Kardinalen boos op paus j kerk wereld a W i T Russische orthodoxen in financiële problemen door teruggave kerken Doopsgezinden voelen weinig voor Samen op Weg Ongeloof" over beëindiging onderwijsproject moslims CcidócSommt >weer GEESTELIJK LEVEN/OPINIE EetdócSoiruwt MAANDAG 23 JANUARI 1989 PAGI1 |NNÏ Tweederde Britse rooms-katholieken eens met abortus LONDEN Twee van de drie rooms-katholieken in Groot- Brittannië kent vrouwen het recht toe in de eerste maanden van de zwangerschap voor een abortus te kiezen. Dat blijkt uit een opiniepeiling die is gepubliceerd door de vereniging voor liberalisering van de abortuswet in Groot-Brittannië. Van de rooms-katholieken gaf 67 procent een positief antwoord op de vraag. Van de anglicanen kende 86 procent vrouwen het recht op een abortus toe. Van de methodisten gaf 77 procent en van de baptisten 65 procent een bevestigend antwoord. Uit een opi niepeiling van een vrouwenblad in 1980 bleek dat 72 procent van de RK vrouwen meent dat het aan de vrouw is te beslis sen. Tegelijkertijd bleek dat slechts zes procent van deze vrou wen ook werkelijk voor abortus kiest bij ongewenste zwanger schap. Pronuntius Audrys Backis foto: milan konvalinka PRONUNTIUS BACKIS: Nederland vergeet evangelisatie UTRECHT Ook in de Nederlandse Rooms-Ka- tholieke Kerkprovincie wordt het belang van evangelisatie wel eens vergeten. Deze eerste in druk van Nederland wil de nuntius mgr. Audrys Backis wel kwijt voor een gehoor van ongeveer honderd katholieke stu denten zaterdag in Utrecht. Backis zei nog te kort in Ne derland te zijn om een goed beeld van de RK Kerkprovin cie te hebben. Sinds oktober vorig jaar is hij de diplomatie ke vertegenwoordiger van het Vaticaan in Nederland. In zijn eerste openbare toespraak noemde hij het gebrek aan evangelisatie een tekort voor het persoonlijk en het maat schappelijk leven. „Wij heb ben goed nieuws voor de we reld", aldus Backis. De nuntius, die 51 jaar gele den in Litouwen werd gebo ren, gaf de katholieke studen ten een kijkje in de wereld van de Vaticaanse diplomatie waarin hij al vele jaren werk zaam is. Backis' gehoor bestond uit le den van katholieke studen tenverenigingen die voor het eerst gezamenlijk een lande lijke dag hadden georgani seerd. Onder de naam LOKS (landelijk overleg katholieke studenten) willen zij jaarlijks een dergelijke ontmoetings dag houden. Ook bestaan er vage plannen voor een eigen blad. Volgens de jonge organisatie is er sprakev van een opleving in het „katholieke studenten leven". Frank Rieter, één van de betrokkenen, weet niet precies waaraan die is toe te schrijven. Wel constateert hij in zijn omgeving een „groei ende interesse" voor het ka tholicisme. In de afgelopen vijf jaar zijn er katholieke verenigingen en disputen op gericht in Amsterdam, Gro ningen. Leiden, Nijmegen, Maastricht, Enschede en Delft. De Open kerk-beweging or ganiseert op zaterdag 4 maart een ontmoetingsdag in de R.K. Pabo Thomas More, Sta tionssingel 80, Rotterdam over het thema Bidden uit de tijd? - Of avontuur met God? Inlei der van de dag is Jef Boeck- mans van dfe Trappistenabdij Zundert. Aanvang 10.00. In- formatiè en opgave 070 - 99.08.33. Hoge Weidelaan 21, 2275 TK Voorburg. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Dlnteloord A. Talsma te Veenendaal; te Wouterswoude W. Pieters te Genemuiden; te Oude en N.euwe dorp mw.M.W. Schiereck- Visser, kand. te Alkmaar, die dit beroep heeft aangenomen. Bedankt voor Rotterdam-Zuid C.M. Buijs te Gameren; voor Zevenhuizen (Gr.) J. de Goei te Haskerhorne-Oudehaske. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Pernis mw.drs.ing. A. van Delft te Koudum. Nederlandse Gereformeerde Ker- Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Beroepen te Beverwijk drs.J. Jans sen. kand. te Assen; te Harderwijk (wijk Noord) C.J. de Ruijter te Rot terdam-Centrum. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Goes H.C. Mijnders te Zwijndrecht. Castro: Paus welkom in Cuba MEXICO President Fidel Castro van Cuba heeft gezegd dat Paus Johannes-Paulus II welkom is in ziin land. Het zou het eerste pauselijk bezoek zijn aan Cuba. „Als de paus beslist om Cuba in de toekomst te bezoeken, zal hij gastvrij en met respect ontvangen worden," zei Castro, „en het zal mij een genoegen zijn met hem te praten over belangrijke wereldproblemen." Niet alleen katholieken, maar ook anderen waarderen de paus als een vooraanstaand en invloedrijk internationaal leider, zo voegde de president eraan toe. Cuba wordt doorgaans be schouwd als het minst religieuze land van Latijns Amerika. Curiekardinaal Roger Etchegaray heeft Castro ontmoet op Cuba. Hij zei nadien dat er nog geen datum is vastgesteld voor een eventueel bezoek. VATICAAN Paus Jo hannes Paulus II heeft negatief gereageerd op het verzoek om kardina len die ouder zijn dan tachtig jaar weer het recht te geven een paus te kiezen. Een groep van tien kardinalen had ge vraagd het besluit van paus Paulus VI terug te draaien. In een brief aan paus Johan nes Paulus II noemden deze kardinalen de beslissing van zijn voorganger „onrechtvaar dig". De kardinalen vinden het „bijzonder discrimine rend" dat zij niet langer het recht hebben om samen met hun jongere collega's een paus te kiezen, te meer daar geen enkele andere wet iemand op grond van zijn leeftijd het kiesrecht ontneemt. Paus Paulus VI heeft zijn be sluit over de 80-jarige kardi nalen in 1970 genomen om de koers van het vernieuwende Tweede Vaticaanse Concilie niet in gevaar te brengen. Hij rechtvaardigde deze beslissing ook met een verwijzing naar een beperkende maatregel voor bisschoppen, die op de leeftijd van 75 jaar de leiding van het bisdom aan een ander over moeten dragen. Van de 154 kardinalen zijn er 36 de leeftijdsgrens van 80 jaar gepasseerd. Tot de onder tekenaars van de brief beho ren de curiekardinalen Silvio Oddi, Corrado Bafile, Pietro Palazzini en William Baum. Ook in de jaren zeventig is er geprotesteerd tegen het be sluit van paus Paulus VI. Opus Dei-leider nieuwe bisschop in Oostenrijk VATICAAN Paus Johan nes Paulus II heeft de vica ris-generaal van de Oosten rijkse afdeling van Opus Dei, dr. Klaus Küng, be noemd tot bisschop van Feldkirch. Met deze benoe ming heeft de paus voor de tweede keer in een week te gen de wens van de plaatse lijke kerk een behoudende priester aan het hoofd van een bisdom geplaatst. De benoeming van Küng werd zaterdag in het Vaticaan bekend gemaakt, vier dagen na de benoeming van de zeer behoudende dr. Georg Eder tot aartsbisschop van Salz burg. De reeks omstreden bis schopsbenoemingen in Oos tenrijk begon in 1986 in het aartsbisdom Wenen, toen Jo hannes Paulus II Hans Her mann Groer en Kurt Krenn tot respectievelijk aartsbis schop en hulpbisschop be noemde. Zeven van de negen dekens (die aan het hoofd staan van een aantal parochies) van het bisdom Feldkirch spraken zich begin januari uit tegen de komst van Küng. Zij dreigden hun ambt neer te leggen als deze Opus Dei-leider de op volger zou worden van de 80- jarige Bruno Wechner. De de kens spraken de vrees uit dat met Küng ook de tweespalt tussen geestelijken en gelovi gen haar intrede in het bis dom zal doen. Gekrenkt De nieuwe bisschop liet in zijn eerste toespraak weten „gekrenkt" te zijn door de „verwrongen" manier waarop de afgelopen tijd gesproken en geschreven is over Opus Dei. de organisatie „die ik liefheb en waaraan ik op reli gieus gebied alles te danken heb". Opus Dei heeft geen ander doel dan de kerk te dienen, zo zei Küng. Door zijn benoe ming tot bisschop moet hij zijn functie binnen de organi satie, waarbij hij sinds 1962 is betrokken, aan een ander overdragen. De rooms-katho- lieke organisme Opus Dei, die voor zeer orthodox door gaat. werd in 1983 door paus Johannes Paulus II verheven tot 'persoonlijke prelatuur'. Küng sprak de hoop uit dat aan „de onrustige tijden", die zijn vooraf gegaan aan zijn benoeming, nu voorgoed een einde is gekomen. Hij reikte zijn tegenstanders de hand en was „voor zover er iets te ver geven valt" van ganser harte bereid tot vergeving. De nieuwe bisschop van Feld kirch werd op 17 september 1940 geboren in Bregenz. Hij werd in 1970 samen met an dere leden van Opus Dei priester gewijd in Spanje. Na zijn kapelaansjaren in Wenen werd hij in 1976 tot vicaris van Opus Dei benoemd. 4* w Russische gelovigen hielden zaterdag in het stadje Suzdal ten oosten van Moskou traditiege trouw ikonen vast bij de wijding van water. Elk jaar op de dag dat herdacht wordt dat Ruslïhd overging tot het christendom zegenen Russisch-orthodoxe priesters water dat de gelovigen thuis gebruiken. foto: ap MOSKOU De Russisch-Or- thodoxe Kerk krijgt zoveel kerken en kloosters van de staat terug dat ze erdoor in fi nanciële problemen komt. Er zouden afgelopen jaar onge veer 800 kerken zijn terugge geven, waarvan 200 in de Oekraïne. In 1987 kwamen er maar 18 nieuwe parochies bij. Philaret wijst erop dat de kerk voor haar financiën ge heel van de bereidwilligheid van de gelovigen afhankelijk is. Daarom is de steun uit het buitenland, onder meer van de RK Kerk in de Duitse Bondsrepubliek, van groot be lang. Volgens Philaret zullen er op korte termijn naast de drie bestaande vier nieuwe semi naries worden geopend. De priesteropleidingen komen in Kiev, Sjirovitsi in Wit-Rusland, Novosibirsk en Saratov. Het persbureau Tass meldt dat er nu in Moskou 51 russisch-orthodoxe kerken zijn. De pastoor van de Mi- chaëlkerk zei tegenover Tass dat hij nu zo snel mogelijk klokken zal kopen zodat hij de inwoners van de wijk Joe- go-Zapad voor de diensten kan uitnodigen. ELSPEET De Doopsgezin den voelen weinig voor toe treding tot het Samen op Weg-proces van Hervormden en Gereformeerden of voor versterking van de samen werking met de Remonstran ten en andere vrijzinnigen. Zij kiezen liever voor een zelf standige doperse weg. Dit bleek het afgelopen weekein de te Elspeet, waar de Broe derschapsvergadering (het hoogste bestuursorgaan) zich tijdens een extra vergadering bezon op de koers van de Doopsgezinde Broederschap in de toekomst. De keuze voor een eigen weg mag echter niet in het isolement leiden, zo werd gezegd. De Broeder schap moet open (blijven) staan voor oecumenische sa menwerking. Ook moet er veel individuele ruimte blij ven. Bij de doperse weg gaat het om een gedisciplineerde gemeente, die haar grondslag in een gezamenlijke belijdenis heeft. Ieder die lid wordt ver bindt zich een deel van zijn geld, talent en tijd aan de Broederschap te besteden. Wrevel De toch al geringe animo voor het Samen op Weg-proces was de afgelopen week niet be paald vergroot door de be richten over het plan voor een zelfstandige theologische opleiding van de Nederlandse Hervormde Kerk. In Amster dam werken de Hervormden in de predikantenopleiding samen met de Doopsgezinden en Lutheranen die het nieuws over dit plan uit de krant moesten vernemen. „Welke inhoud heeft de oecumene ei genlijk voor de Hervormden," zo vroeg Hoekema zich af. De mededeling van het minis terie van onderwijs dat de kleine kerkgenootschappen „niet automatisch" dezelfde mogelijkheid als de NH Kerk krijgen, bleek ook wrevel bij de Doopsgezinden te hebben opgeroepen. Een kleinere le vensbeschouwelijke organisa tie als het Humanistisch Ver bond heeft wel die mogelijk heid gekregen, zo werd opge merkt. Geld is als mest; het is alleen goed als het wordt verspreid. Oudste psalmboek in Egypte ontdekt CAIRO Egyptische archeo logen hebben een psalmboek uit de vierde eeuw voor Christus ontdekt in het zui den van'Egypte. Het 490 blad zijden tellende boek met de psalmen van David werd tweeëneenhalf jaar geleden gevonden in het graf van een 12-jarig meisje bij de stad Beni Suef op ongeveer 135 kilome ter ten zuiden van Cairo. Maar de archeologen wilden hun vondst pas wereldkundig maken, nadat zij hadden vast gesteld uit welke tijd het psal terium dateert. Dat bleek een tijdrovend karwei. Het boek, waarin alle 150 psalmen staan, is geschreven in het oud-Koptisch en da teert volgens geleerden uit de vierde eeuw voor Christus. Het bestaat uit 490 vellen zeer fijn perkament, die met eenr houten kaft en een leren band bijeengehouden worden. Volgens Gawdatt Garbrath, de directeur van het Kopti- sche museum in Cairo waar het boek bewaard wordt, gaat het om het „oudste volledige boek met de psalmen van Da vid dat ooit gevonden is". Het Koptisch is een laat- Egyptische taal, die geschre ven werd in een naar het Grieks gemodelleerd schrift. In de (christèlijke) Koptische kerk in Egypte wordt een mo derne versie van deze taal ge bezigd. Veel Westduitse pastores verslaafd aan alcohol KASSEL Naar schat ting 5 tot 10 procent van de ongeveer 16.700 predi kanten en 23.800 rooms- katholieke priesters in de Duitse Bondsrepubliek is alcoholist. In het rk bis dom Stuttgart-Rottenburg stond het afgelopen jaar vijf procent van de paro chiepriesters op non-ac tief, omdat zij de drank niet konden laten staan. Dat staat te lezen in een rap- Eort van de afdeling voor ulp aan verslaafden van de diaconie van de Evangelische Kerk in Duitsland. Volgens de opsteller van het rapport, dë verslavingsdes- kundige prof. Bernard Mau- len uit Aken, is een van de oorzaken van het probleem dat vele geestelijken niet meer goed raad weten met hun rol. Predikanten en priesters hebben veel van hun vroegere gezag verloren', maar hun worden steeds meer taken opgedragen. Volgens Maulen slagen vele geestelijken erin hun ver slaafdheid zeer lang te ver bergen. Vaak wordt zij pas opgemerkt, als de geestelijke zich ziek moet melden of, wat nogal eens voorkomt, als hem of haar het rijbewijs wordt ontnomen wegens rijden on der invloed. Bij de therapie is het een groot probleem dat predikan ten en priesters net als bij voorbeeld artsen slechts moei lijk kunnen toegeven dat zij ziek zijn. Volgens Maulen behoort tot de therapie dat verslaafde geestelijken hun onderdrukte godsdienstige gevoelens kun nen uitspreken. In de liturgie ontbreekt vaak naast de over vloedige dankzeggingen de mogelijkheid tot klagen. Voorts zijn in het genezings proces het gebed en een per soonlijk ervaren band met God van groot belang. ERMELO Mensen die net wat hoop hadden her wonnen, worden nu in de steek gelaten. Hun reac ties variëren van ongeloof tot verbijstering. Dit zegt drs. J.D. Kraan naar aan leiding van de beëindi ging van zijn project voor de ontmoeting met mos lims op christelijke scho len. De gereformeerde predikant, ex-zendingswerker in Pakis tan, is in 1986 aangetrokken voor dit driejarig project van de Gereformeerde Kerken in Nederland en de Unie School en Evangelie. Hij vindt het onbegrijpelijk dat de Unie niks voelt voor voortzetting van dit project na 1 maart. Deze organisatie heeft immers anderhalf jaar geleden nog een gedurfde verklaring uitgegeven over de ontmoeting met andersgelovi gen op de christelijke school. „Houd uw koers recht en sta achter uw verklaring", raadt Kraan de Unie aan. Vele on derwijsgevenden hebben de verklaring over de zogenoem de ontmoetingsschool als een steun in de rug ervaren. Zij begrijpen daarom ook niet dat het onderwijsproject wordt beëindigd. De Unie en de Gereformeerde Kerken bereikten geen over eenstemming over de finan ciering van een vervolg op het project. De Gereformeer de Kerken betaalden de afge lopen jaren tweederde van Kraan's salaris en vonden dat nu de Unie aan de beurt was om het grootste deel van de kosten op zich te nemen. De Unie voelde daar niet voor, ook omdat zij haar vragen had bij de theologische door denking van de ontmoeting met moslims. Secretaris drs. M. van Krim pen van de Unie zegt dat deze theologische benadering, waarin de dialoog met mos lims voorop staat, niet de in stemming heeft van de hele achterban. Hij wijst daarvoor op de rech tervleugel van de christelijke onderwijswereld, die ook in de Unie vertegenwoordigd is. „Wij hebben onze nek al ver uitgestoken met onze verkla ring over de ontmoetings school", aldus Van Krimpen. In een brief aan zijn twee werkgevers gaat Kraan hier tegenin: „Zolang de Unie het hele, pluriforme christelijk onderwijs vertegenwoordigt of wil vertegenwoordigen, mag verwacht worden dat fi nanciële ondersteuning ook pluriform uitvalt". Dat er aan een grondige dis cussie grote behoefte is, staat voor Kraan buiten kijf. De ontmoeting met moslims heeft voor velen, ook in de wereld van het onderwijs, nog iets angstigs. Daardoor zijn de echte vragen, bijvoorbeeld over de theologie en over de identiteit van het onderwijs, nauwelijks gesteld. De angst om de eigen organisatie ter discussie te stellen, speelt daarbij op de achtergrond, meent Kraan. „Zouden chris telijke onderwijsorganisaties bang zijn macht en invloed te verliezen?", zo vraagt hij zich af. Angst voor de ontmoeting is niet terecht, vindt Kraan. Van verwatering van de iden titeit hoeft helemaal geen sprake te zijn, zegt hij. Inte gendeel, juist in de ontmoe ting knapt je eigen identiteit op. Bovendien is er vanuit de bijbel gezien alles te zeggen voor een serieuze ontmoeting met de andersgelovige. „Christelijk onderwijs reikt per definitie anderen de hand, vanuit de unieke en ge zaghebbende binding met Je zus Christus", stelt Kraan. Het bevreemdt de predikant dat de Unie nu de theologi sche discussie uit de weg gaat, temeer daar zij hieraan on langs nog prioriteit gaf. Het driejarig project is zelfs op ini tiatief van de onderwijswe reld tot stand gekomen (de se cretaris van de Unie deelde mee dat nu voorrang wordt gegeven aan de praktische be geleiding van leerkrachten die moslimkinderen in hun klas hebben). De kost gaat voor de baat ik :IPHC positi machti Histadi het ids)rec •knem eiders] ■ft toeg huisa Ismer concl :gatie /Jider irekkt [opent istijns MINISTER Nijpels heeft nog nauwelijks twee maandpr tijd om zijn Nationaal Milieubeleidsplan af te ronden, plan gaat het om maatregelen die in de resterende jare deze twintigste eeuw genomen moeten worden ten bat een schonere toekomst. In zijn jeugdig enthousiasme Nijpels al becijferd dat de rijksuitgaven voor een schon^d: lieu de komende jaren verviervoudigd moeten worden, zo'n verhoging is zelfs in een tijd van grotere milieubt[eJ heid te vèel gevraagd van zijn direct betrokken collega' de financieel-economische topambtenaren die samen trale Economische Commissie vormen, hebben zij Nijp ft, afgelopen dagen de oren gewassen - om in milieuternfes blijven. De kritiek was niet mals: het concept werd als slecht bouwd - zowel beleidsmatig als financieel - naar de bi van VROM terugverwezen. Ook enkele direct betrokkc nisters voelen weinig voor een aanpak die enerzijds eisen stelt aan de bedrijven, maar anderzijds het be leven weer bijspringt met subsidies voor milieubeschei de maatregelen. Binnen het kabinet heeft Nijpels ev krachtige steun gekregen van premier Lubbers, die vin bij het kabinetsberaad in principe geen enkele maatrej bespreekbaar moet zijn. Nu heeft Nijpels bij zijn voorstellen ter beschermin» het milieu op de eerste plaats te maken met zijn collega] verkeer, economische zaken en landbouw. Deze miijparler hebben toch al de neiging elkaar de zwartepiet van j vervuiler toe te spelen en het zal voor Nijpels dan ooljN H eenvoudig zijn het Nationaal Milieubeleidsplan ook n&bers deze collega's te voltooien. De oppositie van andere col| kabi die vooral aan de extra lasten voor de rijksbegroting defor het komt hem dan ook bijzonder ongelegen, zodat hij het stachtig in de rug van premier Lubbers goed kan gebruiken, jeidsp jkomc ANDERZIJDS heeft Nijpels het tij ook mee. De maatsePr'n< pij is zich de groeiende gevaren voor ons leefmilieu iijatreg dels wel bewust. Levend op een gifbelt aan de monding Z1J het riool van Europa en aan de meest vervuilde zee op 4. ers in een land waar de zure regen de helft van de bossen P lijk heeft aangetast, is de tijd rijp voor harde maatrei steui Het bedrijfsleven (voorzitter Kamminga van het middejwerp-1 kleinbedrijf) erkent dat de bedrijven moeten invester* is vo natuurvriendelijker produkten, ook al zal de consur de daaraan moeten meebetalen. Werkgevers en werkntf""" (VNO en FNV) sloten een monsterverbond om te voork|7* 1 dat een van beide partijen het gelag zou moeten betaleV 11 MAAR ieder is doordrongen van de noodzaak dat scherming van ons leefmilieu geen uitstel meer gedoogt Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne 1 dat de produktie van giftige stoffen (mest, afvalstoffet|111 de industrie, auto's en energiecentrales) met driekwart i worden teruggebracht. [01* Op zich is het geen slecht principe dat de overheid (d lastingbetaler) aan de kosten daarvan bijdraagt. Op denj)TTE betalen die investeringen zichzelf terug als het milieuiper der schade ondervindt. Dan zal het „rondpompen" van muidf dies, zoals de topambtenaren Nijpels verwijten, wellichijf W delijk illustreren dat de kost voor de baat uit gaat. (vensl terna Dat alles neemt niet weg dat ook de bedrijven ien c moeten bijdragen dan een steentje. Het gezamenlijk opt^y16 van de voorzitters van werkgevers en werknemers 'rf W ieda Lede en Stekelenburg) mag een mooie verbale show haf opgeleverd, het komt toch vooral op daden aan. Het CeiP Bureau voor de Statistiek heeft dezer dagen onthuld Qwerf 1986 de industrie slechts een half procent van de omzebracht milieukosten heeft besteed, een lager percentage dan Sierste jaar tevoren. Afgezet tegen de problemen en de kosten \[lerhai voor de samenleving zich gesteld ziet, kan dit slechts eej°rcJig« scheiden bijdrage worden genoemd. Er is alles voor te dat Nijpels in zijn op stapel staande beleidsplan voor eeirder vige aanpak kiest. Ook in financieel opzicht. roije a jr raak Atlari Perioden met zon DE BILT (KNMI) - Een hoge- drukgebied boven midden-Eu ropa blijft voorlopig bepalend voor het weer in onze omge ving. Het trekt langzaam in oostelijke richting, maar blijft krachtig genoeg om oceaansto ringen voorlopig van ons land weg te houden. Vooral woens dag zijn er dan ook nog flinke zonnige perioden en pas vanaf donderdag kan er bewolking, die bij zo'n storing hoort, ons land bereiken. Het blijft echter droog en de middagtempera- tuur ligt de komende dagen rond 5 graden, de minimum temperatuur rond het vries punt. Na morgen worden de mistkansen kleiner, omdat de wind gaat toenemen tot kracht 5 aan de kust en op het IJssel- meer. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, medegedeeld door het KNMI, geldig voor morgen en woensdag. Zuid-Scandina vië: half tot zwaar bewolkt en alleen west van de bergen wat regen. Middag- temperatuur rond 3 graden. In de nacht lichte vorst. Denemarken: wolkenvelden en droog. Middagtem- peratuur rond 3 graden. In de nacht om het vriespunt. Britse Eilanden: in het westen veel bewolking en af en toe regen. Meer naar het oosten af en toe wat zon en droog. Middagtem- peratuur van 10 graden in het westen tot rond 6 graden in de oostelijke ge- Benelux en noordelijke Bondsrepu bliek Duitsland: wolkenvelden en ook perioden met zon, middagtemperatuur 3 tot 5 gra- Frankrijk en de rest van de Bondsre publiek: perioden met zon en plaatselijk een enkele mistbank, later vanuit het westen opkomende bewolking. Mid dagtemperatuur van rond 8 graden langs de westkust tot om het vries punt in zuid-Duitsland. Langs de Franse zuidkust omstreeks 11 graden. In hel Franse binnenland ongeveer 6 graden en lichte vorst in de nacht. lijk mist en lage bewolking 1 middagtemperatuur van vriespunt. Hogerop zonnig. Spanje en Portugal: vanuit het westen langzaam I mende bewolking en later voo het westen wat regen. Middagti ratuur langs de Atlantische kus» 12 graden, langs de zuidkust rq| graden en in het binnenland streeks 8 graden. In de nacht pk lijk lichte vorst. Italië, Yoegoslavische- en in noord-Italie nog steeds hardq ge mist, in het zuiden eerst n le buien, later wat meer zon. temperatuur van 3 graden noorden tot 14 graden ii Luxemburg onbew i if°( J tLBUl 'Ne.' ie 8 fe.-ledi l Singapore

Leidse Courant | 1989 | | pagina 2