De overgang als ziekte Wijkverpleegster rots in laatste branding PvdA zoekt weg uit armoedeproblemen^ Betere hulpmiddelen voor gehandicapten MEER MENSEN WILLEN THUIS STERYEN BINNENLAND Ceidac (Botnant VRIJDAG 20 JANUARI ITE Minder bvb op schone auto DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren haar fiat gegeven aan de fiscale maatre gelen die de aanschaf van een schone auto moeten verge makkelijken. Kopers van een auto met katalysator hoeven vanaf 1 februari minder bij zondere verbruiksbelasting te betalen. Al naar gelang de cy- linderinhoud en de mate waarin de aiito „schoon" is, bedraagt deze „subsidie" 850 of 1700 gulden. De Europese commissie wil de Nederlandse wetgeving straks voorleggen aan het Europese Hof van jus titie. Ferdi E. verbiedt gebruik foto AMSTERDAM Ferdi E., de ontvoerder en moordenaar van Gerrit Jan Heijn, geeft geen toestemming voor publicatie van de winnende Zilveren-Camerafoto waarop hij staat afgebeeld. Hij heeft dit via zijn advo caat C. Sanders laten weten. Op de foto is E. te zien tijdens de reconstructie van de ontvoering in Bloemendaal. Hoewel het hier om de foto ging waar volgens de jury „heel Nederland destijds op zat te wachten" wilde de Stichting de Zilveren Camera de winnende foto niet openbaar maken omdat Ferdi E. zich er op privacy-gronden tegen zou kunnen verzetten. De foto werd overi gens wel verspreid door het persbureau ANP direct nadat ze was gemaakt. Kamerleden moeten op gang roken DEN HAAG Rokende leden van de Tweede Kamer worden vanaf 4 april, na het Paasreces, beperkt in het bedrijven van hun „hobby". Het presidium van de Kamer heeft een rookverbod afgekondigd voor alle vergaderingen. Wel kunnen voorzitters van de vergaderingen rookpauzes inlassen. Maar wie dan wil roken moet de gang opzoeken. Dat geldt ook voor ambtenaren, pers. bezoekers en uiteraard be windslieden. De anti-rookmaatregel behelst verder kantoor- en werkruimten van de dien sten van de Kamer, tenzij degenen die er hun dagelijkse stek hebben unaniem besluiten dat het wel mag. Wie een sigaret, sigaar of pijp wil opsteken moet elke keer nagaan of niemand bezwaar heeft. Drugstoeristen blijven komen naar Amsterdam AMSTERDAM Het ontmoedigingsbeleid van de ge meente Amsterdam ten aanzien van drugstoeristen werpt nog weinig vruchten af. De stroom druggebrui kers van buiten blijkt niet af te nemen. Dat maakte de GG en GD in de hoofdstad gisteren bekend. Uit on derzoek blijkt dat de eerder geconstateerde „positieve" ontwikkelingen ten aanzien van het drugsgebruik zich voortzetten. Het aantal cliënten blijft relatief constant, de gemiddelde leeftijd van de verslaafden blijft stijgen, terwijl de dalende lijn van het aantal jonge cliënten zich voortzet. Ook is er sprake van een vrij laag aantal dodelijke overdoseringen onder druggebruikers van Nederlandse orgine en een stijgend aantal druggebrui kers dat gebruik maakt van voorzieningen die gericht zijn op afkicken. Nederland gebruikte in 1988 meer water RIJSWIJK Nederland heeft vo- rig jaar 1.209 miljoen kubieke me ter water verbruikt. Dat is 1,8 pro cent meer dan in 1987. Volgens de vereniging van exploitanten van waterleidingbedrijven in Neder land nam vorig jaar alleen het ge bruik in de provincie Groningen af (4,2 procent). Daar zijn als laatste provincie kort geleden watermeters geplaatst. De permanente stijging van het watergebruik wordt vooral toegeschreven aan het nog steeds voortgaande watergebruik voor hy giëne en aan de groei van de bevol king. Hessing nieuwi korpschef Rotterdam 'ere: isda iKOU jetunie ien pr ROTTERDAM Hoofde herv missaris R.H. Hessing (4( jjleider met ingang van 10 april r ,J~ noemd tot korpschef van di #o| meentepolitie in Rotterdam t volgt J.C. van Dorp op dit gelopen najaar vertrok n er problemen waren ger over zijn functioneren. Hej is sinds 1982 korpschef in E hoven. Daarvoor was hij ki chef in Oss. In beide si kreeg hij te maken met ii pende interne organisatie- anderingen. derr •gens opge im eigen oegem aanv HORMOON-PLEISTER IN PLAATS VAN PIL AMSTERDAM Het be- handelen van vrouwen die problemen hebben met ae overgang gebeurt in toenemende mate met medicijnen. Al enkele ja ren worden hormoonpre paraten voorgeschreven om zaken als opvliegers, neerslachtigheid, inconti nentie, slaapstoornissen, pijn bij het vrijen en ang sten tegen te gaan. De laatste tijd schrijven artsen hormoonpreparaten echter ook voor omdat ze menen dat daarmee ontkalking van het bot (osteoporose) wordt voor komen. Er bestaat namelijk verband tussen ontkalking van het bot en een tekort aan het vrouwelijke hormoon oestrogeen, dat vanaf onge veer het veertigste jaar in af nemende mate wordt geprodu ceerd door de eierstokken. Het resultaat is dat de farma ceutische industrie in 1986 in Nederland voor ruim 94 mil joen gulden aan hormoonpre paraten verkocht, liefst twaalf miljoen meer dan het jaar daarvoor. Steeds meer artsen (en patiënten) zijn dus gaan feloven in de werking van ormoonpreparaten tegen de overgang, hoewel er nog wei nig tastbare bewijzen zijn dat ze ook echt helpen. Volgens onderzoeken in de Zweedse steden Malmö en Stockholm zou liefst veertig procent van de mensen boven, de 65 jaar.een heup breken door gebrek aan goed, dicht bot. Hoogleraar endicronologie J. Netelenbosch aan de Vrije Universiteit in Amsterdam is daar niet zo van onder de in druk. Al is hij, na jaren fel te genstander te zijn geweest, in middels wel tot de slotsom ge komen dat oestrogeen in som mige gevallen helpt tegen ont kalking van het bot. Maar hij wil toch eerst echt harde be wijzen zien, ook over het uit blijven van bijwerkingen. Ne telenbosch, die zelf proeven neemt met het toedienen van calcium tegen osteoporese, voelt er vooralsnog niets voor om alle vrouwen in de over gang hormoonpreparaten voor te schrijven. Pleister Netelenbosch was danook niet aanwezig op de presentatie gis teren in Amsterdam van de pleister Estraderm TTS van de Zwitserse firma Ciba Geigy. In die pleister zit het hormoon- preparaat tegen overgangspro blemen dat tot nu toe in een pil werd toegediend. Door de stof in een pleister te stoppen, die op de zijkant van de bil moet worden geplakt, komt het preparaat (via de huid) veel beter tot ziin recht in het lichaam. Maag, lever en ande re organen hebben op die ma nier ook veel minder te lijden. Bovendien kan de dosering in een pleister tien tot twintig keer lager zijn dan in een pil. De pleister moet wel twee keer per week worden ver vangen, mede om irritatie van de huid te voorkomen. De Utrechtse hoogleraar gy naecologie A. Haspels, de te genpool van Netelenbosch. is groot voorstander van het middel. Haspels beschouwt de overgang als een ziekte en maakt graag de vergelijking met suikerziekte: zoals de al vleesklier geen insuline meer aanmaakt en van buitenaf moet worden gestimuleerd, zo maken de eierstoken van een vrouw in de overgang niet ge noeg of helemaal geen oestro geen meer aan, dus moet dat van buitenaf worden toege voegd. Haspels maakt daarbij wel het voorbehoud dat de vrouw zelf een preparaat moet willen, hij zal het haar niet op dringen. Haspels vindt de pleister heel fijn, maar wijst er op dat het toch nog niet voldoende is. Haspels: „Er moeten nog altijd wat tabletten bij worden ge slikt met het andere vrouwe lijke hormoon progestageen. Anders worden alle slijmvlie zen en vooral die van de baar moeder'beschadigd. Dat kan de kans op baarmoederkanker verhogen tot één op duizend". Ciba Géigy denkt in 1991 een pleister op de markt te bren gen die alle preparaten combi neert. Markt De vraag is in hoeverre er hier sprake is van het creëren van een markt. Is, met de woorden van de Amsterdamse hoogle raar Netelenbosch in gedachte, Huisartsen na de bevalling ook de over gang het slachtoffer geworden van zogenoemde medicalise- ring - wat ooit als normaal, natuurlijk werd beschouwd is nu ineens een zaak van medi ci. De Tilburgse gynaecoloog dr. J. Menkus denkt dat dit deels inderdaad het geval is. Hij vindt dat er niet per definitie behandeld moet worden, maar als er behandeld moet worden is volgens hem het hormoon oestrogeen de beste oplossing. Menkus: „Je moet niet zomaar medicijnen geven, maar eerst nagaan of de klachten echt ernstig zijn, of de patiënt er werkelijk mee zit of dat het wel meevalt. Als iemand eens in de week thuis een opvlieger heeft, hoef je daarvoor niet meteen medicijnen uit de kast te halen. Maar als bijvoorbeeld een kapster het tijdens haar werk regelmatig heel warm krijgt en het zweet in stralen van haar gezicht afloopt, dan vind ik een preparaat zo gek nog niet. Over het geheel ge nomen moet je dus zeker te rughoudend zijn". Prof. Haspels, die de overgang graag vergelijkt met suikerziekte; een tekort moet van buitenaf worden aangevuld. FOTO'S: PR Gynaecoloog dr. Menkus: „Als iemand een de week thuis een opvlieger heeft, hoef je d voor niet meteen medicijnen uit de kast te Ien". Die terughoudendheid betreft dan vooral de huisartsen, want zij doen de selectie. Specialis ten weten doorgaans iets meer over hormonen, maar huisart sen behoren de overgrote meerderheid van overgang sproblemen zelf te behande len. Driehonderd van hen werden daarom door het NIPO gevraagd wat zij vinden van de behandeling met hor monen. Uit de enquête blijkt dat huisartsen gemiddeld eens per week een vrouw in de praktijk krijgen die problemen met de overgang heeft. Zeven van de tien huisartsen zegt dat in die gevallen hormonen de klachten wegnemen en een evengroot aantal vermoedt dat ze helpen tegen osteoporose. Jongere artsen schrijven de middelen overigens minder vaak voor dan oudere colle ga's. Over één ding zijn alle artsen, huisartsen en specialisten, zeer uitgesproken: vrouwen die voortijdig in de overgang ko men, dus versneld ouder wor den als gevolg van bijvoor beeld verwijdering van de ei erstokken, moeten altijd oestrogeen toegediend krijgen. Het preparaat is in alle ge 1 len overigens maar een on<1 deel van de behandeling, chaamsbeweging is hoogm 1 en dar» moeten we vol| 'ei prof. Haspels al snel den aan twee uur wandelen of R daarmee vergelijkbaar is. (jtig het drinken van melk, driekwart liter per dag hij noodzakelijk, al zijn e. cent onderzoeken geweest de gunstige uitwerking melk op de kalkvorming i twijfel trekken. DICK HOFLA UTRECHT De technie ken waarmee hulpmidde len voor gehandicapten worden ontworpen en ge maakt, zijn de afgelopen jaren enorm verfijnd. Op dat gebied is nu veel meer mogelijk. Het zal echter vrijwel onmogelijk zijn elke gehandicapte precies dat aan te bieden wat hij nodig heeft, juist omdat er zoveel nieuwe ontwikke lingen zijn. „Een gehandicapte zal zich blijven afvragen of die bepaal de nieuwe techniek nog voor hem van toepassing zal zijn voordat hij overlijdt. We heb ben alles niet meteen in de Ia liggen", vertelt L. Montagne van het Innovatiegericht On derzoek Programma Hulpmid delen Gehandicapten (IOP- HG). Deze organisatie houdt nu, na vijf jaar, op te bestaan. Maar omdat het zonde zou zijn niet door te gaan met allerlei studies probeert het IOP-HG in gesprekken met kamerle den en verzekeraars zijn voor bestaan in een andere vorm te garanderen. Op een conferen tie morgen in Amsterdam worden de bij het IOP-HG ge subsidieerde projecten gepre senteerd aan fabrikanten, stu denten, overheid, behande laars en gehandicaptenorgani saties. De organisatie betaalt slechts de helft van het pro ject. de andere helft is voor re kening van de initiatiefnemer van het onderzoek. Zo ont wierp een ondernemer uit Stadskanaal samen met de Universiteit van Twente een handbewogen kinderrolstoel. De Technische Universiteit Delft werkte aan de ontwikke ling van een verbeterde auto voor gehandicapten. Nog een greep uit de projec ten: een rolstoel die dwars kan rijden, een verbeterde boven beenprothese, een dynamische voetdrukmeting voor het aan passen van orthopedisch schoeisel, een computerhand boek voor mensen met motori sche handicaps, nieuwe lees- loeps en een synthetisch spre kende elektronische keuken weegschaal voor visueel ge handicapten. Montagne schat het bedrag dat jaarlijks omgaat binnen de markt van hulpmiddelen tus sen de 500 miljoen en een mil jard gulden, brillen en inle- gluiers meegerekend. Het pro bleem binnen die markt was tot voor kort dat vooral kleine ondernemers de hulpmiddelen maakten maar geen geld had den voor de broodnodige re search. Via het IOP-HG is dat nu wel mogelijk gemaakt. Montagne geeft een voorbeeld van een apparaat waarmee mensen met verlamde benen via elektrische prikkels toch kunnen staan en enkele stap- f>en kunnen zetten. „Dat was aatst op televisie. Maar wees eerlijk: het is toch wel erg ge brekkig. Dan denk je: is dit nu zo'n verbetering van de kwali teit van het bestaan van die gehandicapte? Het is natuur lijk mooi en heel knap dat zo iemand kan staan, maar het is nog maar het begin. We moeten verdergaan met stu dies. Op het gebied van incon tinentie zijn veel mensen nu van problemen verlost, maar ook dat kan nog beter". ia] BUNNIK Kruisvereni gingen worden steeds va ker geconfronteerd met mensen die de laatste fase van hun leven thuis wil len doorbrengen. Dat aan tal, nu nog 6 procent, zal verdubbelen. Vrijwilliger sorganisaties steunen de vrienden en familie bij het verzorgen van de pa tiënt, de huisarts zorgt voor de medische kant van de zaak en daar tus sendoor loopt de wijkver pleegkundige. Zij (of hij) is feitelijk de spil waarom de zorgverlening draait. In tegenstelling tot de fa milie is ze een deskundi ge, en ze heeft meer con tact met patiënt en zijn omgeving dan de huisarts. Dat vraagt nogal wat van een wijkverpleegkundige. Ze raakt emotioneel be trokken, maar moet tege lijkertijd het hoofd koel houden. In Bunnik nam ex-staatssecre taris Veder-Smit (volksge zondheid) vanmiddag het eer ste exemplaar in ontvangst van het boek „Terminale thuiszorg - verpleegkundige zorg ten behoeve van kanker patiënten". De Enschedese schrijfsters, Els Koldewijn en Yvonne van de Wiel, zijn bei den werkzaam in de wijkver pleging. Wijkverpleegkundigen zouden graag zien dat ze in een vroeger stadium worden ingeschakeld bij een erg zieke of oude patiënt. Dan kunnen ze deze nog goed leren kennen en z'n wensen met hem doornemen. FOTO: PR Koldewijn: „Er zijn verschil lende boeken die informatie geven over hulpverlening bij terminale patiënten, maar die gaan voornamelijk over emo tionele kanten van het ster vensproces. De zuiver ver pleegkundige kant komt veel minder aan bod, en wij merk ten dat daaraan wel degelijk behoefte is. Want een wijkver pleegkundige komt vaak voor heel complexe situaties te staan, waarbij je gewoon niet weet waar je moet beginnen. In het boek beschrijven we 45 meest voorkomende verpleeg- problemen. Die variëren van benauwdheid, doorliggen jeuk tot angst, schaamtegevoel en de euthanasievraag. We be schrijven steeds heel systema tisch wat de oorzaken kunnen zijn, hoe je in zo'n geval met de patiënt en de naasten kunt omgaan, en welke praktische handelingen je zelf kunt ver richten". „Het uiteindelijke doel", ver volgt Koldewijn, „is het ster vensproces van de patiënt zo harmonieus mogelijk te laten verlopen - voor de patiënt, maar ook voor de omgeving. Want als de familie de zaak niet meer aankan, kun je als professional ook wel inpak ken: zij zijn 24 uur per dag met de patiënt bezig, zij zijn er heel direct bij betrokken. Een wijk verpleegkundige komt één tot drie keer per dag langs, elke keer zo'n anderhalf uur. Ze moet zorgen dat de andere verzorgers die overige uren ook goed kunnen invullen". Kan iedere wijkverpleegkun dige dat opbrengen, om steeds weer een rots in de - laatste - branding te zijn? Van de Wiel: „Het is een heel zware taak, maar als je het goed doet is het ook heel dankbaar. Er zijn na tuurlijk situaties waarvan je zelf wanhopig wordt, dat je echt met je rug tegen de muur staat. Als je bijvoorbeeld een patiënt niet meer pijnvrij kunt houden, of als een patiënt de emoties rond het sterven niet aankan, dan voel je je heel machteloos. Je kan het ook niet altijd aan; heel jonge col lega's moeten goed begeleid worden, anders gaan ze de mist in. Maar ook als je veel ervaring hebt, kunnen er in je privéleven omstandigheden zijn waardoor je bepaalde emo ties in je werk niet goed aan kan. Het gebeurt ook steeds vaker dat er voor een patiënt twee wijkverpleegkundigen zijn, die om en om komen. Dat werkt goed: je kunt eens met elkaar praten over situaties je tegenkomt, afreageren, zaak van een andere kant kijken". Vertrouwen Koldewijn en Van de V zouden graag zien dat de wi verpleging eerder wordt in schakeld. „Veel mensen di ken dat we alleen langs nicn als ze er heel slecht toe zijn. Die reageren dan boos als we binnenkomen van: „Ik kan mezelf echt wel wassen". Maar we kunifc* veel meer voor de mens doen. Nu worden we er pas bijgehaald als de n<1 hoog is. Een voorbeeldje: komt bij een patiënt die h ziek is, sterk vermagerd is bijna niet meer praat. Dan z de vrouw tegen je: „Oh zusi u had mijn man eens moe zien toen hij nog goed was, was altijd zo vrolijk en op wekt". Dan spijt het je écht je de patiënt niet in zijn n male doen kent, want dat enorm kunnen helpen bij praten met de familie - met hem zelf. Als hij nog j is kan je hem zelf vragen hij het liefst begraven worden; met wélke mu: wie moeten er uitgenod worden. Dat is voor de rou verwerking van de naas! heel belangrijk, omdat ze zeker weten dat er afsch^ genomen is op de manier de overledene graag wilde, zijn er dus niet alleen vooi lichamelijke verzorging, n ook voor emotionele steun" ANGELIQUE KUN» bran< >Se was ■edei vijf i nen i jkse as-pi stra (den >gen [en »et gem inek visie ligir Hi c 'oud tie-c jk o terei lent da] SUSKE EN WISKE DE KOMIEKE COCO (c) Standaard Uitgevent. Antwerpen-Weesp DEN HAAG Wat is armoe de? Iedereen kan zich vrij ge makkelijk een voorstelling van het begrip „armoede" ma ken en voor mensen die het aan den lijve ondervinden is het uiteraard helemaal geen probleem. Moeilijker is het echter om ar moede in een definitie te van gen. Iemand die arm is in Ne derland, kan in Bangladesh een rijkaard zijn en er wonen in ons land mensen die ogen schijnlijk in armoe leven maar dat zelf niet als zodanig zien. Met andere woorden: armoede is dus maar een betrekkelijk begrip. De PvdA'ers An Huiting, me dewerkster van de Wiardi Beckmanstichting (het weten schappelijk bureau van de PvdA) en René Cuperus, be leidsmedewerker van het par tijbestuur hebben de volgende voorzichtige definitie opge steld: „Arm is degene die over onvoldoende inkomen be schikt om te leven op een ni- dat in hun samenleving als normaal wordt gezien". In Nederland wonen naar schatting bijna een miljoen mensen voor wie deze defini tie geldt. Huiting en Cuperus schrijven dit in een discussie nota, bedoeld als leidraad voor een PvdA-conferentie over ar moede die vandaag in Ede is gehouden. De bijeenkomst, die het thema „Weg uit de armoe de" heeft meegekregen, is ge organiseerd door het „Tref punt voor Socialisme en Le vensovertuiging", een PvdA- „club" van religieuze socialis ten. De groep armen in Nederland bestaat volgens Huiting en Cu perus vooral uit alleenstaande ouderen, langdurig werklozen, bijstandsmoeders en gezinnen met kinderen die van één mi nimum-uitkering moeten rondkomen. Voor een belang rijk deel gaat het ook om men sen met een laag opleidingsni veau. De laatste zes jaar zijn deze mensen, die veelal zonder uitzicht op verbetering van hun positie aan de rand van de maatschappij leven, er hollend op achteruit gegaan. Dat komt vooral door twee oorzaken: door het loslaten van de kop peling tussen lonen en uitke ringen en door de opeenstape ling van bezuinigingsmaatre gelen. Deze twee factoren hebben de kloof tussen arm en rijk in snel tempo groter gemaakt. En als ministers en staatssecreta rissen dit blijven ontkennen of negeren (zoals volgens Huiting en Cuperus tot nu toe steeds is gebeurd) zal die kloof alleen maar breder worden. Een aanzienlijke groep armen heeft volgens Huiting en Cu perus in de praktijk nog min der geld te besteden dan waar men eigenlijk recht op heeft. Veel mensen maken namelijk geen gebruik van subsidies en andere financiële tegemoetko mingen, waar ze wel degelijk voor in aanmerking zouden komen. De schrijvers van de discussienota menen dat dit verschijnsel te wijten is aan onwetendheid, schaamte of zelfs onwil. Oplossingen Het armoedesvraagstuk is niet met één verlossend antwoord op te lossen. Daar is onze maatschappij te ingewikkeld voor en bovendien is de ene arme de andere niet. De aller eerste stap op weg naar een oplossing is volgens de discus sienota een herstel van de koppeling tussen lonen en uit keringen. Ten tweede zal de regering diepgaand moeten la ten onderzoeken hoeveel geld iemand in Nederland tegen woordig minimaal nodig heeft om het hoofd boven water te kunnen houden en menswaar dig te kunnen leven. Verdere deel-oplossingen die worden genoemd zijn onder meer: betere voorlichting aan de armen over subsidies en dergelijke waar zij recht op hebben (terwijl er tevens fli l /V gekapt moet worden in 1 woud van regels en vo< schriften), een actiever wei gelegenheidsbeleid, beter derwijs. meer bijscholing omscholing van werklozen ook een verruiming van mogelijkheid om er naast e uitkering iets bij te verdiend „De jaren tachtig hebben V het teken gestaan van ecoil misch herstel", aldus Bj Trefpunt-secretaris Bert rends, „maar de jaren negen! moeten de jaren van het mar schappelijk herstel worden'1 DICK VAN RIETSCHOT! GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER. RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Hi gzar n zie ar h huyn

Leidse Courant | 1989 | | pagina 4