Wat je slaaphouding zegt over je persoonlijkheid Zwart loopt voorop Ukkie Nekkramp BOLDERKAR erksei UIT THUIS &24dóc6oU*OTlt MAANDAG 23 JANUARI 1989 PAGIN. dit in het kleine zijden tasje, alleen geschikt voor wat wisselgeld,. de huissleutel en een zakdoekje? Maar er is een oplos sing: Wink'y- Mono eyeshadow in negen kleuren en kleiner dan een half lucifer doosje. Het is een zachte, fijne poe der, waarin met aminozuren ge dekte pigmenten zijn verwerkt. De kleuren zijn Egypt, USA, Ita ly, Marocco, Por tugal, Greece, France, England en Austria. In makkelijk schuif doosje 19,50 (2 gram). Eeuwen lang heb ben schoenen bij gedragen aan de uiterlijke status van de mens. In de Middeleeuwen bestonden er zelfs strenge voor schriften over de lengte van de schoenpunten (de zogenaamde pou- laines). Hoe hoger iemand in rang was hoe langer de punten mochten zijn. Vorstinnen moesten de lange voorschoenen zelfs aan de be nen vastbinden' om er geen doods mak over te ma ken. Ook voor hakken bestonden er (in een latere perio de) bepaalde re gels, waarvan niet mocht wor den afgeweken wilde men „erbij horen". Neder landers gebruiken tegenwoordig ge middeld vier paar schoenen per jaar. Dit getal is niet om over naar huis te schrijven, maar de aandacht neemt toe, zo roe pen de statistici, en laten we hen maar geloven. Dit voorjaar, zo meldt „het fluister- spook", zal zwart voorop lopen. Tot in de warmste maanden van het jaar zal dit een volop geaccep teerde tint zijn. Voor dames wordt zwart in kleding en schoe nen vaak gecom bineerd met wit en voor de jeugd met neonkleuren. De» nummers twee op de kleu- renranglijst voor schoenen zijn bruin en naturel. Marine komt te rug, zeker in klassieke model len. Daarnaast is er een scala van oosterse felheid als fuchsia en lila in nubuck (licht geschuurd leer). Varianten zijn strikken en vro lijke afbiezingen om de wat donke re tinten op tè fleuren. Nieuw zijn ook de hoog- frontlijnen, zoals een hoog op de wreef doorlopen de „tong". De hakken variëren van queenie tot banaan en de boeghak, terwijl luxe pumps leven naast eenvoudig gestyleerd schoei sel. Want plat geeft gemak. TINY FRANCIS Schoenen in opgewekte India-kleuren. De „tong" loopt door op de wreef. Ludiek zijn leren strikken en suède met zwierige „finishing touch". De prijzen op de foto variëren van circa 42,- tot 89.- (C A). Gympen in bonte zestiger jaren patchwork prints of met druks van stripfiguren zijn populair bij de jeugd. Prijzen van 10.- tot 30.- (C A). Hooggesloten schoenen en fietsschoentjes (met veter) voor de jeugd. Sommige modellen zijn gepaspoleerd (afgebiesd) in vrolijke kleuren. Knoopgarneringen haken in op surf-out- fits. Prijzen variëren tussen 39.- en 45,- (C A). FOTO'S: PR Het blijft tobben met de oog make up in de avond- tas. Januari is de maand van uit gaan. Na de nieu wjaarsrecep- ties en -bijeen komsten zit de gang om je te ver pozen er zo in, dat mensen er vooral omdat de avonden zo lang zijn - toe komen eens naar een schouwburg of een bioscoop te gaan. Je wilt de donkere dagen wat opvrolijken. Men kleedt zich weer voor dit soort vertier en de avondtas is deel van de uit rusting. Meestal is die klein van stuk en meteen vol. Voordat je de deur uitgaat zit het snor met de make-up, maar in de loop van de avond (of in de pauzemoet er weer wat gestuca- doord worden aan het gezicht. Nu willen doosjes met eye-shadow wel eens flink van formaat zijn en waar stop je Qe koninklijke houding: „koninklijke" slapers hebben een grote dosis vertrouwen in zichzelf en de toekomst. Opgekruld als een kat, languit op de rug of in tens verstrengeld met de ander: mensen slapen in allerlei houdingen. En die houdingen zeggen iets, over onze persoon lijkheid, zo ontdekte de Amerikaanse psychothe rapeut dr. Samuel Dun- kell, die hierover enkele interessante publicaties liet verschijnen. Het idee om de slaaphoudin gen nader te onderzoeken kwam bij Dunkell op toen hij in zijn praktijk geconfron teerd werd met een jongeda me, die erover klaagde dat ze zo moeilijk relaties mét man nen kon aangaan: Terloops kwam ter sprake dat ze 's nachts, met uitgestrekte ar men en benen in bed lag, en meestal nog diagonaal ook. Eventuele parthers werden op die manier het bed uitge werkt, en de vrouw .beheers te' haar hele slaapplaats. Dunkell ontdekte vervolgens dat ze niét alleen in bed veel ruimte innam, maar ook in haar relaties: ze was erg do minant en speelde graag de baas. De psychotherapeut ging op onderzoek uit en kwam vier .favoriete' slaaphoudingèn te gen: Foetus-houding De foetus-houding: op de zij, helemaal ineen gestren geld, met opgetrokken knie ën. We liggen helemaal .op gevouwen', waarbij het ge zicht ,en: de buik" zijn afge schermd. Wie zo in oèd ligt, is volgens Dunkell iemand die nog niet helemaal tot ont plooiing gekomen is hij staat als het ware op .open springen'. Mensen die meest al in;: deze houding slapen neigen ertoe zich vast te klampen aan relaties die-vei ligheid in het leven garande ren. De semi-foetale houding. Deze komt het vaakst voor; ongeveer 75 procent van de mensen slaapt zo. In deze houding ligt men op de zij, met opgetrokken knieën, de armen gebogen naast 1 het hoofd, of de handen tussen de dijén. Een praktische en comfortabele houding die een grpté bewegingsvrijheid ga randeert, zodat je niet vaak van positie hoeft te. verande ren. Mensen die zo slapen zijn doorgaans vrij evenwich tig, passen zich goed aan aan hun omgeving, zijn zelfstan- De slaaphouding verraadt iemands persoonlijkheid. dig, kunnen goed alleen zijn en wisselen nogal eens van partner. De koninklijke houding. Hierbij ligt men op de rug, de benen gestrekt en iets ge spreid, de armen langs het li chaam. Wie za slaapt stond als kind waarschijnlijk vaak in het middelpunt van de be langstelling. Deze mensen hebben een grote dosis ver trouwen in zichzelf en de toekomst. Het zijn sterke per soonlijkheden die niet alleen makkelijk geven, maar ook De vooroverliggende hou ding: op de buik, de armen meestal boven het hoofd, de .benen languit gestrekt. Die houding betekent dat de per soon graag in contact wil blij ven met de directe omgeving, en meester blijft over de situ atie. Het zijn punctuele, kies keurige mensen, altijd stipt op tijd, en ze houden van orde en regelmaat. Sfinks-positie Naast deze vier meest voor komende houdingen zijn er ook nog: FOTO: PERS UNIE De sfinks-positie: ineengedo ken op de knieën, met gebo gen rug. Kleine kinderen sla pen vaak zo, maar volwasse nen die deze houding kiezen geven te kennen dat ze zo snel mogelijk terug willen naar de wereld van overdag. Niet zo verwonderlijk dat juist deze mensen erover kla gen dat ze 's nachts geen oog dicht doen. De militaire houding: op de rug, de armen strak langs het lichaam, met het hoofd zo ver mogelijk naar achteren. Dergelijke slapers zijn in het dagelijks leven energiek en correct, en geven zich niet snel gewonnen. De mummiehouding is een van de meest vreemdsoortige slaaphoudingen. Hierbij trekt de slaper het beddegoed ste vig om het lichaam heen, en houdt ook het hoofd bedekt. Zo'n slaper neigt ertoe zich ook in het dagelijks leven te .verstoppen' voor andere mensen en verantwoordelijk heden. Vaak staan er 's nachts een aantal vertrouwde voorwerpen in de omgeving van het bed: een glaasje wa ter of een pakje sigaretten bijvoorbeeld. Op deze houdingen zijn talrij ke variaties mogelijk. Wie bijvoorbeeld met één been uit bed slaapt, geeftte kennen graag een ontsnappingsmoge lijkheid te houden, en zich niet graag te binden. Mensen die met gekruiste enkels sla pen zijn doorgaans gereser veerd, en kunnen maar moeilijk initiatieven ont- plooiien. Comfortabel Overigens: de meest comfor tabele slaaphouding komt maar heel weinig voor. Voor over in bed, half op de zij, met één arm boven het hoofd, en het been aan die zelfde kant een beetje opge trokken. Veel vrouwen .ont dekken' deze houding als ze in verwachting zijn, en om dat ze zo comfortabel is blij ven ze ook daarna in die houding slapen. Mensen die van nature al zo slapen zijn doorgaans ongecompliceerde types: ze maken graag plan nen, maar als die niet uitko men hebben ze daar snel vrede mee. Ieder moet voor zich uitma ken hoeveel waarde er ge hecht moet worden aan Dun- kell's theorieën. Maar op zichzelf is het aardig om eens na te gaan in hoeverre uw slaaphouding overeenkomt met uw karakter. ANGELIQUE KUNST Vorige week dinsdag zette het ANP een bericht op de telex waar nogal wat op was af te dingen. De hoofdinspecteur voor infectieziek ten waarschuwde alle huisartsen, basisartsen en GG en GD's voor een „lichte epidemie" van hersen vliesontsteking ofwel nekkramp. Dat klopte. Maar dat dezelfde in specteur bij al die artsen een brief in de bus had gestopt, was nou weer niet waar. Er waren regio's waar zelfs dagen later niet één dokter een brief had mogen ont vangen. En dan zou de oorzaak van de nek kramp de „meningococ sepsis" bac terie zijn. Bijna goed. De bacterie heet meningokok (of in deftig La tijn: meningococcus), en de dodelij ke bloedvergiftiging die het kan veroorzaken, dat is nou een „me- ningokokken sepsis". Enkele dagen later meldde het ANP dat in het nieuwe jaar al zes mensen zijn overleden aan nekkramp en 42 ziek zijn, en -weer was de boosdoe ner de „meningococ sepsis" bacte rie. Tijd dus voor een goedgelij- kend portret van de meningokok. Hersenvliesontsteking kun je op wel vijftig manieren krijgen, want zoveel verschillende ziektekiemen zijn er die deze ziekte kunnen ver oorzaken. Die zijn Weer te verdelen in twee grote groepen: de virussen en de bacteriën. De virussen, een veertigtal, zijn bijna niet gevaarlijk en verlaten op een gegeven mo ment vanzelf het lichaam zonder schade aan de hersenen achter te laten Koningin Beatrix werd nog niet zo lang geleden door een der gelijk virus overvallen en plaats vervanger Willem Alexander had nog geen twee lintjes doorgeknipt, of ze was alweer op de been. Gevaarlijker, veel gevaarlijker is de hersenvliesontsteking veroor zaakt door bacteriën als de strepto- kok, de pneumokok, de Hemofilus influenzae, en uiteraard de menin gokok. De hersenvliesontsteking die het viertal veroorzaakt, is niet van elkaar te onderscheiden. Toch neemt de meningokok een aparte plaats in. Hij treedt anders dan de anderen graag in epidemieën op, zoals nu. Bovendien veroorzaakt hij naast de hersenvliesontsteking een ziektebeeld dat mogelijkerwijs nog gevaarlijker is, de meningokokken sepsis, ofwel bloedvergiftiging. Van deze in 1887 ontdekte bacterie vallen. Verder is er nekkramp, een dermate opvallend symptoom dat het een andere naam voor deze ziekte is geworden. Het naar voren bewegen van het hoofd doet, omdat je .dan aan het uiterst gevoelige hersenvlies trekt, zo'n pijn dat de patiënt zijn hoofd krampachtig naar achteren gebogen houdt: nek kramp dus. De dokter maakt dank baar gebruik van dit verschijnsel bij de diagnose. Abrupt Een tweede, minder bekend ziekte beeld zijn de verschijnselen die het gevolg zijn van de aanwezigheid van de meningokokken in het bloed. Bij 30 tot 35 procent is dit het enige, maar toch geduchte te ken van ziekte, Het begin kan ab rupt zijn, maar ook voorafgegaan worden door een griepachtige toe stand, die snel uit de hand loopt. De patiënt heeft hoge koorts, een snelle pols en ademt ook snel. Ver der is hij buiten alle proporties moe. Dan ontstaan er kleine rode vlekjes, puntbloedinkjes, vooral on der de oksels, in de flanken, aan de polsen en enkels, maar niet onder de nagels. Dit is het teken om met gezwinde spoed de dokter te bellen. Hoe meer vlekjes, en hoe groter ze worden (soms hele plakkaten) hoe meer dat wijst op een ernstige bloedvergiftiging ofwel sepsis, en hoe dichter men tegen het syn droom van Waterhouse Friderich- sen aanzit: een totale ineenstorting van de bloedcirculatie, shock dus, die via een coma onherroepelijk overgaat in de dood. Trouwens, beide ziektebeelden waren vroeger bijna altijd dodelijk. Tegenwoordig kan men met een intensieve anti- bioticakuur (zoals penicilline) in de meeste gevallen het getij keren. Van deze ziekte maken we dus nu een epidemie mee. Nu moet u niet denken dat net als bij griep hon derdduizenden mensen hersen vliesontsteking zullen krijgen. Inte gendeel. Mtn heeft afgesproken dat er een epidemie heerst als zo'n 5,5 tot 6 gevallen voorkomen per 100.000 inwoners, dat is voor Ne derland 800 tot 900 gevallen. Dat is niet veel, maar de ziekte is buiten gewoon gevaarlijk. De dikke Harri son, een polsdik leerboek daarover: „De capaciteit van de meningokok om een volmaakt gezond iemand in enkele uren naar zijn grat te sle pen, blijft een van de indrukwek kendste eigenschappen van deze ziekte". ionke jn vol ilieke Go efdadij lar ho door Joke Forceville-Van Rossun [at 3 iterieu Ik denk aan de uren uit\ ltwier kinder1 ,t noc met vriendjes in de cfc//heerl doorgebraden Adriaan Morriën Jn mijn kinderjaren hel hem nooit gekend: de boh [jpii kar. Mijn eigen gezin r nog maar iong, toen hij r»Q het toneel verscheen, oüdste zoon werd vier [na] met oma samen gaven hem een bolderkar cadf 0112 Nou ja, helemaal een boh kar was het niet. Want IL.VE deren is, Volgens Van D het: zich rommelend vb\ in2tes bewegen van een legé l renkar. Onze bolderwa f ajo had luchtbanden en liep ote - een trein. a cscen Een oud filmpje herini esenti nog aan die verjaardag: cf$ ^erk rige, zijn tweeënhalf jaar} or den ger broertje en een stoet i ederk vriendjes en vriendinne ill O voor het feest. In de gi ifta, S tuin van ons toenmalig h illroo: een vermakelijke, leveni (grid vertoning. Om beu? ijk, mochten ze een ritje makIrn E een buitelende troep enth uzika siastelingeh er achtera'slor& Die kar is gedurende velétkest ren zijn dienst in ons gè blijven bewijzen. Vooral zusje dat beperkt was in h I loopfunctie, maakte het 'xjl bruik ervan optimaal. Als jlve kar met veel moeite in euwe achterbak van de auto iekker gemanoeuvreerd, konden dezi onze beperkingen als gezh akant boven komen. Want bos ng va: en duinen zijn zeer toeg, levisi kei ijk /ontvankelijk voor l één derwagens. ARA Bolderwagens en -kari roepen associaties op i e pos kleine kinderen. De na ikant van het medisch dagverï et hoi dat momenteel zo in de Innen langstelling staat, de Boltknciie kar, doet dat óók. Ieder denkt meteen aan kleuti En hoewel het vast nooit\ bedoeling kan zijn gew\ bij de oorspronkelijke kt van die naam, kunnen constateren dat die om dan één reden een juisi gebleken. We bolderen er met zijn\ len lustig overheen. Pei televisie doen voor ell niet onder in vermeit van feiten, waarht (waarschijnlijk allemaal ve waarheden) vermoedt Ik ben geen deskundige deze materie en het is vei van mij, me een oordeel a te matigen over de vraag er al dan niet incest is pleegd met de kinderen daar worden verzorgd, eventueel door wie dan. In de berichtgeving woi daar vaak heel stellig o\ gesproken. Vakmensen/pi m chologen vliegen elkaar de haren over de omstred Kert poppenmethodes om ond ygp zoek bij kleuters te do plaatsvindentegenstrijd py meningen worden gever leerd omtrent de houd van sommige (de meest ouders; vragen van de vt zorgenden in het medis kinderdagverblijf komen a bod... dat alles maakt dat maar wat bolderen door i privébestaan van kleuters hun ouders. Incest is zo langzamerhai het modewoord waarmee i a la minute de op sensa beluste gemoederen opzwjg_»5 y pen. Een zielige, maar o kwetsende vertoning als leen al bij de minste of ringste vermoedens dat afkeurenswaardige ding gebeuren, hoog van de tor 110 wordt geblazen. Is niet n 'altijd een gulden regel v juiste rechtspleging dat de onschuld van een m^3Q wordt vastgehouden, tof do' het tegendeel met bewijz wordt duidelijk gemaal Moet de journalistiek zi voortdurend als een hye werpen op mogelijke prooi &-2C F voor sensatie? We hadden een affaire in Oude Peke Zijn de ouders daar tot n gekomen? Misschien. We hD-30 C ren er niet meer van. Ma hun kinderen, zullen die m voor jaren getekend blijve Weet je nog, één van die Oude Pekela.... Een bolderkar kan tot onze dagen gezonde ontspai ning bieden... Maar door h privéleven van gezinnt 1.2b k heenbolderen past niet een beschaafde samenlevin,2 a 1.25 U zijn er zes stammen: A, B, C zijn de voornaamste, en dan heb je nog X,Y en Z. Op dit moment heersen vooral de B en C stam, wat een beetje vreemd is, want vooral de A stam heeft de naam om in epide mieën flink uit, te pakken. De bac terie huist in de keel-neus holte meestal zonder.dat je er ziek van wordt. Zelfsals er helemaal geen nekkramp voorkomt is zo'n 2 tot 15 procent van de mensen in het bezit van de meningokok, en bij epide mieën kan dat oplopen tot zo'n 40 procent. Dat zijn de dragers en waarschijnlijk zijn zij het die deze ziekte in uitgehoeste druppeltjes verspreiden. Vandaar dat de ziekte vooral in de winter voorkomt, wanneer mensen dicht op elkaar zitten gepakt, en verder vooral bij hele jonge kinderen, maar ook bij jong volwassenen. De - meeste mensen worden er niet ziek van, alleen een enkeling wel. En dan heel erg. Waarom bij die ene de bacterie verder komt dan de neus-keelholte weet men niet pre cies, misschien door oververmoeid heid of omdat een andere ziekte de weerstand al had verlaagd. Na soms een wat griepachtige periode verspreidt het virus zich vervol gens via het bloed en dan kunnen er twee aparte ziektebeelden ont staan (of een combinatie ervan). Het bekendste ziektebeeld treedt op wanneer het met het bloed mee reizende virus op een gegeven mo ment de hersenvliezen bereikt, en daar een hersenvliesontsteking veroorzaakt. (Daar dankt de me ningokok zijn naam aan, want me ningen is het Griekse woord voor hersenvlies.) Dit is een dramatisch ziektebeeld met hoge koorts, koude rillingen en vreselijke hoofdpijn, braken, verwardheid, ijlen en toe-

Leidse Courant | 1989 | | pagina 10