Bloembollenproject succesvol in 1988 Werkloosheid gestegen in rayon Alphen •burgemeester Leidschendam zou nrechtmatig in grond handelen katholieke ouderen halen fel uit naar Noordwijkse politiek 3AGIii ÊIDEN OMGEVING £aidóc Commit ZATERDAG 21 JANUARI 1989 PAGINA 15 :oekl NDEI i in Ex Voto DRHOUT De jse band BB's Crack brtment treedt van- hd op in het Voor- tse jongerencentrum foto. De band speelt [tuziek waarbij in den uit de soul en [muziek hoorbaar Het gevolg is swin- |e muziek die on- teund wordt door diashow met beel- uit de serie New |c. De zaal gaat open 21.30 uur. Entree niet-leden van de .jerensociëteit is zes en. Leden betalen gulden. Informatie bijeenkomst over afvalverwerking LEIDSCHENDAM In De Witte Kaketoe aan de Damlaan 36 in Leid- schendam wordt vanavond een infor matie-avond gehouden over de vesti ging van een nieuwe afvalverwer kingsinstallatie. In de loop van febru ari zal bekend worden of die op Ypenburg in Leidschendam of in Zoetermeer wordt gebouwd. Gedepu teerde J. van der Vlist voor milieuza ken in Zuid-Holland zal een toelich ting geven op de noodzaak van het bouwen van de installatie, op de pro blematiek van de afvalstofen, en op de procedure zoals die tot nu toe werd gevolgd en over wat nog staat te gebeuren. Aanvang acht uur. Tennisbaan en visvijver bij camping RIJNSBURG Camping Ko ningshof in Rijnsburg mag een visvijver en een tennisbaan aanleggen op een stuk grond naast de camping. Het college van burgemeester en wethou ders gaat hiermee akkoord mits de eigenaar van de cam ping toezegt de voorzieningen alleen te gebruiken voor de campingbezoekers. Rijnsburg wil niet dat bij de camping een recreatieve voorziening komt die voor iedereen toegankelijk is. Het plan 'wordt besproken tijdens de raadsvergadering op donderdag 26 januari. Subsidie provincie voor kunstwerk in Valkenburg VALKENBURG De ge- meente Valkenburg krijgt 15.000 gulden voor de aanschaf van een kunstwerk op het Castellumplein. Dat blijkt uit een brief van gedeputeerde staten van Zuid-Holland. Met dit geld kan het gemeentebe stuur het kunstwerk bij de Katwijker G. Brouwer bestel len. Het kunstwerk kost ruim 37.000 gulden. Valkenburg had 21.100 gulden subsidie ge vraagd. De subsidieverlening wordt besproken in de com missie financiën op dinsdag 24 januari. Compostvaten in Nieuwveen NIEUWVEEN Inwoners van Nieuwveen kunnen, als de gemeenteraad daarmee ak koord gaat, binnenkort een compostvat kopen bij de gemeente. Nieuwveners moeten zestig gulden betalen voor een vat. de gemeente draagt ook zestig gulden bij. Voordat vaten worden gekocht, wordt onderzocht hoeveel in woners belangstelling hebben voor een com postvat. De gemeenteraad praat dinsdag 24 ja nuari over de vaten. Ruilbeurs in Ons Huis ZOETERWOUDE In Ons Huis aan het Kos- terspad in Zoeterwoude-dorp wordt maandag avond een ruilbeurs gehouden. Verzamelaars van postzegels, sigarenbandjes, munten, sui kerzakjes en dergelijke zijn welkom. Aanvang zeven uur. De entree voor de jeugd tot en met 14 jaar is vijftig cent, anderen betalen één gul den. Oecumenische diensten VOORSCHOTEN In drie kerken in Voorschoten worden morgenochtend oecumenische diensten gehou den. De diensten hebben plaats in het kader van de in ternationale bidweek voor de eenheid van de kerken, die van 18 tot en met 25 januari wordt gehouden. De vieringen beginnen om half elf. In de R.K. Moeder Godskerk aan de Baron Schimmelpenninck van der Oyelaan zijn dc voorgangers pastor Paardekooper en dominee De Zeeuw. Medewerking wordt verleend door de jongerenkoren VoJoKo en Dawwagiem. Dominee Blanken en Pater Hessing zijn voorgangers in de Gere formeerde Kerk aan de Schoolstraat. Het Moeder Gods Dameskoor, het Laurentius Dameskoor en het Moeder Gods Jeugdkoor verlenen medewerking. In de Neder lands Hervormde/Gereformeerde Ontmoeting aan de A. van der Hulstlaan zijn de voorgangers dominee De Zwart en mr. Birch van de Engelse Kerk in Voorscho ten. De Noord-Hofland Cantorij en de Cantorij van de Nederlands Hervormde Kerk verlenen medewerking. De Laurentiuskerk en de Dorpskerk blijven zondagoch tend gesloten. In beslag genomen partij drop in orde LEIDSCHENDAM Met de partij drop, die afgelo pen woensdag door de po litie van Leidschendam bij een winkelier in win kelcentrum Leidsenhage in beslag is genomen, is niets aan de hand. Een vrouw uit Wassenaar had over de drop geklaagd, omdat zij vond dat de drop naar ammoniak smaakte. De partij drop werd door de politie over gedragen aan de Keu ringsdienst van Waren, die na onderzoek heeft geconcludeerd dat de drop in orde is. nleg itinstortplaats jiesgebied «er opgehouden DERDORP De ge- Ente Leiderdorp zal de rbereidende werk- jiheden voor de aanleg een stortplaats in het ;ebied toch nog even n uitstellen. Ook de iting het Zuid-Hol- Landschap heeft na- jk bij de Raad van schorsing gevraagd 1 de vergunningverle- g voor de aanleg van brug naar de stort ets. Gisteren werd een brsingsverzoek van ibaar Leiderdorp afge- lt zag het er naar uit dat 'n de aanleg van een tijde- verkera brug over de Dwarswate- am- naar de puinstortplaats !in de weg stond. Ook de [scheiding zou al kunnen it den gemaakt. Het verzoek tchorsing van de vergun- |en voor deze voorzienin- ingediend door de Stich- [en Leefbaar Leiderdorp, d gisteren door de Raad JState afgewezen. el senjddeis js echter bekend ge- den dat de Stichting het Tia I-Hollands Landschap ook •L), mejrsing voor dezelfde zaken ianvragen. Deze Stichting 't daartoe de mogelijkheid, at zij eveneens in eerste oplei- pntie bij de gemeentelijke piissie beroep- en be en zjjnarschriften bezwaar heeft tetekend tegen de tijdelijk i en de erfafscheiding. na hoi^er zal de Stichting Leef- r Leiderdorp in beroep edures belemmeren voor- fe dat de gemeente Leider- >nnen al aan het werk kan -'jn- Als de Raad van State ier schorsingsmogelijkheden 11. [t verworpen zal Leefbaar jerdorp de vergunning in tief kader van de afvalstoffen- en uit Êaan aanvechten om te m. (komen dat alvast wordt Innen met het gereed ma- van het Doesgebied voor lomst van de stortplaats. LISSE Het bloembol lenproject van het ar beidsbureau Lisse is het afgelopen jaar een succes geweest. Van de 682 aan gemelde vacatures in de bloembollensector zijn er 366 ingevuld. Daarnaast zijn er vermoedelijk nog 107 vacatures vervuld. Vermoedelijk, omdat de werkgevers geen informa tie hebben gegeven of de vacature uiteindelijk is in gevuld. Er hoefden slechts 37 mensen van buiten de Europese Gemeenschap aangetrokken te worden om de vacatures in de bloembollensector te ver vullen. Het bloembollenproject is in 1987 van start gegaan. Daarbij werd aan werkgevers ge vraagd om drie a vief maan den van te voren vacatures aan te melden. Een maand van te voren konden de onvervul de banen definitief aangemeld worden. De arbeidsbureau's riepen hiervoor werklozen op. In 1988 werden 1000 in Lisse ingeschrevenen benaderd en in Leiden 424. Lukte het niet een geschikte werknemer voor een baan te vinden dan had den de arbeidsbureau's toe stemming werknemers van buiten de EG te zoeken. De heer C. van der Zwet, di recteur van het arbeidsbureau Lisse, spreekt over een succes vol project. „We wilden met dit project bereiken dat men in de bloembollensector wat meer aan personeelsplanning ging doen. Aangezien we meer vacatures aangemeld kregen dan in 1987, lijkt dat gelukt". Met dit onderdeel van het pro ject wordt in 1989 in ieder ge val doorgegaan, meldt Van der Zwet. Of in 1989 ook weer werknemers van buiten de Europese Gemeenschap een werkvergunning kunnen krij gen, is volgens Van der Zwet nog niet zeker. „Het definitie ve rapport over dit project moet nog naar minister J. de Koning waarna de vaste ka mercommissie zich er over buigt. De politiek moet toe stemming geven om het pro ject door te zetten". Van der Zwet hoopt dat dat groene licht snel komt. „In april moeten de werkgevers al op geven of ze denken in de zo mer extra personeel nodig hebben. De besluitvorming in de politiek moet dus snel ver lopen". De directeur van het Lissese arbeidsbureau heeft overigens niet de illusie dat dankzij het project alle vacatures in de bloembollensector via het ar beidsbureau vergeven worden. „Het gaat hier om een beperkt deel van de reguliere banen in de bloembollensector. Als al het werk in de bloembollen via het arbeidsbureau zou worden ingevuld dan zouden we werklozen van ver buiten deze streek moeten gaan zoe ken. Overigens bleek uit een onlangs gehouden onderzoek dat in 1988 40.000 Polen in Ne derland zijn geweest. Die zijn hier zeker niet allemaal met vakantie geweest". Duizendste van Buitenlust De duizendste woning sinds de oprichting in 1925 van woning bouwvereniging Buitenlust in Oegstgeest was gistermiddag een feit. Voorzitter P. Olivier van de bouwvereniging over handigde daarom met enig feestvertoon de huissleutel aan de familie Ammeraal aan de Frits Mertenslaan in Haaswijk. Tevens onthulde hij een ge denksteen in de muur van het woonhuis. Tijdens een feestelijke bijeen komst in cafe De Roode Leeuw .benadrukte voorzitter Olivier de noodzaak de gemeente grenzen niet strikt te hanteren bij de toewijzing van woningen en bepleitte een regionale aan pak. foto: henk van den ende Joon opent De Narcis Met een stormram in de vorm van een narcis opende wethouder B. Joon van Voorhout gisteren officieus de openbare school De Narcis in de wijk Oosthout. De wethouder werd gisteren om negen uur door een versierde dubbeldekker, met daarin de 82 kinderen van de openbare school, opge haald van het gemeentehuis. Bij de school vermorzelde hij met de stormram een muur van papie ren stenen die voor de schooldeur was opgebouwd. In de hal van de school vond vervolgens de première plaats van de kindermusical „Heksen, liegbeesten en wat daar allemaal mee gebeurde". Deze musical ging gisteravond in reprise voor de ouders van de leerlingen die massaal naar de nieuwe school waren gekomen. Gistermiddag om vier uur mocht Joon de school nogmaals openen, alleen dit keer officieel. Hij puzzelde daarvoor het logo van de school in elkaar. foto: henk van den ende ALPHEN AAN DEN RIJN De werkloosheid in het rayon Alphen is in december gestegen met 49. Stonden er eind no vember 2475 werkzoeken den bij het Alphens ar beidsbureau ingeschreven, eind december waren dat er 2524. Ten opzichte van 1987 is de werkloosheid in 1988 gestegen van 2397 naar 2524. Vooral bij de mannen nam de werkloosheid in de maand de cember toe. De stijging van 49 is opgebouwd uit 39 en 10 vrouwen. De toename was vooral zichtbaar in de bouw. Stijging van de werk loosheid in de bouw is niet on gebruikelijk in december. Het aandeel jeugdige werklozen daalt nog steeds. Vooral het aantal schoolverlaters neemt af. Het bestand verminderde in december met 43 personen. De stijging van de werkloos heid in 1988 ten opzichte van 1987 was vooral te constateren bij vrouwen. Bij stijging van 127 zaten 104 vrouwen. De jeugdwerkloosheid daalde in 1988, maar het aantal school verlaters nam toe van 228 naar 282. In de bouw daalde de werkloosheid met 14, in de kantoorsector was een stijging met 61 te zien. In de andere sectoren veranderde weinig. )K WETHOUDER ZOU BEVOORDEELD WORDEN 'ürich. H C7 ÏDSCHENDAM In- her W. Wiegeraadt van schendam heeft zich de gemeenteraad be- agd over het feit dat ie B.V.i stukje grond in de iw te bouwen wijk De ;vink buiten het be- mingsplan wordt ge lden als daarop een ring voor de burge- ufjpéster en een ander lid llllcj het college of een je ambtenaar wordt ge- vd. Hij wil dat de 1 vraagt of iemand van 3-college het stuk grond pachten of kopen. 'het antwoord ontkennend moet worden gevraagd of aanvaardbaar wordt ge- l dat de grond dan door jvan hen onderhands van leer J. H. Meyer wordt ge- ht. Uit het ontwerp-be- hmingsplan is de heer Wie- 1 Wfadt namelijk gebleken dat de grond van jachtwerf Meyer, 1000 vierkante meter op een zeer aantrekkelijke plaats, niet was ingeschetst. In Leidschendam doen al ge ruime tijd geruchten de ronde dat in De Rietvink twee mooie plekjes zijn gereserveerd voor woningen voor de burgemees ter en wethouder J.C. van Erp. Feit is dat midden iri het ge bied dat Meyer voor 2,5 mil joen gulden aan de gemeente heeft verkocht, 1000 vierkante meter niet is meeverkocht. Volgens B en W gebeurde dit omdat Meyer hierop zelf twee woningen wilde bouwen. De heer Wiegeraadt zegt toevallig van een autochtone Leid- schendammer te hebben ge hoord dat Meyer zich elders ging vestigen en dat het stuk grond voor de burgemeester was bestemd. De heer Meyer bevestigde dit en vertelde ook dat de grond voor 700.000 gul den te koop was. Wiegeraadt wil de bestuurders niet direct beschuldigen van laakbare handelingen, maar ziet ziet zijn twijfel hierover graag weggenomen in een openbare raadsvergadering. Hij wil na melijk zelf met Meyer over aankoop onderhandelen als ze kerheid bestaat dat ter plaatse woningen mogen worden ge bouwd. Ambtswoning Blijkens zijn brief aan de raad twijfelt de heer Wiegeraadt er ook aan of de huidige ambts woning van burgemeester W.F. de Vreeze in Park Ro- zenrust op een eerlijke manier zal worden verkocht of ver huurd. Bij de toewijzing inder- tijd van vijf kavels in de vrije sector in de wijk Duivenvoor de waren er voor de loting al twee toegewezen. Bij de loting voor de overige drie viel de briefschrijver buiten de prij zen. Van de twee reeds verge ven kavels was er één bestemd voor de toenmalige burge meester E. Kolfschoten, wiens echtgenote nierpatiënte was. Het was de bedoeling met de buurman, eveneens nierpa tiënt, een soort gezamenlijke behandelkamer in te richten. Omdat mevrouw Kolfschoten in de Verenigde Staten een nieuwe nier kreeg, is dat plan toen niet doorgegaan. Het echtpaar vertrok naar Rijs wijk. Gezien deze ervaringen vraagt Wiegeraadt de raadsle den er op toe te zien dat voort aan iedereen gelijk wordt be handeld in Leidschendam. De brief aan de gemeenteraad staat komende dinsdag op de agenda van de commissie alge meen bestuurlijke aangelegen heden (ABA). De heer Wiege raadt wil dan gebruik maken van het spreekrecht om de kwestie toe te lichten. Overi gens is te verwachten is dat het college zich zal beroepen op de mogelijkheid van de ge meente in het bestemmings plan ruimte te reserveren voor een ambtswoning. Bij zijn komst in de gemeente, nu acht jaar geleden, heeft burgemees ter De Vreeze al bezwaar ge maakt tegen de huidige ambts woning, die volgens sommige Leidschendammers op het mooiste plekje in de gemeente staat. NOL WESSELING Een deel van de voormalige jachtwerf Meyer in het Leidschendamse Rietvinkgebied, dat volgens de heer W. Wiegeraadt buiten het bestemmingsplan wordt gehouden als de burgemeesterswoning of een woning van een ander lid van het college daarop wordt gebouwd. foto: milan konvalinka me,elk)RDWIJK De afde- g Noordwijk van de tholieke Bond van Ou- -diploien vindt dat de Noord- kse politiek geen reke- rEff houdt met de belan- kEiVvan de ouderen. Dit jkt uit een artikel in de juwsbrief, het maande- ls verschijnend orgaan de bond. De KBO, die jral in Noordwijk-Bin- honderden leden telt, .*nt dat er bij de discus sie over de ouderen-ac commodatie in Noord- wijk-Binnen onvoldoende rekening is gehouden met de opvattingen van de ou deren zelf. Met name is men verontwaar digd dat in de uitvoerige stuk ken die de gemeenteraadsle den moesten informeren, praktisch niets terug te vinden is over het plan van het be stuur van het Bejaardencen trum Huize St. Jeroen. Dit plan behelst de bouw van aan leunwoningen en een ontmoe tingsruimte voor ouderen in de buurt van Sint Jeroen. De ouderen die in dit complex zouden wonen, kunnen ge bruik maken van de voorzie ningen van het bejaardente huis. Zoals bekend gaat de voorkeur van de Noordwijkse politiek uit naar de bouw van een ac commodatie voor ouderen aan de Sint Jeroensweg, op de plek van het voormalige JOIN-ge- bouw. Het CDA heeft plannen ingedien om aan dorpshuis De Kuip een ruimte voor de oude ren van Noordwijk-Binnen te bouwen. De voorkeur van de ouderen gaat uit naar het plan om aan de Sint Jeroensweg te bouwen. Omdat het plan van het Bejaardencentrum Huize Jeroen niet serieus is mee overwogen, zal de gemeen schap nooit horen of dit voor stel niet nog beter zou zijn ge weest. Tenzij de fracties in de gemeenteraad alsnog besluiten om ook dit plan in studie te nemen. De KBO is gegriefd, omdat zij de commissie voor welzijnsza ken nog schriftelijk op het plan van Huize Jeroen had ge attendeerd. „Het mocht niet baten", aldus het KBO-be- stuur. Gebelgd is de Katholie ke Bond van Ouderen ook over schampere opmerkingen van enkele leden van de raadscommissie welzijn, dat het plan van Huize Jeroen slechts een „luchtballon" zou zijn en de naar de mening van het bestuur unfaire aanval op de persoon van Sentveld, di recteur van St. Jeroen. „Men beperkte zich uitsluitend tot de twee door de politiek inge diende plannen. De ouderen mochten slechts toeluisteren", zo staat in de Nieuwsbrief. Opgemerkt wordt dat de oude ren zelf weinig te horen heb ben gekregen wat hun wensen en ideeën zijn, hoe zij de zaken beoordelen. „Of is het toch maar een stelletje oude sukke laars over wie, maar zonder wie je het politiek gekrakeel kunt uitstorten", zo wordt in de Nieuwsbrief fel uitgehaald. Wat de KBO bijzonder grieft is het feit, dat het geharrewar gaat over de belangen van mensen die na de oorlog een straatarm Nederland hebben opgebouwd en het tot een wel vaart hebben gebracht waar van de huidige generaties pro fiteren. In het afdelingsorgaan wordt er op geattendeerd dat Noord- wijk een bijzonder hoog per centage georganiseerde oude ren heeft. Noordwijk aan Zee heeft in 't Trefpunt een uitste kend ontmoetingscentrum voor ouderen. Noordwijk-Bin nen mist zo'n gelegenheid. Ie dereen is het er over eens, dat daarvoor een oplossing moet komen. „De vraag is echter of die gevonden moet worden in één grote ruimte, waar alle ou deren uit Noordwijk samenko men. Of moeten wij het feit accepteren dat wij twee Noordwijken hebben: geogra fisch en historisch gescheiden en elk met een eigen karak ter?"

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15