Jïorrelbus blijft rijden anleg S4 erloopt oorspoedig Leiderdorp kan verder met puinstortplaats Eenvoudige peuterspeelzaal in Voorhout O eer aandacht voor buitenlandse leerling igina ;JDEN OMGEVING £cidóC(2cHVumt vrijdag 20 januari 1939 pagina is die iets 4 die bei|al Jng Gu u, «el tei icteurs tevez, i Cha^ spelen, Chavf interess l dat ing GuL[ ingens roven [tomerken [STGEEST Al zo'n dertig tjes met automerken heeft de itgeester politie teruggevonden in woningen van acht jongens. Door Oegstgeest heen roofden de jon- in leeftijd variërend van 7 tot de merkplaatjes van perso- o's. Gisteren werden twee tn betrapt toen ze de ster van ^ercedes wilden slopen. De eige- 5se van de auto zag het gebeuren jreep de jongens in de kraag. 1 de politie verscheen, bekende weetal dat ze met vriendjes een merkenhobby hadden ontwik- In totaal deden zeker acht jon- mee, allen van dezelfde lagere Schilders gevallen HAZERSWOUDE Twee schil ders zijn gistermorgen van een lad der gevallen terwijl ze aan het werk waren bij een woonhuis aan de Mozartlaan in Hazerswoude- Rijndijk. De mannen hadden een dwarselement tussen twee ladders geplaatst. Dit bleek onvoldoende stevig want om kwart over negen 's morgens klapte de constructie in elkaar. De twee schilders, een 32- jarige Oegstgeestenaar en een 54-ja- rige Katwijker, moesten met ver wondingen naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden worden ge bracht. Een derde schilder kon zich vasthouden aan de dakrand en via een ladder weer op de begane grond terecht komen. Auto uit de bocht LEIDSCHENDAM De personenauto van een 74-ja- rige Leidschendammer raak te gistermiddag om een uur onherstelbaar beschadigd. Dat gebeurde toen het voer tuig op de kruising van de Veursestraatweg en Noord- singel niet de bocht nam maar rechtdoor reed. De wa gen reed dwars door een heg een schuurtje binnen. De be stuurder raakte bekneld in de wrakstukken van zijn auto. Hij bleek niet ernstig gewond en kon na behande ling naar huis gaan. Zowel de auto als het schuurtje werden volledig vernield. Geld gestolen uit kantoor LISSE Bij een inbraak in een kan toorpand aan de Heereweg in Lisse is vannacht een bedrag van ruim hon derd gulden gestolen. De inbrekers zijn op onbekende wijze binnengeko men. Een van de firmanten, die de inbraak vanmorgen om acht uur ont dekte, trof de deuren van het pand netjes dicht aan. Eenmaal binnen merkte hij dat er was ingebroken omdat het hele kantoorpand was doorzocht. De deuren zaten niet op het nachtslot. De inbraak moet na een uur 's nachts gepleegd zijn want op dat tijdstip is de kantinebeheerder nog in het pand geweest. Toen was het kantoor nog niet overhoop ge haald. Voorlopig geen kinderopvang in Voorhout VOORHOUT Er komt voorlopig geen kinderdag verblijf in de gemeente Voorhout. De gemeente heeft daar geen geld voor.Alleen door particulier initiatief kan in Voorhout op korte termijn kinderopvang ko men. Of de gemeente dat financieel kan ondersteu nen, is nog niet duidelijk. De gemeente wacht daar voor eerst op het beleid van het kabinet dat mogelijk extra geld beschikbaar stelt voor kinderopvang. Het college van burgemeester en wethouders is tot dit standpunt gekomen naar aanleiding van een verzoek van drie inwoners. Het drietal had kinderen op de wachtlijst voor een Haags kinderopvangverblijf staan. De gemeente Den Haag besloot in november 1988 dat niet-Haagse kinderen niet meer op door de gemeente gesubsidieerde kinderdagverblijven geplaatst mogen worden. De drie Voorhouters zijn daardoor ernstig gedupeerd en vragen Voorhout voorrang te geven aan de realisatie van kinderopvang in het bollendorp. De gemeente heeft echter andere prioriteiten voor de komende jaren waaronder het nieuwe gemeentehuis. Subsidie De Vonk blijft gehandhaafd NOORDWIJKERHOUT Vormingscentrum De Vonk krijgt in 1990 van de provincie Zuid-Holland toch de totale subsidie van 260.000 gulden in plaats van de 210.000 gulden die provinciale staten had den voorgesteld. De Vonk moest 50.000 bezuinigen op de huisvesting en niet op de activiteiten die het centrum organiseert. Tegen dit besluit tekende De Vonk bezwaar aan bij de commissie AROB. Die achtte het bezwaar gedeeltelijk gegrond omdat De Vonk tot en met 1990 aan een huurovereenkomst is gebonden en op die post dus niet kan bezuinigen. Provinciale staten hebben gisteren besloten in 1990 alsnog het totale subsidiebedrag toe te kennen. Met ingang van 1991 krijgt De Vonk dan 210.000 gul den subsidie per jaar. Als het De Vonk dan niet lukt minder aan huisvesting uit te geven, moet op andere posten worden bezuinigd. ien „pe n de 1 daar ;e wore zij denl n. Toen est t ken. e inbr^s ak uit noet rnb( c0RDWIJK Er ko- speciale borden in rdwijk die de route de borrelbus op het [eerterrein het Want- aangeven. Deze bor- worden neergezet de initiatiefnemers de borrelbus, een 1 horeca-onderne- samen met de Stich- Promotie Noordwijk Ie gemeente. Het ex- nent voor de borrel- wordt in 1989 voort- Cooli< te krijj lorrelbus werd in oktober begonnen om de overlast het parkeren, geluid en vandalisme in het centrum van Noordwijk aan Zee te ver minderen. De bus rijdt elke za terdagavond van half tien tot half twee 's nachts tussen het Wantveld naar het uitgaans centrum en terug. Uitgaanders kunnen gratis met de bus meerijden. Aanvankelijk werd van de bus weinig gebruik ge maakt. „De laatste weken groeit het aantal gebruikers van de borrelbus. Er zijn nu een aantal weken achter de rug dat er meer dan 100 auto's neergezet werden op het Wantveld. Er kunnen echter 400 wagens staan dus meer borrelbusgebruikers is moge lijk. De belangstelling groeit en dat is voldoende reden om de borrelbus in 1989 te laten rijden", aldus M. van der Jagt, directeur van de Stichting Promotie Noordwijk. De borrelbus, die betaald wordt door de Noordwijkse ondernemers, rijdt in ieder ge val tot 1 juni 1989. Van der Jagt: „Tenzij de politieke mo tie uitgevoerd wordt waarin de horeca om middernacht dicht moet. Dan heeft het rij den van de borrelbus geen zin meer. Voor de zomer moeten we nog over de situatie naden ken". Om de borrelbus meer bekendheid te geven worden in Noordwijk nieuwe oranje borden gezet waarin verwezen wordt naar het Wantveld als de parkeerplaats voor bezoe kers van het uitgaanscentrum. De borden worden geplaatst op de toegangswegen Van Ber- ckelweg, Gooweg, Northgo- dreef en de Quarles van Uf- fordstraat. Op het Wantveld worden grote spandoeken ge hangen die op de aanwezig heid van de borrelbus zullen attenderen. Of het laten rijden van de borrelbus het aantal klachten van bewoners in Noordwijk aan Zee vermin derd heeft, kan SPN-directeur Van der Jagt moeilijk zeggen. „Het aantal klachten is wel verminderd, maar of dat door de borrelbus komt, is niet he lemaal duidelijk. We hebben immers ook andere maatrege len genomen zoals een strenge controle op het uitzetten van de muziek om kwart voor een 's nachts en de portiers van de cafés begeleiden de NZH-bus- sen, De politie hoeft daardoor minder vaak op te treden op straat". let als 'tinen voor i oepsvervoer n pisto het te ig Gui met RHOUT Vijf vracht- ns zijn gistermorgen be door de rijkspolitie Maar!hout bi^ een controle °P Gravendamseweg. Bij de ole, die tussen tien uur 's half een 's mid- werd gehouden, werden vrachtwagens en bestel- aangehouden. Drie be ers bleken de rijtijden- overtreden te hebben, anderen konden geen rsvergunning tonen, it later blijken dat ze niet ;deze vergunning beschik- dan krijgen ze ook nog proces-verbaal. VOORHOUT De ge meenteraad van Voorhout heeft gisteravond ruim 290.000 gulden beschik baar gesteld voor de bouw van een nieuwe peuter speelzaal. Met uitzonde ring van Gemeente Belan gen spraken alle fracties zich uit voor de bouw van een eenvoudig opvangcen trum. „Wij kiezen voor het duurde re en mooiere gebouw", al dus Warmenhoven van Ge meente Belangen: „Het oog wil ook wat en met afschrij ving merk je de hogere kos ten amper". De PvdA en de PPR benadrukten dat de peuterspeelzaal „geen elitaire aangelegenheid mag worden, maar voor iedereen zo goed koop mogelijk moet worden gehouden". Van VVD-ziide werd aangedrongen om net gebruik van de peuterspeel zaal te laten betalen naar hoogte van inkomen. Mede door de uitbreiding van Voorhout is de wachtlijst voor peuteropvang flink ge groeid. De opnamecapaciteit van de peuterspeelzaal van de Stichting Peuterspeelza len Voorhout is onvoldoende. In afwachting van een defi nitieve oplossing werd een tijdelijke voorziening ge creëerd in de kantine van de plaatselijke voetalvereniging Foreholte. Ter voorbereiding van de bouw van een nieuwe peuterspeelzaal werd een tweetal ontwerpschetsen ge maakt, waaruit de raadsle den gisteren een keuze moes ten maken. Lente in Voorschoten van twee geitenlammeren. Volgens de verzorger van de diertjes, de heer Van Brink van de afdeling beplantingen is het de eerste keer dat in het parkje zo vroeg al geitenlammeren geboren zijn. In hel dlerenparkje van de gemeente Voorschoten aan de Pape- Moeder en kinderen verkeren in goede gezondheid: laan is de lente deze week al vroeg begonnen met de geboorte foto: cees verkerk 'illi jKENBURG De eg van de secundaire 4 bij Valkenburg ver- tsl ft voorspoedig. Inmid- is aan de Achterweg viaduct gebouwd. Dit raks de enige verbin- vormen tussen Val- iurg en de westzijde de weg. Het gedeelte de S4 tussen de Voor- iterweg en Katwijk is "90 gereed. De brug de Rijn zal in 1991 ir zijn en aangesloten len op de Plesman- in Leiden. de bedrijvigheid met de zware zandauto's gade. De werk zaamheden, die bij elkaar ruim 12 miljoen gulden kosten, betekenen immers dat het ein de in zicht is van het drukke doorgaande verkeer door het dorp. Daarnaast wordt tegelijk met de weg een nieuw fietspad en een parallelweg aangelegd. Dat fietspad komt te liggen tussen de S4 en Duinzicht richting het Molenblok te Kat wijk aan den Rijn. Bij het via duct aan de Achterweg kan men het dorp bereiken even als aan de Joghtlaan/Valken- horst en de Broekweg. De fiet sers die hun weg richting Lei den vervolgen, kunnen ge bruik maken van de Toren- vlietlaan en De Krom waar brug, Lei- Een bulldozer aan het werk in de buurt van de Achterweg. Op de achtergrond is het viaduct zicht- foto: henk van den ende baar. den kan bereiken. De Voor- schoterweg kan men bij De Krom gemakkelijk naar twee richtingen bereiken. Ook de bromfietser kan vanuit Val kenburg naar Leiden gebruik maken van deze route. geen bromfietsers toe te staan Dat ligt anders tussen de rich- op het rijwielpad in beide rich ting Valkenburg-Katwijk. Het tingen. Bromfietsers gemeentebestuur van Valken- gebruik blijven maken burg heeft, volgens burge- huidig tracé, meester C. Sinke, gemeend JOH. IMTHORN rERNATIONAL STREAM Vlt& 1 Oliv filmvt m reg reep loof dn vertol 'atink 1 ede ril 61 >g opn word f] ISTGEEST „De heid heeft als taak er- te zorgen dat de leer- in in een pluriform ipees onderwijsbestel oende ontplooiings- |ien krijgen. Het gaat bij om leerlingen in basis- en vooitgezet irwijs, waarvan de ou- slechts korte tijd in bepaald land verblij- Integratie in het on- vijssysteem van het okken land zou dan '}ens zoveel energie van leerlingen vergen, zij steeds op een grote- ichterstand worden ge- Om dit te voorkomen ik van harte de initia al gesteund om te ko- tot een netwerk van nationale afdelingen, Stonden aan de Neder- Ise scholen voor basis- voortgezet onderwijs, het experimentele sta dium voltooid is, zal ik de Kamer binnenkort voor stellen voor een definitie ve vormgeving van dit in ternationale onderwijs voorleggen". Woorden van staatssecretaris me vrouw drs. N.J. Ginjaar- Maas van onderwijs, giste ren uitgesproken ter gele genheid van de opening van de Engels-Nederland stalige afdeling van het Rijnlands Lyceum aan de Apollolaan in Oegstgeest. Deze zogenaamde „Internatio nal Stream" is een internatio nale onderwijsvorm voor leer lingen van 12 tot en met 16 iaar. Deze internationaal er kende opleiding op middelbaar niveau is een ideale vooroplei ding voor het Internationaal Baccalaureaat (IB). Leerlingen van 12 tot en met 16 jaar, die in het buitenland onderwijs hebben gevolgd kunnen nu probleemloos verhuizen. Zij hoeven geen jaar te verliezen en kunnen direct overgaan naar het IB-onderwijs. Het Rijnlands Lyceum Oejgstgeest heeft bij de ontwikkeling van de „International Stream" nauw samengewerkt met de grootste internationale scholen in New York, Wenen, Genève, Buenos Aires en Canada. Het internationale onderwijs in deze vorm is ontwikkeld on der auspiciën van de Interna tional Schools Association (ISA), die ook de initiatiefne mer is geweest bij de totstand koming van het IB-onderwijs. Het Internationaal Baccalau reaat bestaat alweer zeven jaar op het Rijnlands Lyceum. „Toen we jaren geleden het besluit namen het Internatio naal Baccalaureaat op te star ten beseften we niet dat het zo'n groot succes zou worden. We konden goed op de wensen van de internationale gemeen schap inspelen en hebben nu inmiddels een bloeiende IB-af- deling met 140 studenten", al dus drs. A.J.M. Vaessen, rector van het Rijnlands Lyceum. „Spoedig onstond echter de behoefte om ook iets in het le ven te roepen voor jongere leerlingen, een soort onderwijs die direct op het IB-program- ma zou aansluiten. Uiteinde lijk kwam het tot een samen werkingsverband met interna tionale scholen verspreid over de wereld. Toen was alleen nog de goedkeuring van het Nederlandse ministerie van onderwijs noodzakelijk. Daar zijn eindeloze onderhandelin gen aan vooraf gegaan, maar het doet me genoegen dat de goedkeuring uiteindelijk toch afgekomen is, en dat de staats secretaris hier persoonlijk aan wezig is als een bevestiging daarvan", aldus de heer Vaes sen, die stelde te verwachten dat de Nederlandse scholen met internationale afdelingen uiteindelijk omstreeks 1800 buitenlandse leerlingen zullen hebben. „De overheid kan haar verantwoordelijkheid ten aanzien van de internationale gemeenschap, die veel groter is dan aanvankelijk werd ver moed, niet ontlopen". Snelheidscontrole Vier au tomobilisten reden gistermiddag tussen een en twee uur te snel over de Hoogmadeseweg in Lei derdorp. De politie telde tijdens de snelheidscontrole 136 passan ten; de hoogst gemeten snelheid was 80 kilometer. Van twee tot drie uur controleerde men op de Voorhoflaan. Daar reden 2 van de 100 automobilisten te snel. De hoogst gemeten snelheid was 68 kilometer. Op beide wegen mag niet sneller worden gereden dan 50 kilometer. LEIDERDORP De ge meente Leiderdorp kan gaan toewerken naar de komst van een puinstort plaats in het Doesgebied. De Raad van State wees vanmorgen het verzoek tot schorsing van de ver gunningen voor een tijde lijke brug over de Dwars- watering en voor het ma ken van een erfafschei- ding van de hand. Die vergunningen zijn aange vraagd door de gemeente Leiderdorp, ten behoeve van de Gemeenschappelij ke Vuilverwerking Lei den en omstreken (Gevu- lei). De Stichting Leefbaar Leiderdorp, fel gekant te gen de komst van de stortplaats, vroeg de Raad van State gisteren de ver gunningen te schorsen. Dit omdat de gemeente ten onrechte vooruit zou lopen op de definitieve toestemming de stort plaats in gebruik te ne- Staatsraad mevrouw mr. L.A. Barendsen-Cleveringa maakte gisteren tijdens de hoorzitting al duidelijk dat zij niet de mo gelijkheid heeft de gemeente het wettelijke recht om te an ticiperen op de uiteindelijke goedkeuring te ontnemen. Wel ging zij in op de vraag in hoe verre de komst van de puin- stortplaats urgent is in Leider dorp. Wethouder J. den Boeft van ruimtelijke ordening in Leiderdorp maakte duidelijk dat er op korte termijn een te kort aan mogelijkheden om puin te storten zal ontstaan in Zuid-Holland. „Daar komt bij dat dit afvalprobleem toch ei genlijk in de eigen regio moet worden opgelost. De vuilver brandingsslakken van de Ge- vulei gaan nu naar het buiten land, heb ik begrepen. Dat be kent dus dat het afvalpro bleem naar anderen wordt doorgeschoven, en dat is on- aanvaardvaar. De stortplaat sen moeten er toch komen, al is het alleen maar om illegale stortingen te voorkomen", al dus de wethouder. Vertegenwoordigers van de provincie Zuid-Holland en de Gevulei vielen de wethouder bij. Ook werd gewezen op de extra overlast voor het ver keer in de huidige situatie om dat het afval momenteel uit de provincie moet worden ge transporteerd. Staatsraad me vrouw Barendsen vroeg zich verder af of het nodig is nu al met de voorbereidingen te be ginnen, terwijl het nog niet ze ker is of de stortplaats uitein delijk het groene licht zal krij gen. Wethouder Den Boeft wees in dat verband op alle tijdverslindende procedures die gevolgd moeten worden, waardoor, als gewacht zou worden op de uiteindelijke toestemming, weer vele maan den zouden verstrijken. „Der gelijke vertragingen kunnen we niet gebruiken. Verder gaan we er van uit dat de stortplaats er echt komt. Een erfafscheiding is nodig om ille gaal storten op de puinstort plaats te voorkomen, de aan vraag voor aanleg van een tij delijke brug is voor de zeker heid omdat we nog niet alle grond bezitten om een vaste brug te kunnen aanleggen. Maar die vaste brug komt er zeker, en ik heb goede hoop dat we daar geen grond voor hoeven te onteigenen. De brug is noodzakelijk voor de ont sluiting van de stortplaats", al dus de wethouder. A. de Vrind van Leefbaar Lei derdorp wees er op dat de ge meente door het vooruitlopen op de uiteindelijke toestem ming haar zin feitelijk door drijft, zoals bij de komst van het Meubelplein in Elisabeth- hof. „Er wordt alvast ge bouwd, en dan wordt het moeilijk om achteraf te zeggen dat het eigenlijk niet mocht, en dat de zaak weer afgebro ken moet worden. Dit proces is onomkeerbaar. Wij hebben onze twijfels aan de urgentie van de stortplaats. Er worden nieuwe stortplaatsen geopend, oude stortplaatsen heropend. Hergebruik van afvalstoffen wordt steeds belangrijker. Ons is niet steeds niet duidelijk waarom de vuilstortplaats uit gerekend hier, tegenover een ziekenhuis, moet komen. Als je de zaak omdraait, en uitgaat van de aanwezigheid van een vuilstortplaats, dan ga je daar toch ook geen ziekenhuis te genover bouwen", stelde De Vrind gisteren. Volleybal In sporthal Oudendijk in Woubrugge wordt morgen avond een veteranen-volley baltoernooi gehouden. Vijftien teams uit het district Leiden nemen deel aan het evene ment. Zowel dames-, heren als gemengde teams doen mee. Om het verschil in kracht en leeftijd bij de teams te verklei nen is er door de organisato ren een ingewikkeld bonus puntensysteem uitgedacht, zo dat elk van de vijftien teams althans in theorie een gelijke kans op de eerste plaats heeft. Om zeven uur beginnen de wedstrijden. De toegang tot de sporthal is gratis. Oud papier Tafeltennisvereniging Zoeter- woude haalt morgen oud pa pier op in de dorpskern en de Weipoort. De opbrengst is be stemd voor de clubkas. Muziek De Sater aan de Koningin Juliana weg in Leid- schendam spelen morgen avond twee bands: The Impe rial Guard en Scram C Baby. Het trio The Imperial Guard speelt krachtige en zware mu ziek met bizarre en afwisse lende teksten. Scram C Baby heeft een eigen repertoire met spontane energieke gitaarrock door een zanger, een synthesi zer, een gitarist en een ritme sectie. De zaal gaat om negen uur open, de toegangsprijs is zes gulden. Volgende week za terdag is het met Les Zazous en De Russen een avond van muziek uit de zestiger jaren. Kin derthea ter Op uitnodiging van de Speel- parasol komt Theater Plok zondag naar Roelofarends- veen met het stuk „Geld Zat". De voorstelling in het Treffers Gebouw aan de Lucas van Ley denlaan begint om half drie. De entree voor kinderen is een rijksdaalder, volwasse nen betalen één gulden meer. Kaarten kunnen telefonisch worden besteld vanaf twaalf uur 's middags op de dag van de voorstelling, telefoon 01713-13331. Concert De tweede helft van de serie „Ambachts- en Baljuwhuis op zondag" start zondag met een piano- en fluitconcert door Frans van der Tak, Reggy Meyler en Martien van Woer- kom, die zowel pianostukken bestemd voor solo als qua ttre mains ten gehore zullen bren gen. Voorts wordt met een dwarsfluit medewerking ver leend door Martien van Woer- kom. Te beluisteren zijn wer ken van Haydn, Danzi, Bach en Mozart. Het concert begint om half één en de toegang is gratis. Het Ambachts- en Bal juwhuis ligt aan de Voorstraat in Voorschoten.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 15