luidafrikaanse regering verwarring zonder Botha age|raelische soldaten fiogen nog eerder op alesti jnen schieten Walesa bereid tot gesprek met regering Duitsland mogelijk betrokken bij produktie B-wapens Iraq Onder Angolese dodenakkers ligt schat aan mineralen agin JITENLAND QcidócQowuvnt ZATERDAG 21 JANUARI 1989 PAGINA 7 ih is tein rieologi trouwe oeing 737 veriest motor TACO/ATLANTA Een Boeig 737-200 van de Ame- inse luchtvaartmaatschappij ledmont heeft gisteren na de start van het vliegveldD'Hare in Chicago een r verloren. De piloot wist het 'iegtuig weer veilig aan •ond te zetten op O'Hare. Er vilen geen gewonden tij- het incident. na de start ontstond er zeer z'are trilling in één van 'a vee motoren. Voor de gezagvoeder was dat reden on- lellijk terug te keren naar het 'iegveld. Op 700 meter de luchthaven viel de motor varde vleugel. Het verlie- ran een motor is, hoe gek het oo klinkt, een voorzorgs- regel waarbij in de constructie vn het vliegtuig bewust ling is gehouden. Zou een ernst; in onbalans geraakte de vleugel lijven vastzitten, dan al trillende u i de gevolgen veel ernstiger zn. 'erdagavond had een Boeing 75 van de Amerikaanse vaartmaatschappij Eastern Airhes een deel van de pVr vleugel verloren. De piloot slaajie erin naar de lucht- i Atlanta in de staat Georgia terg te keren en veilig te Japans Rode Leger dreigt met verstoren begrafenis Hirohito TOKIO Een factie van de Japanse beweging het Rode Leger, de Chukaku-Ha, heeft gedreigd de begrafenis van de onlangs overleden keizer Hirohito te zullen verstoren. Dit blijkt uit gecodeerde berichten, die de politie van Japan heeft ontvangen. Uit angst voor eventuele aanslagen heeft de politie nu via Interpol gevraagd overal ter wereld leden van het Rode Leger te arresteren, zo melden Ja panse kranten. Eerder had de politie andere lan den al gevraagd zoveel mogelijk informatie over leden van het Rode Leger in hun land te geven. De politie gaat ervanuit dat het Rode Leger de be grafenis van Hirohito op 24 februari wil gebruiken om uiting te geven aan hun weerstand tegen het keizerlijke systeem. De organisatie zou over op zijn minst negen mortieren met een bereik van vier ki lometer beschikken. Politie maakt eind aan herdenking Palach PRAAG - Leden van de communistische militie, uitgerust met knuppels en schilden, hebben samen met oproerpolitie opnieuw een einde gemaakt aan een herdenkings bijeenkomst voor Jan Palach op het Wen- ceslaus-plein in Praag. Het was de zesde bij- es dagen. De politie kwam on- het begin van de bijeenkomst eenkomst middellijk n tussenbeide. De visumaanvraag van de voorzitter van de Internationale Helsinki-federatie voor de rechten van de mens, de Oostenrijker Karl Schwarzenberg, is door Praag afgewezen. De Federatie is de overkoepelende organisa tie van de nationale Helsinki-groepen die toezien op de naleving tenparagraaf ki. Bukarest: Wenen „stap achteruit" WENEN Roemenië heeft gisteren het slotakkoord van Wenen „een stap achteruit" genoemd. Eerder had de rege ring in Bukarest al te kennen gegeven zich niet te zullen sto ren aan de in het akkoord op genomen bepalingen inzake godsdienstvrijheid en het recht op emigratie. Het partijdagblad Scinteia herhaalde in een hoofdartikel nog eens nadruk kelijk dat Roemenie zich niet verplicht voelt overeenkom sten te respecteren waartegen het tijdens het overleg in We nen bezwaren heeft aangete kend. IVPSTAD De „lichte ierte" die president Botha heeft getrof- heeft een storm van ulaties ontketend over bekomst van het land. Jia heeft in zijn presi- functie zoveel iht geconcentreerd dat plotselinge vooruit- van zijn aftocht de P ici behoorlijk in be ll ing heeft gebracht. I regeringsgezinde dagblad Kaapstad, „Die Burger": htte gisteren ,,'n lang rus 11 lotha". Dat wjjst erop dat nog wel enige tijd bui- Jspel zal blijven en mis- zelfs zal aftreden, 's ziekte komt op een bij- r ongelegen moment, immerreces van de Zuid- anse politiek is voorbij ?r twee weken, op 3 fe- zal de nieuwe zitting het parlement geopend uitermate igwekkende gebeurtenis- p de agenda, zoals de on- ikelijkheid van Namibia naderende algemene ^iezing van de kamers blanken, Aziaten en lingen. Beide zijn niet de rege- Jlkenqlvallen brak vooruitzicht dat Sam Nu- ekers van Swapo, de bevrij- symbtbeweging van Namibia, riendejonafhankelijkheidsverkie- n wint en de scepter zal zwaaien in Windhoek de Nationale Rartij van ernstig zorgen En die wordt door de rechtse rvatieve Partij handig buit. Botha's bescheiden am de apartheid te wordt fel aange- aat ^n door de rechtervleugel, de Sluwe politicus Verder bestaat nog de moge lijkheid dat Malan zijn macht aanwendt om één van de an dere kandidaten in het zadel te helpen. Op die manier zou hij er voor zorgen dat het leger z'n vanouds invloedrijke rol in nationale aangelegenheden kan behouden. Er wordt reeds len over de onaiankelijkheid van hun land. fronterende maier waarop P.W. Botha derglijke aanval len te lijf gaat, an de rege ringspartij het w( eens zwaar te verduren krijgn bij de al gemene verkiezin'en, die vol gens de wet vóór maart 1990 gehouden moeta worden. Waarschijnlijk zulln de natio nalisten ook schadt ondervin den van de hergrooering van de linkse oppositielfachten. Er is sprake van gweest dat de verkiezingen /ervroegd zouden plaatsvinden mogelijk zelfs in april van dit aar, maar nu Botha voorlopig is uitge schakeld is die kans ïihil. Pas als de president wee is her steld of als zijn opvdger wat steviger in het zadel it, beho ren verkiezingen weer tot de mogelijkheden. De benoeming van Heunis als waarnemend president moet niet gezien worden als een aanwijzing dat deze trouwe plaatsvervanger ook automa tisch Botha gaat opvolgen. Ge zien zijn vooraanstaande func tie als minister van Constitu tionele Zaken ligt het voor de hand dat hij gekozen wordt om zolang op de winkel te pas sen. Maar komt het zover dat een opvolger moet worden be noemd, dan staan er een aan tal andere figuren paraat die waarschijnlijk meer aanhang genieten binnen de regerende Nationale Partij. De parle mentsleden van deze partij be slissen uiteindelijk wie presi dent wordt. De kanshebbers zijn onder meer de havikachtige, machti ge minister van Defensie, ge neraal Magnus Malan, de po pulistische, „verligte" minister van Buitenlandse Zaken, Roe lof „Pik" Botha, de naar rechts neigende natiónalistische par tijleider van de dominerende Transvaal-provincie, F.W. de Klerk en de zachtaardige, poli tiek neutrale minister van Fi nanciën, Barend du Plessis. Het belooft een verhitte strijd te worden tussen voornoemde en wellicht nog enkele andere lieden, mocht Botha zijn hie len lichten. Als Heunis even wel gedurende langere tijd het presidentschap waarneemt en zich goed gedraagt, maakt hij misschien ook nog een kans. sen Malan en Pik Botha. Het lijkt waarschijnlijk dat Malan de voorkeur zal geven aan zo'n rol, aangezien hij nu niet direct beschouwd wordt als de sluwe politicus met de vlotte babbel. Op die manier is hij verzekerd van een overweldi gende invloed, zo niet het ui terlijk vertoon van de macht. Het gevaar bestaat dat de Na tionale Partij, zonder de erva ren onverschrokkenheid van P.W. Botha, zich steeds meer beweegt in de richting van een militaristisch regiem en dat de onderdrukking daardoor nog groter wordt hetgeen weer meer verzet en geweld oproept van de kant van de zwarten. De Zuidafrikaanse agressie je gens subcontinentale buurlan den, die op het moment onder controle is, zou opnieuw kun nen oplaaien, met uiteraard nadelige gevolgen voor de vrede in die gebieden. Een andere belangrijke, van het veld gestuurde speler in het Zuidafrikaanse drama, blijft echter duidelijk aanwe zig. Botha werd eergisteren voor onderzoek overgebracht naar de Constantiaberg kli niek vlakbij Kaapstad. En dit is toevallig hetzelfde zieken huis waar de gevangen leider van het Afrikaans Nationaal Congres, Nelson Mandela, vo rig jaar verbleef toen hij her stelde van tuberculose. Zelfs op zijn ziekbed kan de blanke president niet ontsnap pen aan de dreigende schaduw van zwart Zuidafrika. ANTHONY HEARD residei Reagi pre tUZALEM De rege- van Israel heeft de ndaag els voor het schieten 'd< plastic kogels op J2estijnse betogers op- ntsch!JW versoepeld. Het le- retera mag de kogels voort had f ook gebruiken tegen onj estijnen die autoban- uëult in brand steker of ;en blokkeren en liet '%n tegen hen die >te- gooien. i deze week kreeg het le ieden reeds opdracht vaker plas- kortsl kogels te gebruiken. Die tand i 'we regel hield in dat net longoen uit zelfverdediging ns zi ht worden geschoten, pen. ir ook op stenengooiers en eld zijhet achtervolgen van hen koe'rheen mochten alleen off,- :en en schieten wanneer mili- detze en in levensgevaar kwa- eld, fbij botsingen met Palestij- iVillia- Volgens de jongste in- 19( Ctie mogen behalve officie- v ook onderofficieren schie- bei die door de commandan- ;ekoz ter plaatse moeten worden gevo gewezen en die een specia- n Rookleiding-hebben. 's Nachts der ïeu alleen officieren het esidei r openen. e Huister van defensie Rabin 960 rd v (ADVERTENTIE) I optiek 's-Gravenhage I L. v. Meerdervoort 135 r. Hoytemastraat 107 IFr. Hendriklaan 242 Heulstraat 19 zei eerder deze week ter ver dediging van het besluit, dat Palestijnen die „niet gewend willen raken, niet met stèren moeten gooien". „De nieuve schietinstructies zullen de st>- nengooiers afschrikken en«oe soldaten meer zekerheid ver schaffen. Het zal het gevoe. van frustratie verlichten die de soldaten voelen bij hun bot singen met de stenengooiers", ald.us Rabin. Rust Op de bezette Westelijke Jor- daanoever werden de scholei gisteren voor onbepaalde tijd gesloten, wegens de voortdu rende onrust. Tot de schools- luiting werd besloten nadat cp de Jordaanoever twee Palestij nen, die ervan verdacht wer den zaken te doen met Israel, overleden. Een van de twee was op 12 januari in het hoofd geschoten, de ander werd eer gisteren neergeschoten m de buurt van zijn huis. In pam fletten hebben de leiden van de Palestijnse opstand op dracht gegeven vermeende collaborateurs te doden. Meer dan tien Palestijnen zijn sinds december 1987 op die manier omgekomen. Een voorstel van ministe- Ra bin om in de bezette gebeden een periode van rust in te voe ren om verkiezingen voir te bereiden is gisteren door Pale stijnse leiders verworper. De verkiezingen zouden tot auto nomie van de Gazastroox en de Westelijke Jordaaancever moeten leiden en vervolgens tot een federitie tussen de ge bieden en Israel of Jordanië. Leden van het Likud-blok van premier Yitzhak Shamir kriti seerden het pbn van de de mi nister van defensie, die ver antwoordelijk is voor de „poli tiek van de ijz?ren vuist" in de bezette gebiecbn Als het aan het Likud-blol ligt, worden de bezette gebiedm gewoon inge lijfd bij Israel. GDANSK Vakbondsleider Lech Walesa is in principe bereid met de regering om de tafel te gaan zitten, „omdat het land het no dig heeft". Walesa zei dat gisteren na een vergadering met arbeiders op de Lenin- scheepswerf in Gdansk. Maar hij benadrukte dat eerst de Landelijke Uitvoerende Commissie (KKW) van Solida riteit dit weekeinde haar standpunt moest bepalen over het aanbod van generaal Jaru- zelski om Solidariteit onder stringente voor waarden te erkennen. Walesa zei. „Ik ben een optimist, hoewel wij voor zeer lastige zaken staan". Hij zei dat de partij met het aanbod om Solidariteit te legaliseren voor haar doen „erg ver" is gegaan, maar niet aan de sociale verwachtingen heeft voldaan. „Het is erg weinig en erg laat je kunt zeg gen dat het niet meer is dan het allernood zakelijkste een lapmiddel v Lech Walesa, leider van het verboden vakverbond Solidariteit, wordt bedolven onder vragen van journalisten. Brandt in het zonnetje De Poolse premier Rakowski (rechts) feliciteert de voormalige bondskanselier Willy Brandt met zijn 75ste verjaardag. Brandt, die overigens in december al jarig was, vierde zijn verjaardag gisteren in Bonn met een feestelijk banket waarvoor verscheidene buitenlandse gasten waren uitgenodigd. FOTO: AP BONN De parlementai re controlecommissie voor de geheime diensten (PKK) van de Duitse Bondsdag gaat onderzoe ken of in Iraq biologische wapens worden ontwik keld en geproduceerd met behulp van Duitse bedrij ven. De Bundesnachrich- tendienst (BND), een van Duitslands geheime dien sten, zou over aanwijzin gen beschikken dat Iraq begonnen is met de pro duktie van bacteriologi sche wapens. Concrete aanwijzingen dat Duitse bedrijven bij de ont wikkeling en de produktie be trokken zijn bestaan er vol gens regeringswoordvoerder Friedhelm Ost niet. De com merciële televisiezender RTL- Plus heeft echter in een uit zending beweerd, uit kringen van geheime diensten te heb ben vernomen dat niet alleen deskundigen uit de DDR en Cuba aan dit project deelne men, maar ook bedrijven uit de Duitse Bondsrepubliek. In een fabriek in Salman Faq, ongeveer vijftig kilometer ten zuiden van de Iraakse hoofd stad Bagdad, zouden bacterio logische wapens worden ge produceerd waarmee dodelijke ziekten als miltvuur, cholera en tyfus kunnen worden ver spreid. De fabriek zou tegen aanvallen van buitenaf zijn beschermd met Rqssische ra ketten. Kwekerijen Volgens de informatie van RTL zijn Westduitse bedrijven niet alleen betrokken bij de ontwikkeling en (je produktie van de bacteriologische wa pens, maar ook bij de bouw van raketten waarmee deze wapens naar hun doel kunnen worden gebracht. De tv-zen- der toonde opnamen van de produktieplaatsen voorzo ver die bovensgronds zijn ge bouwd in Iraq, die afkom stig zouden zijn van Ameri kaanse spionage-satellieten. De feitelijke bacteriekwekerij en zouden zich in ondergrond se laboratoria bevinden. Wanneer de geruchten over een Duitse deelname aan de produktie van dergelijke wa pens in Iraq waar blijken te zijn, raakt Duitsland in een nog veel ernstiger schandaal bétrokken dan nu al het geval is met de betrokkenheid bij de mogelijke gifgasproduktie in Libië. Wat Libië betreft zijn er volgens regeringswoordvoerer Ost vage aanwijzingen via de BND binnengekomen, dat ook dit land de produktie van bio logische wapens voorbereidt. Dat zou moeten gebeuren in een nog te bouwen instituut voor microbiologie. Ook hier ontbreken (nog) concrete aan wijzingen voor een Duitse be trokkenheid. Justitie vraagt ontvoerders VdB om bewijzen BRUSSEL Bijna een week na zijn ontvoering, hebben po litie en Justitie in België nog steeds geen enkel spoor van de verdwenen oud-premier Paul Vanden Boeynants. Justitie deed gisteren een oproep op de Revolutionaire Socialistische Brigade, die de ontvoering heeft opgeëist, te bewijzen dat zij de oud-politicus in handen heeft en dat hij nog leeft. André Vandoren, leider van het onderzoekteam, gaf daar mee aan dat het onderzoek volledig vastzit. Enige hoop werd eerder deze week nog geput uit de aankondiging dat op het postsorteercentrum Brussel X een pakje zou wor den bezorgd waarmee de Re volutionaire Brigade zou be wijzen dat zij VdB in handen had, maar deze aankondiging was afkomstig van dezelfde man die maandag anoniem dreigde dat VdB alleen nog 'in stukjes' zou terugkomen. In kringen van justitie wordt steeds serieuzer rekening ge houden met de mogelijkheid dat de oud-politicus, die aan een hartziekte lijdt, al niet meer in leven is. „Moord be hoorde van meet af aan tot de mogelijkheden en ik moet zeg- Daarnaast wordt rekening ge houden met de mogelijkheid, dat zijn ontvoerders hem naar het buitenland hebben overge bracht. Om die reden is via In terpol zijn signalement ver spreid. LUANDA De ver schrikkingen van de oor log hebben Angola, een land nog vol verborgen schatten, verwoest. Steden brokkelen af en een mil joen mensen wacht de hongerdood. Meer dan de helft van de plattelands bevolking van misschien wel de rijkste streek in Afrika bezuiden de Saha ra, houdt zich slechts met één ding bezig: overleven. Angola wordt geleidelijk ver teerd door de dertien jaar du rende meedogenloze burger oorlog. Het land is nu een ver pauperde karikatuur van de onmetelijke rijkdom die onder haar vruchtbare grond ligt. Bijna de helft van de rege ringsbegroting wordt opge slokt door militaire verplich tingen. Het enige wat het land nog behoedt voor een comple te instorting zijn de inkomsten uit de snelgroeiende olie-in dustrie. Vorige week' kregen buiten landse journalisten gelegen heid bepaalde gebieden in het land te bezoeken die formeel nog in handen van de regering zijn. Wat ze aantroffen was een land vol merkwaardige paradoxen en bittere tegen strijdigheden. Cubaanse troe pen verdedigen de Ameri kaanse olie-installaties tegen aanvallen van Unita-guerril- la's, die weer gesteund worden door de Verenigde Staten. De rebellen doen hun uiterste best het levensonderhoud (en vaak ook de levens) te vernietigen van leden van hun eigen stam, die in de door de regering be heerste gebieden zitten. De starre toepassing van de mar xistische leer heeft geleid tot een florerende zwarte markt, waarbij zuiver kapitalisme ze- Koffie In iets meer dan tien jaar tijd is het land afgezakt van be trekkelijke welvaart tot extre me armoe. Toen Angola in 1975 onafhankelijk werd, was z'n landbouw zo goed als au tarkisch. De graanopbrengst was zelfs voldoende voor de export. Nu wordt meer dan de helft van de voedingsmiddelen geinjporteerd en Angola is sterk afhankelijk van buiten landse hulpverlening. In 1981 werd een ernstig voedseltekort geconstateerd. Die situatie is langzamerhand verslechterd en ondervoeding is inmiddels een nationaal probleem gewor den. Ooit was Angola de op drie na grootste koffieproducent ter wereld. De jaarlijkse koffie- opbrengst daalde echter van 225 duizend ton naar nog geen 20 duizend ton. Dezelfde te ruggang valt të bespeuren bij de oogsten van granen, katoen, suiker en sisal. Van de 55 Eu ropese veehouderijen in het zuiden zijn er vermoedelijk nog maar twee actief en het is dan ook niet zo verwonderlijk dat in alle steden een enorm tekort aan vlees heerst. Ook is de visvangst op de rijke vis gronden voor de zuidelijke kust enorm teruggelopen, waardoor de vismeelindustrie gevaar loopt. Ondanks een overschot aan grondstoffen zitten de fabrie ken nog niet eens op de helft van het produktieniveau van vóór de onafhankelijkheid. De meeste spoor- en snelwegen zijn levensgevaarlijk. Het vliegtuig is eigenlijk het enige betrekkelijk veilige transport middel. Ongeveer negentig procent van het land, dat 31 maal zo groot is als Nederland, wordt als onveilig beschouwd. Dodenakkers Onder de oppervlakte van de dodenakkers ligt een schat aan mineralen, der hoogwaardige diamanten, ijzer, koper, mangaan-erts, fos faatgesteente en veldspaat (dat silicaten bevat). Veel mijnen zijn verwoest of verlaten. Er bestonden plannen om andere te openen, maar de oorlog heeft daar een stokje voor ge stoken. De sterke daling van de diamant-export, van ruim twee miljoen karaat in 1974 tot slechts 350 duizend karaat in 1986, moet ten dele worden toegeschreven aan Unita. Een belangrijke hoeveelheid, mis schien wel de helft, van de edelstenen wordt gedolven in gebieden die in handen zijn van Unita rebellen en worden door hen naar het buitenland gesmokkeld. Het enige zonnestraaltje in dit somhere economische land- schaj is afkomstig van de kust-enclave Cabinda, waar de olieproduktie gestaag toe neemt. Verwacht wordt dat Amerikaanse, Braziliaanse en Europese bedrijven over de periode 1986-1990 drie miljard dollar zullen investeren, ter wijl de opbrengst rond de vier- honderduizend vaten per dag zal bedragen. Villa's Het wijdverbreide verval is in belangrijke mate, maar niet helemaal, te wijten aan de oor log. Circa driehonderdduizend Portugese kolonisten brachten Angola een verlamm'ende slag toe door het land te ontvluch ten op de vooravond van de onafhankelijkheid, waarmee een acuut tekort aan geschool de arbeidskrachten ontstond. De skyline van de hoofdstad Luanda herinnert nog steeds aan de grote uittocht door mo numenten in de vorm van half-afgebouwde torenflats. Aan de voet daarvan storten de elegante villa's in koloniale stijl ook langzamerhand in door achterstallig onderhoud. Bars "n cafetaria's zijn al lang verdwenen en de weinige winkels die nog open zijn heb ben nauwelijks koopwaar. Dat Angola nog net niet te kampen heeft met hongers nood en pest-epidemiën is gro tendeels te danken aan de tus senkomst van buitenlandse hulporganisaties en aan een netwerk van officieel toegesta ne zwarte markten. Dit systeem, gevoed door het verschil tussen de officiële en de handelswaarde van de wis selkoersen, voorziet de armen van de meest fundamentele le vensbehoeften en de welva renden van zeldzame luxe-ar tikelen. Volgens de officiële koers worden dertig kwanza's betaald tegen een Amerikaan se dollar, maar de zwarte markt-koers bedraagt 2.500 kwanza's per dollar. Dat bete kent dat enkele bevoorrechte lieden whiskey en bier kun nen kopen in de harde-valuta winkels van de overheid en dit weer met aanzienlijke win sten kunnen verkopen op de zwarte markt. De buitenlandse troepen ver trekken, maar het lijden en de oorlog duren voort. GAVIN BELL (c) The Times, Londen

Leidse Courant | 1989 | | pagina 7