Boze Ziekenhuisraad stopt gesprek beddenreductie /n Korpschef Hessing noemt Rotterdam uitdaging Officier: Hasjmuseum ging te ver in propaganda Noordwijkerhoutse bejaarden „worden in tehuis uitgebuit pagiiinNENLAND Ccid^c Commit ZATERDAG 21 JANUARI 1989 PAGINA 3 sll - Jaronie mag „Droste"-doos iog gebruiken [AARLEM - De chocoladefabrikant Baronie/De leer BV uit Alphen aan den Rijn mag haar acht- antige dozen voor Tjoklat-chocolade blijven ge- :uiken. De president van de Haarlemse recht- ink, mr. H.F. van den Haak, heeft in kort geding ;is tot algehele vernietiging van de verpak- dóor concurrent Droste uit Hoofddorp afge- refes d heef 5nder tig toef' meest de Pi j le comii jn. Die op ziel arden ie tan loeten olgens de rechter is Droste niet ontvankelijk in 'aar eis, omdat de kwestie vorig jaar al eerder aan •chterlijke instanties is voorgelegd. De Haarlemse ■esident zelf stelde toen Droste in het gelijk, maar werd in hoger beroep door het ge- ichtshof in Amsterdam teruggedraaid. Droste is jertegen in cassatie gegaan bij de Hoge Raad. De oofddorpse chocoladefabrikant spande ook een ieuw kort geding aan, omdat zij meent dat er een loedeisend belang is en er bovendien i het licht zouden zijn gekomen. Vliegtuigbom legt '/f treinverkeer stil Bij Ommen is giste ren het treinverkeer op het baanvak Zwolle-Emmen tij delijk gestremd ge weest. Er was op twintig meter van de spoorbaan een vliegtuigbom uit de Tweede Wereldoor log ontdekt. De Ex plosieven Oprui mingsdienst (EOD) heeft in de loop van de dag de bom naar elders gebracht om hem daar te de monteren. foto: anp Hoge Raad: zoenen kan strafbaar zijn DEN HAAG Als iemand ongewenst wordt ge zoend, kan hij of zii het slachtoffer van ontucht zijn. De dader kan daarom maximaal acht jaar ge vangenisstraf krijgen. Dat blijkt uit een gisteren bekend geworden arrest van de Hoge Raad. Dit hoogste rechtscollege weigerde de dagvaarding te vernietigen tegen een man die één van de schoon maaksters van zijn bedrijf had gekust en in de bor sten geknepen. De raadsman van de betrokken man had om vernietiging van de dagvaardig ge vraagd, omdat hij meende dat zoenen geen ontuch tige handeling is. De Hoge Raad oordeelde echter dat ook de kussen onder gegeven omstandigheden wel als ontucht moeten worden aangemerkt. De officier van justitie heeft voor de rechtbank in Dordrecht een boete van 7500 gulden en twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf tegen de man geëist. Chinezen Ieren hoe kaas smaakt APELDOORN Een groep van 21 Chinese technici heeft in Apeldoorn geleerd hoe Ne derlandse kaas smaakt. De Chinezen waren in gezelschap van negen tolken naar Neder land gekomen om te leren om gaan met moderne zuivelappa- ratuur. Stork Amsterdam le vert voor 32 miljoen gulden aan apparatuur voor een grote zuivelfabriek in Beijing (Pe king). De fabriek gaat con sumptie-ijs, kaas, yoghurt en melkpoederprodukten produ ceren. Volgens een woord voerder van Stork kent men in China geen kaas zoals die in Nederland wordt Prof. Oort bij ABN met pensioen AMSTERDAM Prof.dr. C.J. Oort, lid van de raad van be stuur van de ABN, gaat op 1 oktober met pen sioen. Hij blijft adviseur van de raad van be stuur van de bank. Prof. Oort geniet vooral bekendheid als de gees telijke vader van de vereenvoudigde belas tingwetgeving, waaro ver op dit moment in de Tweede Kamer wordt gediscussieerd. Oostvaardersplassen worden „wetland" DEN HAAG - De Oostvaardersplassen en de Engbertsdijksvenen zullen als waterrijke natuurgebieden van inter nationale betekenis worden aangemeld bij de Conventie van Ramsar, de zoge noemde Wetlandsconventie. De minis terraad heeft dit op voorstel van mi nister Braks van landbouw en visserij besloten. Hierdoor verplicht ons land zich deze gebieden zodanig te beheren dat de stand van watervogels in beide gebieden kan groeien. In de Engberts dijksvenen in Overijssel wordt onge veer de helft waargenomen van de 400 soorten vogels die in ons land voorko men. Ook de Oostvaardersplassen in Zuidelijk-Flevoland zijn uitzonderlijk rijk aan vogels. DEES HIELD INFORMATIE ACHTER' 1 juis an So een vc >e volt ;t en verbo idigdc )nomi TRECHT - De Nationale lidarit jekenhuisraad (NZR) er de eeft de ziekenhuizen ge- dviseerd, hun medewer ing aan de beddenreduc- e voorlopig op te schor- verban. Staatssecretaris Dees volksgezondheid eeft „perplex" gerea- ierd. at hij n met m en g van lenen, inen. laruze gebrian e NZR is woedend op Dees ndat de bewindsman vorige aand bij de totstandkoming m een akkoord over de ver- lindering van het aantal zie- enhuisbedden belangrijke in- prmatie zou hebben achterge- zal n ouden. als de et gaat om een uitspraak van bij de e Raad van State op 6 decem- le aier, negen dagen voordat Dees iet de NZR en het Interpro-, inciaal Overleg (IPO) over- enstemming bereikte over ik dat mogel bewef lat ui honc le offi eekei van I het „sluiten" van (nog) een kleine 8.000 ziekenhuisbedden in de periode tot 1992. Volgens de NZR heeft deze uitspraak verstrekkende juridische ge volgen voor het verdere ver loop van de capaciteitsreductie en is het zelfs niet uitgesloten dat de hele operatie niet kan doorgaan. De Ziekenhuisraad verwijt de staatssecretaris dat hij tijdens het overleg niet over de uit spraak van de Kroon heeft ge rept, terwijl hij er al wel van op de hoogte was. Gezien de onduidelijkheden die over de beddenvermindering zijn ont staan heeft de NZR juridisch advies gevraagd. De uitspraak van de Raad van State betreft drie beroepen van het ziekenhuis St. Antoni- ushove in Leidschendam en twee ziekenhuizen in Den Haag tegen beschikkingen waarbij Dees in 1985 heeft vastgesteld hoeveel bedden zij moeten inleveren. Het ging daarbij nog om de reductie- operatie waartoe al in 1982 door de toenmalige minister van volksgezondheid Garde niers was besloten. Die be schikkingen deugen volgens de Raad van State niet. De uit spraak komt erop neer dat Dees de Wet Ziekenhuisvoor zieningen verkeerd heeft toe gepast door alleen aantallen bedden te noemen maar niet aan te geven welke afdelingen de betrokken ziekenhuizen moeten sluiten. De „maatregel-Gardeniers" had betrekking op 8.000 bed den. Later besliste de overheid in het kader van het plan- Dekker dat er nog eens 4.000 bedden extra moeten verdwij nen. Het vorige maand tussen Dees, NZR en IPO gesloten akkoord hield onder meer in dat er 1.380 ziekenhuisbedden en 200 specialisten minder weg moeten dan eerst de bedoeling was. Dat komt doordat bij de planning de norm voor het aantal ziekenhuisbedden per regio niet langer wordt toege past op de situatie in 1990 maar in 1995. Omdat de bevol king dan verder zal zijn ge groeid en ook meer zal zijn „vergrijsd" dan in 1990, zijn de cijfers aangepast. „Genoeglijk" Staatssecretaris Dees zegt in zijn reactie dat hij de afgelo pen tijd verschillende contac ten met de NZR heeft gehad en donderdag op een bijeen komst in Huis ter Heide nog een „genoegelijk gesprek" ge voerd met NZR-voorzitter prof.dr. G.M. van Veldhoven, zonder dat die met één woord over de kwestie heeft gerept. Tijdens het overleg in decem ber was het volgens Dees staatsrechtelijk onmogelijk om iets over de uitspraak van de Raad van State te zeggen, om dat die nog door de koningin moest worden ondertekend. Daarna zijn NZR en IPO zo snel mogelijk op de hoogte ge steld. Volgens de staatssecreta ris gaat het niet om een inhou delijke maar om een puur juri dische complicatie die al in 1987 bekend was. Er ligt dan ook al een wetswijziging klaar - die binnenkort naar de mi nisterraad gaat - waardoor de beschikkingen die nog moeten worden verzonden wél aan de eisen voldoen. De drie zieken huizen die in beroep waren gegaan krijgen dan ook op nieuw een beschikking over de beddenreductie. Volgens de staatssecretaris kan de hele re ductie-operatie gewoon door gaan en zal er nauwelijks spra ke zijn van vertraging. we®vf vdA wil herstel an koppeling ussen lonen en trekt tociaal minimum ■IT] !DE - De Partij van de irbeid wil herstel van de oppeling tussen het soci al-minimum en de loon- ntwikkeling. Op een gis- '?ren in Ede gehouden ;udiedag over armoede, [eorganiseerd door het Trefpunt voor socialisme n levensovertuiging", zei j artijvoorzitter M. Sint het ierstel van het principe 'an de koppeling te zien o ls hoeksteen van een echtvaardig inkomensbe- eid. iij haakte met haar uitspraak komn °P een eerc*er uitgebrachte iscussienota binnen de PvdA waarin al evenzeer op de oodzaak van een herstel van e koppeling wordt aange drongen. Dat is volgens die hogerejrota een eerste stap om de 'erwijdering tussen (betaald) verkenden en uitkeringsge- echtigden te verminderen. werd verwondering uitge broken over het feit dat èn 3DA èn VVD de koppeling, in daarmee de parallelle inko- nensontwikkeling tussen wer kenden en uitkeringstrekkers, gemakkelijk hebben opge- ifferd aan de samenleving of de sanering*van de. over heidsfinanciën". Sint riep in toespraak het CDA op landacht te geven aan de uit- ipraken en signalen van ker ken, organisaties van uitke ringsgerechtigden, sociale diensten en gemeenten over me kant van Nederland. De PvdA-voorzitter hekelde le wirwar van regelingen bij le sociale voorzieningen en «pleitte betere voorlichting daarover. Zij drong ook aan op de instelling van een advies- t raad voor het in kaart brengen (van de effecten van bezuini- u gingen op de positie van uitke ringsgerechtigden. Op de stu- i diedag werd tevens aange drongen op een herziening de bijstandswet. Het heb- van bijverdiensten zou J mogelijk gemaakt moeten worden. „Gala van de Eeuw" vrijwel uitverkocht ROTTERDAM Het Nederlandse bedrijfs leven toont grote be langstelling voor het optreden van de Amerikaanse arties ten Frank Sinatra, Sammy Davis jr. en Liza Minnelli op za terdag 8 april in Ahoy' in Rotterdam. De tafels in de arena waar gezelschappen van zes tot acht per sonen onder andere een riant zicht wor den geboden op de verrichtingen van het drietal zijn volgens de organisatie zo goed als uitverkocht. De prijzen voor de tafels variëren van 8.000 tot 21.000 gulden. Ook de verkoop van de circa 6.000 tribu ne-plaatsen, varië rend in prijs van -100 tot 500 gulden, loopt volgens de organisa toren uitstekend. Gis teren was in de voor verkoop al zo'n drie kwart van de kaarten verkocht. De kaartverkopers hadden gisteren veel inschrijvingen te verwerken voor „het concert", foto: anp EINDHOVEN In Eindho ven zien ze hem met lede ogen vertrekken. Zelf had hij nog wel een paar jaar willen blij ven, want „het karwei is nog niet af". Maar na zijn officiële benoeming als korpschef van de Rotterdamse politie zegt hoofdcommissaris Hessing (46) over zijn nieuwe baan: „Het is een grote uitdaging. De pro blematiek in Rotterdam is complexer. Dat maakt Rotter dam zeer aantrekkelijk". Hessing die op 10 april in Rot terdam begint, komt aan het hoofd van een korps te staan, dat het afgelopen jaar geregeld in de publiciteit is geweest vanwege de problemen die zich met name in de leiding voordeden. Een en ander leid de in het najaar tot het ontslag van hoofdcommissaris J.C. van Dorp. korpschef ziet in Rotterdam alle kans om „voor zover die door het korps wor den gedeeld", de aanbevelin gen uit te voeren die de Rot terdamse hoogleraar prof. J. Edelman Bos heeft gedaan. De hoogleraar, die in opdracht van burgemeester Peper het korps heeft-doorgelicht, heeft een groot aantal aanbevelin gen gedaan, waardoor de tot nu toe mislukte modernisering alsnog gestalte moet krijgen. Hessing: „Het is überhaupt niet altijd even gemakkelijk voor het management binnen de Nederlandse politie, gelet op de hectische tijd die we doormaken, om zo goed moge lijk je taak te verrichten". Hij noemt het „een gezonde zaak", om bij de Rotterdamse politie een directeur bedrijfsvoering aan te trekken. „We hebben bij het korps in Eindhoven ook een econoom zitten die een belangrijke functie ver vult binnen de korpsleiding en naar het korps toe. Het is niet meer zo, dat je je zoals vroeger alleen maar bezighoudt met het primaire politieproces. Er wordt van de overheid terecht verwacht dat ze effectief en efficiënter werkt. En dat vraagt andere en nieuwe vaar digheden". Aan de overlegstructuur bin nen het korps wil Hessing alle ruimte geven. De door de dienstcommissie geuite vrees, dat de inspraak van de com missie beperkt zou worden tot het sociaal beleid, is als het aan Hessing ligt ongegrond. „Doe je dat dan loop je toch het risico dat het draagvlak voor bepaalde beslissingen minder groot is en men er niet achterstaat". In het algemeen vindt Hessing dat de politie zich zelf moet gaan bezinnen op haar taken in het jaar 2000. „Er is de laat ste jaren veel discussie geweest over de verdeling van de mid delen, maar te weinig gespro ken over de grenzen van de taken van de politie. Daarom moeten wij zelf gaan naden ken over een verbeterd poli tiebestel". Hessing ervaart de opkomst van particuliere beveiligings diensten niet als „bedreigend" voor de politie. „Het is heel goed dat mensen eerst zelf voor hun spullen zorgen, dat bedrijven zorgen voor hun ei gen bewaking. Ik vind dat er meer evenwicht moet komen en dat we een professioneel produkt in moeten zetten". Zomerse mode Met onder meer dit korte zijden rokje met bij passend vestje heeft mode-ontwerper Emma nuel Ungaro deze week in Parijs een vooruitbtik op zijn voorjaars- en zomermode gegeven. Het vestje is voorzien van pofmouwtjes en is afgezet met gouden biesjes. Wat zuidelijker, in Madrid, zag de mode er nog zomerser uit. Victoria y Lucino uit Sevilla toon den dit nauwsluitende zwarte pakje dat op war mer dagen wacht. foto's: ap AMSTERDAM Niet het bestaan van het Amster damse Hasjmuseum op zichzelf - het was immers al enkele maanden toe gankelijk voor het pu bliek - was in april 1987 de directe aanleiding voor politie en justitie om het museum aan te pakken, maar de persconferentie die werd gegeven ter ge legenheid van de officiële opening. Dit bleek gisteren tijdens de behandeling van de rechtzaak tegen de 25-jarige exploitante C.G. en de 44-jarige conserva tor E.R. van het museum bij de rechtbank in Amsterdam. Volgens officer van justitie mr. Wooldrik kan het Hasjmu seum worden beschouwd als één van de pogingen om de buitengrenzen van de markt in soft-drugs af te tasten. Aanvankelijk baarde het mu seum weinig zorgen bij het openbaar ministerie. De pers officier van justitie noemde het zelfs „ludiek" en „typisch Amsterdams". Met het organi seren van de persconferentie werden de grenzen volgens Wooldrik echter overschreden. „Er ging een typische provoce- rejide werking van uit die de overheid gewoon te ver ging". Hij vindt dat G. en R. zich schuldig hebben gemaakt aan overtreding van de opiumwet, omdat ze met hun museumac tiviteiten er op gericht waren de verkoop van soft-drugs te bevorderen. Bovendien had den ze in het museum een aantal kleinere hoeveelheden hasj tentoongesteld. Wooldrik eiste tegen ieder een geldboete van elfhonderd gul den. „De boete hoeft niet over dreven hoog, maar wel zoda nig dat hij aangeeft dat ze se rieus inbreuk hebben gemaakt op de opiumwet". Het OM vroeg in deze zaak onder andere het oordeel van Koos Zwart die in de jaren zestig en zeventig bekend werd met zijn beursberichten over hasj- en hennepprijzen. Diens negatieve oordeel dat het museum te eenzijdig is, de Nederlandse situatie er te wei nig aan bod komt en er sprake is van een selectieve vorm van es R. pertinent de hand. De tentoonstel ling over soft-drugs was vol gens hem wel evenwichtig en objectief opgebouwd en zeker niet propagandistisch. Maar zelfs al zou het Hasjmu seum wel propaganda hebben bedreven, dan nog heeft het openbaar ministerie volgens de conservator geen recht van spreken. De bepaling in de Nederlandse opiumwet die het maken van propaganda voor soft-drugs verbiedt, is volgens hem in strijd met de vrijheid van meningsuiting. Het ging volgens de advocaat van R. mr. van Apseren, er om het buitenland te laten zien dat wel degelijk wordt opgetreden. Er is hier gewoon sprake van een overtrokken reactie van de minister van justite, vindt ook de advocaat van G., mr. Rieske. Hij belichtte de diverse contacten die de initiatiefne mers voor het museum vooraf gaande aan de opening met onder andere de politie had den. De politie zou zelfs heb ben aangeboden spullen be schikbaar te stellen voor het museum, terwijl groepen agen ten er ook kwamen kijken om kennis te vergaren over ver dovende middelen. Uitspraak: 3 februari. Elba wil zelfstandig procederen tegen Staat SCHIEDAM - De Schiedamse drukkerij Elba die plannen heeft om 60 miljoen gulden te vorderen van de Staat, voert momenteel onderhandelingen met een participatiemaat schappij over de financiering van zijn schulden. Elba wil dat de Nederlandse Middenstands- bank (NMB), de grote finan cier van Elba, de schulden overdoet aan de participatie maatschappij. De drukkerij zou dan de handen vrij krijgen om te procederen tegen de Staat. Of de NMB hiervoor voelt is nog onduidelijk. De NMB is behalve financier van Elba ook tezamen met de Nederlandse Investeringsbank (NIB) de medefinancier van de failliete paspoortfabrikant KEP. De twee banken hebben 90 miljoen gulden in KEP en Elba gestoken en wachten nu af wat de intentieverklaring tussen de Staatsdrukkerij en dé Staat voor hen zal opleve ren. Voorlopig dienen zij geen claims tegen de Staat in. Zo geduldig is Elba, die een be langrijke leverancier zou wor den van KEP, in elk geval niet „De NMB wil dat de Staatsdrukkerij KEP en Elba overneemt. In de nieuwe con structie zal Joh. Enschedé waarschijnlijk het boekje gaan drukken en wordt Elba gro tendeels ontmanteld. Als we nu weten los te komen van de NMB en weer zelfstandig zijn liggen de kaarten heel Hij wijst erop dat een deel van de octrooien, de machines en know-how van het KEP-pro- ject bij Elba zit. „Zijn we lós van de NMB, dan is Elba weèr een serieuze partij in de on derhandelingen". Het is Elba- directeur Baard, volgens Wil- lems, veel waard het bedrijf zelfstandig te laten voortbe staan. KEP-curator mr. J. Mentirtk noemde de Elba-plannen on doordacht. „Procederen tegen de Staat eindigt meestal bij ie Hoge Raad. Het kan vijf tot zé ven jaar duren voor de defini tieve beslissing valt. Ik k^n me niet voorstellen dat Elba de strippenkaart-order be houdt, terwijl ze tegen de Stafat procedeert". DE KNOLLEN HARDERWIJK De twintig bejaarden uit Noordwijkerhout die rond Kerst zijn ondergebracht in het voormalige zieken huis Boerhaave in Har derwijk, worden volgens een woordvoerder van de gemeente Noordwijker hout, zonder dat ze het zelf in de gaten hebben, uitgebuit. De bejaarden, veelal van Indi sche en Molukse afkomst, be horen allen tot de Volle Evan gelie Gemeente. In Noordwij kerhout moesten ze voor hun verblijf in Huize Bethel onge veer 75 procent van hun inko men aan de Stichting Christe lijke Tehuizen Bethel betalen. Initiatiefnemer van die stich ting en directeur van het be jaardenhuis was een 46-jarige inwoner van Leiden, die deze week (voor een andere zaak) door de Haagse rechtbank we gens oplichting is veroordeeld. In Bethel werden volgens de woordvoerder van de gemeen te Noordwiikerhout zang-, dans- en gebedsdiensten ge houden, waarbij hel en ver doemenis werd gepreekt. „Daar kon je onderuit komen door veel te betalen". Op last van de gemeente Noordwij kerhout werd het pension ge sloten vanwege brandgevaar. De bejaarden verhuisden ver volgens met het personeel naar het leegstaande Boerhaa- ve-complex in Harderwijk, zonder dat de gemeente Har derwijk daar weet van had. De stichting wil proberen het aan tal bewoners tot ongeveer 150 uit te breiden. Boerhaave gelast. Door van de stichting Bethel twee aparte juridische eenheden te maken (één voor huisvesting en één voor verzorging) hopen de ini tiatiefnemers de dreigende ontruiming af te wenden. Vol gens een van de verzorgsters hebben de bejaarden het in Boerhaave erg naar hun zin. „Ze willen per se als groep bij elkaar blijven".

Leidse Courant | 1989 | | pagina 3