater Zdzislaw Krol, de kanse lier van de aartsbisschop van Warschau, verklaarde gisteren dat Niedzielak vrijdag via de telefoon had gezegd bang te zijn voor een aanslag. „Zij krij gen me", luidden zijn woorden, die erop wijzen dat hij met de dood was bedreigd, aldus Krol. De vermoorde priester, die pleitbezorger was van het verboden vakverbond Solidariteit, was tevens aan hanger van de eveneens ver boden Confederatie voor een Oanfhankelijk Polen (KPN). Niedzielak werd zaterdag ge vonden door kerkgangers, die zich zorgen waren gaan ma ken omdat hij niet verscheen voor de ochtendmis. Vand; is de lijkschouwing verrii donderdag wordt Niedziej begraven. De katholieke kerk heeft belangrijke rol gespeeld bij oppositie in Polen. In kathoïNDE ke kringen heerst de menifgroe dat sommige conservatiét cai krachten erop uit zijn de <revei derhandelingen, waaraan daanu Solidariteit zal deelnemen,hten „saboteren". i tegt De Korte wilde alleen kwijt dat Nederland vindt dat de milieuproblemen van de Ama zone, onder andere veroor zaakt door grootscheepse ont bossing, vanuit de hele wereld moeten worden aangepakt. Volgens hem moet niet uit het oog worden verloren dat drie kwart van alle milieuvervui ling in de wereld veroorzaakt wofdt door de geïndustriali seerde landen, en dat men dus niet steeds arrogant met de vinger moet wijzen naar ont bossing elders. Minister De Korte blijft twaalf dagen in Brazilië. Hij wordt vergezeld door verscheidene hoge ambtenaren van Econo mische Zaken en door verte genwoordigers van de voor naamste Nederlandse banken en grote bedrijven (waaronder Philips, Shell, Akzo en Stork), en de VNO (Vereniging van Nederlandse Ondernemingen). Minister De Korte zal behalve Rio ook de hoofdstad Brasilia, de economische hoofdstad Sao Paulo ert Recife, in het noord oosten, aandoen. In Recife zal hij onder meer de progressieve en controversiële bisschop Don Helder Camara bezoeken op diens verjaardag. In Rio verklaarde minister De Korte dat het doel van zijn be zoek is de economische banden tussen Nederland en Brazilië te versterken en de positie van het Nederlandse bedrijfsleven in dit land te verstevigen. Hij legde er de nadruk op dat Ne derland het derde exportland van Brazilië is. „Brazilië is voor Nederland een sleutel land in Zuid-Amerika. Hier woont de helft van de Zuida- merikaanse bevolking en het land is ook verantwoordelijk voor de helft van het bruto nationaal produkt van het continent", zei hij. In Brazilië is een zestigtal Nederlandse bedrijven actief. schaard, omdat je zo de over heidsuitgaven beter in de hand kan houden. In de nieuwe op zet moet niet alleen de vakmi nister maar ook de minister van financien in het parle ment gaan uitleggen waarom er te veel geld is uitgegeven. Dat is reden temeer voor de ministerraad om tegenvallers in eigen huis op te vangen. Daar komt nog bij dat in ons voorstel ook de minister van sociale zaken tegenvallers in principe binnen de sector soci ale zekerheid zal moeten com penseren. Tot dusverre gingen de premies vanzelf omhoog als bijvoorbeeld de werkloosheid tegenviel. Wij zeggen nu: dat moet je opvangen door elders in de sociale zekerheid te be zuinigen". Pijn Wordt met al deze voorstellen niet de mogelijkheid voor het kabinet om hogere uitgaven vrij pijnloos uit belastingmee vallers op te vangen ernstig beperkt „De pijn ligt nu in feite bij de burgers die hun sociale lasten maar niet zien dalen. Want meevallers worden onmiddel lijk opgesoupeerd door het Rijk en daar schiet je weinig mee op als je de sociale lasten wilt verlagen. Inderdaad maakt ons voorstel het de mi nisters niet makkelijk. De pijn wordt naar hun bordje terug geschoven. Maar alleen op die manier heb je een redelijke ga rantie dat de tekorten snel worden teruggebracht. Ons doel was alle vluchtwegen om meer geld uit te geven dan er in de portemonnee zit, vak kundig dicht te timmeren. Ik dacht dat we daar aardig in geslaagd waren". Al met al geen vrolijke bood schap. Loopt u niet het risico dat het nieuwe kabinet uw voorstel vriendelijk terzijde zal leggen? „Ik geloof in alle ernst niet dat dat gaat gebeuren. Het kabinet heeft zelf om ons advies ge vraagd. Bovendien is de stu diegroep erg breed samenge steld. Ook hoge ambtenaren van sociale zaken, binnenland se zaken en economische za ken hebben hun handtekening onder het advies gezet. Even als een raadsadviseur van de minister-president, de direc teur van het Centraal Planbu reau en een directeur van de Nederlandsche Bank. Laat ik het zo zeggen: ik verwacht ze ker dat bij de komende kabi netsformatie naar ons advies geluisterd wordt". PAUL KOOPMAN RIO DE JANEIRO Neder land gaat deze week concrete voorstellen over de aanpak van de milieuproblematiek in het Amazonegebied voorleg gen aan Brazilië. Volgens mi nister De Korte (economische zaken), die gisteren voor een officieel bezoek in Rio de Ja neiro is aangekomen, zijn de voorstellen verleden week in Den Haag .tijdens een speciale ministeriële bijeenkomst uitge werkt. Bijzonderheden wilde de mi nister nog niet geven, omdat hij de voorstellen nog niet met de betrokken Braziliaanse au toriteiten heeft besproken. Drs. C. Maas: „Ons doel was alle vluchtwegen om meer geld uit te geven dan er in de portemonnee zit, vakkundig dicht te tim meren. Ik dacht dat we daar aardig in geslaagd waren". FOTO: MILAN KONVALINKA worden dat de partijen in hun programma's een grote greep in de staatskas doen. Maas: „Op basis van de meest recente cijfers is de werkgroep unaniem tot de conclusie geko men dat het financieringste kort tot 199*4 met twee a drie procent moet worden terugge bracht. Waarom? Wel, alleen dén kan het proces van een steeds aangroeiende staats schuld met stijgende rentelas ten gekeerd worden. Maar wij voegen daar nog iets aan toe: ook de belasting- en premie druk moeten omlaag". In het rapport stelt de studiegroep dat het huidige niveau van de collectieve lasten schadelijk is voor onze concurrentiepositie, mede met het oog op de Euro pese integratie. Dat kan wel zo zijn. maar als je én de sociale lasten én het financieringstekort wilt verla gen dan blijft er ook bij 2,5 procent economische groei weinig geld over voor andere leuke dingen zoals een koppe ling van de uitkeringen aan de lonen of het milieuplan van minister Nijpels. „Daar raak je aan de kern van ons verhaal. Natuurlijk heb ben deze twee aanbevelingen gevolgen voor de omvang van de overheidsuitgaven. Want laten we wel wezen: als je de collectieve lasten en het finan cieringstekort wilt verlagen, blijft streven naar koopkracht- behoud voor de minima en ook nog nieuwe uitgaven wilt doen, dan ontkom je niet aan extra bezuinigingen. Welke omvang die moeten hebben behoorde niet tot onze op dracht. Maar: als je het finan cieringstekort met twee a drie procent wilt terugbrengen moet je toch wel denken aan bezulnigingsbedragen van 5 a Hier priemt Maas zijn vinger in de lucht. Met die praktijk van forse budgetoverschrijdin gen en andere financiële gooc heltrucs moet het in het nieu we kabinet afgelopen zijn, be zweert hij. „De uitgaven moeten onder controle ge bracht worden. Hoe doe je dat? Allereerst willen wij een sy steem opstellen waarbij elk ministerie per begrotings hoofdstuk een vast bedrag toe gewezen krijgt waarmee men het moet doen. Als er belas tingmeevallers aankomen mag dat extra geld niet meer ge bruikt worden om hogere uit gaven mee op te vangen. Nee: dat geld moet óf naar het be grotingstekort, óf naar de las tenverlichting. Verder wordt van elke minister gevraagd om een begrotingsreserve van 1 a 2 procent in te bouwen. Extra kosten leiden dan niet langer automatisch tot over schrijdingen. Tenslotte, en dat is heel belangrijk, stellen wij een wijziging van de lening- wet voor. Daarin wordt pre cies vastgelegd hoe veel mil jard de minister van financien mag lenen om het begrotings tekort te dekken. Als hij daar mee niet toekomt, moet hij óf meer bezuinigingen voorstel len, óf naar het parlement om meer geld te vragen. Dat is een extra stok achter de deur om het beoogde financierings tekort ook werkelijk te halen". Meer macht dus voor de mi nister van financien, die nu nog wel eens moet buigen om armlastige collega-ministers tegemoet te komen? „Inderdaad. Alle leden van de studiegroep hebben zich met plezier achter dat advies ge- 10 miljard gulden over de hele kabinetsperiode. Op zijn minst. Als u mij vraagt of het realis tisch is om dergelijke bedragen te bezuinigen, dan denk ik van wel. Volgens de nieuwe direc teur van het CPB hoeven der gelijke bezuinigingen niet tot draconische ingrepen te lei den". Afspraken Vanuit diezelfde behoefte aan realisme heeft de studiegroep er ernstig rekening mee ge houden dat een nieuw kabinet weliswaar schone beloften kan doen, maar zich uiteindelijk toch niet aan zijn afspraken houdt. Zo presteerden de mi nisters van de „no nonsense"- kabinetten Lubbers 1 en 2 het om in zeven jaar tijd totaal 23 miljard gulden méér uit te ge ven dan was afgesproken. Daar stond globaal slechts 11,5 miljard gulden aan extra om buigingen tegenover.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4