Zomervakantie S() Bush holt elke dag hard om gedachten te ordenen Inauguratie „geluksvogel" Bush uitbundig gevierd in Washington ao 'al „De wil is er, maar het geld ontbreekt" DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Kapitein Rob in China BUITENLAND Eeidóe Sou/tont zaterdag 21 januari .1939 pagin JITE :ago/ inse lu na de lerdaga vaartrr rvleug [ommf aanse iezing blar lingei Bush enthousias foto: WASHINGTON Ron, Reagan heeft gisteren de or luksbrenger verslagen. Op moment dat George B werd beëdigd als preside maakte ex-president Reag een eind aan een serie fat; ongelukken die het Witte Hi hadden achtervolgd sed< William Henry Harrison pre dent werd in 1840. 1 iuz; I vai els Vanaf die dag tot vandaag elke Amerikaanse presid» die werd gekozen in een j«eStijjr dat eindigde op een nul gest< ven tijdens het presidentsch; Harrison, een machovetera die tegen de Indianen had vochten, was de eerste onjestijr lukkige. Tijdens de inauguq in tie, die had te lijden ondL i iu,CI1 i en t t in de; reeds kogel iwe r ir ooi iihet koude en regenbuien, hie Harrison zonder jas en ho:e een 45 minuten durende reql g00 De rede van Harrison was langste inauguratie-speech de Amerikaanse geschieden zijn presidentschap het korts Harrison stierf een maand 1 ter als gevolg van een longoen steking die hij tijdens z ht inauguratie had opgelopen. De ongeluksbrenger hield vervolgens twintig jaar koe'rheer Abraham Lincoln, gekozen 1860, werd vermoord. Hetze ei de lot trof James Garfield, g' bij t kozen in 1880 en Willia - Voi McKinley, gekozen in 19C Ctie r Weer met een interval v« ook twintig jaar was het de beu die aan Warren Harding (gekozi ter p in 1920) die stierf als gevogewe; van een ziekte. Franklin Roc'pleid evelt, in 1940 voor de den keer gekozen tot preside!'r ope stierf ook in het Witte Hufüster John F. Kennedy, in 1960 president gekozen, werd moord in 1963. Reagan, gekozen in 1980, lei af en toe een loopje te nem met de ongeluksbrenger. 1 overleefde een moordaansi door John Hinckley jr. maart 1981, toen hij een koj in zijn borst kreeg. Hij we darm- en huidkanker de ba onderging een prostaat-opei tie, overleefde en passant tw bijna-ongelukken in de Force One, het presidents vliegtuig, om nog maar zwijgen van het gebruikelij aantal dreigtelefoontjes v zonderlingen die de geheir dienst handenvol werk gave Pl Deze krant brengt op 4 en 18 februari nogmaals speciale pagina's over Het Nederlands Bureau voor Toerisme verwacht in het komende jaar een verdere stij ging van binnen- en buitenlandse reizen. Op drie zaterdagen worden onze lezers getipt over populaire en exclusieve reis- en verblijfsmogelijkheden. En wat voor reisbestem- mingen hebt u hen te bieden? Ronald te Boekhorst, bereikbaar onder nummer 071 - 122 244, informeert u graag nader over de adverteermogelijkheden op deze speciale pagina's. CcitWSouimit (Vervolg van de voorpagina) WASHINGTON Bush besteedde in zijn toe spraak opmerkelijk veel aandacht aan de proble men waarmee Amerika worstelt, maar gaf nauwe lijks aan hoe hij die zou willen oplossen. „Er zijn daklozen, verloren en rondzwervend; er zijn kinde ren die niets hebben, geen lief de, geen normaal leven; er zijn mensen die zich niet kunnen bevrijden van verslavingen als drugs, sociale hulp en de de moralisering die in de sloppen heerst. Er moet tegen de mis daad worden gevochten, tegen de ruwe misdaden in de stra ten. Er zijn jonge vrouwen die geholpen moeten worden om dat ze kinderen krijgen waar ze niet voor kunnen zorgen en die ze niet kunnen liefhebben. Zij hebben onze zorg, onze stu ring en ons onderwijs nodig", aldus president Bush in zijn inaugurele rede. „De oude oplossing was dat we dachten dat deze problemen met overheidsgeld kunnen worden opgelost. Maar we hebben geleerd dat dat niet het geval is. Bovendien be schikken we over weinig geld. We hebben een begrotingste kort dat naar beneden ge bracht moet worden. We heb ben meer wil dan geld, maar de wil hebben we het hardste nodig". Bush besteedde verhoudings gewijs weinig aandacht aan buitenlandse problemen. Wel zei hij: „We zullen met grote kracht vasthouden aan onze bondgenootschappen en vriendschappen over de gehe le wereld. We zullen de nieu we banden met de Sovjetunie vasthouden in overeenstem ming met onze veiligheid en onze opvattingen over vooruit gang". Betere tijden Als de stad Houston een brief aan president Bush zou sturen, stond er vermoedelijk in „George, geld s.v.p.". Voor de stad in Texas waar van de nieuwe president zegt dat die zijn basis is, vormt zijn beëdiging niet alleen een nieuw hoofdstuk in de ge schiedenis van de Verenigde Staten, maar een teken dat be tere economische tijden in het verschiet liggen. De inwoners van Houston ho pen dat met Bush in het Witte Huis meer federale fondsen naar Texas zullen stromen. Na verscheidene jaren van econo mische neergang is elke hulp welkom, aldus de bewoners van de metropool in het zui den. „Ik denk dat hij ons een heel eind gaat helpen. Omdat hij hier vandaan komt, zal hij voor ons zorgen", aldus de loodgieter Tony Carnell die door televisieverslaggevers werd ondervraagd. „Men praat al over de bouw van die kalei- doscoop of hoe je dat complex bij Dallas noemt", zegt hij ver wijzend naar de acht miljard gulden kostende geleider voor snelle deeltjes die het ministe rie voor energie wil bouwen in Waxahachie (Texas). John Williams, die in de olie industrie gewerkt heeft, zegt dat Bush, die ook uit de olie- sector komt, de energie-indus trie moet helpen. Deze be drijfstak is wel iets in omvang teruggelopen, maar blijft van belang voor Texas en Houston in het bijzonder. „Hij kent de industrie. Dat kan ons alleen maar helpen", zegt Williams. Hij is optimistisch over het presidentschap van Bush. „Hij heeft een aantal steengoede mensen om zich heen verza meld en het lijkt er op dat hij verantwoordelijkheid aan hen zal delegeren". De inwoners van Houston lij ken het aantreden van Bush te verwelkomen, maar hun vreugde was gisteren niet erg groot. In de stad verliep het le ven normaal zonder dat er pa rades of grote bijeenkomsten georganiseerd waren om de in huldiging luister bij te zetten. Geen van de ondervraagden had op de televisie de beëdi ging van Bush gevolgd of naar diens inaugurele rede geluis terd. „Eerlijk gezegd heb ik er niet veel over horen praten", zegt Williams. „Volgens Bush is God Republikein LONDEN De bel Amerikaanse econoom Kenneth Galbraith heeft ren gezegd dat George Bus belastingen moet verhoger moet snijden in de uitg; voor defensie. Op de vraa Bush zijn advies zou opvo antwoordde Galbraith: net als Ronald Reagan vangene van de theologi idee dat God een getrouwe publikein is en dat Hij Zijn eigen mensen zal he en dat het daarom niet is om wat dan ook te Galbraith verwacht dat directe belastingen in de V nigde Staten omhoog zu^ gaan. Reagan Verslaat ongeluksbrenge (Van onze correspondent Jo Wijnen) WASHINGTON Geor ge Bush, de nieuwe presi dent van de Verenigde Staten, is een geluksvogel. Daar waren de honderd duizenden feestgangers die gisteren naar het hart je van de Amerikaanse hoofdstad Washington waren gekomen om zijn inauguratie bij te wonen, het roerend over eens. De nieuwe president had zich geen betere start kunnen voor stellen. Tijdens de inauguratie plechtigheden bleef het onge kend zacht winterweer. Die mildheid was in zekere zin een weerspiegeling van de stem ming die er onder het Ameri kaanse volk heerst. Op de be langrijkste dag uit zijn leven kon George Bush in de och tendkranten het voor hem ge ruststellende bericht lezen dat de gemiddelde Amerikaan zeer tevreden is over de gang van zaken in zijn land en over zijn eigen leven. Optimisme en hoop voor de toekomst beheer sen Amerika, zo meldden de media. In de kranten zag Bush nog eens bevestigd dat zijn po pulariteit sinds zijn grootse verkiezingsoverwinning op 8 november alleen nog maar is gestegen. Van die sfeer was ook iets merkbaar op de trappen van het Capitool waar George Bush tegen het middaguur de ambtseed aflegde tijdens een vlekkeloos verlopende plech tigheid die vanaf de gazons van de Mali werd gadegesla gen door 140.000 toeschouwers en vele honderden ere-gasten. Mildheid en zachtheid beheer sten Bush' toespraak. naar het twee kilometer ver derop gelegen Capitool. te be geven, dronken de Bushes en de Quayles een kopje koffie in de Blauwe Kamer van het Witte Huis. George en Barbara Bush heb ben vannacht voor het eerst in het Witte Huis geslapen, sa men met hun negentien kin deren en kleinkinderen. Bij wijze van groet had Nancy Reagan orchideeën achtergela ten voor Barbara Bush. Paniek De organisatoren van de para de hadden niets aan het toeval overgelaten. Zelfs de snelheid waarmee de honderden leden van de muziekkorpsen zich over met 300.000 toeschouwers omzoomde Pennsylvania Ave nue moesten bewegen, was precies berekend: 112 passen per minuut. Niet berekend waren de vol komen onverwachte stappen die president Bush zelf zette. Met het onverwachte besluit zijn kogelvrije auto te verlaten bracht Bush de vele agenten van de veiligheidsdienst bijna in paniek. Hij verliet, samen met Barbara, tijdens de parade verschillende keren zijn li mousine en zette de tocht eni ge tijd te voet voort, uitzinnig toegejuicht door de menigte die een dergelijk vertoon van spontaniteit niet had ver wacht. Vice-president Quayle en zijn vrouw Marilyn deden hetzelfde. Ronald Reagan ver liet zijn limousine nooit. Maar Jimmy en Rosalyn Carter lie pen in 1977 eveneens helemaal van het Capitool naar het Wit te Huis. Aldus liep Bush in fei te aan het hoofd van zijn eigen parade waaraan voorts 12.000 mensen, 34 legeronderdelen, muziekcorpsen uit iedere Amerikaanse staat en 457 paarden deelnamen. De toege stroomde feestgangers werden achter dubbele hekken gehou den en van de parades ge scheiden door 4.000 politie mensen en vele duizenden mi litairen. Vlaggetjes Bij aankomst van het gezel schap bij het Capitool schreeuwden verslaggevers hun laatste vragen naar Ro nald Reagan, maar die lachte alleen maar vriendelijk en schudde beslist zijn hoofd. Op de ere-tribune gevuld met congresleden, vertrekken de en komende leden van het kabinet, hoge militairen, diplo maten, en medewerkers en persoonlijke vrienden van Bush en Reagan heerste vlak voor de eedsaflegging een bijna gemoedelijke stemming. Barbara Bush maakte grapjes met een van haar zoons. Bush' kleinkinderen zwaaiden met vlaggetjes en congresleden be wogen met handen en voeten om zich warm te houden. Een ontspannen om zich heen kij kende Bush naderde de tribu nes vanuit de catacomben van het Capitool, werd voor de laatste keer aangekondigd als „de vice-president van de Ver enigde Staten" en werd met een donderend applaus en oor verdovend gejuich begroet. Pas toen de predikant Billy Graham het openingsgebed uitsprak, maakte een voelbare ontroering zich van de massa's voor het Capitool meester. Grimmig Bush' inaugurele rede was overal in het centrum van Washington hoorbaar. Zelfs de mensen die Bush niet konden zien klapten en juichten. Het openbare leven kwam vrijwel tot stilstand omdat iedereen getuige wilde zijn van „deze expressie van onze democra- r. I ht gei plot t van I ici b ing h Jotha a nog spel ÜÜW1 mm p de ikelijl tie", zoals Bush het later zou noemen. Een uur na de inauguratie galmde de stad van de muziek, het tromgeroffel en de com mando's van de militairen die de grote parade over Pennsyl vania Avenue gaande hielden. Nog voordat de openbare fees telijkheden goed en wel voor bij waren, verschenen de li mousines alweer in de straten die de duizenden ere-gasten naar de acht inaugurele bals brachten. Washington kwam weer enigszins tot zichzelf. De daklozen die tot dan toe op veilige afstand waren gehou den, verschenen weer in de straten om ongewild aan te to nen dat een grimmig Amerika op George Bush wacht. De souvënirverkopers gingen aan de slag en de vele duizenden feestgangers die zich op weg naar huis begaven, deden een laatste aanval op de buttons, de vlaggetjes, de T-shirts, de herdenkingsboeken, de foto's, de lepeltjes en de borstbeelden. Er was geen plek in de Ameri kaanse hoofdstad waar de beeltenis George Bi De weinige stralen zon die nu en dan nog door het almi dikker wordende wolkendivalli boven de hoofdstad braky werden door de bezoekers gasten gezien als het symb ;be' van het „milJer en vriende0._ ker Amerika" dat Geoi^n Bush met zoveel nadruk in vooruitzicht heeft gesteld, steeds sterker en kouder w4>, dende wind die vlak grote parade opstak, deed d; niets aan af. «buit. I de I Ontspannen wacht Bush op wat er komen gaat. Hij heeft er alle vertrouwen in dat het joggen hem fit zal houden. foto: ap WASHINGTON Het Witte Huis heeft in de persoon van George Herbert Walker Bush een buitengewoon sportieve president als bewoner gekre gen. Voorgangers van hem hielden onder meer van vissen (Cleveland, Hoover, Eisenho wer en Carter) en hardlopen (Carter). Maar zo veelzijdig als Bush was niemand. Van Abraham Lincoln wordt gezegd dat hij een goede atleet, zwemmer en ruiter was. Ted dy Roosevelt legde zich meer toe op de jacht. Harry Truman bracht honkbalverslaggevers in verwarring door het ene jaar rechts en het andere jaar links te gooien, hij was twee handig. Richard Nixon speelde graag in zijn eentje bowling en vals. Gerald Ford vermaakte zich op de golfbaan, maar had een rampzalige afslag. Jimmy Carter speelde tennis, viste en liep regelmatig een parkoers van tien kilometer. Ronald Reagan, de vroegere football- radioverslaggever, liet de paarden lopen, zat vast in het zadel en hield de teugel strak. Loopjes Al dergelijk activiteiten staan in de schaduw van de lange lijst met sporten die Bush be drijft of bedreven heeft: wor stelen, voetbal, tennis, honk bal, squash, golf, joggen, vissen en jagen. Tijdens zijn verkie zingscampagne hield Bush zijn conditie op peil met trimloop- jes. Na zijn overwinning op Michael Dukakis ging Bush in Florida op visvakantie. George Bush komt uit een ge zin met een rijke sportieve tra ditie. Zijn vader, de vroegere senator van Connecticut, speelde in de honkbal- en golf- ploeg van de gerenommeerde universiteit van Yale. Over Bush's moeder Dorothy wordt verteld dat zij op de dag van de geboorte van haar eerste zoon Prescot nog een partijtje softbal speelde. Tijdens de wedstrijd sloeg zij de bal voor een homerun weg, tikte na een loop langs alle honken de thuisplaat aan en zei tegen de scheidsrechter dat het tijd voor haar was naar het ziekenhuis te gaan. Dorothy Bush was het ook, die haar kinderen uitdaagde voor een tenniswedstrijd. Als voor malig lid van de Amerikaanse juniorenselectie stelde zij iede re zoon vijf dollar in het voor uitzicht bij een overwinning. George speelde dat klaar toen hij zestien was. Worstelaar In het begin van de jaren veertig speelde hij voet- en honkbal voor de Philips Aca demy Andover en ontving een onderscheiding als beste sport man van de school. Op 18-jari- ge leeftijd meldde Bush zich bij de marine en werd lid van de worstelploeg. Na de Twee de Wereldoorlog werd hij als student aan de universiteit van Yale basisspeler in het footballelftal. Daarna concen treerde hij zich uitsluitend op honkbal. Hoewel hij in de twee seizoenen (1947 en 1948) zeker niet excelleerde, kozen zijn ploeggenoten „Poppi" Bush in 1948 tot aanvoerder. Bush was in die tijd al een di plomaat, rad van de tong en prima geschikt zijn ploeg op bestuurlijk niveau te vertegen woordigen. Bush haalde met zijn honkbal- ploeg twee keer de finale om het Amerikaanse studenten kampioenschap. Beide malen verloor hij. Tegenwoordig speelt hij soms nog een partij tje honkbal in de buurt van zijn residentie in Kennebunk- port. Tennissen deed Bush ook graag. Zijn voorkeur ging uit naar het dubbelspel, omdat zijn groundstrokes, naar eigen zeggen, miserabel zijn. Björn Borg en Ivan Lendl hebben met hem gedubbeld, evenals zijn vier zoons en de nummer vijf op de wereldranglijst bij de dames, Pam Shriver. Zoals zijn vader Prescot speelt Bush ook golf, alleen met min der succes. Prescot Bush was jarenlang met 66 slagen re cordhouder op de plaatselijke golfbaan in Kennebunkport. Zoon George beste resultaat was 76 slagen. Volgens prof Ken Raymond, een thuisspeler in Kennebunkport, zou Geor ge Bush een betere golfer zijn, wanneer hij zijn „putting" be ter onder controle had. Bush neemt elke dag de tijd voor een duurloop. Hij begon er mee in 1976, toen hij van ambassadeur in China terug keerde naar Washington om de leiding van de CIA op zich te nemen. „Ik hou van lopen", zegt Bush. „Het geeft me de tijd mijn gedachten te orde nen". Bush loopt normaal da gelijks vijf kilometer. Dat is de helft van het traject dat Jim my Carter deed. Maar er be staat nog geen aanwijzing dat er verband is tussen de dage lijks gejogde afstand en de duur van het verblijf in het Witte Huis. 278) Wanneer de dag aanbreekt is de storm aangewakkerd tot orkaankracht en Rob moet „De Vrijheid" op een kleine stormfok voor de wind laten lenzen. De zee rondom het schip is één witte schuimmassa en hoge golven beuken telkens het kleine scheep je. Stevig omklemt Rob de helmstok, wanneer hij een grote roller achter zich ziet aankomen. „De Vrijheid" wordt geheel bedolven onder het water. Rob voelt een hevige ruk aan zijn arm en wan neer het water is weggespoeld, blijkt dat het roer Is weggedra gen, evenals het gestreken grootzeil met rondhout en al. Met grote moeite slaagt Rob er in een noodroer te fabriceren en de kotter voor de wind te houden, maar „De Vrijheid" bevindt zich in een gedeelte van de oceaan, waar tal van kleine koraaleiland jes zijn en het gevaar van een stranding is niet denkbeeldig. In de middag ziet Rob, wanneer een huizenhoge golf zijn schip om hoog heeft getild, land recht vooruit. I Terwijl achter het Capitool een helikopter met de terug naar Californië reizende Ro nald en Nancy Reagan zich boven de feestende stad ver hief, zetten de Amerikanen zich gistermiddag aan een van de de meest uitgebreide inau guratie-parades die de hoofd stad ooit heeft gezien. De uitgelatenheid in de Ame rikaanse hoofdstad kon de bui tengewoon strenge veiligheids maatregelen overigens niet verhullen. George en Barbara Bush die de nacht hadden doorgebracht in Blair House, het pal tegenover het Witte Huis gelegen verblijf van spe ciale staatsgasten werden vlak voor de plechtigheden in een kogelvrije limousine naar de overkant van de geheel ontruimde straat gereden. De splinternieuwe, kogelvrije Lincoln Limousine heeft de Amerikaanse belastingbetaler 600.000 dollar gekost. De gis termorgen voor het Witte Huis geparkeerde slee werd ter plaatse van een nieuw num merbord voorzien: USA 1. Tegen half elf heette president Reagan zijn opvolger welkom op de trappen van het Witte Huis. Daaruit was al een groot deel van Reagans bezittingen en meubilair verwijderd om plaats te maken voor de inboe del van Bush. Alvorens zich Zichtbaar aangedaan neemt Nancy Reagan afscheid van Barbara Bush, haar opvolgster in het Witte Huis. foto>ap

Leidse Courant | 1989 | | pagina 6