ÊeidaeSotuuwt Ouderraad verzorgde wervingsactie Rembrandt Onzekerheid over zenderuitbreiding STAD OMGEVING Expositie over plannen voor omgeving station Een cadeau van formaat OPENBAAR VOORTGEZET ONDERWIJS BIEDT EXCUSES AAN ewoners Vrouwenweg bang oor toename sluipverkeer VRIJDAG 20 JANUARI 19S9 PAGINA 11 onflict over verkoop grond Vrouwenkerkplein IIDEN De PvdA en iks Leiden zijn met el- ...S ar in aanvaring geko- '0 jn over de verkoop van stuk grond op het luwenkerkplein. ctontwikkelaar Bettings Amsterdam, die al een aan- panden aan de Haarlem- itraat in bezit heeft, wil gedeelte van de grond ter de winkels kopen. Het rijf wil daar winkels en ap- tementen bouwen en vindt onwenselijk dat de grond thts gedeeltelijk zijn eigen- VVD zijn het daar mee eens en willen wel afwij ken van de stelregel dat de ge meente Leiden grond alleen in erfpacht uitgeeft. Dat houdt in dat de gemeente de grond in, feite voor lange tijd verhuurt. Ze behoudt daarmee de zeg genschap over de bestemming van de gronden. Links Leiden meent dat de gemeente terug houdend moet zijn in de ver koop van grond, en wil daar in het geval van het Vrouwen kerkplein niet van afwijken. De collegepartij heeft zelfs met een crisis gedreigd als de grond toch verkocht wordt. Volgens wethouder M. van der Molen (ruimtelijke ordening) wordt er momenteel gewerkt aan een oplossing voor de pro blemen. „Ik denk dat we er wel uit zullen komen", aldus Van der Molen. Overigens is er nog steeds geen overeenstemming bereikt over een eventueel verdwij nen van groenteboer Van Groeningen op de hoek van de Haarlemmerstraat en het Vrouwenkerkplein. De pro jectontwikkelaar en de ge meente zouden het hoekpand graag willen slopen om de toegang tot het plein vanaf de Haarlemmerstraat te vergro ten. Van Groeningen heeft echter weinig zin om te ver trekken. Leidenaar bestolen Keienwegdek van straten Pancras-West opgevuld LEIDEN Een inwoner van Leiden is begin deze maand op slinkse ma nier van vijftig gulden bestolen. De man werd 's avonds op het Kort Gal gewater aangesproken door een man die zei in Rotterdam te wonen. Hij was in Leiden afgezet door een vriend en had zijn portemonnee met geld in de auto laten liggen. Om nog thuis te komen had hij 35 gulden voor de trein en de bus nodig. De Leidenaar gaf hem vijftig gulden en sprak af dat de man hem dat zo gauw mogelijk terug zou betalen. Later bleek dat hij hem een vals adres had opgegeven. Navraag in Rotterdam leerde dat de 28-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats dit soort praktijken heel regelmatig uithaalt. LEIDEN De Burgsteeg, de Nieuwstraat en de Beschuit steeg in de wijk Pancras-West zullen binnenkort beter be- loopbaar worden. De gemeente Leiden is van plan om tussen de kinderhoofdjes een soort pek aan te brengen om de voe gen te dichten. Deze zoge naamde bitume-oplossing zorgt ervoor dat het wegdek gelijk matiger wordt. Daarmee wordt tegemoet gekomen aan de wensen van de wijkvereni- ging Pancras-West en de win keliers in de Burgsteeg. Ze hebben bij de gemeente ge klaagd dat de ruimte tussen de kinderhoofdjes hier en daar zo ruim is dat voetgangers hun De wijkvereniging, die in principe niet tegen de keien is omdat ze mooi passen in de historische omgeving van de Hooglandse Kerk, had de ge meente gevraagd om een an dere steenlegging. De Burg steeg, de Nieuwstraat en de Beschuitsteeg hebben een zo genaamd waaierverband. Daarbij is de ruimte tussen de stenen groter dan bij het zoge naamde halfsteensverband dat bijvoorbeeld de Hooglandse Kerkgracht heeft. Het hoofd van de afdeling be stratingen, F. Iestra, liet gister avond in de commissie ruimte lijke ordening weten dat het opnieuw bestraten zo'n twee ton zou kosten. Hij kwam met de bitume-oplossing, die 20.000 gulden gaat kosten. De raads leden voelden daar wel voor. In eerste instantie zal een ge deelte van de straten rond de Hooglandse Kerk bij wijze van proef onderhanden genomen worden. Daarbij zal gepro beerd worden om de pek wat kleur betreft niet te veel af te laten wijken van de kleur ste nen. Als de oplossing bevalt zullen ook de voegen tussen de keien in de andere straten op gevuld worden. Nieuw riool Zoeterwoudseweg LEIDEN Een nieuw riool wordt vanaf maandag aan gebracht in de Zoe terwoudseweg tussen de Corbuloweg en de Tomatenstraat. Het karwei vergt acht tot tien weken. In die periode is de Zoeterwoudseweg overdag voor door gaand gestremd. Aan de „bedrijvenzijde" van de weg wordt een stop verbod inge steld. I LEIDEN Niet de ■schoolleiding of de ge- lmeente, maar de ouder- Iraad van de Rembrandt Scholengemeenschap I heeft de rechtstreekse lwervingsbrief gestuurd laan leerlingen van de I hoogste klassen van ba- jsisscholen. Over^het ver- I sturen van de brief is ■zelfs geen overleg ge weest. De gemeente heeft ook niet de adres sen van de in aanmer king komende 12-jari- gen aan de ouderraad verstrekt. Er zal worden onderzocht hoe de ou derraad aan deze adres sen is gekomen. Dit schrijft wethouder H. van Dongen van Onderwijs vandaag aan de rectoren van 17 scholen voor voortgezet onderwijs in de kring Lei den. De scholen voor voort gezet onderwijs in deze regio hadden naar aanleiding van de Rembrandt-wervingsactie de afspraken opgezegd die in een convenant waren vast gelegd over de onderlinge concurrentie. Daartoe be hoorde onder meer de over eenkomst dat men niet aan directe leerlingenwerving zou doen via advertenties of direct mailing. De Rem brandt Scholengemeenschap had die afspraak geschon den. Gisteren heeft de Leidse wethouder van Onderwijs met de rectoren van het Leidse openbaar voortgezet onderwijs (Louise, Stedelijk Gymnasium en Rembrandt) de problematiek besproken. Besloten werd dat de wet houder namens de drie Leidse rectoren een brief schrijft aan de andere schoolleidingen waarin men laat weten dat de affaire in hoge mate wordt betreurd. Maatregelen zullen worden genomen opdat soortgelijke activiteiten in de toekomst niet meer kunnen plaatsvin den. Daarbij wordt de hoop uitgesproken dat dit vol doende aanleiding zal zijn om het convenant weer van kracht te doen zijn. DOR EXTRA AANSLUITING OP EUROPAWEG IDEN De bewoners de Vrouwenweg in iden zien niets in een isluiting van de Kruis- enweg op de Europa- g. Dat standpunt kwam teravond duidelijk naar en tijdens de inspraak- >nd die de gemeente den in buurthuis 't lipoortje had belegd, het sluipverkeer op Vrouwenweg een halt te roepen moet vol- ïs de bewoners het tij- ijk ingestelde éénrich- gsverkeer uitgebreid rden, terwijl de politie ensiever moet controle gemeente Leiden kwam het voorstel de Kruisher- veg aan te sluiten op de Eu- ropaweg. Dat was in het verle den overigens al het geval, maar vanwege levensgevaar lijke situaties is die aansluiting toen opgeheven. Op die wijze, zo redeneert het Leidse ge meentebestuur, kan een ade quate oplossing gevonden wor den voor de ontsluiting van het Polderpark Cronensteyn. In dat geval zouden tevens op de Vrouwenweg verkeersrem- mende maatregelen genomen moeten worden. Maar de bewoners stelden gis teravond onomwonden dat zij geen last hebben van de bezoe kers van het polderpark. Slechts het sluipverkeer is hen een doorn in het oog. Mede omdat door de smalle weg en de zwakke berm regelmatig gevaarlijke situaties ontstaan. Zij vrezen juist een toename van het sluipverkeer als er een extra aansluiting op de Euro- paweg komt. Ook het aan brengen van een bussluis stuit op bezwaren omdat daardoor het agrarische verkeer in pro bleem komt Er kwamen diverse mogelijk heden aan de orde, zonder dat overigens de „gouden tip" ge geven kon worden. Gesproken werd over het aanbrengen van een verkeerslichteninstallatie waarbij de wachttijden extra lang zouden moeten zijn. Daardoor zou het zo onaan trekkelijk mogelijk gemaakt worden voor automobilisten om gebruik te maken van die route. Uitbreiding van het eenrichtingsverkeer tijdens de avondspits (nu is dat van 17.00 tot 18.00 uur) van 16.00 tot 18.00 uur wordt door de bewo ners als zinvol ervaren. Dat de politiecontrole opgevoerd moet worden is voor de bewoners van de Vrouwenweg een van zelfsprekendheid. Kolossaal Waar de ene kunstenaar met een schilderijtje kwam aanwande len, moest voor Frans de Wit een kraanwagen worden ingescha keld. In elf delen van elk zeker driehonderd kilo werd gisteren zijn bijdrage aan de tentoonstelling Leidse Ateliers - de jaren '80 in de Lakenhal geplaatst. Aan de tentoonstelling, die vanaf zaterdag te zien is en duurt tot en met 4 maart, wordt deelgenomen door 21 kunstenaars. Het enige dat zij gemeen hebben is het wonen in de Leidse regio en de deelname in 1980 aan de tentoonstellingenreeks 'Leidse Ate liers'.' Het is een bonte verzameling kunstwerken geworden, waarbij de staalconstructie van De Wit al direct in het oog springt: het kolossale gevaarte is immers geplaatst in de ont vangsthal op de begane grond. FOTO: TEJO RINGERS ADVERTENTIE MEDEDELING van een aantal scholen voor voortgezet onderwijs Tot voor kort hadden de scholen voor voortgezet onderwijs in de regio Leiden met een v.w.o.-, havo-, of mavo-opleiding een overeenkomst, waarin hun werving van leerlingen aan regels gebonden was. Zij onderwierpen zich vrijwillig aan de afspraak de wervingsaktiviteiten te beperken tot een voorlichtingsavond voor ouders en kennismakingsbijeenkomst voor leerlingen en de uitgave van één voorlichtingsbrochure. De voorlichtingsbijeenkomsten mochten in zakelijk opgestelde advertenties (zonder wervende teksten) worden aangekondigd. De doelstelling van de overeenkomst was duidelijk. Extra wervingsaktiviteiten, het inschakelen van reclamebureaus, het uitgeven van folders of affiches kost geld en dat geld wordt aan het eigenlijke onderwijs onttrokken. Voor een verantwoorde schoolkeuze is goede voorlichting door scholen noodzakelijk, maar extra wervingsaktiviteit of verdere reclame leidt niet tot betere voorlichting en zeker niet tot beter onderwijs. Onderstaande scholen hebben besloten hun wervingsaktiviteiten niet uit te breiden en zich te beperken tot de voorlichting, zoals die gebruikelijk was. AGNES COLLEGE BONAVENTURACOLLEGE PIETER GROEN COLLEGE CHR. LYCEUM DR. W.A. VISSER "T HOOFT CHR. S.G. DE VLIETSCHANS Automobilist slaat gemeentereiniger LEIDEN Een 50-jarige ambtenaar van de Leidse rei nigingsdienst heeft gisteroch tend een paar klappen gekre gen van een automobilist die vond dat hij te lang moest wachten. Het incident vond plaats op de Nieuwe Rijn. De reiniger was daar bezig met het schoonmaken van de straat en daardoor kon het verkeer er even niet door. Een 26-jarige Leidenaar duurde dat te lang. Hij stapte uit en sloeg de man in het gezicht. Op aan wijzingen van het slachtoffer kon de dader even later wor den aangehouden in een sport- de Herengracht. TEJO RINGERS Mevrouw B.A. Wassenaar wordt gefeliciteerd door wethouder F. Kuijers. Mevrouw Wassenaar koninklijk onderscheiden LEIDEN Mevrouw B.A. Wassenaar is gister middag koninklijk onder scheiden. Zij kreeg de ere medaille in goud verbon den aan de orde van Oranje Nassau opgespeld van loco-burgemeester F. Kuijers in het kantoor van de Stichting RIAGG Zuid- Holland Noord aan de Lammenschansweg. Mevrouw Wassenaar heeft vanaf 1945 in verschillende ziekenhuizen als verpleegkun dige gewerkt. Tussen 1957 en 1984 was zij verbonden aan de Leidse GG GD achtereen volgens als verpleegster bij de Sociaal Medische Afdeling en als sociaal-psychiatrisch ver pleegkundige bij de Sociaal Psychiatrische Dienst. Tot op heden werkt zij bij de Stich ting RIAGG in Leiden. In de oorlogsjaren was zij als vrijwil liger in een Alphens noodhos pitaal en stelde zij voedselpak ketten samen v in de kampen Amersfoort en Vught zaten. Verder was me vrouw Wassenaar gezinsvoog des voor veel Leidse gezinnen en heeft zij samen met ande ren een centrum voor inter menselijke betrekkingen in Leiden opgezet. Mevrouw Wassenaar geldt in Leiden als een van de pioniers op het gebied van de geestelij ke gezondheidszorg. Met in gang van 1 februari gaat zij met vut. LEIDEN In de burger zaal van het Leidse stad huis zal eind volgende maand een tentoonstelling worden ingericht rond de plannen van drie project ontwikkelaars voor de omgeving van het station. De drie projectontwikke laars moeten hun plannen voor 17 februari presente ren aan de gemeente, de NS, de NHZ en het Aca demisch Ziekenhuis. Zo spoedig mogelijk na die datum zal de expositie worden geopend. Wethou der M. van der Molen deelde dat gisteravond mee tijdens een gecombi neerde commissievergade ring. Den Haag en AMRO-projec- tontwikkeling uit Amsterdam, hebben van de gemeente, NS, NZH en AZL een programma van eisen meegekregen waar ze aan moeten voldoen. Die ei sen hebben betrekking op bij voorbeeld de sociale veiligheid en de verkeersafwikkeling. De betrokken partijen zullen na de presentatie op de plannen reageren en uiteindelijk een keuze maken. Om bijvoor beeld ook de bewoners van het Stationsplein op de hoogte te houden van de plannen zal ee"n expositie worden ingericht met tekeningen en maquettes. Eind februari wordt ook een inspraakavond gehouden. Wethouder Van der Molen liet de Stationspleinbewoners gis- dat bij plan is om hen zondere positie zei dat naar aanleiding van klachten van de bewoners dat ze onvoldoende betrokken worden bij de plannen. Zo hadden de bewoners pas afge lopen maandag de beoorde lingsprocedure gekregen die gisteravond in de raadscom missies aan de orde kwam. Dat laatste was een „schoon heidsfoutje", aldus Van der Molen. Ze wilde niet tegemoet komen aan de wens van de be woners om voorafgaande aan commissievergaderingen te overleggen. „Het staat iedere burger vrij om zich op het stadsbouwhuis te laten infor meren over plannen. Maar ik ga niet iedere keer met de be woners om de tafel zitten om plannen te bespreken. Dat zou betekenen dat ze voorgetrok ken worden ten opzichte van andere bewonersgroepen". Ze zou nog uitzoeken wat oud wethouder J. Peters vorig jaar had toegezegd aan de bewo ners. Hij zou hen wel hebben beloofd om te overleggen met de bewoners voordat de raads commissies geïnformeerd wor- CAI WACHT ONTWIKKELINGEN AF VOORSCHOTEN Wel ke radio- en televisiezen ders er op de kabeltelevi sie bijkomen blijft voorlo pig onzeker. De communi catiesatellieten bieden veel mogelijkheden, maar aangezien bij veel pro gramma's nog onduidelijk is door welke satelliet zij zullen worden uitgezon den neemt het bestuur van de gemeenschappelij ke regeling antenne-ener gievoorziening Leiden en omgeving voorlopig een afwachtende houding aan. Dat bleek gisteravond op de vergadering van het al gemeen bestuur in Voor schoten. De mogelijkheden voor de Leidse kabeltelevisie zijn be perkt, aangezien de gemeen schappelijke regeling tot op heden beschikt over slechts één schotelantenne waarmee satellietuitzendingen kunnen worden opgevangen. Op korte termijn moet er een tweede schotelantenne bijkomen. Om alle satellietuitzendingen te kunnen ontvangen zouden er straks vijf schotelantennes no dig zijn. Het dagelijks bestuur heeft veel belangstelling voor de zo genaamde Astra-satelliet, die eind 1988 werd gelanceerd. Deze satelliet zal, naar het zich laat aanzien, veel programma's gaan uitzenden. Daaronder zijn de programma's Screen- sport, Lifestyle, Kindernet, Sky News, EuroSport (sport van Sky) en Music Television (MTV). Het zit er verder niet in dat het Franstalige programma van de Waalse zender RTBF 1 terugkeert op de kabel. Dat zou te veel extra kosten met zich meebrengen: anderhalve gulden per maand! Het dage lijks bestuur onderzoekt nu de mogelijkheid om een Fransta lig programma van de Franse DBS-satelliet af te nemen. Of het verzoek van de Italiaanse gemeenschap in Leiden en omgeving om de Italiaanse zender Rai Uno in het pro grammapakket op te nemen kan worden gehonoreerd is nog niet zeker. Nog altijd is niet bekend welke satelliet dit programma zal doorgeven. Het programma van Cable News Network (CNN), een Ameri kaanse televisienieuwszender die 24 uur per dag over de hele wereld uitzendt zou door de tweede schotelantenne van de Intelsatelliet afgenomen kunnen worden. Voorlopig is dit programma nog gratis. Dat geldt niet voor Kindernet/Li- festyle/Screensport, die de abonnees bijna een gulden per maand zouden gaan kosten. De verschillende machtiginghou ders (gemeenten) zouden vol gens het dagelijks bestuur zelf maar moeten onderhandelen over de eventuele toelating tot het plaatselijke kabelnet. Voor wat betreft de kabelradio het de klassieke Concertzender Am sterdam. Een gezamenlijk ge bruik van een muzieklijn met Haarlem en Haarlemmermeer zal de kosten van doorgifte aanzienlijk kunnen gaan druk ken. Sen luxe handdoek van 50 x 100 cm wordl uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam:Voorl.: Adres: Postcode/plaats: Telefoon j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis, j Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 (voor controle bezorging) Stuur als dank de luxe handdoek naar Naam: Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - leidse Couranl, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag i CcicLcSouiant

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11